WK SMEk Eli OWW. k BMB RBCBTBB f: SIKBW8- BS IfflfflSTBLllI Woensdag 31 Juli 1901. 66e Jaargang. No. 61. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Officieele Advertentien. Mevrouw Kruger geb. Du Plessis, t FEUILLETON. I I. BEKENDMAKING. vrouw getelegrafeer. wel r Ie 3. d. or trouwe scheen. Staats- Paul. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, brengen ter openbare kennis, dat ter Secretarie dezer t- te :n e- 'P e- 1. 2. 3. t, e, Novelle van E. Merk. in ’t eerst de dame niet bemerkende. »Dat was een uit komst in den nood. Ik geloof dat die hagelsteenen mij bepaald blauwe plekken geslagen hebben.» Hij lachte intusschen heel vergenoegd en maakte thans eene buiging voor de stedelinge, die juist door een helder opflikkerend blok hout met rooden gloed werd overtogen. «Ha, eene gezellin in ’t lijden! ’t Doet mij werkelijk leed, mevrouw, dat ik uwe reeds zoo kleine ruimte nog beperken moet. En dat nog bovendien met mijn natte kleêren.« «Neem mij niet kwalijk zei Helene vriendelijk, «maar ik ben hier ook slechts eene voor ’t on weder gevluchte indringster.» Zij gaf Toni een wenk, een bank brj den haard te schuiven, en met hun drieën zaten zij om het vuur zich te warmen, want een ijskoude wind sneed door de reten naar binnen. De vrouw des huizes was in den stal bezig om de koeien, die, angstig voor het onweder, zeer onrustig waren, op hun plaats te houden. Toen het onweder bedaarde, en de vrouw des huizes weer eens naar den haard kwam kijken, zei de vreem deling «Goede vrouw, kunt ge mij ook een pannekoek bakken Ik heb den geheelen dag eigenlijk nog niets gegeten.» «Beste mijnheer,» zei de vrouw lachende, «dan komt gij vandaag slecht weg. De koejongen is naar beneden naar ’t dorp met de boter; hij moest mij van alles mee nemen. En nu hebben ze hém bij dit weêr zeker niet willen laten gaan. Ik heb niets: geen meel, geen zout, geen brokje brood. Alleen melk kan ik u nog aanbieden.» «Ik ben zoo door en door koud, en dan kpude melk maar, enfin, geef maar hier.« «Ik wil u een beter voorstel doen,« zei Helene. «Onze gastvrouw zal ons kokend water geven. Ik heb thee van een Commissaris der Muziek- gezellig theeuurtje, terwijl de storm om de hut brulde, de zware dennen daarbuiten zuchtten en kraakten en het laatste dof gerommel nog langs de rotswanden wegtrok. Toen de professor zijn valies uitpakte om zijn boeltje wat te droogen, moest Helene luidkeels lachen. Be halve zijn regenmantel had hij voor zijne wandeling van den vroegen morgen tot den laten avond niets meê- genomen als een pakje sigaren, een landkaart, een notitieboekje, een stuk brood en een reep chocolade. «Maar mijn hemelzeide zij plagend, «hoe materieel moet ik u wel voorkomen, daar ik zooveel eetbaars meêheb.» «Wat bepaald vrij wat verstandia-er is, zooals heden weder bewezen werd!» antwoordde hij. «Maar ik ver geet ’t meestal uit lichtzinnigheid, ’t Is voor mij zoo’n groot genot, urenlang op een mooi plekje te liggen in het hooggebergte, naar den hemel te kijken en dan weder voort te mijmeren. Dat zijn mijn vacantie-dagen. Als mijn maag dan begint aan te kloppen, schiet mij pas te binnen dat ik toch iets behoorlijks te eten moet hebben Maar meestal kan men op een alm althans wel een pannekoek krijgen. Ik ben gauw tevreden.» Met blijde verwondering keek zij naar deze verras send nieuwe verschijning in haar leven. Er bestond dus werkelijk een man, die er zijn geluk in vond, op deze weinig bekende, onschuldige bergen rond te dolen, waar men zich zelfs niet kon onderscheiden door bijzon der gevaarlijke tochten, en die onder het genot der na tuur eten en drinken vergat. Hoe haar dat beviel! Hoe ’t hare sympathie wekte! Zij was zoo zat van die prozaïsche, praktische, mate- riêele menschen, met wie zij daar ginds had verkeerd; die onder levensgenot: oesters, fazanten en cham pagne verslonden; die geen stap deden, welke niet Geheel de pers in Nederland, op ’t conti nent, in Engeland, in Amerika heett artikelen gewijd aan wijlen mevrouw Kruger, geb. du Plessis, echtgenoote van den grijzen Trans- vaalschen Staatspresident. Een paar Engel- sche bladen, die we reeds kenden als vrij van alle jingo-achtigheid, gaven een waardig arti kel; andere bladen konden niet nalaten, zelfs nu nog niet bij de lijksponde van deze goede, eenvoudige doode, hun haat tegen den grijzen echtgenoot te l»chten. De bladen van ’t vas teland wijdden allen artikelen aan de doode en den overblijvenden echtgenoot, getuigend van liefde voor ’t heldhaftig Boerenvolk, van vereering voor den Staatspresident. In deze vrouw zat niets deftigs; niet iets, wat men liefst bij de echtgenoote van een Staatshoofd zou willen zoeken. Ja, gerust mag men ’t zeggen, ’t eerste zien van haar portret is een teleurstelling. Maar bij nader naden ken moet die teleurstelling toch wijken. Zij is een eenvoudige Boerenvrouw als alle an dere, heeft geen extra-opvoeding ontvangen en is, ondanks haar verheffing of die van haren echtgenoot, dezelfde vrouw gebleven. We vinden, dat dit juist pleit voor de dege lijkheid van het Boerenras, dat geen wereld- sche neigingen heeft of er ten minste langer dan een ander volk weerstand aan kan bieden. Onder de artikelen aan de goede doode gewijd, trof ons niet het minst dat van J. H. Janson Jr., den welbekenden vrederechter uit het verwoeste dorp Dullstroom dien we reeds uit menig artikel kennen als een sympathiek Transvaler; als een dergenen, die veel, bijna alles door dezen krijg verloren hebben; als een dergenen, die ’t onmogelijk is, terug te keeren naar ’t terrein van den strijd. Mevrouw Kruger, geb. Du Plessis, de trouwe gade van onzen geëerbiedigden Staatspresi dent, schrijft dan de heer Janson, heeft het ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. VERGADERING van den Gemeente raad van Sneek, op Woensdag, den 31 Juli 1901, des namiddags ten 6’/, ure. Punten van behandeling: Resumtie der Notulen. Mededeeling van ingekomen stukken, enz. Adres van Gebrs. Van der Heij, om afstand in huur van een plekje grond op het terrein der ge- meente-reiniging. 4. Adres van den onderwijzer J. Lindeman, inzake regeling zijner jaarwedde. 5. Missive van Z.E. den Minister van Binnenland- sche Zaken, betreffende dezerzijds ter goedkeuring in gezonden Reglement voorde H. B. School. 6. Eervol ontslag-aanvrage van Mej. H. Zeilmaker, al» onderwijzeres in de handwerken aan School no. 2. 7. Adres van het Bestuur der vereeniging tot vie ring van Nationale feestdagen, om eene toelage. 8. Aanbieding der Gemeente-rekening, dienst 1900. 9. Rekening der dienstdoende Schutterij, over 1900. 10. Onderzoek der geloofsbrieven van de Heeren Dr. G. Bouma, D. Gorter, J. Huges, J. H. Schijfsma. 11. Adres der Kadervereeniging te Bolaward, om gebruik te mogen maken van de Schietbaan dezer ge meente. 12. Adres van den Kerkeraad der Nederl. Her vormde gemeente alhier, om terug te komen op het besluit van den Raad dezer gemeente, dd. 18 Mei 11. no. 13. 13. Benoeming en Zangschool. 14. Adres van JanBrantsma e. a., om des Zondags de bruggen, op daarvoor aangegeven uren, gesloten te houden. 15. Missive van de Kamer van Koophandel en Fa brieken, tot het aanbrengen van eene kaasstelling in het Waaggebouw, ter expositie van Kaasmonsters, 16. Eervol ontslag-aanvrage van den leeraar A. L. Brouwer. 17. Betaling uit den post voor onvoorziene uitga ven, dienst 1901. «Nu laat vader u niet meer met rust,« zei Toni, af keurend het hoofd schuddende, en Helene zag plotse ling op het jeugdig gezicht eene uitdrukking van vroeg- rijpen ernst en pijnlijke verbittering, welke haar dcor ’t hart sneed. Toen zij echter een paar uren later op den top van den berg stonden, kon hij toch weder jube len met zoo’n heldere stem en zulke lachende oogen, als was zijn overmoed nooit door eenige zorg getem perd geworden. Eens had Helene met haar gids juist een alpenhut bereikt, toen een hevig onweder losbarstte. «Gij zult het heden met mijn nachtverblijf wel voor lief moeten nemen zei de bewoonster lachende, en haar blanke tanden glinsterden uit haar vuurrood opge zet gezicht. Zij was een kalf nagevlogen, dat zich te ver verwijderd' had, en kwam juist achter adem terug met haar wedergevonden lieveling. Kort daarop ratelden dikke hagelsteenen op het dak van de kleine woning, en terwijl een bliksemstraal voor bijschoot werd de deur opengedaan en trad een vreem deling binnen. Het water liep met stralen bij den hoed neêr; zijn regenmantel droop; hij moest zich de oogen eerst goed uitvegen, alvorens hij in staat was in het rookerig vertrek iets te kunnen onderscheiden. «Goddank, dat ik hier ben, goede vrouwzeide hij, gemeente, gedurende 14 dagen, vanaf heden, voor een ieder ter lezing is nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteldde aan den Raad aangeboden rekening der ontvangsten en uitgaven dezer gemeente over 1900. Sneek, den 31 Juli 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. tijdelijke met ’t eeuwige verwisseld. Zóo zou ’t vermeld zijn geworden in de Hollandsche bladen van Zuid-Afrika indien niet ook deze in de jammerlijke verwoesting van die eertijds zoo gelukkige streken waren ten onder gegaan Ou-Juffrouw Kruger, ons President zijn goeije vrouw is dood! Zóó zou ’t zijn her haald op de duizenden Boerenplaatsen, een zaam verspreid over de matelooze velden en in de bergen van groot Zuid-Afrika. Zóo zouden de vaders het hun zonen, de moeders het haren kinderen hebben gezegd, indien, ja, indien daar nog Boerenplaatsen waren in Zuid- Afrika, waar vaders en moeders leefden als in de goede oude dagen, vóórdat de barbaren van Engeland alles hadden verwoest en ver brand; vóórdat zij de vrouwen en kinderen van hunne gelukkige woonsteden in gevan genschap hadden weggevoerd! Ou-Juffrouw Kruger, die goeije trouwe vrouw is dood. O Heere, sterk onze arme ou-Pre- sident Zóo zal ’t nu worden geklaagd de wereld door, onder alle hemelstreken, in de verre Indiën, in Zuid-Afrika, in de landen van Euro pa en op de eilanden in de zee, overal waar Hollandsche Afrikaanders in gevangen schap of in ballingschap zich bevinden. Zóo ook zal het worden geklaagd in de moordkam pen van Zuid-Afrika door de wegkwijnende moeders en haar uitstervende kinderen Rouwe, rouwe zal het zijn in de harten van alle patriotten over den zwaren slag, die den ouden voorman heeft getroffen, in wien het gansche Hollandsche Afrikaanderdom be wust of onbewust altijd heeft gezien de verpersoonlijking van de toekomstige vrije en onaf hankelijke Hollandsch-Afrikaansche natie. Rouwe, het zal alles rouwe zijn over de bit tere beproeving, hem opgelegd. Want wij Boeren weten het hoe innig gehecht onze Pre sident was aan de trouwe gade, met wie hij een halve eeuw lief en leed had doorstaan, in eene geschiedenis, waarvan de wedergade moeilijk zal zijn te vinden. Wij Boeren wis ten het, hoe hartelijk lief onze President zijn gade had en hoe zij hem onmisbaar Zoo menigmaal hebben wij ’t bij ge woond hoe, wanneer bij gelegenheid van zijn jaarlijksche rondreis, wij met onze honderden paarden ruiters onzen President hadden inge haald en wij tot slapenstijd rondom hem ge zeten of buiten onder en vóór de veranda van en suiker bij mij en noodig er u op uit.« «Heel vriendelijk, mevrouw. Ik neem uwe uitnoodiging in dank aan. Een kop thee zou zeker aangenamer zijn!« «Cf hier echter kopjes te vinden zijn, weet ik natuur lijk niet,« zei Helene lachende. «0, glazen doen den zelfden dienst,» zei hij opgeruimd. De thee was spoedig gereed. De vrouw des huizes stak een spaander van pijnhout aan, die zijn rood licht verspreidde in het donker geworden lage vertrek. Helene vond een doek, dien zij over een klaptafeltje bij ’t venster legde, en haalde allerlei eetwaren uit den zak, dien Toni over den rug gedragen had. De vreemdeling kreeg zelfs een kopje, dat men nog gevonden had. Helene gebruikte haar zilveren drink beker. «En wees nu zoo goed, u te bedienenzei Helene uitnoodigend. «Alvorens uwe gastvrijheid aan te nemen, mevrouw, zou ik mij toch wel aan u willen voorstellen Professor Hausmann uit München.» Zij knikte, zonder haar naam te noemen, en zeide: «Ik mag u immers van een beschuit met worst be dienen «Ik zou u niet graag willen berooven. Wie weet of wij vandaag nog wel verder kunnen.» «Voor een ontbijt is er nog voldoende,» verzekerde Helene, «en morgen waden wij in elk geval naar beneden.» «Morgen krijgt gij versche boter!» zei de vrouw des huizes. «Hoort gij wel! Als ik u dus verzoeken mag!» «Het smaakt bepaald heerlijk!» Met dankbaren eet lust beet de professor in het voor hem bestemde broodje, nam een hard ei en een stuk tong uit de bus. ’t Deed Helene pleizier, hier in deze van regen overstroomde wildernis de gastvrouw te spelen en zij genoot een heel onze huizen waren neergehurkt of neergevlijd op den grond, luisterden naar de verhalen uit de overrijke ervaringen van zijn leven of naar den oogenblikkelijken stand van ’s lands zaken, hoe dan plotseling de President kon vragen naar zijn secretaris en als deze kwam, wij hem hoorden zeggen: Hij jij al naar mijn En altijd was cT&n het antwoord bevestigend, want die met den Pre sident op reis waren, ze wisten het, wat ook mocht verzuimd worden, nooit het geregeld zenden van berichten aan mevrouw Kruger, dat de President goed en wel was aange komen. De gade van den President was geliefd bij heel het Boerenvolk van de Republieken en nooit zou de President vijf minuten in een Boerenhuis hebben vertoefd of hem was door de vrouw des huizes gevraagd: En President, hoe gaat het met ou-juffrouw Kruger? Of welHoe gaat ’t met President zijn vrouw Nooit heb ik op een Boerenplaats hooren spreken van «tante Sanne». De naam van de overledene Presidentsvrouw was trouwens Gesiena en hare naaste familie leden waren daarom gewoon haar in den fa miliekring te noemen «tante SienaEvenmin heb ik ooit een rechten »Boer« zijn hoofd hooren aanduiden met «Oom Paul.» Onder ons Boeren was dat nooit het gebruik. Uit ons zelven rekenden wij onzen- eersten Staatsburger en onze eerste Burgeresse hoe nederig beiden ook van aard voor zulke alledaagsche gemeenzaamheid te hoog. Op de dorpen, meer door vreemdelingen bewoond, was dat wellicht anders, maar ook daar was de trouwe, vriendelijke levensgezellin van het Hoofd van den Staat bemind en geëerd bij allen, die het voorrecht hadden haar te leeren kennen. Haar te leeren kennen was echter niet zoo- velen beschoren. Echte type van Boeren vrouw, bezat mevrouw Kruger een aangebo ren waardigheid, die vooral uitkwam in de rustige, kalme wijze, waarop zij kennis nam van den naam van den bezoeker, hetzij deze was Baron zoo en zoo of eenvoudig mijnheer die en die. In deze dagen wordt veel geschreven over de levenswijze en de hoedanigheden van de waardige overledene door personen, die mis schien wel eens het voorrecht hadden in de ontvangzaal van het mooie, ruime Presidents- Hit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. 4 L 3t 3- n T- 4 9 III.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1