I r Bekendmaking Hinderwet. li Binnenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws. I ge J hc dc de ke ov nc aa ze scl eis oe: nu rei Bij ’t derailleeren der tram op Dinsdag jl., nabij Witmarsum, werden een 4-tal passa giers licht gewond; de conducteur bezeerde den arm. Men is bezig op dit traject 5/oorrails in de plaats der oude rails te leggen, ’t Is te hopen, dat hiermee spoed gemaakt wordt, opdat er minder kans voor déraillement besta. Pi en al lis ra en Pi bo lei an wi Mi se do ge ev rai zij ve ge ze, 13 du rei avi de te Pi 5V hi U g' as V hi al; zij Pr ve ha en mi dc Het koninklijk Paar komt 10 Juni te Oldenburg voor t af te leggen bezoek en keert 12 Juni in ons land te rug. h li 1 s li r z I BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek- Gelet op de desbetreffende bepalingen der HIN DERWET Brengen bij deze ter openbare kennis, dat ter Secreta rie dier Gemeente ter visie ligt een bij hun college ontvangen verzoekschrift met bijlagen van JACOB ABRAHAM COHEN, bakker te Sneek, strek kende tot het erlangen van vergunning tot het op richten eener brood-, koek- en kleinbakkerij, in het gebouw, plaatselijk gemerkt wijk 3, no. 12, kadastraal bekend Gemeente Sneek, sectie B, no. 2289, staande aan den Oosterdyk. Dat op Zaterdag, den 22 Juni e.k., des middags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het gedaan verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe té lichten en dat zoowel de verzoeker als zij, die be zwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter Secretarie der gemeente, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kunnen nemen. Sneek, den 8 Juni 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. hebben, moeten bestemd zijn voor het Engelsche leger in Zuid-Afrika. Nu de boeren dit weten, zullen ze zeker als goede vrienden van de Boeren, er niet zoo vlug bij zijn, daarvoor een goed paard af te staan. In April overleden in Friesland 516 men- schen; hieronder begrepen 23 levenloos aan- gegevenen. Te Sneek overleden in die maand 20, Wymbritseradeel 12, Ijlst 3 en Bolsward 12 menschen. Kon. Min. v. Oorlog eene subsidie toegestaan, zoogenaamde »volksoefeningen«, De heer ds. De Puy, die Maandagmid dag door te vroeg uitstappen onder den goe derenwagen geraakte en zoo stierf, was een dergenen, die door spreken en schrijven het meest gedaan hadden om samenwerking tus- schen de Christelijke partijen te verkrijgen. Een zeldzaam jubilee vieren te Lange- zwaag Wisse Sipkes Luxwolde en zijn echtge- nootejeltje Kerstes van Dordt. Zij zijn heden 72 jaren gehuwd. Hij is 95, zij is 89 jaren oud. Ze hebben 11 kinderen gehad, waarvan nog 9 in leven zijn. Van den grijsaard leven nog 3 zusters, die 85, 82 en 81 jaren tellen. Het echtpaar is nog zeer kras en redt zich nog geheel zelf. Rooken, vroeger was hij een liefhebber, maar nu kan hij er niet meer over. Wel een zeldzaam paar I Woensdag behandelde de Rechtbank te Leeuwarden het spoorwegongeluk bij Leeu warden op 24 April. De heeren H. P. en Van E., alhier, die beiden gewond werden, kwamen als getuigen voor. De heer P. is genezen en heeft alleen nog litteekens over; Van E.’s knie is nog niet genezen en heeft sedert de cata strophe voortdurend last van hoofdpijn. Beklaagde was de wisselwachter Harm B., oud 25 jr., na ’t ongeluk verlaagd tot spoor wegarbeider. Tegen B. wordt 3 mnd. geëischt, omdat hij een wissel heeft overgetrokken, voor zich overtuigd te hebben, dat de Sneeker trein er geheel over was. Mr. B. van Loon, verdediger, voert aan dat bekl. een wissel wilde o verhalen, om een ran- geerende losse locomotief te helpen en dat hij per abuis de verkeerde nam. De gevorderde straf is veel te zwaar. Een niet te groote geldboete moet voldoende zijn. Uitspraak Woensdag 12 Juni. Toen het zeer gekneusde lijk van ds. De P. geschouwd werd, bleek dat ’t zakmes van den zoo ongelukkig gestorvene geheel vernield en zelfs een rijksdaalder geheel krom gebogen was. BOLSWARD. Verleden jaar werd de heer F. C. A Pantekoek Jr., aan de Groote Kerk alhier beroepen en nam dit beroep aan. Thans staat ds. P. weer op het 12-tal te Tiel en is bij ’t kiescollege der Ned. Herv. gemeente aldaar een adres ingediend, voorzien van 550 handteekeningen, waarin de wensch wordt ge- uit, om ds. P. wederom te beroepen. SNEEK. Gisteren avond vergaderde de kiesvereeniging »Sneek< voor het stellen van candidaten voor den gemeenteraad, wegens periodieke verkiezing op 25 Juni a. s. Nog een brand. Terwijl in Antwerpen eergisteren het groote Entrepöt-dok door het vuur werd vernield, stond ook te Brussel een groot gebouw in vlammen. Een hevige brand is daar uitgebroken in een petroleum- magazijn op de kaai Willebroeck. Hoe snel het vuur hier om zich heen greep, kan men begrepen, als men denkt aan den licht brandbaren inhoud van het magazijn. Na eenige seconden hingen er zwarte wolken boven de stad. Door dè krachtige pogingen van de brand weer, die terstond twee brandspuiten in werking stelde, kon men de belendende perceelen behouden en tevens een boot met petroleum, in de buurt waarvan de ont ploffing een vreeselijke catastrophe ten gevolge gehad zou hebben. Gelukkig was hier na een uur het gevaar geweken. De materieele schade is enorm en wordt gedekt door verzekeringen. JOURE. Hendrikus van der Meulen, een zoontje van J. v. d. M., zilversmid, trof Zater dagmiddag in de Haulster singel, wat niet tot de zeldzaamheden behoort, een slang aan. Het beest leek dood en moest aan een stok ge bonden mee naar huis. Toen de jongen het beest zonder erg ’t was immers dood bij den kop beet nam, bleek de slang wel degelijk te leven en beet hem in een zijner vingers. In den tijd van een uur waren vin ger, hand en arm zoodanig opgezwollen, dat In de Woensdag jl. gehouden zitting der Prov. Staten is tot lid van de Eerste Kamer (in de plaats van wijlen den heer A. Bloem bergen) gekozen de heer mr. J. G. Gleichman, voorzitter der Tweede Kamer, met 27 van de 46 uitgebrachte stemmen; de heer L. W. de Vries (a. r.), burgemeester van Barradeel, ver kreeg 17 stemmen. Wij ontvingen eene circulaire van het Ned. Gymnastiek Verbond, omtrent ’t groote nut van gymnastische vooroefeningen, vooral nu door voorbereidend militair onderricht ver korte diensttijd kan verkregen worden. Bij Besluit van 4 Mei werd van wege het om als loopen, springen, klimmen, werpen, gewichtheffen, enz. op verschillende plaatsen te beginnen. Het Ned. Gymn. Verb, heeft voorloopig Amster dam, Den Haag, Utrecht, Zierikzee, Sneek, Groningen en Enschede aangewezen, om kos teloos die «vooroefeningen» te geven, vooral aan hen, die in de eerstvolgende jaren aan de loting moeten deelnemen. Ook in Brabant en Limburg wil men zulke kostelooze oefeningen invoeren. De leider alhier is de heer M. Wierstra. dat bekl. zal worden veroordeeld tot eene geldboete van f 5.subs. 3 dagen hechtenis. 18. F. G. L., 14 jaar, zonder beroep te Sijbranda- buren, tegen wien verstek werd verleend, was bekeurd wegens eenzelfde feit als ovengenoemde bekl. Eisch eene geldb. van f 5.subs. 3 dagen hecht. De zitting werd hierna gesloten en de uitspraak der vonnissen bepaald over 14 dagen den 12 Juni a.s. Ontzettende brand te Antwerpen. Een ontzettende brand brak Woensdagmorgen uit in de entrepots van ’t Koninklijk Dok te Antwerpen. De brand ontstond door broeiing van wolbalen op de eerste verdieping en deel de zich mede aan den reuzel in den kelder. Het douane-bureau brandde af, maar brandkast en papieren werden gered. Het grootste deel der koopwaren be hoorde aan de firma Petersen en Nelson. Woensdag avond 8 uur was het vuur bedwongen. Drie der vier vleugels zijn verwoesteen deel der koopwaren was niet verzekerd. Acht spuitgasten en ponteniers kregen lichte wonden. Omtrent dezen brand wordt het volgende geschre ven Sedert de ontploffing van de kruitfabriek te Corvilain herinneren de Antwerpenaars zich niet, van een der gelijk onheil getuige geweest te zijn als den brand in de entrepots daar ter stede. Te zes uur gisteren begon zich ’t vuur mee te deelen aan den linkervleugel van ’t entrepot, dat kort daarna geheel in vlammen stond. Een enorm stuk muur aan de zijde van de Avenue du Commerce, stortte met vervaarlijk geluid in elkaar. Het schudden van den bodem en de luchtverplaatsing waren zóö geweldig dat personen, die zich op 100 M. afstands bevonden bijna onvergeworpen werden. Men dacht een ©ogenblik, dat de 150.000 Liters alcohol, die in kelders bewaard werden, in brand stonden. Maar dit bleek niet zoo te zjjn. De troepen, die het Entrepot omringen, oefenen de strengste bewaking uit. Niemand mag nabijkomen. Ieder oogenblik storten gedeelten van den muur in. De hitte is zóó groot, dat de boomen van de Avenue du Commerce letterlijk verbrand zjjn. Men vreesde dat ’t vuur zich aan de woonhuizen zou meedeelen. De brandweer van Mechelen en Brussel is aangekomen. Een brandweerman uit Antwerpen werd door-het val len van een stuk brandend hout aan ’t hoofd gewond. Te 8 uur moest men de douane-bureaux geheel aan >t vuur overlaten. De derde vleugel van ’t gebouw staat in brand. De vernieling van ’t geheele entrepot wordt gevreesd. Al de wagons die zich op de plat forms van ’t entrepöt bevinden, werden er natuurlijk, terstond na het uitbreken van den brand, van verwij derd. De stoomboot »Nigel«, die aan de kaai vastgemeerd lag, werd naar een ander bassin gesleept Te 10 uur had de brand eene ontzettende uitbreiding aangenomen. Het is in de geheele wijk een «sauve qui peut*Canal de l’Ancre, Chaussée aux Génisses, rue de Suède, quai Godefroid. Dank zij het flink optreden der brandweer kunnen waarschijnlijk de woningen in deze wijken behouden blijven. Bijna onmiddellijk na haar aankomst uit Brus sel, is de brandweer van deze stad aan ’t werk geto gen. De muren blijven telkens door instorten. Al de autoriteiten van Antwerpen zijn op de plaats des onheils aanwezig, waaronder de burgemeester Van Rijswijck, de afgevaardigden Delvaux en Terwayne, de procureur des konings Berré, de generaals Ralvier en Willaert, de havenmeester Bulcke. Elk oogenblik worden kleine ontploffingen gehoord het zijn vaten alcohol, die door de vlammen zijn be reikt en springen. De noordervleugel van de gebouwen heeft men nog weten te redden. De beide andere vleugels zijn geheel in vlammen opgegaan. Te 11 uur ’s avonds meende men de oorzaak van den brand te kennen. Deze zou te wijten zijn aan de broeiing van stoffen, die in de bovenste etages van het paviljoen, genaamd »Centre-Sud-Nouveau«, in balen aanwezig waren. De beambte Lamotte, belast met den dienst in dit paviljoen, heeft den brand het eerst gemerkt en alarm gemaakt. Ongelukkig had het vuur, toen de eerste hulp aan kwam, reeds enorme afmetingen aangenomen in het Koninklijke Dok van Antwerpen. Volgens een eerste schatting zoude schade verschei den millioenen guldens bedragen. De gebouwen zijn verzekerd voor 2,820,000 francs e* de machines voor 40,000 francs. Het Entrepöt-Dok besloeg een ruimte van 31.650 M’, het hoofd- met de bijgebouwen zijn samen bijna 17000 M’ groot. De schade aan koopwaren wordt door een Antwerpsch blad geschat op 80 a 100 millioen francs. De ansjovisvangst was in de laatste beide weken niet zoo groot als in de eerste weken der cam pagne. De vangst wordt in de beide laatste dagen zoo klein, dat een spoedig einde verwacht wordt. Tot leden der Tweede Kamer zjjn voor de volgende 4 jaren terstond verkozen: in Almelo: dr. Schaepman; Druten: mr. Travaglino; Ede: jhr. mr. L. H. J. M. van Asch van Wijk; Grave: mr. Harte; Helmond: K. Raaijmakers; Oosterhout: v. d. Berg van Heemstede; Roermond: mr. Bolsius; Vechel: Van Vlijmen; Waal wijk: Mutsaers; Zevenbergen: Van der Kun; Venlo: dr. Nolens. L'e afgev. van Ede is anti-rev.; de andere 10 zijn katholiek. In deze districten was dus slechts één can- didaat opgegeven, die dadelijk gekozen wordt ver klaard. In 89 districten moeten dus nog stemmingen plaats hebben. En daarvan zal men in de grootste helft ook wel tot herstemming komen. De vliegende paardenkooperMen schrijft uit Ap- pingadam aan de Bemsbode: Heden avond (3 Juni) verwachten we hier den vlie genden paardenkooper. Om 6 uur zal hij hier bij ’t hotel Kraaima zijn, na van morgen 7 uur te Winscho ten, om 81/, uur te Beerta, om 9'/, uur te Oostwold, om 11 uur teNieuwolda, om 12 uur te Noordbroek, om 1 uur te Zuidbroek, om 21/, uur te Sappemeer, om 31/, uur te Slochteren, om 4"/, uur te Helium za ken te hebben gedaan. Het is de heer B. Bosman, han delaar in paarden te Groningen, die deze tournée on derneemt en er gisteren een soortgelijke maakte in het Oldambt, om paarden op te koopen «voor Span je». Dit moet echter maar kool zijn, de eenige hon derden paarden, die de heer Bosman zegtnoodig te Met Sept. a. s. moeten aftreden de hh. mr. Alma, Th. Camphuis, D. Gorter, H. Jz. King- ma en Dr. Th. Risselada. De Burgemeester deelde bij monde van den heer Ten Cate mee, dat ZEd. Achtb. geen eventueele candidatuur meer wou aanvaarden. Op ’t grostal werden geplaatst de hh. D. Gorter, Th. Camphuis, Joh. Schijfsma Jr., Dr. Risselada, J. Huges, H. Jz. Kingma, P. C. Be- kink, J. Smit, L. J. Krook, A. Kiezebrink, J. H. Bont, R. Jongbloed, R. Feenstra, A. Lank- horst, Van Hout en M. Haga. De heeren Feenstra, Van Hout en Haga, ter vergadering aanwezig, deelden mede, dat zij niet voor een candidatuur in aanmerking wenschten te komen. Na bespreking van enkele heeren op ’t gros tal, volgde de stemming. Uitgebracht werden 35 stemmen. Daarvan verkreeg Dr. Rissela da 33, D. Gorter 30, Th. Camphuis 25, J. Schijfsma Jr. 25, J. Huges 22, H. Jz. King ma 15, L. J. Krook 6, P. C. Bekink 4, J. Smit 2, Kiezebrink 2, Bont, Jongbloed en Feenstra ieder één stem, zoodat terstond waren verko zen de eerste vijf. De heer Huges, ter vergadering aanwezig, aanvaardt onder applaus de candidatuur. Op voorstel van den heer A- Sanders gaat ’t bestuur informeeren of de vier overige geko zenen zich de keuze wèl laten gevallen. ’t Resultaat van ’t bezoek is, dat dr. Risse lada niet meer na September voor ’t lidmaat schap van den Raad is te vinden. De heer Schijfsma werd na lang wikken en wegen bereid gevonden de benoeming aan te nemen. ’t Grostal werd thans aangevuld met den heer A. J. Hingst, die door den heer Boer- rigter werd aanbevolen. De heer v. d. Laan spreekt daarna een warm woord ten gunste van onzen oudsten wethou der en de heer Van Druten dringt er op aan, dat men er ridderlijk voor uit kome, waarom men thans den man laat vallen, die 25 jaren lang de gemeentebelangen zoo degelijk heeft behartigd. Nadat de hh. Wiarda en Feenstra de rede nen hebben ontvouwd (hoogen leeftijd), waar om niet allen ter vergadering met de candi- datuur-Kingma meer konden meegaan, gaat men tot stemming over. Bij eerste stemming verkregen de hh. Hingst 16, Kingma 8, Feen stra 3, Bekink 2, Kiezebrink 2 en Krook 3 stem men, terwijl één blanco werd uitgebracht. Bij de 2e vrije stemming behaalde de heer Hingst 25, de heer Kingma 9, de heer Kie zebrink 1 stem. De heer Hingst was alzoo gekozen. De candidaten voor de a. s. verkiezing op 25 Juni zijn dus de hh. Th. Camphuis en D. Gor ter (aftr.) A. J. Hingst, J. Huges en Joh. Schijf sma Jr. Ook het volgende, waarover 12 Juni uit spraak zal worden gedaan, werd Woensdag j.l. voor de Rechtbank behandeld: Op Dinsdag 23 April, ’s middags 2 uur on geveer, was S. de Vries te Kuinre, kapitein van de stoomboot de Pelikaan, in het Sneeker Nauw op weg naar huis. Voor hem was een boot, waarvan kapitein was Peereboom, achter hem kwam de Harmonie aanstoomen, gezag voerder Pieter H. uit Echten. Er waren er op die plaats aan ’t visschen met netten. Met het oog daarop minderden de voorste twee de vaart. De Harmonie stoomde flink door. Toen haar voorsteven naast den achtersteven van de Pelikaan was gekomen, greep haar kapitein zelf het roer en onder den uitroep (volgens S. de Vries) van »wij zullen zien, wie de sterk ste is« werd flink aangezet, met het gevolg, dat het voorste deel van de Harmonie een deel der verschansing van de Pelikaan bescha digde. De toegebrachte schade was gering, maar daar de Vries later op dezelfde reis, toen hij op de Langweerder Wielen was gekomen, andermaal last kreeg van H., gaf hij de zaak aan. Het blijkt heden dat de Echtener kapitein al eens eerder wegens een soortgelijk feit werd veroordeeld. Met het oog op deze recidive vordert de Substituut-Officier 6 weken gevan genisstraf. De candidatenlijst der 8 Friesche distric ten voor de Tweede Kamer is juist, zooals we ze een vorige week opnamen. Alleen heeft men in ’t district Sneek 3 inplaats van 2 candidaten, en wel: H. P. N. Halbertsma, te ’s-Hage, Mr. H. Okma, te Sneek, en O. Schrie- ke te Enschede. Maandag a. s. is, naar men weet, de stem ming voor de Prov. Staten, Vrijdag a. s. die voor de Tweede Kamer. Voor de 5 leden, die Sneek moet kiezen voor Prov. Staten, zijn, naar men Dinsdag avond kon zien, 12 candidaten opgegeven. Vreemd natuurverschynsel. Twee personen, werken de in eene loods te Boskoop, werden door den bliksem getroffen en bewusteloos naar huis gebracht. Bij on derzoek bleek, dat een afbeelding van een boom met bladeren zich op hun lichaam vertoonde. Hun toe stand is vrij wel, maar zij lijden veel pijn. N. Ct. De zaak Hogerhuijsen. Naar «Het Volk« verneemt is aan Eeltje Ringia, nadat hij Vrjjdag jl. twee-en-een-half uur voor den rechter-commissaris mr. Volgraff in den Haag was geweest, medegedeeld dat hij niet vervolgd zou worden. Deze heer was van oordeel dat Ringia te goeder trouw was, maar zich maar wat had laten wijsmaken door Alberda, van Dijk en Dijkstra. De moord te Tilburg. Nader wordt gemeld dat in deze zaak het aantal der gedagvaarde getuigen is ge klommen tot 119, van welke 102 uit Tilburg en 17 van elders. De zitting van de rechtbank te Breda vangt aan Woensdag a. s. te 10 uur. »Houdt den dief!* Deze kreet klonk een politie agent te Parijs in de ooren, terwijl hij onder barbiers handen zat. Zonder zich een oogenblik te bedenken vloog hij den scheerwinkel uit, het gezicht vol zeep en den handoek om de schouders, twee vluchtenden ach terna en had het geluk er een te grijpen, die later bleek met den ander een hemd gestolen te hebben. De man echter verklaarde, dat de ingezeepte krankzinnig moest zijn, het straatpubliek begon te lachen en hem gelijk te geven en omstuwd door een joelende menigte werd- de agent zelf opgebraoht. Op ’t bureau gekomen hel derde deze de zaak natuurlijk gemakkelijk op. De die ven zjjn thans in hechtenis.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 2