041 1IOTJ1. VOOR Sil H 0I8TMEI MIMS- 8S IWfflWIEmil f* Augustus IB 01. 56e Jaargang. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Uit de Raadszaal. I FEUILLETON. I Wordt vervolgd. IV. Den volgenden morgen schreef zij dadelijk aan een 1 Novelle van E. Merk. bracht had! Twee menschen, die elkaar gisteren nog niet kenden en nu zoo dicht bij elkaar samen den stormaohtigen nacht doorwaakten. Een heldere bliksemstraal, zichtbaar door het kleine getraliede venster, wekte haar uit den slaap waarin zij tegen den morgen gevallen was. De professor moest zeker reeds zachtjes naar buiten geslopen zijn, om haar rust niet te storen. Zij kon dus ongestoord een beetje toilet maken en het lange blonde haar uitkam men, dat vol hooi zat. Hij kwam niet weer binnen alvorens hij haar voor de deur zag staan, vol verwondering over den verras send mooien morgen. »Nu moet u toch ook niet naar beneden naar het dal gaan, mevrouw!» zeide hij, haar vriendelijk goeden morgen wenschende. »Dat zou jammer zijn. Ik zou u zoo graag een prachtigeu weg over den bergrug wil len langs voeren, als u zich aan mij wilde toever trouwen. Echter kan ik, zooals u weet, u slechts op chocolade en droog brood onthalen. Maar tegen den middag zullen wij wel een gastvrij huis bereiken.» Zij verklaarde zich dadelijk bereid. Na een opwek kend ontbijt met heerlijke boterhammen de koe- jongen was inmiddels aangekomen gingen zij met Toni op weg. Een uitgezóchte mooie dag. dien zij samen op de hoogten doorbrachten. Een frischheid, een helderheid in de lucht, als had het onweder een verjongende bekoorlijkheid over de aarde uitgegoten. Toen zij ’s avonds in het dal afscheid namen, hield Helene zich overtuigd, dat zij vrienden geworden waren. oogen keken zoo helder en goedhartig, met eene bijna kinderlijke openhartigheid uit het gebruinde gezicht met den reeds min of meer grijs wordenden baard, dat zij gedurig warmer belangstelling en toenemend vertrouwen vorr haar nieuwen kennis gevoelde. Hij had haar gevraagd, van wien zij in de rouw was. Toen zij hem meedeelde dat zij bij een spoorwegonge luk haar zuster verloren en zjj-zelf het vreeselijke van die botsing meê doorleefd had, scheen hij eene leven dige belangstelling te gevoelen. Maar hij zag wel dat dit onderwerp pijnlijk voor haar was en brak het dade lijk af. En vervolgens liet hjj er zich niet afbrengen, buiten voor de hut zijn sigaar te rooken, ondanks de snijdende wind. Hij wilde haar blijkbaar slechts den tijd gunnen, ’t zich daar binnen ongestoord voor den nacht zoo gemakkelijk te maken als onder de bestaande omstandigheden maar eenigzins mogelijk was. De vrouw des huizes had de dame haar eigen bedstede aangeboden, een naar voren openslaand planken beschot in een hoek van de hut. Naast den haard werd eene legerstede voor den heer in orde gebracht. Toni sliep al in ’t hooi, en de huisvrouw zei, dat zij in den stal wel een warm onderdak zou vinden. Er bleef niets over, als zich in het donkere vertrek, waar de brandende spaan en het haardvuur waren uit gegaan, ter ruste te begeven. De slaap wilde echter niet op Helene’s oogen neêrdalen. Zij luisterde naar de regendroppels, naar het ruischen van den wind, naar de geweldige stemmen van de natuur in het hoogge bergte. Ondanks haar slechte legerstede, ondanks het onweder, voelde zij zich erg prettig, alsof ze thuis was. Zoo nu en dan verried eene zachte beweging, een om en weêromkeeren, dat ook haar lotgenoot hier niet best slapen kon. Hoe opmerkelijkHoe het toeval hen bij elkaar ge- ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. en ander wil afstaan. Deze zaak heeft wel geen direct verband met de gasfabriek, doch indirect welindien de kosten, door den heer Ter Horst genoemd, dan ook niet te hoog zijn, dan zou de gemeente er in kunnen treden. Spr. deelt nog mede, dat alle teekeningen enz. van af Vrijdagmorgen 9 uur ter visie zullen liggen. 3. Adres van Gebrs. Van der Heij, om afstand in huur van een plekje grond op het terrein der gemeen- te-reiniging. Het Dagel. Bestuur stelt voor, het verzoek van adressanten, om een plekje grond op het terrein der gemeente-reiniging voor berging van mest, in huur te mogen ontvangen, te wijzen van de hand. Het komt B. en W. beter voor de gemeentegrond aldaar voor een dergelijk doel niet af te staan daar er gelegenheid bestaat de mest op de gewone wijze naar de aschbelt te brengen of te laten halen. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 4. regeling zijner jaarwedde. Burg, en Weth. stellen voor, na Schoolcommissie gehoord te hebben, staande verordening, wegens zijn aantal dienstjaren, zijne jaarwedde te brengen op f 900. en hoofdelijke stemming wordt 10 III. Bijna zou zij geantwoord hebben: »Ik ben eerst kort- leden uit Amerika gekomen,» toen haar nog juist bij tijds inviel, dat Ella Hoffmann sedert vier jaren te Ham burg gewoond had. Slechts schuchter roerde zij de havenstad in ’t noorden aan, vol bange vrees dat hij er ten slotte beter zou bekend zijn als zij; hij zou haar dan naar menschen en zaken kunnen vragen, welke haar totaal vreemd waren. Gelukkig was hij nooit in Hamburg geweest. Zij deed nu alle moeite, hem aan ’t praten te houden, teneinde over zich-zelve te kunnen zwijgen. Daar zij vol belangstelling naar zijne levensomstan digheden vroeg, had zij al heel spoedig vernomen dat hij als leeraar in de germaansche talen aan de hooge- school te München doceerde. Zijn wetenschap scheen hem echter niet eenzijdig in beslag te nemen; hij hield blijkbaar veel van kunst en literatuur. Eene uitdruk king, die hem onder ’t gesprek ontviel, gaf haar aan leiding levendig uit te roepen: »Ha, u is dus ook schrijver »Och ja, ik heb een boek uitgegeven over het volks leven in de duitsche Alpenlanden», zeide hij met een bescheiden lachje. »’t Heeft me veel onverdiende lof bezorgd.» Hij zei dat op zoo’n goedhartigen toon; zijn donkere cierge, onder k genoemd Spr. vraagt of men over het adres der leeraren ook hh. Curatoren van het Gymnasium en de Commissie van Toezicht op de H. B. S., bij wie een afschrift van dat adres is ingekomen, wenscht te hooren adressan ten hopen op eene gunstige beschikking, doch indien het advies dier Commissiën niet wordt gevraagd, zal dat ook niet gegeven wordenSpr. is van meening dat die Commissiën alleen op de belangen van het onderwijs, maar niet op financieel gebied, advies moe ten uitbrengenacht de Raad het echter beter, wel de meening dier Commissiën te hooren, dan wil Spr. deze wel inwinnen. De heer Paehlig .was er vroeger/ bij aanvrage om verhooging van tractement door onderwijzers bij het L. O. voor, dut de Comm, van Toez. op het L. O. werd i gehoord, en zag nu ook gaarne, dat de Comm. v. Toez. op het M. O., alsmede hh. Curatoren advies uit brachten. De heer Beekhuis vraagt of ook advies moet worden ingewonnen over de oudere leeraren in verband met de leerkrachten, daar deze dan niet zooveel traktement zullen genieten als andere jongere leeraren. De Voorzitter wil deze kant niet uithij acht het beter, dat hoe meer stemmen in deze opgaan, hoe meer licht in deze zaak zal schijnen nog stelt Spr. voor, de niet gememoreerde ingekomen stukken voor kennisgeving aan te nemen. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform besloten. De Voorzitter deelt nog mede, dat van den heer Dr, Risselada bericht is ontvangen, dat hij verhinderd is, bij deze vergadering tegenwoordig te zijn. Voorts wenscht de Voorzitter nog eene belangrijke mededeeling omtrent de Gasfabriek te doen. In eene der vorige vergaderingen werd besloten over te gaan tot het stichten van eene nieuwe Gasfabriek en Wonin gen. B. en W. zijn toen uitgenoodigd den Directeur- Boekhouder der Gasfabriek te verzoeken, plannen in te zenden. Maandag en gisteren zijn die plannen, begrootingen en teekeningen van den Directeur inge komen, terwijl ook door den Gemeente-architect teeke ningen van terrein en gebouwen zijn ingezonden. Spr. stelt voor deze teekeningen etc. doorloopend ter visie te leggen en de Commissie voor Openbare Werken uit te noodigen daaraan hare aandacht te wijden; de doorloopende visie wordt natuurlijk onderbroken, als op de plannen enz. door de eene of andere Commissie beslag wordt gelegd overigens zijn de Architect als mede de Directeur-Boekhouder tot het geven van alle verlangde inlichtingen bereid. Voorts deelt Spr. nog mede, dat bij de visie nog een andere kaart zal worden uitgespreid. In de voor vorige vergadering is gesproken over eene rekening van den heer Bekink, welke tevens een en ander in kaart heeft gebracht. B. en W. achten het wel van belang deze teekening er ook bij te leggen, daar hierop eene straat staat geprojecteerd naar den Sta tionsweg, wat een prachtige verbetering zou zijn. Vervolgens heeft het Dagel. Bestuur zich met den heer Ter Horst in contact gesteld en hem afgevraagd, waarvoor hij bij transactie zijne eigendommen aan de Geeuw zou willen afstaan. Door den heer Ter Horst zijn daarna een keurige missive en fraaie tee kening en voorwaarden overgelegd, waarop hij een Adres van den onderwijzer J. Lindeman, inzake de Plaatselijke w aan adressant, onderwijzer met verplichte hoofdacte, volgens de be- met ingang van 1 Aug. de gevraagde verhooging toe te staan en ij Zonder discussie conform besloten. 5. Missive van Z.Ex. den Minister van Binnen- landsche Zaken, betreffende dezerzijds ter goedkeuring ingezonden Reglement voor de H. B. School. Bovengenoemde missive bevat vijf opmerkingen en wel lo enkele opmerkingen, de redactie betreffende eA2o opmerking over het opmaken van het program ma, terwijl de andere opmerkingen allen betrekking hebben op de overgangs- en toelatings-examens. Het advies van de Commissie van Toezicht is, de gemaakte opmerkingen op te volgen. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt besloten, tot de voorgestelde wijzigingen over te gaan, terwijl bericht hiervan aan de betrokken autoriteiten zal worden gezonden. 6. Eervol ontslag-aanvrage van Mej. H. Zeilmaker, als onderwijzeres in de handwerken aan School no. 2. B. en W. stellen voor, op ovengenoemd verzoek van adressante, wegens hare benoeming als zoodanig aan de Industrieschool te Arnhem, gunstig te be schikken en het ontslag met ingang van 15 Aug. a.s. eervol te verleenen. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 7. Adres van het Bestuur der vereeniging tot vie ring van Nationale feestdagen, om eene toelage. B. en W. stellen voor, op het verzoek van adressant, om, alleen voor dit jaar, voor een vuurwerk in de Kolk, eene toelage van f 150 te ontvangen, afwijzend te be schikken, vooral met ’t oog op de werken bij de Won- derbrug. De heer Veen kan met dit motief niet meegaan; is de Kolk ongeschikt, er zijn andere plaatsen genoeg, zooals het Kaatsland enz. waar een vuurwerk afge stoken zou kunnen worden. VERGADERING van den Gemeente raad van Sneek, op Woensdag, den 31 Juli 1901, des namiddags ten 61/, uur. Voorzitter de heer mr. D. Alma, Burgemeester. Secretaris de heer Jac. van der Laan. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig met kennisgeving de heer Dr. Risselada. Punten van behandeling: 1. Resumtie der Notulen. De notulen van de vorige vergadering worden na lezing onveranderd goedgekeurd. 2. Mededeeling van ingekomen stukken enz. a. Resolutie van Ged. Staten, houdende machtiging tot den bijbouw aan school no. 2 b. alsvoren, houdende goedkeuring van het raads besluit van 21 Juni tot af- en overschrijving en beta ling uit den post voor onvoorziene uitgaven, dienst 1901; e. proces-verbaal der kas-verificatie bij den gemeen- te-ontvanger over het tweede kwartaal 1901, waarbij boeken en kas in de beste orde zijn bevonden d. alsvoren bij den Directeur-Boekhouder der ge meentelijke gasfabriek, welke eveneens in de beste orde werden bevonden e. schrijven van den heer mr. D. Alma, daarbij berichtende dat door hem niet zal worden voldaan aan de voorlaatste alinea van art. 17 der Gemeente wet; f. schrijven van mej. W. Pelsma, houdende dank betuiging voor de verhooging harer jaarwedde g. schrijven van mevr. Groenevelt, berichtende het overlijden van haren echtgenoot, daarbij tevens dank betuigende voor de toegekende toelage aan wijlen ha ren echtgenoot h. schrijven van den heer R. Paehlig, daarbij rnede- deelende dat hij gaarne de gestelde voorwaarden, be treffende de verbouwing van zijn perceel aan de Markt straat, aanneemt i. schrijven van den heer J. van Loon, houdende dankbetuiging voor de verhooging zijner jaarwedde als secretaris-boekhouder bij het Burgerlijk Armbestuur; j. adres van de heeren Van Maanen en andere leeraars aan Gymnasium en Hoogere Burgerschool, verzoekende eene regeling hunner jaarwedde in ver band met hunne dienstjaren k. adres van G. v. d. Weide, concierge aan het Gymnasium, daarbij eene toelage voor woninghuur verzoekende l. adres van den heer Dr. G. Bouma, daarbij met ingang van 1 September eervol ontslag verzoekende als Directeur-Geneesheer van het Ziekenhuis voor be smettelijke ziekten. De Voorzitter stelt voor: Op het adres-Bouma dadelijk eene beschikking te nemen, waardoor tevens de taak der Commissie, ge noemd onder punt 10, zeer wordt verlichtSpr. stelt voor, de heer Bouma op de meest eervolle wijze te ontslaan het adres der leeraren, onder j genoemd, tot nader order aan te houden, evenals het adres van den con- De Voorzitter zegt, dat de ervaring heeft geleerd dat de Kolk het aangewezen terrein voor vuurwerk is er zijn wel andere gelegenheden, zooals de Kerkgracht waar vroeger ook eens een vuurwerk werd afgesto ken, maar deze plaats is, vooral bij duisternis, aan de kant van het hooge bolwerk aldaar, gevaarlijk, wan neer de menschen opdringendan is het Kaatsland genoemd; bij een vroeger gehouden feest, eenige stan den met kalklicht, zijn daar al eens menschen te wa ter geraakt, zoodat deze plaats ook ongeschikt is. De heer Beekhuis wijst nog op de ijsbaan; door te zeggen dat er geen terrein is, is niet goedlaat dan veel liever als motief gelden, we willen niet bijdragen uit de gemeentekas. De heer Visser kan zich niet met de strekking van het adres vereenigen en stelt voor als reden van de weigering te noemen: lo. dat aanandere vereenigingen, welke om subsidie vroegen voor dergelijke doeleinden een weigerend antwoord is gegeven, 2o. dat indien dit verzoek wordt toegestaan, ook andere vereenigingen zullen vragen om subsidie. De Voorzitter wijst, wat de ijsbaan betreft, nog op ’t congres van dokters, destijds aldaar gehouden en hoe ’t toen op duisternis uitliep. Wil men antwoorden, wat de heer Visser voorstelt, ’t is goed, doch Spr. kan zich hiermede niet vereenigen, daar men de aanvragen om sub sidie door harddraverij-vereenigingen en dergelijke niet op een lyn kan stellen, daar adressant meer bedoelt de ver jaardag van H. M. de Koningin op waardige wijze te vieren. De heer ten Cate ondersteunt het vooorstel van den heer Visser, terwijl de heer Veen nog in 't midden brengt dat alleen subsidie voor dit jaar wordt gevraagd. Het voorstel van den heer Visser, hierna in stem ming gebracht, wordt aangenomen met 8 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Gorter, Kingma, Fennema, Beekhuis en Veen. 8. Aantreding der Gemeente-rekening, dienst 1900. De Voorzitter stelt voor deze rekening, bedragende in ontvangst f 254,343,69’, in uitgaaf f 233,163.24’ en een batig saldo van f 21,180,45, te stellen in handen van 2 raadssectiën, ieder ten getale van 6 leden. De 1ste sectie bestaat uit de heeren D. Gorter, Voort., Pijttersen, Dokkum, Camphuis, Wielenga en de Vries. De 2de sectie uit de heeren Visser, Voort., Paehlig, Veen, Risselada, Beekhuis en ten Cate. De rekening zal ter visie liggen ter Secretarie en is tegen betaling der kostende prijs voor een ieder ver krijgbaar. 9. Rekening der dienstdoende Schutterij over 1900. De commissie, belast met het nazien van begrootin gen en rekeningen, rapporteert bij monde van den heer Visser, bovenstaande rekening in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 1185.58 goed te keuren. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt con form besloten. 10. Onderzoek der geloofsbrieven van de Heeren Dr. G. Bouma, D. Gorter, J. Huges, J. H. Schijfsma. De Voorzitter verzoekt de heeren Paehlig, Pijttersen en Dokkum zich met bovengenoemd onderzoek te willen belasten. Gedurende dit onderzoek wordt de vergadering ge- boekhandelaar te München en bestelde het werk va> professor Hausmann. Vol ijver ging ze aan ’t lezen e11 voelde zich weldra bijzonder geboeid. Thans eerst meende zij hier beneden in het duitsche zuiden een vaderland gevonden te hebben; eerst nu leerde zij den aard en het wezen van het Alpen-volk kennen en begon zij dit lief te krijgen en te waardeeren. Sedert haar bakvischtijd kon zij zich zoo’n over weldigenden indruk door een boek niet meer herin neren. Hoe rijk aan gedachten, hoe degelijk de een voudige man toch was, die zoo bescheiden optrad, die haar bijna weinig spraakzaam en stil was voorgeko men, al was dan ook alles wat hij zei haar als uit de ziel gesproken geweest! Welk een massa fijne opmerkingen hij gemaakt had: welk een warmte en liefde voor den vaderlandscnen grond en zijn volk ademde zijn boekNu boog zij zich vol bewondering voor hem. Als die man haar vriend werdDan zou zij ver getelheid kunnen vinden van al het bittere dat zij doorleefd had. Hij zou een nieuw, hooger bestaan voor haar ontsluiten, haar tot gids worden in een reine, voorname wereld, die zij altijd vermoed, maar waarvan een afgrond haar gescheiden hadhaar hu welijk met een man dien zij verachten moest. O, dat zij zoo’n man vroeger gevonden had, toen zij nog vrij wasDat zoo’n man haar bemind had Maar kon dat nög niet gebeuren Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. ourant.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1