Binnenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws. tn 36188.975 C. Lucasse (antir.) aftr. lie), Kort nieuws uit het buitenland. ont- l 1 Ongeluk. Woensdag heeft ten huize van een bewoner van den Schenkweg te ’s Gravenhage, een jong meisje ernstige brandwonden bekomen en is gisterenavond in het ziekenhuis aldaar overleden. ’t Meisje was als verpakster in dienst van denbeer H., apotheker. Bezig zijnde eenige huiselijke werkzaamheden te verrichten vatten hare kleeren vlam aan een gloeien de kachel. Inde verbijstering liep zjj naar de binnenplaats waar door het vuur in haar kleedingstukken nog meer aan- wakkerde. In allerijl werden haar dekens op het lijf geworpen en de patroon bluschte de vlam met kalk- water, maar helaas waren de brandwonden reeds op verschillende lichaamsdeelen doorgedrongen. Door Wijbe C. te Sneek is tegen het vonnis, waarbij hij door het Hof voor het op zettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk let sel werd veroordeeld tot 4 jaar gevangenis straf met aftrek der preventieve hechtenis, cassatie aangeteekend. Beroepen bij de Herv. Gem. te Eist bij Renen de heer G. van Dorssen, candidaat te Oudega (Wymbritseradeel). Z E e: k 1 h F d In gadering Landdag» houden te Heerenveen. Op de tentoonstelling van pluimvee te ’s Hage, werd met een 2en prijs een pracht- Woensdag werd voor de Rechtbank te Leeuwarden tegen den 24-jarigen smidsknecht Tjalling F. te Hommerts 1 maand gevange nisstraf geëischt, omdat hij in den nacht van 21 op 22 December bij den timmerman A. Hoekstra aldaar, drie ruiten heeft ingegooid. De gebroeders Wijbe en Lijkle V. en Wij- bren C. van Ijlst, die aldaar op 1 Januari den politie-agent Hiemstra en den onbezoldigd rijks- veldwachter Feenstra mishandelden, hoorden ieder 1 maand gevangenisstraf tegen zich eischen. de Woensdag alhier gehouden ver- van ’t bestuur der «Katholieke is besloten dit jaar de Landdag te Met een mestvork. Woensdagnamiddag is een inwo ner van Hoogezand, die te Winschoten de paardenmarkt had bezocht, aldaar door E. E. met een mestvork in ’t gezicht gestoken, waardoor het linkeroog en de rechter- neusvleugel erg zijn verwond. Dr. Wartena verleende heelkundige hulp. Rubino, die op 15 Nov. 1902 een aanslag deed op het leven van den Belgischen koning, is Dinsdag door het hof te Brussel tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Rubino hoorde de veroordeeling aan zonder een spier van het gelaat te vertrekken. Ongevallenwet. Aan de gemeente Leeuwarden is de bevoegdheid verleend, zelve het risico te dragen van de bij de Ongevallenwet 1901 geregelde verzekering harer werklieden. Door het bestuur van het noordergewest van het Nederlandsch Gymnastiek Verbond is besloten den Hen April a. s. te Drachten een concours te houden in »Vrjje Oefeningen» onder turnclubs, die lid zijn van dat ge west. Door H. M. de Koningin is eene groote zilveren medaille aangeboden, die als le prjjs wordt uitgeloofd, met dien verstande, dat zij vóór ze het eigendom der club wordt nog eenmaal in een dergeljjk concours moet worden verdedigd. Door het gewestelijk bestuur zijn als jury-leden be noemd de hh. H. Elias, J. Scheffer, turnleeraren te Amsterdam en H. Edelman, id. te Winschoten. In het noordergewest van het Ned. Gymnastiek Verbond is eene technische commissie benoemd, be staande uit de turnleeraren Wierstra te Sneek, Caspa- rie en Weygers te Groningen, welke deze benoeming heb ben aangenomen. De taak dezer commissie is het gewes telijk bestuur op technisch gebied voor te lichten. Een lustoord. De raad der gemeente Odoorn heeft aan B. en W. opgedragen aan den Minister van Ju stitie te verzoeken, de rijkspolitie in de veenstreken dier gemeente, hoofdzakelijk te Exloërmond, te ver sterken. Niet alleen zijn daar vechtpartijen aan de orde van den dag, maar er worden ook gedurig glasruiten verbrijzeld, straatlantaarns stukgeslagen en men gaat er met vuurwapenen om als of er geen wapenwet be staat, zoodat er de toestand zeer ernstig wordt ge noemd. Tel. Verkiezing Tweede Kamer. Bij de Dinsdag gehouden stemming voor een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Middelburg, werden uitgebracht 4888 geldige stemmen. Gekozen is de heer mr. C. Lucasse (antir.) aftr. lid, met 3703 stemmen. De heer J. A. Bergmeijer (soc. dem.) had 1185 stem men. Als candidaten voor de verkiezing voor lid der Tweede Kamer in het district Almelo zijn gesteld de heeren mr. P. J. M. Aalberse, te Leiden (kath.); mr. C. B. Bavink ten Gate, te Almelo (lib.) en J. F. Tjj- hof, te Enschede (soc. dem.) Geen misdaad. Nader blijkt, dat het door ons aan de »Zutph. Ct.« ontleende bericht over een vermoedelijken moord, te Deventer, onjuist is. De vrouw is, geljjk bij de lijkschouwing is gebleken, overleden ten gevolge van het overmatig gebruik van sterken drank. Koetsiersstaking geëindigd. De koetsiersstaking is geëindigd. Na een Woensdag gehouden vergadering, waarin besloten werd het werk te hervatten, begaven de koetsiers zich naar hun verschillende bazen om mede te deelen dat de staking was opgeheven en met het ver zoek weder op het oude loon te worden aangenomen. Een geheim schrijven. Op het oogenblik, dat H. M. de Koningin Woensdagnamiddag te 17, ure met Prins Hendrik zou uitrijden voor den gebruikelijker! rijtoer, begaf zich een fatsoenlijk gekleed man uit het publiek, naar het koninklijk paleis. De politie, meenende, dat de man, die een vrij dikken brief in de hand had, in het paleis moest wezen, liet hem gaan, maar het bleek, dat hij met een zeer beleefden groet op het rijtuig toetrad en H. M. de Koningin den brief over handigde. H. M. nam dien aan. De man werd door de poli tie verzocht mede te gaan naar het commissariaat aan de Groenmarkt tot het geven van inlichtingen. Daar bleek de aanbieder van den brief te zijn de door zijn vele adressen aan de autoriteiten bekende Bruigom uit Delft, die bij de interpellatie-Ter Laan over zijn zaak in de Tweede Kamer, van de tribune den Minister van Justitie in de rede viel. blijken van belangstelling zal SNEEK. A. s. Maandag, 16 Febr. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de brieven- en tele grambesteller P. van der Meer, bij de poste rijen in dienst trad. Eerst was hij 7 maanden bode van hier op Bolsward, daarna 14 jaren van hier op Ooster- end en gedurende de laatste 10 jaren besteller alhier. We verwachten dat het den geachten jubilaris niet aan breken. Chamberlain reist en speecht thans in Kaapkolonie. Te Grahamstown zei hij o. a.: Jullie hebt je vrjj loyaal getoond, maar 't kon beter. Neem een voorbeeld aan je nieuwe broeders in Vrijstaat en Transvaal, (Die is echtl), die met toewijding hun nieuwe regee- ring zullen dienen, ’t Was verder een hersenschim van de Boeren geweest te denken, dat Engeland 't niet winnen zou- (Hoor, zoo’n blufOok hadden de Kaap- kolonisten lang niet genoeg gedaan voor ’t moeder land; terwijl Kaapland toch de eenige kolonie was, die geprofiteerd had van den oorlog. (Dus belasting in zicht, Kapenaars!) Zij moesten niet denken, dat zij aan hunne verplichtingen voldaan hadden, door eenige maanden hun oorlogsschip »Kaap de Goede Hoop” te zijner beschikking te stellen. Te Port-Elisabeth zei hij o. a.: Ik ben gekomen om vrede en verzoening te brengen. De lucht is nu ge zuiverd. De argwaan der Afrikaanders is ongegrond. De Kaapkolonisten moesten er niet over denken, of zij Hollanders of Engelschen waren; allen zijn nu burgers van één Rjjk. (Leeljjk steekt hierbij af, dat Chamberlain een Jingo-adres gekregen heeft, om Kaap kolonie in een Oostelijk en een Westelijk deel te schei den. Dan kunnen de jingo’s, die nu in Kaapkolonie de minderheid hebben, tenminste in ’t Oosteljjk deel den baas spelen.) Venezuela. De onderhandelaar Bowen heeft reeds aan Engeland, Duitschland en Italië enkele tiendui zenden gids, vooruitbetaling beloofd, vóór de zaak voor ’t Haagsche arbitrage hof komt; Duitschland krijgt vrij wat meer vooraf dan de beide andere landen. Doodslag. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft ar rest gewezen in de zaak van Jan W., oud 26 jaar, stu kadoor te Stadskanaal, thans in hechtenis, die door de rechtbank te Winschoten, wegens doodslag van Grietje Hoekzema te Stadskanaal, is veroordeeld tot 10 jaren gevangenisstraf. Het Hof heeft het vonnis bevestigd. Het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. van Loon, oud-lid van Ged. Staten van Friesland, is gisteren op plechtige en eenvoudige wijze op de be graafplaats te Wommels ter aarde besteld. Ergerlijk. De familie Van O., aan den Dubbeldam- schen weg te Dordrecht, is op zeer onaangename wijze de dupe geworden van een ambtelijke vergissing. Achttien jaren geleden verloor zij een zoontje van zes maanden, waarvan destijds behoorlijk aangifte werd gedaan. Thans ontvingen de ouders een oproeping voor dien jon gen om zich te doen inschrijven voor de nationale mi litie. (D. Ct.) VERGADERING van de Kamer van Koophandel en Fabriekente Sneek, den 10 Febr. 1903. Aanwezig de h.h. P. Reinouts van Haga, Voorzitter, J. Smit Ez., A. L. Hansma, A. Dekker, S. Henstra, W. Nieveen, E. Priester en J. van Loon, Secretaris. 1. Na opening der vergadering worden de notulen i»r vorige gelezen en na goedkeuring gearresteerd. 2. Worden gelezen de ingekomen stukken: eens wegens overtreding der Leerplichtwet geverbali seerd; zijn dochter Feikje heeft op 21, 22 en 24 Nov. voormiddags de school verzuimd, volgens opgave om dat dit meisje toen op de andere kinderen moest pas sen. Eisch eene boete van f 3.subs. 2 dagen hechtenis. 7. C. de V., 37 jaar, stoombootkapitein te Dord recht, sleepte op 24 October met zijn stoomboot Haar lem in de Jeltesloot onder Hommerts, een vijftal pra men, terwijl de onderlinge afstand tusschen die pra men telkens ongeveer 2 meter, althans minder dan 15 meter was, terwijl tevens bleek dat hij geen vergun ning had van Ged. Staten dezer provincie, om met zjjn stoomboot van dat vaarwater gebruik te maken. Eisch eene boete van f 10.subs. 4 dgn. hechtenis. 8. E. de W., 41 jaar, stoombootkapitein te Amster dam, stoomde op 6 Januari met zijn stoomboot »Ever- dina* in het vaarwater de Ee onder Woudeend. Daar genoemd water in onderhoud en beheer is bij de pro vincie Friesland en bekl. geen vergunning had van Ged. Staten om met zijn stoomboot van dat vaarwater ge bruik te maken, werd thans voor die overtreding ge- eischt eene boete van f 10.subs. 4 dagen hechte nis. 9. J. B., 42 jaar, pakhuisknecht te Sneek, liep op 20 Dec. op de kantzoden van de Kerkhofslaan. Daar dit in de gemeente Sneek op openbare wandel plaatsen is verboden, werd thans geeischt eene boete van f 2.50 subs. 2 dagen hechtenis. 10. T. de V., 24 jaar, pakhuisknecht te Sneek, reed op 23 Dec. met een met kisten beladen kar door de Galigastraat. De kar was zoo hoog opgeladen, dat bekl. er niet over heen kon zien terwijl ook niet ge zorgd was, dat die kar door een ander werd getrokken, zoodat het vervoer gevaar opleverde voor de veilig heid. Eisch eene boete van f3.subs. 2 dagen hechtenis. 11. K. R., 38 jaar, koopman te Sneek, had op 28 December in een hok achter zjjne woning, aan de Jacht haven, een tweetal varkens, met het doel deze daar te mesten. Volgens de politieverordening moet alsdan de wo ning minstens 20 meter van die der buren verwijderd zijn. Dit was hier niet het geval, terwijl bekl. ook geen vergunning had van Burg, en Weth. dezer gemeente. Eisch eene boete van f 5.subs. 3 dagen hechtenis. 12. H. Z., 33 jaar, koopman te Sneek, die op 18 December in een hok achter zijne woning aan de Jachthaven een varken had, is ook wegens een zelfde reden alsvoren geverbaliseerd. Eisch eene boete van f 5.subs. 3 dagen hecht. 13. J. K., 63 jaar, veehouder te Sneek, die aan de Zomerrakbuurt woont, had op 18 December in een hok achter zijne woning een 3-tal varkens. Ook hier wordt geëischt eene boete van f 5.subs. 3 dagen hechtenis. 14. U. F., 48 jaar, veehouder te Sneek, had op 18 Dec. in een hok achter zijne woning aan de Koop- mansgracht een 6-tal varkens. Eisch om dezelfde reden alsvoren eene boete van f 5.subs. 3 dagen hechtenis. 15. K. W., 21 jaar, arbeider, H. de V., 19 jaar, koopman, P. H., 21 jaar, slagersknecht, en C. W., 19 jaar, machinist, allen te Sneek, kwamen in den nacht van 4 op 5 Januari van een feestje en dronken toen in de herberg van Blom nog een glaasje bier, waar op de een den ander wilde trakteeren. Toen het op betalen aankwam, wilde men van trac- teeren niet weten, waardoor ruzie ontstond en waar over men later op straat handgemeen werd. Hierbij werd echter zoo luidruchtig geschreeuwd en gevloekt, dat de nachtrust der bewoners van de Galigastraat werd verstoord en velen in nachtgewaad op straat kwamen om te zien wat er gaande was. Aldra echter kwam de nachtpolitie op het geraas af, die gelukkig de nachtverstoorders kalmeerde en uit eenjoeg, doch van het gebeurde tevens proces-verbaal opmaakte. De eisch tegen ieder der beklaagden luidt nu eene boete van f 3.—, subs. 3 dagen hechtenis. 16. W. V., 26 jaar, L. V., 33 jaar, stoffenververs, en IJ. N., 21 jaar, werkman, allen te IJlst, zijn ook wegens een zelfde overtreding alsvoren geverbaliseerd. Deze beklaagden hebben in den laten avond van 1 Jan. op den openbaren weg te IJlst zoo luidruchtig gevloekt en geschreeuwd, dat de nachtrust der inge zetenen werd verstoord. Eisch tegen ieder der beklaagden eene boete van f 3.subs, 2 dagen hechtenis. De volgende beklaagden zjjn allen wegens openbare dronkenschap bekeurd 17. F. v. d. W., 22 jaar, schippersknecht te Sneek, op 2 Januari op het Balthusstreekje en tevens wegens het verstoren der orde aldaar. Eisch eene boete van f 5.subs. 3 dagen hechtenis. 18. F. G. v. S. v. d. A., 51 jaar, te Sneek, op 19 Dec. op het Achterom. Eisch eene boete van f 3.subs. 2 dagen hechtenis. 19. B. M., 24 jaar, stoelenmatter, ged. te Oosthem, op 23 Dec., nabij de Oosterpoortsbrug te Sneek. Eisch eene boete van f 3.subs. 2 dagen hechtenis. 20. H. P., 40 jaar, boerenknecht te Tiras, op 25 Dec., in de Wijde Noorderhorne alhier. Eisch eene boete van f 3.subs. 2 dagen hechtenis. 21. R. K., 52 jaar, veehouder te Wolsum, op 30 December, in de Parkstraat alhier. Eisch eene boete van f 3.subs. 2 dagen hechtenis. 22. P. V., 54 jaar, koopman te Franeker, op 27 December, op Leeuwenburg alhier. Eisch eene boete van f 3.subs. 2 dagen hechtenis. 23. 0. S., 43 jaar, arbeider te Sneek, op 2 Jan., op de Jousterkade alhier. Eisch sene boete van f 3.—, subs. 2 dagen hechtenis. 24. W. de L., 24 jaar, scheepstimmermansknecht, te Sneek, in den nacht van 1 op 2 Januari, op de Badhuisgracht. Eisch eene boete van f 3.—, subs. 2 dagen hechtenis. 25. A. B., 23 jaar, zonder beroep te Sneek, op 2 Januari, in ’t Zuidend. Eisch eene boete van f 10.subs. 3 dagen hechtenis. Uitspraak der vonnissen over 14 dagen, den 18 Fe bruari a. s. a. eene missive van de Nederl. Mij tot bevordering van Nijverheid, te Haarlem, waarbij toegezonden ter kennisneming haar Maandblad, afl. Febr. 1903, waarin de gronden worden medegedeeld, waarop het plan be rust tot de oprichting van een Bureau van voorlich ting voor Handel en Nijverheid, en voor welke oprich ting den 2 Febr. j.l. eene algemeene Vergadering zou gehouden worden te Amsterdam. De missive voor notificatie aangenomen. De inhoud van het maandblad zal nader worden besproken. b. eene missive van de Kamer te Assen, waarbij een afdruk van een adres aan den min. v. W., H. en N. waarin wordt gevraagd voor zaken, de Ongevallenwet betreffende, postkantoren den geheelen dag open te stellen. Uit de discussie blijkt, dat men van meening is, dat de openstelling tot 3 uur ’s namiddags voldoende in de behoefte voorziet, waarom de missive voor kennis geving wordt aangenomen. 3. De penningmeester doet Rekening en Verantwoor- ding over 1902 en de h.h. Priester en Henstra worden aangewezen door den Voorzitter om de R. en V. met de bescheiden na te zien. Nadat dit is geschied wordt gead viseerd de rekening goed te keuren en den pen ningmeester te dechargeeren, waartoe wordt besloten. De rekening zal aan den gemeenteraad worden inge zonden ter goedkeuring. 4. Wordt door de Commissie, de hh. Dekker, Hen stra, Priester en de Secretaris, betreffende verzoek van den Min. v. W. H. en N., om advies in zake een «Bureau van Voorlichting voor H. en N.” rapport ge daan van haar onderzoek en hare overwegingen. Dit rapport en de betrokken stukken geven aanleiding tot uitvoerige bespreking, mede in verband met de van »Nij verheid* ontvangen mededeelingen. (Zie boven I. S. sub a.). Daar de behandeling niet ten einde kan worden ge bracht, wordt zij uitgesteld tot den e. v. Zondag; in- tusschen kunnen rapport en stukken nog door sommige leden worden ingezien. 5. Worden nader besproken de maatregelen, te ne men voor de voorbereiding van het «Verslag van den toe stand van H. en N. in deze gemeente*. Besloten wordt zich te wenden tot Industrieelen en Handela ren alhier om inlichtingen en opgaven. 6. Voorstellen, De heer Priester wijst er op, dat de trein van de N. F. L. S. om 7,22 vm. van Leeuwarden vertrekkende, niet aansluit met de treinen uit Sneek, Harlin gen, Groningen en ’s Vrjjdags uit Heerenveen, die respectievelijk te Leeuwarden aankomen om 7,38, 7,35, 7,42 en 7,35. Het zou zeer gewenscht zijn, dat bij de e. v. nieuwe regeling van den treinenloop zulks werd verbeterd. Besloten wordt, dat de Kamer zich hierover tot de N. F. L. S. zal wenden. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Een die in de kaars vloog. Een troepje miliciens uit Enschede, die met spoed opgeroepen waren en van Dieren naar hun garnizoensplaats Doesburg liepen, hadden onderweg reeds allerlei baldadigheden uitge haald. Eindelijk passeerde een fietser, en nu sprong een der miliciens, roepende dat hij met spoed opge roepen was, achter op de fiets. Dientengevolge maak te de berijder een leeljjke tuimeling en het rijwiel geraakte defect. Had de brooddronken landsverdediger geweten dat de fietsrijder de onbezoldigde rijksveldwachter Jansen uit Olburgen was, dan zou hij hem ongetwijfeld wel rustig hebben laten doorrjjden. Nu werd de dader aan de poort van de kazerne door J. opgewacht, die hem tweemaal 24 uren tijd heeft gelaten om de veroorzaakte reparatiekosten, zijn de f 5, te vergoeden. Bij niet voldoening hiervan wordt proces-verbaal opgemaakt en is J. van plan om K. eens een rare fiets te laten rijden, zegt de »Doesb. Ct.« exemplaar Buff Cochin Bantams van den heer L. Theunissen alhier, bekroond. ’t Bericht in een enkel blad, dat onze gasfabriek hier, naar men denkt met 1 Maart wordt geopend, is geheel uit de lucht gegre pen. De maand Mei zal eerst wel in ’t land moe ten zijn, vóór men aan de Geeuw met de fa briek kant en klaar is. Maandag 9 Febr. hield de Sneeker on derlinge Brandwaarborg-Vereeniging hare 39e jaarlijksche algemeene vergadering. Door den voorzitter werd bij zijn openingswoord een woord van dank gebracht aan den afgetreden directeur-boekhouder, den heer Th. Boshuijer. Uit het verslag over het afgeloopen jaar bleek het dat 1902 een zeer gunstig jaar was geweest. Uit het rapport van de commissie tot het nazien der boeken over 1902 verna men wij dat slechts f98.821/, voor brandscha de was uitgekeerd. In 1902 hadden de inkomsten bedragenf 8383.281 en de uitgaven 5621.65® Zoodat een winst was behaald van f2761,63 Het kapitaal der vereeniging bedroeg 31 Dec. 1901 Zoodat het kapitaal thans be draagt f38950.605 Verzekerd bedrag op 31 Dec. 1901f 5369740.— vermeerderde in 1902 met 134850. bedroeg 31 Dec. 1902 f5504590. Bij de verkiezing van een commissaris, we gens periodieke aftreding van den heer H. Rinia Kingma, werd de heer H. Rinia Kingma herkozen met 34 van de 36 uitgebrachte stem men. Bij de gehouden verkiezing van 3 leden voor de commissie tot het nazien der rekening over het loopende jaar werden achtereenvol gens gekozen de heeren A. P. P. Bloemèn, mr. H. Okma en J. H. Bont, resp. met 20, 24 en 26 van de 37 uitgebrachte st. O. N. Op de voordracht voor de benoeming van Directeur en leeraar aan de Hoogere Burger school, tevens leeraar aan het Gymnasium al hier, is geplaatst de heer Dr. A. C. Antush, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Amers foort. i J li I i i t t j ei Z' I. ei b S c

Sneeker Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 2