111(111 SJH Ei( MS'Mffi. s teUrijms voor Je Nationale Militie. ïifflws- ffl AhVEi!TEVn;:r(). ui Een strijd mei een luipaard. No OPMAKING KIEZERSLIJST. Zaterdag 17 Januari 1903. 98e Jaargang. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Officieele Advertentien. FEUILLETON. R X zijn nieuwen - 1 Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,60. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, herinneren alle mannelijke ingezetenen, die in 1884 zjjn geboren en zich tot dusver niet voor de Nati onale Militie, lichting 1904, hebben doen inschrijven, aan hunne verplichting, om zich daartoe alsnog aan te geven vóór of uiterlijk op 31 Januari e. k. ter Se cretarie dezer gemeente. Sneek, den 15 Januari 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. Een Duitscher, die langen tijd in Duitsch-Afrika verblijf heeft gehouden, deelt het volgende avontuur mede, dat hij daar eenmaal met een luipaard heeft gehad. Op zekeren dag ontving de bouwspits (eene arbei- derskolonne in Oost-Afrika, die belast is met het leg gen der spoorwegrails op het gereedgemaakte traject) bericht, dat een luipaard de streken onveilig maakte. Den volgenden avond nog werden de benoodigde val len gesteld, met zand en rijshout bedekt, een half lam als lokaas er bovenop gelegd en daarop alles met doornstruiken zoodanig versperd, dat het roofdier di rect den weg naar den val moest nemen. Den vol genden morgen ontdekte men evenwel, dat het dier heel wat sluwer was geweest dan men vermoedde. De bodem was omgewoeld, het struikgewas vertrapt, het lokaas verdwenen: de vallen daarentegen stonden nog onaangeroerd. Het dier had zeker gevaar be speurd en zich daarom door een handigen sprong in veiligheid gebracht. Met grooten ijver werd het spoor gevolgd, maar men moest dit weldra opgeven, omdat het tusschen onherbergzame klippen verloren ging. De volgende dagen werden groote tochten ondernomen, de omtrek werd mijlen ver onderzocht, elk hol, elke sluip hoek zorgvuldig nagegaan, maar zonder gevolg. De vermoeide en teleurgestelde jagers keerden met de boodschap terug, dat de luipaard zeker den om trek had verlaten, want op hunne tochten hadden ze niets ver- van hem nu met de op het geweer geplante bajonet af te wachten, aarzelde de sergeant zoo lang tot de lui paard hem het geweer uit de handen had geslagen. Daardoor als ’t ware tot bewustzijn gebracht, begon hij thans met het dier een vertwijfelenden strijd op leven en dood. De slager had weliswaar zijn tegen woordigheid van geest niet verloren, maar daar hij zoo goed als ongewapend was, waagde hij het niet, het geweer van zijn makker op te rapen, overtuigd als hij was, dat het dier van die gelegenneid zou gebruik maken oin zich op hem te storten. En dan was hij waarschijnlijk verloren geweest. Daar hij evenwel inzag, dat de sergeant den strijd met den luipaard niet lang meer zou volhouden, besloot hij toch wat te doen en gaf hem daarom met den stang zulk een hevi- gen stoot tegen de borst, dat het dier op zij rolde, ’t Volgend oogenblik had het zich op zijn nieuwen aanvaller geworpen. Deze wist evenwel met zijn stang heel aardig de aanvallen te pareeren en toen hij den luipaard nog eens weer een hevigeu stoot had toege bracht, zoodat deze weer tegen den grond rolde, wierp hij eensklaps zijn wapen weg, greep het dier met ijze ren vuisten in den nek en drukte het met alle kracht tegen den grond. Gelukkig knalde op dat oogenblik een welgemikt schot, dat den luipaard voor goed neerlei. ’t Waren hunne makkers, die juist te rechter tijd op de plaats van het gevecht waren aangekomen. De sergeant moest om zijne wonden dadelijk in het hospitaal worden opgenomen; de slager had slechts onbeduidende kwetsuren gekregen. dachts ontdekt. De luipaard was reeds lang vergeten, alles ging zijn gewonen gang. De vallen werden als gewoonlijk ge steld en daaronder een vossenval, die o a. ook voor jak halzen, klipdassen enz. heel goed zijn te gebruiken. Niemand vermoedde welk een verrassing ons op een goeden morgen wachtte, ’t Was bepaald komisch te zien, hoe de verbaasde jagers elkaar stonden aan te kijken; het was werkelijk een »kiekje« waard geweest! De val lag losgerukt en geheel vernield op eenige hon derden meters van de plaats, vraat hij opgesteld was geweest. De talrijke bloedsporen en de omgewoelde grond waren de bewijzen van den heftigen strijd, die er was gevoerd. De luipaard was in den lichten val geraakt, had deze een eindweegs meegesleept en hem met zijn scherpe tanden zoo geducht bewerkt, dat het voorwerp nauwelijks was te herkennen. De mannen waren dien dag erg druk en hadden daarom geene gelegenheid onmiddellijk de jacht weer te hervatten, maar toch wilde men het roofdier geen rust gunnen en daarom werden eenige inboorlingen uitgezonden om het spoor te zoeken. Zij behoefden evenwel niet lang te wachten, of het bericht kwam dat de luipaard op eenigen afstand van de werkplaat sen tusschen de klippen rondzwierf. Een sergeant, met het toezicht op de werklieden belast, vroeg zijne mannen, wie van hen ’t met hem wagen wilde het woedende dier op te zoeken. Vier man meldden zich aan en onder dezen een slager, wiens noodlot het zou wezen, den kamp met den luipaard op zich te nemen. Met goede geweren gewapend, begaven de mannen zich met de zwarten op weg. De streek werd voort durend woester en eenzamer; het pad, als men het zoo noemen mocht, leidde in groote bochten beurtelings door diepe ravijnen en langs kale rotswanden, tot ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27, cent. Groote letters naar plaatsruimte. Uitnoodiging en Kennisgeving. eindelijk de jagers na een uiterst moeilijken tocht op de hoogte een tamelijk vlak terrein bereikten. Hier moest volgens de opgave der zwarten de luipaard huizen. Deze laatsteu durfden niet verder met de blanken meegaan, maakten daarom haastig rechtsom keert en snelden terug. De blanken waren nu ge noodzaakt, bij gemis van de scherpe oogen der zwar ten op hun eigen gezicht te vertrouwen. Met groote voorzichtigheid werd de geheele vlakte doorzocht. Klip na klip, hol na hol werd nagegaan, maar tever geefs, er was niets te zien. Na lang zoeken verdeel den zich de jagers twee aan twee en gingen in ver schillende richtingen, om te beproeven of het hun misschien nog zou gelukken den luipaard meester te worden. De sergeant bleef bij den slager, die onge lukkig slechts met een ijzeren stang gewapend was, daar hij geene gelegenheid meer had gehad zijne wa pens te halen Toen zij een eindje scherp naar alle kanten rondkijkend, waren voortgegaan, riep de slager op eens »Kijk, daar is hijnu opgepast hoor Inderdaad wandelde de luipaard bedaard, alsof hem niets stoorde, om eene groote klip heen. Langzaam, zeer voorzichtig, slopen zijne belagers nader. Toch scheen hij ze heel goed te hebben bemerkt, want plot seling wendde hij zich om en maakte zich blijkbaar gereed hen aan te vallen. In een paar sprongen was hij bij hen, bukte zich toen en was met gekromden rug gereed met een grooten sprong den aanval te wa gen. De sergeant had hem met aangelegd geweer af gewacht, doch verzuimde thans, op het juiste oogen blik vuur te geven. Was hij misschien verlamd van schrik, toen hij zoo onverwachts voor zijn geduchten vijand stond, of achtte hij het juiste oogenblik thans nog niet gekomen Hoe het zij, het dier maakte van de gelegenheid gebruik en deed den sprong. Inplaats f350.— f 62.50 I f250.— SNEEK. Gemeente of deel der Gemeente Ié. lo. f 1.25 Huur prijs. 1 LICHTING 1904. ER. COURANT. vennootschap, van eene coöperatieve vereeniging of van eene Onder de bijzondere spaarbanken, bedoeld bij het vorige i de banken, opgericht na 1 Mei 1000, jarige kinderen voor de helft voor hunnen vader. Indien gedeelten eener gemeente in de bij deze wet ge voegde tabel afzonderlijk worden genoemd, wordt de grens tusschen die gedeelten door Ons, Gedeputeerde Staten go- boord, bepaald en wanneer verandering van omstandigheden daartoe aanleiding geeft, gewijzigd. Van deze besluiten wordt mededeeling gedaan in de Staatscourant, met bijvoeging van de adviezen van Gedepu teerde Staten, voor zoover bij de besluiten van die adviezen is afgeweken. Krachtens art. la worden in 1903 alléén ambtshalve op de Kiezerslijst geplaatst zij, die zijn aangeslagen in de grond belasting (voor een bedrag van ten minste één gulden) over het dienstjaar 1902, in de vermogensbelasting of in de be drijfsbelasting over het dienstjaar 1 Mei 1901—1 Mei 1902; of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de per soneele belasting over het dienstjaar 1902; een en ander, mits het te dier zake verschuldigde tijdig zij voldaan. In de tabel, bedoeld in artt. 1 en 2 der Kieswet, is voor zoover deze gemeente betreft, het volgende bepaald eene spaarbank, beheerd door het bestuur van eene rechts persoonlijkheid bezittende vereeniging, van eene naamlooze stichting. c lid van dit artikel, zijn alleen begrepen voor zoover en voor zoolang als zij blijkens opgave aan het bestuur der gemeente waar zij gevestigd zijn, een waarborgfonds van f 25000 bij de Nederlandsche Bank hebben gedeponeerd 4o. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij alge- meenen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Art. 2. Onder hen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, verstaat deze wet hen, die dien leeftijd hebben bereikt vóór of op den loden Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks directe belastingen geldt voor haren man; die van minderjarige kinderen we gens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor hunnen vader. Aanslagen in de Rijks directe belastingen, waarvoor eerst na 31 December van het laatstverloopen jaar een aanslag biljet is uitgereikt, blijven voor de toepassing van het be paalde bij art 1 buiten aanmerking. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goede ren eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in het ko hier is vermeld, mits-zijn aandeel in dien aanslag ten min ste één gulden bedraagt. Door den aanslag in de grondbelasting, in art. 1 vermeld, worden de hoofdsom en de Rijks-opcenten verstaan; Aanslag in de vermogens-, bedrijfs- of personeele belasting geeft geene aanspraak op kiesrechtindien hij het gevolg is van eene met de waarheid strijdende aangifte. By de berekening van den werkelijken huurprijs, die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan eene 'oöpbratieve bouwvereeniging, wordt raaandhuur tot waokhuur herleid door deeling met 4, jaarhuur door deeling met 50 en vindt geen aftrek plaats van de som, verschuldigd voor gas- of waterleiding, ingeval deze in den huurprijs is be grepen. Bij de berekening van het inkomen, bedoeld in art. Ié, 2o., eerste lid, worden vrije woning of inwoning en vrije kost en inwoning -’-“J - J'- het gedeelte meld in de bij deze wet gevoegde tabel; enkel vrije kost op het bedrag, vermeld in de laatste kolom, verminderd met dat, vermeld in de voorlaatste kolom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aanmerking. Ten aanzien van vrije kost wordt geen rekening gehouden met den Zondag of algemeen erkende Christelijke feestdagen, of, voor zooveel Is raëlieten betreft, met den Sabbath. Indien de aard der werkzaamheden in een bedrijf mede brengt, dat zij in den regel een gedeelte van het jaar niet worden uitgeoefend, wordt ter berekening van den tijd, ge durende welken iemand volgens het vorig artikel in dienst betrekking is geweest, de tijd medegeteld gedurende welken de werkzaamheden, waarvoor hij in dienst is, hebben stil gestaan, ook indien gedurende dien tijd de dienstbetrekking tijdelijk was opgeheven. Indien het inkomen, bedoeld,in art. Ié, 2o., als vast week-, veortiendaagsch-, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht, tot het normale bedrag te zijn genoten. Indiènin de plaats van het inkomen, bedoeld in art. Ié, 2o., eene tijdelijke ongevallenrente wordt genoten, wordt deze, zoo lang zij wordt genoten, in rekening gebracht tot een bedrag, gelijk aan het normale loon. Inkomen, pensioen of lijfrente, bedoeld in art. Ié, 2o., der vrouw geldt voor haren man; dat van de inwonende minder- De BURGEMEESTER der Gemeente Sneek, Gelet op de desbetreffende bepalingen der Kieswet Noodigt de mannelijke inwoners dezer Gemeente, Neder landers, die vóór of op 15 Mei e.k. den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt en plaatsing op de Kiezerslijst verlangen, uit A. lo. om zoo zij in eene andere gemeente over het laatst verloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belastingen, volgens art. la, zijn aangeslagen, wat de grondbelasting be treft in eene andere gemeente of in meer gemeenten te za- men tot een bedrag van ten minste één gulden (hoofdsom en Rijks opcenten), daarvan door overlegging der voor vol daan geteekende aanslagbiljetten vóór 15 Februari e. k. te doen blijken; 2o. om wanneer hun aandeel in aanslagen in de grond belasting van onroerende goederen eener onverdeelde nala tenschap, als mede-eigenaar minstens één gulden bedraagt, daarvan vóór 15 Februari e.k. aangifte te doen en daarbij het aanslagbiljet of gewaarmerkt duplicaat en de noodige bewijzen over te leggen; B. hen, die niet overeenkomstig hot bepaalde sub A zyn aangeslagen, en voldoen aan eene der volgende voorwaardon, hiervan voor zooveel noodig aangifte te doen vóór 15 Februari e.k. .lo. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonen de personen op den 31sten Januari e.k. sedert den Isten Augustus van net vorige jaar hebben bewoond krachtens huur, een huis of een gedeelte van een huis, waarvoor met of zonder bjjbehoorenden of in huur gebruik ten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning be stemd, de werkelijke huurprys, per week berekend, ten min ste heeft bedragen het bedrag hieronder in de tabel vermeld, of wel achtereenvolgens in dezelfde gemeente twee zoodanige huizen of gedeelten van huizen, of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter inhoud of 24000 kilogram laadvermogen 2o. dat zij op den 31sten Januari e.k. sedert den Isten Januari van het laatstverloopen jaar achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, openbare of bijzon dere instellingen in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten (vrije woning of inwoning en vrije kost en inwoning komt hierbij mede in aanmerking), van ten minste het bedrag hieronder in de tabel vermeld, of dat zij op den Isten Februari e. k. in het genot zijn van een door een onderneming, openbare of bijzondere instelling verleend pensioen of verleende lijfrente, van gelijk bedrag, (in de beide laatste gevallen, kan, ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen, het pensioen en de lijfrente worden samengeteld); 3o. dat zij op den Isten Februari e. k. sedert een jaar den eigendom met het recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100,(nominaal) ingeschreven in de Grootboe ken der Nationale Schuld of van tenminste f 50,ingelegd in de Rijkspostspaarbank, in een gemeentelijke of bijzondere spaarbank; 4o. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, als aangewezen in art. Ié, sub 4o. Voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voorkomen, is hernieuwde aangifte on- noodig, indien de plaatsing op die lijst berustte op: lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari e. k. sinds 1 Au gustus 11. alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of vaartuig bewonen; 2o. genot van pensioen of lijfrente; 3o. bezit van eene inschrijving in de Grootboeken der Na tionale Schuld of van een inleg in eene spaarbank; 4o. aflegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wél noodig voor hen, wier plaatsing op de lyst berustte op: lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij op 31 Januari e. k. sinds 1 Augus tus 11. niet meer hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen, of 2o. op genot van inkomen in dienstbetrekking, of als in wonende zoon, in hot bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen of lijfrente. Wie tot deze aangifte bevoegd zijn, blijkt verder uit de artikelen 1 on 2 der Kieswet, luidende: Art. 1. De loden van de Twéede Kamer der Staten-Ge- neraal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf en twin tig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over het laatstver loopen dienstjaar in eene of meer der Rijks directe belastin gen zijn aangeslagen, het te dier zake verschuldigde voor of op den Isten Maart voldaan hebben, en a. over het laatstverloopen dienstjaar zijn aangeslagen in de grondbelasting voor een bedrag van ten minste een gulden, in do vermogensbelasting, in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten of naar een of meer dor vijf eerste grondslagen van de personeele belasting, zooals die is gere geld bij de wet van 16 April 1896 (Staatsblad no. 72); of indien zij niet overeenkomstig het bepaalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan -ene der volgende voorwaarden: lo. dat zij als hobftfen*van gezinnen of als alleenwonen de personen op den 31sten Januari sedert den Isten Augus tus van het vorige jaar hebben bewoond, krachtens huur, eon huis of een gedeelte van een huis waarvoor met of zonder bijbehoorenden of in huur gebruik ten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning be stemd, de werkelijke huurprys, per week berekend, ten min ste heeft bedragen de som, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar het huis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel of wel achtereenvolgens in dezelfde gemeente twee zoodanige huizen of gedeelten van huizen; of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter inhoud of 24000 kilogram laadvermogen; 2o. dat zij op den 31sten Januari sedert den Isten Janu ari van het laatstverloopen jaar achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, openbare of bijzon dere instellingen in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel; of, dat zij op den Isten Februari in het genot zijn van een door eene onderneming, openbare of bijzondere instelling verleend pensioen of verleende lijfrente van gelijk bedrag; met dien verstande dat voor hen, die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van het vereischte be drag, het inkomen, het pensioen en de lijfrente worden sa mengeteld 3o. dat zij op den Isten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100 (nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f50, ingelegd in de Rijkspostspaarbank. in eene gemeentelijke spaarbank of in I Mini- Vrije wo-j Vrije mum in- ning of 1 kost on - i inwoning inwoning 2. I komen. bedoeld in artikel. Ié. 2o. 2.I De formulieren tot het doen van aangifte zyn kosteloos verkrijgbaar ter Secretarie der gemeente. De ingevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan den Burgemeester worden toegezonden, met inachtneming van het volgend voorschrift dat de omslagen met aangiften en stukken moeten dragen boven aan de voorzijde het opschrift «Vrij van briefport, in gevolge art. 50 der Kieswet* en in den linkerbenedenhoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den af zender, gewaarmerkt door zijne handtekening. Voorts wordt nog onder de aandacht gebracht, dat het opzettelijk doen van valsche opgaven, waarvan de plaatsing op de Kiezerslijst afhankelijk kan zijn, gestraft wordt als misdrijf, onderscheidenlijk met gevangenisstraffen van ten hoogste één jaar. Sneek, den 16 Januari 1903. De Burgemeester voornoemd, ALMA. ■epen. Bij de berekening van het inkomen. gerekend op hot bedrag voor de gemeente of der gemeente, waar zij genoten worden, ver- V

Sneeker Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1