t: V WINKELHUIS i I VERTEGENWOORDIGER I’ b€ ov dit Advertontiën. g TE HITT7H gevraagd, eerste stand. fl z laar den bouw van eene nieuwe GASFABRIEK in het Geeuw- dal aldaar, r als zij iets vroeg. NEGENDE HOOFDSTUK. Wordt vervolgd. I Gek: Gek si Wit tb •S c e Fr. Br. lett. R. Bureau dezer. Zws Zws Zw« Trie d Pel; Kin Kin wen nam zij zich voor eene modelhuishouding te vor men; alles zóo mooi te onderhouden, dat mamaatje te vreden zou zijn. Zjj stelde zich al voor, hoe ’t wezen zou, als deze hen kwam bezoeken. Neen, men kon er zich geen voorstelling van maken, hoe mooi ’t dan wezen zou. En zoo bleef zij heel vergenoegd, niettegenstaande Horst bjjna niets zei en slechts kortaf antwoordde Eerst in den namiddag bereikten zij hunne plaats van bestemming. Ingevolge hun telegram wachtte de bediende met het rijtuig, een dragonder er op, hen aan ’t station. Kleine, bochtige straten op welks slecht plaveisel het rijtuig stootte en schokte. Een marktplein met eenige jonge nog dunne lindeboomen beplant, waar de huizen zich omheen groepeerden; onder deze staken de kerk, het stadhuis, de apotheek als de grootste en deftigste uit. Dat was het stadje, dat in den eersten tijd hun woonplaats zijn zou. «Vervloekt nest!» zjj Königseck slecht geluimd. «Als men er een poosje uit was, wordt men telkens weder verrast door zijn ellendige onbeduidendheid. 1 Heele ding heeft veel weg van een misplaatste aar digheid.» »’t Ziet er toch aardiger uit dan Kröplin«,zei Baby opgeruimd. Kröplin was de meest nabijgelegen zoogenaamde stad bij Wesendorf. Königseck haalde wrevelig de schouders op zonder iets te zeggen. Voor een der huisjes op het marktplein hield het BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, zullen op Zaterdag den 21 December e.k., ’s namiddags één uur ten Raadhuize aanbesteden waarvan het BESTEK met tien TEEKE- NINGEN ad f 8.op franco aanvraag is te bekomen bij den Gemeente-Architect, J. PH. HOGENDIJK, die nadere inlichtingen geeft en locale aanwijzing zal doen op Dinsdag, 17 en Donderdag, 19 December e. k. ’s na middags twee uur. Sneek, den 26 November 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. VAN der LAAN, Secretaris. Eene oude ONDERLINGE BRANDWAAR- BORG-MAATSCHAPPIJ, die tevens tegen lage, vaste premiën verzekert, wenscht te SNEEK een aan te stellen. Brieven, no. 142, aan den Boekh. W. J. BERENDS J.Jz., Zwolle. De Voorz. herinnert dat in de vorige vergadering door uiteengezette redenen de meerderheid van den Raad het voorbedacht besluit van het Dag. Bestuur niet heeft goedgekeurd, wat voor adressant grievend is ge weest, die door nader zjjn verzoek uiteen te zette», hoopt, dat de raad moge terugkomen op zijn genomen besluit en hem alsnog wil toestaan de gevraagde vergunning voor het waarnemen der betrekking van secretaris van den Mac-Adamweg SneekBolsward. De heer Beekhuis had meer kieschheid verwacht van adressant, die in de eerste plaats als gemeente secretaris de noodige eerbied voor de besluiten van den Raad moet hebben en moet weten, dat die besluiten met ernst genomen worden. Spr. vertrouwt, dat hij daarin niet alleen zal staan en vindt het beneden de waardigheid van den Raad het adres in behandeling te nemen en stelt voor het voor kennisgeving aan te nemen. De heer Ten Gate ondersteunt het voorstel van den heer Beekhuis. De heer de Vries, in de vorige vergadering niet te genwoordig, zegt dat er toen mogelijk tegen is gestemd, op grond van de vele werkzaamheden aan die betrek king verbonden, waaronder de gemeente-administratie zou lijden, ’t Blijkt dat die werkzaamheden lichtelijk 2 uur arbeid vorderen voor een geheel jaar. Hij be grijpt niet het gesprokene van den heer Beekhuis. De heer Paehlig zal ook steunen het voorstel-Beek- huis. Als de adressant eerst bljjken geeft, dat de werk zaamheden tijdig af zijn, dan zal de Raad genegener bevonden werden. Tot stemming overgaande wordt met 10 tegen 5 stemmen het voorstel Beekhuis aangenomen, waardoor afwijzend op het adres wordt beschikt. Tegen stemden de heeren Fennema, Bakker, Pijt- tersen, de Vries en Huges. De heer dr. Bouma vond het hierna goed, op een desbetreffende vraag van den Voorzitter, om zijn ver zoek om een vraag te mogen richten over het gemeente verslag, uit te stellen tot de volgende vergadering. Hierna sluiting. len B. en W. voor afwijzend op het verzoek te beschik ken, waartoe conform, zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt besloten. 4. Alsvoren van mej. A. H. Velds om het voormalige telegraafkantoor voor bewaarschool in huur te mogen hebben. B. en Weth. stellen voor het verzoek toe te staan op de volgende voorwaarden 1. de huurprijs bedraagt f 5 per maand; 2. de huurtijd gaat in 1 Januari 1902; 3. de huurtyd eindigt een maand na de opzegging der huur; 4. het gebouw blijft beschikbaar voor de ijk en herijk van maten en gewichten; 5. verwarming en verlichting komen ten laste en koste van de huurster. De Voorz. zegt dat men adressante ter wille is ge weest, doch of zij er mee gebaat is, zal de tijd leeren. De heer Schijfsma vraagt als het gebouw als ijk- kantoor wordt gebruikt, of de huurster dan de huur ook moet betalen. De Voorz. zegt, dat ze dan betaalt naar evenredigheid van het aantal dagen. De beer Wielenga heeft gelezen in het adres van adressante zeker ter verduidelijking »van kinderen uit den fatsoenlijken stand», bedoeld zal zeker zijn »uit den gegoeden stand*. De Voorz. antwoordt dat mej. Velds ook respect voor andere kinderen heeft. Met algemeene stemmen wordt gunstig op het adres beschikt. 5. Alsvoren van L. de Vries om ontheffing eener be paling der bouwverordening. Volgens overgelegde schetsteekening, zegt de Voorz., verzoekt adressant te mogen bouwen eene loods van hout voor berging van ijs en biervaten. Daar er geen gevaar is voor brand en de welstand hier niet geschaad wordt, stellen B. en W. voor het verzoek in te willigen. De heer dr. Bouma heeft het terrein opgenomen en bevonden dat het houten hok ongeveer ”/t M. van een nabijgelegen woning komt te staan, waardoor brandge vaar niet is buitengesloten. Nu wordt het bestemd voor ijs, doch later kan het voor iets anders bestemd worden. Verder is de loods reeds voor ’t grootste ge deelte gebouwd. Spr. acht dit minachtend voor den raad. De Voorz. zegt, dat de Vries met den uitvoerder van het werk bij Burg, en Weth. is geweest; met het oog op den naderenden winter, wilde hij gaarne met het werk beginnen. Daarom is hem gezegd, wilt gij voorbereidende maatregelen nemen, in afwachting van de beslissing van den Raad, dat staat aan u zelf, doch dan komt de risico ook voor u op. Een ander punt is ’t gebruik van het hok. Of er nu ijs of ledige biervaten in worden bewaard is een der. Wat de betimmering aangaat met de buren, wordt bepaald door het Burg. Wetboek. De heer dr. Bouma zou er voor zijn, het houten hok met een halfsteens muurtje te omkleeden. De Voorz. merkt op, dat voor ’t doel rekening moet worden gehouden met de kosten. De heer Visser is ’t gedeeltelijk met den heer dr. Bouma eens. Met drie jaren bv. kan het veranderen van bestemming. Daarom zou hij willen bepalen, om het geen andere bestemming te geven dan voor ijs- pakhuis. De Voorzitter is niet tegen die clausule. De heer dr. Bouma kan zich niet vereenigen met houten gebouwen midden in de stad. In stemming gebracht wordt met 12 tegen 3 stem men het voorstel van ’t Dag. Best, aangenomen- Tegenstemden de heeren: Veen, dr. Bouma en Beek huis. 6. Goedkeuring der begrooting van het Old-Burger Weeshuis, dienst 1902. Namens de commissie voor het nazien van begroe tingen en rekeningen rapporteert de heer Visser, dat de rekening in ontvang en uitgaaf de som bedraagt van f 64,353,14‘ en stelt voor die vast te stellen. Verder vond de commissie het pensioen van den vorigen wees vader Ronner wel wat hoog in vergelijking van zjjn ouder dom en 15 dienstjaren. De heer Wielenga had bij het nazien der begroo ting niet gedacht dat na het overlijden van den heer Van Velzen de post godsdienstonderwijzer daarop zou voorkomen en vindt het vreemd, dat nu weer een ander zoo’n doceurtje moet hebben. Z. i. zijn daarvoor de predikanten. Spr. brengt het ter tafel omdat het bij heeren Wees voogden ernstig overwogen mag worden. Nadat de Voorz. nog opmerkt dat het gesprokene in de notulen wordt opgenomen en dus heeren Wees- voogden wel zal bereiken, wordt de rekening goed gekeurd. 7. Adres van L. de Groot te Leeuwarden om on- derhandsche inhuring van den Trekschippersstal te Leeuwarden. B. en W. stellen voor, ingaande 12 Mei 1902 weder- rijtuig stil; Baby liet een uitroep van blijdschap hoo- ren, toen zij Fieke’s welbekend gezicht en daarbij de geliefde kleederdracht uit haar geboorteplaats voor zich zag. Als haar echtgenoot haar geen afkeurenden blik had toegeworpen, zou zij Fieke om den hals gevallen zijn; maar nu vergenoegde zjj er zich mee, haar de han den te schudden en gedurig weer opnieuw te schud den: »Fieke, beste goede Fieke, beste kleine meid!« Met Fieke was haar een stukje geboortegrond terug gegeven Wesendorf, vader, moeder, broers en zus ters dat alles zag zij terug in Fieke’s vriendelijk, goedhartig gezicht. «Hoe is het thuis, Fieke? Hoe maken ze ’t daar?« «Best I alles wel, mevrouw. Maar hier ziet het er nog verschrikkelijk uit. Mijn lieve hemel, ik weet waarlijk niet, waar ik beginnen moet.« En inderdaad, het zag er nog raar uit. Reeds op de corridor stonden nog onuitgepakte, geopende kisten opgestapeld, waar hooi en stroo kwam uitkijken; in de kamers stonden de meubels door elkaar, met grauw linnengoed overtrokken, het houtgoed met stroo om- wikkeld; de vensters, allen zonder gordijnen, verhoog den nog den ongezelligen indruk, de schromelijke wanorde. De pakker met de meubels uit het Rostocker meubelmagazjjn overgekomen hamerde en brak aan de kisten. Naast hem op den grond stonden een massa uitgepakte borden en glazen, waarvoor nog geen plaats was aangewezen. waardoor het punt nauwgezet en goed zal worden voorbereid. Den heer Veen doet het genoegen dat door B. en W. zoo spoedig aan het verzoek tot indiening van een bouw plan is voldaan. De teekeningen geven echter alleen gewone buurten en straten te zien, hij had ook andere teekeningen van dit mooie stadskwartier verwacht, omheind ter eene zijde door eene mooie laan, en hoopt dat de commissiën oog zullen hebben voor dit mooie terrein. De teekeningen hebben hem teleur gesteld. De heer Visser kan zich geheel vereenigen met het voorstel van den Voorz. en vraagt of de commissie voor Openbare Werken, wegens de benoeming van den heer Pijttersen tot Wethouder, ook moet worden aange vuld. De Voorz. antwoordt, daar ook over nagedacht te hebben, doch de heer Pijttersen zal de vergaderingen der genoemde commissiën als Wethouder bewonen, waar door z. i. dadelijk het niet noodig is, om in die vacature van lid der commissie voor openbare werken te voorzien. Spr. merkt den heer Veen op, dat de door hem be doelde teekeningen nog meer tijd zouden vorderen. Wat aan de ingediende ontwerpen ontbreekt, kan aan gevuld worden door den architect, die de commissiën ter zijde moet staan. De heer Veen heeft het alleen ter sprake gebracht omdat z.i. van dat terrein meer is te maken, dan wordt aangeboden. De heer Beekhuis doet het ook genoegen dat zoo spoedig aan den wensch der vergadering is voldaan. Hij wenscht dat ook andere bouwterreinen in teekö- ning worden gebracht en vindt het plicht van de ge meente daardoor voor de toekomst te zorgen, ter voor koming van ongelukkige toestanden. Vroeger is er veel op dit gebied verzuimd. Z. i. spreekt dit weer dui delijk uit het afgestane perceel aan Rondema, waar weer een hoek overblijft. De Voorz. antwoordt dat die terreinwijziging zoo geschied is om Rondema. De heer Fennema zegt, dat volgens den architect er een straat moest zijn. De hoek die er over is, is ge schikt voor woon- of winkelhuis en levert geen be zwaar op. De Voorz. merkt op, dat alles wat de heeren behan delen, behoort tot het stratenplan en vindt, dat men zich bepale bij de stadsterreinen. De heer Beekhuis zegt ook andere terreinen, beboe rende aan particulieren te bedoelen, en wil die ook in kaart brengen. De Voorz. meent, dat men niets op eens anders eigendom heeft te maken zonder vergunning. De heer Beekhuis vindt, dat men daarvoor het kadaster kan te baat nemen. In groote gemeenten doet men zulks ook en brengt zoo het terrein in teeke- ning. De Voorz. meent, dat nu het plan Baro is geordend en terreinen by de nieuwe Gasfabriek en School no. 2 te verkrijgen zijn, er dadelijk geen behoefte is, particu liere terreinen in kaart te brengen. De heer Beekhuis wijst or op, dat aan de Woud- vaart bouwterrein te koop wordt aangeboden. De Voorz. voert hier tegen aan, dat het bord aldaar, waarop terrein wordt aangeboden, van ouderdom om valt, zonder dat er terrein verkocht is. De Voorz. hoopt dat in zake de telephoon de aan vrage bij H. M. gunstig zal worden ontvangen om dan einde December met een concept-besluit bij den Raad te komen. Verder stelt Spr voor: aan te houden het adres van Zwart Co. tot verzoek van een elevator en tegelij kertijd de aandacht te schenken aan de aanbeveling van heeren weesvoogden van ’t O. B. Weeshuis; voor notificatie aan te nemen de dankbetuiging van den heer Hogendijk, gemeente-architect. Wat het verzoek der Soc. Dem. Bond betreft, om voor ’t volgende jaar een post uit te trekken voor voedsel en kleeding voor schoolgaande kinderen, stelt spr. voor te berichten, dat deze zaak is geregeld in October jl. bij de behan deling der begrooting voor het jaar 1902. Mede aan te houden het verzoek van den heer J. Hesselink om een treedje voor het huis bewoond door W. Hesselink. Het verzoek van Klijnstra en Zeilmaker om bestrating voor hunne huizen, te stellen in handen der Commis sie voor straten en wallen. Nog aan te houden de resolutie van Ged. Staten, aangaande de beslissing op het verzoek van Krook en V an Delden en de niet ge memoreerde stukken voor kennisgeving aan te nemen. Daartoe wordt besloten. 3. Adres van de Nederlandsche Tramweg-Maat- schappy tot uitbreiding van haar emplacement op ge meente-terrein. De Voorz. deelt mede dat adressant volgens overge legde schetsteekening uitbreiding verzoekt van de vee- lading, bij haar in gebruik buiten de voormalige Noor- derpoort en daarvoor gemeentegrond aanvraagt. Met het oog op de publieke veiligheid en het drukke verkeer op den weg aldaar en naar het Wilhelmina-park stel- om voor den tijd van één jaar voor f 120, onderhands te verhuren aan L. de Groot te Leeuwarden, de zooge naamde Trekschippersstal aldaar, daar bij publieke verpachting geen hooger huur verkregen zal worden. Zonder discussie en hoofdelijke stemming conform besloten. 8. Adres van de IJsvereeniging «Sneek», verzoe kende verlenging van de huur der Kunstijsbaan voor dezelfde huursom van f 272 per jaar. B. en W. stellen voor, gezien het rapport der Com missie voor gemeen te-eigendommen, om tot wederopzeg ging, op de daarvoor gestelde voorwaarden, het ver zoek toe te staan bij schriftelijke overeenkomst voor 1 November. De verhuring van ’t grasgewas moet de goedkeuring van B. en W. wegdragen. De heer Veen stelt voor de huurprijs met f 15 te verla gen. Floralia moet f 15 huur aan de IJsbaan betalen, daar het stuk grond van Floralia vroeger bij de geheele ijsbaan heeft behoord, maar daar is afgesneden met het leggen der polderdijk. Floralia kan net zoo goed die f 15 direct aan de stad afdragen. Aan de discussie hierover werd verder deelgenomen door de heeren: Paehlig, Fennema, Visser, Beekhuis en den Voorzitter. De heer Paehlig wijst verder nog op de hooge kos ten voor het Bestuur der IJsvereeniging »Sneek«, dat door de verhuring voor onbepaalden tijd een groot zegel recht zal moeten betalen. Daar dat Bestuur nog al eens wisselt, zou Spr. de huur telken jare willen verlengen, daar men dan weet met welke bestuursleden men te doen heeft. De heer Fennema zegt het Bestuur der IJsv. attent gemaakt te hebben op de hooge kosten, doch het is de wensch van dat Bestuur het zoo te hebben. De Voorz. is er voor inlichtingen ter Registratie in te winnen om op voor Gemeente en Bestuur bevredi gende wijze, deze zaak af te doen. Spr. is er niet voor om telkens met een nieuw contract te komen. Op voorstel van den heer Fennema werd ten slotte besloten om het punt f 15 aan te houden en later er op terugtekomen. Zonder stemming werd de verlenging der huur aan adressante toegestaan. 9. Benoeming van een Armvoogd, Tot stemopnemers voor deze en verdere stemmin gen worden aangewezen de heeren de Vries en Dok- kum. Wegens periodieke aftreding van den heer H. Hu bert, bevelen B. en W. daarvoor aan de heeren Gosse Gorter en mr. H. N. Wouda. Tot stemming overgaande wordt met 9 tegen 5 st. op den heer mr. Wouda en 1 blanco, de heer Gorter benoemd tot Armvoogd. 10. Idem van een lid der Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Deze vacature, zegt de Voorz., is ontstaan door de periodieke aftreding van den heer B. J. Boerrigter. Aanbevolen worden de heeren B. J. Boerrigter en mr. H. Okma. Met 12 tegen 3 stemmen op den heer mr. Okma, werd de heer Boerrigter herbenoemd. 11. Benoeming van eene vaste Commissie van bij stand in het beheer der plantsoenen. Ingevolge aanname van een voorstel van den heer Beekhuis en anderen, behoort de tak van dienst van Floralia in beheer by de gemeente, waarvoor volgens art. 54 der gemeentewet een vaste commissie van be heer moet worden benoemd van drie leden. Spoedig zal uit het Dag. Bestuur een Voorz, voor die commissie worden benoemd. Tot stemming overgaande werden achtereenvolgens tot leden dezer commissie benoemd de heeren Veen, dr. Bouma en Visser, respectievelijk met 11, 14 en 13 st. 12. Adres van C. J. van der Veen q.q. e. a. inzake subsidie ter bestrijding van de te maken onkosten ter voorbereiding van een adres aan het Provinciaal Be stuur, tot verbetering van vaarwaters. Het Dag. Best., zegt de Voorz., heeft deze zaak lang en breed besproken en stemt niet in met alles wat het comité wil. In ’t belang van handel en industrie en de zustergemeente Bolsward ter wille te zijn, stellen B. en W. voor, de gevraagde subsidie ad f50 toe te staan. Den heer Beekhuis is de zaak niet genoeg bekend en begrijpt niet, waarvoor die gelden noodig zijn en wil wel weten waaryoor die gebruikt worden. De Voorz. antwoordt, dat men uit de courant ge zien zal hebben, dat de gemeenten naar grootte en aanzien in deze kosten bijdragen, die z.i. gebruikt worden voor vergaderingskosten, kosten voor zegels, voor het in kaart brengen van vaarwaters, vragenlijsten enz. Besloten wordt, conform het voorstel van B. en W., de f 50.subsidie toe te staan. 13. Adres van het Nutsdepartementsbestuur van de Gymnastiekschool. Bjj nader adres zegt de Voorz., verzoekt genoemd bestuur wijziging van het raadsbesluit, genomen 9 Jan. dezes jaars. Na gehouden conferentie met genoemd bestuur stellen B. en W. voor, de voorwaarden van af stand van grond aan de Gymnastiekschool in dien zin te wijzigen, dat zoowel nu als voor het vervolg die grond niet anders mag gebruikt worden, dan voor gym- naatiek-onderwys, waartoe zonder hoofdelijke stemming conform wordt besloten. 14. Aanvraag om ontheffing van de verplichting tot het geven van Gymnastiek-onderwijs. Daar de bestaande ontheffing 1902 afloopt, stellen B. en W. voor opnieuw voor vijf jaren ontheffing aan te vragen van de verplichting tot het geven van Gym- nastiek-onderwjjs; wordt het toegestaan zegt de Voorz. dan blijft dat onderwijs in deze stad zjjn gewonen gang gaan. De heer Schijfsma merkt op dat Gymnastiek een verplicht leervak is, dat geen afzonderlek lokaal ver- eischt, terwijl de onderwijzers en onderwijzeressen bijna allen de acte bezitten, ’t Zou overweging verdienen meent spreker, niet weer die ontheffing aan te vragen. De Voorz. zegt dat alle onderwijs, ook de Gymnastiek, zyne warme belangstelling geniet. Spr. vindt, dat bjj de roerige Friesche Jeugd, door hare spelen in de open lucht veel van het aantrekkelijke der Gymnastiek verloren gaat. Men maakt hier gebruik van hetgeen de wet aan de hand geeft. Besloten wordt de ontheffing aan te vragen. De Voorz. vraagt hierna aan den heer dr. Bouma of zijn verzoek, gedaan na de lezing der notulen, om eene vraag te mogen richten aan het Dag. Bestuur betref fende het verslag, verband houdt met het volgende punt 15 van de agenda. De heer dr. Bouma antwoordt «het houdt er geen verband mee« mynheer de Voorz., waarna tot de be handeling van punt 15 wordt overgegaan. 15. Nader adres van den gemeente-secretaris J. van der Laan in verband met het in de vorige vergadering op zjjn adres genomen besluit. c AaitaMi Mtt. I Q- O O

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 2