r Plaatselijk Nieuws. Binnenlandse!! Nieuws. i de bepalingen alhier. Groningen. Op 5 Juli uitgebrokenen weer in arrest gebracht en wat secuurder opgeborgen. Laatste tyding. Aan het strand te Camperduin is een flesch aangespoeld, waarin een met potlood beschre ven briefje in het Engelsch, van den volgenden inhoud: «Wij zijn verongelukt bij de Scylli eilanden; zend dit s. v. p. aan de admiraliteit. President Kruger heeft, naar men verneemt, de villa »Casa Cara* te Hilversum weer ingehuurd tot 15 Dec.; van een verblijf in Zuid-Frankrijk zal dus voorloopig wel niets komen. Barnum en Baily’s wereldshow beurde te Gro ningen (in 2 dg.) f 1C0.000 en te Leeuwarden (in 1 dg.) f 56.000. 'n Moordaanslag. De landbouwer Gernaat te Anner- veensch-kanaal is door zijn knecht na een woorden wisseling in het dijbeen geschoten. De getroffene is in het Ziekenhuis te Groningen opgenomen. In rouw. Een droevig geval heeft eene feestvie rende familie te Hoeven (N.-B.) in rouw gedompeld. De hearJ. v. K. was per rjjtuig zijne kinderen gaan afhalen om eene bruiloft te gaan vieren. Dicht bij het dorp ging het paard eensklaps op hol. Het rijtuig sloeg om, waarbij een der kinderen op de plaats dood bleef, twee anderen zijn ernstig gekwetst, terwijl de vader eene rib heeft gebroken. Kinderarbeid. De rijkspolitie te Heerenveen heeft proces-verbaal opgemaakt tegen den heer Henri ter Hall te Amsterdam, wegens overtreding der wet op den kinderarbeid. Deze liet nl. op een café-concert te Heerenveen, een meisje, dat nog geen 12 jaar is, acro batische toeren verrichten. Kind vermist te Amsterdam. In den afgeloopen nacht werd aan de politie kennis gegeven, dat gister middag uit de school in de Koestraat het negenjarig dochtertje van den heer H„ wonende in de Spuistraat, door een man is afgehaald. Het kind is tot nu toe niet in de ouderlijke woning teruggekeerd. Gelukkige leerlingen. Aan de openbare school en de Rijksnormaallessen te Eindhoven is de gewone zo- mervacantie met 8 dagen verlengd omdat de school banken geverfd en nog niet droog zijn. De Czaar en President Kruger. Een Engelsch blad gaf Woensdag het onwaarschijnlijke bericht, dat de Czaar op Nederlandsch grondgebied een onderhoud zou hebben met President Kruger. Uit Den Haag meldde men gistermiddag omtrent dit bericht Er is hier niets bekend van een mogelijke ontmoe ting hier te lande tusschen den Czaar en President Kruger. Stellig wordt verzekerd, dat de Keizer uit Frankrijk in geen geval over Nederlandsch grondge bied naar Rusland terugkeert. Twee gevangenen ontsnapt en weer gegrepen. Gisteren nacht hebben een paar boeven te Amsterdam, welke in het Huis van Bewaring aan de Weteringschans waren geïnterneerd, een aanvankelijk welgeslaagde poging gewaagd tot ontsnapping. Het zijn een paar mannen, die respectievelijk tot 3 en 5 jaren veroordeeld waren. Het gelukte hun den muur, die de gevangenis omgeeft, over te klimmen, maar toen was het ook ge daan met hun vrijheid; beambten van de stadsreiniging merkten hunne ontsnapping op en stelden de politie met het geval in kennis. Spoedig hierop waren de De Kapitein.* Wat er verder op voorkwam was niet duidelijk leesbaar, doch scheen een rechtvaardiging van de han delwijze der bemanning. Het briefje is den burge- meester-strandvonder ter hand gesteld. De heer K. ter Laan, Tweede Kamerlid voor Hoogezand, hoofd eener openbaar lagere school te Delft, heeft nu, hoewel hij nog geen antwoord van Burg, en Weth. van die stad heeft ontvangen op zjjn verzoek om 4 jr. verlof, aan de Ged. Staten van Z.- Holland verzocht het Kamerlidmaatschap te mogen waarnemen, Dat verschilt 2 jaar. Nanne Teen 23-jarige bak kersknecht te Harlingen, werd beschuldigd van f 30 uit de koffer van zijn medeknecht T. Kr. gestolen te hebben. Twee jaar luidde de eisch. De Rechtbank heeft N. T. Woensdag j.l. vrijgespro ken. De Woensdag te Leeuwarden gehouden jaarlijksche «Provinciale Zendingsdag der Ger. kerken in Friesland* werd door ongeveer 500 personen bijgewoond. De vergadering werd geleid door ds. J. R. Dijkstra, uit Joure. Na opening der vergadering met een toe spraak van den voorzitter, hield ds. A. Doorn, van Franeker, een referaat over de kracht van het woord des Heeren, welke rede aanleiding gaf tot belangrijke gedachtenwisseling. Ds. kunnen worden geplaatst. O. a. moeten de bruggen te Osingahuizen en bij het W olsumerketting nog worden verpacht. De pachter Cnossen, van de brug bij Osinga huizen wenscht deze opnieuw onderhands voor dezelfde pacht ad f 534 te huren, de pachter de Boer, van het Wolsumerketting welke thans f 350 geeft, wenscht echter niet meer te besteden dan f 180; wenscht men nu tot publieke verpachting over te gaan of gedeeltelijk onderhands te gunnen. De heer Gerbrandij is er voor de brug te Osingahuizen onderhands opnieuw, doch de brug het Wolsumerket ting publiek te verpachten. De heer Wesselius wil, evenals de heer Hettinga, liever beide bruggen publiek verpachten. De heer Gerbrandij zegt, dat deze zaak niet gelijk staat, ’t is wel mogelijk dat voor Osingahuizen een hoogere pachtsom verkregen zal worden, doch hij meent dat de som, welke thans wordt gegeven, voldoende is. Na nog eenige discussie, waaraan deelnemen de heeren Hettinga, Visser, Ages, de Boer, Wesselius, Gerbrandij en de Voorzitter, brengt de Voorzitter het voorstel-Wesselius, om beide bruggen publiek te ver pachten in stemming, hetwelk wordt verworpen met 10 tegen 3 stemmen, (die van de heeren Hettinga, Wesselius en Kooistra.) De heer Oppedijk had inmiddels de vergadering verlaten. Het voorstel van B. en W., om de brug te Osinga huizen onderhands, tegen denzelfden som, aan Cnossen te verpachten en de brug het Wolsumer ketting publiek te verpachten, wordt hierna zonder hoofdelijke stem ming aangenomen evenals het voorstel van den heer Gerbrandij om de voorwaarden der verpachting aan B. en W. over te laten. De Voorzitter zegt, dat nog een verzoek is inge komen van Kraan te Woudsend, daarbij berichtende dat de huurtijd van het westelijk gedeelte van den zolder, van het Waaggebouw te Woudsend op 12 Mei a. s. eindigt, en hij niet ongenegen is de geheele Waag in huur aan te nemen voor den tijd van 5 jaren, tegen eene meerdere huur van f 10,onder voorwaarde dat door hem dat gedeelte van het gebouw aan den waagmeester wordt afgestaan, wat dezen voor het we gen van boteren kaasnoodigmocht hebben. De Voorzitter is er voor, dit adres eerst nader door den heer Kraan te laten toelichten en het in eene vol gende vergadering te behandelen. De heer Gerbrandij kan zich hiermede wel vereenigen, doch geeft te kennen, dat hij beslist tegen een pacht tijd van 5 jaar is, met het oog op eene mogelijke ophef fing der weekmarkt te Woudsend. Zonder hoofdelijke stemming wordt nu conform het voorstel van den Voorzitter besloten. Niets meer te behandelen zjjnde, wordt de vergade ring door den Voorzitter gesloten. 'Het getuigschrift voor goed en duide lijk leesbaar schrift met stenografie-Riënts Balt, werd verleend aan een honderdtal per sonen, o. a. aan L. Sprik en E. de Vries, al hier en U. Siedsma te Gauw, Bij ’t ringfietsen te Rien (17 deelnemers) op Zaterdag j.l. werd de premie (f 2.50) ge wonnen door den heer E. Thümmler, alhier. Te Hemelum won de heer A. Thümmler de premie bij ’t ringfietsen. Door eigenaars en huurders van lande rijen te Heeg, Ju trijp en Hommerts zijn adres sen gezonden aan Ged. Staten tegen de op richting van waterschappen aldaar. De op- richtings- en onderhoudskosten, vooral door de overname der gemeentevaarwaters, die in verwaarloosden toestand verkeeren, moeten de redenen zijn. Bij Kon. besluit is aan den heer J. R. 3. Mededeeling van ingekomen stukken enz. a. Een schrijven van den heer G. L. Bouwman, onderwijzer te Bakhuizen, daarbij berichtende dat hij zijne benoeming tot hoofd der o. 1. school te Hommerts aanneemt, tevens dank betuigende in het in hem gesteld vertrouwen, wat hij zich hoopt waardig te maken; b. Alsvoren van het Bestuur der Coöperatieve Stoomzuivelfabriek «de Hem* te Nijezijl onder Oosthem, dat het de voorwaarden voor, en de subsidie van f 60, wegens meerdere kosten van bestrating aanneemt; c. Besluit van h.h. Ged. Staten d.d. 22 Aug. houden de goedkeuring van het raadsbesluit van 10 Aug. tot aankoop van een stukje hooiland onder Nijezijl voor f 224. De Voorzitter zegt, dat dit laatste punt in een ge heime zitting van den Raad werd behandeld en stelt voor de voorgelezen ingekomen stukken voor kennisge ving aan te nemen. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt con form besloten. 4. Adres K. Fokkema, betreffende aankoop berm- sloot Oppenhuizerweg. Adressant, schipper te Sneek, wenscht op een daar toe door hem aangekocht stuk land, aan den Oppen huizerweg onder behoor van Sneek, 5 burgerhuizen en daarachter 10 nette arbeiderswoningen te stichten. Hij verzoekt thans de bermsloot, ter lengte van ongeveer 30 Meter, te mogen dempen en hem de helft dier sloot in koop af te staan, terwijl hij er voor zal zorgen in het te dempen gedeelte de vereischte afwateringbuizen aan te leggen. Burg, en Weth. stellen voor bovengenoemd verzoek toe te staan, onder voorwaarden o. a. dat adr. voor de overname van de bermsloot lang 30 Meter en breed 2 Meter de som van f 60 betale ten kantore van den ge- meente-ontvanger, zoodra de desbetreffende akte zal zijn geteekend; dat als afscheiding een nette afrastering met van den weg opendraaiende stekjes moet worden gemaakt; dat de huizen, naar de door de Gemeente Sneek te maken bepalingen moeten worden gemaakt en een en ander is daargesteld vóór 1 November 1902. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 5. Benoeming Commissie Armenzaken. De Voorzitter zegt dat er steeds eene vaste commis sie bestaat voor Armenzaken, welke jaarlijks aftreed. Indien de Raad met hem van meening is, dat wederom eene dergelijke commissie moet worden benoemd, stelt hij voor tot stemming over te gaan en noodigt de h.h. Visser, Kooistra en Wesselius uit, den uitslag der stemming bekend te maken. Spr. zegt dat de aftre dende commissie bestaat uit de heeren Feenstra, D. Tromp en Huistra. Bij de thans te benoemen commis sie zal het eerstbenoemde lid tevens Voorzitter zjjn. De uitslag der stemming is, dat tot le lid, tevens Voorzitter, wordt benoemd de heer J. Feenstra met 9 stemmen, op de heeren A. H. Tromp, Visser, Huistra, Ages en D. L. Tromp werd ieder één stem uitgebracht. Tot 2e lid wordt benoemd de heer Huistra met 9 st.; verder verkregen de heeren Ages en Visser ieder 2, de heer D. Tromp 1 stem. Tot 3e lid wordt gekozen de heer D. L. Tromp met 9 stemmen, terwijl op de heeren Ages 3 en Visser 2 stemmen werden uitgebracht. Op een desbetreffende vraag van den Voorzitter doet het Spr. genoegen, dat de herbenoemde leden weder bereid zijn, de benoeming aan te nemen. 6. Brief van Wethouder Nauta, dat hij gaarne zag, dat een plaatsvervangend wethouder werd benoemd. Bij bovengenoemd schrijven, in antwoord op eene missive van B. en W. van 27 Aug., deelt de heer Nauta mede, dat hij het geheel eens is, met het gesprokene in de geheime raadszitting van 24 Aug. om een plaats vervangend wethouder te benoemen, daar op direct herstel niet te rekenen valt. De Voorzitter zegt, dat de wet voorschrijft, om bij ziekte van een wethouder, deze zoodra mogelijk door een ander te doen vervangen, gedurende welken tjjd de plaatsvervanger echter geen aanspraak heeft op ver goeding en presentiegelden. Spr. zag gaarne door den Raad uitgemaakt, of het wenschelijk is, gedurende de ziekte van den heer Nauta, een plaatsvervangend wet houder te benoemen. De heer A. H. Tromp zegt, dat de gemeentewet voor schrijft, dat wanneer het noodzakelijk is, een tijdelijk wethouder moet worden benoemd; de heer Nauta heeft blijkens zijn schrijven nog wel ambitie om wethouder te blijven; Spr. vraagt daarom den Voorzitterof het nood zakelijk is een tijdelijk wethouder te benoemen. De Voorzitter meent dat ’t eenigszins moeielijk is op deze vraag te antwoorden; wanneer in de vergade ring van B. en W. verschil bestaat tusschen de wethou-’ ders, heeft de Burgemeester een beslissende stem; ge lukkig bestaat in hun college weinig verschil, doch bij voorkomende gevallen wint de stem van den Voor zitter thans reeds. Dit het schrijven van den heer Nauta meent Spr. ook op te merken, dat hij ongaarne die betrekking zou neerleggen, de noodzakelijkheid om een tijdelijk wethouder te benoemen, ziet Spr. niet in; men zou het eerst nog eens kunnen aanzien; van meer belang acht Spr. het dat een Ambtenaar van den Bur gerlijken Stand werd benoemd. Ook de heer Gerbrandij zegt, dat de verstandhouding tusschen Burg, en Weth. steeds goed is, om de werk zaamheden kan men het thans wel af en ziet daarom de noodzakelijkheid er niet van in een tijdelijk Wethou der te benoemen. De heer A. H. Tromp zag gaarne die noodzakelijk heid door de vergadering uitgesproken. Tot stemming overgaande, blijkt met 8 tegen 6 stem men (die van de heeren Gerbrandij, de Boer, A. H. Tromp, Feenstra, Huistra en Oppedijk), dat moet worden overgegaan tot de benoeming van een tijdelijk Wet houder. Op voorstel van den Voorzitter wordt hiertoe dadelijk overgegaan. Bij de le vrije stemming verkregen de heeren D. Tromp 6, de Boer 3, Ages 2 en Oppedijk 2 stemmen, terwijl 1 briefje blanco was. Bij de 2e vrije stemming werden uitgebracht op de heeren D. Tromp en de Boer ieder 6 stemmen, Ages en Oppedijk ieder 1 stem. Bij de nu volgende herstemming tusschen de heeren Tromp en de Boer, waarbij genoemde heeren zich van stemming onthielden, werd de heer Tromp met 7 stemmen benoemd terwijl 5 stemmen op den heer de Boer werden uitgebracht. De Voorzitter wenscht den heer Tromp geluk met zijne benoeming en hoopt dat hij B. en W. flink zal bijstaan. Nog deelt de Voorzitter mede, dat op de begroeting voor het volgend jaar enkele posten nog niet voor vast vele en belangrijke diensten, aan de gemeente bewezen. De heer Fennema heeft geen bezwaar om tegen 15 Oct. eervol ontslag te verleenen, maar de overwe ging die hen heeft geleid, is ’t reglement, volgens ’t welk adr. eerst 26 October eervol ontslag kon bekomen. Op een vraag van den heer Fennema aan den heer ten Cate, wat deze met overwegend bezwaar bedoelt, wordt geantwoord, dat hij ’t een overwegend bezwaar zou noemen, wanneer de school er niet zoo goed om zou gaan. De heer Fennema zegt, dat ’t Dag. Best, ’t reglement heeft gehandhaafd en zich correct aan de bepalingen daarvan heeft gehouden. De Voorzitter leest thans een particulieren brief voor van den heer van den Berg, geschreven kort na zijne benoeming te Arnhem, waarin hij meedeelt een onder houd te hebben gehad met den Wethouder van onder wijs te Arnhem, die gaarne zag, dat de heer van den Berg 15 October in functie trad, waarop door dezen was geantwoord, dat het ontslag moeielijk voor 1 Nov. zou kunnen ingaan. De heer Paehlig is meer voor het standpunt der Wet houders; ’t is zeker niet in het belang van het onderwijs dat de heer v. d. Berg ons gaat verlaten; daarom wenscht Spr. voor ’t voorstel van B. en W. te stemmen. De Voorzitter meent dat de datum 15 Oct. voor Arnhem wenschelijk is, om daar goede toestanden te scheppen bij het onderwijs. Het amendement van den heer ten Gate, om het eer vol ontslag te verleenen tegen 15 Oct. wordt hierna in stemming gebracht. Over, dit amendement staken de stemmen (tegen stemden de heeren Dokkum, Wielenga, Fennema, Pijt- tersen, Schijfsma, de Vries en Paehlig), zoodat de heer v. d. Berg later zal vernemen, op welken datum het ontslag ingaat. De Voorzitter deelt nog mede, dat er zoo spoedig mogelijk eene oproeping zal worden gedaan, om in de vacature te voorzien. De heer Veen zegt, dat Sneek nu is aangesloten aan het intercommunaal telefoonnet en vraagt aan den Voorzitter of er van deze zijde ook pogingen zijn aan gewend, om die verbinding verder te bevorderen’t is een feit dat de Minister liever handelt met gerneen- te-besturen dan met particulieren. De Voorzitter antwoordt, dat ’t van algemeene be kendheid is, dat een 50 of 60 inwoners zich er hier voor hebben gespannen, ’t is geen gemeente-zaak. De heer Veen stelt in ’t licht dat liever met gemeente-be- sturen wordt onderhandeld dan met particulieren, dit is waar; doch ’t is de vraag of de zaak nu door de ge meente zelf zal worden geëxploiteerd of door anderen. Ziet de gemeente in eigen exploitatie heil en voordeel, dan moet hieraan de voorkeur worden gegeven. Burg, en Weth. hebben zich op de hoogte gesteld hoe het elders gaat; doch dit is zeer verschillend, de eene ge meente (exploiteert zelf; de andere niet, De heer J. van Druten. heeft met eenige leden van dezen Raad en den Voorzitter over deze zaak gesproken, zoodat een en ander in wording iser is afgesproken dat B. en W. een onderhoud zullen hebben met eenige belangstellen den en daarvan zal afhangen, welke voorstellen aan den Raad zullen worden gedaan. De kwestie wordt beheerscht door de vraag of men er voor Sneek belang in ziet. De zaak is dus in wording en eerstdaags zul len den Raad daarover voorstellen bereiken. De heer Veen zegt hierna dank voor de gegeven inlichtingen. De Voorzitter Jdeelt (nog mede, dat de termijn voor inlevering van reclames tegen den H. O. is gesloten en stelt voor, dat ook de nieuwe leden zullen deelnemen aan de behandeling dier reclames. Hiermede kan de Raad zich wel vereenigen en wordt overgegaan tot de samenstelling van 3 sectiën. In de eerste sectie hebben zitting de heeren ten Gate, Beekhuis, Bouma, Veen en Paehlig; in de 2de sectie de heeren Visser, de Vries, Fennema, Huges en Wielenga; in ;de 3de sectie de heeren Schijfsma, Dok kum, Pjjttersen, Gorter en het lid dat zitting zal nemen voor de vacature. Niets meer tegbehandelen zijnde wordt de vergade ring door den Voorzitter gesloten. SNEEK. Zondag reed de vrachtrijder N. alhier met twee wagens achter elkaar naar huis en kreeg daarbij last van drie jongelui, die niet geheel nuchter waren en op N.’s aan maningen toch niet van den wagen wilden, N. trachtte hen daarop van den wagen te verwij deren. Hierdoor kwam ’t tot ernstige handtastelijk heden, waarbij een der onwilligen er hevig bloedend afkwam. De comm, van politie heeft ’t drietal over dit geval in verhoor genomen. Tot de 1ste klas der R. H. B. School te Heerenveen werd Maandag toegelaten F. G. v. d. Palm te IJsbrechtum. VERGADERING van den Gemeente raad van Wymbntseradeel op Dinsdag, den 3 Sept. 1901, des midd. te 12 uur. Tegenwoordig zijn eerst 8, later 14 leden. Afwezig de heer Nauta. Voorzitter’de heer M. H. Tromp, Burgemeester. Secretaris de heer J. Poppinga. Punten van behandeling: 1. BeSediging nieuw benoemde raadsleden. Nadat de Voorzitter de nieuw benoemde raadsleden, allen aftredende leden, de heeren D. L. Tromp, A. F. de Boer, R. F. Hettinga en H. D. Oppedijk (de heer Kooistra was nog niet tegenwoordig) heeft verzocht binnen te komen, zegt Spr. dat hij uit de tegenwoor digheid der heeren opmaakt, dat zij bereid zijn de ver eischte eeden af te leggen. Deze eeden worden nu door den Secretaris gelezen en genoemde heeren leggen daarna deze eeden in han den van den Voorzitter af. De Voorzitter wenscht de nieuw benoemde leden geluk met hunne benoeming en hoopt dat allen, evenals tot heden, naar beste weten, zullen medewerken om de gemeentebelangen te bevorderen. De nieuwe leden nemen hierna zitting zoodat nu 12 leden tegenwoordig zijn. 2. Resumtie der notulen van de vergadering van den 24 Aug. 1.1. Nadat de notulen door den Secretaris zijn gelezen, worden deze onveranderd vastgesteld. De Voorzitter zegt, dat hij heeft vernomen, dat thans het nieuw benoemd lid, de heer S. S. Kooistra ook in het gemeentehuis aanwezig is en maakt ook uit diens tegenwoordigheid op dat hij bereid is de voor geschreven eeden af leggen. Nadat de eeden door den Secretaris zijn gelezen, legt de heer Kooistra deze in handen van den Voor zitter af. De Voorzitter feliciteert ook den heer Kooistra met zijne benoeming, waarna deze zitting neemt. Inmiddels is ook de heer Feenstra ter vergadering grlnm<'n, zoadat nu 11 led^n tegenwoordig zijn. Kuperus, te Akkrum, voorzitter der Friesche Coöperatieve Zuivel-Export-Vereeniging, verlof gegeven tot het aannemen der versierselen van Officier du Mérite Agricole, hem door den President van Frankrijk geschonken. Van de Leeuwarder Rechtbank Twee mnd. luidde de eisch tegen J. T., arbeider al hier, die 2 kazen ontvreemde uit de stoomboot «Sneek IV* ’t Is 5 dg. geworden. Tegen A. P. oud 26 jr., bankwerker alhier, werd Woensdag j.l. bij verstek 14 dg. 1 straf geëischt wegens het vernielen van vier glasruiten in een deur van de woning van S. Blok, alhier. Hermanus Z. is ook 26 jr. en koopman Tegenwoordig is hij gedetineerd te was hij heel erg onder den invloed van sterken drank. Zoo erg was ’t met hem, dat hij zich thans niets meer her innert van wat hij dien dag heeft uitgevoerd. Maar anderen weten ’t heel goed. Met koolstronken in de hand liep hij dien dag in abnormalen toestand over de straat, sloeg Hendrikje P., eene officier bij het Leger des Heils, daarmee in den nek en wierp dat meisje toen over emmers, zoodat ze kwam te vallen. Trijntje B., die dit zag, bracht hem zijn ongemanierdheid onder ’t oog, maar kreeg daarvoor een paar slagen. Eisch 2 mnd. I o L

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 2