MMS- EJI ADWTEÏÏ»A1) »9 mt SIER BS MS1UUÜ. De dochter van de goudgravers. Zaterdag 21 September 1901. Ho. 76. 56e Jaargang. BEKENDMAKING UitgeverB. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. FEUILLETON. *iek ROTTERDAMSCHE BRIEVEN. Officieels Advertentie. V erbeterde Kennisgeving. hebben b.v. bestaan vele coöperatieve bouwvereeni- 30.— ken ek. ct. 55 ct. 50 75 00 Hit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. 5 5 0 he iver Novelle van E. de Vanigny. ering rste irden 7ER. deze zaak van groot gewicht wat hier lukken kan, zal in andere plaatsen niet mislukken. De onderwijzers hebben ingezien, dat in een stad als Rotterdam, waar de huren schreeuwend hoog zijn, coöperatief moet te werk worden gingen, Rotterdam telt er slechts twee of drie! aaneen te sluiten. 'eerd, I .20 .10 voor ken, 1 en nen mij houden, waarde voogd. Ik heb u zoo noodig, en ik heb niemand anders dan u Zij zweeg en wachtte zijn antwoord af. Hij luisterde nog altijd ontroerd en vol verrukking naar haar. Och, wat hem nog te doen overbleef om zijn werk te voltooien, was heel ge makkelijk! Mooi, als zij was, rijk als hij haar gemaakt had, kon Maud eene keuze doen uit de waardigsten. Maar dat had geen haast; hij kon, hij moest wachten en haar in de eerste plaats op de hoogte brengen, welke aanspraken zij kon doen gelden. Mat hij voor haar gedaan had, dat begreep zij eerst langzamerhand gedurende een reis die hij met haar en eene juffrouw van gezelschap naar Europa maakte. Zij begreep ’t uit de huldebewijzen, welke haar ten deel vielen, uit de hoogachting, welke men hem bewees. Zij begreep ’t door de ontvangst, welke zij in de gezel schapskringen vond, uit de complimentjes welke men haar maakte, uit de aanzoeken, welke men om haar deed. Zij begreep ’t nog beter, toen zij bij haar terug komst te New-York zich als eene der koninginnen der salons gehuldigd zag, en de schitterendste partijen aan hare voeten lagen. Dit ledige leven werd lastig voor Morgan. Zoo zei hij althans en drong bij Maud aan, eene keuze te doen. Hij voelde, hoe de liefde, die zij hem inboezemde en die zij nooit zou kunnen beantwoorden, steeds dieper wortel bij hem schoot. Hij begreep, dat het tijd werd te vertrekkenen, zij ’t dan ook niet de vergetelheid, dan althans eene onoverkomelijke hinderpaal tusschen hem en haar te plaatsen. Dit laatste gedeelte van zijn taak Maud uit te hu welijken, wat hem de bekroning van het gebouw had toegeschenen, kwam hem thans onuitvoerbaar voor. En Maud? 4 Slot. Had hij niet voor dat kind en om harentwil afstand gedaan van zijne ruwe genoegens, van zijn lust voor sterkendrank en spel Had hij niet voor haar nog meer als voor zich-zelf, in Los-Angeles gewerkt? Zou hij het leger, zou hij Virginia-City verlaten hebben, zou hij achtereen goudgraver, opzichter, ingenieur, kapi talist geworden zijn en zou hij dag aan dag zijn en Mauds vermogen hebben kunnen doen toenemen, als xy er niet geweest was? Wat zou hij zijn, zonder haar? En nu schreef men hem, dat zijn pleegdochter mooi en groot geworden was en dat hij trotsch op haar wezen kon. Waarom zou zij hem niet op zijne reizen vergezellen? Zij zouden samen Europa doorreizen en Maud zou hem dan uitleggen, wat hy niet wist. Waar zij naartoe wilde, daar zou hij heengaan; hij zou haar beschermer en haar vader zijn; hij zou zich verblijden in haar jonkvrouwelijke toegenegenheid, zooals hij zich ver blijd had in hare kinderlijke teederheid en dan zou Maud op een dag ’t zou nog heel wat tijd duren trouwen. Hjj zou ’t zóó inrichten, dat hij met haar in dezelfde stad woonde, om zijn leven in de nabijheid zijner pleegdochter te kunnen eindigen. Want zij was zijne dochter; zij was alles, wat hem uit een reeds ver verleden overbleef. Zijne naar alle wereld- ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 2*/s cent. Groote letters naar plaatsruimte. II. (Slot.) In «Telegraaf* en «Nieuwe Rotterdam sche Courant® heeft men voor enkele weken een stukje kunnen lezen over het orchestrion, dat in den bodem van den muziektempel van de Diergaarde (waar de schutterij-muziek concer ten geeft) verborgen, al maar door mopjes ach ter elkaar speelde: van Bokkie, bokkie, bé, ging het over tot den Tannhauser, om na een «Haagsche Leen«, te arriveeren bij het Largo van Handel, enz., enz., 47 stukken lang. De musici, in den tempel zittend, voerden automatisch strijk- en blaasbewegingen uit, en de kapelmeester deed net of hij dirigeerde. Dit was slechts een grap, maar dat heele, heele lange, intens mooie muziekstuk ts uitgevoerd door de derde harmonie-kapel van Nederland, in de tweede koopstad des Rijks! Niet te ver wonderen dat het publiek niet door de muziek tot hooger gedachten wordt opgevoerd; het blijft zóó heel, heel laag bij den grond. De kermis behoort, gelukkig, alweer tot het verledene. Niets en niemand schijnt in staat die hier uit te roeienhet is een ingeworteld kwaad. Ook vergeten zijn die heel mooie advertenties van kermisvrijers, die vrijsters zoeken Maud was mijmerend geworden. Al die vereerders, die door haar geld werden verlokt, kwamen haar zoo klein voor naast dezen man, die zoo veel voor haar gedaan had. Verachtelijk, onverschillig schoof ze hen aankant. Haar hart ontwaakte en zij voelde dat zij bemind werd. Bemind door hem, die ’t haar niet zeggen wou; die haar, wie hij millioenen had aangebracht, niet om liefde wilde bedelen; die zwijgen en haar verlaten zou. En zoo gingen dagen, weken, maanden voorbij. Wie zou spreken: xij of hi)? Maud deed’t! Hy was dapper geweest, xy werd ’t; hij was deê- moedig, xy lei haar trots het zwijgen op. Op zekeren morgen trad Morgan in ’t boudoir waar Maud zich gewoonlijk ophield. Hij had een brief in de hand. »Ik geloof, Maud, dat deze brief wel een einde maken zal aan je besluiteloosheid. Leland Stafford doet aan zoek om je hand.« »Leland Stafford?* ♦Hij zelfEn gij zult hier wel niet den argwaan kunnen koesteren, dat de rijkste en schitterendste partij uit New-York aanzoek doet om je geld Denk er nu over na, Mand, en morgen «Neen, mijn waarde voogd, ik behoef er niet over na te denken; ik sla het aanzoek af «En waarop wacht gij dan toch, Maud, om eene keuze te doen?* «Ik wacht, totdatdegene die mij bemint, ’t mij zegt «En die man?* vroeg hij met van ontroering bevende stem. Zij ging opstaan, keek hem aan en antwoordde «Die man zijt gyB :ek. Ook hier ter stede beginnen de Friezen zich Een vereeniging werd op- i gericht om de Friesche taal te beoefenen. Voor zitter is een kastelein die ook al qua kastelein, de menschen, zijne landslieden, zeker gaarne in zijn gastvrije woning zal zien. Er is reeds een voordracht avond geweest en het Friesche i Volkslied heeft wijduit over de huizenzee ge- klonken. Wie Rotterdam in langen tijd niet gezien heeft, staat versteld over zijn uitbreiding. Het Noordereiland, van de stad over de breede Maasbrug te bereiken, waar voor een vijftien tal jaren bijna nog geen huis stond, heeft ko lossale gebouwen gekregenLamings marga rine-, Van der Lugts kistenfabriek, de gebou- I wen van eenige Duitsche reederijen, verheffen zich fier in de lucht. En een éénig kijkje op zijn havens heeft men op den heuvel, voor twee jaren aan ’t eind van ’t Park opgeworpen, waar een café-restaurant voor den werkman door het gemeentebestuur is gesticht. Het is verpacht, maar de prijzen zijn zóó gesteld, en de inrichting is zóó chic, dat een werkman zich er niet laat zien. Vooral van de veranda van dit fraaie gebouw heeft men een verrukkelijk gezicht op de groote stoomschepen der Har wichHoek van Holland-lijn, aan onze voet gemeerd, en op de kolossen onzer Holland Amerika-lijn; deze is druk bezig met een reus achtig pakhuis en flinke kantoorgebouwen te zetten op de westelijke punt van Feijenoord. Het gaat deze maatschappij, Nederlandsch in hart en nieren, gelukkig goed. Gaarne zouden wij in de afgeloopen maand Juli het Nederlandsch Gymnastiek Verbond in ons midden hebben gezien. Er waren groote drie-daagsche feesten aangekondigd, maar de tijd van voorbereiding was te kort. Nu is alles uitgesteld tot het volgend jaar. Zeker zullen dan ook veel Friesche gymnasten naar Rotterdam opgaan. Een woord tot opwekking, ook om dezen winter flink te oefenen, is zeer zeker hier op zijn plaats. streken verstrooide makkers hadden den gemeenschap- pelijken arbeid eraan gegeven; hij had dien voortgezet en tot een goed einde gebracht. Zijne denk- en beschouwingswijze was die van een bejaard man; wat hij werkelijk was. Het leven had hem vroeg gerijpt en het zijne kwam hem reeds lang voor. En toch telde hij in werkelijkheid pas twee en veertig jaren. En waar zijne gelaatstrekken, de rimpels op zijn voorhoofd, van voortdurenden arbeid en sterk ingespannen wilskracht getuigden, daar spraken de heldere bruine oogen en het volle donkere haar nog van jeugd en robuste gezondheid. IV. Komt meisjes lief en net, Zendt spoedig Uw portret, zooals meestal het refrein luidt. Heel geestig waren die ontboezemingen niet, en eenige re dacties hebben o. i. terecht haar collega van het Rotterdamsch Nieuwsblad, waarin die geestesproducten voor f 0.50 geplaatst worden er op gewezen, dat het geen hartverheffende lectuur is, maar die integendeel veel te den ken geeft. (Onze lezers hebben voor een jaar er zelf over kunnen oordeelen, toen wij er een rhapsodie van gaven.) Het Rotterdamsch Nieuwsblad, dat van reclame houdt, heeft de collega’s-redacteurs, die zoo stout waren hun meening er over te zeggen, van repliek ge diend, en de advertenties werden ook in ’t vervolg weer opgenomen. Zal de gemeenteraad, conservatief als hij is, er niet spoedig toe gevonden worden, de ker mis af te schaffen (de wethouder van financiën zei de f 10.000 aan plaatsgeld wel te kunnen missen), de teekenen zijn er, dat ze haar roem overleefd heeft en langzaam staat uit te ster ven. Het is ook wel jammer, dat het betere deel van ’t publiek er niets aan heeft; stoom - caroussels en poffertjeskramen hebben geen groote attractie, terwijl toch op de kermis te Utrecht onder’t dicht gebladerte van het Jans- kerkhof houtsnijkramen e. d. staan, waarvoor van 3 5 uur des middags een stage pantoffel- Zijn hart trilde, toen hij Maud wederzag. Was dat het kind dat hij op de armen gedragen en op zijn knieën gewiegd had? ’t Was haar zachte blik, haar lieve innemende stem, haar mooi blond haar, dat zij nu echter niet meer los, maar in vlechten om haar fijn hoofd geslingerd dioeg. Wat kwam zij hem mooi voor! Hare van ontroering vochtige oogen zochten de zijne en de slanke hand van 't jonge meisje beefde in de zijne. «Eindelijk eindelijk zijt gij er dus na zoo vele jaren «En gij herkent mij, Maud?* «Ja zeker, gij zijt immers niets veranderd, mijn waarde voogd. Ik vind u zóó terug, als gij in mijne kinderherinneringen gebleven zjjt. Ik heb zoo vaak aan u gedacht!* «Ik ook, Maud, en ik kan je niet zeggen, hoe geluk kig ik ben, je weder te zien.* «En gij blijft nu bij mij, nietwaar? Gjj hebt mij ge schreven dat gij voor goed hier naar toe kwaamt en niet meer naar ginds zoudt terugkeeren. Ik wil u bij die zich met 1 October as op 11 I dit Blad abonneeren, ontvangen de nog vóór dien tijd verschijnende nos. grstis. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, brengen ter openbare kennis, de volgende De COMMISSARIS der KONINGIN in de provin cie friesland, Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staats blad no. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden dat, ingevolge besluit van Gedeputeerde Staten, van 29 Augustus 1901, no. 52, le afdeeling J, de openirg van alle jachtbedrijven, genoemd in art. 15 dier wet, zal plaats hebben op Zaterdag 21 September e.k., met zonsopgang, met uitzondering van de jacht op grof wild en fazanten, waarvan de opening wordt be paald op Zaterdag 28 September d a.v., met zons opgang, een en ander onder bepaling lo.. dat het jagen mei geweer met of zonder staande honden of brakken en inschieten van waterwild slechts drie dagen der week zal zijn geoorloofd, namelijk Maandags, Dinsdags en Zaterdags, uitgezonderd van Woensdag 23 October tot en met Vrijdag 15 November e.k., gedurende welken tijd genoemde jachtbedrijven dagelijks, behalve Zondags, zullen mogen worden uitgeoefend 2o. dat de lange jacht slechts twee dagen der week, namelijk Dinsdags en Zaterdags, zal mogen worden uitgeoefend En zal deze op de gebruikelijke wijze worden afge- kondigd en aangeplakt. Leeuwarden, den 2 September 1901. De Commissaris der Koningin voornoemd, (get.) Van HARINXMA thoe SLOOTEN. Sneek, den 16 September 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. strekt. richtduizende parade. Met eenige feestelijkheid is het 50-jarig be staan der teeken-academie gevierd. Dit is een instelling, die Rotterdam werkelijk tot eer Honderde jongens genieten er onder bet genoten. De gegaan, als men iets wil bereiken. Wel vreemd, Regeering heeft directeur en een der bestuurs- dat zij hier baan moesten breken: in Haarlem leden geridderd. Maar dit was blijkbaar niet voldoende voor de leerlingen; zij hadden ook zoo gaarne de leeraren die lange jaren aan de inrichting verbonden waren, gehuldigd gezien. Van daar een soort van manifestatie, die zich uitte op ’n feestavond in een societeitstuin midden in de stad. Men weet wat dit te Rot terdam zeggen wil; de omwonenden werden den geheelen nacht wakker gehouden, ’t Re gende dan ook klachten maar ook over de stoelen in den tuin door de feestvierenden zelf. 1 Ze waren pas netjes groen geverfd, en de witte japonnetjes der mede-feestvierende jonge da mes vertoonden al heel spoedig mooie groene strepenhet werden grasgroene zebratjes. Er heerscht hier onder de onderwijzers een opgewekt leven. Men herinnert zich, dat ver leden winter door hun tooneelvereeniging op verschillende plaatsen «Esmoreit* en «de Wis- kunstenaars* met groot succès werden opge voerd, en nu hebben zij iets van gansch an deren aard aangedurfd. Zij hebben opgericht de coöperatieve bouwvereenigingGemeen schappelijk eigendom. Zij wil hier gezonde, doelmatige en sierlijke woningen bouwen om die bij voorkeur aan haar leden te verhuren. De eigendommen der Vereeniging blijven in gemeenschappelijk bezit, ongetwijfeld een uit nemend iets, omdat zelis de voorstanders van een coöperatieven bouw, waar een lid eigenaar kan worden, moeten erkennen, dat daarmee veel bezwaren gepaard gaan. De gemeente zal dus een sierlijke wijk rijker worden (waar aan ze wel behoefte heeften de onderwij- zers-leden kunnen, zonder meer huur te beta len, (f200) betere woningen in gebruik nemen. Er is een terrein van 9 00 M2 aangekocht, waarop een complex van huizen zal verrijzen, bestemd voor 18 gezinnen, waarvan de kosten f 60.000 zullen bedragen. Een obligatie-leening van f 70.000 is reeds uitgeschreven, er zal ze ker èn om ’t goede doel, èn omdat men 4 °/o trekt, wel geheel geplaatst worden: f40.000 is al bijeen. Er zijn reeds 116 leden-onder- wijzers, die f 10000 gestort hebben. Ook voor onderwijzers in andere plaatsen is --I 0 U BM

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1