1 L Binnenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws. wel gi 1 Einde eener staking. De schilders te Enschedé, die Dit zijn dus allen behoedmiddelen tegen ongelukken, tegen scheepsrampen. hc lai te ov dc di Sij' Lo rek me tot de< ge' An Ae L. de Ne Al tw Sij in is; br br S s] I s' V n d P o b n t v e r c I 5 1 I 1 1 V ff Z Men schrijft ons uit Amsterdam Donderdag 16 Mei (Hemelvaartsdag) heeft de wel bekende uitspanning Het Tolhuis, gelegen aan de overzijde van het Y, met een welgeslaagd Matinée Musicale de zomercampagne geopend. Evenals vorige jaren worden de concerten, die Don derdags- en Zondagsavonds plaats vinden, uitgevoerd door de staf muziek van het 7e Regiment Infanterie, onder de uitstekende leiding van den heer Joh. Zaag- mans. De tuin en zaal zijn opnieuw gerestaureerd en heb ben de eigenaren kosten noch m >eite gespaard om hen, die enkele uren in het Tolhuis wenschen door te bren gen, die zoo aangenaam mogelijk te maken. Wij kunnen onzen lezers te Amsterdam en hen, die dezen zomer de hoofdstad denken te bezoeken, een tochtje naar het Tolhuis dan ook gerustelijk aanbevelen. Even voorbij Sloterdijk, tusschen Amsterdam en Haarlem, wierp zich Zondag een man voor den trein. De machinist remde uit alle macht en kon nog juist bij tijds de trein tot stilstand brengen. Toen ’t treinper soneel den man van de rails wilde verwijderen, dreig de hij met een mes; met veel moeite maakte men hem dat afhandig, ’t Bleek een ontvluchte krankzinnige te zijn. Men nam hem mee naar Haarlem en leverde hem daar aan de politie over. Nu krijgen we nog de hulpmiddelen, noodig, als er werkelijk schipbreuk geleden wordt, om menschenlevens te redden. Op ’t schip treft men, behalve waardeloos hout en touw, al naar de grootte van het vaar tuig één of meer booten aan, om ’t zinkende schip te ontvluchten. (Tusschen haakjes gezegd, is ’t jammer, dat niet streng dezen regel gehandhaafd wordt Altijd genoeg booten, om ieder menschenleven te kunnen rédden. Men ziet toch over de Zui derzee dikwijls stoombooten varen met een paarhonderd menschen aan boord en b.v. niet meer dan twee roeibooten op ’t dek of aan de davids.) Maar laten we over die booten, die bij schip breuk de menschen moeten redden niet spreken; niet uitweiden over de paniek, die soms alle redding onmogelijk maakt, over ’t stukslaan der bootjes, voor ze in zee neergelaten zijn, over ’t ontbreken van den tijd, om proviand in die ranke vaartuigen te bergen, over ’t dagen lang hopeloos ronddobberen op de ein- delooze zee, over de kans om door voorbij varende schepen te worden opgemerkt, en over nog veel meer. Ieder heeft daarover lijdensgeschiedenissen gelezen. Nog kunnen we melden, dat op vele schepen gordels van kurk of met lucht gevulde getah- pertsja-buizen aanwezig zijn, op de oceaan- stoomers, mailbooten en marineschepen aan wezig moeten zijn in voldoenden getale. Verder konden we nog uitweiden over de kustwacht, die dag en nacht de kusten bewaakt, terwijl de lichttorens en reddingsstations tele grafisch of telefonisch met nabijgelegen rijks telegraaf kantoren verbonden zijn. We konden spreken over de reddingsbooten, door roeiers, die hun leven wagen om andere levens te redden, voortbewogen, over nu komende stoomreddingsbooten. Op de reddingsstations zijn, behalve de red dingsbooten, velerhande zaken aanwezig: ge neesmiddelen, kleeren en andere dingen, voor de geredden van dadelijk nut; vuurpijltoestellen, waaruit raketten of vuurpijlen, waaraan een dunne lijn, worden afgeschoten over ’t gestrande schip heen. Ook kogels worden met ’t zelfde doel uit mortieren geschoten. Gelukt ’t schot, valt de dunne lijn over ’t schip, dan kan de schipbreukeling dien aanhalen en den daaraan verbonden dikkere lijn, ver volgens een tros met reddingsboei naar ’t schip toehalen en zich misschien daarlangs met levens gevaar redden. den onderwezen in de hulpschool (voormalige telegraaf kantoor). De Voorz. deelt mede, dat bestek enteekening klaar zijn en aan den Districts-Schoolopziener kunnen wor den toegezonden. Burgemeester en Wethouders heb ben in deze zaak spoed betracht. Voorts was nog ingekomen een schrijven van het medelid van dezen Raad, den heer T. Dokkum, houden de een voorstel tot het heffen eener andere percentage voorden H. Omslag, dan het aangeboden concept. Be sloten wordt dit schrijven bij punt 16 te behandelen. Na afloop der agenda (van punt 20) vraagt de heer R. S. H. Visser verlof een vraag te richten over eene verordening op het Parkbezoek. Met toestemming der vergadering wordt het gevraagde verlof verleend. De heerPijttersen zegt, dat hij bij de ingekomen stuk ken niet heeft gezien een stuk, inhoudende, dat de jaarwedde van den Commissaris van Politie met f 200, is verhoogd. Wel heeft spr. van die verhooging in de courant gelezen. De Voorzitter antwoordt hierop, dat hierover geen stuk ingekomen ia. III. Beslissing op adres van mr. H. Okma ter be- koming van gemeentegrond. In de vorige vergadering staakten de stemmen over dit punt. Zooals bekend mag worden verondersteld stellen B. en W. voor het verzoek van adressant geheel af te wijzen, daar de overblijvende grond voor de Ge meente weinig waarde heeft en het ongewenscht is daar terrein te verkoopen met het oog op de perceelen van de Gemeente ten N. en W. daarvan gelegen. Na eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en met 9 tegen 5 stemmen aan genomen, waardoor afwijzend op het verzoek is be schikt. Voor stemden de heeren: D. Gorter, mr. Paehlig, de Vries, Kingma, dr. Risselada, Veen, Fennema, Camp- huis en Beekhuis; tegen de heeren: Wielenga, Visser, Pijttersen, ter Gate en Dokkum. IV. Verzoek van R. Paehlig, om afstand van ge meentegrond c. a. Adressant, door aankoop eigenaar geworden van de vroegere Pastorie der Ned. Herv. kerk, op de Markt straat, wil dat gebouw amoveeren en daar ter plaatse 2 hoerenhuizen stichten en vraagt daartoe in koop van de gemeente een strookje grond van het Waagterrein, naast zijn erf gelegen. Burgemeester en Wethouders stellen voor aan adres sant in koop af te staan ongeveer 12*/, Ma gemeente grond tegen f 5,den M’. Adressant is echter gehou den aan de Oostzijde een blinden muur te maken, waarin eene achterdeur mag, doch geen ramen. Voor het gebruik tot wederopzegging der regenbak van de Waag, gedeeltelijk en met de hals der bak in de afgestane grond gelegen, moet jaarlijks f 10,en f 1,retributie ten kantore van den Gemeente-Ont- vanger worden betaald. Het afbreken van den luifel en pijlers komen ten koste van adressant, die zich verder naar de voorschrif ten van B. en W. heeft te gedragen. De heer D. Gorter was er voor de regenbak in koop af te staan. Ook de heeren Beekhuis en Pijttersen wa ren zulks van meening. Een amendement van eerst genoemde op het voorstel van het Dag. Best, werd met groote meerderheid verworpen. Zonder hoofdelijke stemming werd daarna het voorstel van B. en W. aan genomen. De heer Kingma motiveerde zijn stem ter wijl de heer mr. Paehlig, wegens bloedverwantschap, zich van stemming onthield. V. Adres van H. van der Zee, om ontheffing eener bepaling der bouwverordening. Het verzoek van adressant behelst, om aan de 2de Oosterkade een werkplaats, gedeeltelijk van hout te mogen bouwen. Zonder discussie en hoofdelijke stem ming wordt het verzoek aan adressant toegestaan en corform het voorstel van B. en W. besloten. VI. Alsvoren van Mej. LangeraapSimons, om ont heffing van een bepaling der bouwverordening. Adressante wil achter hare woning eene kamer in richten voor verhuring. Met het oog op brand vooral is het ongewenscht het verzoek toe te staan, ook zijn in het adres de maten niet juist opgegeven. De heer mr. Paehlig vraagt of het brandgevaar zoo erg is, daai er nog al ruimte tusschen beide perceelen is. De Voorz. zegt dat bij brand, de bewoners daarach ter reddeloos verloren zouden zjjn. Tegen bijtrekking om het zelf te bewonen was geen bezwaar. Zonder hoofdelijke stemming werd conform het voor stel van het Dag. Bestuur besloten en het verroek afgewezen. Slot volgend nommer. hebben alle een draailic ht, te onderkennen door ’t aantal schitteringen in de halve minuut. Als voorbeeld geven we Terschellingerbank, waar in elke vijf seconden één witte schittering van 2 sec. duur gevolgd wordt door een verduiste ring van 3 seconden. De schepen liggen niet hoog en ’t licht is doorgaans niet verder dan tot 3 a 3 '/a uur afstand te zien. Bij elke schittering wordt het licht van 3 of 4 lampen door een spiegel in ééne richting geworpen. Voor brandstof gebruikt men petroleum. Op bijna alle is eene stoommisthoorn of sirene aan boord. De bemanning is meer op ’t schip dan aan den wal en telt 18 personen, waarvan steeds 12 aan boord moeten zijn. B. Grooter is ’t aantal lichttorens, hoogé ijzeren of steenen gebouwen, nabij de zee op ’t vaste land, of sommige eilanden opgericht enkele verheffen zich tot bijna 60 Meter bo ven volzee en zijn dan wel 6 uur ver zicht baar. Lichttorens zijn o. a. op Borkum, Schier monnikoog (2), Ameland, Terschelling, (Bran- daris geheeten), Vlieland, Eierland, Kijkduin, Egmond (2), IJmuiden (2), Scheveningen, Hoek van Holland, Schouwen, Westkapelle (2). De vroegere naam vuurtoren is thans minder ge past, omdat geen vuur meer gebrand wordt, ’t Laatste vuur, op Schokland, verdween in 1861. Boven in den toren is het lichttoestel door glazen, lenzen en spiegels wordt het licht der zich door oppersing zelf voedende petroleumlamp, veel versterkt en in bepaalde richting zichtbaar. C. Verder heeft men nog een aantal klei nere lichten, zooals bakens, geleidelichten, ha venlichten en lichtboeien. Bakens (kapen) zijn stellagés, zoo mogeLjk geplaatst op een hoog punt van het terrein, opgetrokken van hout of ook steen en houtdaarop wordt bij duis ternis een licht ontstoken. Geleidelichten zijn middelmatig hoog geplaatste kustlichten, die bijzonder dienen om den koers door het zee gat en het vaarwater naar of van de haven aan te geven. Havtnlichten verlichten den nauwen toegang tot de eigenlijke haven. Lichtboeien komen steeds meer bij de kust- verlichting in gebruik, de grootste, met 10 NI8 inhoud, buitengaats, de kleine van 5 a 6 M* binnengaats. Ze bestaan uit drie hoofddeelen: den gashouder, den regulateur en de lantaarn; de twee eerste staan door een buis met el kaar in verbinding. Aan die buis onder den regulateur is eene vulklep, welke dient, om de boei met vetgas te vullen uit een reservoir, waarmee de buis gemeenschap heeft. Dat reservoir heeft voor 4 mnd. lichtstof; de vul ling der boei geschiedt onder een spanning van 10 atmosferen. De regulateur regelt werk tuigelijk den gasdruk, noodig voor de lantaarn, zoodat het licht steeds gelijkmatig voortbrandt. De lantaarn is van buiten gesloten door gebo gen glasruiten, voorzien van kruislings over elkaar liggende metalen banden. Een lens en 6 prismatische ringen vangen ’t licht op en met^behulp van een verzilverden kegelvormi- gen reflector werpen zij den lichtbundel uit tot op ruim l1/a uur afstand. De lichtboeien steken slechts 3 a .B1/^ Meter boven zee uit. Nu komt nog de betonning. In de grootere en kleinere vaarwaters wijzen een aantal drij vende, aan ankers of zware steenen bevestig de spitse, kegelvormige en stompe tonnen den zeeman of schipper den te volgen weg. Die verschillend gevormde tonnen zijn ook nog verschillend rood of zwart gekleurd. Men begrijpt, dat dit is voor de herkenning en onderscheiding, dus om dezelfde redenen, waarom ook de lichttorens verschillend licht ebben. Natuurlijk zijn deze tonnen alleen overdag van nut. Uitstekende orienteerings- middelen zijn ook de torens, dicht bij de kust, ’s Nachts heeft de schipper binnen onze zee gaten niet veel anders dan de peilstok tot zijn dienst. In weinig gebruikte vaarwaters, bv. op vele gedeelten der Wadden, vaart de schipper bij ingestoken boompjes of takken langs. Tijdens mist of dik weer zijn de sirenes en de misthoorns van groot belang. Een verbetering, vooral in de laatste jaren meer aangebracht, zijn de stormsignalenHooge masten, waaraan zwarte bollen, kegels en vlag gen des daags, en roode lantaarns des nachts waarschuwen voor kwaad weer en de vermoe delijke windr.chting aanwijzen. De schipper moet natuurlijk de verschillende seinen kennen. Zoo beduidt 1 zwarte bol: Er dreigt storm. 1 zwarte kegelEr dreigt storm uit ’t Westen. 2 zwarte kegelsEr dreigt storm uit het Oosten. 1 zwarte vlagDe wind zal gedurende den storm ruimen. 2 zwarte vlaggenDe wind zal gedurende den storm krimpen. 1 roode lantaarn Er dreigt storm, enz. SNEEK. De minister van binn. zaken heeft bepaald, dat 't eerste gedeelte van ’t eind examen aan ’t Gymnasium alhier zal gehouden worden op 1, 2 en 3 Juli. Als gecommitteer den, te wier overstaan dit zal geschieden, zijn aangewezendr. A. H. G. P. van den Es, buiten gewoon hoogleeraar te Amsterdam, dr. B, zes weken staakten, zijn gisteren weer begonnen te werken. Het uurloon is van 16 op 18 cent gekomen. Te ’s-Hage is men bezig een oud spreekwoord onwaar te maken. De wandelpier trok Zondag met ’t concert zeer veel volk, ’t Was er zeer levendig, ’t Spreekwoord«Zoo dood als een pier«, kunnen ze daar nu veranderen in»Zoo levendig als de Pier.« Zondag is bij ’t station Eisteen huzaar, belast met het vervoer van dienstpaarden van Rotterdam naar Arnhem, achterover uit den bagagewagen gevallen. Zwaar gewond werd hij opgenomen. De ontboden ge neesheer gaf geen hoop op ’t behoud van zijn leven. Ontvoering van schoolkinderen. Men meldt van gisteren Heden had een poging tot ontvoering van twee schoolkinderen te Velp bij Arnhem plaats. De Duitscher Feldtmann, wiens vrouw te Geeste- munde woont hij heeft haar verlaten met mede neming van zijn twee zoontjes, woont daar samen met de weduwe K. Hij heeft vroeger te Groningen gewoond, toen te Arnhem en daarna zich te Velp gevestigd. Zijn vrouw heeft de kinderen laten opsporen. Vanmorgen zijn een paar Duitschers per rijtuig naar Velp gereden. Een hunner was de scheepskapitein Becker. Zij hebben de kinderen op hun weg naar school aangesproken en hun allerlei moois beloofd wanneer zij meegingen, doch de jongens weigerden. De Duitschers bleven aandringen, zeggende: »nu zul len wij je weder spoedig naar je moeder brengen», doch niets hielp, de kinderen bleven weigeren. Daarna zijn zij zonder vorm van proces door een confrater van ge noemden Becker opgepakt en in het rijtuig gedragen. Op het geschreeuw der jongens kwamen er menschen bij te pas. De politie nam Becker in hechtenis, terwijl een andere Duitscher op het station gearresteerd werd- Mishandeling. Zondag heeft de veldwachter te 01- denzaal gearresteerd zekeren G. uit Amsterdam, een Rus van geboorte, tijdelijk verblijf houdende bij den slaapsteehouder Levisson te Oldenzaal en verdacht van mishandeling met doodelijk gevolg van het 9-jarig zoontje van genoemden L. Uit Kaapstad: Een stadsrattenvanger. «Wel, wat gevangen vannacht?» «Ja, een dikke,* zei de man, een tenger Engelschman, een refugee van Johannesburg «daar brandt ze, ik heb ze met petroleum overgoten en nu brandt ze lekker.* »Ken je zien of die rat de pest had?* «Neen, maar ik snij elke rat den staart af en die staar ten worden door de dokters onderzocht. Ik heb 4 staarten, daar liggen ze!* «Is het aanraken der ratten niet gevaarlijk?* »Ik raak ze niet aan, zelfs den staart niet. Enkelen dragen handschoenen, ik kan het wel zonder.* »Wat voor lokaas gebruik je »In ’t geheel geen lokaas. Ze zijn veel te slim; als je aas gebruikt, vang je niets. Ik zet mijn klem eenvou dig voor dat gat daar in den muur; het gat is te klein voor een kat en net even groot genoeg voor een lang staart.* >Krijg je nu 15 cent voor elke rat?* «Neen, ik ben vast aangesteld stadsrattenvanger. Ik heb mijn vast daggeld.* »Heb je hier bij ons huis al veel ratten gevangen?* «Drie, maar ik geloof dat ze geen van drieën de ziekte hadden. De ratten zijn thans zeer schuw; ’t is maar moeilijk om ze te vangen De Protsstmeeting in het Paleis voor Volksvlijt, op touw gezet door het dagblad De Telegraaf en gisteren avond gehouden, is een succes geweest. Duizenden waren in de groote zaal van ’t Paleis bijeen. Er waren ongeveer dezelfde sprekers als in de door ’t zelfde blad voor eenige weken op touw gezette meeting in Frascati. Een muziekcorps en een zanggezelschap waren aanwe zig, om afwisseling te geven. Gedrukte protest-moties werden door jonge dames in de geheele zaal verspreid, terwijl ’t muziekcorps met een Sousa-marsch de verga ring opende. Mr. Verkouteren sprak de aanwezige dui zenden toe en stelt voor telegrammen te zenden aan President Kruger en consul-generaal dr. Hendrik Mul ler. Daarna spraken de heeren Janson (van Dull- stroom,) en Duplessis, (een Kapenaar,) en wekten meer malen groote geestdrift en donderend applaus. Toen bood de heer W. F. Andriessen, hoofdredakteur der «Te legraaf” de adressen met de meer dan 104 duizend hand- teekeningen aan onder ’t houden eener toepasselijke rede. Hierna sprak onze vroegere gewestgenoot, nu Trans- vaalseh burger, de heer Boersma, gevolgd door de Afri- kaanders Coetzee en Rovers. Tusschen de redevoerin gen werden natuurlijk de volksliederen gezongen. Na deze sprekers lichtte de heer Verkouteren de protest-motie toe, die met geestdriftig ópstaan van de geheele vergadering werd goedgekeurd. Onder ’t zingen van het «Wilhelmus” ging de ver gadering uiteen. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag 18 Mei 1901, des namiddags ten 6 ure. Voorz. de Burgemeester Mr. D. Alma. Tegenwoordig 14 leden. I. De notulen der vorige Vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. II. Wordt mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken a. Resolutie van Ged. Staten, houdende bericht, dat te zijner tijd tegen het aanbrengen van een uit gaafpost van subsidie voor den aanleg der Stoomtram- lijn Stavoren via Balk naar Sneek, bij hun college geen bezwaar zal bestaan: b. Alsvoren houdende goedkeuring van het raads besluit tot het plaatsen van een regenbak in publie- ken gemeentegrond aan de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente c. Alsvoren tot het verleenen van vergunning tot het maken van een houten stap of opslag in den Trekweg bij Leeuwarden aan de Coöperatieve Vereeni- ging tot aankoop van Landbouwbenoodigdheden aldaar d. Bericht van Mr. D. Alma, dat hij zijne benoe ming tot lid van den gemeenteraad aanneemt e. Alsvoren van de Diaconie der Ned. Herv. Ge meente, dat zij de voorwaarden voor het maken van een regenbak in publieken gemeentegrond aanneemt f. Alsvoren van S. van der Horst, dat hij zijne be noeming tot opzichter der Gemeente-reiniging aan neemt g. Schrijven van Burgemeester en Wethouders, aan biedende het verslag van den toestand der Gemeente over 1900 h. Alsvoren van den Majoor-Commandant van het 1ste Bataljon van het 1ste Reg. Infanterie te Leeuwar den, houdende aanneming der voorwaarden voor het gebruik der Gemeentelijke schietbaan door het Rijk; i. Alsvoren der Coöperatieve Vereeniging tot aan koop van Landbouwbenoodigdheden te Leeuwarden, waarbjj zij aanneemt de voorwaarden voor het maken van een opslag in den Trekweg bij Leeuwarden Alsvoren van het Bestuur van het Nieuwe Stads Weeshuis te Leeuwarden waarbij het bericht dat het de voorwaarden voor het gebruik van den Trekweg niet accepteert k. Alsvoren van de Douairière Wasklewitz van Schiffgaarde namens het Nederl. Comité van de Intern. Unie inzake den oorlogün Z.-Afrika om steun bij de door het Comité opgenomen taak De Voorz. deeltmede.dat het verslag van den toe stand der gemeente na het verlaten der pers aan de leden zal worden toegezonden. Op het verzoek sub. k, werd onder applaus besloten adhaesie te betuigen. De niet gememoreerde stukken werden voor notificatie aangenomen. Na de visie der stukken was nog ingekomen Een schrijven van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, waarbij deze op spoed aandringt tot stichting der nieuwe lokalen aan school No. 2, hoofd de heer J. Bergmans. Bij de jongste toelating was er voor 22 kinderen geen plaats, die tijdelijk wor- L i WC o] zi

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 2