I 01 H De Oorlog in Zuid-Afrika. Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. LE] In lijk aan Vad< noen hai riv genh ik m WYMBRITSERADEEL. Van den 1 tot en met 7 Nov. 1901 GeborenSjoerd, zv. Pier van Netten en Marie Rustious te Heeg Margaretha, dv. Ate Heijma en Esther Johanna Tusch te IJsbrechtum Wiepkje, dv. Kornelis Kramer en Catharina Wieten te Oudega Klaaske, dv. Hendrik Schilstra en Fokeltje Althui- sius Jan, zv. Jolie Landman en Janke Jellema, beiden te Goënga Jantje, dv. Klaas Steenbeek en Afke Veldhuis te Uitwellingerga. OverledenFolkert Zandstra, 54 jr., laatst echtgen. van Ljjsbeth Brouwer te Hommerts Jan Bekema, 75 jr., wed», van Grietje Straatsma te Woudsend Christina Veldhuis, 3 weken te Oppenhuizen. IJLST. Van 1 tot 8 Nov. 1901. OndertrouwdJohannes Philippus Ubbens 31 jr. en Johanna Wielinga 27 jr. Overleden: Jan Bakker 14 jr., zv Minne Bakker en Trjjntje van der Horst. De oorlog levert zoo weinig nieuws, dat we die kleine wapenfeiten bij ’t overdenken van den jammer in de kampen, maar overslaan. De Boeren hebben de 2 kanonnen van Benson wel gepakt 1 eeuwigen slaap, terwijl vader v, d. Borgh on der den kreet der wanhoop bij haar lijk neder- valt. den die ieder een bergplaats hadden. In een dier bergplaatsen werden ruim 50 manden gevonden, ge deeltelijk stukgetrapt en gedeeltelijk nog in goeden staat. Laatstgenoemde zijn aan de eigenaars terug gegeven. Het vuurtje stoken zal dus dit jaar minder zijn dan in vorige jaren en wel door de groote brutaliteit van de jeugd. Gelukkig! Naar men verneemt is uit Engeland te Groningen aanvrage gedaan om 50.000 H.L. haver te leveren. Aan de aanvrage kon gelukkig niet voldaan worden omdat die groote voorraad daar niet aanwe zig was. Li-Hung-Chang, de gladste van alle Chineezen, is gestorven in den ouderdom van 78 jaren. De pest. Behalve Glasgow is ook Liverpool (met Londen de voornaamste Engelsche handelstad) door de pest besmet verklaard. Aanvaring. De nachtmailboot «Koningin Regentes* der Maatschappij Zeeland (welke maatschappij twee maal per dag van Vlissingen naar Engeland en terug vaart) is gisteren nabij de Engelsche kust in aanvaring geweest met ’t Engelsche oorlogsschip «Proserpine*. De passagiers gingen over op ’t oorlogsschip. Treinbotsingen. De personentrein, die te 5.20 van Zwolle naar Groningen vertrekt, is Woensdagmorgen nabij de goederenloods bij wachtpost B te Zwolle door eene rangeermachine aangereden, zoodat de machine geheel stuk is en een buffer kwijt raakte. Van den personentrein zijn drie wagens verbrijzeld, twee goe deren- en een bagage-wagen. De materieele schade is aanzienlijk en de treinenloop ondervond door het gebeurde aanmerkelijke vertraging; zoo kwam o. a. de ochtendsneltrein van Groningen naar Utrecht, te Zwolle met circa een uur vertraging binnen. Het Groninger hoofdspoor geraakte versperd, waardoor de treinen geloodst moesten worden. Met kracht werd gewerkt om locomotief en voertuigen weder op het spoor te brengen en den weg te herstellen. Persoon lijke ongelukken hebben niet plaats gehad. Ook is Woensdagmorgen bij het binnenkomen van het station Zwolle de lokaaltrein van Hattumop den eersten personentrein der Nederl. Centraal Sp. Mij. Tan Utrecht geloopen. Een reiziger van den lokaal trein, alsmede de treincontroleur L. werden licht ge wond. Het materiaal werd slechts gering beschadigd. De Echo de Paris verneemt, dat dr. Heymans te Mentone een villa heeft gehuurd, bestemd als win terverblijf voor president Kruger. Maandagavond vergaderde de ijsclub «Friso* in het café Haanstra. Uit ’t verslag van den waarnemenden penningmeester bleek dat de ontvangsten over ’t afgeloopen jaar hadden bedragen 676 gld. 1% cent, de uitgaven 641 gld. 47y, cent; batig saldo alzoo 34 gld. 54 cent. Het getal leden bedraagt 301. Tot be stuurslid, in plaats van den heer U. Noordenbos, die bedankt had, werd gekozen de heer K. van der Veenherkozen werden de heeren K. Walstra en S. Roorda; zoodat met de heeren P. van Terwisga en P. Schenkius het bestuur weer voltallig is. Een veedrijver, die Dinsdag de markt alhier had bezocht, vertrok 's avonds per tram en ging als liefhebber van trissche lucht op het balcon van den eersten wagon staan. De con ducteur had juist de kaarten gecontroleerd en men naderde IJsbrechtum, toen men opeens den veedrijver miste. Dadelijk werd gestopt en een onderzoek ingesteld met ’t gevolg, dat men al spoedig hoorde roepen, ’t Geluid kwam uit de sloot, waarin de veedrijver, terwijl de tram volle vaart had, was terechtgekomen. Wonder boven wonder was hij geheel onge deerd. Alleen wat geschrokken en, natuurlijk, wat nat aan den buitenkant. Er was gisteren weer wat te zien en ’t trof juist tegen één uur, een tijd, waarop velen in den omtrek van ’t Hoogend de klok afwachten om weer den arbeid te beginnen. De onwillige schutter P. P., die weigerde te schutteren en zelfs niet eens opkwam bij den laatsten brand, zou aangepakt worden. Boete op boete was geloopen en ’t was een heele som geworden. De deurwaarder van den schuttersraad, v. d. Werf, stond in vol ornaat gereed, geassisteerd door den heer commissaris van politie en een paar agenten. Men vervoegde zich achter de Prinsengracht, aan de woning, waar P. verbleef; maar P., geen groote ambitie schijnende te hebben om met den sterken arm van ’t schut- tersgerecht, hier dus van v. d. W., kennis te maken, verwijderde zich achter uit ’t huis en had reeds een heele voorsprong op zijn achtervol gers, toen deze bemerkten, dat hij den kant van de Woudvaart uitging. En nu begon de eigenlijke jacht. P. liep langs de Woudvaart en zette zich over bij de «ijzeren helling*, de dienaars van den H. Her mandad namen denzelfden koers. En nu ging ’t verder. P. voorop, met flinken voorsprong, door landen en over slooten, telkens met hoed- gewuif de mannen van de wet aansporende om hem toch in te halen. Eindelijk kwam P. bij ’t voormalig tolhuis op de Lemsterweg terecht en behoefde nu niet zoo ver meer te loopen, om buiten de klokslag van Sneek en dus, voorloopig althans, buiten ver volging te zijn. Natuurlijk hadden velen reeds spoedig de juiste richting der operatie gesnapt en ontbrak ’t op den Lemsterweg niet aan oordeelvellingen, uitroepen, enz. Spoedig dadrna was ’t gevalletje afgeloopen. Politie naar huis, v. d. W. naar huis en de toeschouwers aan ’t werk. Dinsdagmiddag 4 uur, na afloop der vee markt, voelde een der marktbezoekers zich nog gedrongen een ander dito met een soort riem te tuchtigen; waardoor weer de politie ’t tot haar plicht rekende, hem even van de veemarkt te verwijderen. Blijkens advertentie in ons blad van he den, zal de jaarlijksche collecte van de oud strijders van 1830/31 in de volgende week ge houden worden. Mogen velen zich geroepen gevoelen iets bij te dragen ten bate der hoogbejaarden, die, zeventig jaren geleden, hun leven voor de eer des lands hebben veil gehad. Het water is laag, zeer laag voor den tijd van ’t jaar. Nog maar even boven Friesch Zomerpeil. In de Schoterlandsche Compagnonsvaart is ’t boezemwater zóó laag, dat de deuren der sluizen van den polder onder Aengwirden, die ’t polderwater in verbinding kunnen stel len met of afsluiting van die vaart, nog open staan. Ouden van dagen zeggen, dat dit nog nooit om dezen tijd van ’t jaar gebeurd is. Maandagmiddag was te Sloten een vrouw, moeder van een talrijk gezin, aan ’t spoelen van de wasch. Zij geraakte daarbij in ’t diepe scheepsvaarwater. Toen dit werd opgemerkt, was zij reeds zinkende, doch een paar ferme mannen wisten haar nog te redden. Door de deelhebbers der op te richten coöperatieve boterfabriek te Woudsend, is uit een zevental sollicitanten benoemd tot architect de heer Swarts te Heerenveen. Terwijl geheel de wereld verontwaardigd is over ’t uitmoorden der Boerenvrouwen, -kinderen en -grijs aards in de kampenterwijl steeds meer de oogen der menschen opengaan en den omvang van dezen gruwel bespeurenterwijl Engelsche onderzoekers alleen komen in kampen, waar de bestuurders weken te voren gewaarschuwd werden; terwijl dus onjuiste gegevens met opzet verzameld wordenterwijl echter de brutale cijfers niet weg te cijferen zijn en een vermoorden van een jong volk in weinig tijds aan duiden terwijl dit gebeurt, durft de Engelsche mi nister van oorlog, Brodrick, in een brief zeggen, dat de groote sterfte ’t gevolg is van oorzaken, die onaf scheidelijk zijn van den oorlog. Vele personen zijn •lecht gevoed en gekleed, als zij in de kampen ko men en dus niet tegen ziekten bestand. Al ’t moge lijke wordt gedaan, (luister goed! niet om die stum pers stiekum te vermoordenom den toestand in de kampen te verbeteren. Maar ’t is niet mogelijk om ontberingen te voorkomen, zoolang een klein aantal wanhopige mannen geen middelen ontzien om ’t land onbewoonbaar te maken. Deze laatste leugen is natuurlijk een omzetting van deze waarheidAls wij, Engelschen, de kampen naar den zeekant brachten, zouden de Boeren niets meer hoeven te sparen, geen treinen, die de kampen van vivres moeten voorzien, geen gevecht, waarbij Engel schen zich achter vrouwen verschuilen, dan zouden zjj geheel baas zijn. Daarom zijn die kampen er en nergens anders voor. WONSERADEEL. Van 30 Oct. tot en met 5 Nov. 1901. GeborenRein, zv Willem van der Zee en Evertje Wiersma te Witmarsum Pietertje, dv Marten van Straten en Battje Lafleur te Kimswerd Gerlofke, dv Melle van Dijk en Sjoukje Galema te Schettens Sjoerd, zv Sijbolt Bergsma en Willemina Roelsma te Pingjum. Gehuwd: Harmen Wallinga 47 jr. te Witmarsum en Akke van de Witte 45 jr. te Cornwerd. OverledenTietje Gerlofsma 13 jr. te Arum Ytje Folkertsma 75 jr., echtgen. van Wieger van der Heide te Ferwoude (overl. te Ferwerd) Ytje van Kalsbeek 1 jr. en 11 mnd. te Gaast Romke Nieuwland 67 jr.r echtgen. van Jantje Anema te Witmarsum Wijnzen van der Schaaf 66 jr. te Witmarsum (ongehuwd). ’t Gaat, schrijft men uit Doniawerstal, den boer goed in de laatste jaren. Jammer dat verhuurder en huurder om ’t langste eind trek ken en zoodoende de pachtsommen in de hoogte gaan. Zoo moet een plaats onder St. Nicolaasga, die ongeveer f 1600 huur deed, thans weer ingehuurd zijn voor f 2400. Gisteren werd te St. Nicolaasga de eerste veemarkt gehouden. Er waren 40 beesten en de handelaars hoofdzakelijk uit den omtrek. Alle begin is moeilijk en de markt had een paar weken eerder moeten zijn. IJLST. Bij de Woensdag alhier gehouden stemming ter verkiezing van twee notabelen bij de Ned. Herv. gem., is met op één na alge- meene stemmen gekozen de heer S. O. de Vries, terwijl herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren A. Postma en R. W. de Jong. JOURE. Onze kastmakersnijverheid breidt zich uit. Werd vroeger alleen vuren werk gemaakt, in den laatsten tijd verwerkt men aan enkele werkplaatsen ook al vrij wat pitch pine (Amerikaansch greenen- en eikenhout). K. de Vrij kreeg dezer dagen in opdracht 75 kasten van pitch pine te maken voor ’t Sanatorium te Hellendoorn. SNEEK. Blijkens achterstaande advertentie zal door ’t Hollandsch Tooneelgezelschap op gevoerd worden het prachtige tooneelspel «Kleine Willem* van Eva Westenberg. Op verschillende plaatsen in Holland en in ’t Zuiden van ons land werd dit stuk met ’t meeste succes vertoond. Mej. Tilly Lus treedt op als Kleine Willem en neemt ieder voor zich in door haar stem, haar natuurlijk doen als een echte jongen. Dat de andere rollen goed gespeeld worden, daarvoor zijn de namen der vertolkers borg. De korte inhoud van ’t stuk is als volgt Willem treedt op en vindt zijn moeder met een oom in gesprek over zijn toekomst. Nadat de moeder weer alleen is, komt de rijke heer Van der Borgh deze, die zijn aangetrouwde nicht is, bezoeken; hij heeft anders weinig met haar op om haar mindere afkomst, maar ver zoekt haar, namens zijn zieke dochter Anna, met haar Willem bij hem te komen inwonen. De moeder vreest verkeerde invloeden in de opvoeding haars zoons en weigert. De oom ziet in deze weigering, trots van den arme om van den rijke iets te willen aanvaarden en zegt, dat nu geen verzoening meer moge lijk is. ’t Tweede bedrijf speelt in een zaal ten huize van v. d. Borgh. Juist is de zieke doch ter Anna jarig, Willem is, op verzoek der zieke, met zijn oom dr. von Vlos, aanwezig, zonder dat vader v. d. Borgh ’t weet, quasi om zijn muzikale talenten ten toon te spreiden. Een prachtig tooneeltje is ’t nu volgend ge sprek tusschen de zieke en Willem en later tusschen v. d. Borgh en Willem, die zich lang zamerhand bekend maakt en zijne moeder ver dedigt tegen beleedigende uitdrukkingen van v. d. B. ’t Derde bedrijf speelt weer ten huize van v. d. B. Uit een gesprek van v. d. B. met een verpleegster merken we, dat de zieke Anna ’t niet lang meer zal maken en als Anna even later wordt binnengebracht, is dit wel te zien. De zieke wil nicht Marie en haar zoontje Wil lem zien; v. d. B. wil hier niet van weten, te meer daar hij meent, dat de overleden echtge noot van Marie, Frans v. d. Borgh, ook door zijn dochter was bemind. Anna doet de be kentenis, dat dit een vergissing is, maar dat zij den broer van Frans, dat zij Arend, op wien kleine Willem zoo gelijkt en die in Australië stierf, heeft liefgehad. De vader erkent zijn dwaling en als nu Willem met zijn aardig ge snap komt, verdwijnt de oneenigheid, Willem zingt de afgetobde zieke in den De fabriek zal vermoedelijk gebouwd wor den tusschen de Welle en den grindweg op 200 M. afstand van de brug over de Ee. De gemeenteraad te Engwirden heeft met 6 tegen 4 stemmen verworpen een voor stel van een der leden, om van gemeentewege alle schoolkinderen gedurende het wintersei zoen van schoolpantoffels te voorzien. Een jongeling van Tijnje (Opsterland) in Duitschland vertoevende, kreeg aldaar een ongeluk, zoodat hij ongeveer een jaar in een «krankenhaus» verpleegd werd. Toen hij dit, eenigen tijd geleden, kon ver laten, werd hij terstond in hechtenis genomen, beschuldigd van Majesteitschennis. Thans heeft de familie bericht ontvangen dat hij is vrijgesproken en binnenkort naar hier denkt terug te keeren. Dinsdagavond vergaderde in «Amicitia* de ijsvereeniging «Sneek*. Inkomsten in ’t af geloopen jaar f 640, uitgaven f 438, batig sal do f 202. Na delging der resteerende schuld ad f 186 (ontstaan door aanleg kunstijsbaan), bedraagt ’t saldo nog f 16. ’t Aantal leden is 150. Tot bestuurslid werd gekozen de heer P. Gorter en er werd besloten een ijsfeest te houden, waarvoor een commissie werd benoemd, bestaande uit de heeren R. Regenbogen, L. v. d. Feer en F. Pijttersen Az., die niet alleen ’t bestuur moet bijstaan, maar ook zal trachten een waarborgfonds te verkrijgen, om ’t feest mogelijk te maken. Indertijd meldden we, hoe schipper Fok- kema, met een kielboot van den heer Schen kius terugkomende met een drietal heeren, van de hardzeilerij, door ’t stoppen eener stoom boot met den kop in den wal raakte (in ’t Zomerrak), hoe een schipper, wien door F. toegeroepen werd, de zeilen te strijken, woest op de kielboot aanvoer, deze beschadigde en den 71-jarigen F. mishandelde, nadat hij op de kielboot was overgesprongen. F. wilde zich nog met een koffieketel verdedigen maar kreeg weer slagen in den nek. De oude schipper heeft er 4 weken pijn van gehad. Beklaagde Pieter de J. van Oudehaske was niet verschenen. Do Officier sprak er Woensdag voor de Rechtbank schande over, dat geen der heeren op de kielboot den ouden schipper te hulp kwam en vorderde tegen Pieter 1 mnd. In den nacht van 19 op 20 Aug. (’t was kermis) waren bij den caféhouder Osinga in de «Gouden Leeuw* alhier, nog eenige be zoekers, toen één uur, de 48-jarige A. E, binnen kwam. Juist verzocht nu de caféhou der de heeren te vertrekken en ieder ging. E. was een weinig aangeschoten en daardoor wat erg oploopend. Tenminste, buiten gekomen, schiet hij even later achter een kraam weg en steekt den heer J. H. de B. met een mes in den onderkant van den linkerbovenarm. De wond vereischte geneeskundige hulp. Woensdag voor de Rechtbank weet beklaag de geen reden voor zijn misdrijf op te geven; hij meent trouwens ook niets te hebben ge daan. De Officier eischt 6 weken. Het Hof te Leeuwarden bevestigde het vonnis en de eisch van het openbaar ministerie en veroordeelde B. P., alhier, tot 3 mnd. ge vangenisstraf. Jelle M., een schippersknecht van bui ten, had in Sept, te Dronrijp al f 5 verduisterd; daardoor buiten betrekking, was hij op 2 Oct. alhier en haalde bij den heer H. v. d. Zee 10 M. staaldraad op naam van een Groninger schipper. Deze vertelde later, dat Jelle vroe ger een poos bij hem diende, maar op 2 Oct. niet. Het staaldraad werd door Jelle voor 75 cent verkocht en ’t geld omgezet in sterke drank. J. is nog slechts 34 jr., heeft geen gunstig verleden, is zonder pensioen wegge zonden als Indisch soldaat, onderging wegens insubordinatie 3 mnd., voor diefstal reeds 6 mnd. Reden waarom Woensdag voor de Rechtbank te Leeuwarden 6 mnd. tegen hem geeischt werd. Overal kan men de strooibiljetten le zen, waarin het Nationaal Arbeids-Secretari- aat in Nederland opwekt tot steun van den boycot der Engelsche schepen. Naar we reeds meermalen schreven zal deze boycot, als hij gelukt en doorgaat, op 1 Januari a. s. beginnen, indien de Britten dan nog geen vrede in Zuid- Afrika gesloten hebben. Te Leeuwarden is een comité opgericht om den boycot der Engelschen te steunen, ’t Be stuur bestaat uit de heeren: mr. J. Verwer voorz., IJ. W. Tijsma, vice-voorz., G. W. Mel chers. seer., Z. Middelkoop, vice-secr. en M. Frantzen, penningmeester. Zooals men ziet, zijn in dit bestuur zeer ver schillende politieke richtingen vertegenwoor digd. I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 2