Plaatselijk Nieuws. A Reclames. Goedkoop duurkoop. i I Een gezond oord. In de badplaats Wijk aan Zee is in 1902 niemand op de protestantsche begraafplaats ter aarde besteld. Tot waarnemend hoofd der o. 1. school te Gaastmeer, is benoemd de heer J. Spoelstra alhier. aan aan van ver- In onze provincie is de stand van het boezem water zóó hoog, dat vele landerijen ondergeloopen zijn. De Westenwind maakt het stroomen met de zeeslui zen onmogelijk en stuwt het water al hooger en hooger in Oostelijke richting. Ongeluk. De 78-jarige weduwe T., wonende in de Bagijnesteeg te Delft, is bij het scheppen van water uit den regenput voorover daarin gevallen. Toegeschoten buren haalden de vrouw levenloos boven. Korte vreugde. Een arrestant, die per celwagen van het Huis van Bewaring te Arnhem naar het sta tion werd overgebracht, wist bij het uitstappen al daar te ontsnappen. De politie slaagde er korten tijd later in, hem aan te houden in de Coehoornstraat. Bjj de Amsterdamsche politie is weder aangifte gedaan dat uit een aangeteekenden brief, thans een die van Amsterdam naar Kampen was verzonden, zijn ontvreemd een bankbiljet van honderd gulden en een muntbiljet van tien gulden. Er zijn nu reeds drie dergelijke diefstallen binnen korten tijd aan den dag gekomen. Ongeluk Sedert Nieuwjaarsdag verkeert een fa milie te Aalsmeer in groote ongerustheid omtrent het lot van haar zoon, die knecht was op de sleepboot >Zwaluw V.«, te Leiden. Op dien dag moest hij, na een klein verlof, zich we der aan boord van genoemde boot begeven, doch hij verscheen niet. Sedert heeft men niets van hem ver nomen. Men vreest dat hem een ongeluk is overko men. Deverdwenene stond als zeer oppassend bekend. In Leiden is reeds naar zijn lijk gedregd, doch zon der resultaat. (N. R. Ct.) met 83 m. en 77 vr., door vertrek met 393 m. en 404 vr., samen 476 m. en 481 vr., zoodat zij is vermeerderd met 134 zielen en op 1 Januari 1903 bedroeg 6060 m. en 6155 vr., totaal 12215 zielen. Er werden in 1902 101 huWelijken voltrok ken. Tot tijdelijk onderwijzeres te Tirns is benoemd Mej. T. Schaaf alhier. Wij allen zijn geneigd in ’t algemeen het goed koopste wat ons wordt aangeboden te koopen, maar velen onzer lezers en lezeressen zullen de ondervin ding opgedaan hebben, dat de titel van dit artikel meer dan eens bewaarheid is geworden; ge kunt niet vorderen, dat een voorwerp waarvoor u een geringen prijs betaald hebt, even zoo lang zal duren als dat zelfde voorwerp voor den dubbelen prijs wordt aan geboden, want zekerlijk heeft de werkman, die ’t duur dere voorwerp vervaardigd heeft, er meer tijd toe ge bruikt en is tengevolge daarvan ook meer betaald ge worden. Wij behoeven er niet verder over uit te wij den, een ieder weet dat alle waar is naar zijn geld. Hierboven bedoelden wij nog alleen maar de voorwer pen die voor het dagelijksche leven gebruikt worden, maar wanneer men voor zijne gezondheid, die toch schatten waard is, naar het goedkoopste geneesmiddel zoekt, terwijl men overtuigd is, door de vele attesten, dat het duurdere het beste altijd is geweest, dan be grijpt men van zelf wel, dat het een misplaatste zui nigheid is. Wij laten hier een voorbeeld volgen van mejuffrouw J. Met, wier echtgenoot het beroep uitoefent van smid en wonende te Heer Hugowaard, provincie Noord- Holland, die aan onze verslaggever bjj zijn bezoek hem vertelde, dat zij sedert een jaar lijdende was ge weest aan eene groote algemeene zwakte, gepaard gaande met ondragelijke pijnen in den rug. Zulks was van lieverlede aangevangen, de eetlust verminder de, de spijsvertering werd ongeregeld, maagkrampen en steken in de zijde deden zich voor, ze was kortade mig, duizelig, de slaap gaf haar hoegenaamd geen ver kwikking, tengevolge van akelige droomen en tot overmaat van smart, werd ze dagelijks geplaagd door hevige hoofdpijn. U ziet, zoo ging zij voort, dat mijn toestand voor eenigen tijd geleden, alles behalve aan genaam was en wat ik ook aanwendde, niets mocht mjj baten. Door het lezen van vele attesten in de cou ranten ging ik tot het gebruik der Pink pillen van Dr. Williams over en mijn toestand verbeterde zich. Toe valligerwijs zag ik uit eene advertentie, dat de Pink Pillen tegen een goedkooperen prijs te krijgen waren. U kunt wel begrijpen dat zulks mij toelachte en liet die goedkoopere Pink pillen komeri, maar spoedig be merkte ik, dat deze volstrekt geen uitwerking op mjjn gestel hadden, daarop heb ik de echte weder laten komen en, al die onaangenaamheden die ik in mijn gestel ondervond, zijn thans verdwenen en ik ben wel varende; tegelijkertijd reikte zij mij met een soort van minachting het doosje over, waarin zich nog eenige na gemaakte Pink pillen bevonden. Mij toevoegende, ik wil ze niet meer in mijn huis hebben en doet er mede wat U wilt. Zooals men ziet is bovenstaande titel wederom be waarheid geworden, een ieder wachte zich dus voor schade en schande. Wij kunnen er echter niet genoeg op aandringen, dat men wel acht geve de echte Pink pillen van Dr. Williams te bekomen, want gelijk alle goede produk- ten, worden ook de Pink pillen reeds op eene grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig, dat zij uiterlijk den schijn hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en genezende bestanddeelen bezitten ze in geenen deele. Koopt ze slechts bij de depothouders, die onder de attesten zijn aangegeven of zoo gij maar eenigen twijfel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van den Hoofddepothouder komen, den Heer Snabilié. Prijs f 1.75 de doos, f 9.— per 6 doozen. Verkrijg baar bij Snabilté, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepót- houder voor Nederland en Apotheken. Franco toezen ding tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Sneek en Omstreken bij JOH. W. MEIJER. Kort nieuws uit het Buitenland. Chamberlain te Pretoria. Chamberlain heeft gespro ken op een feestmaal. Hij zei o. a. dat, om alle schade te vergoeden, door den oorlog veroorzaakt, alle schatten uit Indië nog niet voldoende zouden zijn. De opengekomen plaatsen in de Ned. Op. Sol. Ver., wegens het uittreden van de heeren Maal en Stoets, baryton en muz. leider, zullen worden vervuld door de heeren Henri Lion en Cornelis Dokkum. Zijn hoofd verkocht. Een zekere Arthur Jennings, inwoner van den Staat Colorado, in Noord-Amerika, mag zich verheugen in een hoofd van buitengewoon grooten omvang. De medische faculteit in zijn woonplaats heeft zich gehaast, hem dit extra-ordioaire hoofd af te koopen vo»i 6000 dollars, op voorwaarde evenwel, dat de »levering« zal worden uitgesteld tot na den dood van den eigenaar, en dat deze een derde deel van de koopsom onmiddellijk zou ontvangen. Na zjjn dood krijgt zijn vrouw, indien zij hem overleeft, de rest tan het geld. Ongeluk. Doordat een 2-jarig meisje te Hoorn een pot met kokende rijst wist te bemachtigen de moe- der was even afwezig kreeg zij den geheelen inhoud op het lichaam. Het kind kreeg zulke hevige brand wonden dat het aan de gevolgen is overleden. Tel. Eindelijk. Door de aanhoudende westenwind is het voor de Lemsterhaven nog vol drjjfijs, dat over elkan der geschoven een dikke laag vormt. Maandag is het aan een der stoombooten van de Holland-Friesland - Ijjn gelukt het ijs te breken en de haven te bereiken- Voor de zeilschepen is de toestand nog te gevaarlijk. Een rare kostganger. Te Magele, gemeente Den Ham, is door den arbeider G. B., ten huize van zijn kostbaas een ware verwoesting aangericht. Dronken thuis gekomen, begon hij eerst met in huis alles kort en klein te slaan en daarna ramen en vensters te verbrijzelen. De hulp der politie werd ingeroepen, doch bij haar komst was de dader nergens te vinden. Men vermoedt, dat hij zich in de bosschen verschuilt. Nu overgegaan wordt tot de invoering van de Ongevallenwet en de Beroepswet, waarbij aan werk gevers en werklieden zeer gewichtige verplichtingen en rechten worden opgelegd en toegekend, meenen wij er belanghebbenden opmerkzaam op te moeten maken dat, met afwijking van het bestaande tarief, de nummers van het Staatsblad, waarin deze wetten en de Koninklijke besluiten tot uitvoering daarvan (o. a. tot regeling van de benoeming der leden van de Be roepsraden) zijn opgenomen, voor enkele centen ver krijgbaar zijn gesteld (door bemiddeling van het Post kantoor aan te vragen.) De moordaanslag in de Marnixstraat. De Ambtenaar van het O. M. bij de Rechtbank te Amsterdam heeft gisteren inzake den mooraanslag op het 70-jarig echt paar Versluys in de Marnixstraat, requisitoir genomen. Voor den smidsknecht Liebert eischt hij 10 jaar en 3 maanden en den schildersknecht Jannink 9 jaar ge vangenisstraf. Afschaffing van den nachtarbeid in het bakkersbe drijf. De Leeuwarder »Bakkerspatroons-Vereeniging< heeft een motie aangenomen waarbij de wenschelijk- heid wordt uitgesproken, dat de nachtarbeid in de broodbakkerijen worde afgeschaft, doch neemt aan, dat zulks plaatselijk onuitvoerbaar is. Voorts is besloten om, wanneer het wetsontwerp op arbeid en rusttijden door de Regeering wordt ter hand genomen, bij den betrokken minister met kracht aan te dringen tot opname van afschaffing van den nacht arbeid in brood-, koek- en banketbakkerijen. Vermist. Sedert December wordt de onderwijzer A. te Vollenhove vermist. De ouders te Sappemeer we ten nu, dat hun zoon in den nacht van 5 op 6 Dec. gelogeerd heeft te Meppel en van daar per trein naar Zwolle is gegaan. Verder is men zijn spoor bijster. 7e ruim voorzien. Sedert de Wierumer visschers met vollen buidel van de haringvangst teruggekeerd zjjn is het met de rust te Wierum gedaan. Veel van het verdiende loon wordt in luidruchtigheid verteerd en vechtpartijen en wanordelijkheden zijn daarvan een gevolg. Thans is een rijksveldwachter van Veenwouden tij delijk te Wierum ter adsistentie gestationeerd- Droevig. H. Groote, 18-jarig jongeling te Holland- sche Veld (gemeente Hoogeveen), oppassend en de eenige verzorger van zijn ouderlijk huisgezin, is, door de duisternis misleid, in het Zwindersche kanaal verdronken. IJLST. De bevolking dezer gemeente be droeg op 1 Jan. 1902, 1486 (736 m. en 750 vr.) Zij vermeerderde door geboorte met 39 (25 m. en 14 vr.) door vestiging met 144 (73 m. en 71 vr.) Zij verminderde door overlijden met 21 (7 m. en 14 vr.) en door vertrek met 136 (63 m. en 73 vr.) Totaal der bevolking op 1 Jan. 1903 dus 1512 (764 m. en 748 vr.) Aantal levenloos geborenen 1, voltrokken huwelijken 11. JOURE. Was tot voor korten tijd de ge zondheidstoestand in onze plaats en omgeving uitstekend, thans is het aantal min of meer on- gestelden z ware verkoudheid en influenza tamelijk groot. Ook enkele leden van de Krite hadden het te pakken gekregen, waarvan de volksvoor stelling Dinsdag j.l. niet door kon gaan, thans zijn deze in zoover hersteld, dat het Bestuur de voorstelling nu heeft vastgesteld op Dins dagavond a.s. LEEUWARDEN. 5 Jan. Op het alhier ge houden congres yan veldarbeiders is besloten de mislukte poging om te Sneek een arbeids beurs te stichten, te herhalen. Men zal, om het nut dier zaak aan te toonen, met vlug- schriftjes gaan werken. Ook werd besloten, te werken voor het op nemen der veldarbeiders in de ongevallenwet. Dinsdag j.l. had op de bovenzaal het café „de Drie Friezen” de algemeene gadering plaats van leden van het onderl. zie kenfonds De Voorzorg. Na opening der vergadering, deelde de voorzitter mede, dat het afgeloopen halfjaar een voordeelig verloop had gehad, en herdacht te vens de afgestorven leden P. Blom en D. Meiners. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat, met het saldo van het vorig halfjaar, de inkomsten hadden bedragen f 1250,61, de uit gaven f 355,67, zoodat het saldo op 31 Dec. 1902 was f 894,94, waarvan geplaatst in de postspaarbank f 850, in kas f 44,94. Het fonds telde 183 leden. Het afgetreden bestuur werd met groote meerderheid van stemmen herkozen, n.l. P. J. van der Horst, als Voorz., B. Seldenrust, als Penn., H. Groeneveld als Secr. en als Comm. A. Elzinga, P. Faber en Joh. van Gorkum, terwijl, met het oog op de groote uitbrei ding van het fonds, het commissariaat met drie leden is versterkt en wel H. Jaegeling, G. de Wit en K. v. d. Horst. De vrijwillige bijdrage voor de wijkverple ging met saldo vorig halfjaar was f 48,17. Herkozen werd als apotheker de firma Lantinga. Het veranderen van het winkelhuis in een pakhuis, aan het Grootzand, vroeger eigen de heeren Joh. Volkers Zoon, thans den heer M. J. Houwink, is bij onderhand- sche aanbesteding gegund aan de heeren A. de Graaf en F. de Wolf, aannemers alhier, voor de som van f 1650. Moord. Voor de rechtbank te Zwolle werd gisteren de moord te Ermelo behandeld. Tegen Doppenberg, beklaagd den moord op Kamphorst gepleegd te heb ben, werd door het O. M. zes jaar geëischt. De grootste telescoop der wereld beschadigd. In het gebouw van de Yerkes-sterren wacht, aan het meer de Ge neva, in den staat Wisconsin (V. S.) brak verleden week brand uit en verwoestte juist dat gedeelte van het huis, waarin de verrekijker was opgesteld. Charles Yerkes, die dit observatorium oprichtte, gaf ook den reuzentelescoop ten geschenke, die hem 400.000 dollars kostte. De lens van dezen verrekijker is de grootste van alle lenzen der wereld en meet 100 cM. in doorsnede. De tweeduizend vol. Door de machinefabriek der firma Gebr. Stork en Co. te Hengelo (O.) is de 2000e ketel afgeleverd. üit Dinxperlo meldt men aan de Tel.: Het leek wel, alsof er een troep roovers bij de Heurne huisde, zóó erg ging het daar toe. Rustige kerkgangers werden bjj het naar huis gaan aangerand. De landbouwers Lammers en Bulsink uit de Heurne en Rulsink uit Bredenbroek, werden onverwacht met knuppels afgeranseld, waarbij ze verwond werden. Op Bulsink werd zelfs een schot gelost. De direc teur der boterfabriek en diens broeder en twee vrou- weljjke familieleden werden van de fiets gesleurd en in de sloot geworpen. Een achttal personen kwamen dan ook ten gemeentehuize klagen over hetgeen ze moesten ondervinden. Alweer een. De oudstrijder Klaas de Haan, te Gro ningen, die 2 December jl. zijn 94sten geboortedag vierde, is eergisterenavond overleden. Hjj was de oudste der oudstrijders te Groningen. Geen cadeau waar ieder bij kan. De heer Dierick, burgemeester van Koewacht, vierde dezer dagen zijn 25-jarig jubilé als burgervader. Vele prachtige cadeaux werden hem geoffreerd een ingezetene bood aan twee rijpe aardbeziën van den kouden grond. In het ys. Maandagavond omstreeks 7 uur geraakte een met suiker diepgeladen tjalk in de onmiddellijke nabijheid van de haven te Stavoren in gevaar. Met den oostelijken wind dreef er zooveel ijs, dat het den schipper onmogelijk was bin nen te komen. Bezijden den noordelijken havendam werd het anker uitgeworpen, ’t Is daar diep, en bij krachtigen wind stond de zee er hol. Jammerende vrouwen, toeterende horens en zwaaiende lantaarns riepen om hulp. De «Noord-Holland III» (kapt. Steensma van Sneek) met zware lading, verliet de ha ven met een 10-tal Stavorensche mannen aan boord om de tjalk zoo mogelijk naar binnen te slepen. Voor de haven brak de lijn, de boot schoot dwars en schepte bij herhaling water. Toch lukte het de boot te wenden en werd een deel der bovenlast, bestaande uit eenige 10-tallen va ten bier, over boord geworpen. Tjalk en boot zaten te half twaalf te midden van het ijs in den havenmond. Het gevaar was toen geweken. De firma Jan Houwink Gzn. alhier, was bij de aanbesteding door het Departement van Koloniën, j.l. Woensdag te Amsterdam ge houden, laagste inschrijver voor de levering van 1015 kg. gele was, voor f 1421. WIJMBRITSERADEEL. De bevolking de zer gemeente bedroeg op 1 Januari 1902, 12081 zielen. Zij vermeerderde in het afgeloopen jaar door geboorte met 198 m. en 158 vr.; door vesti ging met 366 m. en 369 vr., samen 564 m. en 527 vr., en verminderde door overlijden Kasteleins te Drachten hebben zich onderling bij contract verbonden, voortaan geen 5-cents borrels meer te schenken, maar alleen voor een dubbeltje. Of ook de »halfjes« geboycot zijn, is nog niet bekend. Behendige dieven. Een barbiersbediende Piecard te Parijs was Maandagmiddag aan de kas van de Louvre- modemagazijnen bez;g geld in ontvangst te nemen, toen hij iets hoorde vallen en twee personen in zijne na bijheid hem waarschuwden dat hjj een geldstuk had laten glippen. Werktuigelijk bukte hij zich om te zien wat er viel, en toen hij zich weer oprichtte waren de bank biljetten uit zijne openliggende portefeuille, samen 50,000 francs benevens de twee verschillende onbe kenden, verdwenen. De zoon van prof. dr. H. te Groningen, 17 jaren oud, leerling der 5e kl. aan het gymnasium, die bij vergissing een teug uit een flesch met sublimaat, in plaats van uit een flesch met bitterwater gedronken heeft, is aan de gevolgen overleden. Diefstal te Rotterdam. Vlak naast het commissariaat van politie aan de Groote Pauwensteeg te Rotterdam is gevestigd de antiquair, de heer Joachim Davids, die in het benedengedeelte van zijn huis zijne rijke verzameling van voorwerpen van waarde heeft staan, terwijl hij zelf met zijn gezin het drie verdiepingen hooge bovenhuis bewoont. Maandagavond laat, toen de huisgenooten zich naar bed wilden begeven, bleek dat vermoedelijk door middel van insluiping een of meer personen zich toe gang hadden verschaft tot de badkamer op de 2e étage en daar een kast hadden opengebroken met een breek ijzer. Ontvreemd werd een ijzeren geldkistje, inhoudende ongeveer f 13,000 waarde aan effecten en bankpapier, waaronder 8 biljetten van f 1000, voorts levensverze- keiings-polissen, eigendomsbewijzen van huizen, enkele wissels van 25,35 en 44 pond. De vermiste effecten zjjn: één Spoor Common Wa bash, effectieve waarde 1000 dollar, no. B. 10394, 2 effecten Peru a 500 pond st. no. 352 en 270, één Brusselsch lot 100 fr. no. 108175 en 3 a 4 loten weer baarheid. De nummers van het bankpapier zijn bekend. Na half drie ’s namiddags was niemand in de badkamer geweest. Er werd ook niets verdachts bemerkt. Op de aanhouding der daders is een premie gesteld door den bestolene, die niet verzekerd was. Moord te Raamsdonk. Maandagmorgen is Gerrit Konings, landbouwer te Raamsdonk, vermoord gevon den. Hij had messteken in de zijde en in het hoofd. De oorzaak van den moord moet weer in misbruik van sterken drank worden gezocht. Nadat het lijk dien morgen te vijf uur was ont dekt, is de wachtmeester der marechaussee A. van Driel gewaarschuwd, die den vermoedelijken dader, een boerenarbeider te Raamsdonk, van ongeveer 23- jarigen leeftijd, in zijn huis arresteerde. De verslagene was gehuwd. Op vrye voeten. De drie personen te Dordrecht, die in poli tiearrest Waren gehouden in verband met den geheimzinnigen dood van Johanna 0., gewezen huis vrouw van C. de G., zijn, na afloop der gerechtelijke lijkschouwing, weer op vrije voeten gesteld. (D C.) SNEEK. Blijkens achterstaande advertentie zal de heer Dr. F. van Eeden, de bekende let terkundige en stichter en bewoner van een der bekende landbouwkolonies in het Gooiland, a. s. Dinsdagavond in Amicitia als spreker op treden. i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 2