Binnenlandsch Nieuws. 4 V subs. 3 da- As Em lief dochtertje! Een Hoornsch meisje, te Am sterdam woonachtig, kreeg, toen ze haar ouders te Hoorn bezocht, zulk een hevigen twist met haren vader, dat ze een hamer opnam en hem daarmee te lijf ging. Den vader werd daardoor een pols ge broken. 1 1 t c 2 n 1 d A n b rt in d. »S n; 4< d< b( in te g' in ijs m rit m re w; in B< mi De Minister van Koloniën deelde Vrijdag in de Eerste Kamer mede, dat een officieel telegram uit Atjeh was ontvangen, luidendeDe pretendent-sul- tan van Atjeh heeft onderwerping aangeboden. moeden liet, dat een der .in gezogen* schaatsen Janus’ stabiliteitsgevoel danig geschokt had, bracht ze hem er toe, ’n koeke-zoopie gelukkig te maken met hun be zoek. Janus, die maar al te gelukkig was, om ’n poosje zoo iets als vasten grond onder zich te voelen, ver teerde den halven koekvoorraad, aldus rekkende z’n heerlijk gevoel van veiligheid. Hij moet bij die gelegenheid ’t was donker in ’t hokje zonderlinge dingen gezegd en gehoord heb ben, althans ik verneem uit zekere bron, dat-ie ’s avonds z’n horloge in het zeepbakje lei, met zijn hoed op in bed kroop en een half uur lang sprak tot een denkbeel dig wezen. Van ochtend ontmoette ik hem. Hij begon ouder gewoonte aan mijn vestknoop te draaien en eindigde met me deelgenoot te maken van het geheim dat ’m drukte. Janus was geëngageerd met het blonde meisje van het ingevroren eiland. »En ga je d’r nou mee trouwen ook?« vroeg ik. N’tuurlijk zei Janus, akelig zelf bewust. Wie nu nog niet gelooft, dat Janus Droogmeier ’n held is, zal er nööit van overtuigd worden Amst. Crt. Bij het Gerechtshof te Leeuwarden werden in 1902 in hooger beroep behandeld 161 strafzaken, waar in uitspraak plaats had tegen 199 beklaagden, van welke zich 17 in verzekerde bewaring bevonden. Ten aanzien van 118 beklaagden werden de vonnis sen in hun geheel bekrachtigd, waarvan echter 24 onder verbetering of aanvulling der gronden; 11 be klaagden, die in prima waren vrijgesproken of van rechtsvervolging ontslagen, werden schuldig verklaard en veroordeeld; 13, die in prima veroordeeld waren, werden vrijgesproken of ontslagen van rechtsvervol ging; ten aanzien van 11 Werd de straf verzwaard, van 23 verlicht; ten aanzien van 11 beklaagden wer den de vonnissen wegens informaliteit vernietigd. Van de 11 verzoeken om gratie, waarop ’s Hofs ad vies werd gevraagd, zijn 7 afgewezen, 1 nog aanhan gig gebleven en werd 1 buiten behandeling gelaten, al zijnde het arrest nog niet in kracht van gewijsde gegaan. In hooger beroep in burgerlijke zaken werden geene arresten van incidenteelen, interloeutoiren of prepa- ratoiren aard, doch 19 eind-arresten gewezen. Bij 11 dezer eind-arresten werden de vonnissen der eerste rechters bevestigd, bij 7 de vonnissen geheel of ge deeltelijk vernietigd, terwijl 1 arrest de niet-ontvanke- lijkverklaring van het hooger beroep inhield; 14 arresten werden gewezen na gehouden pleidooi en 1 na getui genverhoor. De »Zeemeeuw* vergaan. Men meldt uit Harlingen aan de «Leeuw. Crt.«: Wat reeds eenigen tijd gevreesd werd is helaas waarheid gewordende driemastschoener de .Zee meeuw*, alhier thuis behoorende, is in open zee ver gaan. Deze week kwam van den consul-generaal te Chris tiania hier het bericht, dat in de haven van Christian- sund een reddingsboei gevonden is, met zwarte letters gemerkt .Zeemeeuw* Harlingen. Kapt. K. J. Ruige, vader van zes kinderen, S. Swart en A. Kooyman, broodwinner voor zijne moeder, allen van Terschelling, C. Reylemaker, van Vlieland, en nog vijf anderen, zijn verdwenen in het immer ga pende graf. In onze provincie waren den len Januari jlt 128 zuivelfabrieken, waarvan 36 voor eigen rekening en 17 door naamlooze vennootschappen worden gedre ven en 74 op coöperatieven grondslag zijn gevestigd. Burg, en Weth, van Leeuwarden hebben aan den Raad aangeboden een ontwerp-verordening tot het heffen eener belasting op tooneelvertooningen en an dere openbare vermakelijkheden, met dien verstande, dat de heffing dezer belasting welke nu alleen tijdens de kermis plaats vindt gedurende het ge- heele jaar zal geschieden. De lichting 1903, die uit 17,500 man zal be staan, is als volgt over de provinciën verdeeld Noord-Brabant 1815, Gelderland 1921, Zuid-Holland 3959, Noord-Holland 3321, Zeeland 754, Utrecht 827, Friesland 1166, Overijsel 1148, Groningen 1075, Dren the 514, Limburg 1009. Ongeluk voorkomen. Uit Winterswijk wordt dd. 8 Januari aan de »Arnh. Ct.« gemeld: De eerste trein, die om 5.42 van hier naar Zutphen vertrekt, moest tusschen de stations Lichtenvoorde en Ruurlo plotseling blijven stilstaan. Het bleek nl. dat eene juist gepasseerde goederentrein dertien wa gens, door verbreking der aankoppeling, verloren had en deze nu den weg versperden. Gelukkig werd dit verlies door den hoofdconducteur van den personen trein bijtijds bemerkt, zoodat eene ernstige botsing voorkomen werd en het incident alleen met een poosje te late aankomst te Zutphen afliep. Jeugdige paren. Onder de bruidsparen te Rotterdam komen voor twee meisjes van 17 jaar en een kind van 15 jaar, die met jongelieden van 17 tot 20-jarigen leeftijd de volgende week in den echt zullen worden verbonden. Zeer vroeg komen dus deze kinderen in de zorgen van het huwelijksleven. Men meldt uit Enkhuizen aan de N. R. Ct. De draadloos telegraphische gemeenschap tusschen hier en Stavoren is verbroken. Van den beginne af heeft men hier met moeielijkheden te kampen ge had, die door plaatselijke omstandigheden werden in den weg gelegd; o. a. schijnt een rij hooge boomen op het overkomen der electrische golven storend te wer ken. Misschien zullen deze boomen eerlang gerooid worden. Thans is ook de toestel niet geheel in orde; voor het herstellen is de overkomst van een deskundi ge uit Duitschland noodzakelyk. Leerplichtgenot. Men schrijft aan de .Asser Ct.» s Een hoofd der school wordt opgeroepen, om getui genis der waarheid af te leggen in zake een geval van overtreding der leerplichtwet, ’t Weer was dien mor gen niet aanlokkelijk en besloten wordt een huurrijtuig te nemen. En nu de afrekening? .Als ’t blieft, mijnheer, f 1,25 als getuigengeld*, klonk het na de behandeling der zaak en 's avonds kon men op de vraag aan den voer man, hoeveel hij moest hebben, hooren.3 gld. mijn heer 1* Dat hoofd hoopt maar, dat er van hem zoo niet veel zaakjes behandeld mogen worden en dan vooral niet bij slecht weer. Ergerlijke mishandeling. In het gehucht Pallert, nabij Bourtange (Gr.), heeft Zondagavond een ergerlijke mishandeling plaats gehad. De reeds bejaarde kleer maker Wollman is onverwacht door twee personen aangevallen, die hem niet minder dan 9 hevig bloe dende hoofdwonden hebben toegebracht, zoodat men voor het behoud van zijn leven vreest. De marechaus sees van Vlachtwedde werden telefonisch met de mis daad in kennis gesteld, terwijl dr. Reddingius, van Blijham, de eerste geneeskundige hulp verleende. Als vermoedelijke daders worden de gebroeders F. aldaar genoemd De minister van Oorlog heeft bepaald, dat jon gelieden, die in het bezit zijn van het diploma der oefe- ningsklasse van het Nederlandsch Gymnastiek-Verbond, zonder nader examen in aanmerking komen voor den verkorten diensttijd van vier maanden. Ongelukkig aangekomen. Terwijl eenige meisjes te Zaamslag aan het stoeien waren viel een hater ach terover, bij welken val haar eene speld zoodanig in den rug drong, dat zij met geneeskundige hulp er uitgehaald moest worden. Uitlevering. De Duitscher, die Zaterdagnamiddag in eene woning in de Renbaanstraat te Scheveningen door de Haagsche recherche is aangehouden en die een vonnis in Duitschland heeft te ondergaan wegens valschheid in authentieke akten, heeft, na geboeid naar het politiebureau in de Keizerstraat te zijn overge bracht, gepoogd zich te vergiftigen. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, aan welke het ge lukte door tegengift deze poging, om zich van het leven te berooven, onschadelijk te maken. Na vervulling van de formaliteiten zal de man wor den uitgeleverd. Hoog water. Het eiland Nederhemert is door het hooge Maaswater overstroomd. De bewoners houden met roeibooten gemeenschap met elkander. van het Openbaar Ministerie de heer Mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten, werden de volgende zaken be handeld: 1. B. B., 36 jaar, sjouwerman te Sneek, is gedag vaard, omdat zijn dochtertje Aaltje op 7 Nov. den ge- heelen dag en op 8 November ’s voormiddags school no. 3 niet heeft bezocht. Als reden had beklaagde hiervoor opgegeven dat het meisje in hare betrekking 75 cents per week kon ver dienen en hij te arm was het kind te onderhouden. De verdienste was nu een welkome hulp voor de huis houding. Eisch eene boete van f 3,subs. 2 dagen hechtenis. 2. B. van der W., 38 jaar, sjouwerman te Sneek, is ook wegens overtreding der Leerplichtwet geverbali seerd. Zjjn dochtertje Hendrikje heeft op 24 October den geheelen dag en op 25 October voormiddags de school verzuimd, waarvoor is opgegeven dat het meisje erg dik om het hoofd was; aan de andere meisjes was opgedragen hiervan bericht te geven. Eisch eene boete van f 3,subs. 2 dagen hechtenis. 3. K. D., 32 jaar, veedrijver te Sneek, is ook al we gens oveitreding der Leerplichtwet opgeroepen. Bekl’s dochtertje Baukje heeft op 11,14 en 15 No vember telkens een schooltijd verzuimd. Eisch eene boete van f 3,— subs. 2 dagen hechtenis. 4. F. de L., 38 jaar, kalkbrander te Sneek, had zich wegens eenzelfde overtreding alsvoren te verantwoor den voor zjjn zoon Wijbren. Eisch eene boete van f 3,subs. 2 dagen hechtenis. 5. M. D., 44 jaar, steenhouwersknecht te Sneek, idem alsvoren voor zijn dochter Zwaantje. Eisch eene boete van f 3,subs. 2 dagen hechtenis. 6. M. v. D., 41 jaar, bakkersknecht te Sneek, idem alsvoren, voor zijn zoon Hotze. Eisch eene boete van f 3,subs. 2 dagen hechtenis. 7. J. S., 33 jaar, sjouwerman te Sneek, idem als voren voor zijn zoon Tjitte en zijn dochter Jeltje. Eisch twee boeten van f 3,ieder subs. 2 dagen hechtenis voor elke boete. 8. J. v. W., 39 jaar, sjouwerman te Sneek, idem alsvoren, voor zijn dochter Fint je. Eisch eene boete van f 3,subs. 2 dagen hechtenis. 9. K. R., 45 jaar, sjouwerman te Sneek, idem als voren, voor zijn zoon Ijsbrand. Eisch eene boete van f 3,— subs. 2 dagen hechtenis. 10. D. v. d. W., 45 jaar, sjouwerman te Sneek, idem alsvoren, voor zijn zoon Jelle. Eisch eene boete van f 3,— subs. 2 dagen hechtenis. 11. A. de W., 43 jaar, arbeider te Wolsum, idem alsvoren, voor zijne dochter Akke. Eisch eene boete van f 3,subs. 2 dagen hechtenis. 12. B. A.,57 jaar, bierhuishouder te Sneek, is geverba liseerd, omdat hij in den avond van 12 Dec. 1.1., in het voor het' publiek toegankelijk lokaal van het door hem gehouden bierhuis, gelegen op een hoek van de Kruizebroederstraat en de Muntstraat, aan Hinne Kui pers een glaasje beerenburger drank en aan Hendrik Grunstra en Gerben Jorritsma ieder een glaasje bran dewijn, althans ieder van hen een hoeveelheid sterken drank van minder dan 2 liter heeft geschonken en toegediend, zonder dat hjj van Burg, en Weth. dezer gemeente de vereischte vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, had gekregen. Bekl. zegt, dat toen de politie binnenkwam de 3 genoemde bezoekers aan het biljarten waren en het door hen bestelde nog niet hadden betaald. Get. H. Grunstra verklaart, dat hij op dien avond ster ken drank heeft verkregen en daarvoor heeft betaald. Eisch eene boete van f 25,subs. 10 dagen hechte nis. 13. M. R., 60 jaar, koemelker te Sneek, had in de maand November in een stuk weiland onder IJsbrech- tum een 10-tal schapen loopen. Den 13 November kwam de heer H. van Staa, districtsveearts te Leeu warden, bekl. vragen of hij de schapen even mocht zien, wat toegestaan werd. Bekl. kon zelf niet meegaan, maar deelde mede, dat er een arbeider in het land werkzaam was en deze de schapen wel kon op vangen. Toen de heer Van Staa de schar? :n het land had onderzocht, bleek hem, dat er 7 onder waren, die verschijnselen van rotkreupel vertoonden. Hiervan werd den eigenaar mededeeling gedaan en proces-ver- baal gemaakt, omdat bekl. niet onmiddellijk hiervan aan den Burgemeester kennis had gegeven. Bekl. zegt, dat hjj die schapen pas 10 dagen van te voren had gekocht en niet kon weten dat die dieren aan een besmettelijke ziekte ledenwel was bij het vervoeren een der schapen kreupel, maar daarop was geen acht geslagen. Eisch, wegens het houden van schapen, die aan rot kreupel, eene besmettelijke ziekte, lijdende waren en waarvoor geen voorzorgsmaatregelen waren genomen, eene boete van f 25.subs. 8 dagen hechtenis. Er was iets als bewondering in de stem van de ha- lifaxdame, toen ze zei, dat ze ’t wist. Of Janus dan mocht profiteeren van haar aangenaam bijzijn en haar zijn geleide offreeren Jawel, dat mocht-ie. Of ze iets heerlijkers wist dan samen schaatsenrijden Neen, dat wist ze niet. ’n Oogenblik later trok Janus aan de zijde van z’n stille vlam allerlei cabalistische lijnen in ’t ijs, werkte met den ijsstok als ’n gedresseerde poedel met ’n balan<?oir en reed ’n schaatsenstalletje van de sokken. ’t IJs scheen overal nog al met scheuren te zijn behept, tenminste Janus hield zich vrijwel onledig met ’t doen van praktische graadmetingen op ’t ijs- vlak, d. w. z. hij bracht de helft van den tijd liggende, opstaande en vallende door. Die echter meent, dat m’n beste vriend zich door zulke futiliteiten uit het veld zou laten slaan, geeft blijk, zijn karakter zeer te onderschatten. Janus hield met ’n overtuiging, ’n betere zaak waar dig, staande, dat hij in ’t schaatsenrijden zoo bedre ven was als verlangd kan worden van iemand »die de schaatsen om zoo te zeggen met de moedermelk had ingezogen.* Deze frissche, oorspronkelijke hyperbool is Janus’ geestelijk eigendom en bewijst voor de zooveelste maal, dat m’n vriend niet zoo maar de eerste de beste is, >maar dat-ie viel, omdat ’t ijs niet deugde.* De Halifaxe scheen deze overtuiging niet zoo ge heel klakkeloos te deelen, tenminste na een zwaar ge accentueerde buiteling, op een plaats waar ook met ’t jBikroscoop geen scheur te bekennen was en die ver- De volgende beklaagden hebben zich allen aan open bare dronkenschap schuldig gemaakt. 22. W. J., 52 jaar, slager te Sneek, op 4 Novem ber op de Gedempte Pol, nabij den Oosterdijk. Eisch, bij le herhaling gepleegd, eene hechtenis van 3 dagen. 23. W. de L., 24 jaar, arbeider te Sneek, in den nacht van 16 op 17 Nov., in de Wijde Burgstraat. Eisch eene boete van f3,subs. 2 dagen hechtenis. 24. IJ. S., 51 jaar, schipper te Oppenhuizen, op 25 Nov., bij de Oosterpoortsbrug. Eisch eene boete van f 3,subs. 2 dagen hechtenis. 25. S. M. D., 27 jaar, boerenknecht te Oldeboorn op 30 Nov., op den openbaren grindweg onder Sijbran- daburen. Eisch eene boete van f 3,subs. 2 dagen hechtenis. 26. H. B., 36 jaar, veedrijver te Sneek, op 2 Dec., in de Wijnkanstraat. Eisch eene boete van f3,subs. 2 dagen hechtenis. Uitspraak der vonnissen over 14 dagen, den 21 Ja nuari a. s. dooi ie öoiswaro, rag aen ra novemner met een mo torboot, welke gemeten moest worden, te Groningen, maar daar dat nog wel een paar dagen kon duren en ook de winter op handen was, of dat misschien naar vrouw en kinderen verlangd werd, dacht men maar naar huis te varen. Men liet de boot sleepen tot Sneek, maar daar er toen geen gelegenheid meer was verder te komen, stoomde men zelf verder, om zoodoende Bolsward te bereiken, door de Zuid-Westelpke Stads gracht alhier. Hier echter bleek der politie dat het woord motorboot niet op de boot voorkwam en dat bekl. geen vergunning had van Ged. Staten dezer pro vincie om met die motorboot gebruik te maken van een vaarwater in onderhoud en beheer bij de pro vincie. Eisch eene boete van f 5.subs. 2 dagen hechtenis. 15. T. H., 26 jaar, jager te Hommerts, en P. H., 24 jaar, van ’t boerenbedrijf te Zandgaast, zijn geverba liseerd, omdat zij in den avond van 15 November, om streeks 10% uur, zijnde na het sluitingsuur, vertoef den in de voor het publiek toegankelijke gelagkamer van Jitske Bottema te Hommerts en daar zij ook geen doortrekkende personen waren of tot het gezin of dienst personeel behoorden noch daar logeerden, werden hunne namen genoteerd. Eisch tegen ieder eene boete van f 5.- gen hechtenis. 16. B. N., 31 jaar, koemelker te Sneek, had op 19 November op de binnenplaats achter zijn woning aan het Kleinzand, eene hoeveelheid koemest, zonder dat daarvoor vergunning was gevraagd bij B. en W. dezer gemeente. Eisch eene boete van f 3,subs. 2 dagen hechtenis. 17. J. K., 27 jaar, werkman te Langweer, reed op 25 November met een paard en wagen in een draf, al thans harder dan stapvoets, door de kom van het dorp Woudsend. Eisch eene boete van f 3,subs. 2 dagen hechte nis. 18. J. H., 38 jaar, steenhouwer te Sneek, liet op 8 November door van der Staal een zwaren steen ha len van het spoorstation. Bij de Parkstraat gekomen kon men de steen, mis schien ook door de gladheid der straat, niet verder krijgen; verschillende malen beproefde men de steen, die op een lorrie stond, te verwijderen, doch niets hielp; men was ten laatste genoodzaakt, de wagen met de steen er op, te laten staan, met het doel, een en ander den daaropvolgenden Maandag er weg te halen. Bekl. zegt, daarna om vergunning gevraagd te heb ben om de steen tot dien Maandag daar te mogen laten staan. Intusschen was, wegens het op den voor den open baren dienst bestemden grond eenig voorwerp hebben staan, procesverbaal opgemaakt. Eisch eene boete van f 0,50 subs. 1 dag hechtenis. 19. L. B., 58 jaar, tuinman te Sneek, heeft op 29 November asch geworpen op de openbare straat «Het Hoogend.* Eisch eene boete van f 1subs. 1 dag hechtenis. 20. T. de J., 58 jaar, stoelenmatter te Zwaagwest- einde, is geverbaliseerd omdat hij op 10 November met zijn, hoofdzakelijk tot bewoning dienend schip, beeft gelegen en is blijven liggen, in de Stadsbuitengracht nabij de Boterhoek, zonder vergunning van Burg, en Weth. dezer gemeente. Eisch een boete van f 3,subs. 2 dagen hechtenis. 21. B. M., 24 jaar, stoelenmatter te Oosthem, heeft zich wegens een zelfde overtreding alsvoren te verant woorden. Deze bekl. lag namelijk op 10 Nov. met zijn woon schip in de Stadsbuitengracht nabij de Oosterpoortsbrug. Eisch eene boete van f 3,— subs. 2 dagen hechtenis. Friesland. Alle voorzitters waren aanwezig (de be trekking te Menaldumadeel is vacant), terwijl de ver gadering ook werd bijgewoond door den heer dr. Ariëns Kappers, buitengewoon lid van den centralen gezond heidsraad. De hoofdinspecteur, dr. Pijnappel, heette in zijn openingswoord den aanwezigen welkom, en berede neerde het groote nut, dat geregelde samenkomsten als deze, een paar maal per jaar te houden, kunnen hebben, al heeft deze vergadering ook alleen een be raadslagend karakter. Hij drukte de voorzitters op het hart, dat van de wijze, waarop de gezondheidscom- missiën haar taak opvatten, veel afhangt, en dat deze een grooten invloed kunnen uitoefenen op de verbete ring van de volksgezondheid en de volkshuisvesting. Vooral zullen de leden door hun persoonlijken arbeid> ook buiten de vergaderingen, zich op de hoogte moe ten stellen van de heerschende misstanden, om zoo door hun lokale kennis aan te vullen, wat de ambte naren ontbreekt, en wat zij zonder die medewerking niet kunnen krijgen. De verschillende werkzaamheden, welke de com- missiën wachten, werden achtereenvolgens besproken, waarbij de te rijzen bezwaren onder de oogen werden gezien, en waarbij werd overlegd, hoe die het beste uit den weg zullen zijn te ruimen. De inspecteurs wezen op werkzaamheden, hun speciaal onderdeel betreffende, welke zij aan de aan dacht der voorzitters aanbevalen en naar aanleiding waarvan werd besproken, op welke wijze die taak kon en moest worden vervuld. Meer in het bijzonder werd besproken de noodzake lijkheid voor elke gemeente, om een systematisch wo- ningonderzoek in te stellen, zoodat een legger ontstaan zal, waaruit een duidelijk overzicht van de woningtoe standen is te krijgen. Zoowel voor het platteland als voor de steden zal dit noodig zijn. Medegedeeld werd, dat de twee woninginspecteurs hun werkzaamheden hebben verdeeld in dien zin, dat de heer J. H. Faber Friesland enOverijsel,de heer J. v. Schuilenburg Groningen en Drenthe voor zijn reke ning zal nemen. De vaststelling van het reglement van orde en de begroeting van uitgaven vormden nog onderwerpen, waarover uitvoerig werd gediscussieerd. Ten slotte wees de voorzitter op de wenschelijkheid voor de gezondheidscommissiën, om als zoodanig lid te zijn van het Ned. Gezondheidscongres. Schuttevaer. De afd. «Texel* der vereeniging «Schut- tevaer* zal een verzoek richten aan den inspecteur van het loodswezen, om het daarheen te leiden, dat een betere bebakening van het Enkhuizerzand worde verkregen. Kantongerecht te Sneek. Zitting van Woensdag 7 Januari 1903. Bij de heden gehouden zitting van het Kantonge recht, gepresideerd door den plaatsvervangenden Kan tonrechter, den heer Mr. T. K. Lv.ama, Ambtenaar Bekl. zegt nog, dat hij het vreemd vind, zoo zwaar gestraft te worden, daar hij de schapen pas 10 dagen had gehad en alzoo niet kon weten dat er ziekte on der heerschte. Hij heeft de schapen dadelijk weer met verlies aan een slager verkocht. 14. C. S., 26 jaar, gezagvoerder van een stoom- VOLKSGEZONDHEID, Vrijdag j.l. werd te Leeuwarden op het stadhuis eene vergadering gehouden door den hoofdinspecteur en de inspecteurs der volksgezondheid met de voor- -(0)- I 1 1 J 5 5 e

Sneeker Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 2