VOOli SU H MSMM. Drankollenflo en Drankhslrijüin j. HIL.ÖEGRKD. Woensdag 4 Maart 1903. No. 18. KENNISGEVING. KENNISGEVING. 58e® Jaargang. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Officieele Advertentien. FEUILLETON. t 1 6) HOOFDSTUK IV. - Hit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. De herfst trad dit jaar bijzonder vroeg in; een scherpe noordoostenwind joeg het dorre, geel gewor den loof op, en dreef Hildegard in huis terug, toen zij in den tuin nog een bloemruiker bij elkaar wilde zoe- BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeen te Sneek, brengen onder de aandacht van degenen, die gedurende het jaar 1902 iets voor de gemeente hebben verricht of aan haar geleverd, dat hunne pre- tentiën, voor zoover ze niet vóór of op 30 Juni e. k. zijn ingeleverd, moeten worden gehouden voor verjaard en vernietigd, volgens art. 228 der gemeentewet, in verband met de wet van 8 November 1815 (Staats blad no. 51). Sneek, den 24 Februari 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris- Door de heeren dr. Z. Th. Diehl, V. Loosjes, L. Hertzberger, J. van Loon, Johs. Muller en J. Velsing, de voorloopige commissie uit de honderd leden van den «Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik,* werd Vrijdag een vergadering belegd tot oprichting van een afdeeling van dien Bond. De heer ds. S. Lu- lofs, van Den Haag, was als spreker uitgenoodigd. De zaal was behoorlijk bezet. De heer Ds. V. Loosjes opende de vergadering en meldde, hoe op aanzoek van ’t hoofdbestuur van den Volksbond voor enkele weken een commissie werd gevormd. Tot dit aanzoek bestond oorzaak’t Groote drankmisbruik in onze stadook aanleiding’t feit, dat hier reeds honderd leden waren aangesloten. Het hoofdbestuur was bereid om te helpen en had een zijner leden, de heer ds. S. Lulofs, overgezonden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis: dat het Primitief kohier van Belasting op de Honden, dienst 1903, goedgekeurd door heeren Gedeputeerde Staten van Friesland, aan den Gemeente-Ontvanger ter invorde ring is ter hand gesteld en een ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen; dat een afschrift van dit kohier van den 4 dezer, gedurende v jj f maanden ter secretarie dezer gemeente ter inzage is nedergelegd, alle werkdagen van ’s mor gens 9 tot ’s namiddags 1 uur. Sneek, den 2 Maart 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. HOOFDSTUK III. Vervolg. Wees nu echter verstandig juffrouw Janutsch! Laat ons niet in den steek en bezorg ons spoedig een lekker souper, voegde hij er bij. Doch de gramstorigheid der zwaar gekrenkte huis houdster was niet zoo spoedig bezworen. Och, ik ben niet meer in tel hierik moet weg van hier, ver weg; snikte zij. Denk daarover eerst maar eens goed na, zei de graaf, terwijl hij een goudstuk in hare hand liet glijden. Daarop keerde hij haar den rug toe en voegde zich weer bij zijne gasten. Nauwelijks een uur later kwam de knecht zeggen, dat er opgediend was; het souper, door juffrouw Ja nutsch gereed gemaakt, was zoo voortreffelijk, dat de graaf geen spijt had van zijn goudstuk. Het kwam hem voor, alsof de huishoudster bij elk gerecht wilde zeggen«Ziet ge wel Ik kan hier niet gemist wor den Waar vind ge iemand zooals ik ben En besef fende, dat de oude huishoudster hier onmisbaar was, zei graaf Orlowsky den volgenden morgen vriendelijk, doch zeer beslist tot zijne vrouw Lieve Hildegard, ik moet je verzoeken juffrouw Janutsch voortaan zelfstandig en ongestoord in de keuken te laten werken, zooals zij vroeger gewoon was. ken. Sedert wij haar het laatst zagen, is er in haar leven niet veel veranderd. Nog altijd houdt juffrouw Janutsch de teugels van het huisbestuur in handen. De jonge gravin heeft alle pogingen gestaakt om haar den scepter te ontwringen. Hildegards eenig streven is nu, een goeden invloed op haar man te oefenen; zij moest zichzelve bekennen, dat dit moeilijk, maar ook zeer noodig was. Zij was niet blind meer voor de gebreken van haar Paul, zooals in de eerste tijden van haar huwelijk. Wel beminde zij hem nog met geheel haar hart, met vreugde zou zij voor hem nog elk offer gebracht hebben, wel viel het hem nog gemakkelijk zijne vrouw door het bewijzen van teedeie liefde te verzoenen, wanneer hij haar be droefd had; maar zij keek niet meer tegen hem op als ware hij een wezen, dat alle mannelijke deugden in zich vereenigde; zij stelde niet meer dat kinderlijk vertrouwen in hem, als toen zij hem verzocht haar geld in bewaring te nemen. Dat graaf Orlowsky dikwijls in geldverlegenheid was, ontsnapte niet aan Hildegards opmerkzaamheid; telkens als de senator Römer aan zijne dochter het vastgestelde (zeer hooge) speldengeld zond, wist Paul door verzoe ken en allerlei voorspiegelingen zijne vrouw over te halen hem het grootste gedeelte van het ontvangen geld in handen te geven. Dan was hij voor een korten tijd in zeer goede luim, hij was dan beminnelijker te genover haar, doch deed ook zooveel te meer mede aan feestelijkheden; met smart kwam Hildegard tot de slotsom, dat hij geen hooger levensdoel kende dan feesten en vermaken. Hij wist zeer goed een lucht hartig gesprek te voeren, aan verstand ontbrak het hem niet, ja, hij kon scherpzinnig zijn, maar vaste grondbeginselen als richtsnoer zijner daden bezat hij niet; hij handelde naar de ingeving van het oogenblik Zij kan niet verdragen, dat iemand haar op de vingers ziet; het scheelde gisteren niet veel, of zij had mij den dienst opgezegd. Daar zou ik niet om getreurd hebben, antwoord de Hildegard op vroolijken toon. Maar wjj zouden in de grootste verlegenheid komen. Je kunt toch zelf niet in de keuken gaan, als wij gasten hebben, en met allen eerbied voor je be kwaamheden, moet ik toch zeggen, dat je niet zoo’n heerlijk souper zoudt kunnen gereedmaken als juf frouw Janutsch ons gisteren bezorgde. Maar dan ben ik een nul in mijn eigen huis, als ik geheel niets meer te bevelen heb en de keuken meid den scepter voert! zeide Hildegard gekrenkt. Ik zal je eens zeggen, wat je bent, antwoordde de graaf vriéndelijk. Je bent mijn bekoorlijk vrouwtje, het sieraad van mijn huis en een sieraad in ieder ge zelschap. Is dat nog niet genoeg? Hij was opgestaan, omhelsde en.kuste haar en Hil degard, geheel ingepa'.md, maakte geen tegenwerpin gen meer; zij schikte zich in haar lot. Zij wist nu, dat zij in haar huis nimmer een werkkring zou vin den, zoo lang die juffrouw Janutsch het bestuur in handen had; allengs werd zij overmeesterd door eeu gevoel van moedeloosheid en leegte, dat noch door de liefkoozingen van den graaf, noch door de vele ver strooiingen uit haar jeugdig gemoed kon verbannen worden. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. en liet zich door zijne omgeving leiden. Het arme vrouwtje had dus aan haar man geen hulp en steun, integendeel, zij gevoelde zich wel verplicht om over hem te waken en alle schadelijke invloeden zooveel mo gelijk van hem verwijderd te houden. Ook haar ge loof in zijne waarheidsliefde was geschoktzij had meermalen het bewijs gekregen, dat hij geen gewe tensbezwaar maakte de zaken voor te stellen zooals hem het best paste, en niet zooals ze werkeljjk waren. En toch beminde zij hem, en geloofde zij vast, dat hij haar liefhad Zij was nog bezig met het schikken van de bloe men, die zij uit den tuin had gehaald, toen haar man de kamer binnentrad. Lieve Hildegard, als je geen bezwaar hebt, zou ik vanavond wel met je naar onzen buurman, graaf Potschoreck, willen gaan, zeide hij, terwijl hij in een leuningstoel plaats nam. Ik zou liever thuis blijven, maar als je er op gesteld bentklonk het aarzelend antwoord. Ja, ik geloof, dat wij daar vanavond niet mogen ontbreken, vervolgde Paul. Ik heb gehoord, dat ver scheidene van onze kennissen afgesproken hebben daar samen te komen en graaf en gravin Bradsky te be groeten, die als gaston bij graaf Potschoreck vertoeven. Graaf Bradsky woonde hier vroeger in den omtrek, maar hij verkocht zijn landgoed en leeft nu als een rijk man te Wiesbaden ook reist hij veel. Een jaar ge leden is hij getrouwd met eene gravin Mirolawsky, die arm, maar schoon en beminnelijk is. Ken je de jonge gravin dan vroeg Hildegard. Oppervlakkig, antwoordde Paul. In het salon van gravin Potschoreck verspreidden tallooze kaarsen een helder lichtde dames en heeren uit den omtrek waren hier bijeen en allen waren in zonder de namen der gestorvenen te noemen, de oor zaken der dood op te geven. Sedert 1891 werkt dit reeds in de vijftien grootste Zwitsersche steden. Van 3400 sterfgevallen (boven de 20 jaren) waren er 360 op re kening van den alcohol gekomen; en daarvoor 120 door delirium tremens. Te Chaux-de-Fonds is zelfs een vierde deel der sterfgevallen aan den drank te wijten. Hoeveel noodlottige sterfgevallen, door verdrinken, ongelukken, enz. veroorzaakt de drank niet. En hoe veel misdaden gebeuren niet door den drank. Volgens professor Bunge, te Bazel, komen in Duitschland 42 der misdaden op rekening van den drank. In Engeland en Nederland is ’t percentage nog veel hooger. Van een gevangenissfatistiek door een predikant, die de ge vangenis bediende, zegt spr., dat negen tiende der ge vangenen er door den drank gekomen waren. De oor zaken zijn gemakkelijk te vinden. Prof. Bunge han delt over de armoede en meldt, dat in Engeland 75 der bedeelden, te Parijs 80 en in Duitschland zelfs 90 drinkers zijn. En welk een groot percen tage levert de drank aan de krankzinnigengestichten Hoeveel zelfmoorden worden ook door den drank veroorzaaktIn Engeland 30 >n Rusland zelfs 40 Behalve andere redenen hiervoor moet ook deze genoemd worden: De drank maakt den menschop den duur niet vroolijk, zooals men zou meenen, maar zwaarmoedig; en zwaarmoedigheid leidt tot zelfmoord. Hoeveel schade ondervindt ’t kroost niet door ’t drinken, De heer Forel ging bij verschillende gezinnen de gevolgen van ’t drinken der ouders na. Uit een groep drinkers nam hij 10 gezinnen, waarin zich te zamen 57 kinderen bevonden. Van die 57 kinderen stierven er 12 spoedig na de geboorte 8 waren idioten; enz.; slechts 9 waren lichamelijk en geestelijk, zooals ’t be hoorde. Bij een groep van 10 gezinnen, niet-drinkers, vond hjj 61 kinderen, waarvan er 50 lichamelijk en geestelijk zich normaal ontwikkelden. Alcohol heet versterkend en daarom willen sommi gen ’t hunne kinderen gaarne toehebben. Laten we hiertegen een voorbeeld aanhalen uit de praktijk van professor Demmer: Een jongetje oud 5 jaar, van gezonde en sterke ouders, kreeg 4 maanden achtereen dagelijks een beetje rooden wijn. Wat ge beurde ten laatste P ’t Kind sliep de eerste uren goed, maar kreeg te middernacht een soort aanvallen; 't gilde, beefde, riep om moeder en na 5 of 10 minuten sussen had men ’t kind weer stil. De roode wijn werd weg gelaten en na 2 dg. waren de aanvallen verdwenen. Toen men later ’t weer eens met wjjn probeerde, hernieuwden zich ook de aanvallen. De N. O. Prop. Club (tegen den drank werkende) heeft o. a. vele doctoren over ’t alcoholvraagstuk ge- polsd. Allen keurden onvoorwaardelijk en met na druk den drank af. Een Utrechtsch professor, beroemd voor zielziekten, verklaarde, dat ieder ouder, die zijn kind alcohol geeft, daarmee een misdaad begaat. De drank heeft ook een nadeeligen invloed op den levensduur. (Men meende wel eens anders en brande wijn heet in Frankrijk ook eau-de-vie levenswater.) Vrouwen gebruiken minder drank dan mannen en le ven ook langer. Israëlieten zijn over ’t geheel mati ger dan Christenen en leven ook langer. Ziehier een statistiek omtrent Frankfort a/M. De gemiddelde leef tijd der Christenen was aldaar 36 jr. 11 mnd., die der Israëlieten 48 jr. 9 mnd. Voor 50 jr. werd een ge heelonthouder door de Engelsche verzekeringsbanken geweigerd. Men was toen niet wjjzer. Thans krijgt zoo’n onthouder 10 reductie op de premie. Bij verwondingen hebben drinkers meer kans om dood te gaan. Hoort hierover een Fransch genees heer Iedere wond, breuk, enz. is bij den dronkaard een deur voor den dood. Benwond sluit zich minder spoedig een slag of val is gauwer doodelijk. In den Grieksch—Turkschen oorlog genazen van Turksche gekwetsten veel meer dan van de Grieksche. De Turken zijn matiger. De menschen dooden zich zelf, naarmate zij drinken, zei een beroemd man. Ge mompelt misschien: Overdrijving! Alcohol is voor zoo veel dingen goed. Hij verwarmt, is goed te gen den honger, geeft couragie enz. ’t Is waar; alcohol geeft warmte in de maag, maar door de verwijding der bloedvaten onder de huid straalt er meer warmte uit ’t lichaam. Alcohol verbant de zorg en doet geen gevaar zien. Maar geeft alcohol geen verkeerde praat en daad? Maakt hij niet teugelloos en onverstandig? Een student kon eens van een professor geen testi monium (getuigschrift) krijgen en dus niet prómoveeren. ’s Avonds is er een feestje, waarbij professor en stu dent tegenwoordig zijn. De professor, een beetje op gewonden, ziet den student en zegt: «Waarom haalt ge uw testimonium niet. Kom ’t morgen maar halen!* De student kreeg ’t, al reikte de professor ’t hem niet zelf over. (De man geneerde zich!) Alcohol heet te helpen tegen vermoeienis, ’t is niet waarAlcohol verdooft wel, maar de vermoeienis blijft en wordt later zooveel te beter gevoeld. De drank werkt bij een vermoeid mensch als een zweep slag bij een afgemat paard. Drinkers heeten meer bestand tegen hitte en koude, ’t Is niet waar. Nansen en zijn mannen waren ont houders en verdroegen daardoor ’t best de vreeselijke De heer ds. Lulofs neemt ’t woord en spreekt over de Drankellende en de Drankbestrijding. De drankbestrijding is een goed teeken van onzen tijd. Nog niet zooveel jaren geleden stonden enkelen in dezen strijd alleen en werden dwazen genoemd om hun streven. Die tijd is voorbij. Thans is drankbe strijding een voor ieder ernstige zaak geworden. Overal en op alle wijzen werkt men de school is ook een arbeidsveld geworden en prenten en platen helpen mede, om de goede zaak onder ieders aandacht te brengen. Er is gelukkig reeds eenige beterschap door gekomen. Werd in 1880’81 in Nederland nog 9,8 L. drank per hoofd der bevolking gebruikt, in 1896 was dit cijfer gedaald tot 8,6 L. (Dit cijfer is wel verblijdend doch hoezeer is sedert 1880 ’t biergebruik, dat onder deze getallen niet is opgenomen, vermeer derd Dat de drankbestrijding ’t voor de drankverkoo- pers minder maakt, toont spr. door voorbeelden aan. Er is reeds eenige kentering gekomen. Op verjaar dagen, visite’s, enz., is ’t reeds merkbaar. Er komt reeds eenige schaamte bij de menschen en dit is een zegen. Wat kost ’t drinken? De hoogste raming voor Ne derland is 120 millioen gld.de laagste is 80 millioen gld. ’t Strooibiljet «Door de flesch op de flesch* geeft dit laatste en is gedateerd van ’i jaar 1893. Nemen we dit laagste cijfer aan, dan werd toen uitgegeven aan drank 80 millioen gld., voor brood 75 millioen; voor woning nog veel minder. Tachtig millioen per jaar; dat is per dag 219,000 gld., per minuut 150 gld.; per seconde een rijksdaalder. Stel u dit eens voor. Eén dag ophouden met drinken zou 219.000 gld. be sparen. Wat kon daar niet voor gebeuren Een groote som, die 80 millioen guldens. Op een rij gelegd, zouden ze een zilveren band vormen, die Den Helder met Gibraltar verbond. Spr. noemt ’t weerstandsvermogen bij drinkers lang zoo groot niet als bij niet-drinkers. Cholera en andere besmettelijke ziekten hebben bij drinkers meer kans. Alle organen, de maag, de lever, de nieren, ’t hart, ’t zenuwstelsel, enz. worden door den drank bedorven. En denk eens aan ’t vreeselijke «delirium tremens*, wat een zwaren doodstrijd tengevolge heeft. Hoeveel menschen sterven door den drank niet vóór hun tijd Spr. haalt een brochure van den heer Forel, te Zurich (Zwitserland) aan, waarin gezegd wordt, dat een goede sterftestatistiek zoo moeilijk te verkrijgen is. Om de nagelaten betrekkingen niet te kwetsen, geeft de dok ter soms de juiste oorzaak van den dood niet op. Behalve andere ziekten is ook longontsteking bij drank- misbruikers moeilijker te genezen dan bij onthouders. In Zwitserland heeft men er ’t volgende op gevonden. Ieder geneesheer krijgt kaarten voor overlijden, om, I i 1 1 SNEEKER COURANT mm- h immwiiii

Sneeker Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1