F - Binnenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws. I f - Amsterdam Gekozen Peereboom Pollema met retour De retcur is II Heerenveen ver- van den Officier Gedeputeerde Staten van Z.-Holland. Zooals men weet, zijn de Prov. Staten van Z.-Holland bij de ver kiezingen omgegaan. De lib. meerderheid is veranderd in een kerkelijke. Er zijn thans 47 anti-lib. en 35 lib. Van de zes aftredende lib. leden van ’t college van Ged. Staten in die provincie is Woensdag slechts één, de heer Goekoop, lid der Tweede Kamer voor Brielle, herkozen. Verder werden gekozen 2 anti-rev., 2kath. en 1 vrij-anti-rev. Zooals gebruikelijk is, worden bij ’t vormen van een nieuw ministerie, door H. M. de voorzitters der beide Kamers en de vice-president van den Raad van State geraadpleegd. Woensdag hoorde H. M. den heer mr. Gleichman, oud-voorzitter der 2e Kamer en thans lid der 1ste Kamer voor Friesland; gisteren ontving de Koningin jhr. mr. Schorer, vice-president van den Raad van State. De »N. P. Gr. Ct.« kan mededeelen, dat pogingen aangewend worden om het daarheen te leiden, dat Woensdagavond ongeveer half twaah brak in de huizinge van den heer K. Idema, banketbakker alhier, een uitslaande brand uit, die zich eerst zeer dreigend liet aanzien. Hoe wel er geen wind was, vlogen de vonken ver buiten ’t brandend perceel. Doch spoedig ruk ten de spuiten aan en was men den brand meester. De oorzaak van den brand is onbe kend. Hij schijnt ontstaan te zijn boven den oven. Een woord van lof mogen we weer niet onthouden aan onze brandweer, die met z’n zes spuiten zoo uitstekend blijkt ingericht. Naar we vernemen, dekt assurantie de schade, ook de waterschade aan de naastlegers toe gebracht. photografeeren. Men moest daartoe op een soort platform terecht komen. Een der heeren, de heer M., had daarbij ’t ongeluk te vallen, waardoor zijn gelaat, doordat ’t in een glas raam terecht kwam, beneden ’t oog, nog al ernstig verwond werd. Men begrijpt, dat 't verdere deel van de reis nu minder een plei- zierreis was. BOLS WARD. Bij de Dinsdag gehouden stemming voor den Raad werden 640 van de 746 stemmen uitgebracht. Er waren 3 van onwaarde. Uitgebracht werden op de hr.J. Kramer c.h. 444, C. W. Eisma 1. 303, J. Hom mes 1. 293, A. O. v. d. Meer k. 312, Sj. Praamsma a.r. 298 en G. H. Schoonhoff k. 302. Alzoo gekozen de heer Kramer en verder her stemming. 1 Het getal gedurende de eerste zes maan den van dit jaar door den Commissaris der Koningin afgegeven nationaliteitsbewijzen be draagt 2309. Woensdag vergaderden te Leeuwarden de Prov. Staten aanwezig 46 leden. Aan de orde was de verkiezing van 5 leden in ’t col lege van Ged. Staten. Drie plaatsen moesten worden vervuld voor den tijd van 6 jr, 2 plaat sen voor 3 jr; de eerste 3 wegens periodieke aftreding van de heeren Witteveen, Sickenga en Rengers, (van wie Sickenga niet als Sta tenlid is herkozen), de laatste 2 wegens aftre den van den heer Peereboom als lid der Sta ten en wegens ’t bedanken van den heer Van Loon. V acature - Witteveen: met 44 st.; 2 blanco. Vacatur e-Sickenga: Gekozen 46 st. Vacature-Rengers: Gekozen Rengers met 42 st.4 blanco. Vacature-Peereboom; Gekozen Witteveen met 37 st.(v. Giffen 1 st. en 8 blanco). Vacature-Van Loon. Gekozen J. P. Engel- Provinciale Staten. In de gisteren, Don derdag, gehouden zitting hebben de Staten aan het gemeentebestuur van Wonseradeel een sub sidie toegekend van 30 pc. in de kosten tot verbetering van de Melkvaart, geraamd op een totaal bedrag van f 23,300. Aan het hoofd bestuur der Friesche Maatschappij van land bouw is verleend eene subsidie van f 2500, voor de in 1902 te houden tentoonstelling ter herdenking van het 50-jarig bestaan der Maat schappij. Ged. Staten zijn diligent verklaard met de indiening van voorstellen tot verbetering van de oevervoorziening van de Leeuwarder-Har- ling ervaart en tot het maken van een beschoei ing langs een deel dier vaart. Vervolgens is door de Staten goedgekeurd wat door Gedeputeerde Staten is gedaan ter verkrijging van de beschikking over acht plaat sen voor behoeftige krankzinnigen in het ge sticht »Dennencord”, te Zuidlaren, en hen ge machtigd voor de jaren 1903 en 1903 zulke maatregelen te nemen als hun geraden zullen voorkomen ter verkrijging van de beschikking over meer plaatsruimte, onder voorwaarde dat van de genomen maatregelen in de eerstvol gende vergadering der Staten mededeeling worde gedaan. Gisteren voer een schip, veel aan onze Kade liggende, over de Meer. De J., een der opvarenden, sprong plotseling van boord en zal zeer zeker wel verdronken zijn. We hebben nog niets naders vernomen over ’t vinden van ’t lijk. De Commissaris van politie alhier heeft gisterenmorgen de hand gelegd op de vrouw van een zekeren V., die zich bij haar buurlui nu en dan schuldig maakte aan ’t ontvreem den van een gulden. De proef moest op de som worden geleverd: men wou weten, wie de dief was. Op den gulden, tusschen de o en de d van God, in ’t randschrift, werd een streepje ge krast, en jawel, dat hielp: de Chef onzer po litie vond hem bij genoemde vrouw. Voor ’t examen van toelating tot de lessen v.an ’t Gymnasium alhier, hebben zich 9 candidaten laten inschrijven. Uitslag eind-examen gymnasium alhier. Geslaagd voor A.: R. D. Boersma, P. Boot- sma, H. Visser en S. S. IJbema. Geslaagd voor B.: J. H. van Blommestein, J. Tjaarda en mej. A. Hesselink. Afgewezen één. Aan de Marine te Amsterdam werden verschillende benoodigdheden aanbesteed. Laagste inschrijvers waren o. a. voor bestek 41: de heer C. Nauta Jr. te Ijlst, f 197,58. Bestek 49: de heer J. Houwink, alhier, f 821.44. Inhoud van het Friesche tijdschrift »Sljucht en Rjucht«, de 5de Juli 1901 It kin foroarje, W. P.; Teade en Tsjamke, Madzy Hwat Pier- om tocht oer Earder en Letter, M. Miede- ma Koartgüd Fen twa stoere mannen, J. Gylstra Koartswyl, T. J. B.; Briefwiksel, M. Fenenga; Siike- treasters (mei plaetsjes). De heer Andries de Wet, neef van den beroemden generaal, die in Duitschland zooveel succes had, lokte te Brussel en te G«nt zooveel sympathie, dat de Belgische regeering bang werd voor Engeland en den heer De Wet door de politie liet beduiden, dat hij op moest houden met spreken of andersover de grenzenDe heer De Wet trok naar Parijs, waar den 14 Juli eene geestdriftige protestmeeting zal gehouden worden. De Belgische, evenals de Duitsche regeering, be wijst alweer, dat de regeeringen vaak anders zijn dan de volken. Noëls van Wageningen. De «Vlaamsche Gazet< schrijft onder de mededeeling omtrent de arrestatie van bovengenoemde financier •Diezelfde Noëls van Wageningen bad zich aan het hoofd gesteld van een internationaal hulp-comité voor Transvaal en op aanbeveling van een paar Brusselsche Vlamingen hadden wij hem voor Amsterdam als agent der »Vlaamsche Gazet« aangesteld. •Toen we voor een zestal maanden inlichtingen na men over dit financieel heerschap, waren zij van zoo’n duisteren aard, dat we dadelijk dien Noëls van Wageningen wandelen zonden en zijn naam van ons blad deden verdwijnen. Die zelfde Noëls had hier in België, te Brussel, Antwerpen, Gent en Brugge, talrij ke betrekkingen aangeknoopt met voorname Vlamin gen ten einde het internationaal fonds van daad- werkelijken onderstand van Transvaal te stichten. •Gelukkig stelden onze vrienden ons op onze hoede, en na verkregen inlichtingen wierpen wij hem over boord. Gisteren had weder een huiszoeking plaats in het huis op de Keizersgracht, waarin de »administratieve zetels* waren gevestigd van de diverse stichtingen van den heer Van Wageningen. Een aantal documenten en paperassen werden in beslag genomen en naar het paiket vervoerd. Z/weedsche Prins. Woensdag kwam het Zweedsche oorlogskorvet »Freja«, met den 2den zoon van den Zweedschen Kroonprins als adelborst aan boord, te Amsterdam aan. De commandant van ’t schip bezocht verschillende maritieme autoriteiten, terwijl de burge meester ’t vaartuig bezocht. Gisterenmorgen bezocht de Zweedsche Prins de stad. H. M. de Koningin-Moeder ontvangt morgen, Zater dag, den Prins op ’t slot te Soestdijk en geeft ter eere van dezen een diner. Door den minister van Binnenlandsche Zaken is van de hand gewezen het aanbod van de vereeniging voor vakonderwijs in de zuivelbereiding tot gratis afstand van het ge bouw »De Zuivelschook, om daarin de Rijks- zuivelschool te vestigen o. a. omdat dit gebouw niet voor het doel is geschikt bevonden. Men wil weten, dat de Minister thans met het ge meentebestuur van Bolsward in corresponden tie is getreden tot het verkrijgen van een geschikt gebouw, om er de Rijks-Zuivelschool te vestigen. In de omgeving van Bolsward begint de gevreesde vlekziekte bij varkens zich weer te vertoonen. Gelukkig dat men thans ’n goed middel tegen deze ziekte heeft gevonden. De heer Bosma, veearts te Wommels, entte in het vorige jaar niet minder dan 217 varkens in, volgens de methode Lorenzdaarvan is maar één aan de ziekte gestorven. Zelfs als de dieren door de ziekte zijn aangetast, past men dit middel nog vaak met goed gevolg toe. SLOTEN. Door de marechaussee alhier is Woensdag te Balk gearresteerd A. U. L., die Dinsdag uit Duitschland terugkeerde en nog wegens mishandeling zes maanden gevange nisstraf had te ondergaan. Hij is gevankelijk naar voerd en ter beschikking van Justitie gesteld. LEEUWARDEN. Gisternacht te ongeveer 12 uur was de zoon van de weduwe S. uit Leeuwarden, bankwerker aan de werkplaats der S.S. te Zwolle, bezig met het nazien eener locomotief. Zonder dat hij het merkte, werd een spoorwagen in de richting van zijn ma chine geschoven met het treurig gevolg, dat hij tusschen de machine en wagen werd dood gedrukt. JOURE. Dat verkiezingen aanleiding ge ven tot humor is bekend. Of ’t altijd gepaste humor is? De krant meldt hier ’t volgende Dat er hier nog grappenmakers wonen in Joure, kon men zien aan een z.g. Wenk aan de kiezers, een soort voorbeeld voor de kiezers, hoe ze hun kaart moesten invullen en die aan onderscheidene strooibiljetten gehecht waren. Zoo’n «wenk” nu was ook in de stembus gemof feld en hoe zag ’t er uit? Alle witte stipjes waren zwart gemaakt, alleen dat voor den naam G. Wiersma niet. Toch was de heer Wiersma niet over ’t hcofd gezien, maar zelfs vereerd met dit twee-regelig rijmpje: man, burgem. van Schoterland, met 25 st.mr. v. Giffen (a. r.) had 18 st.3 blanco. De heer mr. T. van Hettinga Tromp werd met 31 st. herkozen als suppletoir lid van Ged. Staten. In ’t college van Ged. Staten is dus thans bij onderlinge overeenkomst (blijkens de stem mencijfers) één anti-rev., de heer H. Pollema, hoofd eener school te Nijland en meermalen candidaat voor de Tweede Kamer in de dis tricten Harlingen, Sneek en Dokkum, gekozen. Allen, behalve de heer Pollema, hebben de benoeming aanvaard. De heer Pollema zal zich later verklaren. SNEEK. Ook Dinsdagavond liep het fraaie weder den ondernemer der abonnements-con- certen geheel mede. Een prachtige stille avond toch begunstigde het concert, dat het muziek corps van het 7e reg. inf. te Amsterdam, onder leiding van den heer Joh. Zaagmans, dien avond in den tuin der buiten-societeit »de Harmonie* heeft gegeven. De verschillende nummers van het met zorg samengestelde programma werden zonder onderscheid zeer correct en zuiver ujtgevoerd. Het herhaald applaus na elk nummer bewees, hoezeer het kunstminnend gehoor de uitvoering waardeerde. Vooral na de pauze was na elk nummer het succes groot. In de solo voor picolo »Sylvia- Scherzo«, door Ch. Ie Thière, werd de solist, de heer Althof, luide toegejuicht, die daardoor geïnspireerd nog een solo-nummer ten beste gaf en daarmee grooten bijval genoot. L. Crt. Woensdagavond viel de heer V. even buiten de stad van de fiets met het gevolg, dat hij een been even boven ’t enkel brak. Woensdag stad op reis Te Groningen President Kruger een bezoek aan de stad Groningen zal brengen. De Raadsverkiezingen te Amsterdam. Alle partijen in de hoofdstad, behalve de soc.-democraten, hadden zich vereenigd, om gezamenlijk candidaten der verschil lende mededoende partijen te stellen. Overal waren in de negen districten door de soc.-dem. eigen candi daten gesteld. In 8 der districten slaagden dadelijk de candidaten der verbonden partijenalleen in district III kwamen zij in herstemming met die der soc.-dem., met de heeren Henri Polak en P. L. Tak. (Dit district is ’t zelfde, waarin voor de Tweede Kamer de heer H. Polak in herstemming was met ’t herkozen Kamer lid Den Herteg.) Rhodes. Deze week bracht de telegraaf ons de tijding: •Rhodes is den Boeren in handen gevallen.» Was ’t Cecil Rhodes maar wat zou dat een waardig (niet in alle beteekenissenonderpand zijn, ’t Is echter een klein plaatsje in de Kaapkolonie, 40 KM. ten noord oosten van Barkley-Oost. Enfin, ’t blijft toch een bewijs van der Boeren doortastende volharding Ansjovis. De vangst was de vorige week beter dan de daaraan vooraf gaande week. Te Urk brachten 250 vaartuigen in de vorige week 5.003.000 vischjes aan, zijnde gemiddeld 20.000 stuks of een waarde van f 110 per vaartuig. De Gids van deze maand heeft verzen uit het gevangenkamp te Groenepunt, zonder den naam van den maker. Ziehier een staaltje In dc Gevangenis. Om in gevangnis te verkeer, Is geen gemaklijk zaak, En wil jul mij strak nie geloof, Zal ik dit duidlijk maak. Die ergste van die ongemak Wat ons lij in die Kaap, Is dat een mensch bij dag of nach Geen uur kan lekker slaap. Dit raas en gons die heele dag. En nach door in jou kop Zul zing en skree en gaat te keer En niemand durf hul stop. Half acht begin die klaaggezang Van sentries op de wacht, Hul zing en skree zoo na makaar Die heele lieve nacht. Half een begin de kokken reeds Hun ketels uit te spoel, En twee uur is er in het kamp Alreeds een groot gewoel. Niet slechts van kokken maar ook soms Va» menig jonge man, Wiens heupbeen op die harde plank Toch niet meer houden kan. Om nachten aldus door te breng, Kan ieder wel verstaan, Is voor een mensch erg ongezond, En tast jou leelijk aan Veel geschreeuw, weinig lorstels. Aan het U. D. wordt geschreven: Dezer dagen werd in de omstreken van Borculo een klopjacht gehouden op de wilde zwijnen, die zich aldaar moeten ophouden. Een achttal heeren jagers, dat bijgestaan werd door 50 a 60 drijvers, die zich hiervoor welwillend aanmeld den, toog naar de plaats, waar de dieren den vorigen dag geweest waren. Na den geheelen dag gedreven te hebben, moest men onverrichterzake huiswaarts keerendaar men niet in de gelegenheid geweest was, om ook maar één der zoo schadelijke dieren te zien te krijgen. Waarschijnlijk is dit te wijten aan de dicht beblader- de bosschen en de groote korenvelden, waarin de zwijnen zoo gemakkelijk zich verbergen kunnen. hunner was verschenen, werd tegen allen verstek ver leend. 11. J. v. d. W., 19 jaar, sjouwerman te Sneek, werd tweemaal en wel op 13 en 19 Mei in kennelij- ken staat aangetroffen, de eerste keer op het Bolwerk nabij de Waterpoort, de tweede keer op het Schapen plein. Eisch 2 geldboeten elk van f 6.subs, eene hech tenis van 3 dagen, voor,-iedere (.boete. 12. P. Z., 56 jaar, koopman te Sneek, op 29 Mei, op den Lemsterstraatweg. Eisch eene geldboete van f 10.subs. 3 dagen hechtenis. x 13. S. J., 65 jaar, zonder beroep te Sneek, op 14 Mei in de Wijnkanstraat. Eisch eene geldboete van f 1.—, subs. 1 dag hech tenis. 14. R. K., 28 jaar, varensgezel te Sneek, in den nacht van 25 op 26 Mei op de Marktstraat. Eisch eene geldboete van f 6.subs. 3 dagen hech tenis. 15. D. C., 50 jaar, venter te Goutum (Leeuwarde- radeel), op 11 Mei in de Groote Kerkstraat. Eisch eene geldboete van f 1.subs. 1 dag hech tenis. De zitting werd hierna gesloten en'de uitspraak der vonnissen bepaald over 14 dagen, den 17 Juli a. s. was een gezelschap uit onze naar Groningen en Paterswolde. zou men zich te zamen laten Over enkele weken de’ datum is nog niet bepaald zal de nieuwe reisgelegenheid JoureLemmerAmsterdam geopend worden. Tweemaal pel* dag zal er een boot varen van Lemmer en evenzoo van Amsterdam. Gaat men ’s morgens 7 u. 30 van hier met de tram, dan komt men 9 u. 8 te Lemmer en kan ’s morgens 9 u. 20 (plaatselijke tijd) op de boot stappen, die na 41/a uur varen te Amsterdam denkt te zijn. Gaat men ’s avonds 9 u. 55 van hier, dan kan men ’s avonds 11 u. 50 van Lemmer varen om tegen half 5 ’s morgens te aan te komen. Van Amsterdam vertrekt de boot ’s morgens 9 u. 30 en ’s avonds 11 u. 20 (pl. tijd). Het tarief SneekAmsterdam is le klas: f 2,25. enkele reis 2e klas: f 1,50. le klas: f 3,50. 2e klas: i 2,25. voor onbepaalden tijd geldig. BU I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 2