Pn&llBke ïerkooD m WHeii TE SNEEK. Binnenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws. De Oorlog in Zuid-Afrika. Reclames. Ri beslissing is genomen in Z. van den Bergh, tegen Ongelukken. Te Grjjpskerk is de 60-jarige arbeider Kingma ondereen aardappelwagen geraakt. De man was onmiddellijk dood. Door den storm en regen. Tijdens den hevigen storm is Zondagnamiddag de schippersknecht J. Olivier even buiten Driewegen (Zeel.) over boord geslagen en ver dronken. Zijn lijk is later opgevischt. In de Biesbosch zjjn polders ondergeloopen, waaruit de bieten nog niet gehaald waren. Marken liep weer gedeeltelijk onder. Zondagavond was in 't Land van Altena een wind hoos een kwartier lang bezig en ontwortelde vele hoo rnen. Te Luik was ’t meer dan bar. De boot op Maastricht kon niet varen. Te Maastricht zijn boomen ontworteld en schoorsteenen afgewaaid. Het tjalkschip «Dankbaarheid», geladen met bieten, zonk Zondagavond in de Zuiderzeein een jol moest Sneek—IJlst—Bolsward—Harlingen heeft verklaard, wordt een Commissie van 14 leden benoemd, nl. de burgemeesters van Sneek, IJlst, Wymbritseradeel, Bolsward, Wonseradeel en Harlingen en de heeren J. Houwink en Alex. Brenninkmejjer te Sneek, J. H. Kingma en C. W. Eisma te Bolsward, Hubert Jans Co. en D. H. Fontein Hz. te Harlingen en W. H. S. Carstens en Croles te IJlst. Spoedig daarna werd deze eerste vergadering ge sloten. houden harddraverijen (prijs f200, 2e aanko mende f50) werd de prijs behaald door «Sig- Te Kessel is gisterenmorgen de landbouwer Oostbeek treurig om het leven gekomen. Toen hij zjjn paard uit de weide wilde halen, kreeg hij van het dier zulk een hevigen trap dat hij onmiddellijk overleed. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn drie N oorsche zeelieden van het ss. «Luwstokken» aan de Punt bij de Wijnhaven te Rotterdam in beschonken toestand te water geloopen. Een hunner werd door den beurtschipper op Arnhem met een roeiboot gered, doch Martin Kirschfeld en August Berglund verdron ken. K K re ei fE f mali Thoi a. een b. met 2. Ade 3. strai G 4. stra; 9. Ker M. G 6, H. 1 G 7. in 1 G 651 8 stra Smi G B tari keu Bij Kon. besluit is aan mej. C. M. H. J. Genten, hoofd eener o. 1. s. te Tiel een pensioen van f 975 en aan mej. A. M. Schijfsma, onder wijzeres aan die school, een pensioen van f 335 per jaar verleend. Bij no. 3 der gisteren te Groningen ge- Als ’t niet zoo’n ernstige zaak was, en vooral zoo’n kwade zaak voor Engeland, ik geloof, de Engelsche ministers zouden geregeld door zitten te lachen, dat zij schudden, om ’t aldoor trachten van de Europeesche pers, om de oplossing te vinden van de raadselachtige telegrammen, die men wel zoo goed is, los te laten. Want raadselachtig tracht men de jongste gebeurte nissen in Zuidoost Transvaal en Natal te willen hou den. Een paar weken is nu zeker de groote beweging van Botha aan den gang en we krijgen geen zeker nieuws. Die 550 doode en gewonde Boeren is natuurlijk een kafferleugen en een vrome Engelsche wensch. Maar zeker blijkt te wezen, dat de Boerenaanval op de forten Itala en Prospect werkelijk een Boerensuc ces is; dat de Boeren niet naar ’t Noorden werden teruggedreven, maar Zuidwaarts trokken, precies vol gens plan dat de Eng. bezetting van Itala 21 dooden, 51 gewonden en 92 gevangenen verloor, benevens een kanon en veel voorradendat generaal Hamilton te laat kwam om Botha’s marsch te stuiten; dat de wagen trein van Hamilton, 32 wagens vol levensmiddelen, in handen der Boeren viel, op de 2 achterste, met mu nitie geladen wagens na, die wisten te ontkomen dat Hamilton getracht heeft deze onmisbare wagens met hunne bespanning terug te krjjgen met onbekenden uitslag (m. a. w. ’t lukte H. niet). Namens het kerkbestuur der Ned. Herv. gemeente alhier, heeft een deurwaarder het bestuur dezer gemeente gesommeerd om aan bedoeld kerkbestuur de vrije beschikking te geven over een kamer in het Armhuis. In een vroegere raadszitting werd, nadat mr. C. C. Paehlig betoogd had, dat kerkvoogden op het geheele gebruik van zoo’n kamer van oudsher recht hebben, afwijzend op een desbetreffend verzoek beschikt. de schipper H. Gringhuis, gedomicilieerd te Wilder- vank, zich met zijn vrouw en een 8-jarig zoontje in haast redden. Ze werden later door de sleepboot «Tromp* opgenomen en te Edam aan wal gezet. Te Zwolle moest gisterenavond de nachtboot bljjven liggen. Ook Barnum en Baily hebben schade. Donder dag beurden ze te Tilburg op één dag (2 voorstellin gen) nog f35.000. Maar Zaterdagavond te Arnhem ging de zware regen door ’t niet waterdichte doek; zeer onaangenaam voor de bezoekers. Zondag was ’t terrein in een moeras herschapen; de Zondagavondvoor- stelling ging niet door en de lui, die reeds kaartjes had den, kregen hun geld terug. De talrijke vreemdelin gen kregen niets te zien. Ook te Maastricht ging de voorstelling gisteren niet door om ’t weeke terrein. Zaterdagmiddag twee uur, bij ruw weer en holle zee, was de «Heerenveen* (van de HollandFriesland en) reeds dicht bij Lemmer, toen men in zuidelijke richting een schip zag met de noodvlag in top. Na overleg met de passagiers zette de kapitein koers naar het vaartuig om hulp te bieden. Bij ’t schip gekomen, deelde de schipper mede, dat kort te voren de knecht over boord geslagen en verdronken was. Daar reeds door de opvarenden van een Drker botter hulp werd verleend, behoefde de boot geen hulp te geven en kwam te ruim 3 uur te Lemmer aan. frida* van H. K. Glas te Loppersum, de premie door «Prinses Charlotte*, van H. Wiersma te Bozum. De Dooven Hooren. Het nummer 27 van de „Geïllustreerde Wereld,” 626, Chiswick High Road, London, W., deelt de be schrijving mede van eene Wonderbare Gene zing van doofheid en gebrom in de ooren door heeling, welke ten huize gedaan kan worden en onfeilbaar geneest. Dat nummer zal koste loos opgezonden worden als men zijn adres aan geeft aan den uitgever van bovengenoemd Tijdschrift. Hogerhuisxaak. Het Volksblad verneemt, dat door de Haagsche rechtbank een beslissing is genomen in zake de klacht van mr. Ringia ingediend. De Rechtbank heeft den rechtsingang geweigerd, op grond dat bij de voorloopige informatie van den rechter-commissaris geen voldoende aanwijzingen te gen den verdachte zijn gebleken. Negen schoolmeisjes te Maraisburg (Kaapkolo nie) zongen, toen de Boeren die open plaats innamen. Tot straf werden ze tot een^maand gevangenisstraf veroordeeldTwee, die reeds 8 dagen gebromd had den, maar niet gezongen hadden, werden losgelaten. In Amerika heeft iemand een zesmaater zeil schip, lang 118 M., laten bouwen. De zes masten zjjn samen 209 M. lang en dragen 3200 M’ zeil. Branden.^Een geweldige brand brak Zaterdagavond half elf in de chocoladefabriek van Rademaker, te Sche- veningen, uit. Twee stoomspuiten, 10 slangen op de waterleiding en 2 handspuiten kampten tegen ’t ge weldige vuur, ’t Woei hard. Omstreeks middernacht stonden zeven vertrekken in brand en stortte de groote stoommachine omlaag. Omstreeks 4 uur kon den de stoomspuiten inrukken. Met ’t oog op St. Nicolaas, Kerstmis, enz. was een zeer groote hoeveelheid chocolade en cacao aanwezig. Een brandweerman en een persoon van de vrijwil lige Scheveningsche brandweer werden licht gewond. De fabriek heefteen schade van een paar ton geleden. De 100 werklui zitten nu een heelen tijd zonder werk, doordat ook de machine stuk is gegaan. Zaterdagnacht zjjn te Wildervank twee huizen to taal uitgebrand. De brand ontstond bij schoenmaker Vogel en tastte daarna de modezaak van Pronk aan. De familie Pronk redde zich]met;moeite. Alles ver zekerd. Zaterdagnacht ontstond te Beverwijk een hevige brand in de bollenschuur en ’t woonhuis van de firma Veldthuysen en Van Santen. Schade aanzienlijk. Er moet alleen reeds voor f 100.000 aan bollen verbrand zijn. Alles verzekerd. Te Zuidbroek, aan den weg naar Sappemeer, is Zondagavond op een onverklaarbare wijze brand ont staan in de confectiezaak van den heer H. van Brug gen. De brand sloeg over naar het groote meubelmaga- zijn van den heer Jonker, dat mede geheel afbrandde. Verzekering dekt de schade. SNEEK. Zaterdag 28 Sept. 11. werd op ’t Stadhuis te Bolsward eene vergadering gehouden, uitgeschreven door de heeren C. J. v. d. Veen, burgemeester van Bolsward en W. H. S. Carstens te IJlst, ten doel heb bende bespreking der verbetering van ’t vaarwater Sneek—IJlstBolsward—Harlingen. Een 15-tal hee ren, meest handelaars of fabrikanten waren bijeen, n.l. de heeren mr. C. C. Paehlig, K. Plantinga, J. Houwink Gz., firma D. van der Werf Gz., Hubert Jans Co., Fontein Tjallingii, H. Schievink, C. W. Eisma, P. J. Lunter, J. L. de Vries, J. H. Kingma, H. Pollema, W. Carstens, C. J. v. d. Veen en mr. J. Schokking; vele anderen hadden zich laten excuseeren wegens bezig heden en van een drietal heeren waren brieven van adhaesie ingekomen. De heer v. d. Veen opende de vergadering, sprak over ’t moeilijke en kostbare der gewenschte verbetering en vond daarom, dat volhouden noodig is. In 1898 reeds richtte de Raad van Bolsward een gemotiveerd adres aan Ged. Staten en wees er op, hoe de geheele West hoek van Friesland beroofd is van een goed vaarwater. Immers èn de vaart BolswardHarlingen, èn Bols ward—NjjezjjlIJlstSneek én die naar ’t Heeger- meer zjjn alle vaarwaters in onderhoud bij de Provincie en vallen onder de rubriek C., waarop verboden is met stoombooten te varen zonder vergunning van Ged. Staten, of in strijd met de bijzondere voorwaarden aan de verleende vergunning verbonden. Op de vaarten BolswardHarlingen en Bolsward—Nijezijl mag alleen gevaren worden met booten, hoogstens lang 14 M., breed 2,50 M. en diep 1 M.op de vaart Sneek IJlst—Nijega zijn de hoogste afmetingen: lang 20 M. breed 3,40 M.diep 1,20 M. De maximum snelheid HarlingenBolsward is 6 KM. per uur en 4 KM. in de bebouwde kom, als de zon op is; en van zonsondergang tot zonsopgang resp. 4 KM. en 3 KM. De snelheid op de andere vaart is resp. 8 KM. en 5 KM. per uur. Voeg bjj die kleine afmetingen, te klein voor den handel, de vele bruggen en ’t vele slik, waar men door moet, dan begrijpt ieder, dat verbetering geen ijdele klank is. Bolsward en Sneek, vooruitstrevende plaatsen, ver langen naar een goede verbinding met Harlingen; de hout-, koren- en steenhandel breidt zich uit te Bols ward, IJlst en Sneek, de aanvoer te Harlingen wordt steeds grooter. Deskundigen kunnen verder nog uitmaken, van hoe veel belang een betere waterweg SneekBolsward Harlingen voor de afstrooming is. De heer Pollema, lid van Ged. St. spreekt als belang stellende: Reeds in 1898 kwam bij Prov. St. een adres in om verbetering van ’t water BolswardOosthem tot 2 M. beneden zomerpeil. In 1893 deed de vereeniging «Nijverheid», aanvrage. De kosten waren geraamd op f 50,000. Later hooide «Nijverheid», dat de haven van Workum in beter conditie was gebracht, trok haar adres in en vroeg verdieping van Bolsward— Workum tot op 2 M. Z. P. (kosten f 100,000.) Is nu de betere verbinding over Workum vervallen, vraagt spr. En de heer v. d. Veen zegt ja en betoogt, dat allereerst noodig is de door de heeren gewenschte verbetering SneekBolswardHarlingen. Reeds is de vaart SneekLemmer gebracht van 1,70 tot op 2,00— Z.P. Ook is reeds toegelaten, dat stoombooten 1ste klas mogen doorvaren naar IJlst. Als nu een adres van deze vergadering bij Prov. St. inkomt, zal ’t van belang zjjn, een staat er bjj te voegen van de hoegrootheid van Bolswards handel, in cjjfers uitgedrukt, iets wat de heer Eisma vindt, dat moeilijk juist te doen is. Nadat de heeren Carstens, Houwink en Lunter nog gesproken hebben en de heer Pollema belangrijke in lichtingen omtrent de afstrooming van water gegeven heeft en men zich algemeen voor de verbetering van S. A., alhier, werd op 26 Aug. door de Rechtbank te Leeuwarden veroordeeld tot 2 mnd. gevangenisstraf, omdat zij van iemand, die onder 't zelfde dak woont, drie maal 1 gld. had gestolen, terwijl ze toch een man heeft, die 9'/i gld. per week verdient. Ze ging appèl aanteekenen bij ’t Hof en geeft nu als reden van diefstal op, dat ze met de bovenburen, die als jongelui alles zoo netjes hadden, wilde wedijveren. De advocaat-generaal vraagt weer 2 mnd., terwijl de verdediger, mr. B. van Loon, cle mentie bepleit. De Telegraaf schrijft: Het toeval heeft gewild, dat wij dezer da gen kennis maakten met een boeien-koning of een prins onder de uitbrekers, zooals men hem noemen wil en met een uitvinding, die voor de heeren inbrekers een teleurstelling zal wezen. De eer van deze uitvinding komt toe aan den heer E. M. Jaarsma, den bekenden fabri kant van haarden en kachels en brandkasten. Deze toonde ons in zijn huis, Heerengracht 507 A, een pantserkamer, een kamer met ijzeren vloer en ijzeren wanden, een kamer zooals zeker alle bankiers en millionairs in hun woning of kantoor zullen laten inrichten. Het eigenaardige van deze kamer is, dat zij thermiet-vrij is. Thermiet is een stof, door een deskundige van de fabriek van Krupp te Essen uitgevonden, waar mede men stalen platen week kan maken, zoo- dat zij gemakkelijk doorboord kunnen worden. Ook de inbrekers zijn al met die stof bekend en brengen die in toepassing als zij zich den inhoud van een brandkast willen toeëigenen. De heer Jaarsma nu heeft in de wanden van deze pantserkamer een vulling aangebracht van een door hem gevonden stof, anti-thermiet, zoo- dat de inbrekers vruchteloos hun thermiet daar op zouden aanwenden. Daarom is deze kamer thermiet-vrij. Ongetwijfeld zullen nu de tegenwoordig in gebruik zijnde brandkasten wel spoedig in de rommelkamer of antiquiteiten-musea opgebor gen en vervangen worden door brandkasten met een vulling van anti-Thermiet in de wan den. In zijn modelmagazijn van haarden en kachels op een der etages van zijn groot huis toonde de heer Jaarsma ons als iets nieuws, een paar prach tige haarden, style Louis XV waarvan de mantel- plaat en de toog van aluminium zijn vervaar digd. Aluminium bezit het voordeel, dat het steeds blank blijft, niet roest of oxydeert, en zich beter dan staal laat polijsten, waardoor de fijne, teêre ornamentiek in verguld met koper die bij de Louis XV en Louis XVI past, beter uitkomt. Ook andere producten uit de fabriek te Sneek van den heer Jaarsma zijn de bezichtiging waard. In de Zaterdag gehouden raadsvergade ring werd o. a. aan den heer B. de Jongh, com mies ter secretarie, op zijn verzoek met ingang van 1 Jan. a.s. eene jaarlijksche personeele toe lage verleend van f 900, gelijkstaande met zijn tegenwoordig tractement. Deze waardige ambtenaar, thans 89 jaren oud, diende eene reeks van 58 jaren deze gemeente met de meeste nauwgezetheid en plichtsbetrachting. Tot waagmeester op eene jaarwedde van f 150, werd voor den tijd van één jaar be noemd Geert de Wit. Inzake de concessie-aanvraag van een plaat selijk telephoonnet werden B. en W. gemachtigd bij den minister van W., H. en Nijverheid daartoe de noodige stappen te doen, om later te dier zake met nadere voorstellen te komen. Maandag 7 Oei. jl. Finaal, door Notaris J. M. GOSLINGS te Sheer. Gecontinueerde verkoop. 1. Een Heerenhuis met Plaats c. a.aan de noord zijde van het Kleinzand te Sneek, in gebruik bij mej. S. Nijdam. Gekocht door den heer A. Brenninkmejjer voor f 3889,—. 2. Een Pakhuis met 2 zolders en Erf, ten noorden van en aan het vorige perceel, hebbende vrije uit gang naar den Oosterdijk; in huur bij den heer H. Ter- wisscha van Scheltinga. Gekocht door den heer A. H. Terwisscha van Schel tinga voor f 2793, Maandag 7 Oct. Provisioneel, door Notaris H. FENNEMA te Sheer. 1. Eene Zeilmakerij en Taanderij, met Woonhuis, Winkelen Werkplaats, Taanhok,Taanpolle, Jachthuis enz., te zamen volgens kadaster groot 7 are, 57 centi are; aan de Stadsgracht, le Oosterkade, buiten de Voor- In de vorige week ving de visscher Jonkmans in den Langstaarterpoel een hoogst zeldzame visch, een Gallischen edelkarper, die ruim een kilo zwaar, bijna 4,5 dM. lang en 16,5 cM. breed was. Men heeft ’t prach tige dier weer de vrijheid geschonken. Bij de verkiezing van 8 gemachtigden in ’t kiescollege der Ned. Herv. Gemeente al hier, werden uitgebracht 412 geldige stem men. Daarvan verkregen de heeren J. Aukema 250, J. Bergmans 253, B. J. Boerrigter 245, J. Camphuis 250, K. de Jong 250, P. Kabel 245, H. Vrolijk 246 en P. v. d. Zijl 246, al len candidaten der modernen; H. Bouma 148, J. O. Bouma 155, R. F. Brouwer 152, H. B. Nauta 150, J. Poppinga 152, S. Potma 151, R. Sijperda 154 en W. Vierdag 148; zoodat de candidaten der eerstgenoemde partij weer herkozen zijn. Gisteren vergaderde te Leeuwarden het Friesch Genootschap van geschied-, oudheid- en taalkunde onder presidium van mr. W. J. v. Welderen baron Rengers. Het getal leden was bij ’t eind des jaars 453; er werden 50 heeren en 2 dames tot gewone leden van ’t Genootschap benoemd o. a. de heeren P. Flie- ringa te Scharnegoutum, N. A. C. Hinlopen, post directeur te Leeuwarden, mr. P. S. Poelstra te Heeg, H. v. Staa, districts veearts te Leeuwar den, H. Pollema te Nijland, ’t Kamerlid A. S. Talma en dr. Schokking. Een deel van ’t Heidelberg-vrouwenlaager is onlangs door de Engelschen afgesneden en in hun handen gevallen. De Engelschen heb ben die vrouwen en kinderen opgegeven als krijgsgevangenen, een deel van ’t laager ge noemd en ’t laager hebben zij genoemd ’t kamp van ’t commando. Zij hebben de families toen op wagens vervoerd naar Volksrust. Onder weg werden zij telkens aangevallen door de Boeren, de mannen en vaders dier vrouwen en kinderen, vier dagen lang. Telkens als de mannen een aanval deden, sprongen de En gelschen op en tusschen de wagens en schoten tusschen de vrouwen en kinderen door op de Boeren, zoodat deze 't eindelijk hebben opgege ven. Zooals de Engelschen dat noemen, met groot verlies teruggedreven Onze mannen zijn vol moed en de toestand van de Engelschen wordt hachelijk. Van meer dan een hunner generaals is 't nu reeds zeker, dat zij Engeland nooit zullen terugzien. 4 1 i VI a Ba mi ■rin Ah Hs 3; ■d c G' G G G G lil

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 2