Binnenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws. l)e Oorlog in Zuid-Afrika. V 1 —Ti I r I I* 2; r gearresteerd. Gisterenochtend werd hij naar zijn corps buiten de stad overgebracht, thans geboeid aan de handen en tusschen vier politie-agenten, waarvan een hem nog aan een ketting vasthield, en voorafgegaan dooreen sergeanten vier manschappen. Het transport geschiedde openlijk over de straat en niet in den celwagen. Wegens niet-toelating van. den heer mr. J. Schokking, benoemd als lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Harlingen, zal in genoemd kiesdistrict een nieuwe verkiezing plaats hebben, welke bepaald is op Dinsdag 1 October a. s., de stemming zoo noodig op Donderdag 10 October d. a. v. en de herstemming zoo noodig op Donderdag 17 October d. a. v. Ministeri'dele belangstelling Werd de Bolswarder schildertentoonstelling bezocht door minister De Marez Oyens, de K< rei en Ki Sc ve af 32 de ets va Cl scl zir he en lo< Ti Ki A dt vs vs bt d< 1 i nei bei OP be; nie 1 leg de Al sel we f4 f 4 Een luchtballon op xee. Zondagnamiddag 5,45 zag het stoomschip «Anglia*, der Nederl. Stoomboot-Maat- schappij, van Londen naar Rotterdam stoo mende, een luchtballon, laag boven water, die seinen deed De kapitein Den Broeder naderde zooveel mogelijk aan de loefzijde en zag dat de ballon den naam droeg »La Patrie« terwijl een vlag gezwaaid werd waarop «Lariffa* stond. In de mand was een man die met deze vlag zwaaide en op een fluit blies. De ballon had een anker uit hangen en reddingboeien bij zich; de hoogte boven wa ter was 40 voet. De luchtschipper gaf geen teekenen in nood te ver- keeren en aangezien de afstand van de kust 20 zeemij len was en de wind Z.O., achtte de kapitein den ballon volkomen buiten gevaar en vervolgde zijn koers. De ontvangst dezer dagen door Prof. Kuyper, Minister van Binnenlandsche Zaken, aan diens Departe ment, van de leden der Z.-Afrik. deputatie, de heeren lischer, Wessels en Wolmarans was, naar men ver neemt, bedoeld als een officieele ontvangst van die de putatie door den formeerder van het nieuw opgetreden Kabinet. Het Boeren-driemanschap hecht dan ook aan dit on derhoud met den tijdelijken voorzitter van den minis terraad veel waarde, omdat daaruit blijkt dat ook dit kabinet de deputaten als officieele vertegenwoordigers der beide republieken erkent. Wat tot 1 Aug. j.l. voor onze broeders, de Boeren, uitgegeven werd. Amajuba-Comité: ingezameld f 44569,57; uitgegeven f 31757,16. Beschermingscomité der vereeniging «Helpt elkaar*: ingezameld f 6731,uitgeg. f 3850, Broekhuizenfonds: ingezam. f 45284,12, uitgegeven f 10368,54. Deze 3 vereenigingen alle te ’s-Hage. Christ. Nation. Boerencomité te Amsterdam: ingez. f 124,730,37, uitgeg. f 91,725,03. Kolonisatie-Vereen, te Amsterdam: uitgeg. t 16,000. Middelburgsch Comité: ingez. f 28403,06; uitgeg. f 27272,84. Nederl. Z.-Afrik. Vereen, in ons land met ’t Ned. Bijstandfonds voor Z. Afrika te Pretoria en Bloemfon tein: ingez. 1,316,995,uitgeg. f 667,120, Voorschotcommissie der Z. Afrik. Spoorw. Mij, te Amsterdam: voorgeschoten f 50,747, Alzoo gezamenlijk ingekomen f 1,633,460,12; uitgeg. f 898,840,57. Heden vertrekt de Koningin-Moeder Margaretha van Italië met gevolg uit Amsterdam naar Keulen. Deze Koningin, incognito reizende, kwam eerst te Rotterdam aai. Te Amsterdam bezocht zij musea, maakte verschillende rijtoeren door de stad en deed o. a. inkoopen bij de firma’s F. Buffa en Goudstikker. Verkiezingsvaria. Gemeld is hoe door de justitie te Heerenveen eene instructie was ingesteld tegen den heer L., bestuurslid der Chr. Hist, kiesvereeniging te Joure, verdacht dat hij bij de Kamerverkiezing in het district Schoterland het geheim der stemming zou hebben geschonden in het stembureau te Jonre. Thans verneemt men, dat het onderzoek geene motieven heeft geleverd voor eenegerechtelijke vervolging. Wat 't Rijk voor de kunst doet. Blijkens de begroo- oogenblikkelijke slagvaardigheid? Zie daar juist wat, zegt mr. Antonio, dezen staatsman zeer ontbreekt. Wie hem vaak in ’t debat gadesloeg, zal dien indruk hebben ontvangen, dat de heer M. veeleer nu juist iemand is om aanvankelijk uit het veld te worden geslagen. Eerst wan neer hij zijn argumenten kalm kan ontwikke len, wordt hij een zeer te duchten tegenpartij, een strijder, die vaak op het met zelfbedwang afgewacht, maar dan ook met besliste juistheid gekozen oogenblik den tegenstander diens wa pen uit de hand weet te slaan. Maar indien hij geplaatst wordt in ’t voorste gelid, wanneer van hem wordt gevergd, dat hij elk plotseling opvlammend vuurtje door zijne tegenwoordigheid aanstonds zal weten te dooven, dat hij aan ’t roer staat, steeds waakzaam, ook wanneer de verdere bemanning, geen gevaren duchtend, te ruste is gegaan, zoo kan ik mij voorstellen, dat de voor een oogenblik soms wild opbruischende golven van den parlementairen oceaan den anders kloeken stuurman op een oogenblik wel eens te machtig zouden worden. Dat, van bevriende zijde, hulptroepen zou den moeten komen opdagen, ten einde den voorzitter te hulp te snellen. Dat van den kant der «koppige opposanten*, waar zij gevoelen dat de teugel niet meer wordt gevoerd met de geestkracht en de vastheid van voorheen, po- ginkjes zouden kunnen worden in ’t werk ge steld om de waakzaamheid van den nieuwen leider te verschalken. Misschien is ’t gezag, van den persoon des heeren M. uitgaande groot genoeg om in ’t leven te roepen een loyale medewerking ook van die groepen. Voor de waardigheid van ons parlement hopen wij ’t van harte. Aan de Donderdag j.l. gehouden kaats- partij te Wolvega namen 12 parturen deel. Prijs f 24, gewonnen door J. v. d. Steegh te Bozum met H. v. d. Heide te Franeker. Eer ste premie f 12, gewonnen door J. Kuperus te Marssum met L. Heitsma te Franeker, 2e premie f 8, gewonnen door A. Baanstra te Fra neker en G. Bleinenga, alhier. De vereeniging «Internationaal Dames comité te Alkmaar* heeft, terwijl zij nog geen 2 mnd. bestaat, reeds ruim f 3000 ontvangen voor de vrouwen-kampeno. a. van Franeker f 260, Hindeloopen f 101,25 en verder gelden van Drachten, Metslawier en Oostdongeradeel. Ter verkrijging van de vaceerende pen- sie van ’t St. Jacobs- of Jobsleen werden 24 jongelieden geëxamineerd. Bestuurderen van dit leen hebben daarna in alphab. volgorde op 't drietal geplaatst: N. Braam, leerling der R. H. B. School te Leeuwarden, P. Keuning, leerling der 2e gemeenteschool te Harlingen en F. H. van Loon, leerling der H. B. S. al hier. Van Kevelaar kwam op Maandag 16 Sept, j.l met een heer alhier, de zich noemende Johan Jacob Heil, naar zijn zeggen correspon dent van het «Frankfurter Volksblad.* De Sneeker heer bracht zijn nieuwe kennis in ’t hotel «de Stad Munster*, alwaar deze tot Don derdag recht op zijn gemak logeerde en een rekening van ruim 15 gld. maakte. Donderdagmiddag was de heer Heil verdwe nen, door de emotie van ’t vertrek vergetende, die kleine som te betalen. In een achtergelaten jasje vond men eenige werkbriefjes, waaruit blijkt, dat hij genaamd is J. Odenweller, hulpmonteur. Te Kevelaar heeft hij gelogeerd in ’t hotel «Busch, Cölnische Hof», vanwaar hij volgens ingewonnen bericht ook er van door ging zon der betaling. ’t Jongmensch is klein van stuk, HH 23 jr. oud en gekleed in grijs pak met strooien hoed (zwart en wit gekleurd.) Met ingang van 1 Oct. a. s. is benoemd tot surnumerair der posterijen en telegraphie aan 't post- en telegraatkantoor alhier, de heer P. J. Werkman, De grafkelder te Wieuiverd. In’t jaar 1850 werden reeds door dr. Led- der proeven in dezen grafkelder genomen, om de oorzaak te leeren kennen omtrent het niet vergaan, maar het uitdrogen van lijken, die daar begraven liggen, o. a. van A. M. Schur- man. Hij dacht hoofdzakelijk aan tempera tuur en vochtigheid, doch kreeg geen resultaat. Thans is onze vroegere stadgenoot, de heer dr. Rooswinkel te Amsterdam, op onderzoek uit. Naar de «Nieuwe Crt.« meldt, is dr. R. van meening, dat de oorzaak gelegen is in ’t feit, dat enkele bacteriën in den kelder worden gedood. Hij plaatste op verschillende punten in den kelder glazen schotels, bacteriën be vattende van verschillende soort. Dagelijks werd de verandering der bacteriën nagegaan en aanteekening gehouden. Dr. R. is voorne mens in een wetenschappelijk tijdschrift ver slag te doen van zijne proefneming. Voor Engeland moest de vreeze voor de Boeren het begin der regeeringswijsheid zijn. Want de Boeren zijn in de laatste dagen wel te vreezen en, al haaste zich Kitchener gauw een paar Eng. overwin ningen te seinen, het geluk is niet aan zijn kant. In ons vorig blad meldden wij de beide overwinnin gen van Botha op de Natalsche grens en van Smuts in de Kaapkolonie. De toen opgegeven Eng. verliezen blijken voor beide slagen te klein; er waren meer dan 30 dooden en meer dan 30 gewonden. De officieele verlieslijst van de strijdmacht van Gough, die door L. Botha werd verslagen op 17 Sept., toont aan, dat het aantal manschappen, die na ’t gevecht vermist wer den, 230 bedroeg. Reeds Zaterdag werd een nieuw Boerensucces ge seind. Twee kanonnen werden genomen door de Boeren bij Vlakfontein, (niet ’t Vlakfontein in Transvaal,) 17 mijl ten Oosten van Bloemfontein. De Eng. hadden 6 dooden, 28 gewonden en 105 gevangenen. Dat maakt dus met de drie kanonnen, die Botha pakte, juist een handvol, zegge 5 kanonnen. Wel toevallig: Op 31 Maart 1900 verloren de Brit ten op dezelfde plaats, de z.g. waterwerken van Bloem fontein, een kanon van dezelfde H.-batterij. Toen was De Wet zoo vrij; was hij ’t nu ook weer? Voor we nu meer overwinningen der Boeren melden, moeten we eerst een paar Eng. gelukjes melden, anders mocht men eens niet denken, dat de Eng. soldaten helden en hun aanvoerders Napoleons zijn. Kitchener seinde dun ZondagKolonel William heeft ten W. van Adenburg (zeker Edenburg in den Vrij staat) bijna ’t geheele commando van Koch overmeesterd, n.l. 55 man gevangen genomen en den geheelen trans porttrein buitgemaakt. Benson nam het Carolina-commando, 54 man en 48 wagens, gevangen; onder de gevangenen behoorde ook P. Botha. Nu voegt ’t weer met minder aangenaam nieuws voor de Engelschen voort te gaan. De inval in Ratal schijnt steeds meer werkelijkheid te worden. Op 16 Sept, namen de Boeren paarden en vee van twee Boe renhuizen aan de Boven-Tugela en vernielden een hotel. Een Eng. afdeeling werd uitgezonden en verloor 3 man. Vrijdagmiddag werd kanongebulder gehoord in dezelfde streek, in de richting van Oliviershoek aan den weg van Harrismith (Vrijstaat) naar Natal. Het schijnt dus, dat niet alleen Botha met zijn Trans- valers, maar ook de Vrijstaters (van den kant van Harrismith) Natal binnenvallen. De Wet moet aan ’t hoofd der Vrijstaters staan. Generaal Lyttleton, die dit zaakje voor Engeland zal opknappen, krijgt de handen vol. Want die oproeping door de Natalsche regeering van de Natalsche vrijwil ligers, samen een paar honderd man, beteekent niet veel. Botha moet met 1500 man reeds de Buffelrivier overge- getrokken zijn en is dus met de kanonnen, die hij be zat en de 3 veroverde in Natal. En nu weer vinden we een telegram uit Ladysmith (22 Sept.), meldende dat de spoorweg bij Paardekop is opgebroken en 10 wagens derailleerden, waarbij 6 man en 30 paarden gedood werden. (Hoeveel gewonden wordt niet gemeld). Te Zoutberg, bij Vrijburg, verloren de Engelschen op 16 Sept. 1 luitenant gewond, 4 man gedood en 12 gewond. Maar nu nog een zwaar geval, dat Kitchener niet heel duidelijk omschrijft: Kritzinger (de tweede De Wet) wilde over de Oran jerivier. Hij bestormde ’t Eng. verkenners kamp onder Lovat. Kritzinger kwam niet over de rivier maar Lovat leed zware verliezen. Onder de gesneuvelden worden kolonel Murray en kapitein Murray genoemd. De Boeren namen een kanon, maar de Eng- heroverden ’t na een hevig gevecht- ting zijn door de Regeering gelden uitgetrokken voor de restauratie der volgende gebouwen: Kerk te Aalten, id. te Arnhem, id. en geschilderde glazen te Gouda; kerk te Haarlem, id. te Hattem, id. te ’s-Bosch, id. te Leiden, 2 kerken te Maastricht, kerk en toren te Rheden, kerk te Wilsum en te Zutphen en ’t stadhuis met groote menigte beschilderde wandbehangsels te Enk- huizen. Zaterdagavond heeft Prins Hendrik te ’s-Hage ile voorstelling van Barnum en Baily bijgewoond. De Prins was omringd door eenige leden van ’t Militaire Huis, was gewoon in burgerkleeding, en nam plaats in een aparte loge. Luide toejuichingen van ’t overtalrijk publiek. De Prins bewondert vooral de hippodröme- wedrennen. Bij ’t heengaan speelde ’t muziekkorps het Wien Neêrlandsch Bloed. Relletjes. Uit Alkmaar wordt geschreven De op 18 dezer vastgestelde verordening op het af steken van vuurwerk heeft bij het publiek ernstig verzet ondervonden. De bepaling, dat het afsteken van vuur werk op 6, 7 en 8 October kan worden toegestaan, beeft de opstootjes niet doen bedaren. Integendeel, het was Vrijdag-avond erger dan ooit. De politie moest meermalen van de sabel gebruik maken om de opgeschoten jongens uiteen te jagen. Ge heele troepen zwierven zingende en rumoermakende door de stad, o. a. de ruiten inwerpende bij een agent van politie. Men koesterde ook het plan, bij meerdere ingezetenen op dergelijke manier op te treden, doch de politie wisteen voortzetting te stuiten. Eenige belhamels bevinden zich reeds in hechtenis, De politie is met een brigade der rijksveldwacht versterkt. Uit Alkmaar wordt nog gemeld Sedert het optreden der politie gezamenlijk met de rijksveldwacht is de toestand er niet minder luidruch tig, maar toch minder gevaarlijk op geworden. Bal dadigheden hebben er niet meer plaats gehad en ook het afsteken van vuurwerken is sinds opmerkelijk be perkt. Wat echter niet beperkt, maar eiken avond aangroeit, is het aantal nieuwsgierigen. Vooral Zon dagavond was dat van dien aard, dat een gedeelte der stad, met name de Steenenbrug, de Mient aan beide zijden en een deel der Langestraat door de politie werd afgezet. Joelend en schreeuwend bracht een troep een bezoek aan den burgemeester, dat, door de aanwe zigheid van politie aldaar, een kalm verloop had. En kele arrestaties hadden plaats gedurende beide avonden. Zigeuners. Bij het dezer dagen verwijderen van een Zigeunertroep, die zich ophield tusschen ’s Gravenhage en Rotterdam, is ’t nog al aardig toegegaan. Te Over- schie b. v. was de burgemeester met zijn twee veld wachters vrijwel onmachtig tegen het brutale volkje op te treden. De Burgemeester wist echter raad. Hij riep vrijwilligers op tegen een kwartje per uur, om de gas ten naar Rotterdam te geleiden en. ziet, onmiddellijk had hij hulp genoeg. Overal, waar ’t brutale troepje door trok, ondervond men de gevolgen; hier een schaap ge stolen, ginds eetwaren op afbetaling. Bond voor Slaatspensionevring. De eerste alge- meene jaarvergadering van den Bond voor Staatspensio- neering wordt gehouden te Arnhem op Woensdag 25 September. Op de agenda komen o. a. de volgende punten voor: Van de afdeeling «Dantumadeel*. 1. «Het is niet in ’t belang der vereeniging om bij de verkiezingen een bepaalden candidaat aan te bevelen. 2. De afdeeling Dantumadeel acht het noodig twee maanden voor het kiezen van candidaten voorde Tweede Kamer der Staten-Generaal, de kiesvereenigingen van de verschillende partijen aan te schrijven er op te wil len letten, dat er candidaten worden gesteld, die voor Staatspensioneering zijn. 3. Doorbet Hoofdbestuur in ’t vervolg op te geven van de candidaten, die gesteld zijn voor het lidmaat schap der Tweede Kamer, hoe deze denken over Staats pensioneering. 4. Is het niet in ’t belang, dat het Hoofdbestuur zich telken jaren wende tot de Tweede Kamer der Staten- Generaal, met verzoek om het pensioenvraagstuk ter hand te nemen?* Van den heer De Winter, hoofdbestuurder, Utrecht- Art. 1 wijzigen als volgt: «De Bond voor Staatspensioneering beoogt het tot stand komen eener Wet, waarbjj alle Nederlanders, (zoo vrouwen als mannen en voor zoover dit voor het levens onderhoud noodig is),fop een nader bij bedoelde wet aan te geven leeftijd, recht wordt toegekend op Staatspen sioen, zonder voorafgaande premiebetaling.* Verkiezing van een lid in het hoofdbestuur (vaca ture mej. Ebels). Het Kamerlid voor Hoogstand De heer K. ter Laan is, volgens de «Delftsche Crt.« voornemens, bij den minister van Binnenlandsche Zaken in hooger beroep te komen van het besluit van Ged. Staten van Zuid- Holland, waarbij afwijzend werd beschikt op zijn ver zoek om bij zijn betrekking van hoofd der school het Kamerlidmaatschap te mogen bekleeden. Mocht de ministeriëele beslissing ongunstig zijn, dan staat den heer Ter Laan de gelegenheid niet open, zich tot hooger autoriteit te wenden. De ontvanger van het polderdistrict Bommeler- waard boven den Meidijk, in wiens kas dezer dagen een zeer groot tekort ontdekt werd, is Zaterdag ge vankelijk te Tiel binnengebracht. De man is 76 jaar oud. Opnieuw gepakt. De militair, die Zaterdag te Den Haag zijn geleider wist te ontsnappen, is later weer SNEEK. Terwijl de bladen reeds sedert weken schreven over veroordeelingen ten gevolge der met Januari in werking getreden leerplichtwet, hoorden we hier nog niets van kantonrechter lijke behandelingen in dezen. Ja, de commissie voor de leerplicht vergaderde reeds meerma len en verschillende ouders van leerplicht-de- linquenten moesten voorkomen, maar of nu de woorden van zulke commissies veel invloed zullen hebben? De langzaamheid onzer rechts pleging in kleine zaken waarom zijn in onze steden geen politierechtbanken voor snel recht? is spreekwoordelijk en had ten op zichte van de naleving der nieuwe wet ten gevolge) dat die nog al eens overtreden werd. Bij velen kwam ’t idee: Och, ze doen ons toch niets. Dat laatste idee is nu zeker wel verdwenen. In de vorige week werden 18 zaken betref fende school No. 3 alhier behandeld door den kantonrechter; 4 zaken werden ingetrokken, in één geval was de eisch f 1 of 1 dag, ove rigens over ’t algemeen f 3 of 2 dg. Uit de verdediging bleek, dat sommige kinderen wel naar school waren gezonden, doch eigenmach tig hadden verzuimd. Zelfs waren er leerlin gen in school gebracht, doch ze liepen de lange gang door, gingen achter weer uit, om langs de speelplaats den publieken weg te be reiken. Toevallig trof ’t gisteren tweemaal, dat we op straat kinderen door de moeder naar school hoorden zenden met ongeveer deze woorden: «Toe, ga naar school, hoor, anders moet je vader er voor de kast in De veroordeelingen werken dus al. opening der nieuwe Ambachtsschool te Har lingen, waarvoor zich reeds een 30-tal leer lingen aanmeldden, zal bijgewoond worden door dr. A. Kuyper, de minister-president. De heer D. Steenhuis, predikant te Ber- likum, heeft bedankt voor Scharnegoutum (Ger. kerk). Bij het laatstgehouden examen voor het telegraafradicaal is o. a. geslaagd de heer J. Veringa, klerk aan het post- en telegraaf kantoor alhier.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 2