VOOR 8Mk ES USTiML HAAR RECHTER, MJW8- EJi AIIÏEIMTIEBLID Zaterdag 13 Juli 1301. 56e Jaargang. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Officieele Advertentien. BEKENDMAKING. FEUILLETON. v. H. i. je af- l Herstemming voor den Gemeenteraad van Sneek. Eene instelling die de aandacht verdient. r i tb De BURGEMEESTER der gemeente Sneelc, brengt ter openbare kennis, dat op Maandag 15 Juli ek., van des voormiddags acht tot des namiddags vijf uur, in de voorzaal van het gebouw der Maatschappij «Ami- citia», op Leeuwenburg alhier, eene herstemming zal plaats hebben ter benoeming van twee leden van den Gemeenteraad. De CANDIDATEN, in alphabetische volgorde, die de meeste stemmen bij de op 5 Juli j. 1. gehouden stem ming hebben verkregen, zijn KINGMA (H. Jz.) OKMA (Mr. H.) SCH1JFSMA (J. H.) STEELE van der (Tj. J.) Voorts brengt hij onder de aandacht Artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende »Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste een jaar.« Snebk, den 9 Juli 1901. De Burgemeester voornoemd, ALMA. Novelle van E. Merk. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek herinneren, naar aanleiding van artikel 18 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 134), de ingezetenen: dat steeds aan degenen, die zich daarvoor aanmel den ter Secretarie der gemeente, gelegenheid wordt gegeven tot kostelooxe inenting en herinenting. Sneek, den 2 Juli 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. te wasschen? Bespaar je die moeite toch, want het is nutteloos!» riep Helene opgewonden uit. «Met schaamtelooze openhartigheid heeft hij mij alles toe gestemd en gelachen over mijne ontzetting.» «Waarom bleeft ge zijn vrouw, als gij hem zoo on voorwaardelijk veroordeelt? Waarom hebt ge u niet van hem laten scheiden vroeg Ella op kouden toon. Helene liet getroffen het hoofd hangen. «Ja, gij hebt gelijk, ’t Was laf, ’t was onwaardig, dat ik dit huwelijk zoolang voortsleepte. Maar wat zou ik be ginnen in het vreemde land? Ik was totaal zonder middels. Ik heb niets geleerd waarmee ik mijn brood zou kunnen verdienen. En daarbjj ik koester een onbeschrijfelijke, bijna ziekelijke vrees voor hem. Gij kunt je niet voorstellen, hoe Hermanns kan haten en vernietigen hem, die zich tegen zijn wil aankant. Toen ik indertijd de waarheid omtrent zijn verleden vernomen had, zocht ik een toevlucht bij de Frankes. Die menschen hadden een heel aardig bestaan. Hij was klerk aan een bankiershuis en zijn vrouw had een winkel van borduurwerk en vrouwe lijke handwerkjes. Ik wilde haar helpen en op die manier zoo zachtjes aan in mijn onderhoud voorzien.» «Een krankzinnig ideeIn plaats van je zuster te schrijven!» wierp Ella er boos tusschen. «Ik kan mij begrijpen, dat Hermanns zich daartegen verzette.» «Maar hoor nu eens, hoèDe Frankes hadden op eens een onverbiddelijke vijand. De man raakte door lasteringen zijn betrekking kwijt en de winkel der vrouw verloor de klanten wegens een snel verbreid gerucht, dat een harer kinderen ziek lag aan natuur lijke pokken en dat zij dit wilde stil houden. Het kind had de mazelenmaar je kunt je wel voorstellen dat geen enkele dame zich in den winkel waagde. Ik begreep wie de vijand was, die deze brave menschen te voor het openbaar welzijn is te gronde wilde richten. Ik ging naar Hermanns en zei de «Heb toch medelijden met de arme kinderen En toen antwoordde hij met een duivelachtige kalmte «Verlaat die menschen of zij worden bedelaars Wat kon ik anders doen als mijne vrienden verlos sen van mijne nabijheid, die hen zooveel schade be rokkende? Ziet ge, Ella, Hermanns heeft geld, en dat is daarginds, nog meer als hier, een vreeseljjke macht voor hem die er zonder verschooning gebruik van wil makeu. Hij zou immers altijd gelijk gekregen heb ben tegenover mjj. Ik kon immers zelfs geen ad vocaat betalen. En welken grond tot scheiding zou ik dan hebben kunnen aanvoeren? Hij was immers voor aller oogen de teederste echtgenoot «Hij wil dus niet van je scheiden Hij bemint je, niettegenstaande je hem zoo duidelijk van je af keer hebt laten blijken vroeg Ella met eene span ning, welke zij bijna niet in staat was te verbergen. Een huivering ging Helene door de leden. «Weet je wat het zeggen wil door een man als hij bemind te worden?» zeide zij dof met eene uitdruk king van ontzetting in de oogen. «Geloof mij, het is geen hartelijke liefde welke hem aan mij doet hech tenHij zou mij al lang, lang zat zijn, als ik een blind verliefd ding was. Maar juist mijn afkeer prik kelt hem. Het prikkelt zijn hartstocht, dat ik hem met zoo kouden afschuw op een afstand- tracht te houden. Hij vindt ’t grappig, zich zjjne vrouw met list of met geweld te veroveren. Jarenlang had ik de gewaarwording, als ware ik totaal overgeleverd aan zijn demonische macht.* «Gij bemint hem dus ook ondanks je schijnbare verachtingriep Ella haar triomfeerend toe. Wordt vervolgd. 4 Ik zelf koesterde zoo’ngegronden twijfel omtrent het karakter van mijn man. dat deze opmerking mij hoe genaamd niet verwonderde. Meer uit verlegenheid en om toch maar iets te zeggen, vroeg ik naar de reden dezer antipathie. «Het is wegens het ver leden van uw man. Mijn Karei heeft hem vroeger gekend, toen beiden nog jonge mannen waren en in Duitschland in een zelfde stad woonden.* Dat verraste mij dan toch erg, want in Amerika vermijdt men toch niet iemand wegens zijne vroegere politieke overtuiging. Ik vroeg verder, en toen vernam ik wat hij zoo sluw had weten te verbergen voor jou, voor je man, voor zijne vrouw en voor al zijn vrien den in New-York. Hij heet eigenlijk Kallenberg. Hermann is slechts zijn voornaam, waaraan hij een s toevoegde om dien te verengelschen. Op twee en twintigjarigen leeftijd was hij bestuurder van eene zwendelarij een zoogenaamde bankin München. De bank betaalde twintig tot dertig procent, en hoe onzinnig, hoe onmogelijk die hooge rente ook schijnen mocht, de bedriegelijke onderneming vond blind ge loof en allengs een dolzinnigen toeloop onder het on ontwikkelde publiek. In massa kwam de kleine man aandragen met zijne met moeite verworven spaarpen- moeiten en den tijd, die zij aan een goedge lukte aansporing besteedden, beloond krijgen in hunne hoedanigheid als vertegenwoordi gers, kan toch niet de oorzaak van dien af keer zijn. Predikanten, geneesheeren, hande laren bevorderen immers hunne goede begin selen evenmin om niet; om niet kan men niet leven, en hij, die zulk een kosteloozen arbeid van den vertegenwoordiger eener Maatschap pij zou verlangen, zou een dwaas zijn. Maar ten onrechte ook, omdat de bestaande groote binnenlandsche maatschappijen van Levensverzekering behooren tot de krachtig ste en meest soliede instellingen van ons vaderland, waar met de grootste nauwkeu righeid de ontvangen gelden worden beheerd, teneinde de maatschappijen in staat te stel len, tot in de ver verwijderde toekomst aan bare verplichtingen te kunnen voldoen. Zeker behoeft, wat dit bedrijf aangaat, Ne derland uit een finantieel oogpunt niet achter te staan bij de overige landen der wereld, maar maakt het veeleer daaronder een goed Êguur, zooals ook met zijne andere finantieele instellingen. Levensverzekering behoort geacht en op prijs gesteld te worden. Onder de verschil lende soorten van verzekering, waartoe onze tijd de gelegenheid aanbiedt, staat zij wellicht bovenaan en beheert zij althans de grootste kapitalen, die haar met onbegrensd vertrou wen dagelijks worden ter hand gesteld door hen, die verstandig hun inkomen beheeren. Levensverzekering is in staat twee groote onheilen te voorkomen en doet dit reeds da gelijks. Het eerste isverarming van gezinnen, die hunnen verzorger zco vroegtijdig verliezen, dat hij niet in staat is geweest, voor hen, die hij achterlaat, afdoende te zorgen. Het tweede is: verarming van personen, die op hunnen ouden dag te weinig of geen verdiensten hebben om in hun stand te leven, weinig of geen kapitaal bezitten en op een zekeren dag ten laste hunner betrekkingen zullen komen met de vraag: «geef ons te eten.» Wat dunkt u, zou diezelfde levensverzeke ring de minachting wel verdienen, waarmede gij haren volhardenden vertegenwoordiger be jegent of herdenkt. Of zoudt gij veeleer naar de mate van uw verstand, haar behooren te- ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. ningen, om deze vol vertrouwen in den bodemloozen put te werpen. Zij streken de hooge rente in, gewen den zich het werken af, leefden als renteniers en twij felden er niet aan, of hun kapitaal was goed gebor gen en zou voortdurend die gouden vruchten afwer pen. Die schandelijke zwendelarij had Hermanns be vorderd, daaraan had hij deelgenomen en daarmeê zijn eerste vermogen verdiend. O foei foei Ella was opgestaan en leunde met streng gezicht, de armen achter den rug gekruist, tegen haar commode. «Hoe kuat ge toch geloof schenken aan vreemde men schen zeide zij afwijzend. «Ik beschouw dat alles als leugen, als schandelijke laster.» «Neen, Ella,* vervolgde Helene, treurig het hoofd schuddende. «Franke heeft Hermanns of liever Kat tenburg indertijd te München heel goed gekend en alles meê beleefd. Op zekeren dag maakte de over heid een einde aan de zwendelarij, maar de sluwe chef had zich vooraf naar Amerika in veiligheid gesteld met zjjn gestolen geld. En hij verheugde zich in dat geld, dat zoovele tranen kostte. O, Ella, begrijpt ge nu, hoezeer ik hem veracht?» «Ik herhaalik geloof nog lang niet alles wat die menschen je wijsmaakten!» gaf Ella met uitdagend ge zicht ten antwoord. «En zelfs al was het waar Gij zegt immers zelf, dat Hermanns toen nog een piepjong man was. Ik herinner mij dat ik als kind over die zwendelarij heb hooren spreken;die geschiedenis moet in ’t begin van zeventig gespeeld hebben. Thans is hij een man op middelbaren leeftijd, een aanzienlijk groothandelaar, die zeker met berouw en innerlijken afschuw terugdenkt aan die jeugdige afdwaling. Ik vind dat hij na dien langen tijd recht heeft op ver geving vooral bij zijn eigen vrouw.» «Waarom tracht ge hem op alle manieren schoon Onder de nieuwere instellingen op finan tieel en economisch gebied, is er eene, waar van het ons voorkomt, dat ze nog te weinig wordt op prijsgesteld door geheele klassen van ons volk, en te veel bij uitsluiting wordt toegepast door de ontwikkelden van geest, terwijl haar nut toch onmiskenbaar is voor iedereen, van eiken stand en van eiken leef tijd. Wij bedoelen Levensverzekering. Zooals het met veel nieuwere zaken gaat, is in den aanvang van haren bloeitijd, nu meer dan 25 jaren geleden, de propaganda niet al tijd op een even kiesche wijze gemaakter hebben zich mannen in dit vak, en in onder geschikte betrekkingen begeven, waarvan zij vooraf berekenden, dat het eene groote toe komst had, wier wijze van optreden en van leven niet altijd in overeenstemming was met hun helderheid van inzicht en hunne radheid van tong. Dat is jammer; want hoewel zij aan het goede beginsel geen afbreuk hebben gedaan, hoewel zij niet belet hebben dat de verstan delijk ontwikkelden het aangrepen en in toe passing brachten, hebben zij tegengehouden het populair worden in andere standen en hebben aldus remmend gewerkt, bij dat ge deelte des volks, dat veelal oordeelt naar het geen het van buitenaf kan waarnemen en niet zoekt naar goede beginselen onder een ruw oppervlak. En daarvan zijn verschillende za ken het gevolg geweest. In de voornaamste plaats dit, dat een be- beginsel, hetwelk voor den socialen toestand van over vijttig of honderd jaren den grootst mogelijken invloed zal hebben en waarvan de zedelijke kracht dan breed uitgemeten zal worden, slechts met de grootste moeite kan worden verbreid. Ten onrechte toch neemt men bij ieder, die over deze zaak voor de eerste maal wordt aangesproken, een soort van af keer daarvan waar; ten onrechte, want bijna alle wetenschappelijk ontwikkelde man nen, professoren, geneeskundigen, notarissen rechtsgeleerden, geestelijken, erkennen volmon dig de deugdelijkheid van het beginsel der levensverzekering en raden de toepassing overal aan. Ten onrechte, want het feit, dat degenen, die er voor ijveren, hunne groote gemoet te gaan en te vragen: «op welke wijze kunt gij ook mij helpen en voor mijn gezin en voor mij-zelven zorgen?» Geloof mij, levensverzekering kennen en begrijpen is haar toepassen. Wie de gerust heid kent, die zij in staat is te geven, wil nooit meer terug. Maar domme menschen begrijpen haar niet. En daarmede komen wij aan eene tweede ernstige zaak, die ook het gevolg is van de weinige populariteit, ’t Is deze: de pers, zoo wel de groote als die van het platteland heeft reeksen van jaren er tegen op gezien, het on derwerp in het openbaar te behandelen, het bedrijf aan critiek te onderwerpen en de lezers ook in dit opzicht op te voeden. Tegenover veel zaken, waaraan dagelijks veel grootere ruimte wordt besteed, dan zij voor het groote publiek waard zijn, bizondere belangen van enkelen, die worden uit geplozen, is deze zaak tot heden stiefmoederlijk bedeeld. Er zijn uitzonderingen, dat is waar, maar er blijft nog veel, zeer veel over dat ongedaan bleef. Deze sociale vraagpunten zijn van algemeen belang. Vooral vrouwen en kinderen worden nog dagelijks onnoodig slachtoffers van het feit, dat het hoofd van het gezin de levens verzekering niet kende en niet heeft weten toe te passen. Deze ramp voorkomen. Laat ons erkennen, dat althans op het oog eenige weinige bezwaren bestaan tegen de al gemeenheid der toepassing dat zij althans aan eenigen moeilijk zal vallen. Welnu, laat ons te zamen in enkele artikelen nu en dan het wezen der zaak in de practijk, en mo gelijk op te werpen bezwaren onder de oogen zien. De theorie is voor nieuwsbladartikelen ongeschikt, wie dte wil leeren kennen, zal elders gelegenheid in overvloed vinden. Laat ons maar trachten eenigermate onder houdend te blijven en aldus te zamen eene enkele schrede doen in de goede richting. I»it blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. j l

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1