Binnenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws. d g' 1 Een Amsterdam. Amsterdam. Joure. Onbekend. Duitschland. dei Al gr' ge rel dc de en aa er de dei vei bee om nin voc tot E Jr ge i 1 vin: dra; I ninj mai het doo en en f51 Lee M. op 1 ker be we lister hebbi is o[ politi He den 1 togra ran A b E LO James dat z beurt vinde Ma gepor van tester nen t Macec Te lijk t Ooi gespn bewej Vei Pig g wisse zake l der i worde uitma ook ar Andere huurregeling. De stad Leeuwarden is eige naresse van verschillende losse landerijen, die in den regel voor een bepaald aantal jaren publiek verhuurd worden, hetzij »op Notaris-boek« of «bij gesloten briefjes.* Dit stelsel geeft aanleiding, dat wel tijdelijk veel huur wordt verkregen, maar ten koste van het kapitaal, daar bodem-verarming ontstaat en intensieve cultuur wordt tegengehouden. De huurder mist de zekerheid van weder-inhuring, waardoor landverbetering wordt tegengehouden en roofbouw bevorderd. Groningen, dat op 9 November optrad met «Verlaten*, tooneelspel in drie bedrijven, uit het Zweedsch van Althild Agrell, vertaald door J. A. Holtrop. Van de personeele prijzen werd de gouden medaille toegekend aan mevr. A. C. G. Steen houwerHeijnen, de verguld zilveren medaille aan den heer L. H. Voerman, beiden leden van »Oefening baart Kunst* te ’s-Gravenhage, die resp. de rollen vervulden van Marie en Herman Koorders, de zilveren medaille aan den heer A. H. Vis, lid der Rotterdamse he Tooneelclub «Willem van Zuylen* die de rol van Henling, koster, bij de opvoering van »De gevolgen van een Leugen* vervulde en de bron zen medaille aan mevrouw E. H. Kroon Kloosterhuis, lid van «Corbulo* te Groningen, die als Thora Edlin in «Verlaten* optrad. De jury bestond uit de heeren C. Brakman, president, L. J. Krook, secretaris, dr. K. E. W. Strootman, mr. E. Fennema, J. Boerrigter, J. J. van Druten en N. de Boer. Behalve de genoemde vereenigingen traden in dezen wedstrijd nog op de tooneel vereeni- ging »Amicitia« te Steenwijk op 17 December met «Van de Permetoasie*, tooneelstuk in drie bedrijven, naar het Duitsch bewerkt door P. H. Lamberts Jr. en de Rotterdamsche Tooneel- club »Willem van Zuylen* op 8 Februari, met »De gevolgen van een Leugen*, tooneelstuk in 4 bedrijven naar het Duitsch, van Rudolph Kneisel, door Anton Anno. De feestelijke prijsuitdeeling is bepaald op Maart a.s. in Amicitia. lingen der bouwverordening. Adressant verzoekt, onder overlegging van schets- teekening, ontheffing van enkele bepalingen der bouw verordening voor een door hem te bouwen woonhuis met een, gedeeltelijk van hout ingerichte turfberg- plaats, aan de Verlengde Westersingel. Daar bedoeld terrein, volgens de bouwverordening, echter geen vrije, ongehinderde toegang van minstens 2,50 meter breedte heeft, stellen B. en W. voor, de overige aangevraagde ontheffingen buiten beschouwing te laten. De heer Paehlig kan met de voorgestelde beschik king op het verzoek wel meegaan, doch wil adressant tevens berichten, dat door het wegbreken van de twee stukjes muur, die in de poort zitten, welke toegang tot genoemd terrein geeft, de verlangde breedte kan worden verkregen. Tevens wenscht spr. het adres te stellen in handen van den gemeente-architect, om, indien meer veranderingen moeten worden aangebracht, hiervan aan adressant mededeeling te doen. De heer Pijttersen zegt, dat adr. de kamer, die er Voor ’t examen in de Nuttige vrouwel. Handwerken zijn gisteren te Zwolle o.a. ge slaagd de dames E. de Boer, te Woudsend, T. Bremer, te Warns, H. C. Repko en A. K. Schijfsma, beiden alhier, H. Sikkes, te Hinde- loopen en M. Terpstra, te Jorwerd, allen leer lingen der Rijksnormaallessen alhier. Dan mag ook niet uit het oog worden verloren, dat de kosten van aanleg daardoor beduidend hooger zouden komen. De heer Beekhuis is er meer voor, te bouwen als bij Selfhelp, wat altijd een keurig aanzicht heeft en boven dien krijgt men dan de grootst mogelijke ruimte tus- schen de huizen, terwijl volgens ’t idee van den heer Kiezebrink die ruimte nog 3 meter minder zou zijn. De heer Dr. Bouma is ’t geheel met den heer Beek huis eens; worden de bleekjes achter de huizen aan gelegd, dan worden die plaatsjes in vele gevallen zeer vervuild, terwjjl men die toestanden voor aan do straat nooit zal aantreffen; dan wordt’t een secundaire straat en zal ’t ook nooit een hoofdstraat worden. Spr. is er voor de bleekjes voor de woningen te houden; door de dan tussohen de huizen bestaande ruimte wordt meer frissche lucht en licht verkregen. De heer Fennema licht nog toe, dat ook achter deze woningen nog een klein stukje grond blijft, voor ’t ver richten van huiselijke bezigheden enz., zoodat z. i. de bleekjes steeds in netten staat zullen worden gehou- d en. De heer Kiezebrink meent, dat in geen enkele ge meente meer wordt gebouwd als nu wordt voorgesteld en wil die toestanden ook hier voorkomen. De heer Bakker ziet niet in, dat die bleekjes altijd in onzindelijken toestand zullen verkeeren en haalt nog als voorbeeld de Parkbuurt aan, waar alles er steeds netjes uitziet. De heer Kiezebrink zegt, dat er uitzonderingen zijn en stelt als voorbeeld daartegenover de Heidebuurt. De Voorzitter acht deze zaak thans genoeg bespro ken en vraagt of ’t amendement van den heer Kiezebrink ook wordt ondersteund, waarop de heer Paehlig toe stemmend antwoordt. Het amendement om de straatbreedte, zonder bleek jes, op 8 meter te maken, hierna in stemming gebracht, wordt verworpen met 12 tegen 2 stemmen, die van de heeren Kiezebrink en Paehlig. Alsnu wordt het 2e amendement van den heer Kie zebrink, om de tonrondte der straten te bepalen op 1,35 meter, besproken. De heer Kiezebrink zegt, dat volgens het voorstel van B. en W. de hoogte der straat behalve de tonrondte op 1.30 meter is bepaald, waardoor de afwatering z. i. niet voldoende zal kunnen plaats hebben en de roosters zouden worden bedekt. De heer Fennema gelooft, dat dit verkeerd is gele zen, de hoogte van de vloeren der huizen is bepaald op 1.50 M„ dan wordt voor de deur een neerstap van 30 cM. gemaakt, terwijl de wal bij de Woudvaart op 1.10 meter hoogte is bepaald; waar dus de straat bij de huizen op 1.20 M. hoogte ligt en de tonrondte op 1.30 meter komt, zal z. i. de afwatering voldoende rijn. De heer Kiezebrink leest juist uit het concept, dat de straat op 1.30 buiten tonrondte moet zijn. De heer Visser gelooft dat het concept in dezen niet duidelijk is en wil de hoogte der tonrondte noemen, om misverstand te voorkomen. Na nog eenige discussie, wordt besloten het con- cept-besluit door eene kleine aanvulling te verduide lijken, waardoor het bezwaar, door den heer Kieze brink geopperd, wordt opgeheven. Alsnu komt aan de orde het 3e amendement van den heer Kiezebrink, om de walbeschoeiing aan de Woud vaart volgens nader te verstrekken teekening, van nieuw hout met verankeringen enz. te maken. De Voorzitter zegt, dat het Dagel. Bestuur meende, dat die wal als zijnde aan Provinciaal vaarwater, vol gens door de Provincie te maken voorschrift moest worden gemaakt. De heer Kiezebrink heldert echter op, dat de Provin cie in dezen niets bepaalt, al wil men een wal van tak kenbossen maken, dan zal hiertegen niets aangevoerd worden; ’t gemeentebelang brengt evenwel mede, dat de wal deugdelijk gemaakt wordt. Na nog eenige discussie, waaruit blijkt, dat het door den heer Kiezebrink in dezen voorgestelde, de ge meente zeker ten goede komt, wordt dit amendement zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Door het aannemen der twee laatstgenoemde amen dementen wordt het voorstel van B. en W., aldus ge wijzigd, zonder hoofdelijke stemming tot raadsbesluit verheven. 6. Adres van Th. Kloosterman, om ontheffing van bepalingen der Bouwveiordening. Adressant wenscht onder overlegging van schetsteeke- ning, een te verbouwen pakhuis aan de Wjjnkanstraat tot woning in te richten en verzoekt daartoe ontheffing van bepalingen der bouwverordening wat aangaat de op pervlakte. Burg, en Weth stellen voor afwijzend op het verzoek te beschikken, daar de oppervlakte van dat perceel slechts 16 M’ is en dit volgens de bouwverordening 35 M" moet zijn. De Voorzitter zegt dat dit een zelfde verzoek geldt, als destijds door den heer Boeklage werd ingediend en waarop eveneens afwijzend werd beschikt. B. en W. meenden, dat een dergelijk adres niet ingewilligd kan worden en worden daarin tevens gesterkt door de onlangs in werking getreden Gezondheids- en Woning wet. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Adres van R. Zijlstra, om ontheffing van bepa- Maatschappij van Landbouw aanleiding gegeven, zich te wenden tot den Raad der gemeente Leeuwarden, met het verzoek, om de bestaande wijze van verhuring der losse landerijen te vervangen door eene huurrege ling op meer gezonden grondslag. Tusscken de raderen. In de olieslagerij te Koot- stertille (Fr.) geraakte de werkman W. tussohen de raderen der machine en werd zoo deerlik gewond, dat hij spoedig stierf. De lente op komst In den polder Eierland op Tessel zjjn reeds kie- vitten gezien. Ook doet de leeuwerik zich hooren boven die duin streek. Naar men verneemt zullen de opgeroepen lich tingen gedurende zes weken onder de wapenen wor den gehouden. Vader en zoons. In de heide bij Surhuisterveen, kreeg een vader ruzie met zjjn zoon en schoonzoon. Het kwam tot eene vechtpartij, waarbij bloed vloeide. De vader werd ten slotte met een geweer zoo op hoofd en rug geslagen, dat direct geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De toegebrachte verwondin gen moeten levensgevaarlijk zijn. Bloedvergiftiging. Een inwoner van Erica (Dr.) 8., had een puistje in ’t gezicht dat hij open maakte en daarna bestrooide met poederzeep; bloedvergiftiging vond plaats en thans is S. aan de gevolgen overleden. De Harmonie te Leeuwarden. Te Leeuwarden is het 25-jarig bestaan der Vereenining «de Harmonie* op feestelijke wijze herdacht. Vrijdagavond gaf het orkest van het Concertgebouw te Amsterdam, onder leiding van den heer W. Mengelberg, in de groote zaal van het gebouw der Vereeniging, een concert, dat door de directie den leden was aangeboden. Zon dagavond werd, na een openingsrede van den voor zitter, den heer R. Bloembergen, door eenige dames en heeren dilettanten op zeer verdienstelijke wijze eene uitvoering gegeven van de operette «Franche- mont de marskramer», waarna de feestelijkheden met een zeer opgewekt bal werden besloten. Tel. Dit nasporingen der politie te Rotterdam is gebleken dat de man, die onder den aangenomen naam van Henry Martens de vorige maand met ge weld trachtte een geld drager van de Dordtsche Bank te berooven, een Amsterdammer is, die reeds gesigna leerd stond in het «Politieblad* en tegen wien rechts ingang was verleend als verdacht van verduistering en oplichting. Zijn naam is Frederik Hendrik Strubbe. Te Weesp is volgens de «Telegraaf* de schut terij onverwachts saamgeroepen, om de mededeeling te ontvangen, dat zij zich op last van hoogerhand, gereed moet houden op het eerste bevel onder de wapenen te komen (voorloopig voor de helft), ter be scherming van het stationsgebouw, den toegang tot den spoorweg en de wissels. Ook mogen de schutters tot nader order de plaats hunner woning niet verlaten. Relletjes te Nieuwe-Pekela. Vrijdag- en Zaterdag avond hebben te Nieuwe-Pekela ongeregeldheden plaats gehad, die haar oorzaak vonden in het feit, dat een kruidenier aldaar door het publiek beschuldigd wordt van in al te intieme betrekking te hebben gestaan met zijn dienstbode. Zaterdagavond hebben de ongere geldheden een ernstig karakter aangenomen. Een menigte van een paar honderd personen had zich voor de woning van bedoelden kruidenier verzameld, om dezen een ketelmuziek te brengen. Op last van den burgemeester werd de menigte verstrooid en werden de ketelmuziek-instrumenten in beslag genomen. Tegen acht uur echter kwam er een nieuwe troep van naar schatting 300 personen, die, toen zij niet voldeed aan de sommatie om uiteen te gaan, door de marechaussee, gemeente- en rijksveld- wacht met getrokken sabel uiteengedreven werd. Maar toen was de geschiedenis nog niet uit. troepje van ongeveer twintig personen was naar de overzijde van het water gegaan, nadat men door het opendraaien der brug de politie belet had daar te komen. Van uit dat troepje is op de politie een re volverschot gelost, dat niemand raakte en met steenen gegooid, waardoor een nachtwacht aan het been getrof fen werd. Onmiddellijk daarop hebben de brigadier der ma rechaussee, de rijks veld wachter en de gemeenteveld wachter een revolverschot op de menschen aan de overzijde gelost of en met welke gevolgen is niet bekend. De avond is verder kalm voorbijgegaan. De brigade marechaussee te Nieuw-Pekela is inmid dels versterkt. »P. G. C.« SNEEK. De jury voor de in dezen winter alhier in Amicitia gehouden tooneelwedstrijd, ondernemer de heer R. van der Meulen, heeft thans uitspraak gedaan. De le prijs f 300.is toegekend aan de tooneelvereeniging «Oefening baart Kunst* te 's-Gravenhage, onder de zinspreuk van den De heer G. van Dorssen, candidaat bij de Herv. Gemeente te Oudega, beroepen pre dikant te Eist bij Renen, heeft thans toezeg ging van beroep naar Zevenhoven ontvangen. Onze vroegere stadgenoot, de heer H. van Delden, sergeant-chef van de Lithografie der Kon. Mil. Academie te Breda, is bij Kon. Besluit in zijne betrekking benoemd tot ser geant-majoor. Aan liefhebbers van 't tooneel kunnen we mededeelen, dat er in de a.s. kermis plaats is gevraagd voor een groote tent, waarin het gezelschap Stoel en Spree van Amsterdam hoopt op te treden. Lijst van de aan het Postkantoor te Sneek en de daaronder behoorende hulpkantoren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden, niet zijn kunnen worden uitgereikt, gedurende de le helft der Maand Februari 1903. Bertha Slikker, Wed. J. Veldman, S. Sieperda, S. Sietsma, F. G. Deinum, Op 17 April e.k. zal de zaak tusschen de Ned. Tramweg-Mij. en mej. T Potma alhier, inzake het bekende tramongeluk bij Oppenhui zen op den 5 Juni 1898, voor de Rechtbank te Amsterdam opnieuw in behandeling komen. Blijkens een annonce in «Ons Noorden* zal er, op initiatief der drie pastoor-dekens in onze provincie, op 26 Febr. a. s. om 10 uur 's morgens in de St. Bonifaciuskerk te Leeu warden, eene plechtige requiem-misvoorde ziele- rust van wijlen mgr. dr. Schaepman gehouden worden. De doctor was twintig jaren lang de aanvoer der der Friesche Katholieken op politiek gebied, de voorzitter en de ziel van den Kath. Landdag. Van de lotelingen, lichting 1902, zijn de nos. 59, 60, 62 en 63 tegen Dinsdag 3 Maart a.s. opgeroepen ter vervulling van de plaatsen der lotelingen dier lichting nos. 5, 30, 39 en 55, die vóór 15 October 1902 voor de Militie zijn afgekeurd. Door de politie alhier werd Vrijdag naar Leeuwarden opgebracht en aldaar ter be schikking van den Officier van Justitie gesteld Anne W., van Schraard, thans zonder vaste woonplaats, beschuldigd van bedelarij bij ver schillende ingezetenen alhier. Na verhoor voor den Rechter-Commissaris werd hij naar het Huis van bewaring overgebracht. Tot leeraar in de scheikunde en waren kennis, tevens Directeur der Hoogere Burger school en leeraar aan het Gymnasium alhier, is benoemd de heer dr. A. C. Antush, leeraar zoek kan worden toegestaan, ook de rioleering voor dit perceel naar het buitenwater te doen geschieden. De heer Wielenga licht nog toe, dat de gang, welke toegang tot het perceel geeft 3.20 meter, dus voldoende breed is, alleen de deur is 2 meter. Spr. acht de be staande rioleering voldoende. De heeren Bouma en Beekhuis achten het thans juist eene geschikte gelegenheid verbetering in de rioleering te krijgen. De heer Fennema zegt nog, dat de gang wel 3.20 meter breed is, doch de bouwverordening schrijft voor eene onverhinderde vrije doorloop, dus zonder deuren, van minstens 2.50 meter breedte. Na nog eenige discussie, wordt conform het advies van B. en W. besloten en is dus afwijzend op dit ver zoek beschikt. 8. Adres van B. Metz, om ontheffing van bepalin gen der Bouwverordening. Adressant verzoekt, ten behoeve van eene te stich ten werk- en bergplaats op een perceel, gelegen aan de Franekervaart, ontheffing van bepalingen der bouw verordening, wat de toegang betreft. B. en W. stellen voor, afwijzend op het verzoek te beschikken, daar geen vrije onverhinderde toegang van 2.50 meter volgens de bouwverordening kan worden verkregen. De Voorzitter zegt, dat de volgorde van dit en het volgend adres aldus is gesteld omdat dit een deel van hetzelfde terrein geldt. Vroeger bestond daar de Vischmarkt en later werd aan den heer Pino toegestaan ter afschutting aldaar een stek met naar binnen draaiende deur te maken. Die toegangsweg heeft geen voldoende breedte, waarom wordt voorgesteld, afwijzend te beschikken. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 9. Adres van R. Jongbloed en 1. de Jong, om af stand van gemeentegrond enz. Adressanten verzoeken, onder overlegging van schets- teekening, een gedeelte water van de Franekervaart in koop te mogen ontvangen en dit door demping aan hun perceel aldaar toe te voegen, en zoodoende een voldoenden uitgang te krijgen naar de Parkstraat om dien grond alsdan als bouwterrein te kunnen exploi- teeren. Burg, en Weth, stellen voor, de beslissing op dit adres te verdagen en adressanten uit te noodigen eerst een outwerp-bouwplan met bestrating en rioleering in te dienen en daarna dit adres te behandelen. De Voorzitter licht toe, dat aldus wordt voorgesteld, omdat B. en W. zich geen denkbeeld kunnen vor men, hoe de toestand daar geordend zal worden. Staat men in de Parkstraat, dan ziet men bedoeld terrein evenals de daarbij gebouwde woningen als in een dal liggen. Hoe dus door ophoogen en rioleering daar een goeden toestand te scheppen, is B. en W. niet duidelijk. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt hierop confoim het voorstel van B. en W. besloten. 10. Adies van G. Gons, om restitutie van school geld. Adressant, stationschef te Bozum, verzoekt restitutie van betaald schoolgeld, op grond, dat zijn zoon, als leerling van school no. 1, die school niet meer bezoekt, wegens aanstelling als leerling-klerk bij de H. IJ. S. M. Burg, en Weth. stellen voor, adressant teruggave van schoolgeld te verleenen over de maanden Decem ber 1902 tot en met Februari 1903, ten bedrage van f 7.50. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt con form besloten. 11. Adres van mej. K. de Jong, om eervol ontslag als onderwijzeres in de nuttige handwerken. Burg, en Weth. stellen voor, adressante op haar verzoek eervol ontslag te verleenen als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school no. 2, met ingang van 1 April a.s. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt con form besloten. 12. Intrekking raadsbesluit Kalvermarkt. Burg, en Weth. stellen voor, het raadsbesluit van 24 Mei 1880, tot instelling van twee najaarskalver markten en wel op den eersten Maandag voor die markt te Dokkum en op den eersten Maandag vol gende op die markt te Drachten, in te trekken, daar die markten gedurende de laatste jaren alle recht van bestaan hebben verloren, vrij zeker omdat de gewone drukke najaarsmarktdagen er direct op volgen. Na nog eene toelichting van den Voorzitter, dat ook naar aanleiding hiervan alsdan eene desbetreffende ali nea in de politieverordening kan komen te vervallen, wordt zonder discussie en hoofdelijke stemming con form het voorstel van B. en W. besloten. 13. Vaststelling primitief Kohier belasting op de honden, dienst 1903. De Voorzitter deelt mede, dat door de politie een onderzoek in de verschillende wijken der stad is in gesteld, naar aanleiding waarvan B. en W. dit kohier hebben opgemaakt en wel tot een bedrag van f 912. Spr. stelt voor het aldus voorloopig vast te stellen, de goedkeuring van hh. Ged. Staten daarop aan te vra gen en het daarna op de Secretarie voor belangstellen den ter visie te leggen. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. Ter behandeling van punt 14, Reclames 2e Supple toir Kohier Hoofdelijken Omslag, dienst 1902, gaat de vergadering in besloten zitting over. Hierna sluiting. dichter Jacob Cats: «Die 't spel niet kan, die blijft er vanr, die op 11 Januari op voerde «Het Goudvischje*, tooneelstuk in drie bedrijven, door W. G. van Nouhuys; de 2e prijs f150, Onderhandsche verhuring, en wel in dier voege, dat de band tusschen verhuurder en huurder, die feitelijk één en hetzelfde belang hebben, worde versterkt, dient meer gevolgd te worden. in gebouwd wordt, van halfsteens muur en het pak huis van hout op steenen voet, in strjjd met de veror dening, wenscht te maken. De heer Bouma heeft van adressant vernomen, dat hij ’t geen groot bezwaar acht het pakhuis geheel van steeds net en proper uitziet. De een vindt een con troleur in zijn buurman en aldus wordt gezorgd, dat alles er steeds netjes uitziet. Veeleer gelooft Spr. dat de bleekjes minder goed worden onderhouden en tot- bergplaats van allerlei goed gebruikt zullen worden, ma pac ont ger der Di houd heeft was nieu touw der 7. j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 2