Binnenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws. De Oorlog in Zuid-Afrika. f Benoemd tot ontvanger der belastingen te Epe de heer H. Wiegman, thans te Ak- krum. i mi ras hel vai ma be: nif is dit rei acl da; ga; en kii de: Ko he Kt re: en f4 f 57 bij va: uit stt tij' ve: to 33 de cti Kt Sc ve al V m St Z’ va M Sj T: va Wi Tt Sc Een gevaarlijk tochtje. Zondagavond sprong te Delft een marinier op de buffers van den achtersten waggon van een naar ’s-Gravenhage vertrekkenden trein. Door het stationspersoneel werd onmiddellijk naar ’s-Hage geseind om een onderzoek in te stellen. Bij aan komst te ’s-Gravenhage was geen spoor van den mari nier te vinden. Moord. Men schrijft uit Amersfoort. Zaterdagavond omstreeks half tien is zekere Heinrich Weber, een Duitscher, te Amersfoort bij eene vecht partij gedood. Aan den Soesterweg, ongeveer 15 minuten buiten Amersfoort is eene standplaats voor woonwagens. Zaterdagavond is, terwijl verscheidene mannen zich aan sterken drank waren te buiten gegaan, een twist ont staan tusschen een zevental bewoners, die zoo hoog liep, dat zekere Heinrich Weber dusdanig werd ver wond, dat hij bijna oogenblikkelijk overleed. De uit Amersfoort ontboden politie vond, toen zij omstreeks 10 nur op de plaats arriveerde, den verslagene met een 20-tal wonden overdekt, waarvan sommige vrij ernstig. Eene wonde in de z^jde was 3 cM. diep. Heden is ’t de laatste dag van den 3- daagschen nationalen kolfwedstnjd te Bolsward. De wedstrijd wordt in «de Doele« gehouden. Er zijn 137 deelnemers, waarvan 21 uit Bolsward en de andere uit Holland en Zeeland. Ook de Hotels hier kunnen ’t weten, dat er kolfwedstrijd is, want te Bolsward kan men on mogelijk zooveel heeren herbergen, zoodat ver* scheidene spelers alhier logeeren. Er zijn slechts 2 kolfbanen in ons gewest, te Sneek en te Bolsward. Die te Sneek is ech ter niet aan den Kolfbond aangesloten. Aan de Geref. Kerk te Scharnegoutum is beroepen de heer D. Steenhuis, te Berlicum. De politie arresteerde twee der aanwezige woon- wagen-bewoners, die»in kennelij ken staat* verkeerden, een Duitscher en een Hollander, stoelenraatters van beroep, als vermoedelijke daders. De geneesheer con stateerde den dood tengevolge van hersenverlamming, veroorzaakt door slagen op ’t hoofd, waarschijnlijk toe gebracht met de kolf van een buks, welke de politie in beslag nambovendien vond men een dolkmes. Misschien is dit volkje niet geheel vreemd aan de inbraken en pogingen daartoe van den laatsten tijd. Stamboekvee. De jaarlijks te Leeuwarden vanwege het Friesch Rundvee-Stamboek te houden tentoonstel ling van stamboekvee en volbloed afstammelingen daar van, is bepaald op Donderdag 10 October a.s. Tegen haar wil. Zondagavond laat sprong te Am sterdam aan de Nassaukade bij de Haarlemmerpoort, een vrouw te water. Door een burger, den heer R., en een agent van politie werd zij nog bijtijds weer op het droge gebracht. Haar eerste woord was«Waarom heb je mij niet laten liggen?» Later is zij door haar man, die gewaarschuwd was, van het politiebureau Haarlemmerpoort afgehaald. De moordaanslag op president Mae Kinley. Terwijl de lijfarts van den president gisteren kon verklaren, dat de crisis voorbij was en dus alle hoop op herstel beslaat, komen steeds meer berichten omtrent arres taties van anarchisten en over den dader. Hoe de dader heet De opgegeven naam «Czolgosz*, die ook op verschei dene andere manieren geschreven wordt, kan wel uit een misverstand ontstaan zijn. De aanvaller beant woordde, toen hij weggeleid werd, meerdere vragen en uitroepingen met een uitdrukking, die de Amerikanen niet verstonden. De Hongaarsche of Poolsche naam «Holgosch of Czolgosz* zou misschien niets anders kunnen beteekenen dan de Zuid-Duitsche spreekwijze: «Holt d’Gosch’n«, wat beteekent: «Houd den mond*. De dader. - Omtrent den man, die den aanslag pleegde, valt nog het volgende te vermelden: De aanvaller was grof- smid in Detroit. Hij legde Vrijdag middag op het po litiebureau voor den commissaris Penneg eene bekente nis af, die niet minder dan drie pagina’s beslaat. Zij bevat veel wat niet tot de zaak behoort, maar daarin wordt ook verslag gegeven van zijne handelingen ge durende de laatste drie dagen. Hij verklaart, dat hij van plan was Mc. Kinley te dooden, en dat hij het plan daartoe gedurende drie dagen had voorbereid. Hij was naar het muziekfeest gegaan met het plan den moord te plegen. Daar had hij zich aangesloten bij de menigte, die door den pre sident zou worden ontvangen, en toen hij tegenover hem stond had hij tweemaal op hem geschoten. Hij had geen medeplichtigen, de ridders van den Gouden Adelaar, waarvan hij het ordeteeken droeg, gingen hem niets aan Hij geloofde aan de leer van Emma Goldmann, wier voorlezingen hij dikwijls bijgewoond had. Den Ameri- kaanschen regeeringsvorm vond hij niet goed en daarom had hij het zijn plicht geacht den president te dooden. Hij toonde geen berouw maar meende iets loffelijks te hebben verricht. De anarchisten in Detroit en Paterson kennen hem niet. Over de hierboven genoemde Emma Goldmann geeft een volgend telegram nadere bijzonderheden: Emma Goldmann, de anarchiste van wier leer de dader van den aanslag een aanhanger is, is een Duitsch-Amerikaan- sche van onaanzienlijk uiterlijk, een mager klein vrouwtje met geel teint, doordringende, zwarte oogen en zwarte haren. Zij werkte oa rspronkelijk in een volgens het sweatingsysteem ingerichte werkplaats in Amerika en haalde haar revolutionaire denkbeelden uit dezelfde bron als de anarchisten uit Chicago van 1887, die voor hunne aanslagen opgehangen werden. In 1893 werd Emma Goldmann wegens eene rede in New-York, waarbij zij de werkloozen tot wetsover treding aanzette, gevangen gezet. Sedert dien tijd trekt zij de Vereenigde Staten door en houdt anarchisti sche voordrachten, schrijft ook voor anarchistische bla den. Het vorige jaar, kort na de vermoording van Ko- ning Humbert, hield zij voorlezingen in Engeland. Bergmann, die in 1892 bij eene groote werkstaking in Hamesteadt den directeur der Carnegieswerken den heer Frick, doodschoot en daarvoor terechtgesteld werd, was haar beminde. Zij is de voornaamste propagan diste van de anarchie in Amerika. Eerste groote verloting in Hollands Noorderkwartier. Op Maandag 3 Maart 1902 te Enkhuizen. Eindelijk ook eens een groote verloting in Holl. Noorderkwartier. Meermalen werd hiertoe het ver langen uitgesproken, totdat eindelijk te Enkhuizen een combinatie tot stand is gekomen voor het houden eener verloting, waarvoor als hoofdprijs bestemd is het alom bekende Koffiehuis Het Park van den heer F. van der Deure, aldaar. Deze bloeiende zaak met Inventaris kan eventueel door den winner worden aanvaard den 1 Mei 1902 ter wijl de gelukkige bezitter van hetprijslot ook vrijheid heeft dit lot te verwisselen voor f 22000 gulden In contanten. Voorts zijn een aantal belangrijke prijzen voor deze verloting aangewezen, waaromtrent het uitvoerig pros pectus (aan te vragen bij den Exploitant den heer D. C. Egmond te Enkhuizen) belangstellenden nader in licht. Opening van de vergadering der Staten-Generaal. Dinsdag 17 Sept. a.s. zal H. M. de Koningin de zit tingen der nieuwe Kamers openen. Om 12 uur komen de leden der beide Kamers, onder voorzitterschap van den voorzitter der Eerste Kamer, in de zaal der Tweede Kamer bijeen. Te één ure komen ook de ministers en de leden van den Raad van State. Te één ure vertrekt de stoet, die H. M. de Koningin begeleidt, van ’t Paleis. De stoet wordt gevormd als bij vroegere openin een democratisch land als president ieder maar de een vaag, angstig gevoel gen der Kamers. In de staatsiekoets, getrokken door acht paarden, is, behalve de Koningin, ook Prins Hen drik gezeten. Echt Barnumseh. Van 1922 Sept, speelt Barnum te ’s-Hage op ’t Alexandersveld. Burg, en Weth, heb ben echter bepaald, dat dit uitgestrekte terrein door een 2 meter hooge schutting moet worden omgeven. Goed, de voorloopers van Barnum laten een aannemer komen om te weten, hoeveel duizenden guldens ’t werk kost. De aannemer vroeg een vrij hoogen prijs, maar men dong niet af. Alleen vroegen de Barnum-menschen, hoeveel ’t moest kosten, als ’t in 5 uren werd uitge voerd. De aannemer, die er minstens 5 dg. over dacht te doen, keek als verslagen, maar de Barnum-men- schen wilden ’t karweitje in 5 uren gereed hebben. Eindelijk nam de aannemer ’t aan voor een vrjj wat hooger bedrag dan hij eerst noemde. De Barnum-men- schen gingen heen, nog eens herhalendeGoed afge sproken, hé, in 5 uren en gij zorgt voor ’t afbreken; ge kunt ’t hout zelf houden, daar hebben we toch niets aan. Dat hout nu is een waarde van duizenden guldens wedstrijd (Rabenhauptprijs) voor Ned. paar den met geen beter record dan 1,25 (afstand 2000 M.) was no. 1. Graaf Jan van Gj. de With, Leeuwarden, no. 3 Prinses Charlotte van H. Wiersma te Bozum. Bij den Tweeden wedstrijd (Ubbo Emmuis-prijs), afstand 1600 M,. was no. 1 Dobrina van S. Witteveen en no. 2 Prinses Charlotte van Wiersma, Bozum. WOUDSEND. De heer S. Ronner, predi kant te Woudsend c. a., is beroepen aan de Ned. Herv. Kerk te Steenderen en Bronkhorst, Heeft Mac Kinley ooit een aanslag ge vreesd? We weten ’t niet. Eigenaardig is in dit opzicht, wat de »N.-York Herald« hierover schrijft. De heer Pullman, schrijft ’t blad, sprak, vóór zijn vertrek uit Amerika, met den presi dent en ze hadden ’t o. a. ook over de veilig heidsmaatregelen, welke men nam ten opzichte van den Czaar. «In Rusland», zei de president toen, «is ’t staatshoofd altijd door een wacht omgeven, doch in Amerika moet de hand drukken.» Hij scheen dus reeds met zich om te dragen. Zatezdag j. 1. werd de brug over de Ee tot doorlating van een vaartuig afgedraaid, toen nog een paar meisjes op ’t beweegbaar gedeelte stonden. Ze wilden er haastig afgaan, wat de eene gelukte; de andere, ’n 10-jarig kind van den arbeider T. de V., verloor ’t evenwicht en stortte in ’t diepe vaarwater. Er waren geen reddingsmiddelen en ’t kind dreef voor de oogen der toeschouwers door den stroom naar de ducdalf, waar ’t met ’t hoofd naar beneden wegzonk. Nu kwam er hulp. De 60-jarige Minze Visser trekt buis en klom pen uit en springt ’t kind na. Hij verdwijnt in ’t water en komt met ’t meisje weer boven. Een schouw kwam toeschieten en nam 't kind over en V. zelf, steunende aan een haak, be reikte den wal. Vrijdagavond laat voer zekere R. K. met ’t schip van Hemelum naar Balkhij viel in 't Woudsendergat buiten boord en verdronk. Den volgenden morgen vischte men ’t lijk op en bracht ’t naar hier, waar ’t gekist is en met 't schip naar Hemelum vervoerd. De heer H. F. Pijttersen heeft de wet- houdersbenoeming aangenomen. Ons college B. en Weth. is dus weer in orde. Meer moeite hebben ze met dat college te Harlingen. De beide aftredende wethouders, die ’t wet houderschap voor de proef hadden aangenomen en verleden Dinsdag weder herkozen werden, bedankten voor de eer. Geen der andere raads leden had zinnigheid in ’t baantje en zoo zit thans Harlingen zonder wethouders. Geslaagd voor ’t acte-examen landbouw kunde te Wageningen, J. Boersma alhier. Aan de Zondag j. 1. te Bozum gehou den kaatspartrj namen 28 kaatsers deel, par turen van twee. De prijs van f 18 werd be haald door J. v. d. Steegh, te Bozum, en W. Luxwolda, alhier. De premie van f 6 viel ten deel aan O. Jelsma, van Rien, en J. Cuperus van Baijum. Zondag hadden vanwege de Harddra verij ver eeniging te Groningen op ’t Noorder- terrein wedstrijden plaats. Bij den eersten nen er dus op den zetel; de verblindende schijn van een keizerskroon overschittert niet van uit Washington het groote rijk. Het Witte Huis, de permanente woning van ’t hoofd der republiek wordt bewoond door mannen, die kunnen voortkomen uit eiken stand, nederig of voornaam, arm of rijk. Energie en een gelukkig gesternte banen er ’t pad, dat zoowel van de nederige hut als van ’t paleis der mil liardairs naar den hoogen zetel te Washington voert, ’t Volk zelf, het geheele volk kiest de uitverkorene. En toch is reeds meermalen een aanslag gepleegd op een Amerikaansch president. We weten niet, of Mac Kinley zal genezen en hoe spoedig, maar dit brengt geen stagna tie in ’t bestuur der republiek. Tegelijk met een president wordt steeds een vice-president gekozen, die bestemd is, om in geval van over lijden of ontslagname van den president, diens plaats in te nemen. Viermalen is dit reeds geschied; in 1841 bij den dood van president Harrison, in 1850 bij dien van Taylor, in 1865 bij dien van Abraham Lincoln en in 1881 bij dien van Garfield. Ook bij ziekte van den president treedt de vice-president in zijne plaats en zoo hebben we dan ook dadelijk na ’t bericht van den aanslag vernomen, dat de tegenwoordige functi onaris, Theodore Roosevelt, naar Buffalo trok, om de plaats van Mac Kinley te vervullen. Ko lonel Roosevelt de naam wijst duidelijk aan, dat zijne voorvaderen in Nederland woonden geniet eene groote populariteit in de Vereenigde Staten, die hij hoofdzakelijk te danken heeft aan den Spaansch-Amerikaanschen oorlog. Bij ’t begin van dien oorlog richtte hij een bere den corps op, waarvan hij de opperbevelheb ber werd en waarmee hij naar Cuba trok. De vrijwilligers van dit korps konden niet vele lauweren plukken, omdat de strijd spoedig be slecht was, maar zij waren bijna allen inwoners van New-York en maakten in hun uniform een inderdaad kranige figuur, waarom zij zeer populair werden en hun aanvoerder de volks- gunst, die ’t corps genoot, op zich concentreer de. Na den oorlog werd Roosevelt gouver neur van den staat New-York, de machtigste der groote Republiek en zoo werd hem den weg gebaand naar 't vice-presidentschap. Natuurlijk weidden de groote bladen in de verschillende landen artikelen aan dezen moord aanslag en betuigen deelneming met president en republiek; ook zoeken enkelen verband tus schen het imperialistisch streven, de expansie politiek, de ondersteuning der trust’s en ’t hel pen van ’t kapitaal door Mac Kinley en den aanslag. Dit gaat echter altijd zoo; de mensch wil altijd reden en verband zoeken; maar zooals we reeds zeiden, dit is niet te vinden in de aanslagen der anarchie. Wie toch zag ooit kans den moordaanslag op de Keizerin van Oostenrijk te verklaren, het vermoorden eener lijdende vrouw, die toevallig Keizerin van Oostenrijk was, maar met de regeering zich in ’t geheel niet bemoeide, niets dan wel deed en enkel rust voor haar zenuwachtig gestel zocht. SNEEK. Bij de gisteren gehouden stem ming voor een lid van den Raad zijn uitge bracht 750 stemmen, van onwaarde 23; meer derheid 364. Nauwelijks 3 van de 5 kiezers zijn dus opgekomen. Er werden uitgebracht op den heer A. Bakker 259, op den heer F. Blok 231, op den heer Th. Camphuis 129 en op den heer P. J. v. d. Horst 108 stemmen. Herstemming alzoo tusschen de heeren Bakker en Blok. Deze herstemming heeft plaats op Vrijdag 20 Sept. a. s. Bij de briefjes van onwaarde waren een paar geheel blanco, ook waren er, waarop alle can- didaten een dicht blokje hadden, verder en kele met twee stippen zwartgemaakt, een paar met een zwarte stip achter den naam en enkele, waarbij drie candidaten waren zwartgemaakt. De invullers der laatstbedoelde briefjes dach ten zeker, dat dan de candidaat van ’t open blijvend hokje hun stem had, zeker denkende aanAls men iemand zwart maakt, dan is dat natuurlijk je man niet. Benoemd tot inspecteur van de regi stratie en domeinen te Winschoten de heer jhr. J. F. van Beijma thoe Kingma, thans ontvan ger te Bolsward. Te Franeker had Zondag eene open- lucht-meeting plaats, waarbij een vrij talrijk gehoor luisterde naar de sprekers F. Kamstra, alhier, en Luitjes te Blaricum. De politie hier snapte in ’t begin der vorige week onder Tinega drie stroopers, al len machinisten. Vijf eenden en ’t geweer werden in beslag genomen. Voor surnumerair bij de posterijen is te ’s Hage geslaagd, onze stadgenoot, de heer G. Walstra, leerling van ’t instituut Poutsma te Leeuwarden. Nadat we ons in de vorige week telkens konden verheugen over ’t succes der Boeren met ’t opblazen van treinen, kwam Vrijdagavond plotseling het tele gram van de geheele overgave van Letter’s commando. Dit gebeurde Donderdag in de buurt van Pieterburg (Kaapkolonie.) (Met zulke berichten is Kitchener altijd vlug!) Er is zeker hard gevochten: 71 Boeren ge dood en gewond en slechts 62 ongedeerd. Na tal van tochten, waarbij hij telkens voor Engelsche colonne’s moest wijken, schijnt ’t commando eindelijk in een val te zijn geloopen. Toch ontsnapten nog 19 Boeren. Maar, al is dit verlies groot voor de Boeren, daarom niet gewanhoopt. Meerdere Afrikaners, die opstaan, vullen de verliezen wel aan. Daarbij komt dat de Vrijstaters aldoor de Kaapkolonie binnenvallen. Passagiers van ’t oorlogsterrein, die Zaterdag jl. te Marseille landden, en dus berichten hebben van 3 weken geleden, vertellen, dat de Boeren nog overvloed van mondvoorraad hebben en de Engelschen hen wel van ammunitie voorzien. Als zij wilden, konden ze wel meer treinen laten springen, maar ze houden niet vanonnoodig bloedvergieten. De Boeren kunnen den oorlog tot in ’t oneindige voort zetten. Een ander pas sagier, zegt, dat ’t niet waar is, dat De Wet bevolen zou hebben, Engelschen te fusileeren na 15 Sept.; een derde passagier had een opdracht aan president Kru ger te brengen. Terwijl Scheepers en anderen dicht bij Kaapstad zijn, zwerven andere commando’s in ’t N. O. der Kaap kolonie. In ’t Noorden van Natal schijnen de Boeren de baas te zijn en nu komt ’t sensatiebericht, dat de Engelschen bezig zijn Port Natal te versterken met marine kanonnen. Daar schijnt dus reeds vrees voor de Boeren te bestaan. Donderdag zijn twee Hollanders, Kerkhoff en Foc- kema voor den krijgsraad te Pretoria verschenen, be schuldigd van verraad en spionnage. Zij zouden een aantal Boeren hebben geherbergd en gesteund, die de verbinding onderhielden tusschen Pretoria en de com mando’s. Fockema was reeds in October van het vorige jaar door French te Carolina gevangen genomen en op eerewoord te Pretoria vrijgelaten. Deze en meer arrestatiën schijnen in verband te staan met de gevangenneming van dr. Krause in Engelahd. Uit den Vrijstaat. Winburg, 8 Sept. De colonnes onder de generaals Barker en Elliott zijn hier teruggekeerd na een gedeelte van de colonne gezuiverd te hebben. De colonne van generaal Barker doodde 9 Boeren, verwondde er 7 en maakte er 7 gevangen; 32 wagens, 7000 ronden muni tie, 1500 stuks vee en een enorme hoeveelheid graan en mielies werden door haar buitgemaakt. Zij bracht meer dan 100 refugees mee. Daar geen Engelsche troepen deze streken sedert December bezocht hadden, hadden de Boeren den tijd gehad te ploegen en te zaaien. Overal werden groene graanvelden gezien. Generaal Elliott maakte alle convooien van de Boeren buit. Bij zijn tocht naar Bethlehem om levensmidde len werden twee Boeren gedood en negen gevangen genomen. 300 Boerenwagens en karren, 8000 stuks vee, 1400 paarden en 1000 schapen werden buitgemaakt. 800 Boerenvrouwen' en kinderen werden opgebracht. Kolonel Rimington heeft het geheele convooi van Haasbroek genomen, benevens veertig wagens. De Wet, Steyn, Haasbroek, Froneman en andere comman danten hebben den 28en Augustus een bijeenkomst te Wonderkop gehouden. Bij da nadering van de colonnes vluchtten De Wet en Steyn naar Reitz, van waarzjj den 5en September opnieuw door Rimington werden verjaagd.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 2