SIRIJWS- FJ AhVERTOTIEBLAD RECHTER, ig. No. 70. Zaterdag 31 Augustus 1901. 56e Jaargang. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Uit de Raadszaal. FEUILLETON. EM- en (je! :rs dit telegram 3. >5 jroote 3. >or de ver- Ionian rijver. voor tsheid ouwd, 18 joo te licht, Wordl vervolgd. w - UM. M..—»i.i, - - j—2-. wni.n ^*e* 'ia* -■ ichten bun- Lelijke deel, Dicht reloof, schen geïl- oeger Hit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATEHDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. suige- •oeger ehoor ussis, fbeel- lings- Iboek it het eeps- ngen, Lmu- <EL- Iroote i met chetst be- iO. s ware of de boek, 50 Dt. Novelle van E. Mebk. etsen ente- oeger de en deren 280 t 40 itore alle OU RANT. mu ami eis mm stellen; evenwel bestaat natuurlijk gelegenheid bij de behandeling der begroeting nader op de desbetreffende post terug te komen. De heer Visser acht het wenschelijk, dat alsdan door bedoelde Commissie een staat wordt overgelogd, waarop loonen en aantal werkuren voorkomen. De heer Fennema wijst er op, dat in de verordening voorde Gemeentereiniging staat,dat de Commissie de werklieden salarieert; de Raad heeft daarin 'dus wei nig te zeggen. De Voorzitter zegt, dat de opmerking van den heer Fennema geheel juist is; de Commissie zal dus een goed gemotiveerd verzoek steeds in gunstige overweging ne men en gaarne alle mogelijke inlichtingen van werk uren en loonen verschaffen. Thans wordt zonder hoofdelijke stemming conform het voorstel van den Voorzitter besloten. 3. Voorloopige vaststelling der gemeente-rekening, dienst 1900. De Voorzitter zegt, dat bovengenoemde rekening met alle daarbij behoorende rekeningen en bescheiden door de 2 raadssectiën is nagezien en daarover rapport hebben uitgebracht. Derle sectie .heeft geene aanmer kingen en constateert met genoegen het accuraat beheer; de 2e sectie maakt alleen de opmerking, dat een man daat, groot f 200, in strijd met de instructie voor den gemeente-secretaris, aan dezen is uitgekeerd; dit be hoorde dus afzonderlijk gesanctioneerd. Spr. vertrouwt echter dat de Raad, welke kennis zal hebben genomen vangde toelichting van Burg, en Weth. thans bovengenoemde rekening voorloopig zonder wijziging kan vaststellen. De heer Paehlig zegt, £dat 1de Secretaris volgens de verordening geen nevenbetrekkingen mag waarnemen zonder toestemming van den Raad, de 2e sectie meende dus, dat de uitgave volgens bedoeld mandaat, niet genoeg gemotiveerd was, en dat vooraf door den Raad een besluit moest genomen zijn, waarbij de Secretaris toestemming ontving om als waarnemend directeur der gasfabriek op te treden. De Voorzitter had gaarne gezien dat de zienswijze van B. en W. volgens de overgelegde toelichting door de 2e sectie was gedeeld, de heer Paehlig heeft enkel de vraag herhaald, welke de 2e sectie heeft gedaan door die sectie wordt het voorgesteld, als zou de Secre taris de Directie hebben gevoerd, terwijl dit niet het geval is, daar B. en W. dit hebben gedaan; in overleg met de Gascommissie is geen tijdelijk directeur-boek- houder aangesteld, maar hebben B. en W. de directie gevoerd, terwijl de Secretaris zich onder en na zijne bureau-uren, met de administratie heeft, belast. De Voorzitter leest thans het antwoord van B. en W. voor, waaruit o.a. blijkt, dat B. en W. van meening verschillen met de 2e sectie, omdat wel rekening is ge houden met art. 18 der instructie voor den gemeente secretaris; er is hier niet sprake van een gesalarieerde nevenbetrekking; door het plotseling overlijden van den vorigen directeur-boekhouder moest spoedig gehandeld worden. De Secretaris heeft toen op verdienstelijke wijze de administratie gevoerdwaarom het B. en W. wenschelijk voorkwam eenige vergoeding wegens dé gepresteerde diensten aan den Secretaris te verleenen. B. en W. hebben dus zelfstandig gemandateerd. Spr. stelt voor, wanneer men zich met deze toelich- zouden slijten. Zij stortte zich als ’t ware hals over kop in haar nieuwe bezigheid, hield zelve toezicht op het werkvolk, dat in de verwaarloosde vertrekken reinheid en orde moest herstellen; zorgde dat alles zoo spoedig mogelijk gereed kwam en was weldra na hare her haalde bezoeken in de hutten van het dorp zoo goed op de hoogte der omstandigheden, dat zij de behoeftige oude lui, die ’t het meest noodig hadden en onder deze een paar oude luitjes wist uit te kiezen om in de eerste plaats huisvesting te vinden in haar toe vluchtsoord. In de kerstweek was alles gereed, en zij liet voor het openingsfeest in de ruime woonkamer een dennen boom plaatsen. Ook de kinders uit het dorp werden op het feest genoodigd. Toni Grüber, dien zij in dienst had genomen en die zich onder leiding van den opzich ter in den tuin en in de boerderij nuttig maakte, had ijverig meêgeholpen aan de toebereidselen. Zijn blauwe oogen glinsterden van genoegen, toen hij de kerst kaarsjes branden zag aan den mooien, hoogen den, dien hij zelf uit het bosch gehaald en versierd had, en toen hij nu met de tafelschel het sein mocht geven aan de vol verlangen wachtende jeugd. Ver naar buiten op de sneeuw viel het licht van de kerstkaarsen; ver naar buiten in den stillen, kouden nacht, onder den met sterren bezaaiden hemel, klonk het gejubel der dorpskinders, en Helene stond ont roerd midden in den kring der kleinen en van de oudjes, wien hun nieuw tehuis met warme vertrekken en goede bedden, waar zij nu voortaau maar onbezorgd aan tafel konden plaatsnemen, een aardsch paradijs toescheen. Toen Helene met Toni, die met een lantaarn voorop liep, door de krakende sneeuw naar de villa terug keerde, had zij het zoo vaak verlangde gevoel van wel ting kan vereenigen; de gemeenterekening, dienst 1900 voorloopig vast te stellen, bedragende: in Ontvangst f 254.343.69s in Uitgaaf - 233.163.24» Batig Saldo f 21.180.45 Zonder hoofdelijke stemming wordt thans zonder medewerking van heeren Wethouders, conform het voor stel van den Voorzitter besloten. De rekening zal ter goedkeuring aan h.h. Ged. Staten worden toegezonden. 4. Begrooting der Algemeene Arm voogdij voor 1901. De Commissie, belast met het nazien van rekeningen en begroetingen, stelt voor, bovengenoemde rekening in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 18.250 met een subsidie uit de gemeentekas van f 17.350 goed te keuren. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt con form besloten; terwijl goedkeuring voor de vereischte toelage uit de gemeentekas aan h.h. Ged. Staten zal worden aangevraagd. 5. Begrooting der dienstdoende Schutterij, dienst 1902. Op voorstel van dezelfde Commissie, wordt ook deze begrooting, sluitende in ontvang en uitgaaf op een be drag van f 1564 en eene subsidie uit de gemeentekas van f 1489, goedgekeurd. 6. Rekening der gemeentelijke Muziek- en Zang school over 1900/1901. Ook deze rekening, sluitende in ontvang en uitgaaf op een bedrag van f 593.11’ en een batig saldo ad f 162.92, wordt op voorstel der zelfde Commissie goedgekeurd. 7. Rekening van het Buma-Leen over 1900/1901. Dezelfde Commissie stelt voor ook deze rekening, sluitende in ontvang en uitgaaf met een bedrag van ƒ3981.32 en een batig saldo van ƒ231.88, goed te keuren en adviseert op het verzoek van den benificiant-Nawijn niet nader te beraadslagen daar door h.h. Ged. Staten daaromtrent reeds een besluit is genomen. De Voorzitter zegt, dat het door de Commissie inge nomen standpunt juist is; eerst had de Raad over even- bedoeld verzoek gehoord moeten worden. De benefi cianten ondervinden groote teleurstelling door de ver mindering der huur van de landerijen. De ber.eficiant- Nawijn te Bolsward heeft daarover bij h.h. Ged. Staten zijne bezwaren ingediend, daar hij thans jaarlijks on geveer 760 ontvangt. De bewindvoerder van het leen, de heer Verwer te Zorgvlied, was voor het aangaan eener tijdelijke geldleening, om daardoor tot eenige verhooging te geraken, doch h.h. Ged. Stagen hebben anders beslist. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt con form het voorstel der Commissie besloten. 8. Benoeming Leeraar in het teekenen aan de H. B. School en Industrieschool. De Voorzitter noodigt de heeren Dokkum en Paehlig uit, met hem het stembureau voor deze en volgende benoemingen uit te maken en deelt verder nog mede, dat door hem van een der sollicitanten, den heer Vel- sink te Rotterdam, een telegram is ontvangen, daarin mededeelende dat nu hij tot tijdelijk leeraar te Schie dam is benoemd, onder de raadsleden te Sneek het gerucht gaat, dat door hem eene benoeming te Sneek niet zal worden aangenomen, wat geheel onjuist is, daar hij een eventueele benoeming alhier in elk ge- VI. Vervolg). De stilte van den herfst daalde ieder op de villa waar de eenzame vrouw in diepen ernst haar dagen doorbracht. Zij had den brief verbrand, dien zij in dien verschrikkelijken nacht begonnen was aan haar vriend te schrijven. Op zijne warme woorden van deelneming had zij hem slechts heel kort geantwoord. Haar eigen leven scheen haar zoozeer in sombere schaduwen ge huld, haar verleden kwam haar zoo onuitwischbaar voor, dat zij 't als haar plicht beschouwde, zich op een afstand te houden van zijn rustig vreedzaam leven, tot hij haar geheel zou hebben vergeten. Van de bittere uren van berouw en zelfverwijt was e«n gevoel van diepe beschaming bij haar achtergebleven. Haar be drog, hare leugens stonden haar nu in zoo’n hatelijk licht voor oogen, dat zij vast overtuigd was, dat ook hij haar zou veroordeelen, als de sluiers, die voor hem nog haar leven verborgen, eenmaal werden opgelicht. Weken gingen voorbij. Het begon te sneeuwen. Als zij naar buiteu keek naar de neêrdwarrelende vlokken, voelde zij zich geheel als een gevangene, om wie die hooge, witte muren zich thans opstapelden om haar af te sluiten van alle zonlicht en van elk verkeer x met de wereld. »U moet op reis, mevrouw,* zei de baddokter, die nu dadige vermoeidheid en innige tevredenheid. Onder weg echter keerde haar geleider zich eensklaps om. ♦Mevrouw,* zeide hij, «weet u wie hier vandaag geweest is en door do vensters gekeken heeft Wie dan, Topi?< vroeg zij verschrikt. ♦Mijnheer de professor met wien wij in den zomer op de bergen geweest zijn Onwillekeurig bleef zij staan. »Gij vergist u, Toni. Hoe zou die hier in den winter komen ♦U kan mij gerust gelooven, mevrouw, hij was ’t. Hij herkende mij ook dadelijk en heeft mij de hand gegeven. Hij wilde mevrouw niet storen, zeide hij. Maar zijn groet moest ik u toch overbrengen.* Den volgenden dag schrikte Helene telkens als zich een voetstap in den tuin hoorea liet. Maar in het een zame huis kwam geen bezoek. Een week later, op Nieuwjaarsdag, ontving zij een schrijven, dat zij met tranen in de oogeu las. Onweêrstaanbaar had hij zich voortgedreven gevoeld in hare nabijheid. Als een dief had hij om haar huis geslopen. Hij had het niet gewaagd, haar te naderen Zij had hem immers niet noodig. Slechts in de laat ste regels sprak de hartstochtelijke twijfel«Hebt gij vergeten Zij antwoordde geen woord. Zij riep hem niet terug. Hij meest immers vergeten, vergeten! Wat kon de vrouw voor hem zijn, die haar naam had weggeworpen, die een onwettig bestaan voerde? Met al zijn liefde zou hij daar niet overheen stappen. Pij zou’t haar nooit vergeven, dat zij valsch was geweest ook tegen hem. Zou hij geen afgrijzen gevoelen, als hij hoorde dat de weg tusschen hem en haar slechts vrij geworden was door een moord VERGADERING van den Gemeente raad van Sneek, op Zaterdag, den 24 Aug. 1901, des namiddags ten 61/, uur. Voorzitter de heer mr. D. Alma, Burgemeester. Secretaris de heer Jac. van der Laan. Tegenwoordig zijn 11 leden. Afwezig de heeren De Vries, Camphuis en dr. Risselada. Van de heeren Camphuis en Risselada is bericht ingekomen dat zij verhinderd zijn deze vergadering bij te wonen. Punten van behandeling: 1. Resumtie der Notulen. De notulen van de vorige vergadering worden na lezing onveranderd goedgekeurd. 2. Mededeeling van ingekomen stukken enz. a. Resolutie van h.h. Ged. Staten, daarbij berich tende dat er geene bezwaren bestaan tot toelating van de raadsleden, de heeren Dr. G. Bouma, D. Gorter, J. Huges en J. H. Schjjfsma; b. Als voren, goedkeurende het raadsbesluit van 31 Juli jl. tot betaling eener rekening uit den post voor onvoorziene uitgaven, dienst 1901 c. Alsvoren, goedkeurende het raadsbesluit van 31 Juli jl. waarbij aan den heer R. Paehlig gemeente grond in koop is afgestaan; d. Adres van W. Koopmans e. a., werklieden bij de Gemeentereiniging, verzoekende loonsverhooging; e. Id. van W. Anema, verzoekende gebruik te mogen maken van het gedempte gedeelte >het Sperkhem* voor groenteteelt; Schrijven van den heer H. Jz. Kingma daarbij berichtende dat hij zjjne benoeming tot lid van den Ge meenteraad niet aanneemt; g. Id. van het Bestuur van de Kadervereeniging te Bolsward, dat hij de voorwaarden voor het gebruik der schietbaan alhier aanneemt; h. Missive van Z. Ex. den Minister van Binnen- landsche Zaken, daarbij berichtende dat het gewijzigde reglement voor de H. B. School wordt goedgekeurd. De Voorzitter stelt voor het adres om loonsverhooging sub d. te stellen in handen van de Commissie voor de Gemeente-reiniging ten fine van beoordeeling en af doening; het adres-Anema te stellen in handen van de Com missie voor gemeente-eigendommen, ten fine van ad vies; het reglement voor de Hoogere Burgerschool te laten drukken, nu de goedkeuring daarvoor is ontvangen en verder de niet gememoreerde ingekomen stukken voor kennisgeving aan te nemen. De heer Pijttersen vraagt of het de bedoeling is, dat het adres der werklieden van de aschbelt, ter af doening gesteld wordt in handen van de Commissie voor de Gemeentereiniging of dat het adres met een voorstel in den Raad nader behandeld zal worden. De Voorzitter zegt, dat de Commissie voor de Ge meentereiniging, deze zaak geheel beheert, dus de werklieden ook engageert en salarieert naar bekwaam heid, waarom Spr. ook voorstelde, dat adres ter beoor deeling en afdoening in handen van die Commissie te ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27, cent. Groote letters naar plaatsruimte. halen van flink val zal aanvaarden. De Voorzitter verzoekt den leden van dit telegram die nota te nemen, als zij nuttigen noodigzullen oor- deelen. De aanbeveling bestaat uit de heeren 1. J. D. Bouwer te Brielle. 2. A. Velsink te Rotterdam. G. M. Thomson te Edam. Uit de gehouden stemming blijkt dat de heer Bou wer is benoemd met 7 stemmen, terwijl op de heeren Velsink 3 en Thomson 1 stem werd uitgebracht. 9. Alsvoren van een onderwijzeres in de handwer ken aan school no. 2. De aanbeveling bestaat uit de dames: 1. J. de Groen. 2. J. Nauta. I. Stelma. Bij de eerste stemming werden uitgebracht op mej. Stelma 5, mej. Nauta 4 en mej. de Groen 2 stem men; bij de tweede vrije stemming verkregen de da mes Stelma 5, Nauta 5 en de Groen 1 stem. Bij de nu volgende herstemming tusschen de dames Stelma en Nauta, werd laatstgenoemde benoemd met 6, terwijl 5 stemmen op mej. Stelma werden uitge bracht. 10. Benoeming van een Geneesheer-Directeur aan het Ziekenhuis voor besmettelijke ziekten. De door h.h. Armvoogden ingezonden en door B. en W. ondersteunde, alphabetische aanbeveling bestaat uit de heeren 1. Dr. D. H. Posthumus en 2. Dr. Wtfrtena. Uit de gehouden stemming blijkt, dat Dr. Posthumus, voor 1 jaar, van 1 Sept. 1901 tot 1 Sept. 1902 is be noemd met 7 stemmen, terwijl op dr. Wartena4 stem men waren uitgebracht. 11. Benoeming van een stembureau, voor de stem ming vaneen lid van den Gemeenteraad. De Voorzitter deelt mede dat wegens het bedanken door den heer Kingma, op 9 September eene stemming en, zoo noodig, op 20 September eene herstem ming zal worden gehouden ter benoeming van een lid van den Raad. Voor een stembureau zullen thans 2 leden en 2 plaatsvervangende leden benoemd moeten worden. De heer Fennema verzocht, daar hij voornemens is voor eenige dagen de stad uit te gaan, geen stemmen op hem uit te brengen. Na 2 stemmingen wordt tot le lid benoemd de heer Pijttersen; tot 2e lid de heer Mr. Paehlig; tot plaats vervangende leden worden benoemd de heeren ten Gate en Visser. De Voorzitter bedankt thans de heeren stemopne- mers voor de verleende hulp. 12. Bemerkingen van H.H. Gedeputeerde Staten op ingezonden verordening Hoofdelijken Omslag. De Voorzitter deelt mede, dat bovengenoemde be merkingen zich tot een 3-tal bepalen en wel le dat Ged. Staten niet de zienswijze van den Raad deelen om de laagste klasse van aanslag mot f 500 te doen aanvangen, doch lager wenschen te gaan2e dat de opzet en inrichting van art. 7 niet volgens wettelijk voorschrift is gemaakt; 3e dat bij overlijden, alleen die erfgenamen ontlast worden, die buiten de Ge meente Sneek verblijf hielden. ook naar elders vertrok. »Een winter in Italië zou u goeddoen.* Maar zij schudde het hoofd. »Ik ben er niet toe gestemd,* zeide zij. »En daarbijalléén, zonder ge leide, zou ik Italië zeker ook triest vinden.* Zij dacht aan den Septemberavond, toen zij naast den geliefden man de helder verlichte Briennerstraat was doorgewandeld. Wat beteekende voor haar al het betoo- verende der schoonheid, als hij er niet bij was? De kunstschatten van Italië zouden bij haar slechts een heimwee doen ontwaken naar zoo’n bezielenden gids. De baddokter was een verstandig man, die zjjne pa tiënten niet over dezelfde kam scheerde. Hij sprak zijn patient bemoedigend toe hij wees er haar op, dat haar gemoed behoefte had aan eene verarmende bezigheid; dat een krachtdadig werken voor het welzijn harer me- demenschen het beste geneesmiddel zou zijn om hare neerslachtigheid te verdreven. En dat had een mach tigen invloed op haar. Ja, hij had gelijk. Er bestond slechts ééne uitkomst voor haarzich nuttig maken, werkzaam zijn voor anderen; hare ledige, eenzame da gen aanvullen met arbeid. Tot de bezitting Bodenhausen behoorde ook een groot huis, dat haar oom, die er hypotheek op had, had moeten overnemen. Toevallig kwam juist in die dagen de rentmeester melden, dat de menschen die het huis gehuurd hadden, het hadden opgezegd en vergunning verzochten, het dadelijk te mogen verlaten, daar zij de zaak van een ziek geworden bloedverwant moesten overnemen. Dat bericht,.was voor Helene eene vingerwijzing naar het gezochte doel. Met volle ambitie aanvaardde zy de schoone taak, in het ledigstaande huis een toe vluchtsoord te scheppen voor oude menschen, die niet meer konden werken en daar verder rustig hunne dagen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1