BIJVOET Bekendmaking Hinderwet. BELANGRIJKE VERKOOPING te Sneek. pianino Burgerwoning (onderhuis) Dr. F. H. Veldman, ABTS. beboerende bij de van Woensdag 4 December 1901. Advertentiën. Officieels Advertentien. Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. LEEUWARDER, Hieuwo&tad 138a. De Oorlog in Zuid-Afrika. 368ste Staatsloterij. Handels- en Marktberichten. Burgerlijke Stand. BEKENDMAKING. Parijs, BURGERHUIS met erf 4°. vo- Lid. Zaterdagavond per trein van 6.19 arriveerde Prins Hendrik weder op het paleis Het Loo. Dien avond werd door H. M. de Koningin weder voor het eerst deelgenomen aan het diner, dat H. M. tot dusver in Hare vertrekken had gebruikt. De diacones mejuffrouw G. Baljon, die eenigen tijd dienst heeft gedaan bij H. M. de Koningin, keerde gis teren naar de Diaconesseninrichting te ’s-Hage terug. 1698 1736 1737 2037 2052 2803 5061 5063 5080 5164 5187 5214 9594 9661 9684 9694 9700 14011 14084 14154 14166 15263 6510 6517 6535 6^37 9524 9585 De Heer en Mevrouw AMENTPijtter- SEN, geven kennis van de geboorte van eenen ZOON. Vlieland, 29 Nov. 1901. te koop, op maandelijksche afbebetaling. Te bezichtigen Hotel de Wijnberg. 2e' keur 4e keur BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, Gelet op de desbetreffende bepalingen der Hinder wet; Brengen bij deze ter openbare kennis, dat ter Secre tarie dier Gemeente ter visie ligt een van hun college aan heeren Gedeputeerde Staten van Friesland gericht verzoekschrift met bijlagen, strekkende tot het erlan gen van vergunning tot het oprichten eener Gasfabriek, op het perceel Weiland kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie A, no. 1039, gelegen aan de Geeuwkade. Dat op Woensdag den 18 December 1901, des mid dags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het gedaan verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling of schrifte lijk toe te lichten en dat zij, die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip, ter Secretarie der gemeente, in de gewone bureau-uren van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kunnen nemen. Sneek, den 4 December 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN. Secretaris. TE HUUR gevraagd tegen 1 Januari een nette bij voorkeur met bleek, voor klein gezin. Brieven fr. lett. B. P. aan Boekhandel J. KAM- MINGA, Dokkum. Een geldschieter te Amsterdam. Per advertentie had iemand als eerste hypotheek op een stuk land, geld ter leen gevraagd en daarop een briefje ontvangen dat hij het geld kon krijgen. Successievelijk is, zoo het heette, voor kassatie- en administratie-kosten door hem een vrij aardig bedrag aan geld betaald zonder dat de hypotheekgelden los kwamen. Daar hier het vermoe den bestaat dat er oplichting in het spel is, bemoeit de politie zich met deze aangelegenheid. Een proces. Tusschen Prins Hendrik en eenige Apeldoornsche aannemers dreigt, volgens de »N. A. Ct.«, een procedure te ontstaan. Deze heeren waren belast met den bouw van twee jachthuizen nabij het Koninklijk Park, doch zijn, tengevolge van minder gunstige weersgesteldheid etc., in gebreke gebleven deze gebouwen op den vastgestelden tijd -af te leveren. Op last van den Prins werden toen de borgen aange sproken, die echter beslist weigerden de gevraagde schadeloosstelling te geven. Thans zal de zaak in rechten worden uitgemaakt, al thans mr. Wiersma, advocaat te Apeldoorn, is dezer dagen opgedragen de borgen voor de vereischte scha deloosstelling aan te spreken. Men zegt, dat deze hee ren op hun beurt mr. Troelstra zullen uitnoodigen hunne belangen te verdedigen. De inbraak by den heer Tijssen. In ons vorig blad meldden we, hoe inbraak was gepleegd in ’t huis van den bekenden zanger Jos. Tijssen, terwijl deze met zijn echtgenoot te Rotterdam optrad. Over deze in braak schrijft nu ’t »N. v. d. D-” ’t volgende: Het had de aandacht der huisgenooten getrokken, dat in de kamer, waar de «inbraak* zou zijn geschied, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeen te Sneek, brengen ter openbare kennis, dat tot Voor zitter en leden der Commissie van bijstand in het be heer der plantsoenen zijn benoemd de heeren H. F. Pijttersen, Voorzitter. A. Veen Ez., Dr. G. Bouma en R. S. H. Visser Sneek, den 3 December 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. brand hebben. Na door de vrouw des huizes scherp te zijn onder vraagd, bekende zij ten slotte de daad bedreven te heb- ben en bracht zij het gestolen geld te voorschijn uit een kleedingstuk, dat wij niet nader behoeven aan te j duiden om te zeggen welk bedoeld wordt. Vier dagen had zij het daar verborgen gehouden. Zij is gisteren ter beschikking van den officier van justitie gesteld. z Ontsporing. Zondag is de eerste trein van welke via Gouda naar Amsterdam gaat, nabij Woer den ontspoord. Twee der rijtuigen werden uit de rails geworpen, doch de reizigers kregen geen letsel, Gedurende den geheelen dag was er groote vertraging in den treinenloop, daar alleen over enkel spoor kon gereden worden. Een Pro-Boer verzond aan de bladen een ingezon den stuk, waarin hij wenscht dat alle Pro-Boers een knoopje dragen van den volgenden vorm Uitsluitend voor Zenuw- en Zielsziek ten, is van af 9 December weer te consulteeren. Spreekureniederen werkdag van 11—1 en 2—3 uur. SNEEK. Lijst van de aan het Postkantoor alhier en de daaronder behoorende hulpkan toren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, gedurende de 2e helft der maand November, welke wegens onbekendheid van de geadres seerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. Dijkstra, Akkrum. Mevr. J. HalbertsmaWedekind, Borne. F. Coopman, Enschedé. J. de Wit, Leeuwarden. Bureau van dit blad onder letter F. K. (plaats v. bestemming onbekend.) Briefkaart zonder adres. Mevr. wed. v/d Broeke-Verhagen, Rotterdam. T. Palstra, Schlesien. Johanna Raven, Biarritz (Schlesien). J. Bakker p/a P. Huurman, Westzaan. Benoemd tot klerk der posterijen'en te- legraphie 2e klasse, mej. N. E. de Vries, thans telephoniste alhier. Het Prow. Blad no. 108 bevat de opgave van ’t aantal lotelingen van iedere gemeente, dat op moet komen voor de militie van 1902. Sneek moet geven 27, Ijlst 3, Wymbritseradeel 27, Bolsward 15, Sloten 1, Doniawerstal 8 lotelingen. Het Provinciaal Blad no. 110 bevat een besluit van Ged. Staten, waarin een staat is opgenomen van de met ingang van 1 Jan. 1902 herbenoemde en nieuwbenoemde leden en plaatsvervangende leden in de commissiën kaarsvetsporen waren, die bij goed toezien konden ge- van aanslag voor de belasting op de bedrijfs- volgd worden tot aan de slaapkamer van de huishoud ster. Ook hadden eenige buren licht zien branden op haar kamer op het tijdstip, waarop zij volgens hare verkla ring reeds te bed was en het licht niet meer zou ge- Dat Kitchener’s blokhuizen-systeem niet ’t ware is, blijkt duidelijk. Nog zijn alle blokhuizen, die hij legt op afstanden van 2800 M. van elkaar (dus SneekIJlst) niet gereed en reeds houdt de oppergeneraal niet meer dan 45000 man over. En als dan al die honderden bij honderden blokhuizen maar afdoende hielpen, maar de Boeren komen er tusschen door en durven zelfs wel eens, als ’t kwaad gaat, zoo’n blokhuis te naderen en met hunne geweren in de schietgaten naar binnen te schieten. Terwijl de Boeren nog overal zijn, erkent zelf de Times, dat ze zoo niet klein te krijgen zijn. En dan is nu de Afrikaansche zomer begonnen. Massa’s graan zijn door de Boeren nu geoogst, (ondanks den oorlog bleven er toch nog streken over, waar ’t zaaien veilig doorging.) Men meldt, dat veel van ’t geoogste onder den grond gestopt wordt, om 't te gelegener tijd te kunnen gebruiken. Waren die duivelsche moordkampen er niet; dan zou den de Engelschen reeds lang een eind zeewaarts ge dreven zijn. De Times meldt: De Boeren, die in de midden- districten van de Kaapkolonie opereerden, zijn nu, dwars door de blokhuizen heen, naar de streken ten Westen van de spoorlijn getrokken in een gebied waar ze gemakkelijk de Engelsche colonnes kunnen ontwij ken. De toestand van ’t land daar verhindert de Eng. operaties. (Ze zouden ook te ver van de spoorlijn ko men.) Er zijn^ïB afzonderlijke commando’s in ’t Westen der Kaapkolonie en ze trachten, naar ’t Zuiden door te dringen. Maar als dat niet lukt, zegt de Times, kun nen ze veilig naar ’t Noorden trekken. (Wat een gevoel van onmacht bij de Times!) De Boeren tellen in deze streek 1500 man en zijn vergezeld van vele rebellen. Vette koeien 25 a 30 ets. idem kalveren 25 a 35 ets. Idem varkens 21 a 22 ets. Idem biggen, Lon- densche Maikt 20 a 00 ets. Idem schapen 22 a 24 ets. Alles per kilo. De handel in koeien gewild. Graskalveren idem. Varkens prijshoudend. Biggen Londensche markt idem. Schapen tiaag. Lammeren idem. en andere inkomsten. Daarin vinden we: Standplaats Sneek: voor de gemeenten Sneek, Wymbritseradeel en IjlstLeden de heeren D. Schaafsma te Goënga en M. O. Schuurmans te Ijlst; plaatsverv. leden de hee ren J. Schijtsma te Sneek en G. W. Albarda te Goënga. KIMSWERD. Zaterdagmorgen werd op onze kust gevonden het aangespoelde lijk van een manspersoon. De beenen zaten nog in de laarzen, doch het hoofd en de armen ontbra ken. ’t Lijk is te Pingjum begraven. COLLECTE FRIESLAND. TWEEDE KLASSE. Ie Trekking Maandag 2 Dec. 1901. 6523, f1000. Prijzen van f 30. 5217 5225 5232 6361 6384 6400 om de Engelschen uit ’t gezelschap van die knoopjes- dragörs te weren. Deze Pro-Boer heeft ’t stuk, in 9 talen vertaald, aan vele buitenlandsche bladen ver zanden en maakt er de knoopenfabrikanten een verwijt van, dat zij nu nog die knoopjes niet in den handel gebracht hebben. Een tegenstelling. Epn Duitsche fabrikant brengt spuwbakjes in den handel, waarin ’t portret van Cham berlain. Engelsche dames te Edinburg gebruiken een speldenkussen met ’t portret van president Kruger er op. SNEEK, 3 Dec. Boterprijs le keur f 49.00. Aan voer 19,4,7/„. Vereeniging: le keur f 49,00 a f f 48,a f 3e keur f a f f a f Laagste keur f Fabrieksboterf 47,50 a f 48,50. Aanvoer 59/a, 12/8. Nagelkaas f 42,f Kanterkaas f a f Aanvoer 630 Kilo. Aan de Veemarkt was en heden aangevoerd: 114 Koeien, 3.Stieren, 41 Kalveren, 109 Nuchteren kalve ren, 370 Schapen, 1058 Lammeren, 126 Varkens, vette en magere Biggen, 40 Kleine biggen, 8 Paarden. Samen 1869 stuks vee. Prijs der Koeien f 100 a f 225; Stieren f af Kalveren f25 a f 66 Nuchteren Kalveren f 6 A. f 9 Schapen f 13 a f 23; Lammeren f 13 h f 20Varkens, vette en magere biggen f 25 a f 80; Kleine Biggen 1 9 a f 16 Paarden f 30 a f 80. SNEEK. Van den 26 Nov. tot den 3 Dec. 1901. Geboren: Hendrik, zv. Hillebrand Oppenhuizen en Grietje Hofstra. Martinus Wibertus, zv. Anthimis Gerardus Poiesz en Margaretha van der Sloot. Jan, zv. LJske van Kampen en Jeltje Elzinga. Aukje, dv. Frederik de Groot Boersma en IJtje Sijbrandij. Een zoon buiten echt. Gehuwd: Jakob Arema en Antje Bouritius. Gurbe van der Klok en Lipkje van Brug, Kornelis Wierda en Froukje Smit. IJpe Postuma en Minke Visser. OverledenAntje Visser. 13 jr. Hendrik Oppen huizen, 1 dag. Gerrit van der Weij, 51 jr., echtg. van Tjimkje de Jong. Notaris H. FENNEMA zal op Maandag 9 December a. s., ’s avonds 8 uur, in het Café Onder de Linden*, provisioneel veilen: 1 Een welbeklante WAGENMAKERIJ met verschillende woonvertrekken beneden en boven; een ruim WAGENHUIS met boven woning daar naasten erf en tuin achter huis, aan de Zuidwestzijde der Parkstraat (Bolswar der weg) buiten de Noorderpoort, te Sneek; ter kadastrale grondoppervlakte van 374 vierkante el en met eene gevelbreedte van circa 14 meter; thans in gebruik bij den heer J. Tjaarda. 2°. Een zeer net BURGERHUIS met erf aan de Noordoostzijde der Pa.rkstraat te Sneek, ter kadastrale grootte van 85 vierkante elin huur bij den heer Waltman, voor f 275. ’s jaars. 3°. Een flink naast het vorige; in huur bij den heer De Boer, voor f200,’s jaars. Eene ruime SMEDERIJ naast het rige perceel; thans in gebruik bij den heer J. Tjaarda. De perceelen 3 en 4 hebben te zamen eene kadastrale grootte van 140 vier kante el. 5“. Een zeer gunstig gelegen stuk OPEN GROND of Bouwterrein aan de Franekervaart met eene uitgang naar de Parkstraat en eene naar de Badhuisgrachtter kadastrale grootte van 1282 vierkante el. 6°, Een net BURGERHUIS met erf aan de Noordoostzijde van de Parkstraat, ter ka dastrale grootte van 117 vierkante el; in huur bij den heer Hiemstra voor f225.’s jaars. Aanvaarding 12 Mei 1902. S E L 0 R A N T 4 SNE PRO BOER

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 5