O VOOR SINK Ell 0HSTKEIE1 81EUWS- H AllfflMTlBLlO Haarlems Omshêkëü. r (fa K, De Gelukzoekers. I hr XT o. 45. Woensdag 5 Juni 1901. 55e Jaargang. e Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Officieele Advertentiën. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. r. BEKENDMAKING. P- BEKENDMAKING. FEUILLETON. <er, 4 4 i ar N Wordt vervolgd. t riem. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. Roman van Doha Dunckib. s' eble- laam sngt, ;hee- ïrs is van EM- H.H. i op izen, ook, men e fa- zijn IER ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. Een plotseling vermoeden overviel haar. Als Meta rich eens zoo ver vergeten had, dezen armen man Neen, neen, dat was ónmogelijk, en bitter voegde zjj er bij«Zij heeft wel andere hulpbronnen waaruit zij putten kan.” En opnieuw begon zij Walter Grund te ondervragen. Of hij die mooie betrekking niet gekregen had, waar over hjj hen voor jaar en dag gesproken had Walter schudde ontkennend het hoofd. »Neen, een jongere collega heeft haar gekregen.” Toen Klara iets zei over die onbillijkheid, zeide hij droefgeestig, dat het bepaald zijn eigen schuld was hij had er zich niet meer om bekommerd, alles laten loopen. Klara bracht hem onder ’t oog, hoe verkeerd dat was, hoe onverantwoordelijk jegens zich zelf. Hij schudde maar altijd het hoofd. Hij kon niet anders, hij kon er niets tegen doen. En toen kwam hij weder op Meta en was niet meer van haar af te brengen. Hij was haar eenmaal in ’t voorjaar, ’t was in Mei geweest, in de Friedrichstraat tegen gekomen. Onmiddellijk daarop was hij hier in deSteinmetzerstraat geweestde juffrouw, die toenmaals voor haar papa de nuishouding waarnam, had hem gezegd, dat juffrouw Klara naar Thüringen was. Dat had hem een steek gegeven, want hij vreesde toenmaals, dat Meta een groot ongeluk boven ’t hoofd hing en hij had Klara willen verzoeken, te helpen. En met wat meer samen hang ging hij daarop voort: «Bleek, verslagen, met rood geschreide oogen vloog zij door de straten, zoodat ik nauwelijks achter haar kon blijven. Pas aan een eenzame plek van de scheeps timmerwerf bleef zij staan. Ik bezwoer haar, mij te zeggen of ik haar helpen kon. Zij stond daar in ’t water te kijken en dan weer naar mij, als had zij mij De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, brengt ter algemeene kennis, dat afschriften zijn aangeplakt van de bij hem ingeleverde opgaven van candidaten voor de stemming van een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal in het kiesdistrict Sneek, op Vrij dag 14 Juni e.k., alsmede van het procesverbaal be doeld bij artikel 132 der Kieswet. Bedoelde opgaven en procesverbaal zijn mede ter Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd, waarvan afschriften tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Sneek, den 5 Juni 1901. De Burgemeester voornoemd, ALMA. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, brengt ter algemeene kennis, dat afschriften zijn aangeplakt van de bij hem ingeleverde opgaven van candidaten voor de stemming van vijf leden van de Provinciale Staten van Friesland in het kiesdistrict Sneek, op Maan dag 10 Juni e.k., alsmede van het procesverbaal be doeld bij artikel 8 der Provinciale Wet. Bedoelde opgaven en procesverbaal zijn mede ter Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd, waarvan afschriften tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Sneek, den 5 Juni 1901. De Burgemeester voornoemd, ALMA. nooit eerder gezien. Een vreeselijke angst overmees terde mij. Ik greep hare hand, deze was ijskoud en stijf. Ik schudde haar bij den arm, en toea ontwaakte zij eindelijk en stiet mij weg. •Wat wilt gij? Ga, ga weg schreeuwde zij heftig. >Ik heb niets met jou te maken, met niemand meer; ga weg en bekommer je niet om mij Toen sloop ik weg; wat kon ik anders doen, en hield mij veel langer dan een uur onder een koetspoort ver borgen, tot zij eindelijk bij ’t water weg was. Daarop volgde ik haar en zag haar weenende en snikkende haar woning binnengaan. Dagen lang heb ik haar zoo gade geslagen en bewaakt. Er moest zeker iets verschrik kelijks met haar gebeurd zjjn.« Klara was erg bewogen. »En verder vroeg zij zacht. »Dat ging zoo een heele poos. En vervolgens tot het midden van den zomer toe juist het tegendeel. Terwijl zij weken lang in bijna slordige kleeding had rondgedwaald, voor ieder haar huis gesloten hield en altijd alleen geweest was, begon zij plotseling weder het vroegere dolle leven, zoo mogelijk nog doller als vóór dien tijd. Zij gaf feesten en ging naar feesten, ach, ik weet niet of men haar meer moet beklagen om het leven dat zij thans leidt, of meer om dat wat zij in eenzaamheid en tranen doorbracht De trouwe man verborg zijn gezicht in de handen en kreunde luid. Een poosje zaten beiden zwijgend tegenover elkaar. Toen vroeg Klara«En speelt zjj in ’t geheel niet meer Hij schudde ’t hoofd. Tranen stonden hem in de oogen. Klara had de handen ineengeslagen en keek trooste loos voor zich neer. >Gij moet helpen, gij moet.» wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht te zorgen, dat in het arbeidslokaal, en zoo er meerdere arbeidslokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór en op den tot stemming bepaalden tijd op eene zichtbare wjjze is opgehangen een® door hem of van hunnent wege onderteekende lijst, de uren, in het voorgaand artikel bedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk. Overtreding van de bovengenoemde artikelen der Kieswet wordt gestraft met hechtenis van ten hoog ste 14 dagen of geldboete van ten hoogste f75. Sneek, den 5 Juni 1901. De Burgemeester voornoemd, ALMA. Aankondiging van stemuren in fa brieken en werkplaatsen. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek; Gelet op de op Maandag 10 Juni e.k. te houden stem ming ter benoeming van vijf leden van de Provinci ale Staten van Friesland in het Kiesdistrict Sneek, brengt onder de aandacht van de daarbij belangheb benden, de navolgende artikelen der Kieswet, als: Kieswet Art. 57. Personen, bij wie en bestuurders van bijzondere ondernemingen en instellingen, waarbij mannen, die den leeftijd van vjjf en twintig jaren heb ben bereikt, in dienstbetrekking zjjn, zjjn, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, verplicht te zorgen, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot de keuze mede te werken, gedu rende ten minste twee achtereenvolgende uren tusschen acht uren des voormiddags en vijf uren des namiddags daartoe gelegenheid vinde. Kieswet Art. 58. Personen en bestuurders, in het voorgaande artikel bedoeld, zjjn, voor zoover arbeid Aankondiging van stemuren in fa brieken 'en werkplaatsen. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek; Gelet op de op Vrijdag 14 Juni e.k. te houden stemming ter benoeming van een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal in het Kiesdistrict Sneek, brengt onder de aandacht van de daarbij belangheb benden, de navolgende artikelen der Kieswet, als Kieswet Art, 57. Personen, bij wie en bestuurders van bijzondere ondernemingen en instellingen, waarbij mannen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren heb ben bereikt, in dienstbetrekking zijn, zijn, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, verplicht te zorgen, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot de keuze mede te werken, geduren de ten minste twee achtereenvolgende uren tusschen acht uren des voormiddags en vijf uren des namiddags daartoe gelegenheid vinde. Kieswet Art. 58. Personen en bestuurders, in het voorgaande artikel bedoeld, zijn, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen verplicht te zorgen, dat in het arbeidslokaal, en zoo er meerdere arbeidslokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór en op den tot stemming bepaalden tijd op eene zichtbare wijze is opgehangen eene door hem of van hunnent wege onderteekende lijst, de uren, in het voorgaand artikel bedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk. Overtreding van de bovengenoemde artikelen der Kieswet wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 14 dagen of geldboete van ten hoogste f 75. Sneek, den 5 Juni 1901. De Burgemeester voornoemd, ALMA. De winter ging eentonig, zonder bijzondere gebeur tenissen voorbij. Van Lindenhaus kwamen allerlei kleine zorgen. De kleine Eva was sterk opgeschoten en haar moeder maakte zich ongerust over het bleekzuchtige, magere kind. De dokter had voer den zomer de zeelucht voorgeschreven. een tweeden vierkanten toren. L'e nog- staande muur tusschen de beide torens was een der muren van de geheel verdwenen groote zaal. De sporen van de hoofdtrap zijn daarop nog te herkennen evenals de schoorsteenen en de ovens van de keukens. Tegenover de poort lag een vleugel met hoektoren, welks grond slagen nog over zijn. De beide andere zijden van het plein, nevens het terras, waar de put nog te vinden is, werden ingesloten door een muur met bogen, meteen ronden toren op den hoek. Ook de poort van den voorburcht is nog goed. Deze ruïne behoort aan den Staat en is gratis te bezichtigen. Deze ruïne is gerestau reerd, ze is dus eene gerestaureerde ruïne, hoe vreemd deze beide woorden ook naast elkaar schijnen te passen. De tinnen van den hoofd toren, vanwaar men een prachtig uitzicht heeft, zijn gerestaureerd en met leuningen voorzien. In den laatsten tijd zijn de grachten verdiept en is’t puin opgeruimd. Verschillende voorwer pen zijn in de grachten gevonden; o.a. wijn kannen, wijnglazen, hertshorens, dolken, pijl spitsen en steenen kogels. Men hoopt door jaar- lijkschen aanbouw het geheel in zijn vroeger uiterhjk te herstellen en zoo voor volgende geslachten de herinnering aan den Middeleeuw- schen burcht te bewaren. Het kasteel Brederode werd in 1573 door de Spanjaarden verwoest en bleef sedert als een bouwval liggen. Behalve de ruïne is één der grootste aan trekkelijkheden van »Velzerend«, de prachtige hooge duintop achter den tuin van het logement van dien naam. Een zandpad leidt tusschen houtgewas naar boven, naar een der schoonste panorama’s over het wilde duinlandschap op de zee, IJmuiden, Beverwijk, Zandvoort en langs de schilderachtige hellingen op Velzerend, Bre derode, Haarlem, de boschrijke streek aan den duinvoet, de weiden, waardoor het Spaarne zich slingert, tot waar in de verte Amsterdam is te onderscheiden. De duintop heet de Blauwe Trappen, een naam, waarvan de oorsprong slecht te raden isheel geëigend is die naam niet. Deze heuvel ligt achter «Meer en Berg,» het bekende groote krankzinnigen-gesticht, en biedt ook heerlijke vergezichten aan. Van het «Velzerend» begeven we ons over de duinen naar Bloemendaal. Wel kost het ons menigen zweetdruppel; maar de frissche wind geeft na enkele ©ogenblikken van rust nieuwe 60 Had zij zelve niet nog voor eenige oogenblikken alles ver van zich gewezen wat maar eenigszins op toeval geleek, niet getracht zich weder terug te vinden in de overtuiging, dat de mensch uit eigen krachten en vermogen zich zjjn lot schept en dat hij daarvoor ver antwoordelijk moet worden gesteld, zullen niet alle orde en zeden worden opgeheven en zal er geen onont warbare chaos ontstaan, saamgesteld uit schuld en teugelloosheid, waarvoor niemand de verantwoorde lijkheid dragen wil. Neen, Ernst had gelijk. Uit eigen overtuiging moest Klara tot hem terugkeeren. Zij moest ’t met zich zelve.eens geworden zijn, alvorens datgeen, wat deze bei den hun geluk noemden, duurzaamheid kon hebben. Zij wilde niet voor toeval spelen, niet de windvlaag zijn die de menschen tot elkander drjjft, niet den naasten vrijen weg openen om hen, die elkaar pas gevon den hadden, willekeurig weder van elkaar te rukken. Zeelucht kon mevrouw Haland echter niet verdragen. Wie zou met het kind gaan, om het te verzorgen zooals ’t verzorgd moest worden Martha troostte de kleine vrouw. Er zou wel een weg en middel op te vinden zjjner was immers nog tijd genoeg. Haar vader zag Martha weinig. Hij ging dezen win ter geheel op in den strjjd voor zjjn partij. Van eiken vrijen dag maakte hij gebruik om naar Lindenhaus, naar zjjn klein overspannen vrouwtje te gaan. Het meeste was Ernst bij Martha. Zij hadden be paalde avonden voor zijn komst vastgesteld, opdat elke ontmoeting met Klara vermeden werd. Klara zslf kwam betrekkeljjk zelden. Sedert zij we der te Berlijn was, sedert Meta haar weder nader ge komen was, scheen volgens haar gevoelen ook tusschen haar en Martha een scheidsmuur opgericht te zijn. Dadelijk na haar terugkomst uit Thüringen was Wal ter Grund bij haar gekomen. De arme goede man was nauweljjks meer te herkennen geweest. Bleek, slapeloos, innerlijk door verdriet verteerd, zoo zag hij er uit. Ook zjjn kleeding had den indruk gegeven van verval en veronachtzaming. Klara vroeg hem, of hij door ’t een of ander in nood geraakt was. Hij mompelde half onverstaanbaar van een som geld, die hjj opgenomen had en waardoor hij eenigszins in verlegenheid geraakt was. En vervolgens, alsof hjj een hem niet toebehoorend geheim verraden had, was hij plotseling vuurrood geworden, had alles weder teruggenomen en was over Meta begonnen te spreken, waarom hij immers alleen hier gekomen was. Maar Klara had hem niet losgelaten. Hoe het met dat geld zat Zjj, als zjjn oudste vriendin had er zeker wel recht op, het te weten. Maar zjj kon geen woord meer uit hem krijgen. We komen eenigszins met dit opstel als mosterd na den maaltijd, zal menig lezer zeg gen, die alleen denkt aan den heerlijken tijd, als de bloembollen in bloei zijn. Dan zijn Haarlems omstreken heerlijk mooi, ’t is waar; maar op andere tijden is ’t er ook nog prachtig en al schrijvende of lezende zijn we toch aan geen tijd gebonden. We kunnen vanuit Haarlem verschillende wegen uitgaan en daar we toch één moeten kiezen, gaan we met trein of tram tot Sant poort, (ten Noorden van H.niet te verwarren met Zandvoort, dat ten Westen van H. en aan zee ligt). Dit Santpoort valt ons van af ’t station niet erg op. We laten ’t ook maar links liggen en wandelen in de richting der duinen, tot we bij den weg een groot bord be merken, waarop «Velzerend» staat geschilderd. Wij volgen de richting, door den handwijzer aangewezen en komen al spoedig bij een uit- spanningsplaats «Velzerend» genaamd. Jh de onmiddellijke nabijheid hiervan ligt één der prachtigste en merkwaardigste bouwvallen van geheel Nederland, ’t Is de ruïne van het kasteel Brederode. leder goed ingericht kasteel bestond vroeger uit drie gedeelten, nl. den buitenhof, den voor hof en den binnenhof, alle drie door een gracht omringd. In dep voorhof waren de stallen voor de paarden, de hokken voor de honden en ’t pluimgedierte en de dienstbodenkamers. De bedienden van den laagsten rang huisden in den buitenhof. In den binnenhof stond de burcht, het verblijf van den burchtheer en zijn gezin. Van dien burcht zijn bij de ruïne van Brederode nog enkele deelen in stand geble ven, brokken muur van meer dan een halven meter dikte en een stuk van een toren. Als die muren spreken konden, zouden ze ons veel vertellen. Ze zouden ons verhalen van feest gelagen, waarbij de wildezwijnskop de tafel sierde, de wijnkroes lustig rondging en het feestgezang weerklonk door de zalen, maar ook van rustiger en edeler vermaken, wanneer de rondreizende zanger zijne strijdzangen en minne liederen voordroeg. Zij zouden spreken van ban ge tijden, waarin het kasteel krachtig aangeval len, maar tevens met leeuwenmoed verdedigd werd. Van dit kasteel Brederode, blijkens den bouwtrant uit ’t midden der 13e eeuw dagteekenende, zijn belangrijke overblijfselen bewaard. Het voornaamste is de zware, vier kante hoofdtoren, welks muurwerk met de beide trappen nog nagenoeg in zijn geheel gebleven is. Daarnaast vindt men den boog der hoofd poort, door een smal terras verbonden aan 4 ,<7

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1