VOOR SM 1 M1OTS- EN AllïEllTEiVI'IEBLAD Politieke refle van flen lieer Halbortsnia. I De Gelukzoekers. No. 48. Zaterdag 15 Juni 1901. 58e Jaargang BEKENDMAKING. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Officieele Advertentie, FEUILLETON. behandeld de ingekomen Bit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per p o t f 0,60. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. Roman van Dora Dunckeb. X-. 63 ’t Was bjjna regel geworden dat Eva met haar va der vooraan liep en Martha met Steffens volgde. Langzamerhand legde zjj alle schuwheid tegenover hem af. Minder uit overweging of door het aan hem gewend worden, als wel omdat zij niet anders kon. Zij had het gevoel, dat hij van ’t eerste oogenbiik af haar elke gedachte uit de ziel gelezen hadwat gaf het haar dus een masker voor te doen, hem iets te willen verbergen? Buitendien, had zij hem niet de hand er op gegeven, voor dezen korten tijd alle conventie ter zijde te stellen en als mensch tegenover mensch tot hem te willen staan Zij had nog weinig over zich zelve gesproken en toch had zjj het gevoel alsof hjj alles wist. Zij spraken trouwens niet veel over iets wat hen persoonlijk betrofvaak op hunne wandelingen, halve uren lang, weid daarover geen enkel woord met el kaar gewisseld, althans niet met hunne lippen, want hunne gedachten lieten elkaar niet meer los. Meermalen vertelde Steffens, ook als de kleine Eva sliep en zij ’s avonds met hun drieën op het zeeterras bij elkaar zaten, van de uitgebreide betrekkingen waartoe zjjne werkzaamheden zich uitstrektenvan zijn studies, zjjne bezigheden, van den uitgebreiden Werkkring van een aantal mannen, die zich tot ge meenschappelijke samenwerking verbonden hadden. Alle betrekkingen, die Steffens schilderde, waren op een grootsch doel gericht, strekten ten nutte der ge meenschap, en, zonder dat hij het ooit te kennen gaf, voelde Martha, dat hij zelf als aanvoerende, leidende geest te midden dier beweging stond, die de vrjjheid en den vooruitgang der volkeren diende. Martha kon urenlang naar hem luisteren als hij zoo sprak. Al het kleine wat haar gedurende het laatste jaar gedrukt en beangst had, viel van haar af. Zij keerde tot de oorspronkelijke grootheid harer natuur terug. Op een avond waren zij toevallig op het terras al leen gebleven. De kleine Eva sliep. Haland wilde nog een brief aan den inspecteur zijner fabriek schrij ven. De lamp stond onaangestoken op de tafel. Door de ranken van den wilden wingerd viel het licht der maan breed en vol naar binnen. Martha lag achterover in haar stoel in de schaduw van een der vooruitsprin gende pilaren en keek naar den doctor, die in ’t maan licht op- en neerwandelende zijn sigarette rookte. Zij volgde al zijne bewegingenhaar scherpe blik ging zijn uiterlijke gedaante trek voor trek, lijn voor lijn na. Zij lachte stil voor zich heen. Hij was zeker niet, wat men gewoon is een »knap« man te noemen; ook zag hij er oud uit voor zijn jaren. Zijn gestalte was te breed in veihouding tot de lengte, neigende naar het corpu lente; het roodachtig bruine haar was, ofschoon hij de dertig pas achter den rug had, reeds hier en daar grjjs en niet meer dicht en vol, de lippen te dik, de neus bepaald niet edel gevormd. Bijzonder aantrekke lijk waren eigenlijk alleen zijn verstandige donkere, steeds met den bril bedekte oogen. En toch, welk een betoovering ging ook uitwendig van dien man uithoezeer hadden geest en gemoeds- Dinsdagavond trad alhier voor 'n stampvolle zaal in .Amicitia” op de heer H. P. N. Halbertsma, oud- Sneeker, ingenieur te ’s-Hage en candidaat voor de Tweede Kamer der liberale partij in ons district. De heer Feenstra, voorzitter der liberale kiesveree- niging, opent de bijeenkomst met een korte rede, waarin hjj nog even hulde brengt aan den aftredenden heer Van Gilse. Nu is de heer Halbertsma onze can didaat, zegt de voorzitter. De heer H. is een man, die nog niet in het politieke leven is op den voorgrond getreden. Maar hij is een man van helder verstand en flink in zijne werkzaamheden. De heer Halbertsma begint nu zijne lezing. Ik treed hier, zegt de heer H., te Sneek, mijne ge boorteplaats, gaarne op. üit mijne jeugd herinner ik me, dat er toen ook een warme strijd heerschte bij de Kamerverkiezingen, ’t Was, toen de heer Moens afge vaardigd werd. Ik stel me aan u voor als een nieuweling op poli tiek gebied. Ik kan mij geheel vereenigen met ’t pro gram der Liberale Unie en ga.niet mee met de vrijzin- nig-democraten, die de grondwetsherziening urgent verklaren en ze als een twistappel hebben opgewor pen, waardoor afscheiding is ontstaan, ’t Moet, zooals de heer Lely zei te Doetinchem We moeten de aan hangige vraagstukken afwerken, sociale vraagstukken oplossen. Komt eerst grondwetsherziening aan de or de, dan is er geen tijd voor ander werkdan wordt het rijkbezaaid veld omgewoeld voor 't binnenhalen van den oogst en is deze verloren. Daarom ben ik beslist tegen urgente grondwetsherziening. De vrjjzinnig-de- mocraten handelen onpractisch. De liberalen moeten kleine belangen, waarin ze verschillen, over ’t hoofd zien tegenover de Kerkelijke partijen. Worden onze mannen gekozen, dan gaat ’t huidige ministerie, dat zeer werkzaam is, door. De ingediende belangrijke wetsontwerpen kunnen dan behandeld worden. Ik noem de tuberculose-wet en wil het belangrijk ste ingediende ontwerp noemen De droogmaking der Zuiderzee. Friesland heeft belang bij droogmaking der Lauwers- zee, enz. Maar toch ook bij de droogmaking der Zui derzee. Hoeveel voordeelen zijn daaraan verbonden voor onze provincie. (Betere uitwatering; waterverver- sching beter beschermd tegen overstrooming). Men moet eerst ernstig de zaak overwegen. Maar dan ook, is er eens besloten, dan ook afmaken. Men moet er dus niet te licht over denken maar ’t Duit- sche spreekwoord voor oogen houden, dat beteekent •Eerst wegen, dan wagen.* (Spr. noemt nu de millioenen, die het werk zal kos- VERGADERING der Kamer van Kooph. en Fabrieken te Sneek, den 11 Juni 1901. Aanwezig de h.h. P. Reinouts van Haga, Voorzitter, A. Dekker, W. Nieveen, E. Priester en J. van Loon, Secretaris; afwezig de h. h. J. Smit Ezn. en S. Henstra met kennisgeving en de heer A. L. Hansma. Na opening der Vergadering worden de notulen der vorige gelezen en na goedkeuring gearresteerd. 2. Lecture wordt gedaan van de uitgegane missi- drnkte aan het station, alsmede over onvoldoende gele genheid tot instappen bij sommige treinen, waardoor de passagiers, hoewel tijdig aan het loket, en zelfs op het perron aanwezig, toch nog te laat komen en moe ten achterblijven. Gerenvoijeerd aan de betrekkelijke commissie ten fine van onderzoek en rapport. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voorzitter de Vergadering. Verkiezing voor den Gemeenteraad. De BURGEMEESTER der Gemeente Sneek, Brengt ter algemeene kennis, dat eene verkiezing van Vijf Leden van den Raad dezer Gemeente zal plaats hebben op Dinsdag den 25 Juni a.s. dat op dien dag, van des voormiddags negen uur tot des namiddags vier uur, daartoe bij hem kunnen worden ingeleverd opgaven van Candidaten. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voor letters en de woonplaats van den Candidaat en onder- teekend zijn door ten minste vier-en-twintig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De tot invulling bestemde formulieren voor deze opgaven zijn kosteloos ter Secretarie dezer gemeente verkrijgbaar en wel op de gewone bureau-uren gedu rende veertien dagen vóór en op den dag der verkiezing. De inlevering der opgaven moet geschieden persoon lijk door een of meer der personen, die haar hebben onderteekend. De Candidaat kan daarbij tegenwoor dig zijn. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering art. 151 der Kieswet, luidende als volgt »Hij, die eene opgave, als bedoeld in art. 51 inlevert, wetende dat zij voorzien is van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde op gave als bedoeld bij art 51, heeft onderteekend.* Voorts maakt hij bekend dat, zoo noodig, de stem ming en de herstemming resp. zullen geschieden op Vrijdag 5 en Maandag 15 Juu a.s. Sneek, den 14 Juni 1901. De Burgemeester voornoemd, ALMA. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. ten, de tijd der verschillende droogmakingen; de kos ten van het «rente op rente* van ’t uitgegeven kapi taal, dat in lange jaren niet rendeert. En zijn er in deze berekening dingen vergeten, dan worden die ge compenseerd door de verbetering der dijken. Door den verkoop (a f 1000 per H.A.) van de voorgestelde droog making zullen de kosten der inpoldering, zonder de kosten der afsluitdijk ongeveer gedekt zijn). Ik wensch het wetsontwerp voor de afsluiting- PiaamNoord-Holland niet ingediend in vereeniging met ’t droogmakingsontwerp. Is eerst de afsluiting gereed, dan komt ’t andere. Spr. noemt nu pensioenregeling voor ouden en in validen. Dit is reeds in 1891 toegezegd; maar in 1894 was er nog niets aan ’t ministerie gereed. Thans is die voorbereiding gereed. Over de kosten-berekening zijn de meeningen zeer verdeeld. Spr. kan daarover dan ook geen vaste meening uitspreken. Worden de kosten al te groot, dan zou ook de arbeider daarvan de dupe kunnen worden. (Door concurrentie van ’t buitenland.) Spr. noemt nuadministratieve rechtsspraak; pacht overeenkomst; arbeidsduur; armenwet; volkshygiëne; onteigeningswet; toezicht op levensmiddelen; vakon derwijs. Het ontwerp tegen tuberculose bij ’t vee heeft zijne sympathie. Verschillende nieuwe wetten behoeven aanvulling; deze kan dit ministerie t best in orde brengen. De begrooting van 1902 moet in orde; 'n nieuw ministerie zou verwarring brengen. Dit ministerie heeft werkkracht en stuurmanskunst. Het wist rekening met de minderheden te houden en klippen te ontzeilen, (gebleken bij ongevallen- en leger- wet). Geen aftreden van dit ministerie nu om kleine belangen. Mochton de kerkelijke partijen nu winnen, dan kwam er stilstand op het gebied der sociale wetge ving. Een homogeen ministerie ware niet mogekjk. (Spr. spreekt hier over Rome-Dordt.) Alleen in één zaak zouden ze eensgezind zijn; in het vernietigen onzer neutraliteit, in ’t vernietigen onzer neutrale school. Rome zou weldra machtiger blijken dan Dordt. Eu dan zouden de aanhangers van Dordt jammeren. Onze historie wijst op verdraagzaamheid. Zooals’tnu is in ons land, heerschter verdraagzaamheid en vrijheid van gedachte. Men moet op de toekomst van de Room- schen niet bouwen. De grootmachten zullen zich ont wikkelen. Er zullen vier grootmachten zijn: Duitsch- land, Engeland en Amerika worden Protastantsche, Rusland de Grieksch-Katholieke grootmachten. Geen Roomsch-Katholieke grootmacht is daarbij. Daarom moet men niet op een Roomsche toekomst bouwen. Ons, liberalen, is dus ’t best de toekomst van ons land toe vertrouwd. Of wil men de Sociale partij. (Spr. noemt hier de artikelen in den »Volksstcijd«; Spr. noemt Mel chers en Schaper; zij willen 't kapitaal wegmaken. In Duitschland is dit idee bij de socialisten reeds ver dwenen.) En danDe machine zou den arbeider broo- deloos maken 1 Wat een vreemde combinatie van so ciale en conservatieve ideeën 1 Spr. behoeft toch de stoom niet in bescherming te nemen? Spr. wijst op wat ze vermag en reeds vermocht en wijst op Twente, met name op Stork en Co. Waar aldaar eerst heide was met heidebewoners en heide-toestanden, is nu alles, veranderd. Verdienen niet zoovelen door de spoorwegen, door alle andere machines hun brood? leven dat uiterlijk geadeld en er hun edele voorname uitdrukking aan gegeven. Met een lichte rilling dacht Martha aan Eberstein’s alom geroemde knapheid en onweerstaanbaarheid, waarbij ’t haar nooit warm ge worden was. Thans bleef de doctor voor haar staan en zocht door de schemering naar een blik van haar. Toen hij dien niet vond, tastte zijn hand zoekend naar de hare. Toen hunne vingers elkaar aanraakten, was ’t of een vuurstroom hen door de aderen ging. Beiden weken achteruit. Maar hij bleef vlak voor haar staan en vroeg wat hij haar had willen vragen en wat hij al lang reeds op het hart gehad hadwaarom zij nooit over zich zelve sprak; of hij haar vertrouwen niet waardig was? Daar was ’t dan, wat zij gevreesd had 1 Onophoude lijk was ’t naderbij gekomen met zachte, sluipende schreden, om haar te vernietigen. Hare handen wron gen zich krampachtig ineenzij voelde dat zij bleek werd en koud. Veel zwaars had haar getroffen dit zou het zwaarste zijn, dat nooit te overwmnen was Toch moest zij spreken, op het gevaar af dat hij haar verachten zou. Hij kwam nog dichter naar haar toe, zoodat zijn warme, zuivere adem over haar koude, bevende ge stalte ging. »Gij hebt uw man niet bemind vroeg hij zacht. En nog zachter antwoordde zij •Neen, ik heb hem niet bemind.* H ij boog zich over haar heen. Zijne lippen zochten hare handen en kusten ze. •Ik dank u, o ik dank u.« Zij had z:ch ver voorover gebogen, zoodat haar ge zicht nu ook helder door het maanlicht beschenen werd. Met een verbaasd gezicht keek zij hem aan- Zijn ves nos. 150, 151, 152, respk. inhoudende: bericht aan de Kamer te Steenwijk inzake het gevoelen dezer Ka mer over het adres-Franeker c. s. inzake boterknoeierjj enz.verzoek aan den Gemeenteraad van Sneek, om eene Kaasstelling in het Waaggebouw aan te brengen inlichtingen gevraagd aan B. en W. betreffende den telephoon-aanleg alhier. 3. Worden gelezen en stukken nos. 33—41. a. adres a/d Prov. Staten om een Provincialen Con sulent in Engeland aan te stellenvoor kennisgeving aangenomen b. mededeelingen enz. van de Naaml. Vennootschap tot expl. v/h Handelsbureau der firma Falkenburg en Co., zal circuleeren c. mededeeling van den Consul van Rumenië, dat de Regeering van Rumenië de Kamers v. Koophandel in dat land heeft aangewezen, om inlichtingen te ver schaffen aan buitenlandsche firma’s, waarbij tevens de adressen dier Kamers worden vermeld. Besloten wordt, belanghebbenden in de gelegenheid te stellen, desverlangd, die adressen van den Secretaris te verne men d. missive v/d Directeur v. h. Bureau voor den in- dustriëelen eigendom, waarbij het Verslag over 1900 voor kennisgeving aangenomen het Verslag rondzen den e. eene missive van de Grossiers-Vereeniging •Een dracht* te Groningen, waarbij afschrift van een Adres aan Z. E. den Min. v. Finantiën, waarin gewezen wordt op leemten en gebreken in de zegelwet bijzonder wat de plakzegels betreft, en wijziging gevraagd in aan gegeven zin. Uit de behandeling blijkt, dat er voor- en tegen 'te zeggen is; waarom het zal circuleeren en in de volgende vergadering behandeld zal worden. f. een vragenlijst van Dr. Borgman, Dir. derNed. School voor Nijvh. en Handel te Enschede, betreffende de lederindustrie. Wordt ter informatie en uitvoering in handen van den Secretaris gesteld g. een advies in zake de invoerrechten op klompen van de Coöperatieve Klompenmakers Vereeniging te Tilburg door bemiddeling van de Kamer te Terneu- zen. Zal na ontvangst der verdere adviezen behan deld worden h. eene missive van B. en W. waarbij wordt be richt, dat de zaak van den eventueelen aanleg van een plaatselijk telephoonnet een ander stadium is ingetre den tengevolge een bij dat college ontvangen schrijven van den heer Directeur-Generaal der Posterijen en Te legrafie, zoodat nader advies overbodig is, daarbij dank zeggende voor de genomen moeite wordt voor kennis geving aangenomen i. eene missive van den Min. v. W. H. en N. waarbij toegezonden een exemplaar van de Kamers van Arbeid over 1900 zal circuleeren. 4. Voorstellen, mededeelingen, enz. Worden medegedeeld eenige opgaven over eenen eventueelen markttrein des namiddags omstreeks 2 uur; hiervan zal voor het schrijven aan de H. IJ. S. Mij. gebruik worden gemaakt. Worden besproken klachten over de onvoldoende be diening van het loket voor plaatskaarten bij groote oogen waren vlak bij haar. •Gij veracht mij dus niet?* Zacht schudde hij het hoofd. Haar adem bleef steken. »En het kind Hij kromp ineen. Dat gaf hem toch een steek Toen hjj echter bespeurde, boe een gevoel van schaamte haar beving, werd hij boos op zichzelf. Hij had ’t haar niet moeten laten blijken, dat het kind hem pijn deed. Hij trachtte haar te troosten. •Maar hjj heeft, ondanks alles, u toch liefgehad?* Heftig ontkennend schudde zij het hoofd en keek hem wanhopig, als om hulp zoekende aan. Hij begreep haar dadelijk. Dat was ’t, wat aan haar knaagde, meer als al ’t andere. Maar dat was immers onmogelijk wie, die haar kende, zou haar niet bemind hebben I Hij moest al zijn kracht te hulp roepen om haar dit niet te zeggen en er niet bij te voegen, dat er geen beter rechter komen kon als hij zelf, want dat hij haar bemind had van ’teerste oogenbiik af dat hij haar gezien-had; maar hij bedwong zich en eerbiedigde haar smart. Nog was er iets wat haar aan ’t verle den verbond, wellicht eene vergissing, een zelfpijni- gende waan. Maar ’t was er; duidelijk stond het tusschen hem en haar en hij voelde dat dit overwon nen moest zijn, alvorens hij spreken mocht. Van uit de gang door de terraskamer viel een breede lichtgloed. Haland kwam terug. Er lag iets weifelende, iets beklemus in zjjn toon toen hij tot hen sprak, alsof hij wist wat tusschen hen voorgevallen was Hp liep naar zijn dochter toe, streek haar over het voorhoofd en kuste haar. Vervolgens keerde hij zich om naar Steffens, die met groote stappen op- en neerliep om zijne gemoedsaandoening te bedwingen. Wordt vervolgd,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1