NIEUWS- BJ AbVEIlTESTIEBLAD THEE. ÏW8 XWEK ES «ISMES. 56e Jaargang. Woensdag 20 TT ave mb er 1901. Op het laatste oogenblik. ITo. 93. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Orficieele Advertentie. Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON. KENNISGEVING. laag gelegen 17.) Maar wat was, Hit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f 0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. Amsterdam ontwikkelde zich steeds meer tot hoofdmarkt voor dit artikel. Over den Nederlandschen consul-generaal te Pretoria, den heer F. J. Domela Nieuwenhuis, is in den laatsten tijd veel geschreven, vooral over zijn terug roeping, over zijn verhouding tot den ter dood gebrach- ten advocaat Broeksma, enz. Thans meldt de «Nieuwe Crt., dat de heer D. N. WETHOUDERS BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Sneek, brengen ter voldoening aan art. 8 der Hinderwet ter openbare kennis, dat aan SALOMON de JONG, Koopman te Sneek en zijne rechtverkrijgenden, vergunning is verleend tot het oprichten van eene Bewaarplaats-, Drogerij- en Zouterij van huiden, in het perceel kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie C, no. 1699, staande aan de Woudvaart, wijk 17 no. 154’. Sneek, den 16 November 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, JAC. van der LAAN, Secretaris. De Telegraaf meldde Zaterdag, dat er door tusschen - komst van dit blad reeds f 875 per week voor den boycot beschikbaar is. (Den boycot op een duur van 4 weken gerekend.) Natuurlijk ontvangt ’t boycot- comité-zelf ook gelden, die hier niet bij gerekend zijn. Roman van Henriette v. Meerheimb. Zij wilde zich met werk overladen, om de smart, die haar hart verscheurde zoodra hare blikken op het zon nige gezichtje van haar lieveling vielen, niet de over hand te doen krijgen. Hoe zou zij zonder Baby het le ven kunnen dragenHoe stil, hoe ledig zou alles zijn zonder die zingende, lachende stem in huis en tuin zonder die vlugge voetjes, die gedurig trapop-, trapaf sprongen. Geen goedenmorgen-kus meer van die zoete, rooskleurige lippen, geen zich aan haar borst leunend blond kopje geen hartelijk«moedertje, zoet lief moedertje bij ’t goedennacht wenschen alleen nog maar in de droomen van haar hartverscheurend verlangen zouden die vleiende woorden haar in ’t oor klinken. ’t Was haar altijd bitter zwaar gevallen van hare dochters te moeten scheiden maar d i t kind het was ’t laatste, het meest geliefde 1 Tegenover haar eigen hart stemde zij gewillig toe wat zij voor ande ren hardnekkig zou ontkend hebben. Het laatste, het meest geliefde, ja haar kleintje, haar zonneschijn tje! Geen van de anderen was zoo teder georganiseerd, zoo warm gevoelend, zoo. door liefde verwend en juist deze ging zoo ver van haar weg in vreemde toestanden, kwam zij moest het erkennen in zulke harde, onbarmhartige handenGedurig weder rees een vreeselijk vermoeden, argwaan en wantrouwen tegen Königseck bij haar op. Zij mocht zich-zelve trachten te misleiden, zich zijne oogenschijnlijk hartstochtelijke verliefdheid voorhouden alles te vergeefs 1 Maar met de zekerheid dat Baby’s lot aan ’t zijne verbonden was, verlieten haar trots, hare vroeger zoo scherp aan den dag gelegde afkeuring tegenover haar onsympa- thieken, ongewenschten schoonzoon, haar geheel en al. Zij zou zich voor hem op de knieën hebben kunnen werpen en smeeken«wees goed voor mijn kind, en ik Op den kouden maar korten winter volgde een vroege, veel belovende lente met zonnige dagen, voch- tig-warme nachten, waarin zich als door een wonder de kleine knopjes aan heggen en struiken ontvouwden. Men kon eiken morgen zien, hoe groen het weer ge durende den nacht geworden was. Over de grasvelden wipten de zwarte merels. Uit alle verscholen hoekjes en plekjes keken donkerblauwe viooltjes; hun zoete Een noordelijke lente is mooiniet zoo bedwel mend en overladen met bloesems als de zuidelijke, maar vol teederen weemoed en zoete hoop. Zij wierp over de berken met hun slanke witte stammen al spelende lichtgroene bladeren-sluiers als bruidstooi en ook Gabriëlle’s blonde haren zou de lieve lente met den bruidssluier tooien. Het Wesendorfer huis, altijd zoo kraak-zindelijk, straalde nu bepaald in den glans van zilverschoone vensters en gladgeschuurde tegelsteenen van den vloer tot den kelder. In de keuken hielden de keukenprin ses met Fieke en Trijntje een onderlingen wedstrijd in koken en braden, en de vrouwen uit het dorp brachten zoo juist de fijne, gestreken uitzet-wasch in groote met bloemen bekranste waschmanden in huis, om daarna onder koffie en koek hare praatlustige ton gen even snel in beweging te brengen als straks hare vlijtige handen. Baby trippelde overal rond als een kleine zonne straal nu eens hielp zij madam de keukenprinses een poosje bij het gereedmaken van het koekdeegdan weer babbelde zij met Fieke, haar toekomstige keu kenmeid, of drukte den ouden koetsier haar geliefde pony’s bijzonder op ’t hart. Zij bezocht nog elk hoekje en lievelingsplekje in tuin en huis maar het pijnlijke van het afscheid, dat zich zoo menigmaal wilde doen gelden, werd glansrijk overwonnen door het opborrelend geluk van haar jong hart. Mevrouw van Brandenfels had het heel druk met het onderdak brengen en de zorg voor de talrijke gasten. ’t Kwam hare kinderen voor, alsof zij nog bij geen enkel feest ooit zooveel koortsachtige bedrijvigheid aan den dag gelegd had. laat zich veelal reeds eenigermate naar de kleur van den drank (die helder wijnrood behoort te zijn) en naar den geur van het afgetrokken blad beoordeelen. Goede Chineesche soorten zijn doorgaans lichter, Indische meer diepdon ker getint. In de eerste tijden van hare bekendheid in deze landen werd door velen (waaronder dok ter Bontekoe) aan de thee geneeskracht voor vele kwalen toegeschreven. Hierover is de geleerde wereld ’t echter nooit eens geweest, noch zal ze ’t waarschijnlijk ooit worden. Ver- frisschende en opwekkende eigenschappen be zit de drank evenwel in hooge mate. De be kende Fransche schrijver Paul Leroy-Beaulieu zeide: Wij menschen van Zuid-Europa, hebben ons verbeeld, dat de groote drank voor ’t menschelijk geslacht is of moet zijnde wijn. Dit is klaarblijkelijk een dwaling; de drank, die zich telkens nog meer verbreidt onder de menschen, is de thee. In West-Siberië worden de theebladeren met vet bereid, bij wijze van groente bereid. De grootste theeverbruikers zijn Engeland en alle Britsche koloniën, waar blanken wonen, Noord-Amerika, Rusland en Nederland; maar ook in Duitschland en Frankrijk neemt ’t ge- gebruik toe en door de opheffing der inko mende rechten zal ook België niet achterblijven. De thee bevat, evenals de koffie, verschillen de stoffen, als théine, looizuur en aromatische olie, die in ’t bijzonder den smaak beheerschen. Door de hoeveelheid aanwezige théine kan eenigszins de waarde en de echtheid der thee worden geschat. Toch is een scheikundig on derzoek niet in staat de handelswaarde der thee aan te geven, maar wel, om vervalsching of schadelijke bijmengselen aan te wijzen. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 2’/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. De thee komt van de theestruik, een altijd groene heester, die in ’t wild een boom wordt van 6 Meter hoogte, maar als cultuurplant slechts een stam heeft van 6 a 9 dM. Wie aan thee denkt, denkt ook aan China, ’t vaderland der theevandaar werd reeds in overoude tij den de cultuur naar Japan overgebracht. Toch groeit in geen dezer beide landen de thee in ’t wild. De getande of gezaagde blaadjes zitten met korte steeltjes aan de takken. De plant bloeit met witte, geurende bloemen. In 't wild groeit deze plant in ’t land Assam (Britsch Indië), aan den voet van ’t Himalaya- gebergte. Tot in de eerste helft der 19e eeuw voor zag alleen China de wereld van thee, maar sedert hebben Britsch Indië, Ceylon en Java een groot deel van de wereldmarkt veroverd. China is natuurlijk te ouderwetsch conserva tief, om de nieuwe mededingers van de markt te dringen. Doch als ’t eens de bereidings wijze dier mededingers volgt, dezer machines aanschaft, afziet van uitvoerrechten, enz., dan zal ’t steeds de voornaamste markt blijven. Thee is in China de volksdrank. De plant groeit op hoog en zelfs, waarom zou ik ’t je niet zeggen een ge deelte van haar vermogen besteed, om mijne min of meer gederangeerde zaken in orde te brengen. Je vader schreef het mij; gij mocht het eigenlijk niet weten dus spreek er niet over, liefste.* «O Horst, mama is toch zoo goed.« «Ja, alles voor jou geluk elk offer. Wat maakt het dan voor haar uit, of je een beetje vroeger of later bij mij komt, liefste. Sieh mir ins Auge, sag, ob du mein Kurz wie ein Herzschlag ja oder nein.» Met gedempte stem, maar warmen adem zong hij haar die regels in ’toor. Dat was weder de toon, de blik, die haar machteloos naar hem toedwong als door eene onweerstaanbare betoovering bevangen. «Ja, Horst, maar mama zal erg bedroefd zijn, zóo spoedig reeds!* Baby’s oogen vulden zich met tranenKönigseck kuste die haastig weg.- Toen zijn verlof ten einde was en hij Wesendorf verliet, was de trouwdag werkelijk op zijne en Baby’s onstuimige beden op einde Maart vastgesteld geworden. ZEVENDE HOOFDSTUK. Zooals elke nieuwigheid had ook de thee bij haar invoer in Europa voor- en tegenstanders. Omstreeks 1670 had deze drank in Holland den spotnaam van «hooiwater» en Plantin noemde de thee «l’impertinente nouveauté du siècle«, de brutale nieuwigheid der eeuw, Aanvankelijk had men denkelijk niet veel verstand van theezetten, een kennis, die ook thans nog verre van algemeen is, of men liet goede thee door verkeerde bewaring en berging bederven, wat nog dikwijls voorkomt, Tot de ijverige verdedigers van ’t geurige kruid behoorde de beroemde Hollandsche ge neesheer Bontekoe (1645 1685). Hij noemde de thee: «het excellentste kruidde maag kon er best een paar honderd kopjes drank van ver dragen*. In zijn beschrijving van de thee zegt hij: «De coleur van de corlen der thee moet uyt den groen-blauwen zijn en den glans hebben van een kruyd, dat versch gedroogd is. De thee is nooit goed, zoo ze niet zeer hard en droog is, zoodat men ze tusschen de vingeren tot pulver kan wrijven zonder te gevoelen een tayigheid. Dit luistert zoo nauw, dat de beste thee bedorven is en zijn beste kracht verloren heeft, wanneer men ze een uur twee a drie in een papier of glas of ongesloten flesch be waart. De lucht en de vochtigheid is een groot vijand van dit kruyd, ’t welk het week en slap maakt en zijn feinste deelen aanstonds doet vervliegen.* Bontekoe spreekt hier over groene thee, om dat in de eerste tijden zwarte thee onbekend was. Thans heeft in West-Europa, de laatste de eerste verdrongen. Het verschil tusschen groen en zwart ligt niet in de soort der thee, maar in de berei dingswijze. Groene thee wordt snel gedroogd, waardoor zij hare frissche kleur behoudt. Zwarte daarentegen blijft tusschen ’t plukken en ’t drogen een tijd lang blootgesteld aan den in vloed der zonnestralen of aan de broeiende warmte der gesloten schuren. Hierdoor ver flenst ’t blad en wordt bij ’t drogen zwart. Groene thee is scherp van smaak en dun (slap) van aftreksel, betere soorten zijn hel geel, mindere geelbruin en veelal troebel. Zwarte thee houdt langer water en is over ’t geheel krachtiger en kleuriger van schenk. De smaak ZESDE HOOFDSTUK. Vervolg.) wat kon die vrouw nog voor hem zjjn, die zich gedurende al die lange jaren als trouwe verpleegster en voortdurende geleide aan dien zieken idioot wijdde? Huiveringwekkende voorstelling! Het liep hem bepaald brandend heet door de aderen. Trok zij dien sukkel, dien geest- en zielloozen vleesch- klomp vóór boven hem, welnu, dan wilde hjj haar toonen dat hij in de blonde, bekoorlijke jonge vrouw aan zijne zijde minstens een der liefde waardig voor werp vond. «Gabrielle Het jonge meisje keerde het door de winterkou vuur rood getinte gezichtje snel naar hem om. «Hebbenje ouders onzen trouwdag nu al bepaald?* Baby schudde het hoofd. «Dat heeft immers nog tijd, Horst!» «Neen, dat heeft geen tijd.« Hij bleef staan en trok haar dicht naar zich toe«Be grijpt ge dan niet, mijn kind, dat ik smacht van ver langen, je de mijne te noemen? Wilt ge mij nog lan ger in dat stille nest zonder jou mijn dagen laten ver kniezen? Uiterlijk einde Maart moet de bruiloft plaats hebben. Zeg, wilt ge Wilt ge uwe moeder daarvoor k j bepraten? Ik weet dat zij alles voor jou doet. Zjj heeft geur, de adem der lente, bezwangerde de milde lucht. gronden, zelfs in streken, waar de winter eenige maanden duurt; maar een langen, warmen zo mer kan de plant niet missen. Langzamerhand is de thee in verschillende landen een volksdrank geworden. Tweehonderd jaar geleden waren de prijzen in Europa fa belachtig hoog en was thee een weelde-artikel, dat slechts enkelen konden koopen. In 1826-27 werden de eerste voorbereidende maatregelen genomen tot invoer der theecul- tuur op Java. In 's lands plantentuin te Bui tenzorg nam men proeven met theezaden en planten uit Japan; een paar jaar later uit China. De cultuur werd over verscheidene districten uitgebreid. Tot in 1842 bleef de Java-theein- dustrie geheel in regeeringshanden, doch in dat jaar werd de cultuur beperkt tot de resi denties Preanger, Cheribon en Bagelen. Voor de ontginning der theetuinen werden toen con tracten met particulieren gesloten, die na 18 jaar afliepen. Doch als staatscultuur wilde ’t niet en daarom liet de regeering in 1860 de cultuur geheel vrij. Tegenwoordig gebruikt men op Java veel theezaad uit Assam. In verschillende, meest tropische landen, als Brazilië, Californië, Australië, Zuid-Afrika, in den Kaukasus, op Sumatra, heeft men ook den theebouw willen invoeren. Doch geen dezer landen is een ernstige concurrent van China, Engelsch-Indië, Ceylon en Java geworden. Tot in ’t begin der 17e eeuw werd de thee alleen gebruikt in de landen, waar ze groeide, dus Opper-Indië, China en Japan. De Hollan ders brachten ze ’t eerst naar Europa en maak ten er een handelsartikel van en lang bleef Holland de voornaamste markt, tot in ’t begin der 19e eeuw, ook op dit gebied, Engeland ons overvleugelde, nadat ’t Zweden, Denemarken en Portugal reeds van de markt had gedron gen en gedwongen eigen aanvoer en handel te staken. In de laatste tijden hebben echter bui ten Holland, ook Rusland, Duitschland en Ame rika direkte verbindingen met China. Heeft Nederland zijn plaats als eerste en grootste kooper van China-thee moeten afstaan, door vlijt en energie heeft ’t in eigen bezittin gen, op Java, nu een cultuur van groot belang. Java is een productie-eiland van groote betee- kenis geworden en nog steeds wordt daar de cultuur voortgezet, uitgebreid en veredeld. Java-thee is een gewild artikel geworden. In 1898 bedroeg de totale uitvoer van Java 12 millioen gewone ponden. F I R CO U RAN

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1