Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Be- O, speciaal ’t oog op Lt te Bri pre 1 i 1 I v a d c H F< bt kt M Tl A| El Vj van haar geleider. Ook zij werd meermalen ten dans gevoerd, eens zelfs door een bandiet dien zij op het eerste gezicht voor haar echtgenoot hield, doch weldra bemerkte zij een klein vei schil in hun beider kostuum. Zij droegen beiden een roode zijden das losjes om den hals, doch de das van Paul was geheel rood, terwijl die van den onbekende een streepje geel vertoonde. Hildegard wist dat precies, want toen zij voor de eerste maal met haar man Warschau bezocht, had zij zelf de das ge kocht. De vreemde bandiet gaf haar echter eene wel kome gelegenheid om te ontsnappen aan den monnik, die voortdurend in hare nabijheid bleef. Zij danste met den bandiet, geraakte vervolgens in het drukste van het gewoel en verdween toen ongemerkt uit de zaal. In een afgezonderd kamertje, waar hare kame nier reeds met het andere kostuum wachtte, verwis selde zij vlug van kleeding en verscheen als Rezia weer in het bonte gewoel. Juist zweefde haar dubbelgangster aan den arm van den tweeden bandiet haar voorbij toen zij op eeni- gen afstand haar echtgenoot bemerkte, die den rug naar haar toegekeerd had en ijverig rondkeek. Zij liep in die richting en ging hem voorbij, doch zij had nog igunstig voor hem, het En toch het mocht vrouw dags de school heeft verzuimd. Bekl. had opgegeven dat de jongen een zeer hoofd heeft, wat iederen morgen gereinigd moet worden. Eisch eene boete van f 3,subs. 2 dagen hech tenis. 7. D. de B., 40 jaar, te Oppenhuizen, heeft aldaar een koffiehuis en heeft volgens het proces-verbaal op 10 Jan. zonder de vereischte vergunning sterken drank in het klein verkocht. Op genoemden datum, omstreeks 10 uur 's avonds, zouden aan J. Kroeze, smid aldaar, 3 glaasjes fladderac en aan zijn knecht H. Huisman, twee glaasjes frambo zen zijn verkocht. Bekl. zegt, genoemde personen geen sterken drank te hebben toegediend; dat zij ’t hebben gevraagd is mogelijk, maar gekregen hebben ze het niet. Get. Kroeze verklaart, dat hij niet weet, wat flad derac is en kan dus niet zeggen of hij het gekregen heeft, terwijl get. Huisman zegt, dat zjjn baas dien avond bij het binnengaan van het koffiehuis niet nuch ter was en daar 1 glas bier en twee glaasjes frambo zenlikeur heeft besteld. Get. ter Horst, brigadier der rijksveldwacht, komt het vreemd voor, dat get. bij het gebruik van fram bozenlikeur dronken uit het koffiehuis kwam. De Edelachtb. heeren Ambt, van het O. M. en Kan tonrechter wijzen getuigen op het tegenstrijdige tus- sehen hunne eerst afgelegde verklaring en het nu onder eede medegedeelde, wijzen op de zware straffen voor meineed en willen de behandeling dezer zaak een oogenblik schorsen, om bekl. in de gelegenheid te stellen, zich nog eens goed te bedenken, en dan de waarheid te zeggen. Na de schorsing wordt hunne eerstafgelegde ver klaring nogmaals voorgelezen, doch getuigen bljjven bjj het heden medegedeelde. Hierna wordt, omdat de overtreding niet bewezen wordt geacht, vrijspraak voor bekl. geëischt. Slot volgend nommer. Smokkelhandel. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaan- deren aan de Tel.: Doordat er in België veel vraag is naar fokvee voor den aanstaanden weide-gang, en er voor Nederlandsch fokvee aldaar hooge prijzen besteed worden, is de smokkelhandel in vee in de laatste dagen hier aan de grenzen sterk toegenomen. Eiken avond gaan hier en daar vaarzen en koeien frauduleus over de grens. De Belgische ambtenaren zijn echter op hun post en trachten, daar hun een pre mie van 50 pCt. van de waarde van elke aangeslagen koe uitgekeerd wordt, de gesmokkelde koeien in beslag te nemen. Heel gemakkelijk gaat het niet, wjjl de smok kelaars met veel omzichtigheid en overleg te werk gaan. De vorige week werden in de nabijheid der Neder- landsche gemeente Koewacht door de douanen van Moerbeke toch weer 3 schoone vaarzen aangehouden. Vreemd is het, dat de Belgische Staat, die den in voer van fokvee uit Nederland verbiedt, de aangeslagen runderen publiek laat verkoopen, waardoor ze natuur lijk terecht komen in de stallen der Vlaamsche land bouwers'. Het schijnt dus, dat het Hollandsche fokvee toch-nog zoo gevaarlijk niet is voor den Belgischen veestapel Organisatie onder de Friesehe boeren. In Friesland worden pogingen aangewend tot oprichtingeener Boe- ren-Organisatie naast de bestaande Friesehe Maatschap pij van Landb. ’t Doel is, niet tegen elkander te werken, maar de nieuw te stichten bond zal meer zijn eene vak organisatie dan de Friesehe Landbouw-Maatschappjj. De Friesehe boer is zwak, hij staat alléén, hij ge voelt zich verstrooid door gemis aan eene flinke orga nisatie, die besmettende bacillen weert. De positie van den Frieschen boer is te zwak om aan wervelwinden en gezagverbrekende fouten weerstand te kunnen bieden. Hij staat voor een tekort op veel- en velerlei gebied, als: vraagstukken betreffende landbouw en veeteelt, re geling der pachtcontracten, het arbeiders-vraagstuk enz. En thans, nu de malaise over en de toestand vrij gunstig is, dient men maatregelen te nemen voor eene flinke boeren organisatie, opdat men krachtiger zij, wanneer eens weer de magere jaren zullen komen. Eene voorloopige commisse heeft zich geconstitueerd, bestaande uit 11 Friesehe boeren. Den 18 dezer zal eene algemeene vergadering gehouden worden, waarin de heer J. Schortinghuis, veehouder te Zaandam, over »Boeren-organisatie« zal spreken. Krankzinnig geworden. Zaterdagavond is een ketel- wachter aan het station te Arnhem, zekere H., plotse ling krankzinnig geworden. Hij sprak een machinist aan, zeggende»de staking is er nu door, geef me maar een revolver.* Hij werd aanvankelijk naar het Diaconessenhuis en daarna naar het stedelijk ziekenhuis ter observatie over- Kantongerecht te Sneek. Zitting van Woensdag 4 Maart 1903. Bij de heden gehouden zitting van het Kantongerecht, gepresideerd door den Kantonrechter, den heer Mr. K. Klein, Ambtenaar van het Openbaar Ministerie de heer Mr. A. Baron van Harinxma thoe Slooten, wer den de volgende zaken behandeld 1. B. R., 41 jaar, te IJlst, had op 21 Januari, als hoofd en bestuurder zijner stoomkuiperij niet zorgge dragen, dat de riemschijven der machine, welke min der dan 1.80 meter van den vloer der werkplaats wa ren verwijderd, waren beschut, noch achter een cir- celzaag een z.g. spouwwig had daargesteld. Op bovengenoemden datum bracht de heer O. de Last, inspecteur van den arbeid te Leeuwarden, bekl. een bezoek, en bevond dat, niettegenstaande hij bekl. reeds vroeger had medegedeeld, bovengenoemde veiligheids maatregelen aan te brengen, dezen dit niet had ge daan. Bekl. zegt, dat hij dien dag niet thuis was; den vorigen dag was de machine schoongemaakt, gemaks halve was de beschutting van het vliegwiel der machi ne weggenomen. Vóór zijn vertrek had bekl. een der knechten nog opgedragen de schutting weer te plaat sen; doch hieraan is geen gevolg gegeven. De bevei liging van de cirkelzaag was weggenomen omdat die zeer hinderlijk en lastig was. De heer de Last, als getuige gehoord, verklaart, dat op zijn vraag naarde beschutting van het vliegwiel, een deel na lang zoeken te voorschijn kwam, bet andere deel kon men toen niet vinden; bekl. was reeds eerder door hem gewaarschuwd. De heer Ambt, van het O. M. acht het al toevallig dat juist dien dag de beveiliging was weggenomen en eischt dat bekl. zal worden veroordeeld tot twee boe ten van f 10.ieder, subs. 4 dagen hechtenis voor elke boete. 2. M. B., 37 jaar, arbeider te Sneek, is geverbali seerd wegens overtreding der Leerplichtwet. Zijn zoontje Hein heeft op 11 Nov. den geheelen dag en op 2 Dac. namiddags de school verzuimd. Beklaagde is onbekend met het verzuim, voor de schooltijd is hij reeds op zijn werk en kan er dus niet op toezien: hij maant zjjn zoontje echter steeds aan, naar school te gaan. Eisch eene boete van f 3,subs. 2 dagen hech tenis. 3. J. B., 49 jaar, brugwachter te Sneek, heeft een zoontje Cornelis, die op 10 Nov. voorm. en 4 Dec. den geheelen dag de school niet heeft bezocht. Bekl. was hiermede niet bekend doch heeft zijn jongen hiervoor later ernstig gestraft. Eisch eene boete van f 3,subs. 2 dagen hech tenis. 4. Wed. T. K., 46 jaar, te Sneek, is wegens een zelfde overtreding alsvoren opgeroepen, daar haar dochtertje Akke op 10,12 en 13 Dec- telkens namid dags niet op school was. Bekl. zegt, dat zij geen voldoende onderstand ontvangt, wharom zij eiken dag uit werken moet, om in het onderhoud van haar gezin te voorzien; dit meisje moet dan op de andere kleine kinderen passen. Eisch eene boete van f 1,50 subs. 1 dag. hechtenis. 5. T. L., 46 jaar, te Sneek, was eveneens wegens overtreding der Leerplichtwet geverbaliseerd; zijn dochtertje Goikje was op 8 Nov. en 20 Deo. telkens voormiddags en op 11 Dec. namiddags niet op school. Bekl. had opgegevendat het verzuim hem onbe kend was; hij is buiten de plaats werkzaam en kan dus niet toezien, dat zijn dochtertje geregeld naar school gaat. Eisch eene boete van f 3,subs. 2 dagen hechte nis. 6. H. S., 35 jaar, arbeider te Sneek, is eveneens voor eene overtreding alsvoren geverbaliseerd, daar zijn zoontje Anne 8, 9 en 10 Dec. telkens voormid- gebracht. Hier verbrijzelde hij ruiten en haalde de kalk uit de murenhij werd daarop naar een andere kamer waar hij geen schade kon aanrichten, overgebracht. Interpellatie. Wij vernemen, dat, voor het geval de ongesteldheid van den heer T roelstra hem mocht ver hinderen heden in de Kamer tegenwoordig te zjjn, zijn mede-lid de heer Schaper zich bereid verklaard heeft, de interpellatie over te nemen en toe te lichten. Ongeluk. Zaterdagmiddag had te Groningen een droevig ongeluk plaats. Het 3-jarig dochtertje van ze keren Wories, wonende in de Krim, geraakte bij het Schuitendiep onder een zwaar beladen wagen, met het noodlottig gevolg, dat het kind dood onder het voer tuig werd weggehaald. Een ongeluksvogel. TeFinsterwold had de 18-jarige zoon van K. Visscher, die aan vallende ziekte lijdt, de vorige week het ongeluk in het vuur te vallen en bekwam daardoor brandwonden aan lippen en neus. Dezer dagen viel hij weer voorover op de kachel, waarbij de pook hem in het oog drong. Waarschijn lijk zal hij nu dit oog moeten derven. Tel. In Australië zijn nieuwe goudvelden ontdekt, die verbazend veel dolle hoofden en opdrijvingen van aandeelen veroorzaken. In Amerika verwacht men binnen een paar weken staking van een half millioen machinebouwers. Paul Krüger. Volgens een Fransch blad is de toe stand van den ex-president verbeterd en zal hij mis schien a, s. Mei naar Holland of Zwitserland vertrek ken. er zoo bleek uit, dat de kamenier haar bezord aankeek. Daar werd opeens geklopt. Louise opende vlug de deur en ontving een briefje uit handen van den huis knecht, dat zij aan hare meesteres overgaf. Hildegard las den inhoud en zeide daarop schijnbaar kalm Ik laat mijnheer de graaf verzoeken hier te komen. Met gebogen hoofd trad graaf Paul de kamer zijner vrouw binnen. Zij zeide niets en daarom begon hij aarzelend Als berouwhebbend zondaar verschijn ik hier, HildegardAls het je mogelijk is, schenk mij dan ver giffenis laat je hart nog éénmaal ten gunste van mij spreken. Geloof mij, ik weet, dat ik verkeerd han delde, en ik heb oprecht berouw. Hij was voor haar neergeknield en verborg het ge laat in de handen. Alles bleef stil; men hoorde slechts het zuchten van den graaf en het snikken der arme, ongelukkige Hildegard. Schrei je? Schrei je om mij? riep Paul, de knieën van zijne vrouw omvattende. Je tranen branden mij op het hart, en toch schenken ze mij een troostje laat me nog niet geheel los, je acht me nog niet verloren, je wilt me niet verstooten, ach, laat mij nog een den oogst te doen toenemen. Want een feit is het, dat de nawerking van de Peru-Guano groot is. De eerste boer de beste weet, dat het na Peru-Guano niet zeer gewaagd is nuchter te zaaien. Doch ook door proeven is de nawerking der Peru-Guano geble ken. Te Wetheren (België), b.v. heeft men proefvel den aangelegd, opzettelijk om de nawerking van Peru- Guano te vergelijken met die van andere meststoffen. Nadat men in 1901 op verschillende manieren eenige velden bemest had, zaaide men in 1902 overal nuch ter en wel aardappelen en bieten. De in 1901 met Peru-Guano bemeste perceelen brachten 24200 K.G. aardappelen en 44500 K.G. bieten op, terwijl de op an dere wijze bemeste velden de 13500 K.G. aardappelen en 30600 K.G. bieten niet te boven gingen. Inderdaad, we zeggen niet te veel, wanneer we beweren, dat de Peru-Ouano den bodem verbetert. Fransch te spreken zjj wist, dat Suska ook dikwijls die taal bezigde. Graaf Orlowsky trad binnen, sloot de zware damasten portière achter zich en kwam vrijmoedig naast Rezia op de sofa zitten. Waarom ontvlucht je me toch, Rezia Jé weet hoe gaarne ik in je nabijheid vertoef! Je moest liever in de nabijheid van de Sneeuw koningin vertoeven dat zou beter zijn. Waarom zeg je dat nu, Suska? Je schijnt wel heelemaal onvriendelijk tegen mij te willen zijn. Ik zeg het omdat het zoo is. Dan zal ik gaan, maar de gelegenheid is te schoon, eerst zal ik een enkel kusje rooven, zeide hij en nadat hij ziju eigen masker had afgelegd, trok hij met overmoedige hand ook het hare af. Hevig ontsteld tuimelde hij terug, hij zag het doods- bleeke gelaat van zijn vrouw voor zich. Hildegardstamelde hij verschrikt en hij knielde voor haar neder. O, veroordeel m jj nietO, wat een afschuwelijke vergissing? jammerde de graaf, terwijl hij het gelaat in de plooien van haar kleed verborg. Sta op, mijnheer! Het komediespel is ten einde. Wees zoo goed, mij naar mjjn rijtuig te geleiden, had geen kracht om geregeld te denken; met bran dende oogen lag zij te woelen en rond te zien zonder de haar omringende voorwerpen te herkennen. Graaf Orlowsky ging geheel niet te bedhij was in een leunstoel gezonken en dacht na over zijn moeilijken toestand. Ontkennen kon hij niet, Hildegard had met eigen ooren de woorden gehoord, die voor Suska be stemd waren Ja, de toestand was zeer on; was om wanhopig te worden, kosten wat het wilde, hij moest met zijn tot verzoening zien te komen! Wat zou er van hem worden, als Hildegard zich van hem losmaakte, ja, mis schien echtscheiding aanvroeg? Dan v^as hij geruï neerd, want hij had weer ongelukkig gespeeld, boven dien tijdens het verblijf te Warschau veel geld ver bruikt, en den Isten April a. s. moest hij aan den geld schieter Broskowitsch een wissel van een aanmerke lijk bedrag voldoen. Alleen de senator Römer kon hem redden! Onder voorwendsel van groote verbeteringen aan de landerijen en aanbouw van schuren wilde hij zijn schoonpapa verzoeken om geld te leenen; nu mocht Hildegard dus in geen geval aan haar vader schrijven, SNEEK. De protestmeeting, Zondag in Amicitia gehouden, was meer dan druk bezocht. Als sprekers traden op: F. Kamstra, Wjjnkoop van Amsterdam en ’t Kamerlid v. d. Zwaag. Eerstgenoemde ontleedde een circulaire, die inhield wat de Regeering wil, benevens een korte aanvulling, overgenomen uit het ütrechtsch Dagblad. Spr. zegt, dat de Regeering nooit op de hand van den arbeider is geweest. De geheele onderneming van de Regeering noemt hij een bloote finantieele onder neming. ’t Is er om te doen den arbeiders niet een strootje, maar een rotsblok in den weg te leggen. Wijnkoop deelt mee dat De Vries niet kanspreken. Door hem worden achtereenvolgens de feiten behan deld, die minister Kuyper dienden bij de toelichting van zijn Wet en die W. geheel onwaar noemt. Tegenover de Wet, zegt W., moeten we een protest stellen, dat inslaat, zoo noodig moet de daad bij ’t woord worden gevoegd. Van der Zwaag oordeelt, dat de tegenwoordige staat van spanning voornamelijk is te wjjten aan de oprui ers en deze zijn de Redactiën van de groote bladen. Niet alleen worden de rustige burgers door dezen opgeruid, maar ook de Regeering. De groote bladen zjjn de voorliegsters geweest, waardoor ons heele land in rep en roer is gebracht. De groote bladen waren 't, die de Regeei ing aan- spoordeu met plannen in deze te komen. Na over ’t militairisme nog ’t een en ander in ’t midden te hebben gebracht, over de te vormen spoor- wegbrigade, eindigt spreker met de vraag, of er al dan niet moet worden gestaakt? Hij wenscht in dezen geen raad te geven, maar zegt dat, als de staking wordt geproclameerd, ze moet worden gewonnen. ^Vergewist u daarom,* eindigt van der Zwaag, >van de macht die ge kunt ontwikkelen; is deze niet vol doende, dan maar gewacht tot de macht er is.* De bij acclamatie aangenomen niet officieele motie luidde: De groote openbare vergadering te Sneek, gehouden den 8en Maart, spreekt hare verontwaardiging uit over de verregaande brutaliteit der Regeering. Protesteert tegen de poging dier Regeering om den Nederlandschen arbeider werkstaking onmogelijk te maken en daardoor verbetering van zijne positie ver hindert. Is overtuigd dat op dit ministerie zoo juist van toepassing is het woord van Jezus: »Gaat heen, gij geveinsden en schriftgeleerden.” Verklaart dat deze regeering geen steun verdient van een enkelen arbeider en de arbeiders geen pogen ongebruikt zullen laten, hare voorstellen te doen vallen. En roept alle arbeiders op, om zich te organisee- ren, ten einde sterk te staan in den strijd tegen on recht en verdrukking en de heilige geest der solida riteit de rots zij, waarop de Regeering haar kop te pletter stoote. -— Gisterenavond sprak op de bovenzaal van ’t café »De Drie Friezen* Prof. Treub van Amsterdam; over ’t doel en streven der Vrijzinnige Democraten. Na uiteen gezet te hebben, waaraan de V. D. P. haar ontstaan dankt, (’t teren van de liberale partij op den roem van ’t verleden) begon de Professor mee te dee- len, wat de Vrijzinnige Democraten willen. En zoo kregen we ’t werkprogram Sociale wetgeving, (regeling arbeidsduur, verplichte verzekering tegen invaliditeit en ouderdom, tegen ziek te; verbetering armenzorg; regeling van ’t Arbeids- en 't pach toon tract. Onderwijs: Kindervoeding en Kinderkleeding. ter onderwijs voor 't kind van den arbeider. De Staat verder exploitant van de spoorwegen. Betere rechtspositie van de vrouw in de maat schappij. Waar ’t geld voor ’t genoemde moet vandaan komen De professor weet er raad op Rijksinkomstenbelasting met progressie verhooging successierechten, en verder Staatserfrecht. De Staat moet namelijk mede-erfgenaam zjjn, voor alles wat »e doet in ’t belang van die erfgenamen. Daarom wil mr. Treub dat de erfenissen zich alleen moeten uitstrekken tot volle neven, verder niet. Zjjn de volle neven absent, dan pakt de Staat de boel in. Door ’t tot standkomen van al dat genoemde ver krijgen we meer gelijkmaking van de ontwikkelings- voorwaarden der verschillende klassen en alzoo op heffing van den klassenstrijd. ’t Debat, dat hoogst interessant was, werd gevoerd met den heer mr. Okma, die zich wel wat teleurge steld voelde over de uiteenzetting van de beginselen der V. D. Maar dat daar gelaten, had mr. de adresbeweging hier tegen ’t stakings-ontwerp. De heer Okma verdedigde daarna met een gloed van woorden de plannen der Regeering. ’t Antwoord van den professor was niet malsch, soms zeer scherp. Tot bij twaalven bleef men debatteeren, zonder dat ’t doel van de vergadering werd beoogd, nl. ’t oprich ten van een afdeeling hier der V. D. P. Zondagavond gaf de Sneeker Gymnastiekver- eeniging en hare Dames-Afdeeling in Amicitia eene openbare uitvoering voor een volle zaal. Onder de uitstekende leiding van den heer M. Wier- stra, directeur van beide vereenigingen, werd ’t pro gramma zeer correct afgewerkt. De oefeningen aan brug en parterrerek, de staaf- en vrije oefeningen der leden van de Sneeker Gymnas- tiek-Vereeniging deden ons zien, dat er steeds goed gewerkt en flink geoefend wordt. De 3 nummers Vaandel- en Stokreien met zang en het werken aan de horizontale ladder, waarop de Da mes-Afdeeling ons vergastte, maakten een aangenamen indruk, bewezen den goeden smaak van den Directeur en tegelijk de goede geoefendheid der leden. Kranig werden de vrjje- en ordeoefeningen door de pas opgerichte vereeniging Olympia uitgevoerd. Uit alles bleek, dat de heer Wierstra is een bekwaam leeraar, die de liefhebberij er bij de leden weet in te houden, door goed werken aan prettig werken te pa ren. De gymnastiek, zoo heilzaam voor een krachtige ontwikkeling van het lichaam, is op die wjjze nog te meer een werkelijke uitspanning. De apotheose was een waardig slot van het pro gramma. De voordrachten van den heer Kjjlstra van Drach ten, alsmede de muziek der Sneeker Orchest-vereeni- ging vormden eene prettige afwisseling. Een zeer geanimeerd bal besloot dezen avond. Gisterenavond had ten overstaan van den nota ris H. Fennema de finale toewijzing plaats van een Wordt vervolgd. Willoos volgde hij haar bevelals verstomd zaten zij naast elkaar in het rjjtuig. Thuisgekomen, snelde Hildegard vooruit naar haar kamer. De graaf wilde daar ook binnentreden, doch zonder hem een woord waardig te keuren, maakte zij een afwerend gebaar en sloot de deur voor zijn neus dicht. Beiden brachten een zeer pijnlijken nacht door. Hildegard was naar lichaam en geest uitgeput, zjj achter zich en de bijna gefluisterde vraag Schoone Rezia, waarom ontvlucht ge mij Zij keek niet om, maar sloop vlug een kleine zijka mer binnen, waar zjj met kloppend hait op een sofa plaats nam. Hoe stormachtig klopte het in haar hoofd, zij vreesde bijna, dat zjj haar rol niet ten einde zou kunnen spelen, doch zjj was reeds te ver gegaan, nu wilde zij ook alles hooren, alles weten! Zjj besloot tot vergiffenis te bewegen. Den volgenden morgen schelde Hildegard hare ka menier, die weldra verscheen. Wij vertrekken dezen middag naar Mislowice, sprak de gravin. Zorg er voor, dat alles wordt inge pakt en breng mij nu thee ik gevoel me niet recht wel na zoo’n drukken nacht. Hildegard was gekleed in een morgenjapon en zag

Sneeker Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 2