Dienstbode, f I DIENSTBODE, als meid alleen. Zindelijk werken is een eer ste vereischte. Loon honderd gulden, Wasch- geld 26. Advertentie». Gevraagd Gevraagd te s-Gravenhage eene flinke Binnenlandscli Nieuws. Reclames, Burgerlijke Stand. Handels- en Marktberichten. De Oorlog in Zuid-Afrika. r i d JOHAN TEN CATE, Plaatselijk Nieuws. sa - h Au- per De Friesche Wielerbond schrijft een extra Bondstocht uit op Zondag 25 Augustus a.s. v h J K Overleden te Amsterdam op 11 gustus, de Heer oud 57 jaar, vroeger leerlooier te Sneek. Namens de familie, G. J. ten CATE. I SNEEK, 13 Aug. Boterprijs le keur f 46.50. Aanvoer 123/4> 6/s. le keur f 46,A f 46,50, 2e keur 4e keur de R. H. B. S. te Gro- van de R. H. B. NOVEMBER te HAARLEM eene nette Prot. Godsdienst, als meid alleen. Burgerpot kunnende koken. Hoog loon. Offerten No. 65 Bureau dezes. gisterenIk heb het genoegen u een grooter lijst dan tot hiertoe te zenden. In de week sedert 5 Augustus berichten de colonnes, dat zij 39 Boeren hebben ge dood, 20 gewond, 685 gevangen hebben genomen, ter wijl 85 zich onderwierpen; 244.000 patronen, 754 wa gens, 5580 paarden en 33.000 runderen zijn buitge maakt, benevens een groote hoeveelheid andere dieren. Uit Brussel wordt aan de «Standard» geseind, dat President Kruger een interventie der groote mogend heden voor zeer nabij houdt. De dood van Keizerin Friedrich is der Boerenzaak zeer gunstig, terwijl de Keizers van Duitschland en Rusland het omtrent de interventie eens zouden zijn. 1 ul De Dooven Hooren. Het nummer 27 van de „Geïllustreerde Wereld,” 626, Chiswick High Road, London, W., deelt de be schrijving mede van eene Wonderbare Gene zing van doofheid en gebrom in de ooren door heeling, welke ten huize gedaan kan worden en onfeilbaar geneest. Dat nummer zal koste loos opgezonden worden als men zijn adres aan geeft aan den uitgever van bovengenoemd Tijdschrift. SNEEK. Van den 6 tot den 13 Augs. 1901. GeborenGrietje dv Harmen de Boer en Foekje van Brug. Jan Bastiaan zv Berend Ader en Annechien van der Schaaf. Rinske dv Hinne Blok en Trijntje de Groot Boersma. Klaas zv Tjeerd van Tuinen en Klaaske Kuiper. Antje Elisabeth dv Age de Boer en Tietje Radsma. Sible zv Jacobus Greijdanus en Jacobje Zwaagstra. Gehuwd Meije Oppenhuizen en Beeuwkje Beetstra. Overleden: Hendrik Boersma, 8 jr. Jantje Ekkel- boom, 4 mnd. Anna Josephina Gehrmann, 10 mnd. toegebracht hebben, waardoor Wierings doodelijk ge troffen werd. De politie heeft zich reeds met de zaak bemoeid. Hamburger contra Van Hall. Voor het 2e kanton gerecht te Amsterdam werd gisteren een begin ge maakt met de behandeling van een geding Hambur ger contra Van Hall. Eerstgenoemde beweert bij de jongste verkiezing, toen mr. F. A. van Hall candi- daat was gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, van dezen heer de opdracht te hebben gekre gen, kiezers naar de stembus te brengen en uit dien hoofde f 68.50 te hebben te vorderen voor kosten. Ter zitting waren opgekomen mr. F. A. v. Hall, de heer W. F. K. Roemer, als borg gedagvaard, en voor Hamburger de heer L. de Vries, practizijn. Het woord werd eerst verleend aan mr. v. Hall. Deze zeide den eischer niet te kennen, en wat de zaak aangaat, te meenen niet te Amsterdam, maar te Ut recht, de stad zijner inwoning, terecht te moeten staan. Hij begrijpt echter wel dat eischer hem hier opge roepen heeft, omdat hij hoopte dat spr. om zijn ouder dom en de warmte maar liever betalen zou. Gedaagde acht de geheele zaak anders goed voor den komkom mertijd. Hij is van oordeel, dat Hamburger eerst zal moeten waarmaken wat hij beweert en als ged. dan veroor deeld wordt en om het geld aangesproken, dan kan er uitgemaakt worden of hij in gebreke zal blijven. Tot zoolang meent ged. echter dat een borg, wat dan ged. Roemer zou zijn, met de zaak niets te maken heeft. Gedaagde vraagt dus om te beginnen een onderzoek in de zaak. Aan gedaagde is n.1. van een opdracht niets bekend. Hij heeft alleen een brief van Hamburger waarin deze aanbiedt voor hem werkzaam te zijn om kiezers ter stembus te geleiden zooals hij voor de heeren van «Vooruitgang» ook deed. Gedaagde heeft daarvan geen gebruik gemaakt. Eischer beweert nu dat hij een algemeene opdracht had gekregen, dat hij vijf helpers heeft aangenomen en rijtuigen heeft gehuurd, om kiezers naar de stem bus te brengenhij wil voor iederen helper f 5 hebben en f 18 voor vertering. Spr. meent, dat dit zelfs voor warme dagen te veel is. Gedaagde betwist dus de dagvaarding en hij betwist de opdracht. Bovendien acht hij, al ware er een op dracht geweest, de vordering te hoog. Rijtuigen waren niet noodig geweest. De Staat laat de kiezers ook niet met rijtuigen halen, die doet het met een stem biljet af. Al was de opdracht dus gegeven, zou spr. de on kosten niet willen betalen. De heer Roemer betwist dat hij borg zou zijn geweest. De heer L. de Vries zegt dat nu de geheels eisch tot het rijk der fantaisie wordt teruggewezen, hij acht dagen vraagt voor nader bewijs. De heer Van Hall meent geen uitstel te kun nen toestaan. De heer De Vries antwoordt dat hij den eed wil opleggen en dus een speciale volmacht noodig heeft. Die moet toch opgemaakt. De kantonrechter-plaatsvervanger mr. Voute be paalde nu dat de zaak Donderdag zal worden voort gezet. De geheele vastelandspers laakt de laatste Engel- sche proclamatie, <lie in ons hoofdartikel vermeld wordt. Met betrekking op ’t drijven der Natalsche regeering kunnen we de vreemdste geruchten omtrent daden der Boeren aanhalendezen willen ook Natal in den opstand betrekken, zij doen rooftochten in Na tal, een blad zegt zelfs, dat Pieter Maritzburg over rompeld is en meer geloofwaardig klinkt, dat in die kolonie 1000 Afrikaanders gereed staan, zich bij de. Boeren aan te sluiten. Een Fransch agentschap meldt, dat Middelburg, aan de Delagoaspoorweg, een poos in handen der Boeren is geweest en dat de toestand in die streek voor het Eng. leger ver van aangenaam is. Moreel gaat dit leger hard achteruitals voorbeeld diene, dat 100 man van Brabant’s ruiters met wapens, bagage en 30.000 schapen naar de Boeren zijnovergeloopen. (Deze ruiters zijn uit de Kaapkolonie). Zulke voorbeelden zijn er meer. Enkele dagen geleden werd bericht, dat de Boeren Bremersdorp, de hoofdstad van Swazieland, bezetten. Toen kregen de Engelschen klop en de Swazies meer respect voor de Boeren, en om dat laatste was ’t te doen. Behalve enkele liberale Eng. organen heeft ook een hooggeplaatst man, de markies van Queensberry, de jongste proclamatie ten zeerste gelaakt. French is nog bezig de Kaapkolonie schoon te vegen. Kleine Boerenafdeelingen ontkomen hem echter. Hier en daar werd gevochten. Zoo werd o. a. Kritzinger naar het Noordwesten gedreven met achterlating van 100 paarden. Een Eng. kolonel vocht 2 uren met hem en vervolgde hem hardnekkig tot zonsondergang. Kritzinger schijnt reeds begonnen te zijn, zijn be dreiging om strijdende Kaffers (in Eng. dienst) te zul len dooden, uit te voeren. Londen, 13 Aug. Kitchener seint uit Pretoria van Brieven franco letters E H, Boekhandel Van eer HAAR Van KETEL, te ’s- Gravenhage, SNEEK. Uit het Programma der Zeilver- eeniging «Sneek» blijkt, dat bij den a.s. wedstrijd op 21 Aug. de «Sneeker Cup» weder wordt verzeild in de klasse Boeiers en Jachten. De Cup wordt eigendom, zoodra hij 3 achtereen volgende of in ’t geheel 5 keer door den eigenaar van het vaartuig wordt gewonnen. We hopen, dat de Cup-strijd niet, als ’t vorige jaar, wegens gebrek aan deelname moet wegge laten worden. Er wordt in 7 klassen gezeild: 1. Boeiers en Jachten met of zonder roef, geen scherpe vaar tuigen: prijs de «Sneeker Cup«, premie de Vlag der Vereeniging; 2. Centerboards, kielbooten, zonder uitsluiting, tuigage vrij; prijs een kunst voorwerp, premie de Vlag der Vereeniging; 3. Beurt- en Vrachtschepen; prijs f 50, premie manilla-zeilschoot; 4. Groote open booten (tjot ters) van 4.80 M.5.80 M.; prijs en premie een kunstvoorwerp; 5. Open booten (tjotters) be neden 4.80 M.; prijs en premie een kunstvoor werp; 6. Schouwen met platten bodem; prijs en premie een kunstvoorwerp; 7, Booten met sprietzeil, lang hoogstens 4.40 M. en buiten werks hoogstens 1.90 M. wijd; prijs f20, premie f 7.50. De uitslag van de eind-examens van de H. B. Scholen in Friesland, Groningen en Drente, welke examens alhier werden ge houden is, dat van de 86 candidaten zich 1 terugtrok na ’t schriftelijk examen, en 13 niet slaagden. Van de H. B. School alhier slaagden 8 van de 11 cand., en wel W. H. Bakker, J. Swierstra, W. de Haas, J. C. Flach, B. R. Pollema, J. I. Sanders, B. R. Bakker en A. Visscher. Verder slaagden van ningen27 van de 28 cand., S. te Leeuwarden 29 van de 35 cand., van de R. H B. S. te Assen 5 van de 7 cand. en van de H. B. S. te Veendam 2 van de 3 candidaten. Verder slaagde 1 extraneus. Donderdag a.s. (Maria Hemelvaart) wordt onze stadgenoot, de Eerw. heer S. J. Brennink- meijer, te Rijsenburg tot priester gewijd. Maandag a.s. zal de nieuwe priester in de R. K. kerk alhier zijne eerste plechtige H. Mis opdragen. V ereeniging f 45- a f 46,—, 3e keur f 45,— A f f 42,— a f Laagste keur f Fabrieksboterf 50,a f Aanvoer 32/a, 24/„. Nagelkaas f 42,A f Kanterkaas f A f Aanvoer 3390 Kilo. Aan de Veemarkt waren heden aangevoerd: 201 Koeien, 15 Stieren, 171 Kalveren, 79 Nuchteren kalve ren, 217 Schapen, 90 Lammeren, 339 Varkens, vette en magere Biggen, 38 Kleine biggen, 2 Paarden. Prijs der Koeien f 100 A f 225; Stieren f75 A f 165; Kalveren f20 A f 60 Nuchteren Kalveren f 6 A f 9; Schapen f 13 A f24; Lammeren f 10 A f 15; Varkens, vette en magere biggen f 20 A f 85; Kleine Biggen f 7 Af 15Paarden f af Vette koeien 24 A 29 ets. idem kalveren 25 A 32 ets. Idem varkens 20 A 21 ets. Idem biggen, Lon- densche Markt 18 A 19 ets. Idem schapen 22 A 25 ets. Alles per kilo. De handel in koeien behoorlijk. Vette kalveren gewild. Varkens vlug. Biggen Londensehe markt idem. Schapen prijshoudend. Lammeren idem. Gisteren bracht Prins Hendrik een bezoek aan Amsterdam. Eerst werd het Abattoir bezocht en daarna reed de Prins-Gemaal naar «het Vosje,waar de schiet- terreinen van de weerbaarheidsvereeniging «Claudius Civilis» liggen. De Prins liet zich de beste schutters voorstellen en schoot zelf verschillende patronen af op afstanden van 150 en 200 meter. Hierdoor bleek, dat de Prins een uitstekend schutter is. Lastig gekleed voor ’t schieten, schoot Z. K. H. op 150 M. toch 12 (roos)—7—11—12—5—11—10 en later 11—10—10— 11—10—11—11—8p op 200 M. schoot de Prins o.a.: 9-12—11-8-10-9-10. Later bezocht de Prins de Portugeesch-Israëlitische synagoge en de Wester-Suikerraffinaderij. Ook bezocht de Prins de Stooradiamantslijperij Cos ter, het Rijksmuseum, ’t Panorama en Artis. Toen de Prins per open rijtuig van Artis naar ’t Centraalstation terugkeerde (langs de Prins Hendrikkade,) juichte eene groote menigte hem toe. Te 7 u. 15 vertrok de Prins per extra-trein. Een Boeren-huis. Het »voortrekkershuis« te Scheve- ningen, een juiste nabootsing van een echte voortrek kerswoning uit Transvaal, werd Zondag door 1500 per sonen bezocht. Gisteren werd deCeylon-tentoonstelling (voorwerpen, door de krijgsgevangenen te Ceylon vervaardigd) bij ’t Boerenhuis gebracht. Te Zaandam had deze tentoon stelling een batig saldo van f 300 opgeleverd. Een verwoest leven. De ontslagen zeeofficier Raland, die te Arnhem en Wageningen oplichterij pleegde on der den naam van Baron van Lijnden, is te Doorn (Utrecht) gearresteerd en door de politie naar Arnhem getransporteerd. Orispi. Zondag is de bekende Italiaansche staatsman Francesco Crispi in den ouderdom van bijna 82 jaren overleden. Onweer. Men meldt van gisteren uit Zwolle: Te ongeveer drie uur hedennacht woedde boven deze stad een geweldig onweder. De bliksem was geen oogenblik van de lucht, die een ware vuurzee geleek. De donderslagen volgden elkander met groote snelheid op en vormden een aanhoudend geknetter en gerommel. Het was te verwachten, dat zulk een geweldige bui niet zonder onheilen zou afloopen. Nauwelijks was dan ook het gevaar om zich buiten te vertoonen eenigszins geweken of de straten liepen vol. Niet minder dan op vijf verschillende punten was de hemel rood gekleurd, ten teeken dat in de omstreken branden woedden. In de nabijheid op het eind der Hoog straat was de boerenwoning bewoond door de wed. Woolthuis en zoon door den bliksem getroffen. Het rieten dak brandde verschrikkelijk, zoodataan blusschen niet te denken viel. Een groote vonkenregen steeg uit bet brandende perceel op en werd door den krachtigen wind stad waarts gedreven. Gelukkig dat de stortregen de d aken der belendende perqeelen druipnat gemaakt had, an ders had het onheil stellig groote afmeting aangenomen. Naar wij vernemen dekt assurantie de schade. Uit een Kaapsche brief van 21 Juli blijkt, dat het ophangen van Coetzee en Marais en een paar anderen, het dwingen der notabelen, om dien gerechtelijken moord bij te wonen, het straffen van geachte Afrikaan ders juist andersom werkt dan de Engelschen bedoel den. Nog nooit, zegt de schrijver, heb ik zoo boud hooren spreken hier te Kaapstad, als de laatste dagen. Marais en Coetzee zijn reeds bezongen als helden. Het begint zelfs enkele Britsche bewoners der Kaapkolonie te erg te gaan. Men schijnt te Kaapstad ook druk bezig te zijn, eene goede regeling van ’t onderwijs ten noorden der Oranje rivier voor te bereiden. Sargant is directeur van onder wijs te Pretoria, Russell wordt ’t te Bloemfontein. Te Kaapstad is men werkzaam alles voor scholenbouw, leermiddelen, enz. in orde te brengen. In de Transvaal moeten nog 65 scholen en schooltjes aan den gang zijn. Het blijkt, dat het parlementslid Du Plessis, van Cradock, in arrest genomen is voor een opinie, die hij zou uitgesproken hebben vóór nog de krijgswet over Cradock geproclameerd was. Openluchtmeeling te Boskoop op Zondag j.l. Een boot, volgepropt met socialisten kwam uit Amsterdam. Spreken zouden de heeren Luitjes, Appelen Samson. Permissie was verkregen om met muziek en vaandel in optocht naar ’t terrein te gaan. Deze optocht zou> te' 12 uur gehouden worden. Reeds te 10 uur kwamen uit den omtrek van Boskoop velen; die heel wat anders dan meetinghouden in ’t hoofd hadden. Eerst alleen tegendemonstraties, maar bij den terugtocht van ’t ter rein naar de boot ging ’t minder fraai toe. Vaandels werden afgenomen, gebroken en te water geworpen «Weg met de socialen» werd gezongen en de politie moest van sabel en stok gebruik maken. Een 300-tal groote bloempotten, die bij de aanlegplaats der boot stonden, dienden als projectielen, zoodat geen glas in de boot heel bleef. Menigeen werd door de potscherven gekwetst. Met moeite kon men de touwen der boot loskrijgen, om onder een schervenregen af te varen en toen werd de burgemeester van Boskoop alles behalve welwillend bejegend, zoodat hij in ’t gemeentehuis zijn toevlucht nam en later door een groote menigte naar huis werd gebracht. Voor zijn woning hielden vier agenten de wacht. Hooge Raad. De Hooge Raad verwierp gister het cassatie beroep van den kuiper te Dubbeldam, die wegens moord, gepleegd op zijn vrouw, bij arrest van het gerechtshof te ’s-Gravenhage tot 20 jaren gevan genisstraf is veroordeeld. Te Nispen ontstond Zaterdag een hevige twist tusschen een zekeren Konings en zijn zwager Wierings over een erfdeel. In woede ontstoken moet Konings toen Wierings met een hooivork een steek in den buik tot een, bezoek aan de Nationale Schilderten- toonstelling te Bolsward. Ten gevolge van 't onweer van gisteren nacht werd te Bolsward een paard van den heer Knorr, bij Folsgare ook een paard en te Exmorra een paar beesten gedood. Te Harlingen, even buiten de stad aan de vaart naar Bolsward, trof het hemelvuur den houtzaagmolen van den heer Beitschat, die tot den grond af brandde. Reeds zóóveel kaarten voor ’t festival der 47 muziekcorpsen waren verkocht, dat in plaats van hedenavond, gisterenmorgen 11 uur met de uitgifte dier goedkoope kaarten moest worden opgehouden. Als ’t weer goed is, zullen duizenden morgen Frieslands lustwarande, ’t Oranjewoud, bezoe ken; want ook bijna alle stoombooten uit de provincie brengen bezoekers aan. Zondagavond ruim half twaalf werd hier ’t politie bureau binnengebracht, het vreeselijk misvormd lijk van den timmerknecht H. L. van Blauwhuis. Den Zaterdag te voren was hij van Arum gekomen en vrijzeker heeft de man, die alles behalve tot het ont- houdersgilde behoorde, zoolang gebrast, tot hij nog 2 ct. over had, met welke bezitting hij een uur of tien den Oppenhuizerweg moet zijn opgegaan, om, naar voor onderstelling, onderdak te zoeken in een daar dicht bijliggend woonschip. De slaap schijnt hem echter vóór den tijd overmand te zijn, waardoor hij inplaats van in gemeld woonschip, terecht kwam tusschen de rails. De machinist van den laatsten tram van Joure was onmogelijk, wegens den donkeren hemel, in staat vroegtijdig een vleeschklomp op den weg te ontwaren. Wel stopte de man, maar te laat, ’t lichaam was reeds overreden. L. was gehuwd, maar leefde gescheiden van zijne vrouw. Hedenmorgen verscheen L.’s vader aan ’tpolitie bureau, die verklaarde niets tot de teraardebestelling van ’t lijk te willen bijdragen, omdat hij voor iemand, die zoo slecht had geleefd, niets over had. Zondag j.l. heeft de politie hier aangehouden een zekere L. v. d. V., vroeger veldwachter te Hinde- loopen, die op de boot AmsterdamLemmerGronin gen vermoedelijk gestolen heeft een nieuw pak kleeren ten nadeele van den zeeman V., die pas van St. Peters burg was gekomen. Op voormelden rustdag wandelde ’t corpus delicti in zijn nieuw gewaad door onze straten. In ’t bureau vau politie gebracht, verklaarde hij voor den heer Commissaris, bedoeld pak van een hem on bekende voor 3 rijksd. te hebben gekocht. Deze liet hem alras zijn nieuw stelletje uittrekken, waarna hij in zijn ouwe plunje ter beschikking is gesteld van den O. v. J. te Heerenveen. Den vorigen Dinsdag zou de bekende J. Sch. alhier, die eiken Dinsdag in dienst is van den verven handelaar S. in de Noorderhorne en daarvoor telkens een gulden ontvangt, voor dezen voor f 6.25 verf naar de stoomboot op Warga brengen. De f 6.25 werd door Jan in ontvangst genomen, maar niet aan den recht- matigen eigenaar ter hand gesteld. ’t Geld vond natuurlijk zijn weg naar den kroeg en bovendien werd den man den volgenden dag nog twee kwartjes loon uitbetaald. Hedenmiddag meldde Jan zich bij de politie aan met ’t beleefd verzoek om onderdak, anders zou hij nog meer stelen. Aan ’s mans wensch wordt voldaan; hedenmiddag zendt de C. v. P. hem op naar Leeuwarden. Uitslag der aanbesteding van het gedeeltelijk amoveeien en tot twee heerenhuizen verbouwen van het huis no. 103 aan de Marktstraat alhier, eigen aan den WelEd. Gestr. Heer R. Paehlig alhier. Ingeschreven werd als volgt Anne Bronsema te Sneek voor f 14998. A. Elzer te Sneek voor f14750. S. v. d. Zaag te Leeuwarden voor f 14300. F. de Wolf te Sneek voor f 13333. P. S. Westra te Arum voor f 13130. Jan Harms Bos te Twij- zel voor f 13100. Johannes Woltring te Leeuwarden voor f 12847. W. Franzen Pzn. te Leeuwarden voor f 12788. Wijbe Thomas Nauta te Hijlaard voor f 12600. Hendricus Janssen en Wiebren Altena te Leeuwarden voor f12120. Pieter A. Wiersma te Leeuwarden voor f 11980. Johannes Bottema te Leeuwarden voor f 11849. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. nomen hebben. Ja, de oorlog is bitter, verschrikkelijk bitter voor de strijdende en de lijdende Boerenbe volking. Maar, zij kan komen tot een bitter eind voor Engeland(voor Engelands naam niet meer, die is al weg), voor Engelands pres tige, wereldinvloed. Bismarck heeft gezegd: Zuid-Afrika wordt het graf voor Engeland en als dat uitkomt, kunnen de Engelschen van zich-zelf zeggen We hebben gestreden tot het bitter einde. t - I 4 V --- iff

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 2