I I w 9 b d i Plaatselijk Nieuws. Binnenlandscli Nieuws. Kantongerecht te Sneek. I een L de eischen van de he f de »Doops- kwamen zij onder Veendam. gehouden, het was intusschen duister geworden. s i f 4 I 1 de ste thi ve v a h o z h g h 01 h st al ki te In de 41ste jaargang van de »Doops- gezinde Bijdragen» komt o. a. voor een schets algemeene vergadering, overeenkomstig het verzoek van de Boerenafgevaardigden, die Bordeaux onlangs bezocht hebben, verklaard hebben voorstanders van den boycot van Engelsche schepen te zjjn. Leerplichtvaria. De onderwijzer uit Oranjewoud vertrok voor eenigen tijd naar Holland, waar hij een betere betrekking had gekregen. Hij werd gedagvaard Donderdag jl. te verschijnen voor den kantonrechter te Heerenveen, als getuige in een leerplicht-overtreding. Hij kwam en beurdef 23.50 getuigengeld, terwijl de eisch tegen den overtreder luiddef 1 boete. Zeldzaam. De Ned. Herv. gemeente te Zevenaar heeft in 113 jaren tijds slechts twee predikanten gehad. Thans is er reeds 60 jaren lang ds. H. J. Fijnebrink, die de oudste dienstdoende predikant in de Ned. Herv. Kerk is. En vóór dezen grijzen voorganger der ge meente, predikte ds. Heldring er 53 jaren lang. Op 1 Jan 1902 vieren de postzegels in ons land hun gouden jubilee. Toestand der Koningin. H. M. de Koningin is Hare jongste ongesteldheid nog niet geheel te boven en houdt verder Haar kamers. Zondagmorgen had ten paleize een consult plaats met den hofarts L. Pot en den arts E. H. Halbertsma uit ’s-Gravenhage. Een verpleegster uit de residentie is Zondagavond ten paleize gekomen en blijft daar voorloopig. De Koningin-Moeder heeft Hare reis bekort en kwam gisteravond op het paleis Het Loo. Naar het»Vad.« verneemt is de administratieve raad van het Hof van Arbitrage thans tegen Woensdag 20 November bijeengeroepen. In de vergadering zal allereerst de begroeting van den Raad voor 1902 worden vastgesteld. Daarna zal het beroep der vertegenwoordigers van de Zuid-Afrikaansche Republieken ter sprake komen en daaromtrent een beslissing worden genomen. monument opgericht te Schierstein bij Wiesbaden. Alle Christiaans uit dat plaatsje en zeer vele naam- genooten uit alle deelen van Duitschland hebben de gelden bijeengebracht. Terwijl wij hier zacht weder hebben, is ’t in ’t Noorden van Zweden zeer koud; te Haparanda gisteren 26° F. vorst. Dat is zelfs voor die streek wat heel bar! Nederland en Zuid-Afrika. Uit een te Amsterdam ontvangen brief, dien men ons welwillend ter inzage zendt, blijkt dat ds. Godefroy omstreeks half October uit Zuid-Afrika naar de Bermuda-eilanden is gedeporteerd. Van de familie van ds. Godefroy is het hoofd des gezins op Bermuda, een der zoons in Engelsch-Indië, een ander op St. Helena, een der zoons werd op St. Helena doodgeschoten, een ander is eveneens gestorven, ter wijl twee kinderen nog te Pretoria wonen. Mr. 1. A. van Hall contra N. Arnh. Gt. Dezer dagen werd door de arrondissements-rechtbank te Arnhem bevel van rechtsingang verleend tegen den directeur van de Nieuwe Arnhemsche Courant, den heer Jan Mink man, terzake vaneen in dat blad van 4Juli 1901 op genomen artikel onder het opschrift »Binnenland«, door welk geschrift de heer mr. F. A. van Hall, advo caat en commissionair in effecten te Utrecht, »opzette- lijk wordt beleedigd*. vriespunt gedaald is, behoeft men hem daarbij niet te benijden. Waar dus de matrozen elkaar afwisselen, daar is hij bijna steeds in ’t getouw. Uit ’t bovenstaande begrijpt men, dat niet alleen flink en gehard, maar ook geoefend volk voor deze visscherij noodig is en plaatsen als Vlaardingen en Maassluis b.v. maar niet, bij gebrek aan volk, den eersten den besten land rot of zelfs binnenvisscher kunnen gebruiken. Het Tweede-Kamerlid J. F. Jansen, de doyen d’age van dit regeeringslichaam, tevens burgemeester van Tilburg, is overleden. Voor den boycot werd nog door »De Telegraaf* ont vangen, (dus na de opgaven van October) tot Zater dag jl. f 186,65 aan geld, en verder aan toezeggingen f 1130 in eens, f 102,75 wekelijks en nog een kleine som maandelijks. Aan de Temps wordt uit Bordeaux geseind dat de verschillende vereenigingen van werklieden, betrokken bij het haven- en dokbedrijf, Zaterdagavond op eene 1 Wi vai Sjc Een blokkade. Te Groningen had een huiseigenaar een schutting geplaatst voor de bovenwoning van iemand aan den Oosterweg. De man beweerde recht te hebben op den uitgang en meende den gestelden eisch kracht bij te zetten door tot blokkade over te gaan. Gisteren, na een afzetting van vijf dagen, is eindelijk de blokkade verbroken. De huisbaas heeft toegegeven aan den grondeigenaar. Nu wacht hem nog een eisch tot schadevergoeding van den bewoner. Deze toch is vijf dagen van de wereld afgezonderd geweest. In den beginne maakte men weliswaar gebruik van een ladder, die uit een raampje gestoken was en in bum mans tuin uitkwam, doch daar dit niet zonder levensgevaar ging, moest men ook dit eenige middel spoedig opgeven. Vijf dagen dan heeft hij met zijn gezin de vrijheid gemist. De kinderen konden niet naar school, de man (hij is kleermaker) kon zijn klanten, de klanten hem niet bezoeken. Kwam ’s morgens de melkboer een emmer op Napolitaansche wijze werd aan een touw uit het raam neergelaten, de melk er in gedaan, en het voorwerp weder opgeheschen. Ging er een bakker voorbij, dan ’t raam spoedig omhooggeschoven, geroepen, en de emmer weder ge bruikt en dit middel paste men telkens toe, als men proviand noodig had. En zoo is die emmer de eenige communicatie m^t de buitenwereld geweest. Daarbij komt nog, dat het huis ternauwernood be woonbaar was. De voordeur weggenomen, de trap gedeeltelijk opgebroken, een gedeelte van den buiten muur uitgekapt, een wand van het vertrek verwijderd. Overal ongezellig, rommelig en vooral koud. Geen wonder dus dat de bewoner een warme tege moetkoming van den eigenaar gaat vragen. Uit Londen wordt aan de »Petit Bleu* geseind dat men in Ierland op een zonderling denkbeeld is gekomen. De nationalisten zouden toch niets meer of minder dan President Kroger candidaat willen stellen voor het parlement in een district, waar zij van de overwinning zeker zijn. Zij zeggen, dat waar de regeering zelf beweert, Transvaal geannexeerd te hebben, men dus van Presi dent Kruger mag zeggen, dat hij Britsch onderdaan is en niemand kan dus zijn verkiezing als ongeldig ver klaren. Daarvan zijn wij nu nog zoo zeker niet, maar in ieder geval bewijst dit alweer, in welke mate de Ieren Engeland verfoeien, om zich een dergefljke handelwijze te durven veroorloven. Zitting van Woensdag 30 Oct. 1901. Bij de heden gehouden zitting van het Kantonge recht, gepresideerd door den Kantonrechter, den heer Mr. K. Klein, werden de volgende vonnissen gewezen 1. S. S., 47 jaar, sjouwerman te Sneek, wegens openbare dronkenschap tot eene geldboete van f 1.50, subs, 2 dagen hechtenis. 2. J. v. d. W., 29 jaar, sjouwerman te Sneek, even, eens wegens kennelijken staat van dronkenschap, tot eene geldboete van f 3.subs. 2 dagen hechtenis. 3. J. de W., 67 jaar, polderwerker te Sneek, ook al wegens kennelijken staat van dronkenschap, tot eene geldboete van f 1.50, subs. 2 dagen hechtenis. 4. G. H., 35 jaar, zonder beroep te Sneek, wegens een zelfde feit alsvoren, tot eene geldboete van f 1.50, subs. 2 dagen hechtenis. 5. C. R- 50 jaar, koopman te Sneek, wegens het laten losloopen van een hond, gevaarlijk voor andere dieren, zonder dat deze voorzien was van een muilkorf, ot eene geldboete van f 4.subs. 2 dagen hechtenis. 6. D. O., kermisreiziger te Sneek, wegens openbare dronkenschap tot eene hechtenis van 3 weken. 7. J. B., 52 jaar, sjouwerman te Sneek, wegens het vervoeren van kalveren op noodeloos pijnlijke en kwellende wijze, tot eene geldboete van f 4.subs. 2 dagen hechtenis. 8. T. P. K., 62 jaar, koopman te Groningen, we gens het reizen met een sneltrein, zonder voorzien te zijn van een voldoend plaatsbewijs en weigering van betaling der verschuldigde boete, tot eene geldboete van f 3.subs. 2 dagen hechtenis. 9. R. G., 47 jaar, veehouder te Wolsum, wegens het laten werpen van slataarde aan den openbaren weg tot eene geldboete van f 3.subs. 1 dag hechtenis. 10. H. L. en W. D., beiden 21 jaar oud, steenbak- bersknechten te Sneek, wegens het visschen met een verboden vischtuig, ieder tot eene geldboete van f 10, subs. 4 dagen hechtenis en verbeurdverklaring en ver nietiging van het in beslaggenomen schrobnet. 11. L. B., 75 jaar, visscher te Woudsend, we gens het visschen met verboden vischtuig, bij 4e herhaling gepleegd tot eene hechtenisstraf van 7 da gen en verbeurdverklaring en vernietiging van de niet in beslaggenomen gebbe, bij niet uitlevering daarvan te vervangen door de geschatte waarde ad f 1.50, bij niet betaling te vervangen door 1 dag hechtenis. 12. A. W., 35 jaar, polderwerker te Woudsend, wegens het visschen in verboden vischwater, terwijl hij bovendien niet in ’t bezit is van een vischacte, tot 2 geldboeten van f 3.subs. 2 dagen voor elke boete- 13. J. de J., 35 jaar, polderwerker te Oldeboorn, idem alsvoren, tot eene geldboete van f 4.subs. 2 dagen hechtenis. 14. A. B. Z., 31 jaar, visscher te Terhorne, wegens het visschen met een verboden vischtuig, tot eene geldboete van f 3.subs. 2 dagen hechtenis. 15. H. B. Z., 46 jaar, visscher te Terhorne, alsvo ren, tot eene geldboete van f 3.subs. 2 dagen hech tenis. 16. J. L., 26 jaar, voerman te Oosterwierum en B. J., 14 jaar te Sneek, wegens het gooien met steenen tegen de potjes van de telefoonpalen. Sub. 1 tot eene geldboete van f 7.subs. 3 dagen hechtenis sub. 2 vrijgesproken. 17. J. v. d. W., 37 jaar, melkrijdersknecht te IJs- brechtum, wegens het rijden met een te zwaar beladen wagen met te smalle wielbanden, tot eene geldboete van f 5.subs. 2 dagen hechtenis. 18. J. v. d.Z., 52 jaar, kermisreiziger te Sneek, we gens het staan met een tent op particulier terrein, doch binnen 20 meter van den openbaren weg te IJlst, zonder vergunning van den Burgemeester dier ge meente, werd vrijgesproken. 19. B. Z., 47 jaar, koopman te Sneek, wegens het rijden met een kar, waarvoor 3 honden waren ge spannen tot eene geldboete van f 1.subs. 1 dag hechtenis. 20. S. P., 50 jaar, veekoopman te Roordahuizum, wegens kennelijken staat van dronkenschap, tot eene geldboete van f 1.50, subs. 2 dagen hechtenis. 21. W. de B„ 22 jaar, temmerknecht te Oppenhui. zen, alsvoren, tot eene geldboete van f 1.50, subs. 2 dagen hechtenis. 22. A. v. S., 52 jaar, veedrijver te Workum, alsvo ren, tot eene geldboete van f 1.50, subs. 2 dagen hech tenis. SNEEK. Vrijdagavond woonde een behoor lijk bezette zaal de uitvoering bij, door den heer Paul Gaillard gearrangeerd. Een zeer variëerend programma gaf de ge- wenschte afwisseling, terwijl de concertvleugel uit de magazijnen van de firma J. F. Cuypers, Den Haag, een niet te versmaden instrument bleek te zijn. Een negental nummers vulde den avond. Om nu te zeggen, welk der nummers ’t schoonst was, of ’t best vertolkt werd, of ’t meest in den smaak viel, laten we alleen zeg gen, dat de geheele avond een avond v.in kunstgenot was, dat ’t aandachtig luisterend publiek door zijn applaus getuigde te genieten. Het eerste nummer, Trio, op: 1, no. 1, van v. Beethoven voor piano, viool en violoncel, uit gevoerd door de heeren Paul Gaillard, A. Rudersdorff en Frits Gaillard, gaf reeds dade lijk ’t cachet aan den avonden toen daarna mej. Lucie Coenen een aria uit de opera »Ti- tus« van Mozart gaf en door haar schoone so- praanstem ’t auditorium bekoorde, wist men, dat ’t een avond van waar kunstgenot zou zijn. In no. 3, liet ons de heer Frits Gaillard hooren en treffend schoon hooren, wat heerlijk instrument een violoncel ishoe dit verschil lende gevoelens kan vertolken, voöral als ’t zóó bespeeld wordt. Voor de pauze hoorden we nog de Sonate op: 8 voor piano en viool van den beroemden Schandinaviër Edvard Grieg en daarna ver tolkte de heer Paul Gaillard, begeleid door een strijkkwintet, de Capriccio Brillant, op: 22, van Mendelsaohn. Dat de vertolking uitste kend was, behoeven we niet te zeggen. Na een drietal liederen door mej. Coenen, toonde ons, door de uitvoering van op: 31 van H. Vieuxtemps, de heer Rudersdorff zijn meesterschap op de viool. Toen we vervolgens nog eens de cello van den heer Frits Gaillard te hooren hadden ge kregen, werd de uitvoering besloten met een paar heerlijke liederen van v. Beethoven. De schoone vertolking door mej. Lucie Coenen met haar prachtige stem en de begeleiding van piano, viool en cello door de drie heeren vorm den een waardig slot en ’t was een dankbaar applaus, dat de spelers loonde. We danken den heer Paul Gaillard voor de zen avond van kunstgenot en we mogen er bij zeggen, al was de zaal behoorlijk bezet door een kleine tweehonderd toehoorders, er zijn in Sneek meer liefhebbers van kunst en les absents avaient tort. over den zoo vroeg ontslapen ds. L. Hesta, vroeger predikant bij de Doopsgezinde ge meente alhier, later te Haarlem. Mede is portret van den overledene opgenomen. Verleden Dinsdagavond moesten de schippers van hier naar ’t Heidenschap en nog een paar booten ook, die van Sneek afkwa men, te Heeg blijven liggen wegens den mist. Den volgenden morgen werd de reis voort gezet. Gelukkig worden we hier niet zoo geregeld en aanhoudend met mist geplaagd als Enge land en vooral Londen. Daar is de mist nu plotseling verdwenen, nadat hij een week lang alles in den war bracht. Treinen uren en uren te laat. Schepen verhinderd te vertrekken. Schepen gestrand, verongelukt. In Londen is ’t dan ellendig. Veel ongelukken en overal stilstand in ’t vervoer. Gedeputeerde Staten hebben, op aan dringen vooral van Wymbritseradeel, een voor stel bij de Prov. St. ingediend, om de wegen te beschermen tegen de zware petroleumwa- gens; voertuigen, die zelf reeds zoo zwaar zijn en dan nog gevuld worden met 3000 a 3500 L. petroleum. Ged. St. willen geen grootere wagens toelaten dan de kleinste petroleum- wagens, die nu aanwezig zijn en dan moeten de velgen 20 cM. in plaats van, zooals nu, 10,5 cM. breed zijn. Zwaardere wagens vernielen te veel de wegen en bruggen en nog breedere velgen zou dit niet voldoende beletten. Naar men ons meedeelt, is de kwestie tusschen ons gemeentebestuur en ’t bestuur der Kath. Kerk omtrent den bouw van ’t Zie kenhuis opgelost. De gewenschte ophooging van ’t bouwter rein zal plaats hebbenwaardoor de water- lossing mogelijk wordt naar de Franekervaart. De aanbesteding onzer gasfabriek moet ook aanstaande zijn, zoodat de uitvoering van twee belangrijke werken spoedig in uitzicht is. Wij verwijzen naar nevenstaande an nonce, waarin wordt opgewekt tot een bezoek aan de Transvaal-Tentoonstelling, die van Woensdag 13 Nov. tot en met Zaterdag 16 Nov. gehouden wordt in de kunstzalen van Mej. G. H. Matthijssen, Ruiterskwartier 95, te Leeuwarden. Er zijn te zien voorwerpen, vervaardigd door krijgsgevangen Boeren op Ceylon en St. Helena. De opbrengst der verkochte stukken, gevoegd bij de entrées zullen dienen voor ’t Broekhuizen fonds voor Weduwen en Weezen van gevallen strijders en voor de Moordkam pen. Over ’t edele van de bestemming der gel den behoeven we dus niet uit te weiden. Maar bovendien stelt de geringe entrée ad 25 cents ieder in staat iets werkelijk aardigs, eigenaar digs, en kunstvol handwerk te zien. Op verschillende plaatsen is de tentoonstel ling reeds gehouden en heeft na aftrek der onvermijdelijke onkosten reeds meer dan f 9000 opgebracht. Door de politie te Deventer is Vrijdag aldaar gearresteerd iemand, zich noemende Schaafsma, die zich alhier en te Lemmer voor deed als rijksopzichter van den weg Lemmer Sneek en op beide plaatsen minder aangename praktijken uitoefende. Verder was hij gesignaleerd in ’t Politieblad wegens oplichterijen en diefstallen te Zaandam, Hilversum, Kampen, Heerenveen en Steenwijk. Hij deed zich ’t laatst voor als zendeling en had te Deventer in een logement kamers en pension. Zijn naam is H. Haak, hij is 25 jr. oud en was vroeger coupeur bij de firma Peek en Cloppenburg te Amsterdam. Zijn geboorte plaats is Groningen. H. is te Heerenveen binnengebracht. Zondag is in eene vergadering in de »Klanderij« te Leeuwarden een voorloopig co mité benoemd, om te komen tot een provinciale organisatie naar de beginselen van den Vrij- zinnig-Democratischen Bond. ’t Comité bestaat uit de heeren: Hofstra te Wijnaldum, v. Zinderen Bakker te Kortezwaag, Hoekstra en Rauwerda te Leeuwarden, ds. de Hol te Hindeloopen, W. C. de Jong te Wor kum, Dijk te Jubbega en Zelvelder, districts schoolopziener te Heerenveen. Zaterdag verplichte rijkskeuring van dekhengsten; aangeboden 62, afwezig gebleven 2, afgekeurd 16, uitgesteld 5. Dus dadelijk goedgekeurd 39, o. a. »Enno< van P. Boer- mans te Klieuw en »Hannibal< van Sj. N. Asma, bij Heeg. BOLS WARD. Naar ons wordt medege deeld, zal de bekende fabriek van schaatsen van den heer G. Ruiter van Akkrum, met 1 December verplaatst worden naar Bolsward, waarvoor de smederij van den heer J. Sj. Fa ber bij de St. Janspoort is aangekocht. Bolv). Ct. Een goocheme rijwieldief. Uit Sappemeer schrijft men aan het »V. v. O. G.« Toevallig kwam ons een vermakelijke rijwieldiefstal ter oore, voor den eigenaar echter minder aangenaam. Het was met de Veendammer kermis. Iemand, die lustig naar die feestelijkheid fietste op een splinter nieuwe Fongers, werd ingehaald door een collega fietsrijder, op een dito merk, doch zeer slechte oude kar. Kennismaking tusschen beiden, hoewel ze elkaar wildvreemd waren, was spoedig gemaakt en keuvelend Daar werd even stil De berijder van de oude kar maakte de opmerking, dat het toch een enorm verschil zou zijn, het rijden op zijn ouwe en de splinternieuwe van zijn buurman. Hij moest binnenkort toch een nieuwe hebben, dacht wel weer een Fongers te nemen, en als hij nu even de kar van zjjn metgezel mocht berijden, dan kon hij eens zien, of het noodig was dat hjj gauw een nieuwe fiets kocht. Ga je gang maar, zeide de ander bereidwillig. Daar stapte de aan een nieuwe fiets toe zijnde mijnheer op de nieuwe Fongers, draaide een paar maal rond, om vervolgens een bewjjs af te leggen van zijn bedre venheid in de edele kunst, Hij verdween dan ook zoo snel mogelijk en probeert bepaald nog de nieuwe fiets, tenminste de oude kar is tot nog toe op zijn plaats gebleven en niet teruggehaald. Christiaan de (Vet. Voor Oom Chrisjan wordt een i De heer A. Kabel, alhier, is beroepen naar Makkinga c. a. (N. Herv. Kerk). i c. 1 1 toi di f44 1 I i G: ali 8 h c g d k i lin bei Stf Sp Ot N 1-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 2