o MEEW8- Ea IIITOWBLAI) IIWK H EU (IMEEES. Het Vetmesten. ÏTo.84. Zaterdag 18 October 1801. 56e Jaargang Op het laatste oogenblik. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. FEUILLETON. - en DERDE HOOFDSTUK. VIERDE HOOFDSTUK. Wordt vervolgd. Hit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. Roman van Henriette v. Meerheimb. d. e. De beide vrienden leidden intusschen een heel ge- noegelijk leventje te Sandhagen. Zij reden en jaagden. Als Hi) mar zijn landerijen inspecteerde, werkte Kö- nigseck aan zijne reisherinneringen, die hij dacht uit te geven. »Als ze mij, voor den drommel, niet spoedig aan stellen, ga ik geheel onder de penvoerders, of laat mij als reporter voor ’t een of ander blad aanwerven. Lang geen slecht leventje-* Hilmar begon te lachen. Hij wist van een kennis bij het ministerie van oorlog, dat Königseck’s benoeming bij het leger binnen kort volgen zou. En dat deed hem inderdaad veel pleizier. Hoelang die onrustige geest het daarbij zou uithouden, was ech ter een andere vraag. Hoe graag hij hem persoonlijk dan ook mocht, zoo zou ’t voor hem toch eene verrui mende gedachte zijn, als Königseck spoedig uit de nabijheid van Wesendorf verdween ter wille van Baby. Een huwelijk met dezen man zou voor het eenvoudige, onschuldige kind geen geluk zijn, en zoo lang hij niet geheel aan haar ontrukt was, zou zij hem zeker niet vergeten. Van Leo en Willy wist hij, dat het er op Wesendorf treurig uitzag. Haar moeder had Baby’s dagelijksche hoop en de daarop gevolgde teleur stelling, toen uit Sandhagen geen bezoek kwam, haar vragen en bidden niet langer kunnen verdragen. Zoo voorzichtig mogelijk, deelde zij meê, dat zij, om Kö nigseck’s aanzoek te voorkomen, hem een wenk gege ven en verzocht had, niet meer te Wesendorf te komen. Sedert vroeg Baby niet meerzij klaagde en jam merde ook niet, maar haar bleek gezichtje, haar lieve, treurige oogen deden haar moeder meer pijn, dan luide klachten zouden hebben kunnen doen. Zij was zoo stil en in zich zelve gekeerd, de arme kleinebijna niet meer te herkennen. Elk voorstel over eenige afleiding, ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. Daar de heer van Königseck nu niet meer naar We sendorf gaan kon, bleven ook Hilmars bezoeken bij zijn bloedverwanten achterwege. Meermalen ontmoette hij Leo en Willy; maar ook zij zochten hun neef thans zelden op. Het was voor allen pijnlijk, Königseck te ontmoeten zonder hem te kunnen uitnoodigen, zich eindelijk eens weder te We sendorf te laten zien. immers toch vermogend genoeg, hunne dochter eene voldoende toelage te kunnen geven. Het inkomen als ritmeester was al niet onaardig ieder voorspelde hem buitendien een schitterende carrière, als hij maar eerst weder was aangesteld. Dat moest natuurlijk worden afgewacht, Maar ofschoon zij zoo zich zelve gerust te stellen, haar innerlijk waarschuwende stem te verdooven zocht, op den bodem van haar hart bleef eene ijskoude, on beschrijfelijke huivering achter, als zij zich Baby als zijne vrouw voorstelde. Als zij aan eene oprechte liefde van Königseck voor haar kind had kunnen ge- looven, dan zou niets haar hebben kunnen afschrikken om hare toestemming te geven maar dat kon zij niet. Noch zijne warme liefdeblikken, noch het harts tochtelijke lied, de teedere woordjes die hij Baby ze ker wel zou hebben toegefluisterd, konden haar af brengen van hare overtuiging, dat hij slechts een vluchtig opwellende hartstocht voor het lieve kleine schepsel gevoelde, en geen ware, innige toegenegen heid. Hoe bleek en teer Baby er uitzag 1 Dagelijks wer den de kringen onder de blauwe oogen, waarin zij steeds een stil verwijt meende te lezen, dieper, het gezichtje schraler. Geen wonder, zij at immers bijna niets, on danks alle aandrang. i '1 -oQo- Friesland is altijd bekend geweest om zijn puik rundvee, gelijk het ook steeds den naam had van beste boter op te leveren. Toch heeft de geschiedenis der laatste tien tallen jaren duidelijk bewezen dat men niet op zijn lauweren moet gaan rusten, niet maar Gods water over Gods akker moet laten loopen. Heeft Friesland best vee, Holland en enkele andere deelen van ons land mogen met even veel recht op het hunne wijzen. En gaan we buiten ons vaderland, dan bogen de rijke Vlaamsche landouwen op even prach tig, even zwaar vee. Wenden we onze oogen naar Engeland, dan vinden we ook daar uit muntende fokkerijen; uitstekende vetweiderijen bv. om de Washbaai, waar evenals in Northu- merland (Durham) de zwaarste runderen wor den aangetroffen. Ja, we mogen zeggen, dat in Engeland vroeger en beter het streven be stond het rundvee te veredelen. Wat de boter betreft, we weten al te goed, hoe door verstandiger boterbereiding de Deen ons reeds jaren lang heeft overvleugeld en de Deensche boter op de Engelsche markt steeds aanmerkelijk hooger genoteerd staat. Gelukkig is men, vooral in ons gewest, er thans reeds flink op uit, de Deenen na te volgen in hunne boterproductie en bestaat er kans, dat, als er zooveel mogelijk voor gezorgd wordt, knoeie rijen tegen te gaan ons product weer even hooge prijzen zal bedingen als de Deensche. Wat de veeteelt aangaat, daar valt nog veel te verbeteren. Wel werkt reeds lang met gun stig gevolg het Rundveestamboek en poogt de Maatschappij van Landbouw steeds meer èn landbouw èn veeteelt te verbeteren; maar nog valt er veel te verbeteren, nog is ’t ver trouwen in ’t Rundveestamboek niet algemeen genoeg. in acht genomen worden. Dikwijls voederen in kleine rantsoenen is beter dan' zeldzaam met groote. vetmaken op stal in den engeren zin vet mesten genoemd en het vetmaken in de weide; het vetweiden. Bij de vetmesterij is het eerste punt van overweging de vraagWat kost het voeder; hoeveel vleesch en vet kan onder gunstige om standigheden daardoor worden voortgebracht Bij de vetmesterij komt het er echter vooral op aan om zoodanige dieren daarvoor uit te kiezen, wier eigenschappen doen vermoeden, dat zij in den kortsten tijd en op de volkomen- ste wijze het voeder in vleesch en vet veran deren zullen. Hierin bestaat vooral bij ons vee de grootste kunst der vetweiders, omdat in het algemeen zoowel rundvee als schapen en var kens geen overdreven neiging tot vleesch- en vetvorming bezitten, in welk opzicht ze door de veredelde Engelsche rassen ver overtroffen worden. Zie eens die pronkjuweelen uit de Engelsche streken, die wij zoo pas noemden, wat prachtige, (voor een rund altijd) edele vormen. De vetmesterij geeft dan ook bij ons dik wijls geen of weinig voordeel, terwijl ze in Engeland als eene voordeelige zaak beschouwd wordt. Als algemeene eigenschappen men lette er op, dat we overal slechts een algemeenen blik op slaan, die ter vetmesting geschikte dieren behooren te bezitten, kan men de vol gende punten beschouwen: a. een krachtig, vroolijk, voorkomen; b. middelmatige grootte; c. goed ontwikkelden, afgeronden lichaams bouw met fijn beendergestel; (zie die echte Engelsche beesten eens!) korte beenen en fijnen kop wijden buik zachte en fijne huid goede tanden jeugdige leeftijd en volkomen gezondheid. voe- 8-) Den volgenden morgen, terwijl de vrienden aan de ontbijttafel zaten, kwam een rijknecht uit Wesendorf met een brief voor den heer van Königseck. »Van mijne tante?* vroegHilmar gespannen. Königseck zei ironisch lachende: »Mama hijscht de alarmvlagDe kleine heeft ’s avonds zeker geschreid Haastig vloog hij de regels door en schoof Hilmar den brief toe. »Zij weet niet, of gij haar boodschap zult overbrengen, en daarom verzoekt zij zelf, dat ik voorloopig niet meer komen zal uiteenloopende grondstellingen en levensbeschouwingen later we der een welkome gast en zoo voort. Arme vrouw Die brief bezegelt uw lol! Nu wordt zij zeker mijn schoonmoeder.* een reisje of iets dergelijks, wees zij af met een smee- kend«Och, mamaatje, laat mij hierZij zat urenlang op de plek, waar zij op dien laatsten avond met Kö nigseck gezeten had, terwijl de anderen tennis speel den; of wel zij stond aan het venster, van waar zij den weg, die naar Sandhagen voerde, onderscheiden kon. Hare steeds zwakke gezondheid leed zichtbaar on der het verlangen dat haar verteerde. Haar kopje begon te hangen als een verwelkte bloem, die zonne schijn en regen moet ontberen. Haar moeder kon’t bijna niet meer aanzien. Om weer een vroolijk lachje te hooren van dat bleeke, zwij gende mondje, zou zij alles wel hebben willen geven en opofferen, zelfs Königseck om een bezoek smeeken. Maar wat zou zoo’n kort bezoek helpen Daarna zou de toestand immers weer dezelfde zijn. Zij begon zich zelfverwijten te maken over voor barigheid en vooringenomenheid. Een man, die door haar Baby, haar lief onschuldig kind bemind werd, kou immers niet slecht zijn. Hoevele verontschuldi gingen waren niet voor hem aan te voerenHet voor beeld van zijn vader, de weelde waarin hij was groot gebracht, dat waren in elk geval verzachtende omstandigheden, welke zij zeker niet genoeg overwogen had. Moederliefde en toegenegenheid van familieleden had hij nooit gekend Wie weet, welken gunstigen in vloed zulks op dezen door het leven verwenden en toch het beste ontberenden man had kunnen uitoefenen. En hoe vaak reeds waren luchtig levende mannen de soliedste echtgenooten geworden. De liefde eener bekoorlijke vrouw, eene gezellige huiselijkheid zijn de beste banden. Mocht hij dan ook zijn geld verkwist en waarschijn lijk er nog schulden bijgemaakt hebben, zoo waren zij c. d. v. ’t A., aangaande eene op te richten ambachtschool e. aan de Mij. tot Expl. v. S. S. omtrent wijziging van treinenloop van Leeuwarden naar Overijsel, ten behoeve van het vervoer van marktproducten uit Sneek; f. aan den Minister v. W. H. en N. betreffende her ziening va n de wett. bepalingen omtrent handels vennoot - schappen. 3. Worden gelezen en behandeld de volgende ingeko men stukken a. eene mededeeling van de Mij. tot Expl. v. S. S., dat de treinenloop van Leeuwarden naar Overijsel reeds in verlangden zin is gewijzigd. Wordt voor notificatie aangenomen. b. eene missive van de Kamer te Tilburg, begelei dende een adres aan den Minister v. W. H. en N., waarin wordt gevraagd verhooging van het maximum gewicht van de postpakketten van 5 KG. tot 6 KG., met het oog op de emballage, die allicht het veel ge bruikt gewicht van 5 KG. netto doet overschreden, vooral bij koloniale waren, verfwaren, comestibles, ijzer waren, chocolade, biscuits, enz. Nadat de Voorzitter, de heer P- van Haga, heeft te kennen gegeven niet voor ondersteuning te zijn, daar er buiten den postpakketdienst genoeg gelegenheid is voor goedkoop vervoer en de Staat reeds genoeg con curreert, verklaren de heeren Henstra en Nieveen zich er voor, vooral met het oog op ’t vervoer naar plaatsen, niet gemakkelijk te bereiken, waardoor verhooging van vracht ontstaat. Laatstgenoemde spreker zou hooger willen gaan dan 6 KG. b.v. tot 10 KG. Na verdere discussie wordt bij stemming besloten het adres wel te ondersteunen. 4 Door den Voorzitter wordt gerapporteerd, dat naar aanleiding van het schrijven van het Departement Sneek van de Mij. tot N. v, ’t A. over de ambachtschool mondelinge mededeelingen zijn ontvangen. Hieruit ontstaat eene breede discussie over de licht- en scha duwzijde van ambachtscholen, getoetst aan de erva- Velen onzer lezers zal ’t zeker niet onaan genaam zijn, indien we ter afwisseling eens onze gedachten uiteenzetten omtrent het onder werp «Vetmesten*. Het vetmesten heeft voor den boer ten doel om zelf geteelde of gekochte voedingsstoffen met voordeel, door bemiddeling van het rund vee, in geld om te zetten. Met betrekking tot de handelwijze hierbij onderscheidt men het S- h. Te jonge dieren betalen doorgaans het den niet genoeg; nog minder doen dit al te oude, die dan daarenboven nog een taai, hard vleesch leveren. De veredelde Engelsche rassen onder scheiden zich vooral in dit opzicht, doordat zij reeds op zeer jeugdigen leeftijd ter vetmesting geschikt zijn. Hetgeen het vetweiden minder voordeelig maakt, bestaat in de volgende punten a. dat het vee door de aanhoudende be- maar bedaard weging veel meer onderhoudsvoeder verteert dan stilstaande op stal; b. dat het daardoor veel voeder vertrapt en bederft, vooral in den herfst; o. dat men nagenoeg verplicht is een zeker aantal vetweiders bij elkaar te houden, daar vetweiders en melkvee in dezelfde weide zich minder goed verdragen; d. dat men in het voorjaar koopen en in ’t najaar verkoopen moet, hoe ook de prijzen staan e. dat men geheel van ’t weer afhankelijk is; f. dat de vetgroei in ’t algemeen te lang zaam gaat. Het vetweiden is meer te beschouwen als een liefhebberij, het vetmesten op stal als een beroepszaak, omdat men al de omstandigheden daarbij beter in zijn macht heeft. Zal de stalmesterij echter wezenlijk voordeel geven, dan moet alles er naar ingericht zijn naar vaste beginselen gedreven worden. 1 lierbij komt ’t volgende in aanmerking De stal moet warm zijn, zonder overdrijving, maar zoo, dat de warmte 1416° Celsius be draagt; koude zoowel als overmatige warmte werken den vetgroei tegen. In en om den stal moet de meest mogelijke stilte heerschen. De stal moet niet sterk ver licht, ofschoon ook niet geheel donker zijn. De dieren moeten zorgvuldig gestrooid en zacht zinnig behandeld worden. Met betrekking tot de voeding ’t volgende. Hoe sneller men de mesting volbrengt, des te beter betaalt zich het voeder. De onder vinding heeft geleerd, dat de dieren in den eersten tijd van het vetmesten veel meer toe nemen dan tegen het einde er van; daarom geeft een te lang voortgezet mesten schade. Tot het mesten moet men zich van het krach tigste voeder bedienen en maar altijd daarbij in ’t oog houden, dat er een behoorlijke verhou ding tusschen de eiwit- en vetstoffen bestaat. De mestdieren moeten steeds volop voeder krijgen en om dit gemakkelijk verteerbaar te maken, moet men het snijden, breken, malen, pletten, broeien, enz. Zout is onontbeerlijk, want het wekt den eet lust op en bevordert de spijsvertering. Het is nuttig om gedurende het mesten nu en dan van voeder te veranderen, daarbij steeds tot de meersmakelijke en voedzame overgaande. De voedertijden moeten dagelijks nauwkeurig VERGADERING van de Kamer v. Kooph. en Fabrieken te Sneek, den 15 October 1901. Aanwezig de h. h. P. Reinouts van Haga, Voorzitter, J. Smit Ez., S. Henstra, A. Dekker, W. Nieveen, E. Priester en J. van Loon, Secretaris. Afwezig met ken nisgeving de heer A. L. Hansma, wegens ongesteld heid. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige gelezen en gearresteerd. 2. Worden gelezen de uitgegane missives a. bericht aan firma Zeijlemaker en Zn. alhier, be treffende invoerrecht op klompen; b. aan den heer P. de Jong Pz. alhier, betreff. het amoveeren van het Klein-Klooster en bestrating van een gedeelte Zuidend aan den Raad der gem. Sneek, aangaande idem aan het Bestuur v/h Dept. Sneek der Mij. tot R aan de Mij. tot Expl. v. S. S. omtrent wijziging - ziening va n de wett. bepalingen omtrent handels vennoot - 3 1 L .«■■.■Mi - - - OURANT. VO nvuvou oLuvavuvovuvvx i behoeve van het vervoer van marktproducten uit Sneek;

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1