SlfflWS- EJ HHttTE.VriEhL.UI HILDEGRHD. I WIl SJEEk 1.1 MSTIlEkES. Woensdag 18 Maart 1803. o8e Jaargang. No. 83. Uit de Raadszaal. FEUILLETON. I o A Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. 10) Hit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. ;n le e. n HOOFDSTUK VI. Vervolg. Thans echter twijfelde Römer niet meer aan hetgeen hij reeds lang gevreesd hadzijn schoonzoon was een speler, en Hildegard zag den afgrond niet, waarin zij zou meegesleept worden. Spoedig was zijn besluit genomen. Hij wilde dadelijk naar Mislowice reizen, zonder vooraf zijne komst te melden. Door eigen aanschou wing wilde hij leeren kennen, hoe de zaken daar ston den, eerst dan kon hij in het belang van zijne be- klagenswaardige dochter handelen. Eduard werd be kend gemaakt met den toestand, en mevrouw Brinken werd verzocht om voor een week met haar zoon haar intrek te nemen in het huis van den senator. Ik reken er op, dat ik over een week wel weer hier zal wezen, en dan maken wij ons gereed voor on ze groote reis naar het Oosten, sprak de heer Römer den volgenden morgen tot Eduard, toen die hem tot aan het spoorwegstation uitgeleide deed. Ik heb u nog een verzoek te doen, papa. Als u mij dat wilt toestaan, zal het genoegen van de reis voor mij dubbel zoo groot zijn, zei Eduard. Als ik je wensch kan vervullen, zal ik dat van harte gaarne doen. En nu vaarwel, mijn zoon Zorg voor je gezondheid en schrijf spoedig. Vaarwel, papazeide Eduard, plotseling door een vreemde ontroering aangegrepen. Ik hoop, dat VERGADERING van den Gemeenteraad van Wymbritseradeel, op Zaterdag, den 14 Maart 1903, des voorm. te 101/, uur. Tegenwoordig 14 leden; afwezig de heer J. A. Visser. Voorzitter de heer M. H. Tromp, Burgemeester. Secretaris de heer J. Poppinga. Punten van behandeling: 1. Notulen van den 31 Januari 1903. De notulen van ovengenoemde vergadering worden, na lezing door den Secretaris, onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken eu mededeelingen. a. Schrijven van den heer K. Anema te Oudega, dat hij zijne benoeming tot plaatsvervangend lid van het stembureau aldaar, niet aanneemt b. Alsvoren van den heer D. Mulder, hoofd der bijz. school te Hommerts, dat hij zijne benoeming tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim aanneemt e. Alsvoren van den heer W. Kijne te Oudega, dat hjj zijne benoeming tot 4e lid van het stembureau aldaar aanneemt d. Besluit van Ged. Staten, houdende goedkeurinar van het kohier van schoolgeld over het 4e kwartaal 1902 e. Alsvoren, waarbij is goedgekeurd het primitief kohier van hoofdelijken omslag, dienst 1903 Alsvoren, waarbij het raadsbesluit tot aankoop van bouwterrein voor een hoofdonderwijzerswoning te Woudsend, wordt goedgekeurd g. Schrijven van den heer G. Bakker, hoofd der school te Woudsend, houdende dankbetuiging voor de gunstige beslissing op zijn adres, om voor hem eene ambtswoning te stichten h. Mededeeling van B. en W., dat bij de door hun college gehouden aanbesteding, de levering van 1200 stère grind is gegund aan J. Weener Az. te Hasselt voor f 3.08 per stère en van 400 stère basaltslag aan R. van der Meer te Lemmer voor f 6.per stère. Op voorstel van den Voorzitter worden ovengenoem de ingekomen stukken en mededeelingen alle voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter zegt, dat in de vorige vergadering nog een adres behandeld had moeten worden van v. d. Werf, om aan den Uniadjjk nevens zijne yester hoo rnen te mogen planten. Burg, en Weth. hebben, na den gemeente-opzichter geraadpleegd te hebben, afwijzend op het adres beschikt, omdat volgens dezen de boomen evengoed op eigen erf geplaatst kunnen worden. Bij nadenken evenwel bleek, dat genoemd adres in den Raad had behooren behandeld te worden, waarom B. en W. thans goedkeuring van den Raad vragen. Op een vraag van den heer Wesselius of adressant den geheelen weg met boomen wenscht te beplanten, Op 7 Dec. 1901 werd adressant pachter van de brug het Wolsumerketting, voor den tijd van 3 jaren, in gaande 12 Mei 1902, tegen eene pachtsom van f 385. per jaar. Door zijn ziekelijken toestand was adressant niet in staat zelf voor de bediening van de brug te zorgen, en heeft hij dit opgedragen aan Broer Adema; op zjjn verzoek werd de brug opnieuw door B. en W. ver pacht voor den tijd van 12 Mei 1903—12 Mei 1905 onder voorwaarde dat de mindere opbrengst door adr. zou worden bij betaald. Na herhaalde verpachting werd niet hooger inge schreven dan f165.zoodat voor die twee jaren 2X f 220.zou moeten worden bjjbetaald. Door lichaamszwakte kan adr. nauwelijks in zijn onderhoud voorzien en zou de betaling dier som hem dan ook geheel te gronde richten, redenen waarom adr. verzoekt hem, zoo niet geheel, dan toch voor het grootste gedeelte van die betaling te ontslaan. Bij onderzoek is B. en W. gebleken, dat adressant slecht enkele dagen persoonlijk de brug heeft bediend, en toen moest ophouden tengevolge van een kwaal, welke telkens zijne gezondheid ondermijnt; in geval van likwidatie zou adressant niets overhouden. B. en W. wenschen daarom met dezen toestand rekening te houden en adressant f 220,of de helft der bij te betalen som ad f440,kwijt te schelden. De heer A. H. Tromp vindt ’t uitstekend in dit geval te restitueeren, doch waar blijkt, dat de man er totaal ongelukkig door wordt, wenscht spr. de restitutie op 2/3 te bepalen. De Voorzitter zegt, dat men ook met de belangen der gemeente rekening moet houden; adressant heeft natuurlijk een borg, die men zou kunnen aanspreken, doch hier geldt ’t een buitengewoon geval en wenscht Then eene schikking te treffen; spr. gelooft dat het voorstel van B. en W. ’t meest billijk en toegeeflijk is. De heer Gerbrandij licht toe, dat de gemeente er met f 220,nog niet af is; de verschillende gehouden verpachtingen hebben nogal wat gekost en buitendien heeft men iemand gebruikt, om in dezen te adviseeren. Hierna wordt het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 7. Adres van den pontveerwachter te Uitwellingerga, om verhooging van zijne jaarwedde. De Voorzitter zegt, dat dit adres, waarbij f 1,—ver hooging van salaris wordt gevraagd, reeds in de vo rige vergadering is gelezen, zoodat het als bekend mag worden geacht. Burg, en Weth. meenen, dat het salaris van f 5.50 per week, benevens vrije woning, voldoende mag wor den geacht. De heer van der Leij wenscht 50 cent verhooging toe te staan. De heer de Boer zegt, dat het vervoer niet drukker wordt, vorig jaar Mei is adressant op de bekende voor waarden aangesteld, zoodat spr. voorstelt het verzoek te wijzen van de hand. De heer Gerbrandij zegt, dat het onderhoud der pont nog al veel vordert, het vervoer wordt niet druk ker, zoodat die zaak elk jaar duurder wordt voor de gemeente. Spr. geeft in ernstige overweging in plaats van een pont, een brug daar ter plaatse te bouwen. Uit de dorpen Oppenhuizen eu Uitwellingerga, die bij een brug veel voordeel en gemak zouden hebben, zou Ik vrees, dat ik mijn rol als gastvrouw slecht zal vervullen, zeide zij, terwijl zij langzaam opstond. Ik gevoel me vandaag erg lusteloos en vermoeid. Dan zal een vroolijk gezelschap goed voor je zijn; tracht een opgeruimd gelaat tetoonen, dan zul je zien, dat je ook opgeruimd gestemd wordt. Met deze woorden bood hij zijne vrouw den arm en beiden gingen naar beneden, waar de gasten onge veer twaalf personen reeds op hun gemak waren en luidruchtig met elkander spraken en lachten. Het was alweer dat zinlooze, lichtvaardige gebabbel, dat Hildegard maar al te goed kende en dat haar zoo tegen de borst stuitte. Zij wist zich echter te beheerschen en had voor eiken gast een vriendelijk woordmen vond, dat zij er lijdend uitzag, doch «schooner dan ooit», fluisterde graaf Konsky haar toe. Ge moest dezen zomer een badreis maken. Zjjt ge reeds in Ba den-Baden geweest Neen Wel, hoe is het mogelijk Orlowsky, het is een staaltje van uw plicht, dat ge met uw vrouw het badseizoen te Baden-Baden gaat doorbrengen. Ik zal daar mijn ouders aantreffen en het zou mij genoegen doen, als ik u met al het schoone daar mocht bekend maken. Ge zult u toch zeker niet den geheelen zomer hier op Mislowice willen begra ven Dat zou zonde wezen I Zoo babbelde de jonge graaf, zonder veel acht te slaan op de korte antwoorden, welke gravin Orlowsky hem gaf. Gedurende het souper nam de algemeene vroolijk- heid nog toe; de onbetaalde wijnen van graaf Orlowsky smaakten voortreffelijk en soms scheen hij zelf zijn pijnlijken toestand te vergeten. Nadat de tafel was geëindigd spraken verscheidene gasten het verlangen uit naar een spelletje met de kaarten. In koortsaohtige spanning lette Hildegard op haar man, om te zien of hij, zonder onbeleefd te zijn, op handige wijze het gesprek op iets anders zou brengen, of aan zijne gasten iets anders zou voorslaan. Immers, Paul had haar beloofd, dat hij niet meer zou deelnemen aan het spel, dat hem reeds zulke groote sommen gelds had gekost. Tevergeefs trachtte zij hem heimelijk een wenk te geven, doch opzettelijk ont week hij haar blik, en enkele minuten later wist Hil degard, dat haar Paul wederom voor de verleiding was bezweken en dat hij besloten had mede te spelen. Toen verzamelde zij al haar moed, en zich tot eene der dames wendende, zeide zij zoo luid, dat alle aan wezigen het konden hooren Zou het niet veel prettiger zijn, wanneer wij met ons allen iets speelden De heeren verdiepen zich anders zoo in de kaarten, dat zij voor ons geen oog of oor meer hebben, en dat is juist niet zoo aange naam voor ons, arme dames. Graaf Konsky stemde hiermee in, Von Jablonowitsch antwoordde: Maar, lieve gravin, wat denkt ge van ons? Meent ge soms, dat wij tevreden zijn met toekijken? Wij spelen natuurlijk allen mee, en het zal mij eene bij zondere eer zijn, als ik u mag bekend maken met de geheimen van het macao-spel. Kom hier eens naast mij zitten en let goed op, dan zal het niet lang du ren, of ge vindt er ook genoegen in. Werktuigelijk nam Hildegard plaats, haar man ont week hare blikkenals gastheer was hij druk in de weer om voor kaarten te zorgen en voor meer wijn daarbij toonde hij een opgewonden, vroolijk gelaat. Nu begon het spel en de gemoederen werdeu meer en meer verhit. In den beginne werd nogal laag in gezet, langzamerhand zette men hooger en de dames waren de ijverigste onder de spelenden. Op Hildegard wellicht belangrijke steun komen. Spr. wenscht er geen bepaald voorstel van te maken, doch geeft het in ernstige overweging; inmiddels zou dan de beslis sing op het adres uitgesteld kunnen worden. De Voorzitter antwoordt dat het denkbeeld om daar een brug te bouwen, volstrekt niet nieuw is; men zou de beslissing op het adres kunnen verdagen en in middels dat denkbeeld in nadere overweging nemen, daar ook de pont belangrijke uitgaven vordert. De heer A. H. Tromp gelooft niet dat de brug zoo spoedig van stapel zal loopen en is er voor, eerst het adres te behandelen. Waar adressant bij dag en nacht klaar moet étaan, is spr. er voor het salaris te ver- hoogen. De Voorzitter zal eerst het voorstel van den heer van der Leij, om met ingang van Mei a. s. f 0,50 per week verhooging toe te kennen, in stemming brengen; wordt dit verworpen, dan kan men het plan van eene brug nader overwegen. Bij stemming wordt met 9 tegen 5 stemmen aange nomen het salaris met 50 cents te verhoogen. Tegen stemden de heeren Gerbrandij, de Boer, Feen- stra, Kooistra en Wesselius. 8. Benoeming van een hoofd der school te Gaast- meer. In overleg met den districts-schoolopziener zjjn op de voordracht geplaatst de heeren. 1. L. de Jong, onderwijzer te Bolsward. 2. C. Faas, Bodegraven. 3. D. Naber, Dreischor. Uit de gehouden stemming blijkt dat de heer Faas, no. 2 der voordracht, met 12 stemmen is benoemd; op den heer de Jong waren 2 stemmen uitgebracht. 9. Benoeming van een hoofd der school te Oudega. Door B. en W. zijn, in overleg met den districts schoolopziener op de voordracht geplaatst de heeren: 1. J. Martens, onderwijzer te Lemmer. 2. A. Miedema, Maurik (G.) 3. L. A. de Vries, Eestrum, De uitslag der stemming is, dat de heer Martens met algemeene stemmen is benoemd. 10. Benoeming van een boekhouder bij de armvoog- dij te Gaastmeer. Door hh. Armvoogden aldaar worden aanbevolen de heeren B. Meindersma, onderwijzer en A. B. Wink, ver ver, aldaar. Door B. en W. zijn daaraan toegevoegd de heeren A. P. Wiersma en K. Terpstra. Benoemd wordt de heer Meindersma met 12 stem men, terwijl 2 stemmen waren uitgebracht op den heer Wink. 11. Voorstel tot aankoop van een terrein voor een aan te leggen mestverzamelplaats voor IJsbrechtum en Tirns. Bij raadsbesluit van 4 October 1902 werd besloten voor de dorpen IJsbrechtum en Tirns het tonnenstel sel in te voeren, indien vooraf een geschikt terrein voor een mestverzamelplaats werd aangeboden. Thans is van heeren Kerkvoogden te Tirns een der gelijke aanbieding ingekomen van een terrein aan de vaart, onder Tirns, dat verkrijgbaar is voor 60 cent per M’. Volgens rapport van den gemeente-opzichter is het aangeboden terrein zeer geschikter zal ongeveer 400 M’ benoodigd zijn, zoodat geadviseerd wordt tot aan- de zaken te Mislowice niet zoo slecht zullen staan als u vreest, en dat alles beter afloopt dan u denkt. God beware je, Eduard. Met deze woorden wuifde de heer Römer zijn zoon een laatsten afscheidsgroet toe. Te Mislowice gingen de zaken intusschen haar ge wonen gang, voor het uiterlijke tenminste. Gekweld door ongerustheid, liep graaf Paul op zijne bezittingen rond; bijna dagelijks bracht hij een bezoek bij een der edelen, en moest hij ook al eens thuis blijven, dan verdiepte hij zich in de kranten om de blikken zijner vrouw te ontgaan. Toch bemerkte zij dat minder, dan hij vreesde. De arme Hildegard was afgetobd naar lichaam en ziel. De gemoedsaandoeningen en de lichaamsin- spanning tijdens het winterseizoen te Warschau lieten zich in de stilte van het landleven eerst nu gevoelen; liefst had zij maar al door willen slapen en niet den ken. Werk in huis had zij niet, juffrouw Janutsch voerde nog altijd het huisbestierreeds lang had de jonge gravin afgezien van alle pogingen om haar dit te ontwringen. Met een boek in de hand lag zij half le zend, half droomend in een leuningstoel bij het open venster van haar kleine salon op de bovenverdieping. Een zacht lentewindje bewoog de gordijnen en in de takken van den bloeienden pereboom kwinkeleerde een vroolijk paartje vinken. Ach, kon ik mij nog maar met een onbezwaard hart over al deze dingen verheugen, zooals vroeger zuchtte Hildegard. Ik heb heelemaal verleerd onschul dig vrooljjk te wezen. Daar hoorde zij vlugge voetstappen op de trap. Beste vrouw, riep graaf Orlowsky, toe, kom gauw beneden, Wij hebben gasten gekregen een heel gezelschap buren is daarjuist aangekomen. maar mevrouw antwoordt de heer Gerbrandij dat het de bedoeling is alleen nevens den yester, waarop adressant evenwel genoeg ruimte heeft, waarom voorgesteld wordt af wijzend te beschikken. Nadat de heer Kooistra nog heeft medegedeeld dat de planting der boomen even goed op eigen gerechtig heid kan geschieden, wordt conform het voorstel van B. en W. besloten en is dus afwijzend op het verzoek beschikt. 3. Adres van F. de Boer te Oppenhuizen tot aan koop van een gedeelte bermsloot aldaar. Burg, en Weth. stellen voor, conform het advies van den gemeente-opzichter, adressant het gevraagde ge deelte bermsloot in koop af te staan en door demping zijn erf aan den grindweg te Oppenhuizen aan te slui ten om daar een woning te kunnen bouwen. Adressant zal van dat gedeelte sloot, ter lengte van 9 en ter breedte van 1.60 meter, behalve de kosten van overdracht, f4,32 moeten betalen en zich overigens naar de door het Dag. Best, te stellen voorwaarden moeten gedragen. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt con form besloten. 4. Adres van F. Koerten e. a. te Heeg, tot aankoop van een gedeelte bermsloot aldaar. Adressanten, uitmakende het bestuur van de coöpe ratieve bouwvereeniging «Eigen haard is goud waard te Heeg, verzoeken om een perceel bouwterrein aan de Schatting onder Heeg, aan den grindweg, ten behoeve van aldaar te bouwen woningen, te doen aansluiten, door een gedeelte bermsloot, ter lengte van 30 meter in koop te mogen ontvangen en te dempen. Burg, en Weth. stellen voor, conform het rapport van den gemeente-opzichter, aan adressanten in koop af te staan, het gevraagde gedeelte bermsloot ter lengte van 30 meter en ter breedte van 1.50 meter, benevens 20 daar staande boomen te rooien, tegen 50 cent per boom, totaal voor de som van f 23.50, on der voor waarden o. a. dat adressant ter afscheiding van den weg een net stekje met naar binnen draaiende hekjes, een klinkerbestrating met goot, een riool met zinkput enz., alles volgens voorschrift, moet daar- stellen. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 5. Adres van H. de Jong Jzn. te Oudega, om vrij stelling van schoolgeld. Adressant heeft voor het bij hem inwonend jon getje Jochum Abma een aanslagbiljet voor schoolgeld ontvangen en verzoekt van dien aanslag te worden vrijgesteld, omdat dat jongetje geheel onbemiddeld is. Daar het betalen van schoolgeld geschiedt met den H. O. als grondlegger en adressant volgens de verorde ning aansprakelyk is voor de betaling, stellen B. en W. voor, afwijzend op het verzoek te beschikken. De Voorzitter licht nog toe, dat indien iemand, een kind onder zijne hoede neemt, dus zorgt voor voeding, kleeding enz., volgens de verordening ook verplicht is, dat kind onderwijs te laten geven. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt, conform het voorstel van B. en W., afwijzend op het adres beschikt. 6. Adres van 8. van der Land, vroeger te Wolsum, thans te Wieuwerd, om geheele of gedeeltelijke kwijt schelding van tolpacht. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 2*/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. 1 tl

Sneeker Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1