J1B1IW8- H JIIÏEHMTIÏ8LA» KOFFIE. Op het laatste oogenblik. woensdag 4 December 1901. No. 97. 69e Jaargang UitgeverB. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Uit de Raadszaal. FEUILLETON. Slot volgt. 21.) Itit blad, verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,60. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. Roman van Hemriette v. Mekhheimb. VERGADERING van den Gemeente raad van Sneek, op Donderdag, den 28 Nov. 1901, des namiddags ten 6‘/a uur. Tegenwoordig zijn alle leden. Voorzitter de heer Mr. D. Alma, Burgemeester. Secretaris de heer Jac. van der Laan. Punten van behandeling. I. Resumtie der notulen. De notulen der vorige vergadering worden na lezing door den Secretaris onveranderd vastgesteld. II. Mededeeling van ingekomen stukken enz. vóór hun vertrek i Hij zocht in de reisgids de geschiktste treinen uit vloog haastig de nieuwsbladen door. Hij zou altijd nog vroeg genoeg boven op zijn kamer komen voor eene waarschijnlijk niet te vermijden ver klaring! Verschrikkelijk! Als hij iets haatte, dan wa- nu al in den vroegen morgen op en hamert en men zoo zenuwachtig"prikkelbaar is dat een vlieg aan den wand je ergert! Het rennen is intussehen een goed ideedat zal de zoo nu en dan naar Baden-Baden gaan. De reis is wel in stilte op onze kamer te mishandelen.* Baby kreeg een kleur als bloed en stampte toornig met den voet. .Bravozei hij goedkeurend «zoo is ’t al beter. «Dat lijderesgezicht kan ik nu eenmaal niet uitstaan, kleine Baby greep zijn hand, drukte die tegen hare zachte wangen en vervolgens hare lippen er op. «Gij zijt toch niet meer boos op mij smeekte zij. «O, ik bid je, wees niet meer boos op mij, want dat kan ik niet uitstaan »Boos ik Maar, mijn hemel, waarom zou ik dan toch boos zijn Maar dan ook geen tranen meer bij elke gelegenheid als ik soms een beetje ongeduldig word.* Hij maakte zijn hand los en streek vluchtig over haar haar. «Het kapsel laat bepaald veel te wenschen over,* merkte hij op, haar critisch opnemende. Zonderling In den Wesendorfer tuin, in haar wit, luchtig kleedje met de zware ais goud glinsterende vlechten op het kleine kopje, hadden zelfs zijne verwende oogen haar allerliefst gevonden; maar Baby in haar lang, grijs reiscostuum, dat gemaakt door de wakkere Rostoc- ker modiste er nu juist niet zoo bijzonder modern uitzag; Baby met het niet gelukkig opgemaakte haar en het bleeke, beschreide gezichtje, was nauwelijks knap te noemen. «De rok is zeker niet met zijde opgewerkt,* ging hij voort. »Bij dames behoort alles zoo zacht te ruischen en te ritselen.* «Een wollen kleed op zijde?» Baby keek hem met groote oogen aan: «dat zou toch al te dwaas zijn!* Hij lachte min of meer spottend. »Als wjj nog lan ger hier bleven, bestelde ik je een paar degelijke en- gelsche wandelcostuums. Gij zijt wel is waar heel lief, kleine, maar geen zweem chic.* Koffie is een van de meest belangrijke tro pische produkten, welke op de wereldmarkt verhandeld worden. De koffieboonen zijn de van hunne hulsels ontdane en gedroogde zaden van altijd groene boomen of heesters. In ’t wild worden deze drie tot tien meter hoog, doch door toppen of snoeien blijft de plant een a twee meter hoog. Door dit laatste worden de regelmatige pro ductie en ’t plukken bevorderd. De vrucht, zoo groot als een kleine kers, is eirond of bol rond, is eerst groen en wordt later van wit en geel tot rood, terwijl ze bij volkomen rijp heid donker violet is. De twee zaadjes (koffie boonen) zitten in een perkamentachtig omhul sel. Soms ontwikkelt zich slechts één der za den, dat dan rond wordt en als mannetjes- of parelkofrie wordt onderscheiden. Arabië heeft lang gegolden als ’t eigenlijke moederland der koffieplant. Toch werd de plant er nooit in ’t wild aangetroffen, maar ’t gebruik moet er sinds meer dan 5 eeuwen bekend zijn geweest en is van daar naar Kon- stantinopel overgebracht. Reeds voor 300 ja- ren was Mokka als koffieland vermaard. Men neemt thans aan, dat Afrika ’t moederland der koffie moet zijn en wel ’t hoogland van Kaffa, in ’t zuiden van Abessinië, al wordt de plant ook in andere streken van Midden- Afrika in ’t wild aangetroffen. Vermoedelijk is van Abessinië de koffie over gebracht naar Perzië en vandaar naar Arabië en Voor-Indië. Reeds in 1614 knoopten de Hollanders han- delsbetrekkingen aan met Aden en in 1616 maakte Pieter van den Broecke te Mokka ken nis met de koffie; hij is de grondlegger van den Nederlandschen koffiehandel. Omstreeks 1696 zond Adriaan van Ommen, commandeur van Malabar, koffieplantjes naar Java en hiermee was, vrij zeker door de be moeiingen van Nicolaas Witsen, burgemeester van Amsterdam en mede-bewindvoerder der Oost-Indische Compagnie, een begin gemaakt met de invoering van de koftie-cultuur in de Nederlandsche Oost-Indische bezitting. Wel mislukte door een overstrooming de eerste proefneming, maar een tweede had meer succes. De Indische regeering kon reeds in 1706 een proefje van de in Batavia’s omstre- ACHTSTE HOOFDSTUK. Vervolg.) »Moet mij dat telkens worden voorgehouden, zoo- dra ik een paar dagen op reis gaan of mjj een paard aanschaffen wil,* vroeg hij scherp. «Een aangenaam vooruitzicht! Maar ondanks al die grootmoedige offers denk ik mijn persoonlijke vrijheid te bewaren.* Bij den scherpen klank zijner stem kwamen Baby de tranen in de oogen. Zij was slechts gewend, dat men haar op heel liefderijken toon toesprak; een koele blik, een onvriendelijk woord deed haar dadelijk pijnlijk aan en dan nog wel van hèm Zij sloeg de oogen neêr op haar bord, maar een pijnlijk trekje kwam om hare lippen en de eene traan na de andere druppelde van hare lange wimpers. «Gij biedt de menschen hier een vrij interessant schouwspel aan!* zei Königseck koel. Hij schoof zijn stoel vooruit, om het gezicht zijner vrouw te onttrek ken aan de nieuwsgierige blikken van anderen. »Zult ge dan telkenmale als ik zoo vrij ben mijne meening te kennen te geven, u gedragen als een klein terechtge- zet schoolmeisje?” Baby antwoordde niet. Zij deed haar best, hare tra nen te bedwingen; na eenige oogenblikken fluisterde zij bijna onhoorbaar iets van «inpakken* en ging naar I boven naar haar kamer. Königseck bleef nog beneden zitten. Zijn koffer kon ken gekweekte koffie naar Nederland zenden, vergezeld van een koffieplantje Aan dit plantje danken West-lndië en geheel Zuid-Amerika hun koffie-cultuur. Afstamme lingen van ’t plantje, in den Amsterdam- schen Hortus met zorg gekweekt en verme nigvuldigd werden in 1619 naar Suri name gezonden en van één exemplaar, in 1713 aan Lodewijk XIV geschonken, wer den de te Parijs gewonnen plantjes naar Mar- tineque (Fransch West-lndië) overgebracht. Het oordeel over ’t eerste proefje Java-koffie, in Nederland gebrand en bereid, was zeer gun stig. Men verklaarde, dat de drank niet achter stond bij die van echte Mokkaboonen en dat de cultuurproef dus geslaagd mocht heeten. Het eerste produkt, voor den handel bestemd, werd in 1711 naar Nederland verscheept en bestond uit 894 ponden. Te Amsterdam in veiling gebracht, werd dit partijtje verkocht tegen 23J/3 stuiver per Amsterdamsch pond. De bewindvoerders der Oost-Indische Compag nie waren over dezen uitslag zeer tevreden en drongen er sterk in Indië op aan, de cultuur met alle kracht uit te breiden en ’t produkt door meer doelmatig drogen te verbeteren. Meer en meer werd de verbouw dan ook uit gebreid en gaf rijk loonende vruchten. Arabische koffie werd reeds in 1663 te Am sterdam aangevoerd en in ’t begin der 18e eeuw haalde men ’t artikel niet alleen meer van Mokka, maar ook van de kust van Malabar (Voor-Indië). Sedert 1730 voorzag zich de O.- Indische Compagnie alleen van Java-koffie, hoewel toen de prijs te Mokka reeds gedaald was tot ongeveer 10 stuivers; doch in Europa was nog 14 a 15 st. per pond te maken. In 1663 waren de Engelschen als mededingers begonnen op te treden. Hierdoor liepen de prijzen te Mokka op van 10 tot 22 stuivers. De heeren van de O. I. Compagnie waren door dit opdrijven zeer verstoord op de Arabische auto riteiten. Toch bleef er voor hen nog een aar dig winstje over, daar zij in 1708 te Amster dam nog 38 stuivers per pond konden bedingen. De Engelsche concurrentie had echter ten gevolge, dat de Hollanders geprikkeld werden tot ’t beproeven van de koffieteelt in eigen landen. Thans is de koffi eteelt verbreid over bijna alle tropische landen. Ieder land is echter niet even geschikt voor de koffieteelt. Allerlei omstan digheden, zoowel wat betreft de aard van den Zij begon zich erg onprettig te gevoelen onder zijne onderzoekende blikken. Dat had wel iets van de hou ding van iemand die na een overijlden koop aan zijn te spoedig verworven eigendom alles vindt af te keu ren. Zij verborg hare kleine, in sterke lederen laarsjes ge stoken voeten onder den afgekeurden, niet «genoeg rit selenden* zoom van haar rok, uit vrees dat ook het schoeisel te landelijk zou gevonden worden. Königs eck had echter wel wat gewichtigere te doen, dan langer te critiseeren. Daarvoor was de zaak ook niet interes sant genoeg. Hij pakte de ontelbare fleschjes, doozen en glazen van zijne toilettafel in een zilveren foudraal, om ze zóó, wèl bewaard, in de elegante juchtlederen reis- necessaire te kunnen bergen. Baby verwonderde zich alle dagen over den grooten voorraad die haar echtgenoot op zijn reis noodig had; maar zij mocht zijn fijne zeepen en parijsche parfums toch heel graag ruiken. De rit in den trein was tamelijk vervelend. Kö nigseck haalde in zjjn hoekje de verzuimde nachtrust in. Baby kon, wegens de trieste nevels, die alles in een eentonig grijs hulden, niets van den omtrek on derscheiden. Ook zij was doodmoê toen zij eindelijk te Frankfort aan de Main aankwamen, waar zij den nacht zouden doorbrengen, om hun nieuw tehuis den volgenden dag te bereiken. Aangezien zij daar vroeger aankwamen dan aanvankelijk het plan was, zou vermoedelijk alles nog niet voor hunne ontvangst gereed zijn, maar Baby vond het pleizierig zelf de huishouding in orde te bren gen en al die nieuwe mooie dingen een plaatsje te geven. Die gedachte beurde haar op; als alle jonge vrou- a. Procesverbaal van de gehouden kasverificatie bij den Directeur-Boekhouder der gasfabriek. b. Missive van Burg, en Weth., geleidende drie ontwerpen van bouwterreinen bij de Looxmastraat. c. Resolutie van Ged. Staten, goedkeurende het raadsbesluit, regelende de jaarwedden van hoofden van scholen en onderwijzers in deze gemeente. d. Idem, goedkeurende het raadsbesluit van onder- handsche verhuring van het gedempte gedeelte van het Sperkhem aan G. Anema alhier. e. Idem, goedkeurende het raadsbesluit tot afstand van gemeeentegrond bij de Looxmastraat voor bouw terrein aan M. Rondema. f. Missive van Z.E. den Minister van W., H. en Nijverheid inzake de voorwaarden voor het gebruik der intercommunale telephoon. g. Schrijven van G. de Wit, houdende dankbetui ging voor zijne benoeming tot Waagmeester. h. Idem van D. Bouma, gaarder aan de Veemarkt, dank betuigende voor de verhooging zijner jaarwedde. i. Idem van D. van der Werf, loopbode ter secre tarie, houdende dankbetuiging voor de verhooging zijner jaarwedde. j. Idem van L. Dokkum, berichtende dat hij zijne benoeming tot Commissaris der Muziek-en Zangschool aanneemt. k. Adres van de S. D. A. P. verzoekende overeen komstig de wet, een post op de begrooting voor ’t vol gende jaar voor voedsel, kleeding en schoeisel voor on vermogende schoolgaande kinderen. I en m. Adhaesie adressen van de vereeuiging «de Tijdgeest* en de Friesche Bond van Machinisten en Stokers met voornoemd adres onder sub k genoemd. n. Schrijven van het Bestuur der Vereenig'ing ter bevordering van de opvoeding en de belangen van verwaarloosde kinderen, te Groningen, om op straffe aan rondtrekkende personen te verbieden, kinderen mede te nemen bij het ophalen van geld voor hunne vertooningen, het maken van muziek enz. o. Adres van B. A. Klijnstra e.a. verzoekende be strating van de strook grond gelegen tusschen hunne huizenjen het bestrate gedeelte. p. Idem van W. Hesselink verzoekende vergunning voor het leggen van een stoepje voor het door hem bewoond wordende^huis bjj de Waterpoort. q. Schrijven van den heer J. P. Hogendijk, gemeente- architect, dankjbetuigende voor het cadeau, een eiken houten buffet, hem door B. en W. bij gelegenheid van zijne 25-jarige;jambtsvervulling verleend. r. Resolutie van Ged. Staten, berichtende, dat de goedkeuring is verdaagd op het raadsbesluit waarbij gebruik van gemeentegrond is toegestaan aan L. J. Krook en B. van Delden. s. Adres vanjZwart Co. te Oldeboorn verzoekende een elevator te mogen plaatsen. t. Missive yan|heeren Voogden van het O. B. Wees huis, waarin zij wegens periodieke aftreding van den heer G. 0. Stockmann, voor weesvoogd aanbevelen de heeren Karl Stockmann en A. P. P. Bloemen. De Voorzitter stelt voor: Dat de Raad zijne goedkeuring zal hechten om de 3 ontwerpen van bouwterreinen aan de Looxmastraat, gecombineerd te stellen in handen der Commission voor Gemeente-eigendommen en van Openbare Werken, bodem, hooge of lage ligging, bergachtig of vlak land, vocht of droogte, beschutting of heerschende w:nden, duurzaam of wisselvallig weder, koude of warmte, enz. doen hun invloed gelden en spreken zich uit in kwaliteit en kwantiteit der vrucht. De handel onderscheidt scherp de verschil lende soorten en kenners vergissen zich niet licht in de aanwijzing der herkomst. Voor cultuur en handel bestaan er twee hoofdsoor ten, nl. de Coffea Arabica en de Coffea Liberica, die beide weder, al naar ’t land van herkomst, door een groote verscheidenheid zijn verte genwoordigd. Omstreeks 1875 werden voor ’t eerst proe ven op Java genomen met Liberia-planten. Thans zijn Liberia-aanplantingen verspreid over alle Tropische koffielanden, hoewel 't nog niet gelukt is aan Liberia-koffie een beteren smaak te bezorgen. Meestal is deze smaak onzuiver en mist in ieder geval de fijne aroma, die aan goede kwaliteiten Java-koffie eigen is. Eenige jaren geleden vond men in Brazilië een nieuwe koffiesoort, een specimen althans, dat zich onderscheidde door donkerder en bree der blad, grootere bloemen en langere vruchten. Mtr. gaf er den naam van Marogogype of Reuzenkoffie aan en koesterde er groote ver wachtingen van. Ze werd ook op Java inge voerd, maar van de uitkomsten is nog weinig vernomen. nog wel tienmaal gepakt worden. q en vloog haastig de nieuwsbladen door. I';- komen voor eene waarschijnlijk met te vermijden ren ’t tranen en roerende verzoenings-scênes. En dat p de nuchtere maag, terwijl ’t van den vorigen avond nog in ’t hoofd klopt een vlieg aan den wand je ergert! Het rennen is intussehen een goed ideedat zal de verveling in dat doode nest helpen verdrijven. Hij kan zoo nu en dan naar Baden-Baden gaan. De reis is wel is waar tamelijk ver, de verbinding miserabel; maar de kapitein schijnt opzichtens verlof en sport heel ver standige inzichten te hebben. Wint hij bij de wedren nen des te beterZoo niet, dan moeten de geëerde schoonouders te Wesendorf goed- of kwaadschiks de verliezen helpen dragen. Toen hij op zijn kamer kwam, vond hij Baby wel is waar met een beschreid gezichtje, maar toch klaar in haar reiscostuum bij ’t venster zitten. Haar koffer was gepakt; zij wachtte slechts op hem. «Kan ik je helpen voor je koffer vroeg zij zacht. Zij zou zich zoo graag in zijne armen geworpen, zich tegen hem aangedrukt hebben. Zij verlangde zoo vu rig naar geruststellende, hartelijke betuigingen van liefde; maar zijn toon en blik maakten haar zoo erg schuchter en beschroomd. «Neen wel bedanktSpottend bootste hij den min of meer klagenden, trillenden klank harer stem n a. «Alleen zou ik later graag dat arme zondaarsge- zicht aan de table d’hote willen missenMen zou anders eens kunnen meenen, dat het mijn gewoonte was je ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 2’/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. I k 1 1 r i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1