Mms- iimwiBLiii VOOR SIER BS 0I8TRMB1 k Op het laatste oogenblik. I JUfföMhS FM Bh Woensdag 25 December X901. 66e Jaargang. ïTo. 103. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Uit de Raadszaal. FEUILLETON. Nieuwjaarswenschen, ig. F 4 27.) Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,60. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. ie Roman van Henriette v. Mebrhbimb. 1 n n n e- ’kn n fet bt !r Evenals vorige jaren zal in ons Blad, dat op 1 JANUAR’ verschijnt, gelegenheid bestaan tot het plaat sen van a 25 Cents per advertentie. Vroegtijdige inzending wordt dringend verzocht. DE UITGEVER. de koffie moesten vervangen. Want ook toen, evenals nu, kon men zich geen rechtgeaard Hollander of Fries voorstellen, die niet een keer' of vier, vijf per dag zoo en zooveel kop jes koffie en thee slurpte en, door de surrogaten te gebruiken, bleef de gewoonte er toch in. VERGADERING van den Gemeente raad van Sneek, op Maandag, den 23 Deo. 1901, des namiddags ten 61/, uur. Tegenwoordig zijn 12 leden; afwezig met kennisge ving de heeren Fennema, Bakker en de Vries. Voorzitter de heer Mr. D. Alma, Burgemeester. Secretaris de heer Jac. van der Laan. Punten van behandeling. I. Resumtie der notulen. De notulen der op 28 November gehouden verga dering, worden, na lezing door den Secretaris, onver anderd vastgesteld. De heer Bouma verzoekt thans, inplaats van na afloop der agenda, een vraag tot Burg, en Weth. te mogen richten omtrent het officieel verslag, daar Spr. niet weet, of hij gedurende de geheele vergadering tegenwoordig kan zijn. De Voorzitter heeft hiertegen geen bezwaar. De heer Bouma maakt de opmerking, dat in het offi cieel verslag van 25 Oct. een hoogst storende drukfout staat, waarop de Voorzitter antwoordtdat de verbetering in een aan het eind van het jaar op te maken errata zal worden opgenomen. Verder zegt de heer Bouma nog, dat het officieel verslag z. i. niet juist weergeeft, wat in de vergade ringen wordt gesproken. In tegenwoordigheid van den Secretaris, welke hem bij ’t corrigeeren van ’t verslag bereidwillig inlichtingen verschafte, heeft hij deze op merking ook gemaakt, ’t Is dan ook zeer moeilijk, om van eene raadszitting, welke soms zeer lang duurt, alles juist weer te geven. Echter zou verbetering kunnen worden aangebracht, indien de Secretaris ge- ELFDE HOOFDSTUK. Vervolg.) Mevrouw van Montigni ontweek Königseck’s vragen- den blik niet, maar keek hem vast in de oogen. »Ja, ik ben dankbaar en blij, hem te bezitten en te mogen behouden. Zijn hulpbehoevende toestand is treurig, maar dat ik thans alles alleen, zonder tegen spraak kan regelen, verlicht mij dit harde lot. Ons landgoed geheel zelfstandig te kunnen besturen, de groote bezitting in orde te houden, vult mijn tijd en mijne gedachten aan. Ik hoop, dat wij dit jaar kun nen beproeven, ook den winter hier door te brengen.* »U hebt u van alle gezellig verkeer teruggetrokken, mevrouw vroeg Baby. «Ja, lieve mevrouw van Königseck. Neem ’t mjj, bid ik u, niet kwalijk, als ik ook niet bij komik kan moeieljjk uitzonderingen maken. Ik ben echter altijd heel blij met bezoeken. Ik ben niet graag heel lang van huisde eenige uitzondering maken mijne vaak lange, uitgestrekte ritten door de bosschen en landerijen van Villeneuvemaar dat behoort eeniger- mate bij mijn plicht van toezicht houden. Daarbij is ’t voor mij ook eene behoefte wegens mijne anders zoo zittende levenswijze aan de schrijftafel of naast den rolstoel van mijn man. Maar, ’t is buiten nog zoo mooi! Willen wij niet liever bij mijne rozen zitten gaan?» ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27, cent. Groote letters naar plaatsruimte. Een warande zou den gevel van het slot ontsierd heb ben. Op het door rozenboschjes omgeven kleine voor plein van de groote trap, onder een lichte tent, noo- digden gemakkelijke fauteuils en schommelstoelen tot rusten uit. De bedienden plaatsten koffie, thee, war me koeken en schalen geurige, versch geplukte aard beziën op de lage tafeltjes, welks ronde, prachtig bewerkte metalen bladen uit Benares afkomstig waren. Sibylle bediende zelf de gasten en stak vervolgens een sigarette aan. Zij lag in een schommelstoel; haar feeder profiel kwam heerlijk uit van het scharlaken rood zijden kus sen, waarop haar hoofd rustte. Königseck zag met welk een kalm genot zij de rook in kunstige kringetjes in de stille lucht blies en haar oogen vol welgevallen over de grasperken gaan liet, die zoo schilderachtig werden afgewisseld door mooie oude boomgroepen. Die uitdrukking van stille tevredenheid prikkelde hem. Hij zag er bijna eene persoonlijke beleediging in. »’t Is aanstellerij, anders niet,* dacht hij wrevelig. »lk zou haar wel willen wakker schudden uit die la tente onverschilligheid.* »Het struikgewas daar ginds gaat tegen den winter weg,* zei Sibylle, naar een hoekje van het park wij zende. »Het beneemt het gezicht op den bergketen ook moet de waterspiegel van den vijver er tusschen flikkeren, dat maakt alles meer schilderachtig, ’k Heb er echter een harden strijd over te voeren met den ouden tuinman.* »De rol van gebiedster op het slot schijnt u geheel in beslag te nemen,* zei Königseck, haar scherp fixeeren- de. «De philosofen hebben dus afgedaan? En is nu in hunne plaats gekomen tuinbouw, ziekenverpleging weldadigheid in grootschen stijl? Men heeft mij durende de vergadering ter zijde werd gestaan dcor een ambtenaar ter Secretarie, ’t Zou dan ook aanbe veling verdiener', indien bij ’t benoemen van een nieu wen ambtenaar ter Secretarie, als voorwaarde gesteld werd, dat deze bekend moet zijn met stenografie en gedurende de raadszittingen den Secretaris behulp zaam was, bjj ’t opteekenen der punten en daarna bij ’t opmaken van het verslag. De Voorzitter zegtdat de officieele verslagen in den regel uiterst getrouw afschilderen, wat op de verga deringen wordt gesproken; al mag ’t verslag soms een weinig onvolledig zijn, ’t ligt altijd 2 dagen ter visie, zoodat, wanneer de moeite wordt gedaan, hiervan ge-> bruik te maken, aangevuld kan worden wat ontbreekt of onvolledig is weergegeven. Hoe meer natuurlijk de Secretaris bekend wordt met den spreektrant der leden, des te gemakkelijker kan alles worden weerge geven. Zoodra het officieel verslag is uitgewerkt, wordt daaruit een uittreksel genomen voor de notulen. Spr. ziet het nut er niet van in, om adsistentie te ge ven voor het opteekenen van punten en het maken van een grooter verslag; want zal dit doel treffen, dan zou dit enorme kosten vorderen, terwijl spr. niet gelooft dat ’t wenschelijk is, om woordelijk weer te geven, wat in de vergadering wordt gezegd; men zou alsdan vrijheid van beweging en spreken niet in de handwerken, terwijl thans toch in ’t verslag alle be strijding van een voorstel enz. een korte plaats vindt. Ook kan er geen sprake meer van zijn om een nieuw te benoemen ambtenaar op te dragen den Secretaris behulpzaam te zijn bij de vergaderingen, daar heden reeds een ambtenaar is benoemd, n.l. de heer P. Reit- sma te Middelstum; evenwel kan dezen, in overleg met den Secretaris, worden opgedragen om ook zijne aandacht aan de vergaderingen te wijden; anders zou het zijn, wanneer de Secretaris zelf een dergelijk ver zoek deed. Spr. is echter niet voldoende op deze vraag voor bereid, maar wil gaarne met den Secretaris nog eens over een en ander spreken. De heer Dokkum, verzoekt na de behandeling van punt 11, een vraag omtrent de opname van gasmeters tot ’t Dagel. Bestuur te mogen richten. De Voorzitter wil hiertoe gaarne met toestemming der vergadering verlof geven. II. Mededeeling van ingekomen stukken enz. a. Resolutie van h.h. Ged. Staten, houdende goed keuring van het raadsbesluit, waarbij vergunning werd verleend aan L. J. Krook en B. van Delden, tot het gebruikmaken van gemeentegrond voor het leggen van een stoep voor hunne woningen b. alsvoren, goedkeurende het raadsbesluit waarbij eene subsidie van f 50 werd verleend aan de commissie welke een adres wil zenden aan het Prov. Best, tot verbetering van vaarwaters c. alsvoren, goedkeurende het raadsbesluit tot onder- reeds gesproken van op uwe bézitting gestichte kin- derverblijven. Dus in plaats van de blanke philosofie koost gij de christelijke naastenliefde! Ik verbaas mjj alleen nog maar over de sigarettemag ik niet liever zoeken naar een soliede breikous?* »Gij zoudt er heel vele in mijn werkmand vinden. Ik brei ’s avonds altijd, als ik mijn man voorlees. Het kindergesticht, waarvan gij straks spraakt, bestond hier reeds vroeger. Ik heb ’t alleen ruimer gemaakt en laten verbouwen. Het is, Goddank, ten zegen ge worden voor menig arm, klein verlaten schepseltje. Twee liefdezusters verplegen de kinders en voeden hen op; ik houd slechts het toezicht, ’t Spreekt wel van zelf, dat, als men voor anderen leeft, men voor zichzelf van heel veel moet afzien.* «Verdooving!* zei hjj zacht: «al uwe soepkokerijen, uwe pap-inrichtingen voor kinderen, uwe tuinierskun sten, alles*. «Neen, geen verdooving, maar genezing,* antwoord de zij op vasten toon. «Als ’t u genoegen kan doen, lieve mevrouw van Königseck, dan wil ik u de in richting graag eens laten zien, ’t Is een allerliefst ge zicht, die kleine kinders in hun blanwe rokjes en witte hemdjes.* «O ja, heel graag,* riep Baby geestdriftig uit. «Ik zou ’t heel graag eens willen zien en zal later zeker wel een paar poppen en speelgoed mogen meebrengen1?* «Wordt met dol veel pleizier aangenomen,* zei Si bylle lachende. Zij ging opstaan en knoopte haar rij kleed dicht. «Gaat u ook mee, mijnheer van Königs eck?* «Gelieve mij goedgunstig te verontschuldigen. Ik ben voorloopig nog niet veranderd in mijn antipathie tegen kleine schreeuwers met vuile neuzen en oude heksen met waterige oogen. Wellicht dat gij mij later eens bekeert! antwoordde hij afwijzend. «Dat laat ik aan bekwamer handen over,* zei Si bylle lachende, haar arm om Baby’s middel slaande. «Wonder schoon Twee engelen, die voor mijse bekeering zorgen lachtte hjj. «Uwe toestemming voorop stellende ga ik ’t park eens doorslenteren en het rijtuig bestellenhet wordt laat, en ’t zou onver antwoordelijk zijn, u lang te onttrekken aan uwe veelvuldige plichten.* Baby was in de wolken toen zij terugkwam. Zij vond alle kinderen «zoet en snoeperig* en de zusters «heel netjes*. Zij zou dadelijk als ze thuis kwam poppen koopen en aankleeden en ze de eerstvolgende dagen zelve komen brengen. Sibylle verzocht hartelijk, spoedig eens terug te ko men en dan een langer bezoek te brengen. Baby kon komen, zoo vaak ze wou; in ’t park zitten, lezen, bloemen plukken naar verkiezing. Zij stak haar nog een grooten ruiker rozen Ue, toen zij op het rijtuig zat. Baby begroef verrukt haar neusje in de heerlijk riekende bloemen. Gedurende den geheelen terugrit babbelde zij over de kleine kinders, de witte bedjes, de netheid en orde, die in ’t geheele gesticht heerschten. Königseck antwoordde nauwelijks. Hij luisterde niet naar wat zij zeide. Eerst toen zij hem direct vroeg: «Horst, vindt gij mevrouw van Montigni ook niet een lieve en mooie vrouw schrikte hij op uit zijne overpeinzing. «Mooi? Ik weet het niet,«.antwoordde hjj verstrooid. Zijn blikken hingen aan den donkeren hemel, waar de eerste sterren verschenen. Boven de toppen der boomen van het park dreven de nevelsluiers weg op den koelen avondwind, die door de takken streek- Toen we onlangs een artikeltje wijdden aan de Koffie, noemden we ook even de surroga ten, die gebruikt worden om goedkooper «kof fie* te kunnen drinkenwe bedoelden de kof- fiestroop en de cichorei. Het gebruik dezer artikelen is in ons land zoo verbreid, dat verreweg ’t meerendeel on zer landgenooten slechts bij hooge uitzondering werkelijk «koffie* drinkt. Voeg daar nog bij dat in verschillende deelen van ons land juist niet de beste koffiesoorten verkocht worden, dan begrijpt men, dat wat ’t artikel koffie aangaat, de smaak van vele Nederlanders niet verfijnd kan genoemd worden, ’t Gebruik van cichorei en koffiestrcop door de koffie is zelfs zoozeer gewoonte geworden, dat menigeen wel moet denken, dat koffie nooit anders gedron ken is. Ieder begrijpt natuurlijk, dat dit niet het geval is. Toen ’t drinken van koffie in deze landen werd ingevoerd, dronk men werkelijk koffie en eerst later, vooral in den Franschen tijd, kwam ’t hulpmiddel in gebruik. In den Franschen tijd, toen te Amsterdam ’t gras op de straten groeide, toen we onze koloniën misten en de handel stilstond, terwijl tegelijkertijd de Fransche vriendschap ons veel geld kostte; toen Napoleon allen handel met Engeland verbood, om door een algemeenen boycot dit land te vernederen; in dien tijd kon er bijna geen koffie, geen thee, geen sui ker, enz. ingevoerd worden. Daardoor wer den voor die artikelen fabelachtig hooge prij zen bedongen. De gewone man, zelfs de bur german, moest zich ’t genot van koffie- en theedrinken ontzeggen. Men kan zich voorstellen, dat de surrogaten der cichorei donkerder en kleurt ze natuur lijk sterker. Worden de wortels donkerder gebrand dan de bepaalde gaarte, dan gaat de kracht er uit; dit zou anders veel zindelijker zijn, daar de pakjes dan droog bleven en de cichorei niet zoo dcor de verpakking trok. Verschillende fabrikanten hebben er last van, dat de cichorei gaat schimmelen, doch moei lijk is het hiervan de juiste oorzaak cp te geven. Peekoffie wordt op verschillende manieren gemaakt, zoowel van cichorei, die even aan de inwerking van waterdamp is blootgesteld geweest en dan vermengd wordt met een weinigje zand, ten einde ’t los te houden, als van koffiestroop en cichorei te zamen, van koffiestroop met gebrande rogge en van cicho rei met gebrande rogge. Voor ’t woord koffiestroop wordt veel de uitdrukking «gebrande stroop* gebezigd. Deze woorden verraden juist het artikel; het is stroop, die gebrand wordt en als surrogaat bij de koffie gevoegd wordt. Voor de bereiding worden verschillende soor ten stroop gebruikt, van daar ’t enorme prijs verschil in koffiestroop; hoe beter stroop, hoe meer kleurgehalte. De beste koffiestroop wordt gebrand van aardappelmeelstroop. De stroop wordt in een pot gedaan, waaronder zoo ge stookt worde, dat zij begint te koken; heeft ze een tijdje gekookt, can merkt men op, dat ze een verandering ondergaat; men kan dan niet meer zeggen, dat de stroop kookt, ze brandt dan. Koffiestroop branden gaat op dezelfde manier als suikerballetjes bakken het gaartepunt van de eerste treedt echter later in dan dat der suiker. Om van balletjes koffiestroop te maken, moeten er ook eenige wijzigingen aangebracht worden. Zoodra de koffiestroop het gaartepunt heeft bereikt, (ze is dan nog vloeibaar), wordt ze op platen geschept en afgekoeld. Ze wordt dan zoo hard, dat ze met hamers stuk geslagen moet worden; daarna wordt ze gemalen en is ’t artikel voor den handel gereed. De koffiestroop moet in gesloten bussen verpakt worden. Wordt een paar dagen ver geten het deksel te sluiten, dan trekt er zoo veel vocht in de bus, dat de koffiestroop we der massaal wordte Cichorei is de wortel der cichoreiplant, welke hoofdzakelijk op de Friesche zeeklei verbouwd wordt. De wortel wordt gebrand evenals kof fie, hetgeen zeer goed in een zelfde spit kan gebeuren. De grootste kunst der cichorei-fabricatie is ’t juist bepalen van ’t gaartepunt; hierop komt alles aan. Zoodra de cichorei gebrand is, wordt ze gemalen en in pakjes verpakt, waarna deze pakjes een tijdlang op roosters in een afge sloten ruimte aan waterdamp blootgesteld wor den. Vandaar dat deze pakjes altijd dof aan voelen. Door de waterdamp wordt de kleur -• ik i 9 l t J) Uv et 1 iet et n- o. O U RAN 1 'Ci f’

Sneeker Nieuwsblad nl | 1901 | | pagina 1