f* r Uitslag der Herstemmingen Binnenlandsch Nieuws. T Plaatselijk Nieuws. i 1 TWEEDE KAMER. Deen 1. Vegtel a. a. a. Dolk 1. a. SNEEK. Voor ’t examen van toelating tot IJLST. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing ter vervulling van twee plaatsen in den gemeen teraad, zijn tot candidaten gesteld de heeren S. van der Goot, C. Nauta en S. O. de Vries. Bij de Donderdag alhier gehouden stem ming ter verkiezing van 14 leden van het kies college bij de Ned. Herv. Gem., zijn de navol- Zondag jl. is hier opgericht een Volks- kiesvereeniging, aanvankelijk met 27 leden. De firma Zeilemaker alhier, heeft op de klompententoonstelling te Apeldoorn een 1ste prijs, zilv. medaille, behaald voor de grootste collectie klompen. C. Sweris te Ijlst en Er waren 60 aanwe- heeft de vergadering gende heeren gekozen: J. J. Oppedijk, H. P. Fledderus, S. v. d. Wal, Rienk de Jong, T. Visser, J. Haantjes, P. v. Tuinen, G. v. d. Horst, T. A. Jaarsma, W. J. Vallentgoed, G. Dijkstra, F. Faber. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren R. J. de Jong, A. Postma, S. O. de Vries en A. G. Visser. Te Leeuwarden (district) zijn 6065 kie zerseer stemden 4519, waarvan 2371 op den heer Melchers s. d. en 2148 op den heer Pijt- tersen 1. In district Franekerzijn 6225 kiezers, er stem den 5339, waarvan 3007 op den heer Lieftinck 1. en 2332 op den heer Vergouwen a. In district Schoterland z’jn 5182 kiezers, er stemden 3617, waarvan 2168 op den heer v. d. Zwaag soc. en 1449 op den heer Schokking c.h. In district Weststellingwerf zijn 5228 kiezers, er stemden 3543, waarvan 1995 op den heer v. d. Zwaag soc. en 1548 op den heer Talma a. Er stemden dus gisteren in Leeuwarden 204 minder, in Franeker 9 minder, in Schoterland 33 minder, in Weststellingwerf 267 meer dan op 14 Juni. Onze stadgenoote, mej. A. Huges, slaagde te Arnhem voor het examen-apothekersbe- diende. BOLSWARD. Het gebouw onzer Zuivel- school. Den 11 Juli a.s. zal in publieke vei ling worden gebracht het erfpachtsrecht van het terrein onzer voormalige Zuivelschool, met gebouwen en beplanting. De erfpacht tot 9 Januari 1918 bedraagt per jaar f 131 aan het St. Anthony-gasthuis alhier. Bij de conditiën is o.a. de bepaling dat de gebouwen niet tot arbeiderswoningen mogen worden ingericht en deze evenmin op het ter rein mogen worden gesticht terwijl er ook geen inrichtingen mogen worden gesticht, schadelijk voor de gezondheid. Uit dezen verkoop blijkt dus, dat de Minister van Binnenl. Zaken het bestaande gebouw niet doelmatig heeft bevonden om er de Rijkszui- velschool in te vestigen. Voor deze zal der halve naar een andere gelegenheid in de ge meente moeten worden omgezien. President Kruger hetft ondervonden, dat de Rotter dammers echte pro-Boers zijn. Ontzettend was de menigte, die den grijzen President toejuichte en van harte gemeend de overal hem toegebrachte hulde. Z. H. Edelgestrenge logeert in ’t Maashotel, maakte den eersten dag een paar rijtoeren door de Rottestad, werd op ’t stadhuis door ’t stadsbestuur ontvangen, terwijl de gehouden receptie door zeer, zeer velen be zocht werd. Gisteren deed de President met een der salonbooten van Fop Smit een boottocht tot Sliedrecht en terug. Een 50-tal personen, bestuur en leden der Z.-Afrik. Vereeniging en van ’t Algemeen Nederl. ver bond, de burgemeester ’s Jacob en echtgenoote en de Transvaalsche eerewacht deden den tocht mede. Aan ’t Nieuwe Veer werd de President begroet vanwege ’t gemeentebestuur van Dordrecht, later door dat van Alblasserdam. Overal langs de rivier stonden nieuws gierigen. Gisterenmiddag maakte de President een rijtoer om ’t blindeninstituut te bezoeken; Z. H. Ed. die voor liefde voor die ongelukkigen heeft, wilde hen eenvoudig in hun dagelijksch werk ziendus geen ceremonieel. Verder werd de Diergaarde bezocht en kon de Presi dent den boom zien, dien hij bij ’t bezoek van ’t jaar 1884 had geplant. De waarnemende hoofdcommissaris van politie, de heer inhulsen, die in een wagen den intocht van Pres. Kruger overzag, viel daaruit en kwetste zijn been en lichaam. Toch deed die heer, die alle veiligheidsmaat regelen geregeld had, den geheelen dag dienst en ver toefde tot ’s avonds laat op ’t hoofdbureau. Na eenige dagen rust zal de heer 1. weer hersteld zijn. Vele zakkenrollers sloegen Woensdag hun slag. Een paar Amerikaansche dames uit N.-York stonden in een rijtuig en een der dames zou een «kiekje* nemen. Toen zij de opname deed, werd haar een portemonnaie met ruim f 60 en enkele kostbare sieraden ontrold. Een heer miste gouden horloge met dito ketting. Als wij alle geruchten samenvatten, sedert 14 Juni rond warende, dan zijn reeds als kabinetformeer- ders genoemd de heeren Kuyper, Heydenrijck, Ver meulen en Harte van Tecklenburg. >De «Gelderlander* noemt generaal De Petit, te Breda, als toekomstig minister van oorlog. Moordaanslag. Op den heer Saba, Nederl. inge nieur, afkomstig uit Tilburg, en nu verbonden aan de ateliers der firma Van den Kerckove te Gent, is Dins dagmiddag op de lijn Bergen—Parijs een moordaanslag gepleegd. Te Feignies, 't eerste station op Fransch gebied, stegen twee reizigers, Ventre en Fau in den coupé 1ste klas, waarin alleen de heer Salla zat. Tus- gchen Feignies en Hautmont wierpen zich de beide schurken met messen op den heer Salla, die krachtig zich verweerde en er in slaagde zijne aanvallers te ontwapenen. Daar de trein te Hautmont ging stoppen, trachtten de aanvallers zich te redden door uit de coupé te springen. De een bleef dadelijk dood en de andere verwondde zich zoo, dat hij bewusteloos bleef liggen en ook wel zal sterven. Toen de heer S. aan ’t station Hautmont vertelde, wat er gebeurd was, gingen eenige ambtenaren naar de aangewezen plek en von den daar den doode en den gewonde. De laatste werd naar ’t hospitaal vervoerd. De wonden van den heer S. zijn niet ernstig. Hij zal spoedig de reis naar Parijs kunnen vervolgen (In deze streek, in den trein naar Arras, werd op 24 Juli 1899 een koopman uit Rijssel, met name Paul Schotsman, vermoord gevonden. Hiervan is nooit de dader gevonden.) Nader kunnen we melden, dat de beide daders Fran- gchen zijn. De eene, die den aanslag met zijn leven De heer Visser bekomt nu het woord tot het hou den der interpellatie betreffende de uitbetaling van het volle tractement aan den heer Groenevelt tijdens zijne ziekte. In de Juni-vergadering van 1898, zegt Spr., was er een zelfde geval met Terpstra, de brugwach ter, die echter gedurende zijne ziekte eerst 3 weken vol, daarna 3 weken half tractement genoot en daarna aan den dijk is gezet. Toen is er onderscheid ge maakt tusschen jaarwedde en weekloon, terwijl Spr. later is gebleken, dat Terpstra volgens zijne aanstel ling eene jaarwedde genoot. Hij wenscht door eene wettige regeling daarvoor gelijkheid van alle ambte naren der Gemeente, onverschillig of het een werkman is of een leeraar der H. B. School. De Voorz. gaat de geschiedenis inzake Terpstra na van af zijne benoeming als brugwachter alhier, die van Workutn komende op zijn betrekkelijken hoogen leeftijd nog gaarne iets te doen wilde hebben. Zijne persoonlijkheid trok den Voorz. aan, en omdat hij als turfschipper met varen en bruggen was bekend, werd hij ondanks zijnen hoogen leeftijd tot brugwachter be noemd. Hij genoot wekelijks zijn loon en kwam voor op den weekstaat van den gemeente-architect. De regeling, getroffen metden heer Rozebeekover de waar neming der lessen van den heer Groenevelt is met volle sanctie van den Raad geschied. De heer Visser zegt voor twee jaren gezwegen te hebben, toen er sprake was dat Terpstra weekgeld genoot, later bleek hem uit diens aanstelling, dat hij eene jaarwedde genoot. Had Spr. zulks toeu geweten, dan had hij niet gezwegen. Hierna behandelde de Raad in gesloten zitting ver der punt 14, betreffende versterking van het personeel ter Secretarie. Na heropening der vergadering besloot de Raad B. en W. te machtigen, het personeel ter Secretarie te versterken met een klerk. Met gepasten spoed zal daarvoor eene oproeping worden gedaan, terwijl er op goed schrift zal worden gelet. De Voorz. sloot hierna de vergadering. Te Leiden slaagde voor het candidaats- examen in de rechten de heer Ch. J. Risselada. In Mei stierven in Friesland 485 perso nen (hier onder begrepen 34 levenloos aange- venen), in Sneek 18, Ijlst 1, Wymbritseradeel 13, Bolsward 10, Doniawerstal 3 personen. De trambooten LemmerAmsterdam schijnen uitstekend te zullen voldoen. Onlangs deed de Heerenveen een tochtje van A. naar L. in 4 u. 45 min. Dinsdag deed de andere boot, de Bolsward., een tochtje van IJmuiden naar ’t nieuwe wandelhoofd te Scheveningen, en kon, hoewel de zee niet kalm was, best aanleggen. De Bolsward meet 225 ton, is 52 M. lang, heeft een 325-paardekracht-machine, electrisch licht en goed wandeldek. ’t Vol gende meldt men nog De directie van het wandelhoofd «Koningin Wilhelmina* te Scheveningen in aanmer king nemende den uitstekend geslaagden aan leg aan de aanlegplaats dezer dagen van het salon-stoomjacht «De Bolsward*, toebehoorende aan de firma Verschuere Co. en J. J. Koppe, de exploitanten van de Zuiderzee-Friesland lijnen, heeft met die firma een voorloopige overeenkomst gesloten om die aan alle eischen des tijds beantwoordende boot te bestemmen om dezen zomer vanaf het wandelhoofd tochtjes in zee te doen. Voorloopig zijn twee proeftochten bepaald op Zondag 30 Juni en Zondag 7 Juli. Blijken deze pleiziertochtjes in den smaak van het pu bliek te vallen, dan zullen zij, weer en wind diénende, na 7 Juli dagelijks van 11 uur ’s voormiddags tot ’s avonds 6 uur worden voortgezet. Deze zeetochtjes zullen tegen den prijs van een gulden kunnen genoten worden. Woensdag vergaderde de Paedagogische vereeniging «Nieuwold* te Leeuwarden. Spre kers waren de heeren F. Tuininga te Beers, zigen. Aanstaande jaar te Sneek plaats. Heden, Vrijdag, de lessen der II. B. School alhier hebben zich in ’t geheel 37 candidaten aangemeld, onder welke 32 voor de le klas, 3 voor de 2e en 1 voor de 3e. heeft betaald, heet Joseph Jean Baptist Maglaire Ventre, is geboren te Beauvezet (in de Alpes Maritimes) in 1874, en was colporteur van beroep. De ander Jean Fer nand Fau, werd in 1878 te Perrals (Aube) geboren en is handelsagent. Ventre was, men weet niet om welke reden, uit het garnizoen te Toulouse gedeserteerd. Voordat hij te Brussel kwam, woonde hij te Luik. In 1900 kwam hij met zijn maitresse, een meisje uit Luik, te Brussel, ging wonen te Cureghem en ontving veel vrienden. Hij was een huurder, die geregeld betaalde. Drie maanden geleden deed de politie bij hem huis zoeking, daar hij verdacht werd tot een bende valsche munters te behooren, waarvan verscheidenen nu achter de tralies zitten. Deze huiszoeking heeft geen resul taat opgeleverd; intusschen zag een buurman na het vertrek van de politie, dat Ventre over het dak van zijn huis ging en met een pakje terugkwam, dat hij in een gat van den schoorsteen had verborgen. Sedert twee maanden woonde Ventre in de rue Lim- nander No. 23. Hij had zijn maitresse,- die nu te Ostende vertoeft, verlaten. Fau was, nadat hij bij de manoeu vres ernstig gewond was, uit zijn regiment ontslagen. Een van zijn kameraden had hem de dij met zijn ba jonet doorboord. Hij was van Roubaix te Brussel aangekomen en woonde eveneens in de Rue Limnander met een jong Brusselsch meisje, Marguerite Gorieux genaamd. De twee misdadigers waren Zaterdagochtend 11*/, uur vertrokken met een aantal parapluies, die zij in de pro vincie gingen verkoopen. Zij zijn naar Hal gegaan, waar zij eenige uren bleven en waar door hen verschillende parapluies verkocht werden. ?s Avonds gingen zij per trein naar de grens en namen te Feignies kaartjes eer ste klas naar Aulnay. Zooals men weet, hebben zij toen te Hautmont tusschen deze twee steden den aan slag die gelukkig verijdeld werd gepleegd. De agent van politie Renard is Woensdag om 9 uur ’s ochtends naar Maubeuge vertrokken met Marguerite Gurieux en den heer Naessens, den voornaamsten huur der van het huis in de rue Limnander. Deze personen zijn opgeroepen om de Fransche justitie inlichtingen te verschaffen. Het is niet de eerste keer, dat de twee individuen een dergelijken aanslag beproefd hebben. Veertien dagen geleden vertrokken zij naar de grens; toen was het om als contrabande onzedelijke transpa- rant-plaatjes over de grenzen te brengen. Dit misdrijf slaagde ook niet, had echter niet zulke verschrikkelijke gevolgen als het laatste- Zij waren toen genoodzaakt te voet van de grenzen naar Hal terug te keeren. In die stad beleende Ventre zijn horloge voor 3 fr. Een koffiehuishouder bij het station gaf die som voor het voorwerp en de twee mannen konden naar Brussel terug keeren. Toen waren zij zeer slecht ge kleed, twee dagen later waren zij echter goed in de kleeren. De verkoop der kaarten had hen eeniggeld opgebracht, zoo vertelden zij aan de buren. Heden is de Kroonprins van Siam in ons land aangekomen. Heden (Vrijdag) ochtend 7 u. 45 vertrok President Kruger van Rotterdam naar Kampen. liet drama te Bruinisse. De rechtbank te Zierikzee had den arts A. J. de K. te Bruinisse tot 3 jr. veroor deeld. Gisteren verminderde deze straf tot 9 mnd. en gaf last tot onmiddellijke vrijstelling. Het vonnis overwoog dat niet gebleken was wan neer de buks geladen was en ook niet dat beklaagde de haan van het geweer opzettelijk heeft afgetrokken, maar beschouwde het feit dat bekl., die bekend is met de behandeling van een schietgeweer, de buks op zijne vrouw aanlegde, als een groote onvoorzichtigheid en roekeloosheid. Beklaagde behoorde dus veroordeeld te worden we gens het door schuld veroorzaken van den dood zijner echtgenoote. De Leipziger Bank is failliet verklaard. Ver moedelijk actief 71, passief 90 millioen mark. Dat zou dus zijn 19 millioen mark meer schulddan bezit. Aan’t hopfd dier oude bank hebben in de laatste jaren be driegers gestaan, die den raad van toezicht en ’t pu bliek om den tuin wisten te leiden. De directeur der L. Bank, Exner, is Woensdagavond gearresteerd en voor den off. van justitie gebracht. De moord te Tilburg. Mutsaers, beschuldigd van moord op Maria Kessels gepleegd, en tegen wien le venslange gevangenisstraf werd geëischt, is vrijge sproken. Een treffend ongeluk had gisteren aan de ringvaart van de Haarlemmermeer nabij Leimuiden plaats. De landbouwer L. Voorthuijzen, wonende Sloterweg, Haarlemmermeer, hield even met zijn rijtuig stil voor het depót van den heer H. Jungens, om aldaar eene be stelling te doen, de leidsels overlatende aan eene vrouw. Het paard aan het schrikken geraakt, loopt achteruit en dringt met het rijtuig het kanaal in; de vrouw komt het rijtuig nog uit, maar twee kinderen van 5 en 31/, jaar gaan mee te water. Door den heer J. werd het oudste nog gered, maar het jongste zonk en werd kort daarna door de bemanning van een mo tor levenloos opgehaald. Doodgetrapt. Te Veenendaal vond men den 30-ja- rigen landbouwer R. van Eden, die gisterochtend ging melken, een half uur later dood in den stal- Men ver moedt dat hij door een der koeien is doodgetrapt. en Rink 1. Bij eerste stemming op 14 Juni werden da delijk gekozen 9 liberalen, 2 vrijz.-democraten, 19 anti-rev., 3 vrij-anti-rev., 23 r.-kath. en 2 chr.-hist. Gisteren werden gekozen 18 lib.» 7 vrijz.- dem., 1 chr.-hist., 7 soc.-dem., 5 anti-rev., 2 vrij-anti-rev. en 2 r.-kath., en wel de volgende heeren Alkmaar: herst. Fokker v. d. en Oosterbaan a. Gekozen FOKKER. Amsterdam I: herst. Hubrecht 1. en Sterck r. k. Gekozen HUBRECHT. II: herst. Gr. v. Waarder 1. De Visser c.h. Gekozen DE VISSER. Ill: herst. Den Hertog 1. en Polak s. d. Gekozen DEN HERTOG. V: herst. Ketelaar v. d. en Gekozen KETELAAR. VI: herst. Den Tex 1. en v. Marie a. Gekozen DEN TEX. VIII: herst. Nolting v. d. en Kuyper a. Gekozen NOLTING. IX: herst. Lely 1. en Bijleveld a. Gekozen LELY. Appingadam: herst. v. d. Molen a. en Schaper s.d. Gekozen SCHAPER. Arnhem: herst. Hoogstraten a. Gekozen RINK. Bodegraven: herst. Knijff 1. en v. Idsinga v.a. Gekozen VAN IDSINGA. Breukelen: herst. Waal Malefijt a. en Wierdels r.k. Gekozen MALEFIJT. Brielleherstem. Goekoop 1. en Gekozen GOEKOOP. Dordrecht: herstem. Van Gijn 1. en Rens a. Gekozen VAN GIJN. Enschede: herst. Aalberse r. k. en v. Kol s.d. Gekozen VAN KOL. Franeker: herst. Lieftinck 1. en Vergouwen Gekozen LIEFTINCK. Goudaherst. Bijlandt 1. en Heemskerk Gekozen HEEMSKERK. 's-Gravenhage I: herstem. Krap Gekozen KRAP. Groningen: herst. Drucker v.d. en v. Houten 1. Gekozen DRUCKER Haarlem; herst. v. Styrum 1. en v. d. Kamp r.k. Gekozen VAN STYRUM. Haarlemmermeer: herst.’t Hooft a., v. Wichen r.k. Gekozen VAN WICHEN. Hilversum: herst. Heemstra a. en Reekers r.k. Gekozen HEEMSTRA. Hontenisse: herst. v. Deijnse 1. en Fruytier r.k. Gekozen FRUYTIER. Hoogezand: herst. Ter Laan s. d. en Rudolph a. Gekozen TER LAAN. Katwijk: herst. v. Wassenaer v. Catwijck v. a. en Aalberse r. k. Gekozen WASSENAER. Leeuwarden: herst. Melchers s.d. en Pijttersen 1. Gekozen MELCHERS. Lochum: herst. Lely 1. en Asch v. Wijck a. Gekozen LELY. werd de vergadering der Ned. Juristen-Vereeniging te Leeuwarden geopend. Na afloop der werkzaamheden van dezen eersten dag heeft men plan Sneek te bezoeken en een stoomboottocht op het Snee- kermeer te maken. Zondag, na afloop van ’t 2-daags congres, gaat men naar Oranjewoud. Voor 5 leden van den Raad van Wym britseradeel zijn candidaat gesteld de heeren: K. Anema te Oudega, A. F. de Boer te Nij- land, R. F. Hettinga te Tjalhuizum, S. S. Kooistra Jr. te Folsgare, H. D. Oppedijk te Hommerts, D. L. Tromp te Woudsend, A. B. Visser te Heeg, IJ. v. d. Werf te Nijland en J. Wijtsma te Goënga. Wel keuze! Inde gemeente Donia werstal moeten 4 leden van den Raad aftreden. Er zijn Dinsdag jl. 14 candidaten opgegeven, waar onder ook de aftr. VOOR DE

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 2