MEEW8- EJ IIITOWBLAU VMS Mï El 0I8MHL Op het laatste oogenblik. Zaterdag 2 November 1901. 56e Jaargang. No. 88. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Uit de Raadszaal. FEUILLETON. Roman van Henriette v. Meehheimb. 12.) v Itit blad, verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 8 maanden, franco per post f0,60. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. erd, O oor VERGADERING van den Gemeente raad van Sneek, op Vrijdag, den 25 Oct. 1901, des namiddags ten 6 uur. Vervolg. 12. Gemeentebegrooting, dienst 1902. De Voorzitter vraagt of er ook algemeene beschou wingen over de begrooting zijn. De heer Beekhuis zegt, dat er bij het sectie-onder- zoek is geklaagd over het gemis daarbij van eene be grooting van het vorig jaar en besloten werd aan het Dageljjksch Bestuur te verzoeken om bij de behande ling der begrooting, bedoeld afschrift te hebben; de sectie verwachtte dat aan het verzoek zou worden vol daan, wat echter niet is gebeurd, daar de afschriften ter goedkeuring naar Leeuwarden waren opgezonden; nu werd men om inlichtingen naar de Secretarie en dengemeente-ontvanger verwezen, waarover de sectiele den verontwaardigd waren, waarom de sectie besloot, om voor te stellen om in het volgend jaar bij de behande ling der begrooting, positief zulk een afschrift te hebben. De Voorzitter antwoordt, dat hierover in de secties gesproken mag zjjn, doch nooit is daarom gevraagd in het rapport; de gemeente-rekening wordt in triplo door den gemeente-ontvanger opgemaakt, die ónmogelijk daarvan een vierde afschrift kan geven; voor volgende jaren zal evenwel voor ’t gevraagde gezorgd worden. Ook de heer Visser is over deze zaak teleurgesteld, daar ’t reeds op 17 Aug. 11. gevraagd is en daarover hoegenaamd geen antwoord in eigen brievenbus is in gekomen. De heer Beekhuis merkt nog op, dat wanneer zij direct een antwoord hadden ontvangen in ongunstigen zin, dan zelf op eigen kosten, een afschrift hadden laten maken. De Voorzitter is ’t niet te doen, om het laatste woord te hebben, doch wijst er op, dat de datum van 17 Aug. net viel in een drukken tijd en Jt toen moeielijk was, de leden bij elkander te krijgen. Spr. vindt ’t verstandig om van dit onderwerp af te stappen en het gevraagde voor het vervolg toe te staan, waardoor het voorstel van den heer Beekhuis namens de sectie, wordt inge trokken. Bij de post politie werd behandeld het adres van de agenten van politie, verzoekende verhooging hunner jaarwedden, waarin verwezen werd naar de verhouding hunner jaarwedden met die van poütie-agenten in andere plaatsen. In ’t adres wordt verder gewezen op de verhoogde woninghuur, dure brandstof en gemis van een vrije dokter bij ziekte. Aan ’t adres was toe gevoegd een aanhangsel, de reden opgevende, dat de agent le klasse C. Wielsma, het adres niet had ge- teekend, omdat deze hooger eischen stelde. De Voorzitter wenscht het adres behandeld te zien, als te zijn van ’t geheele korps agenten. ’t Dagelijksch Bestuur vindt vrijmoedigheid voor te stellen aan de aanvragers eene jaarlijksche tegemoet koming van f 25.te verleenen de agenten moeten hun plicht doen in weer en wind en ’t is waar dat zij bij ziekte verstoken zyn van de hulp van een vrijen dokter. Den heer Paehlig doet het genoegen, dat de lageren in rang ook wat vooruit gaan. Spreker heeft 2 jaren achtereen aangedrongen op verbetering der politie; de klasse nachtwachten zou hij gaarne agenten 3de klasse genoemd zien en stelt voor, het salaris van alle agenten met f 50.te verhoogen, ook van den agent Wielsma, wien de aanvrage te gering is. De heer Visser deelt mede, dat hjj een agent bij zich heeft gehad en diens dienstregeling heeft ingezien, waarop wachtnren en ’t loopen in de stad duidelijk voorkwamen, die agent deelde mede, dat de werk zaamheden van den agent Wielsma zich buitendien bepaalden tot 2 uren bureau-werkzaamheden. Ter meerdere klaarheid licht de Voorzitter toe, dat de politie door de arbeids-, onteigeningswet bij besmet telijke ziekten enz. in een geheel ander stadium ver keert dan vroeger bij besmetteljjke ziekten als typhus enz. waar nog al veel werk van gemaakt wordt, is de agent W. belast met de taxatie der besmette goederen, terwijl hij bij de vernietiging en verbranding daarvan moet tegenwoordig zijn, waarvoor hij eenige belooning geniet. Ook de arbeidskaarten moeten door den agent W. gecontroleerd worden, zoodat W. meer met admini stratief werk is belast, wat zijn lichaam zeker teu goede komt, daar hij op advies van den dokter niet des nacht» vooral, op straat mag zjjn. De heer Bouma wijst er op dat bij de geneeskundige faculteit in deze gemeente, geen overdrijving bestaat ten opzichte van besmettelijke ziekten en er eerder ten genoege van het publiek, iets door de vingers wordt gezien. Spr. betwijfelt, of de politie het daarmee nu zoo bijzonder druk heeft. Is b. v. een biljet afgescheurd of verwijderd, dan wordt er geen poging gedaan een nieuw aan te plakken. De Voorzitter is ’t geheel met den heer Dr. Bouma eens, hij heeft echter gemeend, in dezen zin, dat aan de eene wet te veel, aan de andere te weinig, de aan dacht wordt geschonken. De heer Beekhuis vindt dat er voor het verleenen van gratificatiën aan de agenten veel is voor te zeggen. De Voorzitter zegt, dat hij niet gaarne werkt met gratificatiën, plichtsbetrachting moet voorstaan. De heer Visser stelt voor, de aanvragers verhooging toe te staan en niet het korps, welk voorstel den Voor zitter wat kras voorkomt. De Voorz. stelt hierna voor, eerst te stemmen of er verhooging plaats zal hebben, dan of de verhooging zich tot allen zal uitstrekken en ver volgens over het voor stel van den heer Paehlig, ondersteund door den heer Visser, f 50.— toe te staan. Mocht de f 50.— vallen, dan te stemmen over de f 25. Bij rondvraag, of er verhooging zal geschonken worden, verklaren zich daartegen de heeren Veen, Pijt- tersen, Fennema en Beekhuis, terwijl zich de andere 10 stemmen voor verhooging verklaarden. De Voorzitter zegt, dat de heer Pijttersen nog het eenig lid is, dat voeling over deze zaak houdt met B. en W. Wel hebben die 3 commissieleden eene moeie- lijke taak gehad, doch daar de sterilisatie van water door ozon nog in onderzoek is, zou Spr. gaarne hier over ’t idee van den heer Pijttersen hooren. De heer Pijttersen is, nu de zaak in dit stadium ver keert, niet voor eene nieuwe commissie. Bij de post onderhoud vaarten vindt de 2e Sectie, de sommen, uitgetrokken voor het uitbaggeren der Oud- vaart en de Stadsgracht bij de Gasfabriek, te klein. De Voorzitter antwoordt, op grond van deskundige verklaring, dat het Dagel. Bestuur de som hoog genoeg vindt en noemt het een slap in goede richting. De heer Beekhuis vindt dat de uitbaggering zooveel mogelijk voldoende moet zijn. De heer Fennema meent dat f 800.voor verbetering der Oudvaart en f 1200.voor de grachten te Sneek voldoende geacht kunnen worden. De Oudvaart wordt alleen door kleine bootjes en modderschepen bevaren; de geheele verbetering der Oudvaart zou f 2000,— moeten kosten. De heer Veen stelt voor, f 1200.meer voor uitbag gering te besteden. De heer Beekhuis verklaart zich hier ook voor. De heer Fennema vreest dat in ’t begin der Oudvaart weer spoedig een dam zou zitten. ’t Voorstel van den heer Veen, ondersteund door den heer Beekhuis, in stemming gebracht, wordt verworpen met 11 tegen 3 stemmen, die van de beide voorstellers en den heer Paehlig. Over verschillende posten werden verder nog discus- siën gevoerd. Aan de Commissie tot wering van schoolverzuim werd f 50 meer toegestaan en is die post gebracht op f 150. Zonder te hebben gevraagd, werd de jaarwedde van den Marktmeester, den heer D. Bouma, met f 50 ver hoogd. Een opwekkend woord van ’t raadslid Schijfsma, om de aandacht te schenken aan eene pro memorie post voor schoeisel en kleeding, en zulks met ’t oog op de Leerplichtwet, vond geen weerklank. De heer R. 8. H. Visser oordeelde, dat men die kwestie voorloopig gerust aan ’t particulier initiatief kon overlatenkwam men te kort, dan kon men altijd nog bij den Raad aankloppen. De Voorzitter was ’t met den heer V. geheel eens. Z.Ed.Achtb. deelde de meening, dat, als er voor ’t be doelde een post op de Begrooting wordt gebracht, het spoedig zoover komt, dat de ouders zeggen: klompen behoeven we voor onze kinderen niet meer te koopen, daar zorgt de gemeente voor. De heer Gorter achtte zich verplicht er nog aan toe te voegen, dat, bijaldien men voor voedsel en kleeding een post op de Begrooting brengt, ’t licht zou kunnen gebeurendat de Gemeentenaren zich terugtrekken. De geheele begrooting, in ontvangst en uitgaaf f 249234,72, met ’t cijfer f 58000 voor den Hoofd. Omslag en f 6042,746 voor onvoorziene uitgaven, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. eene melancholieke uitdrukking vertoonde, maakte haar bewogen. Voor de eerste maal begreep zij nu Baby’s blinde, afgodische liefde voor hem. »Mjjn weerzin is geen persoonlijke*, zeide zij snel en gejaagd. «Ik geloofde en ik geloof nog, dat gij met uwe levensbeschouwingen en gewoonten niet bij ons eenvoudige menscheu, niet voor mijn onschuldig kind past. Ik vermoedde eene bijzondere belangstel ling in mijne dochter en daarom »U vergiste zich niet mevrouw. Ik bemin mejuffrouw uwe dochter, zooals ik ook hoop door haar weder- keerig bemind te worden. Mijn hoogste geluk zou zijn, haar de mjjne te mogen noemen! Ik kan haar helaas slechts een eenvoudig levenslot aanbieden. Hilmar heeft straks reeds gezegd, dat ik als ritmeester bij een dragonder-regiment in den Elzas geplaatst ben dit zal echter slechts als een overgang moeten be schouwd worden. Ik geloof dat de generaals-carrière voor mjj is weggelegd.* Mevrouw van Brandenfels aarzelde. Dat klonk al les zoo eenvoudig, zoo natuurlijk; er was eigenlijk niets tegen in te brengen, en toch kromp haar hart zoo pijnlijk ineen. »A1 wilt gij dan ook geen gehoor geven aan mijn aanzoek, toch zult gij mij wel toestaan, afscheid van mejuffrouw uwe dochter te nemen,* zei Königseck. «Binnen eenige dagen vertrek ik naar mjjn nieuw garnizoen. Zoudt gij ’t werkelijk over u kunnen ver krijgen, ons eene laatste samenkomst te weigeren? Ik ben ’t niet alleen, die er onder lijdt; ik schrikte on langs bij onze vluchtige ontmoeting met het rijtuig over het uiterlijk van mejuffrouw Gabrielle! Zij was bijna niet meer te herkennen.* Mevrouw van Brandenfels stond in tweestrijd, of zjj den onstuimigen vrijer naar haar echtgenoot ver. Haar moeder kon het zich later niet begrijpen, hoe alles zoo haastig, zoo geheel tegen haar zin in zijn werk was gegaan. Baby was verloofd; haar zegen, hare toestemming was haar ontrukt geworden, zij wist eigenlijk zelf niet hoè. Heer van Brandenfels bromde een beetje ontstemd in zich-zelf, toen het resultaat van zijn schuur-brand hem werd meegedeeld. Als hij de toekomstige uitzet, een groote toelage en vermoedelijk nog aanzienlijke sommetjes voor schul den van zjjn nieuwen schoonzoon bij den brand berekende, dan bleef het inderdaad t wijfelachtig, of ondanks de hooge verzekeringsom de zaak pecunieel wel als voordeelig te beschouwen was. Königseck ontkende intusschen beslist, schulden, al thans wisselschulden te hebben, toen hij later in Bran denfels’ werkkamer zijn toekomstigen schoonvader te woord staan en inlichtingen geven moest. Hij behandelde de zaak tamelijk uit de hoogte. Re keningen natuurlijk, dat gaf hij toe. Welk fatsoenlijk mensch heeft dan geen rekening bij kleermaker en schoenmaker Als mijnheer van Brandenfels het ver langde, wilde hij die menschen schrijven, hun reke ning op te maken. Hij zelf wist ’t waarlijk op ’t oogen blik niet zoo precies; de militaire uitrusting voor Ja pan was nog al een beetje duur geweest. Als mijn heer van Brandenfels informaties by zijn vroegere superieuren wilde inwinnen, dat sprak van zelf; bereidwillig noemde hij de namen intusschen een sarcastisch trekje kwam daarbij om zijne lippen zou hij hem de antwoorden wel vooruit kunnen zeggen «Een flinke, kranige officier, goede carrière in vooruit zicht, nooit klachten over hem bij zijn overste in gekomen, en zoo voort.* Dat zegt men van ieder, en toch zegt dat zoo goed als niets. Wordt vervolgd. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. Hierna wordt gestemd of de verhooging zich zal uit strekken tot adressanten alleen of tot het geheele corps. Tegen verhooging voor allen, stemden de heeren Beek huis, Veen, Pijttersen, Visser en Fennema, zoodat met negen stemmen voor is uit gemaakt, dat de verhooging zich tot allen zal uitstrekken. ’t Amendement Paehlig-Visser in stemming gebracht wordt met 11 tegen 3 stemmen, die van de beide voor stellers en den heer Bouma, verworpen. De Voorzitter vraagt thans of stemming verlangd wordt over f 25 verhooging. Daar niemand zulks verlangt, wordt de f 25 verhoo ging aangenomen. Bij de post loopbode ter Secretarie licht de Voor zitter toe, dat de bode D. van der Werf, f 8 weekloon ontvangt en de bode Hoogervorst jaarlijks eene belooning van f 175 geniet. Namens de eerste sectie wordt voorgesteld aan D. van der Werf f 52 verhooging per jaar toe te staan. De heer Beekhuis is er voor eene verhooging van f 1 per week toe te staan, vooral omdat adressant zoo vlug zjjne werkzaamheden verricht en de politie ook verhooging is toegestaan. De Voorzitter heeft gisteren gedacht, hoe die f52 in te deelen, ’t is waar dat Van der Werf bij groote vlug heid in een minimum van tijd veel boodschappen kan doen; z. i. gaat de vergelijking met de agenten van politie niet op/ daar v. d. Werf een 8-urigen arbeidsdag heeft. Spr. is er voor eerst f 26 toe te staan. In stemming gebracht, wordt het voorstel der sectie om f 52 toe te staan, aangenomen, met 11 tegen 3 stemmen, die van de heeren Gorter, Pijttersen en Fennema. Het adres van F. Sinnema werd behandeld bij de betrekkelijke post op de begrooting, opzichter-park wachter in het Wilhelmina-park. De Voorzitter brengt in herinnering, dat toen er een opzichter werd gevraagd tegen een weekloon van f 7, zich daarvoor tal van sollicitanten aanmeldden. Een der heeren was toen reeds voor f 8 weekloon, daar de op zichter in ’t langst der dagen veel werk moet doen; ’t wil het Dagel. Bestuur voorkomen, dat Sinnema zijn dienst naar eisch vervult, zeer werkzaam is, over wien het publiek tevreden mag zjjn, waarom dit College voorstelt het weekloon van Sinnema van f 7 op f8 te brengen. De heer Veen is er voor om het op f 416.of f 8.— per week te brengen, daar de man, Zondags ook nog niet vrij is. De heer Huges heeft naar den man geïnformeerd en vindt hem de rechte man op de rechte plaats, die ver hooging verdient en ook noodig heeftSpr. ondersteunt het voorstel Veen. Zonder hoofdelijke stemming wordt thans conform dit voorstel besloten. De heer Beekhuis vraagt bij de post drukken officieel raadsverslag, of de termijn met dien aannemer 1 Janu ari afloopt. De Voorzitter antwoordt, dat die termijn drie jaar duurt; men komt wel wat bedrogen uit en daarvan ook komt het verslag dikwijls zoo laat, goedkoop blijkt hier duurkoop te zijn. De heer Visser vraagt bij de post inzake onderzoek waterleiding of het ook wenschelijk is, die commissie, nu thans 2 leden weg zijn, weer te versterken. VIJFDE HOOFDSTUK. Vervolg.) Mevrouw van Rotenburg en vooral de kinders ver langden uitvoerige mededeelingen over den brand en de vermoedelijke oorzaak. De heer van Brandenfels trok de schouders op. «Ja, op welke manier brandt zoo’n oude, droge schuur in het warme jaargetijde af? Een vonkje uit een pijp wat weet ik er van. Ik ben eigenlijk heel blij, dat het ding weg is. ’t Was mij allang een doorn in ’t oog met dat brandgevaar aanbrengend strooien dak Ik ben ook behoorlijk verze kerd.» «Welnu, dan zjjn immers alle partijen bevredigd, merkte Königseck bedaard op. «Mjj bood de brand een welkome gelegenheid, mevrouw,* aldus wendde hij zich zacht tot de vrouw des huizes, «nog eens uw huis te betreden, om u vaarwel te zeggen. Mijn hartelijken dank voor uwe gastvrijheid, die gij ondanks den weerzin, dien gij tot mijn spijt jegens mij koestert, toch tot zoo’n eenzaam man zonder thuis, als ik, hebt uitgestrekt Zij waren opgestaan van de koffietafel. Mevrouw van Brandenfels en Königseck liepen bij de anderen weg en traden naar buiten op de warande. Het weeke gemoed van Baby’s moeder werd door die treurig klinkende woorden zeer getroffen. Zjjn knap gezicht, dat thans geen spottende maar slechts wijzen en daarmee de verantwoordelijkheid van zich af en op sterkere schouders werpen zou, maar zij werd van een antwoord ontslagen. Baby zelf kwam de kamer binnenstormen. De vlechten hingen haar bij ’t hoofd neer en zij droeg een mandje met afgesneden rozen in de hand. «Mamaatje,* begon zij «gij hebt er mij niets van gezegd* Daar werd zij den gast gewaar. Mand, rozen, alles viel op den grond, en haar beide kleine handen den zoo onverwacht voor haar staande toestekende, riep zij slechts zijn naam, maar op zóó’n jubelenden toon, als iemand die verlost is van hartver scheurend verlangen, zoodat haar moeder demoed ont zonk. Als in een droom zag zij hoe Königseck de tengere meisjesgestalte in zijne armen sloot. Zjj zag, hoe Baby hare armen om zijn hals sloeg, zag haar blond kopje aan zijn borst rusten. Zij zag het knappe, donkere mannengezicht zich vooroverbuigen en kussen, ontel bare kussen op het lieve, onschuldige mondje van haar kind drukken; zij zag ’t en verhinderde ’t niet. Zij was in den strijd om het hart van haar kind ver slagen, als reeds zoovele moeders vóór haar. «De mijne! Ik laat je niet weer los,* zei Königseck en zijne oogen flikkerden triomfeerend. Hij liet Baby niet los uit zijne armen; samen traden zij naar hare moeder toe. Baby greep hare hand en drukte er liefkozend hare lippen op: «Mamaatje, mijn zoet-lief mamaatje, zoo gelukkig, zoo gelukkig!* fluisterde zij. Königseck greep lachende de andere hand van me vrouw van Brandenfels«Mevrouw zou toch niet zoo wreed kunnen zijn, ons te willen scheiden. Laat ook mij de hand eener moeder kussen, de mijne verloor ik reeds voor vele jaren.* e i R COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1