3, Plaatselijk Nieuws. 4 li< C Dor B brt trekt. De Wordt vervolgd. ;e moeders met het Bij Kon. besluit van 16 November is bepaald dat de Wet van 24 Juni 1901 tot nadere wijziging en aanvulling der Militiewet in werking treedt op 1 Ja nuari 1902. De Zondagsdienst aan het departement van Wa terstaat is bijna geheel afgeschaft; sedert Zondag hebben de boden en knechts om de 11 weken een half uur Zondagsdienst. De heer A. G. F. Ridder, tijdelijk werk zaam aan de R. K. school te Bolsward, is als zoodanig’ benoemd aan de R. K. school te Blauwhuis. lii da ge de Br rijl De heer E. Bijlsma, eerst onderwijzer in Transvaal, nu tijdelijk onderwijzer te Heeg, is benoemd tot onderwijzer a/d Chr. school te Heinenoord. Si te on ee on ge aa n n li d te o B d< ’t me va G Hof Wie G kn 1 vei i 12 del en gr< 1 bij< zoi sta riv Kit is, hel vei 1 uit Wi doe gei 1 gez zor 1 Boi hee opt ma tig vo 1 we: hee f 2 2 enz Me C alh 3 aan geb C f 3: V: Een kapitale vergissing. Dezer dagen, schrijft het »U. D.«, reisde een onzer stadgenooten, de heer W., een handelaar, van Zwolle naar Utrecht, In de coupé had ook plaats genomen een reiziger, die erg klaagde over slechte zaken, welke hij in Zwolle gemaakt had. De heer W. had integendeel hierover niet te klagen en was van plan, den minder gelukkigen confrater een sigaar aan te bieden, en haalde daarom een zakje si garen voor den dag, en gaf ze den man met de woor den ik heb wel wat voor een arm mensch over, daar heb je wat. De persoon in kwestie bedankte en stak het zakje in zijn zak en verliet aan een tusschenstation de coupé. Hoe ontsteld was echter de heer W., toen hij, te Utrecht aankomende, bemerkt, dat hij in plaats van een zakje sigaren een biljet van f 1000 had cadeau gedaan. Van den gelukkigen ontvanger van het bil jet is niets meer gehoord. Vrouwelijke rechtsgeleerde. De eerste Nederlandsche vrouwelijke rechtsgeleerde, mej. E. van Dorp, heeft zich in den Haag gevestigd en heeft aangeboden vriend schappelijk raad te geven in rechtskundige aangele genheden aan de Afdeeling der Vereeniging voor Vrou wenkiesrecht en haar leden. Onze vroegere stadgenoot,r de heer S. R. Volbeda, onderwijzer te St. Johannesga, werd benoemd tot onderwijzer met hoofd- en taalakten te Akkrum. Cholera. Een particulier telegram uit Batavia aan het »H.bld.« luidt: De cholera te Soerabaya neemt toe. Er zijn nu dagelijks honderd tot honderd twintig gevallen. Het oordeel van twee Engelschen over den boycot. De heer Thompson, voorzitter van den nationalen de- mocratischen bond in Engeland, een man van gezag op economisch gebied, heeft dezer dagen gezegd, dat een boycot der Engelsche schepen Engeland totaal zou ruïneeren. De heer Wilson, eveneens een man van gezag in Engeland, verklaart, dat een boycot, die slechts één week duurt, de Engelsche kooplieden, wegens het enorme verlies, dat hun daardoor berokkend zou wor den, met alle macht voor den vrede zcu doen win nen. Een ontaarde moeder. Bij een schoenmaker te Am sterdam, die zijn werkplaats aan de Prinsengracht heeft, kwam een juffrouw vragen of zij haar beide kinderen even bij hem mocht achter laten onder belofte ze spoe dig weer te zullen komen afhalen. Wie echter terug kwam, de moeder niet. De schoenmaker wist niets beters te doen dan de politie met het geval in kennis te stellen, die zich’t lot der arme kleinen aantrok en een onderzoek naar de ontaarde moeder instelde. zal u zegenen, u de handen kussenWat echter zou het antwoord zijn op zoo’n bede? Zij wist het maar al te goed. Een met moeite onderdrukt spotlachje, eene holle, beleefde phrase, in het gunstigste geval eene vluchtige verzekering zijner liefde voor zijne bruid Neen, zij was overwonnen in den strijd om het hait van haar kindHij hield haar kostbaar kleinood in zijne armen en kon haar daardoor naar believen tot alles dwingen. Wat zou zij niet gegeven, opgeofferd, op zich genomen hebben, om Baby een traan, een smartelijk uur te besparen In deze grenzenlooze moederliefde lag haar groote sterkteen zwakheid tegelijk; zij wist het wel. Zij had haar kind niet kunnen zien lijden en daarom deed zij haar zin; wie zou haar nu kunnen zegaen, of zij haar daardoor niet aan een nog veel harder lot over leverde »Waarom heb ik toegegeven? Waaromwaarom?» Er bleef geen tijd meer voor nuttelooze zelfkwelling; de huisgenooten legden reeds de laatste hand aan hunne toiletten voor heden avon’d; in alle logeerkamers belde men om de verschillende kameniers en bedienden. De gasten uit den omtrek konden ook alle oogen- blikken komen. De soirée voor de bruiloft zou met het oog op de kindervoorstellingen vroegtijdig beginnen; want natuur lijk waren de kleine Hakes en Rotenburgs als koks, schoenmakersjongens met pantoffels, als huisgeesten enz. de hoofdvertooners. Met oneindig veel moeite, met koekjes, beloften van de heerlijkste belooningen in den vorm van »lang opblijven* en «bijna van alles te mogen mee-eten«, kreeg men de versjes er gelukkig bij hen in. Toch voelden de jonge moeders met het oog op de onberekenbare invallen der jeugdige tooneel- spelers zich volstrekt niet zeker van het succès. Na Een valsche munter te Amsterdam. Daar 'aan de politie ter oore was gekomen dat bij een tapper, wonen de aan den Haarlemmerweg, meermalen valsch geld was uitgegeven, en dit vermoedelijk geschiedde door iemand, wonende in deVan Beuningenstraat, had onder leiding van den commissaris van politie F. G. C. J. Fündtner de Beauchene een onderzoek plaats, dat met goeden uitslag werd bekroond, Ten huize van zekeren J. Rond, in die straat woon achtig, werd een huiszoeking gedaan met het gevolg dat een kistje met specie en werktuigen in beslag werd genomen; de man is ter beschikking van de ju stitie gesteld. Ongeluk. Zekere Timmers te Woensel geraakte Zondagmiddag, komende uit zijne woning, onder de tram, die om 4.16 uur van Eindhoven naar Vechel ver trekt. De man was onmiddellijk dood. Te Beek (N.-Br.) kreeg gistermiddag J. Soden- kamp, terwijl hij zijn paard uit den stal haalde om in te spannen, zulk een hevigen trap van het dier, dat hij ineenzakte en op de plaats dood bleef. De ongelukkige laat een vrouw met nog drie jonge kinderen na. elk zonder horten en stooten opgezegd gedichtje adem den zij dan ook verruimd op. Het bruidspaar zat op feestelijk versierde leunstoe len in de groote, geheel opgeruimde tuinzaal. De achtergrond van het tooneel werd gevormd door prach tig bloeiende azalia’s en camelia’s uit de oranjerie. Baby zag er in haar rose-tulen-japon, een krans frissche viooltjes in het blonde haar, uit als de be lichaamde lente. Königseck voelde zich geheel martelaar; het hoofd duizelde hem al van die verschillende bloedver wanten Brandenfels en Lühe mevrouw van Bran- denfels was eene geborene van Lühe; hij gaf het totaal op, de vele ooms en neven en al die tantes Augusta, Anna, Helene, ooit bij hun juisten naam te noemen en uit elkaar te houden. «Of zij heeten Brandenfels geboren Lühe, öf Lühe geboren Brandenfels daaruit moge de koekoek w\js worden!» dacht hij half geeuwende. «Goddank, dat men gewoonlijk maar eenmaal in zijn leven trouwt! Later zal ik ze mij allen wel van ’t lijf houden; ik heb nu al meer dan genoeg geprofiteerd van die bloedver wantschap.» Hij zelf had niemand van de zijnen uitgenoodigd. Hij had trouwens ook slechts enkele verre familie-leden. Eenige zijner oude kameraden uit Berlijn kwamen over; zijn vader zond slechts een telegram van gelukwen- sching en een eleganten waaier uit Parijs voor zijn nieuwe schoondochter. Onze stad mag genoemd worden op ’t gebied van gymnastiek. Zaterdag j. 1. had in ’t Posthuis te Heeren- veen ’t aangekondigde concours plaats, waar over we reeds in vorige nummers schreven. Groningen was met twee vereenigingen opge komen, Leeuwarden, Heerenveen waren present, terwijl de damesvereenigingen van hier en van Leeuwarden ook aanwezig waren. Laten we vooraf zeggen, dat, als altijd de dames veel succes hadden. Van de zeven turnclubs van ’t Noordergewest van ’t Nederl. Gymnastiekverbond werd de lste prijs behaald door «Gruno» te Gfoningen met 65'/2, de 2e door «Greate Pier», alhier, met 65, de 3e prijs door «Sparta» te Groningen met 62l/a en de 4e prijs door de «Sneeker Gymnastiek-Vereeniging» alhier, met 60l/3 punt. Sneek mag dus genoemd worden Laten we hier nog bij voegen, dat de prijzen bestonden uit 4 medailles, en wel een gouden, een verguld zilveren, een zilveren en een bron zen medaille. Het kleine verschil tusschen «Gruno» en «Greate Pier», van slechts Vs punt, duidt aan, dat men er ongeveer om raden moest, wie dier beide vereenigingen eigenlijk den eersten prijs toekwam. Nemen we hierbij in aanmerking, dat »Gruno« bekend staat als de beste club uit het Noorden men herinnert zich zeker nog wel haar schitterend succes op ’t concours, dat enkele jaren geleden in ’t land der kunstijsbaan gehouden werd dan komt zooveel te meer de kracht van «Greate Pier« uit. Daarbij komt nog, dat «Greate Pier» alle jaren weeraan hare beste werkers verliest door eindexamen aan Gymnasium of H. Burgerschool, zoodat telkens met nieuwelingen gewerkt moet worden. Dat de «Sneeker Gymnastiek-Vereeniging» uitstekend werkte, blijkt uit haar aantal pun ten, GCD/j. Een woord van lof komt zeer zeker toe aan den heer Wierstra, die de leider is èn van «Thusnelda» èn van «Greate Pier«, èn van de «Sneeker Gymnastiek-Vereeniging.» Ter bespreking van het plan der afdeeling »Sneek« van de Friesche Maatsch. van Landbouw, nl. de oprich ting eener coöperatieve exportslagerij alhier, trad Don derdag jl. in het hotel »Bouma« voor een goed bezochte vergadering als spreker op, de heer Kroon, rijks-veearts te Deventer, door zijn bezoek aan inrichtingen van dien aard in ons land en Denemarken een deskundige op dat gebied. Spreker wees er op dat door beperkende en belemmerende bepalingen van het buitenland, En geland, Duitschland en België, de invoer van levend vee in die landen zeer wordt bemoeilijkt. Een gevolg hiervan is geweest, dat de handel in geslacht vee zich in ons land in de laatste jaren snel heeft ontwikkeld door export-slagerijen, die reeds in 1899 voor 25 mil- lioen gulden uitvoerden en in 1900 bijna 50 millioen K. G. vleesch. Jammer, dat ten nadeele van onzen goeden naam ook het vleesch van ziek en wrak vee over de grenzen gaat, wat de opmerkzaamheid van het buitenland niet ontgaat en waarvan beperking of ver bod van invoer van geslacht vleesch het gevolg kan zijn. Er moeten dus groote verbeteringen komen in den export-handel van vleesch, die z. i. verkregen kun nen worden door de oprichting van coöperatieve export De Broerekerk te Bolsward. Het be stuur van het Friesche Genootschap van Geschied-, Oudheid- en Taalkunde te Leeu warden, heeft een adres aan de Koningin ver zonden, met het doel te trachten de slooping van de Broerekerk te Bolsward te ver hoeden. Het luidt Aan Hare Majesteit de Koningin, geeft met den meesten eerbied te kennen het bestuur van het Friesche Genootschap van Geschied-, Oudheid- en Taalkunde te Leeuwar den, «dat, blijkens ingekomen berichten, een der merkwaardigste monumenten der Friesche oud heid, de zoogenaamde Broerekerk te Bols ward, met slooping wordt bedreigd; «dat het uit een architectonisch oogpunt zeer te betreuren zou zijn indien dit gebouw, een der weinig overgebleven kerken uit het echt gothieke tijdperk, niet in stand bleef; «dat tevens aan dit gebouw historische her inneringen zijn verbonden, die op het behoud daarvan prijs doen stellen, zijnde in deze kerk in het jaar 1572 de eerste hervormde gods dienstoefening gehouden en in later jaren her- haaldelijk de vergaderingen der Friesche sy noden «dat waar de regeering meermalen getoond heeft monumenten van geringe aesthetische waarde, ter wille van de historische herinne ringen daaraan verbonden, te willen behouden, ook al mocht hunne opruiming voor verkeer en welstand gewenscht zijn, het Friesche Ge nootschap meent aan zijne roeping te kort te doen indien het niet met klem aandrong op het nemen van maatregelen, waardoor dit mo nument gespaard moge blijven, dat wellicht met geringe kosten ten behoeve van eenigen tak van publieken dienst zou kunnen worden in gericht «redenen waarom ons bestuur eerbiedig ver zoekt dat vóór 1 December e. k., zijnde het tijdstip waarop over het al of niet sloopen van de Broerekerk zal worden beslist, door Uwer Majesteits regeering stappen mogen worden gedaan bij kerkvoogden der Nederduitsche Hervormde gemeente te Bolsward tot behoud van dit gebouw.» B. Wbl. slagerijen, waarvan Denemarken ons de goede werking bewijst. Het doel van zulk een export-slagerij moet zijn, het vertrouwen van het buitenland te herwinnen door levering van uitstekende waar, beste bewerking daarvan, onder waarborg van strenge contröle, zoolang er nog geen staatstoezicht is en handelsmerk. Daardoor zullen vaste afnemers verkregen worden, wat het ge- geregeld werken der slagerij ten goede komt. De ver pakking, waarover in Engeland zoo geklaagd wordt, moet niets te wenschen overlaten, terwijl het vervoer zoo snel mogelijk moet geschieden. Door voeding, fokken enz. moet vooral gestreefd worden naar verbe tering van het vee, vooral van het varkensras, om eerste qualiteit te kunnen leveren en betere prijzen te behalen tot voordeel van den veehouder. Een der aanwezigen was bevreesd, dat naast het vleesch der Coöp. exp.-slagerij, nog even goed mindere qualiteiten zouden uitgevoerd worden waarop spreker antwoordde, dat de Coöperatieve slagerij goede quali teit waarborgt. Op een desbetreffende vraag werd door hem geantwoord, dat de kosten van oprichting ongeveer f 100.000 zullen bedragen, die te vinden zijn door het plaatsen van kleine aandeelen van f 10 zooals te Win terswijk en door geleende gelden onder borgstelling. Wenschelijk is dat men de inrichting in ’t groot begint. Minstens moeten per jaar 10.000 varkens of ander vee geslacht worden, liefst 50 a 60 duizend. De voor- deelen hiervan zijn, dat de productie minder kost, de inrichting en aanschaffing beter kan gebeuren en een goed gesalarieerd personeel, dat alle belangen behartigt, hetwelk alles ten goede komt. De vergadering had tot resultaat, dat de afd. »Sneek« gemachtigd werd uit de presentielijst eene voorloo- pige commissie te benoemen, die de zaak in voorberei ding zal nemen. L. Crt. Naar men ons meedeelt, heeft de heer J. Tjaarda, wagenmaker alhier, gisterenavond zijne eigendommen, bestaande uit wagenmakerij, smederij en burgerhuis en kampje land enz., gelegen buiten de vm. Noorderpoort alhier, uit de hand verkocht voor de som van f 20.000 aan den heer R. Jongbloed c.s. De heer A. Kabel, alhier, heeft het be roep naar Kedichem (N. Herv. Kerk) aangeno men. Zondag j. 1. werd een voetbalwed strijd te Leeuwarden gehouden ten voordeele van de concentratie-kampen. »Frisia« speelde tegen de besten der drie andere voetbalclubs in Frieslands hoofdstad en won den prijs, f300, met 3 tegen 0 goals. Deze som was bestemd voor de concentratie-kampen en daarom ook was er veel publiek; en daarvoor ook werd SNEEK. Zaterdagavond was ’t verhuizen voor de post en telegrafie en Zondag werd ’t nieuwe kantoor in gebruik genomen en voor ’t publiek opengesteld. Een enkele, die ’n brief had op de post te brengen, zagen we nog uit gewoonte de bus aan ’t oude kantoor op zoeken, maar nu zal ieder wel weten, waar hij terecht moet komen. Alle verandering is geen verbetering, zegt ’t spreekwoordmaar hier is dit niet van toe passing. En de beambten, èn ’t publiek zijn in alle opzichten gebaat met de verandering. Moesten toch in ’t oude kantoor alle post- en spaarbankzaken voor één loket behandeld en door slechts één ambtenaar verricht worden en ontstond daardoor vaak eene zeer ongewenschte opeenhooping van wachtenden, zeer onge- wenscht wat postgeheim en wat tijd betreft, thans is dit geheel anders. Spaarbank, aan- geteekende brieven, postwissels en quitantiën hebben nu ieder hun eigen loket. Hierdoor is er minder kans, dat intieme zaken bv. wat de spaarbank betreft aan derden be kend worden. Vraagt men ons, is alles volmaakt, valt er nog iets te wenschen Ja. We beschouwen ’t als een werkelijke behoefte, om de lesse naars uitsluitend in dienst te houden van hen, die moeten telegrafeeren. Daarom is ’t o. i. noodig dat een schrijftafel met de noodige zitplaatsen te midden van de loketten een plaats erlangt. Of ’t van buiten een aanzicht heeft, waarop we als Sneekers trotsch zijn Toen de verbouw begon, had de voormuur ook vernieuwd moeten worden Zaterdag; met zijn gezin te Southampton (Engeland) is aangekomen. De Fransche consul te Pretoria behartigt nu de Ne derlandsche belangen. Alcmari'i. heeft tot nu toe voor de vrouwenkampen ontvangen de som van 27.958 gld. 85 cent. Nog meer gelden zijn te wachten. Mevr. Waszklewicz ontving met deze mail bericht van ds. Meirin, te Johannesburg, dat de 400 pond ster ling van het Amajubafonds, welker uitbetaling eerst geweigerd was, hem nu zijn ter hand gesteld. Het niet uitbetalen was sléchts een tijdelijke maatregel, daar de ongelukkige Broeksma penningmeester van het kerkelijk liefdadigheidsfonds was. Te Wormerveer is Zondag, door ’t vuurtje ma ken van een 12-jarigen jongen, het Werkhuis afgebrand. Dit diende voor werkplaats, waar arme menschen met erwten en rijst uitzoeken, mattenvlechten en touw pluizen, voedsel, enz. konden verdienen. Te Amsterdam werkt het in Juli geopende «Asyl voor noodlijdende dieren* uitstekend; 425 dieren werden reeds opgenomen. Zaterdag-middag brak te Middelburg brand uit in het koffiehuis «Stad Goes*. De bewoner van het huis, den brand ontdekkende en wetende, dat er nog een logeergast, een koloniaal, boven was, poogde met een ladder door een bovenraam binnen te komen. Hij verloor het evenwicht en viel van een tamelijke hoogte. Hij bezeerde zich zeer ernstig, bloedde hevig en werd bij een der omwonenden binnengebracht. De brand beteekende op zichzelf niet veel, doch het ging zeer moeilijk den koloniaal van den brandenden zolder af te brengen. Eindelijk gelukte dat. Hij werd nog levend in een aangrenzende woning gebrachtDe man was door den rook bewusteloos en zijn toestand baart zorg. Ongeluk. Van een in herbouw zijnd perceel aan de Botermarkt te Leiden, brak ter hoogte van de eerste verdieping de stelling. De ter plaatse aan den arbeid zijnde werklieden kwamen allen op de begane straat terecht. Drie hunner bekwamen belangrijke verwon dingen, beenbreuken enz. Deze werden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Een van hen be vindt zich in zorgwekkenden toestand. Verdacht van brandstichting. Door de maréchaus- see’s te Enschedé is onder verdenking van brandstich ting aangehouden H. G., winkelier te Lonneker, wiens perceel onlangs in de asch werd gelegd. Wintergraan in friesland. De wintergranen in Friesland staan over het algemeen gunstig. De zaadjes zijn uitstekend ontkiemd: de jonge plantjes hebben zich snel ontwikkeld, zoodat de akkers een frisch en groen aanzien hebben. De «Propagandist» meldt, dat hoogstwaarschijn lijk het internationaal Congres inzake den boycot, ge houden zal worden op 1 December. De meeste landen van het continent met Engeland incluis, zullen daaraan deelnemen. Als plaats, waar het congres gehouden zal worden, worden genoemd Den Haag, Brussel en Londen. Jagen. Bij de jacht in den Oranjepolder bij Den Haag, waaraan werd deelgenomen door Z. K. H. den Prins der Nederla den, werden met dertien geweren, die in het. geheel in het veld aanwezig waren, gescho ten 158 hazen, een zeldzaam getal in geen jaren bereikt, voorts 3 patrijzen en 1 eend. De jacht had plaats onder de leiding van mr. R. Baron van Zuijlen van Nyevelt, jagermeester van H. M. de Koningin voor Zuid Holland. Boycot. Het Uitvoerend Comité heeft voor den boycot ontvangen 2391 gld. 36 cent. Hiertoe behooren vele wekehjksche en maandelijksche giften. In wer kelijkheid is de ontvangen of te verwachten steun dus zeer veel grootter. kindervoorstellingen vroegtijdig beginnen; want natuur- schoenmakersjongens met

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 2