Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Burgerlijke Stand. JO Perc. 2. f3.30 »3.40 3.40 4.24 ba ho du Massa. 13.08 »3.30 >3.16 3.35 >3.35 3.36 cie gei me 19( Wi des bej mo lof ziei me’ 6 afte c kon het I pini van gen 1 gen gen 2 van T dat maa zakl f 6.— 6.75 in no. 3.30 3.35 >3.25 Kantongerecht te Sneek. Zitting van Woensdag 4 Maart 1903. Slot. 8. A.W., 61 jr., te Heeg, is geverbaliseerd wegens het verknopen van sterken drank in het klein zonder ver gunning en tevens omdat hij sterken drank heeft toe gediend aan personen beneden 16-jarigen leeftijd. Bekl. stond op 21 Januari met een tent op de ga baan van de Wegsloot onder Heeg en heeft toen aan Pieter de Boer, Roelof Wildschut, Tjitze de Jong, Ger rit de Leeuw en Douwe Bergsma, de beide laatsten nog geen 16 jaar oud, brandewijn verkocht. Get. de Boer en Wildschut verklaren daar elk twee borrels te hebben gehad en betaald, en hebben gezien dat ook aan twee jongens, die daar kwamen, sterken drank is toegediend. Die borrels komen bekl. nog duur te staan, want nu werd tegen hem geëischt 3 boeten van f 10.ieder, subs. 4 dagen hechtenis voor elke boete. 9. F. A,, 27 jaar, koopman te Leeuwarden, stond op 20 Januari,’t vastoen weekmarkt, met een tafel, waar op verschillende artikelen als brillen, vergrootglazen enz. ten verkoop waren uitgestald, op Leeuwenburg tegenover Amicitia alhier. Daar bekl. geen vergunning had van de politie of den marktmeester om daar, op den voor den publieken dienst bestemden grond, iets op te slaan, werd hij deswege bekeurd. Eisch eene boete van f 3.—, subs. 2 dagen hechtenis. 10. A. Z., 20 jaar, melkrijder te Lutkewierum, heeft den 24 Jan. op den grindweg onder IJsbrechtum met een wagen 37 kannen melk vervoerd, terwijl de wielbanden óf velgen van dien wagen slechts 10 cM., althans minder dan 15 cM. breed waren. Eisch eene boete van f 8.subs. 4 dagen hechtenis. 11. M. de B., 29 jaar, te Elahuizen, is wegens eene zelfde overtreding alsvoren bekeurd. Bekl. vervoerde den 20 Januari op den grindweg on der Woudsend op een wagen 20 zakken meel, van 50 K.G, ieder, in’t geheel alzoo meer dan 500 K.G., ter wijl de wielbanden of velgen der wagen slechts 71/, cM. althans minder dan 10 cM. breed waren. Eisch eene boete van f 10.—, subs. 4 dagen hech tenis. 12 A. V., 43 jaar, te Elahuizen, is ook op denzelfden datum en terzelfder plaatse wegens een gelijke over treding, als in de vorige zaak genoemd, bekeurd. Op den wagen van dezen bekl. waren 18 zakken meel geladen terwijl de wielbanden slechts 7 cM. breed waren. Eisch eene boete van f 10.—, subs. 4 dagen hechtenis. 13. H. D., 34 jaar, te Osingahuizen, is ook al we- g® B het rijden met een te zware vracht bekeurd en wel op den grindweg vanaf den rij kastraat weg te Hom- merts over Osingahuizen naar Heeg. Op 30 Januari vervoerde bekl. op een wagen, waarvan de velgen of wielbanden 6 cM. breed waren 16 vaten boter van 50 K.G. ieder. Eisch eene boete van f 10.subs 4 dagen hechtenis. 14. P. B., 25 jaar, te Baard, heeft op 3 Febr., met paard en wagen, in draf door Scharnegoutum gereden, niettegenstaande bij ’t begin van het dorp waar schuwingsborden zijn geplaatst. Eisch eene boete van f 3.—, subs. 2 dagen hechtenis. 15. R. H., 40 jaar, te Oosterend, is wegens eene zelfde overtreding alsvoren, terzelfder tijd en plaats, bekeurd. Ook de eisch is dezelfde, n.l. eene boete van f 3.—, subs. 2 dagen hechtenis, De volgende beklaagden zijn allen wegens openbare dronkenschap bekeurd. 16. F. T., 34 jaar, te Sneek, in den nacht van 9 op 10 Januari, op het Kleinzand. Eisch eene boete van f 3,subs. 2 dagen hechtenis. 17. J. E., 32 jaar, te Sneek, op 11 Jan. op de Bothnia- kade. Eisch eene boete van f 3,subs. 2 dagen hechtenis. 18. J. A., 50 jaar, te Winsum, op 24 Januaii, op de Leeuwarder Straatweg alhier. Eisch bij 6e herhaling gepleegd, eene hechtenis van 21 dagen. 19. H. V., 54 jaar, te üitwellingerga, op 19 Januari in de Galigastraat alhier. Eisch eene boete van f 3.subs. 2 dagen hechtenis. 20. J. L., 34 jaar, te Wieuwerd, op 31 Jan. op den grindweg onder Rauwerd. Eisch eene boete van f 3.subs. 2 dagen hechtenis. 21. B. v. H., 23 jaar, te Witmarsum, op 31 Januari op de Prinsengracht. Eisch bij 2e herhaling gepleegd, eene hechtenis van 10 dagen. 22. D. A. D., te Woudsend, op 1 Februari in de Kerkstraat. Eisch bij le herhaling gepleegd eene hechtenis van 3 dagen. Ten slotte werd nog het volgende behandeld H. V., 43 jaar, te Woudsend, die wegens het visschen zonder schriftelijke vergunning in den nacht van 22 op 23 Sept. 1902 in de Wijnsloot onder IJlst, was veroordeeld tot 7 dagen hechtenis en verbeurdverkla ring der in beslaggenomen visch bij uitlevering daar van of 1 dag hechtenis, had tegen dit vonnis verzet aangeteekend. Bekl. vindt de straf zeer hoog; toen ter tijde woei het des daags altijd hard, en om in zijn onderhoud te voorzien, moest hij bij nacht, wanneer het stil was, visschen. De heer Ambt, van het O. M. eischt dat het vonnis zal worden bekrachtigd. üitspraak der vonnissen op 18 Maart a. s. De Minister van Waterstaat verklaarde aan den heer Mees, dat omtrent de conferentie met de directie der Holl. Sp. Mij. de regeering zich moest bepalen tot ’t medegedeelde. Spr. wees er op, dat de heer Mees blijkbaar goed ’t doel dier conferentie begreep. Ónmo gelijk kon aan ’t verzoek der spoordirectie, om onthef fing van bepalingen van art. 31, voldaan worden. Spr. had den indruk, dat de Maatschappij op haar stuk zou blijven staan en zegt, dat de directieleden, hem verla tende, geenszins ontmoedigd waren, maar tot doorzetten geneigd. Uit den brief van de directie blijkt overigens, dat de directieleden, van de audiëntie te Amsterdam komende, daar den toestand zoodanig vonden, dat er werd toegegeven; waarna de staking eindigde. Op- merking-Troelstra omtrent onrechtmatige reducties aan kolensyndicaat is beslist onwaar. Spr. wilde gaarne betere behandeling der disciplinaire geschillen tusschen directie en personeel, maar voor dien tijd kan spr. zich niet mengen in de verhouding tusschen beiden. De heer Troelstra was onbevredigd door ’t antwoord van dr. Kuyper, die zich de sterke man heeft willen toonen. Niet ’t sterke, maar ’t rechtmatige gezag moet voorop staan. Spr. waarschuwt de regeering: Laat 't niet op ’t vloeien van burgerbloed aankomen. Men ver- trouwe de kranten niet, over verzwakking der spoor wegorganisaties. Spr. dreigt niet, maar waarschuwt slechts. Spr. wil volkomen verantwoord zijn voor wat komen zal. Nog is ’t niet te laat voor de regeering om te doen, zooals spr. heeft bepleit. Spr. wil geen motie voorstellen, omdat de stemming daarvoor onzuiver zou zijn. Spr’s partij wil echter de discussie niet eindigen, alvo. rens een verklaring van zijn partij kenbaar te maken. In deze door spreker gelezen verklaring van de groep der Soc. Dem. Kamerleden wordt geconstateerd, dat deze leden, zoo gematigd mogeljjk zijn opgetre den, doch dat de Regeering geweigerd heeft te ant woorden op de vraag, om de ingediende strafwetwij- ziging terug te nemen tot na ’t enquête-onderzoek, onder ’t voorwendsel, dat ’t voorloopig verslag nog niet is verschenen. De regeering is dus onwillig en onmach tig om een normaal verloop te bewerken. De ver antwoordelijkheid voor de toekomst valt dus op de regeering en hare vrienden. De soc. democraten zullen de arbeiders tot niet-verzetten aansporen, doch tevens om hunne rechten tot ’t uiterste te verdedigen. De minister van Binnenlandsche Zaken verklaarde, dat de grieven, door den heer Melchers ter sprake ge bracht, bij ’t instellen der voorgestelde commissie, on derzocht zullen worden. Spr. kwam op tegen den heer Helsdingen, die de patroons van terrorisme be schuldigde. Den. heer Schaper antwoordde spr., dat toepassing van art. 27 der spoorwet overwogen wordt tegen machtsmisbruik der spoorwegdirectie. Spr. zei, dat de overheid ’t recht heeft op te treden tegen machtsverplaatsingdoor de arbeidersorganisaties; an ders zou men den Staat neerwerpen. Als de wettig tot stand gekomen besluiten door den heer Troelstra en de zijnen zullen worden aangetast, zal de regeering geweld en verzet keeren. Hierna betoogt de heer Troelstra nog, dat algemeen kiesrecht ons land kan behoeden voor een werkstaking ais politiek wapen. En na nog eenige discussies zijn de interpellaties gesloten. SNEEK. Maandagavond werd in Amicitia de eerste algemeene vergadering gehouden der Sneeker Am bachtsschool. De voorzitter, de heer A. Minderhoud, heette allen hartelijk welkom en gaf als zijne meening te kennen, dat men inzake de oprichting der Ambachtsschool thans zoover is gevorderd, dat er bijna geen twijfel meer kan bestaan aan de totstandkoming dier inrichting. Hij wekte de leden op tot krachtige medewerking om die nuttige instelling te doen verrijzen, waarvan de vruchten verschillende ambachten ten goede zullen komen. Na de lezing en goedkeuring der notulen werd re kening en verantwoording gedaan van de ontvangsten en uitgaven over de jaren 1902/3. Tot leden der commissie tot het nazien dezer reke ningen werden benoemd de heeren Buursma, Hogendijk en W. de Jong, die, na onderzoek, bij monde van eerstgenoemde, verklaarden de rekening in orde te heb ben bevonden en den penningmeester dank zegden voor zijne nauwkeurige administratie. Het uitgebreid en zaakrijk verslag over 1902 gaf een overzicht van de vele werkzaamheden door het voor loopig en definitief bestuur ten behoeve van de oprich ting dier school verricht. Ook bleek daaruit, dat de statuten koninklijk waren goedgekeurd. Thans was de zaak zoo ver gevorderd, dat het rijk, provincie, ge meente, O. B. Weeshuis en ’t Nut hebben gesproken en hunne subsidiën hebben bepaald en toegezegd. Tot de verdere inkomsten moeten worden gerekend contributiën en andere bijdragen, van welke subsidies wjj te zijner tijd reeds melding hebben gemaakt. Tot bestuurslid werd herkozen de heer J. Boerrig- ter, die opnieuw de benoeming aannam. De verdere bestuursleden zijn de heeren A. Minderhoud, L. J. Krook, Sam. Jaarsma en R. Paehlig. Met algemeene stemmen werd besloten, bij de reeds geschonken 500 M’ grond door de gemeente Sneek, op de gestelde voor waarden aan te koopen nog 1500 M’ gemeentegrond aan de Kloosterstraat, waarvan de kosten over’t geheel bedragen f4750,en daarop de school te stichten. Mede werd met algemeene stemmen besloten tot het aangaan eener geldleening van f 25,000 voor den bouw dier school, welke geldleening, naar we vernemen, reeds zoo goed als gesloten is, tegen billijke rente. De begrooting voor 1904 werd tot het opgemaakte bedrag goedgekeurd. Hieruit bleek dat de jaarlijksche exploitatiekosten worden geraamd op f 11,035, Bij het punt voorstellen en inlichtingen werden eenige bouwkundige vragen gedaan door den heer W. de Jong, betreffende de aanwezige tentoongestelde teekeningen der ambachtsschool, welke vragen bereid willig door den architect, den heer Hogendjjk, wer den toegelicht. Voorloopig wordt de school ingericht voor 75 leerlingen. Het doel is, dat zoo spoedig mo gelijk de aanbesteding zal plaats hebben, waarbij zal worden bepaald, dat de inrichting 1 September a. s. moet gereed zjjn voor de opening. Men meldt aan de N. R. Crt. In de gereformeerde kerk te Woudsend heeft zich de twee laatste Zondagen een eenigszins onverkwikke lijk tooneel afgespeeld. Zondag 1 Maart werd een kind gedoopt dat den vorigen dag was geboren. Deze haastige spoed, waardoor de moeder niet aanwezig kon zijn bij den doop, verwekte zooveel verontwaardi ging dat een tiental toehoorders de kerk verlieten. De predikant las den volgenden Zondag af, dat deze leden tot straf voor hun weggaan van het aanstaande avond maal werden uitgesloten. Onmiddelljjk verliet een der uitgeslotenen, die aanwezig was, de kerk met groot rumoer. De dochter, het voor haar vader opnemen de, protesteerde luidkeels»nu, dit is ook een mooie boel.« Het gevolg is dat in de Gereformeerde kerk te dier plaatse de gemoederen heftig bewogen zijn ge worden. Tot hoofd ingenieur van den Provincialen Wa terstaat van Friesland is benoemd de heer K. Pringle, ingenieur der Provincie. Uitslag der Dinsdag door het Gemeente-bestuur van Wymbritseradeel gehouden aanbesteding van 1200 stère grind en 400 stère basaltslag. Voor 2 perceelen grind werd ingeschreven door Perc. 1. J. Weener Az., Hasselt, R. v. d. Meer, Lemmer, f3.46 Grindmaatschjj., Rotterdam, W. Harder, Leeuwarden, R. de Jong, IJlst, A.) Leenstra, Oosthem, Voor Basaltslag werd ingeschreven door R. v. d. Meer, Lemmer, H. J. v. d. Vecht, Hasselt, De levering is aan de laagste inschrijvers gegund. Dinsdagavond vergaderden in het café «Onder de Linden*, belangstellenden inzake de oprichting van De Rotterdamsche rechtbank veroordeelde gis teren J. N. Tielrooij, brievenbesteller te IJmuiden, die op 29 November opzettelijk en met voorbedachten rade getracht heeft zijn vrouw, Trijntje Metz, van het leven te berooven, door haar een groot aantal verwondingen toe te brengen, waartoe hij haar in hare woning aan de' Benthuizerstraat had opgezocht, tot 4 jaren gevangenis straf. De eisch was 5 jaar. Een vinger gevonden. Te Ekslöermond werd door een arbeider des morgens bij den weg een afgesneden vinger gevonden. Dat een arbeider, wiens hand verwond was, dezen vinger als zijn eigendom herkende, leidde tot de ontdekking van eene vechtpartij, die daar den vorigen avond had plaats gehad. Of de vinger ook als een stuk van overtuiging bewaard wordt, hebben wij niet vernomen. Tel. Op het eiland Marken is zoodanig gebrek aan woningen, dat de eenige veldwachter dier gemeente te Monnikendam moet gaan wonen. Ontvoering van een minderjarige. Naar het Huis van Bewaring te Rotterdam is overgebracht zekere B., te Gouda, wegens het ontvoeren van een 15-jarig meisje, met wie hij, naar wordt beweerd, naar Engeland wilde oversteken. Door de politie van Gouda werd het paartje te Den Haag aangehouden. Het meisje werd naar de ouders teruggebracht. Te Scherpenzeel (Ghad een droevig ongeluk plaats. Toen de bejaarde E. v. d. M. zich uit ’t molen huis naar buiten begaf, werd hij door een molenwiek zóó getroffen, dat hij met gespleten schedel bewuste loos neergeslagen werd. Gisterenavond had aan het Dijkje, bij de Purmer (N.-H.) een droevig ongeluk plaats. Zekere M., een ijve rig huisvader, was bezig een voer hooi te laden. De ponderboom lag op het hooi, en M. zou het touw vast sjorren. De ponder was echter niet vastgemaakt voor aan den wagen, en M stortte achterover. Hij brak den nek, en stierf spoedig. Zijn vrouw blijft met een kind achter, terwijl er een tweede kind verwacht wordt. Geen liefhebbers. Te Grolloo (Dr.) kon, naar men zegt, Zondag de morgen-godsdienstoefening niet plaats hebben bij gebrek aan belangstelling. Opgekomen waren een diaken, een ouderling, de koster en een toehoorder. De predikant kon onverrichterzake huis waarts keeren. Heden viert mevr, de wed. Abrahams te Kam pen haar 104en verjaardag. Mevr. Abrahams is blind en doof. Aan de 104-jarige, die met haar 77-jarige dochter woont, wordt door het muziekkorps »De Broe derband* een serenade gebrachtde gansche buurt vlagt. De Affaire Humbert komt in Juni voor ’t Hof van Assises der Seine. Leenheer en vazal. De koning van Engeland gaat rechtstreeks scheep naar Portugal, om zjjn onderdani- gen vriend Carlos te bezoeken. Koning Eduard bljjft 4 dagen te Lissabon. De Cxaar van Rusland wil verschillende verbeterin gen in den economischen toestand van zijn volk bren gen. Ook heeft hij bevolen, dat de Russische Kerk staatskerk blij ve, doch andere gelooven vrijheid van godsdienstoefening hebben. Balkanschiereiland. Groote samentrekking van Turk- sche troepen op de Bulgaarsche grens. Telkens schermutselingen in Macedonië. B.v. Een aantal op een plaatselijk telefoonnet op coöperatieven grondslag. Na eenige besprekingen werd tot de oprichting be sloten. De naam der vereeniging zal zijn «Coöpera tieve telefoon-vereeniging te Sneek*. Tot bestuursle den werden gekozenA. Dekker, voorzitter; M. Hou- wink, vice-voorzitterA. Veen Ez., secretaris; J. J. van Druten, penningmeester en J. Bervoets. Dadelijk traden 34 leden toe. Zij, die lid wenschen te worden, doen daarvan aanvrage aan het bestuur. Behandeld en goedgekeurd werden de concept-sta- tuten en het concept huishoudelijk reglement. Op de eerste zal de koninklijke goedkeuring worden aange vraagd. Is die verkregen, dan zal een adres aan den Raad worden gericht met verzoek tot overneming der aan deze gemeente verleende concessie te dezer zake. De vereeniging heeft ten doel het leggen en exploi- teeren van telefonische geleidingen in deze en andere gemeenten, het koopen en verkoopen van materia len, toestellen en andere op het bedrjjf der vefeeniging betrekking hebbende voorwerpen, en het verhuren van genoemde zaken. Zij wordt, behoudens verlenging van den termijn, nadat hij is afgeloopen, aangegaan voor den tijd van 25 jaren. Het kapitaal, benoodigd voor den aanleg van de ge leidingen, toestellen enz., zal worden gevonden door het aangaan van eene geldleening. In de behoefte aan bedrijfskapitaal zal, zoover noodig, worden voor zien door de leden. Voor leden bedraagt het abonnement voor aanslui ting van één perceel bij gebruik van een wandtoestel f 35, voor niet leden bedraagt dat f 40 per jaar. De bijzondere kosten van aanleg en onderhoud buiten den kring van 500 M. uit het centraalpunt worden door het bestuur vastgesteld. Voor oproepingen of ge sprekken door middel van een der publieke telephoon- posten, wordt per oproeping of gesprek van vjjf minu ten 10 cents gerekend. De oprichting dezer vereeniging kan beschouwd wor den het gevolg te zjjn van het besluit van den Ge meenteraad, genomen in October 1902, waarbjj werd aangenomen de van regeeringswege verleende concessie niet van gemeentewege uit te voeren, doch zulks lie ver aan belanghebbende ingezetenen over te laten. Spoedig kan de vermelding der oprichtingsacte in de Staatscourant verwacht worden. L. C. Aan den rij ksve ld wachter S. Dijkstra alhier is toegekend den rang van brigadier-titulair. Aan C. S. Verbeek uit de gemeente Wymbritse radeel is ontheffing uit den werkeljjken dienst bij de militie verleend tot 1 Maart 1905. Te Rottum is Zaterdag het eerste kievitsei ge vonden. De gelukkige vinder was H. Berger aldaar. Ds. J. F. Jonkers te JutrjjpHom merts heeft het beroep naar Giezen—Nieuwkerk en Giezen—Oudekerk (Ger. Kerk), aangenomen. Als een bijzonderheid kan vermeld worden, dat mej. de wed. Gr. alhier bij het schillen van een grooten aardappel tot de ontdekking kwam, dat de knol een zilveren theelepeltje bevatte, dat er geheel in vergroeid zat. Uitwendig was daarvan aan den aardappel niets te zien. Naar ons wordt meegedeeld heeft de samen komst van Confessioneelen hier met Dr. Hoedemaker er j.l. Zondag toe geleid, dat men aan ’t Kleinzand een erf heeft aangekocht, waarop het volgend jaar een lokaal zal worden gebouwd, waarin voor bedoelde partij gelegenheid zal worden gegeven, om Zondags buiten de gewone preek in de Herv. Kerk, van een godsdienstrede te kunnen profiteeren. Gisteren morgen werd hier uit de opvaart aan de zuidzijde van het R. Kath. Kerkhof opgehaald het Ijjk van een in de Boschstraat thuis behoorende ge huwde moeder, die den vorigen avond in opgewonden toestand hare woning had verlaten. Naar men ons meedeelt, had zij vóór haar heen gaan gezegd, dat, wanneer ze niet terugkwam, men haar kon vinden aan den Lemster- of Leeuwarder straatweg. Huiselijk verdriet moet de oorzaak van dit treurig ongeval zijn. WYMBRITSERADEEL. Van den 6 tot en met 12 Maart 1903. Geboren: Froukje, dv. Marten Leijenaar en Antje Brouwer. Sjoukje, dv. Meije Tiersma en Jetske Stilma beiden te Njjland. Sietske, dv. Eeuwe de Jong en Wopkje van der Goot, te Scharnegoutum. Bernardus, zv. Rein Graafsma en Sjoerdje de Boer. Auke, zv. Teije Brattinga en ReinskjeLippes. Sjoerdtje, dv. Herre Terpstra en Marijke de Jong, allen te Westhem. Antje, dv. Hein van der Zee en Trijntje Rollema, te Abbega. Fokke„zv. Gurbe van Brug en Elske Vellema. Jiskje, dv. Klaas Wieisma en Sjoerdje Veenstra, beiden te Heeg. Luutske, dv. Gerben Monkel en Akke Zjjlstra, te Oudega. Anne, zv. Jan Stallinga en Antje Veld huis te Oppenhuizen. Overleden: Jantje Foekema, 69 jr., echtg. van Fedde IJpma, te Tirns. Een levenl. aangeg. kind. Wjjbrigje de Wrede, 29 jr., echtg. van Anne Atsma enTjitskede Jong, 1 jr., beiden te Üitwellingerga. IJLST. Van 6 tot 13 Maart 1903. Geboren: Benjeminzv. Ys brand Brouwer en Rinske Jaasma. Overleden: Anna Wijbenga 35 jr. dv. Wijbe Wij- benga en Jetske Nooitgedagt. Maaike Bakker 79 jr., echtgen. van Wijte Visser. WONSERADEEL. Van 4 tot en met 10 Maart 1903. Geboren: Wiebrigje, dv. Klaas Djjkstra en Julia van der Plaats le Arum. Otte, zv. Theodorus Adema en Foekje Burna te Makkum. Cornells, zv. Fokke Lan- tinga en Gerritje Sluis te Arum. Gerrit, zv. Jan van standelmgen onder Sarafoff vochten 2 uren tegen 200 Turken. De Turken kregen 40 dooden, Sarafoff had er 12. De Bulgaarsche minister van Oorlog vroeg 4 millioen gld. extra-verhooging van zijn begrooting. Daardoor ontstond geschil, ’t welk thans is bijgelegd. Ook Servië is bezig met mobilisatieplannen. De Vereenigde Staten willen spoorwegen ter geza menlijke lengte van 1000 uren gaans aanleggen om de spoorwegen der Vereenigde Staten met die van Zuid-Amerika te verbinden. 01 g< m d< Z5 d< m Pi h( ik m de ee de ha ik he m! to lei vo te I i i 1 c

Sneeker Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 2