HIEUWS- ES jmfflïïBLill Grootste keuze Sporthemden. en Se voordeelige aanbieding ^Normaal Ondergoederen VOOR XUIk tl OliSTRKkEl I f Op het laatste oogenblik. Ik XTo.,86. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. EN FEUILLETON. I Kantongerecht te Sneek. I? 10.) VIJFDE HOOFDSTUK. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. Boman van Henriette v. Meerheimb. - w Een milde zomernacht spreidde haar zachte vleuge len uit over de vermoeide aarde. Horst van Königseck zette in zijn kamer de vensters wijd open en keek naar buiten. Op dien diepsten bodem zijner ziel, begraven onder het puin van een koud spottend cynisme en doodmoede geblaseerdheid, sluimerden altijd nog de vonken van zijn vroeger hemelbestormend idealisme, eene geest driftige liefde voor de natuur. Zijn pas nog zoo overmoedige luim veranderde blik semsnel in verlammende, doffe treurigheid. Waartoe eigenlijk al dat redeneeren met den goeden, dommen Hilmar Zij spraken immers zulke verschil lende talen, als had de een in ’t chineesch, de andere in ’t poolsch geredeneerd. Hilmar’s horizont liep precies van Sandhagen tot VIERDE HOOFDSTUK. Vervolg.) »Houd je maar goed, oude jongen,* troostte Königs eck. «Ik zal mijn uitstap-kwartier steeds bij jou ne men, inplaats van in Wesendorf; ’t zij dan als ver loofde of als jeugdig echtgenoot. Lieve hemelDen geheelen dag zoet, vroolijk en verliefd zijn, zooals men het daar van de Brandenfelsche schoonzoons verlangt, dat moge een ander uithouden. Ik zou buitendien groote lust hebben, mij, zooals dat vroeger bij vorste lijke personen vaak gebruikelijk was, met de kleine door een gevolmachtigd plaatsvervanger te laten trou wen. Van alle vreeselijke gebeurtenissen stel ik mij een landelijk familie-bruiloftsfeest als ’t ergste voor. Schreiende moeder, tantes en nichten; door den wijn aangedane vaders, zwagers en neven; men moet daarbij zelf een gelukkig-dom gezicht zetten, terwijl men hen allen naar den drommel en de allicht nauwe, nieuwe gelakte laarzen naar den duivel wenscht. En dat alles volgt dadelijk na zoo’n executie «Horst, er zijn nog andere lieve, gefortuneerde jonge meisjes! Laat Baby met rust! Zij past niet voor je. Zij verdient een beter lot «Ongetwijfeld, als mevrouw Hilmar van Bran- denfels tot Sandhagen zou ’t gemoedelijker zijn Meent ge dan, mijn goedige dikschedei, dat ik jou en schoon mama’s bedoelingen al niet sedert lang had door zién? Prosit, Hilmar! Gij kunt bij mijn eersten zoon als peetvader staan en hem later, als gij wilt, Sandhagen laten erven. Ziet ge, dat ik haar u, mijn beste vriend, voor den neus wegkaap, dat ’s juist de mooiste grap 1 Niet zeer edel, maar zooiets ligt diep in de mensche- lijke natuur gegrond. Gij kunt er je overigens mee troosten, dat huwelijken tusschen zulke nauwe bloed verwanten niet deugen. Ik doe ten slotte dus nog een goed werk I Gij weet zeker niet, wat de groote philo- soof Schopenhauer zegt«Es kommt nicht darauf an, dasz jeder Hans seine Grete findet, sondern auf die Zusammensetzung des künftigen Geschlechts.« Aan- vullings-overervingsleer en zoo voort. Als gij, in plaats van enkel in een provinciaal blad en in een landbouw-krant, uw neus ook eens in een verstandig boek staakt, dan zoudt gij op de hoogte zijn van der gelijke vraagstukken.* »’k Behoef van dien rommel niets te weten’k heb nog niet gemerkt dat het jou veel verstandiger of beter gemaakt heeft,* bromde Hilmar verdrietig. «Beter? Wat is beter?-Een mensch te veranderen is onmogelijk, men kan slechts de grenzen van zijn inzicht verruimen. Iedereen zal en moet steeds in elke levenspositie volgens zijn karakter handelen; van daar ook dat alle berouw onzin is. Men zou en moet het altijd weder op dezelfde wijze doen. Niemand kan boven zich-zelf uitsteken.* «Volgens die stelling zou men dus voor niets wat gebeurt, verantwoordelijk zijn?Een heel gemakkelijke opvatting.* «Dat is men ook niet, daar men zich noch zijne hee- ren, ouders, voorouders, de omstandigheden waaron der, het tijdstip, noch de ster waarop men geboren wordt, kan uitkiezen. Gij kunt de handelingen uwer medemenschen immers niet veranderen Welnu, de uwe zullen toch meestal een gevolg van de hunne zijn! Als Sibylle Montigni niet op zoo’n ongepasten tijd gemoedsbezwaren gekregen had, dan zou ik nu zeker niet voor je zitten als een om je nichtje vrijen den Seladon. Hadden de Chineezen niet wederom zoo miserabel geschoten, dat ze mij altijd voorbijknalden, send, bezig was met het collecteeren met een bus voor de gewapende dienst kon het vischtuig niet in beslag worden genomen. Eisch bij 4e herhaling gepleegd, eene hechtenis van 7 dagen en verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen vischtuig, bij niet uitlevering daarvan te ver vangen door betaling van de geschatte waarde. 14. A. W., 35 jaar, polderwerker te Woudeend had zich ook al te verantwoorden wegens het visschen met verboden vischtuig, z.g. stekken, in de met ander visch- water in verbinding staande Wijds Wijmerts, terwijl hij buitendien niet in het bezit was van een vischacte. Eisch 2 geldboeten van f 10.ieder, bij niet betaling te vervangen door 2 X dagen hechtenis en verbeurd verklaring van het in beslaggenomen vischtuig. 15. J. de J., 35 jaar, polderwerker te Oldeboorn, is bekeurd wegens het visschen met verboden vischtuig terwijl hij buitendien geen vischacte kon toonen. Eisch 2 geldboeten van f 10.ieder, subs. 2 dagen hechtenis voor iedere boete en verbeurdverklaring van de in beslag genomen schakels. 16. A. B. Z., 31 jaar, te Terhorne, wegens het visschen met een verboden vischtuig op 24 Aug. Eisch eene geldboete van f 10.—, subs. 2 dagen hechtenis. 17. H. B. Z., 46 jaar, visscher te Terhorne, alsvoren. Eisch eene geldboete van f 10.subs. 2 dagen hechtenis. 18. J. L., 26 jaar, voerman te Oosterwierum en B. J., 14 jaar te Sneek, rijden op een petroleumwagen. Den 1 Augustus waren zij met dien wagen op den open baren weg van Osingahuizen naar Heeg; doch behalve dat zij zich alleen met den wagen bemoeiden, gooiden ze telkens met steenen, welke op de treeplank van den wagen lagen, naar de potjes van de telephoonpalen. Get. Zoethout, postbode, had hen al eens gewaar schuwd, terwijl ook get. de Boer, wegwerker, heeft ge zien dat de jongen met steentjes naar genoemde potjes gooide. Deze laatste getuige zegt nog dat er zeer veel potjes stuk zijn, maar kan niet verklaren of beklaagden dan zou Gabrielle of Baby, zooals gij haar zoo echt smaakvol en kenteekenend gelieft te noemen, binnen kort als mevrouw van Brandenfels tot Sandhagen an ders voelen en handelen, dan zij in ’t vervolg als mijne benijdenswaardige echtgenoote doen zal. Een logi sche bewering! Wat? Daar kunt ge niets tegen in brengen.* Hilmar ging ópstaan. «Ik ben niet vlug genoeg met de tong, om uwe spitsvondigheden te weerleggen, Horst; maar «Maar daar toetert mijnheer uw nachtwacht al in den hoorn. Twaalf uur! Voor een fatsoenlijke huis houding meer dan tijd, zich onder de hoede der enge len ter ruste te begeven.* «Goeden nacht, HorstEn beterschap Königseck dacht echter volstrekt nog niet aan slapen. Hij wilde slechts een einde maken aan een gesprek, dat hem begon te vervelen. Elke overeenstemming toch bleef, immers vooraf buitengesloten. Zitting van Woensdag 16 October 1901. Vervolg en Slot. 12. H, L. en W. D., beiden 21 jaar oud, steenbak kersknechten te Sneek, hebben in den nacht van 3 op 4 Augustus in de Geeuw gevischt met een schrobnet, een in de Provincie Friesland verboden vischtuig. Get. P. A. ter Horst, brigadier der rijksveldwacht, zegt dat een schrobnet door 2 personen bediend moet worden, terwijl beklaagden het net in den wal door stokken vastgestoken hadden toen zij bekeurd werden. Eisch tegen ieder hunner eene geldboete van f 20, subs. 4 dagen hechtenis en verbeurdverklaring van het in beslag genomen net. 13. L. B., 75 jaar, visscher te Woudsend, werd be keurd wegens het visschen met een z.g. gebbe onder Indijk, op 24 Juli. Daar get. v. d. Werf, gemeenteveldwachter te Woud- Wesendorf, en dat scheen hem natuurlijk de grens van het heelal. «Waarom zit ik hier eigenlijk sedert maanden in dit vervelende nest dacht Königseck ontstemd. «Waarom vind ik er schik in, mij te vermaagschappen met eene familie die mij tegenstaat, werk te maken van een meisje voor wie ik nauwelijks een lauwe verliefdheid gevoel KismetHet heeft zoo moeten zjjnWat is ten slotte al dat reizen en rondzwerven ook al waard Op den duur onverdragelijk! Altijd dezelfde banale reusachtige hotels met hunne onuitstaanbare om fooien bedelende kellners. Rome, Napels, Konstanti- nopel, Jokohama, Peking, overal het zelfde. Het eenige onderscheid is, dat ’t nu eene overgepleisterd elegant, en dan weer natuurlijk smerig is. In den grond alles het zelfde als in de galerijen de schilderijen en kunst schatten, met het onnoozel verbaasde of dom critisee- rende publiek er voor. Nieuwe indrukken zijn totaal buitengesloten; men verheelt het zich op zijn best als men in een slede over de russische steppen vliegt en het schorre geblaf der wolven achter zich hoort maar zij komen nooit nader, en de weg voert ten slotte naar een herberg met slechte thee en dronken postiljons Er bestaan slechts twee gewaarwordin gen waarvoor het de moeite waard is te leven Als men bij het rennen een weerspannig paard dwingt over eene bijna onmogelijke hindernis, waarbij men telkenmale den nek waagt; of aan den vooravond van een veldslag in een deken gewikkeld bij het bivouac- vuur ligt te denken«Morgen maakt een kogel een einde aan de geheele grap!* Dan verschijnt alles ons weder levens- en begeerenswaardMaar den volgenden dag schieten de gele duivels slecht, en is men gedwongen zijn treurige rol, die men geëindigd hoopte, opnieuw te spelen. Wat als bravour-stuk ge prezen wordt, is eigenlijk niets anders, dan dat men aan het armzalig bestaan hoegenaamd niet meer hecht.« Wordt vervolgd, dat alles gedaan hebben. Eisch tegen ieder eene geldboete van f 10.subs. 2 dagen hechtenis. 19. J. v. d. W., 37 jaar, melkrijdersknecht te IJs- brechtum, heeft den 30 Aug. met een meteen paard be spannen melkwagen, beladen met 18 geheel en 3 ge deeltelijk gevulde melkkannen, gereden op den open baren weg in de gemeente Wymbritseradeel, terwijl de wielbanden niet breeder waren dan 5 cM. Eisch eene geldboete van f 5.—, subs. 3 dagen hechtenis. 20. J. v. d. Z., 52 jaar, kermisreiziger te Sneek, stond den 1 September met een tent op particulier terrein, doch binnen 20 meter van den openbaren weg te IJlst, om zoodoende zijne waren, boterkoeken en lange lappen, te verkoopen. Daar hij met zijn tent binnen 20 meter van den openbaren straat stond, in strijd met art. 15 der politie verordening, en op een vraag van den gemeente veldwachter Hiemstra geen vergunning van den Bur- ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. - I A EKVOETS i7' A ’f I DEMI-SAISONS, OVERJASSEN, WINTER-COLBERTS. iEBR. i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1