looi; SMlk ËJ HSTM. Oproeping onder de Wapenen. I NIEUWS- KI HVKmWLI» Woensdag.6 XT o ve mb er 1901. 56e Jaargang. Op het laatste oogenblïk. XTo.}89. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Oïficieele Advertentie. Uit de Raadszaal. FEUILLETON. i 13.) Roman van Henbiette v. Meebheimb. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/» cent. Groote letters naar plaatsruimte. noemden voor hem zou zij speciaalGabrielle 1 hee- ten. Die naam alleen klonk als muziek. En dan kuste hij haar weder, zoodat de adem, de zinnen van zaligheid haar bijna begaven. Als een vuurstroom ging ’t haar door de aderen als hij haar kopje tegen hem aandrukte, zijn donkere oogen met gloeiend vurigen blik in de hare staardenals hij met zijne lippen de hare dichtsloot. «Wat dat hartje kloptzei hij lachende. «Zoete, lieve Gabrielle, mijne godin, koningin van mijn hart Zij vouwde de handen over zijn arm. »Gij bemint mij,« zeide zij zóo zacht, dat de woor den slechts als een ademtocht zijn oor bereikten. «Heb mij altijd zoo lief; ik zou sterven als gij mij eenmaal minder lief hadt.« Een oogenblik schrikte hij tochWas het toch eigenlijk geen misdaad, dat arme hart geheel aan zich te ketenen, dat onschuldig kopje op hol te brengen Hoe lang hij haar zóo zou liefhebben? Hij zelf wist het maar al te goed Juist zóo lang, tot zij hem geheel toebehoorde-van dien dag af zou de opflikkerende hartstocht maar al te ras bekoelen. Voorloopig was deze echter nog groot en Gabrielle knap genoeg om een met rozengeur bezwangerden zomernamiddag gaarne in liefkozingen door te brengen, Hoe zou zij aan den ernst zijner liefde hebben kun nen twijfelen, waar deze haar met zoo warme kussen en vurige woorden verzekerd werd 1 Eerst tegen den avond vereenigden allen zich weder in de groote tuinzaal. Thans mochten de heeron zich niet in de rookkamer verwijderen; liever duldde men hier sigaar en sigarette. De broeders plaagden Baby, de toekomstige huisvrouw, en voorspelden den gelukkigen verloofde de merkwaardigste diners. Deze scheen zich daarover weinig te bekommeren. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, gevolg gevende aan de missive van den Commissaris der Ko ningin in deze Provincie, d.d. 1 November 1.1. Ie. Afd. M/S no. 1673, roept bij deze opden alhier gevestig- den milicien-verlofganger GERHARDUS JOHANNES FRANCISCOS KROON, loteling uit de gemeente Sneek, lichting 1898 no. 47, behoorende tot het Regi ment Grenadiers en Jagers, 5e Bataljon 4e Compagnie, Stamboekno. 60743, om, voorzien van al de voorwer pen van kleeding- en uitrustingstukken bij zijn vertrek van het korps medegenomen, zich op Maandag den 2 December 1901, des namiddags vóór vier uur, te laten vinden bij zijn korps te ’s-Gravenhage, ten einde wegens overtreding van art. 133 der wet op de Natio nale Militie, krachtens art. 137 dier wet voor den tjjd van acht dagen onder de wapenen te komen. Vooraf moet gemelde verlofganger zich, voorzien van zijn zakboekje en verlofpas, ter Secretarie van Sneek vervoegen, om deze voor vertrek te laten afteekenen. Tevens wordt hem in herinnering gebracht, dat inge val aan deze oproeping niet wordt voldaan, hij over eenkomstig art. 145 van bovenaangehaalde wet als de serteur zal worden behandeld. Sneek, den 2 November 1901. De Burgemeester voornoemd, ALMA. •d VIJFDE HOOFDSTUK. (Vervolg.) De oude heer moest zulks toegeven. Hij noemde nu van zijn kant de som, die hij zijn dochter jaarlijks gaf: zesduizend mark. De vaste goederen bleven aan de zoons, maar de dochters erfden het vermogen van de_ moederzij zouden dientengevolge levenslang ge-^! noemde som aan rente hebben te verteren. Kapitaal was er voorloop echter, zooals ook bij het huwelijk van mevrouw van Rotenburg het geval geweest was, uitgereikt worden, daar de toelagen onder hypothecair verband op We sendorf waren ingeschreven. Als de heer van Königseck al teleurgesteld was, dat hij geen kapitaal in handen kreeg, zoo liet hij er in elk geval niets van merken. Hij verklaarde in alles genoegen te nemen; alleen verzocht hij, als alle ge ëngageerd en die tien minuten verloofd zijn, dat de bruiloft niet al te lang mocht worden uitgesteld, vooral omdat zijn garnizoensplaats zoo ver af lag en hij dus zoo hoogst zelden zou kunnen overkomen. Dat begreep de oude heer ook heel goed, ofschoon het hem erg hard viel, dat zijn laatste kind uit huis zou gaan. Maar, lieve hemelals de meisjes eenmaal verloofd waren, dan gaf ’t toch niet anders dan tranen van smach tend verlangen, briefschrijven en telkens naar de post sturen, als het antwoord eens wat te lang uitbleef. Dan maarliever zoo spoedig mogelijk weg; later, als jonge vrouwen, werden zij weder verstandig en moch ten zij hare ouders heel graag weer eens bezoeken. Dan werd het hun weer eens recht duidelijk, wat zij aan het ouderlijk huis bezaten. Dochters uithuwen is buitendien een slechte zaak, het kind geeft men weg en daarbij nog een hoop geld! Zijn verdrietige stemming kon echter geen stand houden tegenover Baby’s stralend gezichtje, 't Was al die kosten wel waard, zijn kleine muis, die in den laatsten tijd het kopje zoo had laten hangen, weer uit gelaten te zien ronddansen e* te hooren lachen. Ook mevrouw van Brandenfels wilde, nu zij een maal ja gezegd had, geen schaduw werpen op het geluk van haar kind. Zij bedwong zich met geweld, en slechts wie haar heel goed kende bemerkte, dat hare stemming een gedwongen vroolijke was. De familie-maaltijd ging voor ’t overige heel vroo- lijk voorbij. De broeders hielden veel van Königseck. Helene zag, als alle gelukkige vrouwen, in eene ver loving steeds een vroolijke gebeurtenis. De kinders bedronken zich ter eere van hun nieu wen oom aan hun frambozensap met selterswater, dat hun in plaats van champagne in de kleine glaasjes gegoten werd, en waren buitengewoon vroolijk. Het verloofde paar zat later alleen in den tuin. Königseck dacht er verder niet lang over na, wat hij eigenlijk met het kleine meisje praten zou. Hij speelde met haar zachte, blonde haren, hij be vestigde heel netjes, als een bekwaam kapper, een donkerroode roos in hare vlechten en noemde haar zijne koningin, een engel, die ook een hemelschen naam droeg GabrielleHij kon zich niet gewen, nen aan dat kinderlijke Baby, zooals alle anderen haar santenjwonen, geheel van licht is verstoken, leder, die met de plaatselijke toestand bekend is, zal moe ten toestemmen, dat alle bewoners met het] gevraagde gebaat zouden zijn. ag Het advies van den gemeente-opzichter’luidt,’ op'het verzoek van adressanten afwijzend te beschikken, daar de weg, waaraan de woningen van adressanten staan, is een weg, aan particulieren toebehoorende. Wel moet erkend worden, dat adressanten met de plaatsing van een lantaarn zeer gebaat zouden zijn, doch dat dan ook op andere plaatsen op particuliere wegen, niet voor den algemeenen dienst bestemd, van gemeente wege voor verlichting zou gezorgd kunnen worden. De heer A. H. Tromp zegt, dat ’t wel particulier terrein is, doch het is een gevaarlijke weg, waar men gemakkelijk in het water kan loopenuit ’t oogpunt van veiligheid, tevens voor algemeen belang, is Spr. er voor ’t gevraagde toe te staan. De Voorzitter zegt, dat B. en W. geheel instemmen met ’t advies van den opzichter; ’t is nooit een gemeente weg geweest; ook om zonder onderscheid des persoons te handelen en hier en daar voor eigen verlichting wordt zorggedragen, durfden B. en W. geen ander voorstel doen. De heer D. Tromp kan zich niet met ’t voorstel van B. en W. vereenigen, om de redenen, ook door den heer A. H. Tromp aangevoerd. Het voorstel van de heeren Tromp, om het verzoek wel toe te staan, wordt hierna in rondvraag gebracht en aangenomen met 8 tegen 6 stemmen. Vóór stemden de heeren Ages, Feenstra, D. Tromp. Huistra, Oppedijk, A. H. Tromp, v. d. Leij en Wesse- lius. Tegen de heeren Gerbrandij, Visser, Kooistra, Het- tinga, Hokwerda en de Boer. 8. Adres van T. Borduin te Tirns, om kwijtschel ding van boete. Adressant, aannemer van het vernieuwen van de brug in den Jongedijk onder Nijland, verzoekt kwijt schelding der hem opgelegde boete ad f 100.—, daar dit aan onvoorziene omstandigheden van zijn kant, was te wijten, n. 1. wegens het afkeurenden door hem geplaatste ijzeren leuningen. Evenwel is de passage nog op tijd heropend kunnen worden en het werk is ten genoege van den opzichter opgeleverd. Het advies van den gemeente opzichter luidt, adres sant de beloopen boete kwijt te schelden, daar de te late oplevering van het werk niet direct aan adressant was te wijten. De eerstgemaakte ijzeren leuningen werden n. 1. op grond van het bestek afgekeurd en ’t was adressant onmogelijk op tijd andere te laten ma ken; de passage werd op tijd opengesteld. Burg, en Weth. doen hetzelfde voorstel. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 9. Onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw be noemd raadslid. De Voorzitter zegt dat de uitslag der op Woensdag 30 Oct. gehouden stemming is geweest, dat uitgebracht zijn 522 st., waarvan 3 van onwaarde. Hiervan ver kreeg de heer B.Okma te Woudsend 412, de heer D. J. Swierstra te Oppenhuizen 107 stemmen. Zoodat de heer Okma bij meerderheid van stemmen tot lid van den Raad is benoemd. Gisteren zijn de geloofsbrieven van den heer Okma ingekomen. Spr. stelt voor die te Zijn verloofde zat op de leuning zijner stoel; haar blond, eenigszins krullend haar streek langs zijn gezicht als hij zich over haar heenboog. Hij had den arm om haar heengeslagen, om haar vast te houden op haar onvei lige zitplaats. Meermalen bracht hij haar kleine hand aan zijne lippen of kuste haar blozend gezichtje. Mevrouw van Brandenfels deed die ongegeneerde teederheid onprettig aan. Zij beet zich op de lippen als de lachende oogen van den verloofde hare afkeu rende blikken ontmoetten. Hij raadde hare gedachten. Elke kus van hem op dat lieve gezichtje kwam haar eene ontwijding voor van het tot nu onaangeroerd hei ligdom. Zij gunde hem niet den geur der blonde lok ken, die over zijn voorhoofd hingen; niet den zachten druk der zoete, roode lippen, die zich zoo gewillig door hem lieten kussen; geene dier dweepende blikken harer vriéndelijke blauwe oogen. Hoe durfde die man, die vreemdeling, het wagen, haar rein, onschuldig kind met den gloed van zijn hartstocht te ontwijden. Zij had Baby wel van zijne zijde willen wegrukken, alsof elk zijner kussen onuit- wischbare brandmerken op haar lief gezichtje moest achterlaten. Hoe kwam zij dan toch tot die overspannen ge waarwordingen Zij had hare andere dochters toch ook als teeder geliefde verloofden gezien zij zag haar nu als liefhebbende jonge vrouwen en verheugde zich met moederlijken trots in haar geluk Waarom kwelde en martelde bij deze verloving die onvermijdelijke teederheid haar dan toch zoo vreese- lijk? Dat knappe gezicht van den verloofde kwam haar bepaald satanisch voor met zijn triomfeerend lachje. Onder ’t een of ander voorwendsel verliet zij de kamer, Burg, en Weth. stellen voor, het verzoek te wijzen van de hand, daar deze bleekjes gewoonljjk publiek worden verhuurd en adressanten zoo weinig, slechts f 3, aanbieden, terwijl bij verhuring bovendien nog de omslachtige weg moet worden gemaakt om bij hh. Ged. Staten goedkeuring van een dergelijk besluit aan te vragen. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 4. Adres van W. van der Meulen te Sneek, om hem een pensioen te verleenen. De Voorzitter stelt voor, bovenstaand adres, daar adressant tegen 1 Januari a. s. eervol ontslag heeft be komen en toch binnen 14 dagen weder eene vergadering moet worden gehouden ter benoeming van een wethou der, voor heden te laten rusten en het inmiddels ter Se cretarie ter inzage voor de leden van den Raad te leggen. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt al dus besloten. 5. Adres van de Wed. W. J. Nauta en 6 anderen te Heeg, betreffende de plaatsing van lantaarns en het maken van eene bestrating aldaar. Adressanten, allen wonende aan de «Schatting* te Heeg, verzoeken aldaar nog twee goed lichtende lan taarns te plaatsen, daar door aanbouwing een groot deel van die huizen in donker verkeert, terwijl tevens verzocht wordt de bestrating, tot zoover de huizen staan, uit te breiden. Het rapport van den gemeente-opzichter luidt, dat de verlichting onvoldoende genoemd mag worden, doch dat door de plaatsing van één lantaarn, op 50 meter af stand van de bestaande, voldoende verbetering is aan gebracht verder, dat hoewel eene bestrating in be bouwde kommen wel is aan te bevelen, voorloopig daar toe hier nog niet over te gaan, daar de grindweg in nog zeer goeden staat verkeert en de huizen slechts aan één kant van den weg staan. Burg, en Weth. doen hetzelfde voorstel, dus een lantaarn te plaatsen, en nog niet tot bestrating over te gaan, daar er wegen zijn, welke daaraan dringender behoefte hebben. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt aldus besloten. 6. Adres van J. Faber en 20 anderen te Nijland, betreffende het maken van eene bestrating aldaar. Adressanten, allen wonende aan den Tjaarddijk, verzoeken het nieuw aangebouwde gedeelte te be straten. Het rapport van den gemeente-opzichter luidt, dat zoover in een bebouwde kom de huizenrij reikt, eene be strating de voorkeur verdient en aangezien deze weg bij tijden zeer vuil is, adviseert de gemeente-opzichter aan het verzoek van adressanten te voldoen en het werk uit te voeren in 1902, daar hiervoor thans geen gelden op de gemeente-begrooting zijn uitgetrokken. Burg, en Weth. doen hetzelfde voorstel. De heer de Boer kan zich wel met dit voorstel ver eenigen, eene bestrating is daar wel noodig. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform be sloten. 7. Adres van G. Bakker en 10 anderen, tot plaat sing van een lantaarn te Woudsend. Adressanten verzoeken een lantaarn te plaatsen bij telefoonpaal no. 26, daar dat gedeelte weg, waar adres- pigniet. De pandbrief zou huwelijk van mevrouw van Rotenburg het geval geweest was, uitgereikt worden, VERGADERING van den Gemeente raad van Wymbritseradeel, op Zaterdag, den 2 Nov. 1901, des voormiddags te 101/, uur. Tegenwoordig zijn eerst 13, later 14 leden; één vacature. Voorzitter de heer M. H. Tromp, Burgemeester. Secretaris de heer J. Poppinga. Punten van behandeling: 1. Resumtie der notulen van de vergadering van den 28 Sept. 1.1. Nadat de notulen door den Secretaris zijn gelezen, worden deze onveranderd vastgesteld. 2. Mededeeling van ingekomen stukken enz. a. Een schrijven van mej. J. S. Bouwman—Gadeken, echtgenoote van het hoofd der o. 1. school te Hom- merts, d.d. 5 October, houdende mededeeling dat zij, onder dankbetuiging voor het in haar gesteld ver trouwen, hare benoeming tot onderwijzeres in de nut tige handwerken aan de o. 1. school aldaar, aanneemt; b. resolutie van h.h. Ged. Staten, d.d. 10 October, houdende goedkeuring van de door den Raad gewijzig de en opnieuw vastgestelde verordening, regelende het pensionneeren van gemeente-ambtenaren en van hunne weduwen en weezen in deze gemeente c. een schrijven van J. Wierda e. a., allen eigena ren en gebruikers van landerijen, gelegen aan den weg van Tirns tot Anneburen, dat zij aan de voorwaarden, voor het veranderen van dien kleiweg in een grindweg, bij raadsbesluit van 28 Mei bepaald, hebben voldaan en dus de gemeente thans dien weg in onderhoud en be heer kan overnemen. (Op een verzoek van adressanten om genoemden kleiweg in een grindweg te veranderen, weid bij besluit van 28 Mei 1.1. bepaald, dat de ge- wenschte verbetering zou worden aangebracht, indien belanghebbenden genegen waren de helft, ad f 890. in de kosten bij te dragen en rechthebbenden bij ge zegeld inschrijvingsbiljet afstand deden van dien weg en ’t daaraan staand grasgewas, terwijl alsdan tevens de eigenaars van aangrenzende landerijen zich verbon den de slooten steeds voldoende te hekkelen); d. besluit van h. h. Ged. Staten, d.d. 10 October, houdende goedkeuring van het le suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1901; e. resolutie van h. h. Ged. Staten d.d. 3 October, houdende goedkeuring der in de vergadering van den 28 Sept, gewijzigde en vastgestelde verordening, re gelende het bedrag van de jaarwedden der onderwijzers voor en de tegemoetkoming in de huishuur en de be- looning voor het geven van herhalings-onderwijs f. proces-verbaal van de op 12 October jl. door Burgemeester en Wethouders gehouden kas verifies tie bij den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat boe ken en kas in orde zijn bevonden. De Voorzitter deelt nog mede, dat de heer W. van der Meulen, wegens toenemende zwakte, tegen 1 Ja nuari a. s. ontslag heeft gevraagd als ambtenaar ter Secretarie. Burg, en Weth. hebben dat ontslag eervol verleend tegen 1 Januari a. s., onder dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten, der gemeente bewezen. Spr. zegt nog, dat de zwakte intusschen zoo is toe genomen, dat hij in de laatste dagen niet ter Secre tarie heeft kunnen komen. Door Burg, en Weth. is intusschen eene oproeping gedaan, waarop zich 3 sol licitanten aanmeldden. Uit dit 3-tal is benoemd Jan Krol, van Woudsend, thans werkzaam ter Secretarie te Den Helder, welke deze benoeming heeft aangeno men om met 1 December in dienst te treden. Op voorstel van den Voorzitter worden alle oven genoemde ingekomen stukken en mededeelingen zon der discussie en hoofdelijke stemming voor kennisge ving aangenomen. 3. Adres van B. H. Lijklema en J. J. Wittermans te Woudsend, betreffende onderhandsche inhuring van bleekjes aldaar. Adressanten verzoeken vijf bleekjes, voor en langs hunne woningen gelegen, voor den tijd van 5 jaren, onderhands te mogen huren voor de som van f3. •■1 Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1