f5 MWS- 1 MIVEmTIiLO Voorkoming van armoede. WK 8KH 1 I H i' I I J I Zaterdag 28 September 1801. 58e Jaargang. Op het laatste oogenblik. 1 Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Orficieele Advertentie. FEUILLETON. i Loting voor de Nationale Militie. J J 1 V. H. EERSTE HOOFDSTUK. KENNISGEVING. I»it blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. ;enoemd wor- jet lachen en Het eenige middel om verarming van gezinnen te voorkomen, voor het geval de huisvader-kost- winner overlijdt, alvorens hij den tijd heeft ge had voldoend kapitaal te besparen, is in onzen tijd de levensverzekering, dat is: de verzeke ring van kapitaal volgens eene berekening, ge grond op den gemiddelden levensduur van den mensch. Dit middel, door de hoogere wiskun dige wetenschap uitgevonden, is onfeilbaar, mits Roman van Henriette v. MeerhiIimb. INI »Nu ja, zooiets van Mephisto kan hij wel aan zich hebben,» gaf Leo toe. «Hij heeft in elk geval een veelbewogen leven achter zich. Hij is in weelde groot gebracht; zijn vader was een dolle verkwister. Toen zijn moeder, een beeldschoone Hongaarsche, stierf, barstte de bom los.. De landgoederen werden verkocht; vader en zoon gingen met de rest van het vermogen op reis. In de jaren waarin andere ijverige jongelui van vroeg tot laat moeten ploeteren, leerde de jonge Königseck aan de zijde van zijn luchtige papa alle genietingen van de groote wereld grondig kennen. Dat hij niettemin klaar kwam met zijne studies en zijn examens deed, pleitte niet alleen voor zijn uitste kende gaven, maarduidtookop eene neiging voor ernstige zaken. Op eens keerde hij om, werd officier, kwam bij de cavalerie-garde, werd een der geliefste cava liers aan het hof, danste met prinsessen en zoo voort. Na verloop van eenige jaren diende hij zijn ontslag in. Zijn vermogen was zeker op, en vermoedelijk Was er ook nog wel een behoorlijk tekort. Misschien bestonden er ook nog wel andere redenen. Men bracht zijn naam in verband met eene treurige geschiedenis. Hij zou eene mooie vrouw haar naam is mij ontgaan op in !t oog vallende wijze het hof gemaakt hebben. Da echtgenoot werd jaloersch, daagde hem uit, maar deed op den dag waarop het duel zou plaats hebben zoo’n ongelukkigen val met zijn paard, dat hij totaal hulpbe hoevend werd en gebleven is. Het echtpaar verdween daarop van het tooneel, en, naar men zegt, wijdt de vrouw zich nu alleen aan haar zieken echtgenoot.* Wordt vervolgd. Mevrouw van Brandenfels knikte allen vriendelijk toe. Haar stralende blikken gleden van het eene ge liefde gezicht naar ’t andere. Hare wangen gloeiden nog min of meer van het haardvuur; het dikke, volle, maar reeds geheel grijze haar was hoog achteruit ge kamd van het voorhoofd, en dat gaf het mooie, volle gezicht inderdaad eenige gelijkenis met het portret van de trotsche keizerin Maria Theresia. De lange nette keukenschort, die zij nog vóór had, ontnam aan die groote deftige figuur niets van hare deftige kalme bedaardheid. «Mijn heerlijkst uurtje van den dagl< zei mevrouw van Brandenfels. Lachende keek zij den kring harer kinderen rond. «Alleen mijn Ilse ontbreekt nog, maar in den herfst zal zij zeker komen met hare vier hin ders.* «Maar, mijn hemel 1 Wat ’n spektakel 1 De kinderen van Hake zijn bijna even slecht opgevoed als wij ’t waren,* zei Willy lachende. niet slecht opgevoed,* zei zijne moeder. Zij streelde het knappe, frissche gezicht van den jongen officier. «Myn goede jongenMaar als gij nog op de jacht wilt gaan, Willy, dan wordt het tijd. Willy sprong op: «Gaat ge mee, Leo schijnlijk van daag van Sandhagen overkomen en zij: vriend Königseck meêbrengen zou. Beiden waren in den laatsten tijd meermalen hier, niet waar «Ja* antwoordde mevrouw van Brandenfels kortaf. Een wolkje gleed over haar pas nog zoo opgewekt gezicht. Hare oogen vestigden zich angstig vragend op dat harer jongste dochter. Baby keerde blozend het hoofd om. Gedurende de korte stilte, die plotseling volgde, kon men bijna het 2.) «Gij ziet er ook geheel uit als iemand die behoefte heeft aan rust,* zei Willy plagend, de welgedane ge stalte der jonge vrouw en haar gezonde kleur nog eene goed opnemende. De oudere broers en zusters geleken veel op elkaar; allen groot met knappe regelmatige gelaatstrekken en donker blond haar. Alleen Gabrielle geleek op nie mand van de familie met haar tengere, bevallige ge stalte, haar onregelmatig gezichtje, waarvan de trek ken eigenlijk nauwelijks knap konden ge-'—™-’ den, maar die bekoorlija werden door hi blozen en de voortdurend veranderende uitdrukking. «Daar komt mama aan Baby sprong opde schommelstoel vloog achteruit en zou haar langs de trap der warande nagetuimeld zijn, als Leo niet haastig was toegeschoten. «Mamaatje, zoete lieve mamaatje,eindelijk!* Baby viel haar moeder om den hals, drukte het ge zichtje tegen haar schouder, kuste hare handen en eiken vinger afzonderlek en begon ten slotte heel zachtjes op alles te bijten. «Baby, laat mama met rust, wij willen ook wat aan haar hebben*, beval Willy, terwijl Helene gauw een kop koffie voor moeder inschonk en Leo stoel en voet bankje terecht zette. het bedrijf (de Maatschappij) in handen is van betrouwbare menschen, wier goede naam en vermogen hen meer waard zijn dan de moge lijkheid om door onjuiste voorspiegelingen en gebrekkige boekhouding hooge winsten te be halen. Dat het middel afdoend is, bewijzen de volgen de cijfers: Iemand is in staat van zijne ver diensten ieder jaar een som, groot ongeveer f 100, over te houden. Hij is 30 jaar oud, en bedingt nu bij eene soliede Levensverzekering- Maatschappij, dat zij hem tegen deze jaarlijk- sche regelmatige storting, f 3000 zal uitkeeren, wanneer hij over 25 jaren nog in leven is, maar hetzelfde zal betalen aan zijne wettige erfge namen of aan een door hem aangewezen be paald persoon, wanneer hij binnen die 25 jaren mocht komen te overlijden, al zou het zijn een dag na het tot stand komen van het contract (ontvangst der polis). Bracht diezelfde persoon dezelfde som naar de spaarbank, die 3 procent rente betaalt, en hij liet de renten oploopen, dan zou hij in diezelfde 25 jaren f 3755.31 hebben bespaard, alzoo méér dan bij de Levensverzekering-Maatschappij. In beide gevallen zal hij juist f2500in contante gelden bij de bank of de Maatschappij hebben gestort, wanneer hij althans niet één enkele maal ver zuimd heeft zijne f100 op tijd weg te brengen. Maar nu het enorme verschil bij tusschentijds overlijden. Bij de spaarbank vinden de wettige erven, zeg dat dood tien jaren na den aanvang van het sparen intreedt, de gestorte gelden be nevens de opgeloopen renten, in dit geval f 1180.78, terwijl de Levensverzekering-Maat schappij ’t onverminderde kapitaal, grootf3000, enkele dagen na het overlijden uitbetaalt. Ja hetzelfde is het geval, wanneer de verzeker de zou komen te vallen reeds zéér kort na het afsluiten der overeenkomst. Met andere woorden: voor het bedrag, dat men na 25 jaren minder ontvangt, had die Maatschappij 25 jaren lang de kans van een vroeger overlijden overge nomen, die voor haar het niet-ontvangen van de nog niet vervallen sommen kan tengevolge hebben. Dergelijke berekening zou men maken voor alle leeftijden en voor elke grootte van kapitaal. Dit is een der meest voorkomende een voudige vormen, maar waaruit reeds terstond doorslaand blijkt: «dat eene Levensverzekering-Maatschappij eene instelling van voorzorg is, waarmede geene I enkele spaarbank of geene andere inrichting tot bewaring van spaargelden, is te vergelijken». Het overnemen van die sterfte-kansen nu is geen loterij of geen waagstuk, maar de waarde daarvan is zuiver wiskundig berekend. Men kent de gemiddelde leeftijden, die gezonde men schen door elkander nog hebben te leven, en daar men met behulp van een geneeskundig onder zoek alleen gezonden aanneemt, weet men te voren, hoeveel per duizend menschen zullen sterven in ieder komend jaar, en welke be dragenzullen moeten worden uitgekeerd. Alléén men weetniet wie dat zijn zullen, en in dat opzicht dekt dus de een den ander, draagt men te zamen het gevaar van vroeg sterven, zoo- als men bij brandverzekering te zamen de kos ten draagt van de uitkeeringen aan hen die brand krijgen en die men evenmin te voren bij name kan noemen. Van de ontvangen gelden is het bestuur eener zoodanige Maatschappij verplicht hare reserven te kweeken. En juist daarop heerscht nog te weinig vertrouwen. Men verkeert nog in het denkbeeld, dat eene reserve een overgelegd potje zou zijn, voor kwade kansen. Niets i? minder juist dan dat. De reserve uit de premiën wordt ieder jaar nauwkeurig tot op een cent bere kend, en de sommen daarvan moeten zorgvul dig in soliede waarden belegd, aanwezig en ge controleerd zijn. Waarop is die berekening gegrond? hoogst eenvoudig: De reserve uit de premiën is het verschil tusschen de sommen, die de Maatschappij van hare verzekerden in de toekomst nog heeft te verwachten, de overlijdenskans in aanmerking genomen en de som die zij zal hebben uit te be talen op het te verwachten oogenblik, beide waarden herleid (gedisconteerd naar een bepaal den rentevoet) op den dag der berekening. Elke wiskundige kan die berekening steeds gemakkelijk maken en de Maatschappijen zijn verplicht te zorgen, dat zij die reserven inder daad voorhanden hebben; is dit zoo niet, dan zou er een tijd kunnen komen, waarop zij niet aan hare verplichtingen zouden kunnen voldoen. De zorg daarvcor is dus haar eigen belang zoo goed als dat harer verzekerden. Natuurlijk moeten dus voor andere kwade kansen nog afzonderlijke sommen worden in reserve gehouden. Zoo zal een apart bedrag moeten aanwezig zijn om mogelijke waardever- ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 2’/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. luide kloppen van haar onstuimig bewogen hart hooien. «Baby,zoudt gij Frits je niet even helpen? Zijn broer tjes plagen hem een beetje,* zei Helene, toen een luid geschreeuw van het grasperk zich liet hooren. Het jonge meisje, blijkbaar verlicht, liep haastig de trap af naar de kinders toe. «Leo,* zei mevrouw van Brandenfels haastig, toen haar jongste dochter ’t niet meer hooren kon, «ik ver zoek je Hilmar niet meer uit te noodigen ons te ko men bezoeken zoolang mijnheer van Königseck nog op Sandhagen is.- Deze zal toch wel spoedig vertrek ken Leo haalde de schouders op. «Königseck verwacht alle dagen weer als ritmeester bij het leger geplaatst te worden. Maar dat kan ook nog wekenlang duren. En tot zoolang zal hij wel te Sandhagen blijven. Maar wat hebt gij dan toch tegen Königseck, mama? Hij is toch een aangenaam mensch in den om gang?* «Ik kan me dat niet verklaren.* antwoordde zijne moeder met min of meer bevende stem. «Gij weet dat ik anders niet bijgeloovig ben, maar toen hij voor de eerste maal ons huis betrad en ik zijn knap en mij toch zoo onuitsprekelijk antipathiek gezicht zag, had ik dadelijk de gewaarwording die man brengt ons onge luk, hij zal een noodlottige rol in ons leven spelen.* «Maar mamaatje-lief I* Helene keek haar moeder, die erg bleek geworden was, verbaasd aan. Leo begon te lachen. «Heeft de knappe Horst Kö nigseck onheilspellende oogen Misschien zelfs het «booze oog «Ik weet het nietin elk geval zou ik beide handen wel boven mijn kind willen houden als zijn blik op haar geslagen is,« zei mevrouw van Branden fels hartstochtelijk. «Die Mephisto!* mindering van vaste goederen of effecten te kunnen aanvullen; evenzoo eene om kostbare jaren in het bedrijf te kunnen uitzingeneene andere om bij een plotselinge verlaging van den rentevoet te kunnen aanspreken, eene andere om onvoorziene uitkeeringen of onkosten te kunnen bestrijden. Elke welgeordende Maat schappij zal voor al deze zaken hebben gezorgd en zal geen enkele harer bezittingen te hoog hebben geschat in de telkens verschijnende ba lansen van haar lasten en baten. Bovendien isbijnaamlooze vennootschapen nog het obligo der aandeelhouders aanwezig, dat is de veelal zeer hcoge som aan kapitaal, die dezen op zich genomen hebben, in geval van geldnood nog te zullen bijeenbrengen, waartoe zij bij de wet aansprakelijk zijn. Al deze waarborgen, reserven, extra reser ven en bezittingen vormen te zamen het aan sprakelijke vermogen eener Maatschappij. Dit vermogen beloopt bij onze groote binnen- landsche Maatschappijen vele millioenen guldens. Het is hier niet de plaats om omtrent deze zaken meer dan zeer oppervlakkig het een en ander mede te deelen. Wie er meer van weten wil, raadplege mannen van het vak, die volledig op de hoogte zijn. Wij hebben alleen willen doen uitkomen 1. dat levensverzekering in onzen tijd de éénige afdoende vorm is van besparing om het gezin voor ondergang te behoeden, en 2. dat ten onrechte onzen grooten instellingen het algemeen vertrouwen van een deel des volks nog onthouden wordt. Zuivere berekening en zorgvuldig beheer waarborgen alle ook de grootste sommen. Alle maatschappijen zijn er op ingericht, ook voor kleine jaarlijksche bedragen contracten af te sluiten. Hare vertegenwoordigers hebben den plicht daarop iedereen te wijzen en voor talloozen was dit reeds een weldaad, ook al vonden zij aan vankelijk dien aandrang niet genoeglijk. Menbeschouwe dus den agent eener groote Maatschappij, mits hij een betrouwbaar, soliede bekend man is, als zijn vriend en vergunne hem, rustig de tarieven zijner instelling te verklaren. J I BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, Gelet op het besluit van den heer Commissaris der Koningin in Friesland van 11 September 11. Ie Afdee- ling M/S No. 1386 (Provinciaal blad no. 90); Brengen ter openbare kennis, dat de loting van hen, die in dit jaar voor de lichting der Nationale Mi litie van 1902 dezer gemeente zijn ingeschreven, zal plaats hebben in de Concertzaal alhier op Woensdag den 30 October e. k. des voormiddags ten 10 ure; dat op Donderdag den 31 October d. a. v. ter gemeen, tesecretarie door of vanwege de lotelingen aanvrage kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling van den dienst, wegens broederdienst of als eenig wettig zoon; voorts dat om vrijstelling wegens eigen militairen, dienst of dien van broeders te verkrijgen, de paspoorten of andere bewijzen van ontslag, uittreksels-stamboeken of bewijzen van weikelijken dienst, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de zitting van den Militie raad wordt geopend, ter Secretarie voornoemd moeten worden ingeleverd. Sneek, den 27 September 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van oer LAAN, Secretaris. «Gij waart een beetje wild, maar daarom nog -j -J den jongen officier. «My knappe, 1 3"ode jongen 1 gaan, Willy, dan wordt het tijd. Willy sprong op: «Gaat ge mee, Leo «Ik kan niet best Hilmar zei mij, dat hij waar in vriend Königseck meêbrengen «Ja* antwoordde mevrouw van Brandenfels kortaf. t OURANT Tl_ I2 i. 1 ~A. TT21 - 2 i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1