l Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Synode der Ned. Herv. Kerk. I Overijsel, uitgeloofd L uitgeloofd l JOURE. persoonlijken meer Nog een zware brand te Schiedam. Vermoedelijk is ’t in de groote distilleerderij »de Kraton®, dat vannacht om 2 uur een zeer zware brand uitbrak. De geheele omtrek en de spoorbaan zijn verlicht door de ontzaglijke vuurzee, zegt de Telegraaf. Amsterdam IVmoet opnieuw kiezen voor de Tweede Kamer. Gisteren avond vergaderde »Vooruitgang.« Candidaat werd gesteld minister Cremer met 51 stem men 14 st. waren op den heer Heldt uitgebracht. Het boycot-stelsel neemt in Frankrijk al groote afmetingen aan. Zeer veel handelaren weigeren hun artikelen uit Engeland te betrekken, zoolang de vrij heid niet aan de Boeren teruggegeven is. Onlangs meldde een Engelsch telegram, dat de Vrijstaatsche regeering bij Reitz gevangen genomen werd en President Steyn nog in zijn hemdsmouwen ontkwam. Dezer dagen ontving nu de Ned. Z.-Afrik. Vereeniging van E. K. een gift van f 25 met de bijvoe ging: «Een nieuwe jas voor President Steyn. God zegene hem Omtrent de 4000 a 5000 man van generaal Carrington, die door Rhodesia indertijd de Transvaal moesten binnentrekken en nooit een gevecht hebben geleverd, verneemt men, dat ze meest allen van ziekte en gebrek zijn omgekomen en dat de overblijvend en hun treurig bestaan in hospitalen hebben voortgesleept, tot ze huiswaarts konden keeren. gemeester van FranekerJ. Dirks, den tegen- woordigen burgemeester en S. Wijbenga, ge- meente-secretaris te Delden. Volgens de «Daily Mail« is het internationaal pro-Boer-comité voornemens de Nederlandsche regee ring voor te stellen, 6600 vrouwen en kinderen van Boeren uit de kampen naar Nederland te vervoeren, waar zij zouden blijven tot het einde van den oorlog. Hierop werd hem met veel moeite de revolver uit de handen gewrongen en hij zelf gearresteerd. De toe stand van het meisje is ernstig. De kogel moet de long doorboord hebben. Zekere C. S. uit Woensel, die met den bewusten E. des namiddags was uitgeweest, moest het des avonds op schandelijke en lage wijze ontgelden. Door ver schillende personen werd hij uit eene herberg gehaald, geslagen en geschopt, en verder door dezelfde personen onder mishandelingen den weg opgebracht naar Eind hoven. S. bekwam daarbij 2 diepe wonden op en voor het hoofd. De daders zijn bekend. Voorbeelden trekken! De Chineesche Regeering heeft bij de Amerikaansche een eisch ingesteld, om schade vergoeding tot een bedrag van 500.000 dollers wegens mishandeling van Chineezen te Butte Montana in het jaar 1886 Moordaanslag. Uit Geldrop wordt aan de «Noordbr.* d.d. 15 Juli het volgende geschreven omtrent den daar plaats gehad hebbenden moordaanslag Gistermiddag omstreeks half acht had hier een bloe dig opstootje plaats. Er waren namelijk een vijf- of zestal vreemdelingen hier, die er niet rustig uitzagen en waarvan een zekere E., uit Woensel, een revolver bij zich had, waarmede hij de menschen trachtte bang te maken met de bedreiging te uitenik zal je maar doodschietenEn waarlijk, niemand had er erg in, dat de revolver geladen was, vooraleer men hem eenige schoten had hooren lossen. Toen werd er jacht op gemaakt om hem onschadelijk te maken, wat echter met een hevige vechtpartij ge paard ging. Eindelijk vluchtte hij het huis binnen bij G. v. d. B. en loste een schot op iemand der vervolgers, met het ongelukkig gevolg, dat hij een meisje van twintig jaren, een zekere C. v. Z., in de zijde trof. Ook heeft een jongetje van v. D. een schampschot in het beentje gekregen. Donderdag werd na vergelijkend examen, tot klerk ter Secretarie alhier door Burg, en Weth. benoemd de heer G. Vonk, thans klerk aan de Secretarie der gemeente Wymbritsera- deel. De alphabetische voordracht uit de 22 solli citanten bestond uit de heeren B. Meindersma te Koudum, G. Vonk te Sneek en U. Wieringa te Rauwerd. Overschie (bij Rotterdam) wordt bekend om zijn groote branden. Men herinnert zich nog de groote kerk brand. Gisterenavond 8 uur woedde weder een zware brand in den nieuwgebouwden houtzaagmolen op de houtwerf »Oranje-Nassau« (eig. J. P. Helmer te Rot terdam.) Door onvoldoend bluschmateriaal werd alles vernield en de belendende houtmolen nauwelijks ge spaard. Te middernacht was de brand nog niet ge- bluscht. Zaterdag had de molen proefgedraaid en was thans nog niet in gebruik. De heer G. Stastra, hoofd eener school te Hommerts, is benoemd tot hoofd der school te Laag Soeren, gem. Rheden. stellig wel voor voldoende verlichting zorgdragen de Nijezijl behoort echter aan de stad Bolsward, zoodat hierover geene beschikking genomen zal kunnen wor den. De heer Hokwerda verwacht wel, dat het bestuur de weg goed zal verlichten. Nadat over deze zaak nog het woord is gevoerd door de heeren Wesselius, Feenstra, Hokwerda en de Voorzitter wordt besloten eerst eens af te wachten hoedanig de verlichting zal worden. Ter behandeling van punt XIII, Reclames tegen het primitief kohier H. O. gaat de vergadering in besloten zitting over. Hierna sluiting. IJLST, 18 Juli 1901. Bij de heden alhier gehouden herstemming ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad, waren van de 158 geldige stemmen 81 uitgebracht op den heer S. van der Goot, terwijl de heer C. Nauta 77 stemmen verkreeg. Benoemd is dus het aftredend lid, de heer S. van der Goot. Woensdag 17 Juli werd de 86e vergadering der Sy node geopend door Ds. E. B. Gunning, pred. te Oost- hem, als president van jaren, met eene toespraak naar aanleiding van Joh. 15: 5Z>: »Want zonder Mij kunt gij niets doen”. In deze zitting was de Heer Siegers, ouderling te Vlissingen, afwezig. Tegenwoordig waren de H.H. Predikanten Dr. van der Flier van ’s-Gravenhage, Ro- meijn van Arnhem, van Dis van Silvolde; Schuurman van Hauwert, van Lelyveld van Goes, Dr. Bronsveld van Utrecht, Gunning van Oosthem, Leenmans van Harlingen, Breunesse van Raalte, Bruins van Sappe- meer, van Meurs van Breda, Heersprink van Eelde en Chavannes van Leiden en de H.H. ouderlingen de Jong van Sliedrecht, Visscher van Wieringerwaard, Dr. Hulsebos van Utrecht, Jansen van Dalfsen en Schor- tinghuis van Winschoten. In het Moderamen werden benoemd, Dr. van der Flier tot president, Dr. Brons veld tot vice-president en tot secundus van dezen, eerst Ds. Chavannes van Leiden, en, daar deze bedankte, Ds. Heersprink van Eelde. Besloten werd dat elke zitting met gebed zal worden geopend en eiken Maan dag morgen bovendien een gedeelte zal worden gele zen uit de H. Schrift. De overige tijd besteedde men aan de aanvulling der toch reeds lijvige Agenda en aan de uitloting van twee Synodi Contractae. De heer J. P. Engelman, in de voor- jaarszitting der Provinciale Staten gekozen tot lid van Gedeputeerde Staten van ons gewest, is op verzoek eervol ontslagen als burgemees ter van Schoterland. Dr. Kuyper vertoefde Woensdag in Den Haag in ’t «Hotel des Indes®, alwaar hij een onderhoud had met het R. K. Kamerlid mr. Travaglino. Gisteren (Donderdag) morgen had dr. Kuyper een onderhoud met dr. Schaepman, daartoe eveneens in «Hotel des Indes* afgestapt. De leden der 2e Kamer, behoorende tot de katho lieke club, waren gisterenmiddag te 2 uur weer in in een vergadering in de residentie samengekomen. De bekende Engelsche Boerenvriend William Stead schrijft in een nieuw artikel, dat er thans een mooie gelegenheid voor de kleine staten is om tus- schenbeide te komen. Het nieuwe Nederlandsche mi nisterie zou, volgens hem, zich wel eens met onweer staanbare kracht gedrongen kunnen gevoelen om te protesteeren tegen de barbaarsche wijze, waarop de Engelschen oorlog voeren. Ongeluk. Op de werf der Kon. Maatsch. «De Schel de® te Vlissingen is gisterenmorgen een 13-jarige na- geljongen in een gat gevallen in het in aanbouw zijnd stoomschip «Goentoer®. De jongen werd met gespleten hoofd opgenomen en was op de plaats doodgebleven. Goochelen. Bij een bakker in de gemeente Kollumer- land kwam de vrouw van een schipper om inkoopen te doen. Zij deed het gekochte in een grooten trommel, die zij in haar boezelaar droeg. Toen zij betalen zoude, bemerkte zij, dat zij haar beurs vergeten had. Om geen wantrouwen te verwekken, greep zij de trommel en zette die achter de toonbank neder, waarop zij vertrok, zeggende tot den bakker dat zij met een halfuur terug zou komen om te betalen en dan de trommel met het gekochte mee zou nemen. Zij kwam echter niet terug en nu ontdekte de bakker, dat de trom mel geen bodem had. De oplichtster had de gekochte waren door de trommel in den boezelaar laten zakken, zonder dat de bakker zulks bemerkt had. SNEEK. Benoemd tot onderwijzeres aan de Industrieschool te Arnhem mej. H. Zeil maker, onderwijzeres in de nuttige handwer ken aan school no. 2 alhier. De familie van onzen vroegeren plaatsgenoot de heer H. de Vries, oud-onder- wijzer aan de school op ’t Zand, ontving van hem via Mafeking, een schrijven uit zijn woon plaats Kwaggafontein, in de buurt van ’t stadje Zeerust, dat, gelijk men weet, nog al tijd een middelpunt van schermutselingen en grootere of kleinere gevechten tusschen Boeren en Engelschen is. Het schrijven is meer van aard, ook al om de censuur. De heer de Vries schrijft; „ik ben nog da gelijks aan ’t schoolhouden, hoewel de verdien sten in den laatsten tijd maar gering zijn. Toch heeft het ons aan ’t noodige nog niet ontbro ken. Hieruit valt af te leiden, dat de Engelschq De crisis. Aangaande de ministerieele crisis meldt een speciale correspondent van het «Vaderland* uit Amsterdam Van andere zijde kan ik echter met zekerheid mee deden, dat de heer Kuyper voortdurend confereert en in overleg is met de heeren Lohman en Mackay. Men verwacht dan ook, dat beiden in het Minlsterie-Kuyper een plaats zullen krijgen, maar dit kan ik toch nog slechts onder reserve meedeelen. Wordt dit bevestigd, dan zou dit voor den Kabinetsformateur een groote overwinning zijn, want eenige weken geleden zal de heer Lohman zelf nog niet aan demogelijkheid hebben gedacht, dat hij ooit zou zijn over te halen om zitting te nemen in een Kabinet, waarvan de heer Kuyper for mateur en premier zal zijn. Welke portefeuille de heer Kuyper voor zichzelf zal bestemmen moet nog nader blijken, maar naar alle waarschijnlijkheid zal men hem zien optreden als Mi nister van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Dat dit departement voor den kabinetsformateur met het oog op diens capaciteiten het meest geschikt is, zal nie mand beweren, maar het plan om een negende ministe rieel departement in te stellen, schijnt niet opgegeven. Dat negende ministerie zou dan worden een Ministe rie van Arbeid of wel van Arbeid en Nijverheid, en zoodra men daarmede gereed is, zou de heer Kuyper «Waterstaat en Verkeersmiddelen* aan een ander overdragen en zelf minister van «Arbeid* worden. De samenstelling van een Kabinet is door H. M. de Koningin, naar het Haagsche Dagbl., uit de beste bron verneemt inderdaad sedert eenigen tijd aan dr. A. Kuyper opgedragen. Ofschoon nog niet voor alle portefeuilles titularissen zich hebben bereid verklaard, kan het Haagsche Dag blad toch verzekeren, dat over het regeeringsprogram eenstemmigheid is verkregen, zoodat de formateur reeds een eind is gevorderd in zijn samenstelling, maar dat op dezen oogenblik de portefeuille van Oorlog het meest bezwaar geeft, al heeft dr. Kuyper reeds ge neigdheid aan den dag gelegd om voor die portefeuille minder op staatskundige kleur dan wel op militaire bekwaamheid acht te geven. Gisteravond heeft dr. Kuyper een langdurige con ferentie gehouden met de heeren mr. de Savornin Loh man en dr. Schaepman, leden van de Tweede Kamer. fennen is reeds eene overeenkomst getroffen door ruiling van grond, zoodat, indien de gemeente in stemt met een meer oostelijke richting der bestaande weg er wel geen verdere bezwaren zullen bestaan, daar de nieuwe weg ten genoege van het gemeente bestuur en den gemeente-architect zal worden ge maakt. Het oude gedeelte weg zal echter aan den publieken dienst moeten worden onttrokken, zoodra het nieuwe gedeelte gereed is en de gemeente het in onderhoud en beheer overneemt. Het rapport van den gemeente-architect luidt om toestemming tot deze verlegging van weg te verlee- nendoch onder voorwaarden o.a.. dat de hoogte der nieuwe weg gelijk wordt aan de bestaande, de breedte moet 6 Meter zijn, met eene glooiing aan de sloot van l1/, op 1, de wallen moeten worden opgezet met stapelzoden de bevloering met puin moet 2.50 Meter breed zijn, en verder moet de weg volgens eenige verdere voorschriften gemaakt worden, enz. De heer Hokwerda merkt op, dat in het rapport wordt gesproken van slooten, terwijl maar een sloot langs den bestaanden weg loopt, aan de andere kant is een stek geplaatsthet zal toch de bedoeling zijn dat dit met het nieuwe gedeelte weg ook aldus weer wordt ingericht. De Voorzitter en de heer Gerbrandij zeggen, dat deze opmerking zeer terecht ishierop zal worden gelet, evenwel wenst ht het Dagel. Bestuur nog aan de voor waarden toe te voegen, dat het onderhoud van den nieuwen weg, bij mogelijke verzakking, blijft bij het bestuur der op te richten fabriek. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen (de heer Hokwerda hield zich als lid van het bestuur der op te richten fabriek buiten stemming), aangenomen. VIII. Betaling van een pretentie uit den post voor onvoorziene uitgaven. De Voorzitter zegt, dat tengevolge van het in kaart brengen van eventueel op te richten waterschappen door den heer Kiezebrink, aan dezen eene som van f 17.60 uit den post voor onvoorziene uitgaven zal moeten worden betaald. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten en zal goedkeuring van dit besluit bij hh. Ged. Staten worden aangevraagd. IX. Verzoek van den heer Pollema, om eervol ontslag als lid der commissie tot wering van school verzuim en als boekhouder der Armvoogdij te Nijland. Adressant verzoekt, wegens zijne benoeming tot lid van Ged. Staten van Friesland, met ingang van 10 Juli eervol ontslag als boekhouder bij de alge meene Armvoogdij te Nijland en als lid der commis sie tot wering van schoolverzuim in de gemeente Wymbritseradeel, terwijl hij mede zijnen hartelijken dank betuigt voor het vertrouwen, gedurende een reeks van jaren genoten. Burg, en Weth. stellen voor het gevraagde ontslag eervol te verleenen, onder dankbetuiging voor de aan de gemeente bewezen diensten. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. X. Benoeming van een lid der Commissie tot we ring van schoolverzuim. Tengevolge van ovengenoemd eervol ontslag moet thans een nieuw lid worden gekozen. De door Burg, en Weth. opgemaakte voordracht bestaat uit 1. H. de Vries, Hoofd der School te Oppenhui zen en 2. D. Volkerts, Hoofd der School te Scharnegoutum. Uit de gehouden stemming blijkt, dat de heer De Vries is benoemd met 10 stemmen, terwijl 3 stem men waren uitgebracht op den heer Volkerts. XI. Idem tot benoeming van een Boekhouder bij de Armvoogdij te Nijland. Door heeren Armvoogden aldaar worden aanbevo len de heeren Douwe Reitsma en Klaas Feenstra, terwijl de daaraan door Burg, en Weth., volgens de verordening, toe te voegen aanbeveling bestaat uit de heeren Matten Hiemstra en IJke de Boer. Uit de gehouden stemming blijkt dat de heer Reit sma is benoemd met 11 stemmen, terwijl op de hee ren de Boer en Feenstra ieder 1 stem werd uitge bracht. XII. Adres Tj. Hofman om tijdsverlenging voor den bouw van de school te Wolsum. Adressant, Tj. Hofman te Sloten, aannemer voor de verbouwing van de o. 1. school te Wolsum, verzoekt wegens gebrek aan werkkracht, 14 dagen tijdsverlen ging voor de oplevering van de door hem aangeno men schoolverbouwing te Wolsum; terwijl hij aan biedt de kosten door den langeren bouw voortvloeien de nl. voor het gebruiken van het kerkgebouw als school aldaar, voor zijne rekening te nemen. De Voorzitter zegt, dat adressant bij hem is geko men met de mededeeling, dat hij bijna geen werk krachten kon krijgen en daardoor wellicht niet bij machte was, de school te Wolsum op tijd op te leve ren. Spr. heeft hem evenwel naar den Raad verwe zen, daar deze adressant van de eventueel op te loo- pen boete, f 5.voor iederen dag, dat de oplevering nog niet beeft plaats gehad, kan vrijstellen. De heer Feenstra vraagt, wanneer de oplevering moet plaats hebbenwaarop de Voorzitter antwoordt dat dien datum op 1 Aug. werd bepaald. De heer Gerbrandij heeft er niet zoozeer bezwaar tegen adressant het gevraagde toe te staan, doch ziet er meer eene behendige manier in, om de boete te ontkomen. Gewoonlijk wordt kwijtschelding van be- loopen boete gevraagd en in den regel verleend, na dat het werk is opgeleverd. De heer Feenstra ziet er, daar de oplevering nog in de zomermaanden plaats vind, geen bezwaar in het adres toestemmend te beantwoorden. Zonder hoofdelijke stemming wordt thans besloten het gevraagde uitstel te verleenen. De heer Wesselius richt thans, naar aanleiding van het behandelde bij punt 7, nog de vraag tot B. en W. of nog de voorwaarde kan worden gesteld dat het be stuur der op te richten zuivelfabriek te Nijezijl steeds voor voldoende verlichting van den weg aldaar zorg drage. Binnenkort toch, in den herfst en den winter is het vroeg donker en met het rijden der melkwagens wordt de passage niet veiliger, buitendien is de verlichting op Nijezijl zeer slecht. Daar de op te richten fabriek electrisch verlicht zal worden, zou misschien in over leg met het bestuur op Nijezijl een of meer electrische booglampen geplaatst kunnen worden, hetgeen zoowel de scheepvaart als de passage van den weg ten goede zou komen. De Voorzitter acht de gemaakte opmerking zeer te recht, doch z. i. zal het bestuur der op te richten fabriek Bij den Raad van State werd o. a. door Staatsraad mr. Moltzer, rapport uitgebracht in zake het beroep van den Commissaris der Koningin in Friesland tegen de besluiten van Ged. Staten voor zoover daarbij de Rijksbij- drage is bepaald ten behoeve van de bijzon- l dere lagere scholen te Franeker van de ver eeniging «Een-cents-schoolpenning;* te Har lingen van de Ger. Kerk aldaar; te Blauw huis van de R. K. gemeente aldaar en te Jutrijp van de Vereeniging «School met den Bijbel* aldaar. De Kon. beslissingen volgen later. Er is een overeenkomst gesloten tus schen het Rijk en twee veerschippers te Nes (Ameland), voor het gebruik van een rijks- motorboot voor den veerdienst Ameland Holwerd. De boot moet 15 November a. s. gereed zijn. Voor de groote jaarlijksche kaatspartij te Franeker (de 48ste), aldaar te houden op Woensdag 31 Juli e. k., zijn door de perma nente Commissie de volgende prijzen uitge loofd. Koningsprijs: de zilveren bal, geschon ken door den Commissaris der Koningin in Friesland, mr. B. Ph. van Harinxma thoe Slooten. Ie Prijs negen gouden Willems, uitgeloofd door de commissie, benevens drie zilveren medailles, van den heer P. Lijcklama a Nije- holt, Commissaris der Koningin in oud-burgemeester van Franeker. 2e Prijs: Zes gouden Willems, door de familie Van Eysinga. 3e PrijsDrie gouden Willems, door de commissie. Voorts zijn kleinere geldprijzen uitgeloofd door mr. A. Ferf, te ’s-Gravenhage, oud-bur- JU TRIJP—HOMMERTS, 16 Juli. Voor ons hier iets zeldzaamsde brandklok klepte, de brandspuit trok uit, er was brand. Bij den landbouwer H. Huitema stond een groot blok hooi, nog van ’t vorige jaar, in brand. Omdat het vlak naast het huis stond, was er reden om ongerust te zijn. Gelukkig was de wind niet sterk en in gunstige richting. Met ver eende krachten mocht het dan ook gelukken den brand te blusschen en het middengedeelte te behouden. Oorzaak van den brand niet met zekerheid bekend. luifel 1 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 2