Binnenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws. De Oorlog in Zuid-Afrika. UITSLAG der LOTING op 14 Oct. 1901, voor ie Moiale Militie, IMM 1902, VAN DE Gemeente WYMBRITSERADEEL. Broederdienst Eenig wettig zoon Broederdienst Broederdienst Eenig wettig zoon Eenig wettig zoon Eenig wettig zoon Broederdienst Broederdienst Broederdienst ke Broederdienst Broederdienst Eenig wettig zoon van Broederdienst Eenig wettig zoon Broederdienst Gebreken v haar altijd onberekenbare dwarskop! Nu, 37 38 29 30 Gebreken Te klein 13 Januari 1882). Broederdienst Eenig wettig Zoon Broederdienst Broederdienst Broederdienst Broederdienst Broederdienst Broederdienst 108 109 Eenig wettig zoon. Broederdienst Broederdienst Broederdienst Gebreken Eenig wettig zoon dit Mc v 1 Te klein Broederdienst K Sc vc a de ct z b eer 16 ad alg hie 1 do< vei we opl vol kir 1 f E De heer A. Kabel, alhier, is beroepen naar Arkel, (Ned. Herv. Kerk). iga Faber Na zeer langdurig verhoor door den Haagschen po litiecommissaris zijn de twee koetsiers Haneveld en Schilknegt, die den vermisten kellner gereden hadden, in arrest genomen. Beiden bleven beweren, dat zij den kellner tot aan ’t Rijswijksche Plein heb ben gereden. Het horloge van den vermiste is Woensdag, dus daags na de verdwijning beleend geworden in een huis van koop met recht van wederinkoop. Beide koetsiers ondergingen reeds meermalen gevan genisstraf wegens diefstal, afpersing en mishandeling. De familie van den vermiste heeft f 100 uitgeloofd voor ’t vinden, dood of levend, van dezen. neemt, Duitschland de zaken in China leidt en Amerika de vrije hand krijgt met ’t groote ka naal door Midden-Amerika, is Engeland nog even ver, zoo niet verder van zijn doel, de vernietiging der Poeren, dan twee jaren ge leden. 24 25 Fedde 26 27 Meinte 28 Hantje Buma en verkeerde toestanden in de werkplaatsen onder de aandacht der patroons te brengen. Staande de vergadering werd een afd. Sneek opgericht en eene commissie van drie leden benoemd, om de verdere voorbereidende zaken te regelen. L. Crt. SNEEK. Terwijl de barbiers alhier bijna eenstemmig het scheergeld op 5 cent per keer gebracht hebben, namen de slagers, op een enkele na, het besluit, van 20 Oct. a.s. af tot half Mei a.s. den geheelen Zondag hunne win kels gesloten te houden. In ons vorig blad meldden we, dat de knechts 8 mnd. geheel en 4 mnd. gedeeltelijk (na 12 uur) gesloten verlangen. Deze maatregel is een alleszins te prijzen zaak, die door nog meer winkeliers moest na gevolgd worden. Bij het toelatings-examen voor de le klasse der Rijkslandbouwwinterschool te Leeu warden slaagden 17 leerlingen. Eén kon niet toegelaten worden. Daartoe uitgenoodigd, trad Zondag alhier namens den Ned. Bond van Ijzer- en Metaal bewerkers, op de bovenzaal van het café De drie Friezen*-, in eene openbare vergadering als spreker op de heer Alvink te Haarlem, met het doel alhier eene afdeeling van dien Bond in het leven te roepen. Door tal van voor beelden, zoowel uit de oude-, middel- als nieuwe geschiedenis, stelde spreker duidelijk in het licht de kracht der organisatie en vereeniging. Als voorbeeld verder van prachtige organisatie werd genoemd de Amsterdamsche brandweer. Ook in het leven der dieren vindt men orga nisatie, o.a. bij de bijen. Wat men daar ziet, gebeurt ook bij de arbeiders. Daarom dienen de arbeiders zich te' vereenigen om te komen tot een menschwaardig bestaan en zoovele an dere zaken nauw verwant met hunne belangen. Zij dienen de productiemiddelen te krijgen en dienen zelf den arbeid te regelen; dat moet het ideaal zijn. Ieder sluite zich daartoe aan bij zijne vakgenooten. Alle vakvereenigingen die nen voeling met elkaar te houden om, als ’t noodig blijkt, door centralisatie krachtiger te kunnen optreden. Goede organisatie zal ten goede komen aan de stoffelijke en zedelijke belangen der arbei ders. Het baas-stelsel werd scherp door hem gecritiseerd. Moesten de arbeiders een baas aanstellen, de keuze zou dikwijls geheel anders zijn dan thans. Ook het stukwerk werd door spr. veroordeeld en is een verderf voor den werkman. Vereeniging is noodig om de grieven weer haar altijd onberekenbare dwarskop! Nu, aan dien gril zal zij goed- of kwaadschiks heel wat moe ten offeren. Want hoe zwakker de geest, des te taaier het lichaam. Zij zal dan nu ook wel als pleegzuster op ’t een of ander afgelegen landgoed van Montigni met hem in de boerderij zijn opgegaan. En nu, waarde Hilmar, zult ge mij wel toestaan, dat ik je je eigen kamer uitsmijt. Mijn verdere levensloop ligt immers zonneklaar voor je vriendenblikken. Ontslag nemen in alle landen en steden rondbommelen, spe len voor afwisseling een kleine oorlog voor en tegen walglijke gele kerels een paar reisschetsen, los en pikant genoeg geschreven om opgenomen te worden oorlogsberichten voor den generalen staf en ver moedelijk spoedige aanstelling in een solied plattelands- stadje, tot slot: gelukkig, rijk met kinderen gezegend, huwelijk met een blond plattelandsgansje pardon, met mejuffrouw uw nichtje.® «Dat wil ik voor u-beiden niet hopen,® antwoordde Hilmar ernstig. »Ik zal er mij ook nog eens op beslapen,® zei Königs- eek geeuwende. «Goddank, de opgeroepen hartroerende herinneringen hebben mjj vermoeid gemaakt; misschien slaap ik nu eens zonder vooraf ’t een of ander slaapmid- fleltje te moeten slikken.® Wordt vervolgd. De koetsiers zouden hem, indien het te laat voor den trein was geworden, met hun rijtuig naar Delft brengen. Volgens hun opgaven hebben ze hem gebracht naar het Rijswijksche plein, waar hij zou zijn uitge stapt, en zich zou hebben begeven naar het station. De kellner wordt tot op heden nog steeds vermist. Toen hij «Minerva® verliet, droeg hij nog zijn gouden remontoir-horloge met fijne doublé schakelketting met twee musquetons en had hij nog aan zijn vingers een breeden gouden ring met vlakken zwarten steen, en een zilveren ring met doodskop. Verder had hij nog bij zich een bruin lederen lang werpige portemonnaie met overslag, waarschijnlijk zon der geld en een portefeuille. De koetsiers zijn aangehouden. In het bezit van een hunner werd gevonden een verkoopbrief je van een gouden horloge dat opgespoord is en herkend voor dat van den kellner. Deze is blijkbaar beroofd gewor den. Daarna is mogelijk nog een zwaarder misdrijf gepleegd. Johan van der Kamp, is 26 jaren oud, bepaald lang, heeft een hoog voorhoofd, donker blond haar, dito wenkbrauwen, blauwe oogen, gewone neus, mond en lippen, gave en witte tanden, een ronde kin, een klein blond kneveltje met afhangende punten, zijn aangezicht is vol, kleur vaal en gezet postuur. Zijn kleeding bestaat uit een donker grijs colbert costuum, ronde zwarte fantasiehoed, licht grijze demi- saison, wit front met staande dubbele boord, een zwart strikdasje, bottines met dubbele zolen, een blauw en wit gestreept trico, een hemd met korte mouwen, grijze kouzen en een witte zakdoek. Zijn portret kan opge vraagd worden bij den commissaris van politie der 2e afd. te s’-Gravenhage, Dietz. Deze verzoekt dringend spoedige recherche naar de nog ontbrekende sieraden en vooral in de omgeving van Den Haag, in ’t bijzonder daar waar water enz. is een nauwkeurig onderzoek en zoo noodig telegrafisch bericht. Een buitengewoon «Politieblad® omtrent deze zaak is uitgegeven. In de Boschvijvers, het Laakkanaal en op v^eeehil- lende andere plaatsen hier en onder Rijswijk is de politie bezig met dreggen, te zoeken naar den vermis ten kellner uit Delft. Wat zal ’t bloed den nog strijdenden Afrikaander of Boer naar ’t hoofd stijgen! Want snel volgen de meedoo- genlooze vonnissen. Lotter, die Vrijstater werd, eerst na ’t uitbreken van den oorlog, (hij was eerst Kaapkolonist) is ter dood veroordeeld en werkelijk ter dood gebracht. Kitche ner, die vele wreede vonnissen verzachtte, achtte ’t onnoodig, ’t vonnis van een dapper tegenstander te ver zachten. Daar behoort anders niet zooveel zielenadel toe. Ook ’t vonnis, waarbij Woolfaardt, luitenant Lotter, werd ter dood veroordeeld, is bevestigd Twee jonge Boeren zijn Vrijdag j.l.te Vrijburg op gehangen. Zij hadden zich bij de Boeren gevoegd. Het doodvonnis van verschillende personen, o. a. van 10 man van Letter’s commando, werd in deportatie of andere straf veranderd. Twqe jongens werden veroordeeld tot opsluiting zoo lang de oorlog duurt en 20 stokslagen. Scheepers, de kloeke 24-jarige Vrijstater, is gevan gen genomen. Hij was reeds een tijdje zeer ziek, lij dende aan ingewandsontsteking en moest daarom in een wagen zijn commando volgen. Reeds eenmaal ont kwam hij, door nog wel uit zijn ziekenwagen op een paard te springen. Den 11 Oct. werd hij te Kopjes- ktaal gevangen genomen en den volgenden dag in een ambulance, begeleid door een dokter naar Bloedrivier- station en van daar per spoor (le klas rijtuig) naar Matjesfontein gebracht. ’t Laatste telegram zegt, dat Scheepers zeer ziek en zijn toestand ernstig is. En als Scheepers beter wordt, dan- Men schijnt bezig een zondenregister tegen hem samen te stellen. Hij heeft, volgens zijn belagers, twee kleurlingen, die door de Engelschen uitgezon den waren om de Boerenstellingen te verkennen, gevan gen genomen en ondervraagd. Hij liet hen «strootje trekken”. De Kaffer met ’t kortste strootje werd op staanden voet gedood, de andere met een brief naar ’t Eng. kamp teruggezonden. De berichten omtrent Botha zijn nog steeds onbe stemd. De telegrammen spreken van veel regen, on begaanbare wegen, dichte bosschen, paarden van Botha- bek-af, wegsmelting van Botha’s macht, enz. De Engelschen waren o. a. te Piet Retief en Botha in Z. O. Transvaal, ten Zuiden van den lijn Wakkerstroom- Piet-Retief. Generaal Bruce Hamilton vervolgt de Boerenwagens, die overdag schuil gehouden worden en ’s nachts ver der rijden. Volgens de »Liberté« heeft Walter Kitchener, een der vervolgers van Botha en broeder van den oppergeneraal een ernstige nederlaag geleden. Uit Dundee seint Reuter, dat Botha’s macht, in ver schillende afde slingen evenwijdig optrekkende, naar ’t Noorden gaat. Een der afdeelingen heeft de twee ver overde kanonnen en generaal Grobbelaar begeleidt met een klein commando de vrouwen en wagens. Uit LissabonZes goederentreinen werden door du Boeren op de Delagoa-lijn genomen en vernield. Te Nijmegen is de heer Visscher benoemd tot leeraar in de wiskunde. Per abuis was zeker de heer dr. J. v. d. Veen mede op de voordracht geplaatst, want de heer v. d. V. had wel gesolliciteerd bij een vorige, niet bij deze vacature. Het aantal brieven en telegrammen, dat bij gelegenheid van den verjaardag van President Kruger, Z. H. E. bereikte, is geklommen tot 1000. Groningen was de eerste groote gemeente van ons land, die een flinke som f 2000 uitgaf voor voe ding en kleeding van ’t schoolkind. Er zijn gezinnen, die 6 borstrokken, 9 hemden, 6 broeken, 3 pr. kousen, 3 pr. klompen en 1 bovenbroek ontvingen. De treurige ervaring werd opgedaan, dat veel van ’t gegevene naar de bank van leening verhuisde. Mevr. Louis Botha is te Amsterdam bevallen van een zoon en wel op 10 Oct. De nieuwe Trans valer is dus juist 76 jr. jonger dan President Kruger. Amsterdamsche dames zorgen voor luiermand en geschenken. Zware mishandeling. Het parket te Breda begaf zich Zaterdagmorgen naar Nispen bij Rozendaal, ten einde een onderzoek in te stellen naar een daar plaats gehad hebbende zware mishandeling. Ongeluk. De werkman M. O. te Oosterhout, ge huwd en vader van een talrijk gezin, in dienst van de naamlooze vennootschap «Noord-Brabantsch Beiersch- Bierbrouwerij® aldaar en belast met de verzorging van een zestal paarden, ontving gisteren van een der dieren, terwijl hij ze voederde, een hevigen slag tegen het onderlijf. Hij had nog de kracht zich naar buiten te begeven alwaar hij weldra bewusteloos in elkander zakte en door eenige buren werd opgemerkt. De man is op erbarmelijke wijze gehavend, lijdt vreeselijke pijnen, terwijl zijn toestand zeer gevaar lijk is. Inbraak. Men meldt uit Haarlem d.d. gisteren In den afgeloopen nacht is ingebroken in de woning van den heer A. J. van der Vlerk, horlogemaker, woonachtig Korte Bagijnenstraat, alhier. Uit het magazijn zijn ontvreemd 73 gouden en zilveren horloges, 24 gouden ringen en een gouden armband. De politie doet ijverig onderzoek. De be stolene is verzekerd bij de Nederlandsche Lloyd. Voetbal. »Frisia« te Leeuwarden, versloeg Zondag op haar veld de Zwolsche athletische club met 2 tegen 0 goals. Opgewekt spel. Veel publiek. Brand. Zondagnamiddag ontstond door onbekende oorzaak brand op den zolder van een perceel in de Langestraat, te Arnhem, waarop hooi en heide geborgen was. De zolder grensde onmiddellijk aan de werk plaats van een geweermaker, waai buskruit aanwezig wasdit werd met hulp van de buren in allerijl in veiligheid gebracht. De zolder brandde daarna geheel uit. Ongeveer drieduizend kilo hooi werd onbruik baar. De verdwenen kellner. Omtrent het verdwijnen van den kellner Van der Kamp, wordt het volgende ver nomen: Op Dinsdag 8 October 11. heeft de kellner Johan van der Kamp, oud 26 jaren, geboren te Groningen, zijn betrekking te Delft, aan de Wijnhaven, verlaten. Hij had een uitgaansdag en zou ’s avonds terugkee- ren. Hij heeft zich begeven naar ’s- Gravenhage, waar bij meteen vriend uit Delft den avond heeft doorge bracht in »’t Théatre Scala”, aan de Wagenstraat. Ongeveer 11 uur heeft hij zich met zijn vriend door twee nachtkoetsiers per rijtuig laten brengen naar het koffiehuis «Minerva® op het Bleyenburg, waar hij in beschonken toestand aankwam. De nachtkoetsiers ble ven bij hem. Toen zijn geld verteerd was, wilde hij zijn gouden remontoir-horloge in pand geven. De koetsiers hebben hem daarvan teruggehouden. Zijn vriend is alleen naar Delft vertrokken. Hij is te 5 minuten vóór twaalf uur in het rijtuig gestapt en met de koetsiers weggereden in de richting van de Lange Houtstraat, opgevende hem te brengen naar het spoor. Kier van der Wal 2 Hauke de Vries 3 Anske Zeilstra 4 Jentje de Jong 5 Pieter Bergsma 6 Homme de Jong 7 Dirk Plantings 8 Hepke de Vries 9 Ekke de Jager 10 Gerke Hagedoorn 11 Willem Frankena 12 Rintje Doting 13 Wjjbe Vos 14 Bokke Haanstra 15 Klaas Loutenbach 16 Pieter Bootsma 17 Gerrit Posthumus 18 Rein van der Werf 19 Bauke Osinga 20 Ymke Veldhuis 21 Bauke van der Werf 22 Hessel Zondervan 23 Schelte Bouman Tjalling Tjalsma (geboren Fedde Rienstra Wij be Speerstra Meinte Bosma De bejegening, door onzen vroegeren stadgenoot, den heer J. D. Schepers ondervon den, wordt door de «Sumatrapost® als volgt medegedeeld Getjintjangd. Op de onderneming Soengei Bedjankar in Batoe Bah ra, administrateur de heer Van Zijp, heeft een koelie-opstootje plaats gehad, dat voor zooveel ons daarvan tot nog toe bekend is, ernstige gevolgen heeft na zich gesleept De koelies zijn namelijk den assistent J. D. Schepers, nog voor korten tijd werkzaam bij de Tabakmaatschappij «Arendsburg® (on derneming Sgei Keio), te lijf gegaan en hebben deze getjintjangd, zoodat hij met niet minder dan 29 wonden op het lichaam, in, zooals te begrijpen is, bedenkelijken toestand moest wor - den opgenomen. De heer Schepers heeft zich echter tegen zijn aanvallers duchtig geweerd en men vond hem dan ook op den grond uitgestrekt liggen tusschen twee Chineezen in, de een met, be halve andere verwondingen, een stuk geslagen arm, de ander met een verbrijzeld been. Ook moeten nog een aantal Chineezen kleinere ver wondingen hebben opgeloopen. 32 Hul 33 Jan 34 Pieter Wiersma 35 Feike Krikke 36 Johannes de Jongh Bauke van Dijk Berend Haven 39 Gerben Wierda 40 Johannes de Jong 41 Lolke Pruiksma 42 Jan Schilstra 43 Tjeerd Nieuwenhuis 44 Sjoerd de Boer 45 Gerrit Landstra 46 Sjoerd Heeg 47 Jan de Jong 48 Marten Visser 49 Uiltje de Jager 50 Wijtze van der Zee 51 Douwe Postma 52 Auke Huitema 53 Jacob de Vlugt 54 Gerrit Boomsma 55 Piet Remerij 56 Jochum Beetsma 57 Wjjtze van der Brug 58 Age Zoethout 59 Willem Gaastra 60 Johannes Lodewijk van Apeldoorn Eigen dienst 61 Rein de Wolff 62 Adam Buma 63 Pieter Rijnja 64 Pieter Schraa 65 Bouke van Dijk 66 Sytze Wassenaar 67 Simon Rienstra Eenig wettig zoon 68 Tjalling Tjalsma (geboren 1 Mei 1882). 69 Pier Bakker 70 Johannes Wilhelminus Martinus v. d. Palm Eigen dienst 87 Sjieuke Flapper 88 Tjitze Bouma 89 Ulbe Sterk 90 Abe de Vries 91 Marten Reitsma 92 Pieter Lijklema 93 Pieter Wesselius 94 Douwe Tjalsma 95 Anne Osinga 96 Gerrit Wijnia 97 Wijbren Waliuga 98 Christianas Maria v. d. Loos 99 Folkert Landman 100 Jelmer Korfmaker 101 Age Westra 102 Pier Piersma 103 Meije Oppedijk 104 Klaas Vellinga 105 Bokke Pollema 106 Uilke Romkema 107 Lolke Gutman Douwe de Boer Lolke van der Zee 110 Ate Damstra 111 Johannes Elzinga 112 Hijlke Wiersma 113 Jan Weima 114 Haaije Mindertsma 115 Anne Wiersma 116 Yme Schilstra 117 Lammert Geerligs 118 Hessel Baarda 119 Atze Dijkstra 120 Durk van der Gaast 121 Tjeerd Wijnja Tjeerd Wiersma Sjirk de Boer 31 Uiltje Boschma 5 van der Meer beter 71 Anne Hilverda 72 Hidde Visser 73 Jan Eringa 74 Bindert 75 Wijbe Cnossen 76 Albert Alberda 77 Johannes Swierstra 78 Simon Hiemstra 79 Willem Boomstra 80 Tjipke van Netten 81 Sijbren van der Velde 82 Abraham Visser 83 Jelle Visser 84 Auke Nolles 85 Jan van der Valk 86 Rudolphus Vlink 55* Reden v. vryet. I f re er Reden v. vrjjat» 3c zijl de Zu onl pei die set vai ter tel Lot. no. f I Naam. Lot. No. Naam.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 2