BOEIER. •Een zeer oude Violoncel! 2 STEENHOUWERS gevraagd, voor geruimen tijd werk. ma Pl&tzettBr, Johannes Jacobas van Velzen, in den ouderdom van 84 jaar en 10 maanden. He eren Reekers, DIENSTBODE gevraagd begin Augustus in een klein, net gezin, voorzien van goede getuigen. Koken geen vereischte. Adres t I Steenhouwerij Wed. S. Joustra Zoon, J. Rinsema. Advertentiën. I Reclames. Burgerlijke Stand. Handels- en Marktberichten. Vanaf 1 Januari 1901, ont vangt men voor 15 omslagen 1 nummer. De Oorlog in Zuid-Afrika. Niesje Kok. Sjjbe sigaar. De tramlijn JoureLemmer, in verbin ding met Amsterdam, wordt geopend 15 Juli a.s. 3 3 3 27, Ook namens Kleinkinderen\ A. C. CAMPHUIS— Van Velzen. I JAC. CAMPHUIS. TE KOOP gevraagd. Brieven franco onder motto Cello, Bureau dezes. Deventer, Gebr. KORTELING Wz. Terstond GEVRAAGD, voor vast werk. Br. met opg. van verlangd loon, drukkerij >DE IJSEL< te Deventer. ets. Na onderzoek der geloofsbrieven werd gisteren de heer mr. Gleichman (lid voor Fries land) als lid der Eerste Kamer toegelaten. Woensdag 19 Juni 1901, des nam. één uur zal in het hotel »De Wildeman» te Lemmer ten verzoeke van den Heer F. O. Sleeswijk aldaar, publiek worden verkocht: De snelzeilende overdekte BOEIER ge naamd »de Zwijger», groot 10 ton, liggende te Lemmer, waarbij 2 stel Zeilen, Zonnetent, Ankers, Vlaggen en Inventaris. Inmiddels uit de hand te koop. S. SPANNENBURG, Notaris te Lemmer, De Dooven Hooren. Het nummer 27 van de „Geïllustreerde Wereld,” 626, Chiswick High Road, London, W., deelt de be schrijving mede van eene Wonderbare Gene zing van doofheid en gebrom in de ooren door heeling, welke ten huize gedaan kan worden en onfeilbaar geneest. Dat nummer zal koste loos opgezonden worden als men zijn adres aan geeft aan den uitgever van bovengenoemd Tijdschrift. Vrijdagavond is de tram, die 7.15 van Harlingen naar Bolsward en Sneek vertrekt, dicht bij Harlingen gederailleerd. De tram doet er in de laatste weken zoo iets aan De regen heeft zooveel water in onze provincie gebracht, dat Ged. Staten last gege ven hebben, ook de sluizen te Harlingen te openen, zoodat nu met al de dertien zeesluizen onzer provincie wordt gestroomd. nen voor geweer en klein geschut. 196 wagens, 1500 paarden, 3000 stuks vee. In deze Boerenverliezen zjjn niet begrepen die, welke hun werden toegebracht gedurende generaal Elliot’s operaties. Reuter seint uit Kaapstad Het schijnt, dat De Wet er zeer onlangs in geslaagd is, de Boeren o°er te halen, zich tot een nieuw commando onder zijn aan voering te vereenigen. Het was echter nog geen paar dagen opgericht of ’t werd aangevallen en uiteenge jaagd. De^officieele opgaaf omtrent de laatste operaties luidt, dat 150 Boeren, onder bevel van commandant Maritz, een Britsche patrouille van 29 man omsingel den, er 2 doodden, 2 verwondden en 20 gevangen na men. De opstandelingen uit het Kakana-district, ten getale van 200, bewegen zich naar het Zuid-Westen. Een deel van Scheeper’s commando overrompelde den 13en Juni Murraysburg en plunderde de winkels. Het totale aantal Boerengevangenen is nu 19.242. V ereeniging f 45,- a f f 43,a f Laagste keur f Fabrieksboterf 46,50 a f Aanvoer 41/,, 38/,. Nagelkaas f 36,il f Kanterkaas f f Aanvoer 8159 Kilo. Aan de Veemarkt waren heden aangevoerd: 194 Koeien, 10 Stieren, 285 Kalveren, 184 Nuchteren kalve ren, 273 Schapen, 156 Lammeren, 130 V arkens, vette en magere Biggen, 72 Kleine biggen, 44 Paarden. Prijs der Koeien f 100 a f 225Stieren f 60 a f 190; Kalveren f 20 a f 55 Nuchteren Kalveren f 6 a f 9; Schapen f 13 a f 23; Lammeren f6 h f 11Varkens, vetteen magere biggen f 20 a f 75; Kleine Biggen 1 7 a f 14 Paarden t 80 at 160. Vette koeien 24 a 29 ets. idem kalveren 28 a 35 ets. Idem varkens 20 a 21 ets. Idem biggen, Lon- densche Markt 19 a ets. Idem schapen 22 a 25 ets. Alles per kilo. De handel in koeien behoorlijk. Vette kalveren gewild. Varkens prijshoudend. Biggen Londensche markt idem. Schapen fleurig. Lammeren idem. Belgische bladen laten zich uit Amsterdam gewich tige dingen seinen omtrent komende onderhandelingen; de Boeren (die niet een eind-nederlaag tegemoet zien) zijn in twee partijen verdeeld, waarvan één, de vre delievende, onderhandelen wil. Een Belgisch blad weet in hoofdstakken reeds te zeggen, hoe de vork in dsn steel zit en zegt, dat binnenkort een opzien- Heden overleed onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer "VToor de vele en velerlei blijken van deel- V neming en belangstelling, ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden Echt genoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, Dr. Klaas Dorama, betuigen wij onzen harte- lijken DANK. Sneek, 14 Juni 1901. Mede namens Kleinkinderen, L. DORAMA- Ter Horst. W. HESSELINK-Dorama. J. HESSELINK. Mr. T. K. DORAMA. D. J. DORAMA—Schepers. SNEEK. Van 11 tot den 18 Juni 1901. Geboren: Klaas, zv Tjeerd Nijdam en Metje Kel- derhuis; Grietje, dv Pieter de Jo>.gen LeeuwkjeBijl- sma; Jacob, zv Lizke Kornelis Binken Neeltje Weer- sma; Lammigjen, dv Sijtze Huisman de Jong en Geert je Bijsterbosch; Alle, zv Thijs de Haas en Tietje van der Weij; Geert Johan Adriaan, zv Wessel Nieveen en Pieternella Daniela van Boven. Stevenzv Douwe Tuinstra en Ida Terpstra. Gehuwd: Jakob Dijkstra en van der Veen en Anna Sjjbrandij. Overleden: Sijtze Maurits, 77 jr Wedr van Klaaske Visser; Vronica Straatsma, 16 dg; Elisabeth Hof- stra, 13 mnd; Johannes Jakobus van Velzen, 84 jr Wedr van Anna Catharina Rentembrink; Jakob Dijk stra, 10 md. Geboren: ALL F, Zoon van TH. de FAAS en T. de HAAS—Van der Weij. Sneek, 15 Juni 1901. SNEEK, 18 Juni. Boterprijs le keur f 45.50. Aanvoer 175,,, 12/„. le keur f 45,a f 46,2e keur 3e keur 44,f 4e keur De rechtbank te Leeuwarden heeft den gewezen wisselwachter bij de Staatsspoor, Harm J. B., oud 25 jaar, schuldig verklaard aan het door schuld doen ontstaan van gevaar voor verkeer door stoomvermogen en veroor deeld tot 1 maand hechtenis, omdat hij den 24en April jl., terwijl de wissel voor den uit Stavoren naderenden trein reeds op veilig stond, nog ten behoeve van een rangeerenden trein bij vergissing ’n wissel heeft overgehaald, ten gevolge waarvan het bekende spoorwegon geluk nabij het station Leeuwarden heeft plaats gehad. Zondagmorgen vergaderde het districts- bestuur der S. D. A. P. van Leeuwarden, om de houding te bepalen bij de herstemming voor de Provinciale Staten. Besloten werd de heeren Th. M. T. van Welderen baron Rengers, IJ. W. Tijsma, J. Verwer en T. de Vries te steunen. PLANTADORUS ARIBO COMPRA VON BISMARK OOM PAUL COLIBRI Aanbevelend, barend bericht van president Kruger zal bekend wor den. We zullen af wachten. De Eng. regeering vereenigt zich met het uitge brachte rapport, waarin gezegd wordt, dat Oranje- Vrijstaat zich, na den oorlog, precies zelf redden kan en meer niet en dat in Transvaal alleen de mijnen kunnen opbrengen, om het Eng. bestuur daar mogelijk te maken. De mijnen, die ’t zoo min heeteu te hebben onder Kruger’s bestuur, zullen dus moeten opbrengen aan de Engelschen, dis deze eens de baas zjjn en als Eduard VII werkelijk «opperste heer van en over Transvaal» wordt. De telegrammen der laatste dagen zijn bemoedigend voor de Boerenvrienden. Het eerste telegram geeft een ferme overwinning der Boeren in Zuid-Oost-Trans- vaal aan. (De lijst der Eng. verliezen geeft nog meer gevechten in de buurt van Middelburg aan.) Het tweede telegram over Elliot’s marsch zal nog wel aanvulling behoeven en ziet er uit, alsof een Eng. nederlaag verbloemd wordt. Het derde telegram laat zien, hoe de dappere Kruit- zinger (of Kritzinger) aan dooddrukken wiet te ont komen. Het vierde spreekt van de uitputting der Eng. sol daten; enz. De beide laatste telegrammen zullen wel heel ver trouwbare Eng. getallen bevatten. Londen, 17 Juni. (Officieel). Kitchener seint uit Pretoria van den 15en, dat den 12en (Woensdag/, te Witmansrust, 30 KM. ten zuiden van Middelburg in Transvaal, 250 Victorian-mounted-rifles, die zich afge scheiden hadden van de kolonne van Beatson, in een kamp bij Steenkoolspruit door eene groote overmacht van Boeren werd overvallen. De vijand sloop nader bij en loste op korten afstand een doodend vuur op het kamp, waardoor 2 officieren en 16 man gedood en 4 officieren en 38 man gewond werden. 2 officieren en 50 man ontsnapten naar het kamp van Beatson. De rest werd gevangen genomen en daarna weder vrijgelaten. Twee pomponkanonnen werden door de Boeren buitgemaakt. Londen, 17 Juni. (Officieel). Lord Kichener meldt in een rapport van Zaterdag uit Pretoria: »De colon nes van generaal Elliot werden opmarcheerende van Vrede in het N. O. van den Vrijstaat, voortdurend aan gevallen door Boeren onder de Wet. «Den 6den (Donderdag v»or een week) kwam het bij Reitz tot een hevig gevecht. «Veroverd werden de convooien, 71 geladen wagens, 45 gevangenen, 10,000 rounds kleine ammunitie en 4000 stuks vee. (Door wie?) «De Boeren lieten 17 dooden en 3 gewonden achter. «De Engelschen verloren 3 officieren en 17 man ge dood, 1 officier en 24 man gewond. «De colonne bereikte Kroonstad.” Molteno, 14 Juni. De Boeren waren in den laatsten tijd door de Engelsche troepen opgedrongen tot vlak tegen de grens van Kaffraria. Zij lieten zich echter niet over de grens drijven, waardoor ze te midden van kafferstammen gekomen zouden zijn. Om niet verder gedrongen te worden, verdeelden de Boeren zich in kleine troepjes en braken door de En gelsche linie terug naar het Westen, waarna zij zich opnieuw vereenigden tot drie commando’s onder Krit zinger, Fouché en Mijburgh, ieder 200 a 300 man sterk. Kritzinger’s commando trok de spoorlijn twee mijl ten zuiden van deze plaats over. De overtocht had in den nacht van 13 op 14 Juni plaats. De Boeren trek ken westwaarts. Ik interviewde een landbouwer, wiens hoeve zij plunderden. Hij zeide, dat de Boeren na het innemen van Jamestown goed gekleed en goed van ammunitie voorzien waren. Kritzinger vertelde den boer, dat de uittocht van de commando’s uit het land ten noorden van de Oranje rivier nu pas begon. De Boeren waren van plan de Engelschen te verdrijven en de Kaapkolonie te ver woesten evenals de beide Republieken. Londen, 17 Juni. Uit Norvalspont wordt aan de Daily Mail geseind, dat daar in het district Colesberg zich een aantal troepen bevinden, die tot de bezetting van Pretoria hebben behoord en komen uitrusten. Zij droegen de sporen van het harde werk dat zij in de laatste paar maanden hebben moeten verrichten. Deze mannen verklaren, dat het uiterst moeilijk is, de kleine Boerenafdeelingen in het heuvelachtig, begroeid terrein ten N. van Pretoria op te sporen. Zij zijn met hun families en wagens met voorraden in de kopjes verscholen en wanneer ze worden ontdekt, weten zij met hun versche paarden te ontsnappen. Zoodoende worden de troepen genoodzaakt tot een voortdurend, afmattend heen en weertrekken. Londen, 17 Juni. De Daily Mail verneemt uit Nor valspont (spoorbrug bij Colesberg), dat de Boeren en rebellen uit het district voortdurend in aantal ver meerderen. De correspondent heeft niet gehoord van een enkel geval van aanranding van bewoners der streek door de Boeren. Dezen blijven hoofdzakelijk in de heuvels en bepalen zich er toe, op de Engelsche troepen te schieten, overal waar de gelegenheid zich maar aanbiedt. Londen, 17 Juni. De verliezenfljst van hedenavond toont aar, dat Vrijdag bij Houtkoop een tamelijk ern stig gevecht is geleverd. De lijst vermeldt 3 dooden en 12 gewonden. Londen, 18 Juni. In een telegram uit Bloemfontein van den 17en meldt Kitchener de volgende verliezen der Boeren sinds de laatste opgaafgedood 24, gewond 14, gevangen genomen 265, onderworpen 165 man. Voorts werden buitgemaakt 137 geweren, 8200 patro- De Heer en Mevrouw NIEVEENVan Boven geven kennis van de geboorte van hunnen Zoon GEERT JOHAN ADRIAAN. Sneek, 17 Juni 1901. Eenvoudige, propere MEVR PIJTTERSEN, Ceintuurbaan 314, Amsterdam,’ Zooals men weet, heeft de heer Schok- king te Harlingen de meerderheid behaald voor de Tweede Kamer. De kiezers C. W. Eisma, te Bolsward, en P. Hofstra, te Wijnaldum, heb ben protest aangeteekend tegen de geldigheid dezer verkiezing, aangezien door den burge meester van Harlingen de candidatuur van den heer Zeilmaker is afgewezen. Sommige rieten stoelenfabrikanten te Noordwolde hebben aanzienlijk schade geleden bij de brand te Antwerpen, daar een groote partij stoelen, tijdelijk in het entrepot geborgen, verbrand z’jn. Staking grasmaaiers. Te Terwispel, staakten in de afgeloopen week de voor de boeren werkzaam zijnde maaiers, het werk. De eisch was hooger loon. Tot nu toe wer den de maaiers betaald per mad, d.i. ongeveer 55 are, en wel met f 2.75 voor binnen- en f2.25 voor buitenland, gemiddeld alzoo f2.50. In de berekening der grootte van een mad bestond echter steeds verschil en gebeurde het meermalen dat de maaiers voor te weinig grootte werd uitbetaald. De eisch was nu, berekening per 100 roede, dj. pl.m. 17 are, en wel f 1 voor binnen- en f 0.90 voor buitenland, zijnde ongeveer 25 pet. hooger loon dan tot nu toe. Bijna alle boeren hebben den eisch ingewilligd en voor dezen is dan ook het werk hervat. Drie boeren blijven weigeren. UTINGERADEEL. Twintig jaar geleden waren er in deze gemeente enkele landbou wers, die gebruik maakten van eene maaima- chine. Men moet veronderstellen dat dezelve toen niet voldeden, want al reeds spoedig wer den ze weer afgeschaft. Thans schijnt opnieuw de belangstelling voor dergelijke machines te zijn opgewekt. Enkele boeren in deze gemeente, o. a. te Akmarijp en drie te Oldeboom, hebben zich alreeds eene maaimachine aangekocht en, naar men hoort, zullen meerderen dat voorbeeld volgen. Verschillende leveranciers bieden solide ma chines aan, o.a. de firma G. S. Ruiter te Ak- krum, die in den handel bracht eene Johwston- machine voor f 150. Het blijkt dat met eene dergelijke machine per dag 10 pondem. land kan worden gemaaid en zoo knap, dat een gewoon werkman het niet beter doet. Het werkloon, dat per dag met de machine wordt verdiend, bedraagt naar ’t tegenwoordig loon van handenarbeid, ruim f 20 per dag. Het voordeel van de nu in den handel ge brachte machines is dat de prijs veel lager is dan vroeger en het slijpen der messen thans zeer gemakkelijk is. Bi Sunlight Zeep LOTERIJ. I 2 7,» 27,» Barcelona Brandewijn, buitengewoofi zacht en geurig f 1.20 per fl., ledige fl. terug of 5 ct. verhooging.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 3