Binnenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Kantongerecht te Sneek. 1 dei de zijl dei Ge Kort nieuws uit het Buitenland. w af le te va br: ve he wc hit 5. f f f i d( ct K r< ei B I das dei voc bet ges Gei te me bel 1 zer dac ied nee ver voe der gec I ker Z E C wei E rie ont J Sne het in van das staa K Si v< a ter dood werd veroordeeld omdat hij verscheidene vrouwen had vermoord, niemand anders is dan Jack the Ripper. Verschillende bijzonderheden uit het leven van KIo- sowski komen op treffende wijze overeen met bijzon derheden, die men uit het leven van Jack the Ripper kende. Een boffert. Te Alfen voor oogen, ja helderder dan ooit te voren, en zjjn on trouw, zijn lichtzinnigheid drukten hem zwaarder. En toch wie zou het kunnen gelooven? toch kwamen er oogenblikken, waarin hij niets vuriger ver langde dan het openen van het testament van wijlen zijn schoonpapa, opdat het erfdeel van Hildegard mocht worden uitbetaald. Hoe geheel anders zouden de zaken voor hem geloopen zijn, wanneer de senator gezond thuis gekomen ware! Ja, de dingen hadden voor hem een gunstigen keer genomen. Hildegard zou genezen en, in het bezit van een aanzienlijk vermogen, zonden zij voortaan een heerlijk leven kunnen hebben, onbekrom pen en vrjj van alle zorgen. Zoo werd zijn gemoed in beroering gebracht floor de meest uiteenloopende ge dachten en gevoelens, terwijl hij bij het matte licht der nachtlamp menigmaal uren lang aan het ziekbed zijner vrouw waakte. Dan trad Juffrouw Janutsch bijna onhoorbaar binnen en bood hare diensten aan. Mijnheer de graaf moet volstrekt wat gaan rus ten. Op mij kan mijnheer de graaf zich gerust verlaten; het is voor mij niet moeilijk, bij mevrouw de gravin te waken. En het was aandoénlijk om te zien, hoe de bejaarde vrouw, sedert hare meesteres ziek en hulpbehoevend was, zich inspande om haar zorvuldig te verplegen en bij haar te waken. De oude dienares bezat een warm, trouw hart, alleen wilde zij hare vermeende rechten in het huisbestuur niet laten verkorten, en sedert Hilde gard haar kalm haar gang liet gaan, dweepte Juffrouw Janutsch met hare jonge meesteres. Wordt vervolgd. Venezuela. President Castro, die nog maar kort president is en eerst in 1908 zou moeten aftreden, heeft zijn baantje neergelegd. Zou dit ook van invloed zijn op de schikkingen met de mogendheden na de jongste blokkade? Zou president Gastro nu z’n schaapjes al op ’t droge hebben? (Een Fransch blad segt, dat hij tijdens zijn bestuur reeds 5 a 6 millioen gld. heeft vergaderd.) Na een nachtzitting van ’t Venezolaansch congres heeft Gastro zijn ontslagaanvrage gehandhaafd, ondanks de pressie van 't congres. Zuid-Afrika. Volgens Chamberlain, die twee dagen achtereen generaal De la Rey zijn vriend noemde, is ’t in Zuid-Afrika uitstekend gesteld; er is rust; hij prijst de vroegere vijanden om hun loyale onderwer ping; en hij vergoelijkt de Kaapsche rebellen. Correspondenties aan Eng. en Duitsche bladen wij zen daarentegen juist op een kalme tegenstand der Boeren, op Botha’s en Smuts’ diplomatieke vriendelijk heid tegenover Engeland, op hun zeer net bedanken voor den Regeeringsraad van Transvaal, terwijl ze in werkelijkheid zich aan ’t hoofd stellen der echte Boe renpartij. Onderwijs in Z. Afrika. Slechts 5 uren per week heeft de Eng. regeering toegestaan voor ’t onderwijs in de Hollandsche taal. Thans moeten de Hollandsche Afrikaanders besloten hebben, buiten de vastgestelde uren, nog les in ’t Hol- landsch aan hunne kinderen te geven. Amnestie in de Kaapkolonie. Alle politieke ge vangenen in Kaapkolonie zijn op vrije voeten gesteld. Argentinië wilde het jjzer smeden toen ’t heet was. Door Amerika’s Monroe-leer werden de Engelschen en Duitschers van Venezuela afgehouden en steeg de vij andschap der Amerikanen tegen de Duitschers. Thans hebben de Argentiniërs een verzoek bjj de Vereenigde Staten ingediend, om te erkennen, dat de Monroe-leer ook beteekent: Geen vreemde interventie bjj schuldeischersgeschillen. Doch dit vond de Unie wat kras. In Uruguay is de revolutie geëindigd, op St. Do mingo wordt in de straten der hoofdstad gevochten. De Congregaties in Frankrijk. Volgens Combes is de verhouding tusschen Parijs en ’t Vaticaan nog nooit zoo gespannen geweest. Toch wilde Corabes geen terugroeping van den gezant bjj den Paus en de Senaat verwierp volgens Combes’ verklaring een desbetref fend voorstel van Clemenceau met 181 tegen 82 stem men. Een boffert. Te Alfen aan den Rijn was bjj de jamfabriek «het Westland*, de betrekking van tweede boekhouder vacant. Onder de sollicitanten, 290 in aan tal, waren o. a. ook een majoor en drie kapiteins van de infanterie, doch ook een fourier uit Bergen-op Zoom, en deze heeft de betrekking gekregen. Door een pleister verraden. Dat een hechtpleister de oorzaak kan zjjn van het opsporen van een kippendief ondervond deze week D. Driessen te Didam. In de om streken van deze plaats kwamen herhaaldelijk dief stallen van kippen voor,zonder dat men den dader kon ont dekken. Toen wed. Jansen te Didam deze week uit haar kippenhok 27 stuks vermiste, vond zij een hechtpleister in het hok, waardoor de verdenking onmiddellijk viel op D. D. aldaar, die bij een vechtpartij aan de duim was gewond. De dokter had er toen een hechtpleister op gelegd en D. kwam den dag na den diefstal om een andere vragen. Hij is gevankelijk naar Arnhem overgebracht. SNEEK. Aan de markt werden hier heden aange voerd 25 kievitseieren de prijzen varieerden tusschen 60 en 90 cent. De heet J. Velsing, onderwijzer aan school no. 3 alhier, is benoemd als deskundige (zang) in de com missie, die met 1 April a.s. examineert voor de on der wijzersacte. Bij Kon. besluit is herbenoemd tot kantonrech ter plaatsvervanger in het kanton Sneek, de heer mr. C. C. Paehlig. Schaepman-hulde. Op uitnoodiging van den Aarts- bisschop van Utrecht heeft zich een commissie van 10 personen gevormd, (2 uit ieder der 5 Ned. bisdommen), w.o. de heer R. S. H. Visser, alhier. Doel islo. Plaatsing van een gedenkteeken op dr. Schaepman’s graf te Rome2o Vestiging eener fun datie voor de zielerust des doctors in de kapel van ’t te stichten Hollandsch College te Rome en 3o Oprichting van een monument in ’t seminarie te Rjjsenburg. Zondagmiddag gaf een man, die in niet-nuchte- ren staat verkeerde, aan ieder, die het hooren wilde, te kennen, dat hij zich in de Trekvaart zou gaan ver drinken. Ter plaatse gekomen, sprong hij werkelijk te water, doch het koude bad scheen dusdanigen invloed op hem uit te oefenen, dat hij van zijn voornemen terugkwam en spoedig weer op den wal klauterde. Natuurlijk verwekte een en ander groote hilariteit onder de vele omstanders. De Commissie van den Mac-Adam weg Sneek Bolsward heeft in hare jongste vergadering besloten, aan den wegwerker Arend de Jong, wonende te IJs- brechtum, een pensioen te verleenen van f 6 per week. De gepensioneerde bereikte den leeftijd van 80 jaren en heeft reeds meer dan vijftig dienstjaren. Hij is steeds een vlijtig en oppassend werkman geweest, te hopen is het dus, dat hjj nog lang van zjjn welverdiende rust mag genieten. Zaterdag werden door de politie te Bolsward vijf jeugdige dieven aangehouden van 9 tot 11 jaren, die zich des avonds bezighielden met koek te stelen uit bakkerswinkels aldaar. Heden middag kwam een fietsrijder, wegens ’t wjjken voor een koe, met fiets en al in de Suupmarkt terecht. In een oogenblik werd de drenkeling door een rappe hand op ’t droge geholpen en dood bedaard zagen we den natten gast op zjjn tweewieler weer weg rijden. Als belooning ontving de man, die fietsrijder en fiets weer op 't droge brachtvijf cent. 10. A. Z., 20 jaar, melkrijder te Lutkewierum, we gens het vervoeren van een te zware vracht in ver houding van de breedte der wielbanden van den wagen, eene boete van f 7.subs. 3 dagen hechtenis. 11. M. de B., 29 jaar, te Elahuizen, idem alsvoren, eene boete van f 5.subs. 2 dagen hechtenis. 12. A. V., 43 jaar, te Elahuizen, idem alsvoren, eene boete van f 5.subs 2 dagen hechtenis. 13. H. D., 34 jaar, te Osingahuizen, idem alsvoren, eene boete van f 5subs. 2 dagen hechtenis. 14. P. B., 25 jaar, te Baard, wegens het harder rijden dan stapvoets door de kom van het dorp Schar- negoutum, eene boete van f 2.subs. 1 dag hecht. 15. R. H., 40 jaar, te Oosterend, idem alsvoren, eene boete van f 2.— subs. 1 dag hechtenis. 16. F. T., 34 jaar, te Sneek, wegens openbare dron kenschap, eene boete van f 1.50 subs. 2 dagen hecht. 17. J. E., 32 jaar, te Sneek, idem alsvoren, eene boete van f 1.50 subs. 2 dagen hechtenis. 18. J. A., 50 jaar, te Winsum, idem alsvoren, bij 6e herhaling gepleegd, eene hechtenis van 21 dagen. 19. H. V., 54 jaar, te Uitwellingerga, idem alsvo ren, eene boete van f 1.50 subs. 2 dagen hechtenis. 20. J. L., 34 jaar, te Wieuwerd, idem alsvoren, eene boete van f 1.50 subs. 2 dagen hechtenis. 21. B. v. H., 23 jaar, te Witmarsum, idem alsvo ren, bij 2e herhaling gepleegd, eene hechtenis van 3 dagen. 22. D. A. D„ te Woudsend, idem alsvoren, bij le herhaling gepleegd, eene hechtenis van 3 dagen. 23. H. V., 43 jaar, te Woudsend, wegens het in den nacht van 22 op 23 Sept. 1902, zonder vergunning vis- schen in de Wijnsloot onder IJlst, en verzet had aan- geteekend, hoorde het vonnis bekrachtigen nl. eene hech tenis van 7 dagen en verbeurdverklaring der in beslag genomen visch bij uitlevering daarvan of 1 dag hecht. Chilisalpeter heeft één eigenschap in hooge mate- Door zijn 15 a 16 pCt. stikstof in salpetervorm, werkt het snel en hevig. Daartegenover staat, dat het niet anders kan, of een belangrijke hoeveelheid van deze meststof gaat verloren, vooral in regenachtige jaarge tijden. Ook Peru Guano bevat een belangrijke hoeveel heid salpeterstikstof en verkeert in het gunstige geval, dat van haar bestanddeelen niets verloren gaat. Wij stellen op grond hiervan niet voor, het chilisalpeter ge heel te vervangen door Peru-Guano, doch geven in overweging, voor een gedeelte ervan een evenveel kos tende hoeveelheid Peru-Guano in de plaats te stellen. Mocht bij regenachtige zomers het chilisalpeter weg zakken dan blijft de Peru-Guano toch over. Ten tweede met het ammoniak superphosphaat. Zij, die deze meststof gebruiken, doen in elk geval en on der alle omstandigheden beter opgeloste Peru-Guano te nemen (7 X 10 X 2), daar de prijzen ongeveer de zelfde zijn en de Peru-Guano rijker is aan phosphor- zuur, kali bevat en het tóch duidelijk is, dat een kunstmatig mengsel niet zoo gelijkmatig werkt als een scheikundige verbinding. Daarenboven missen wij bjj het ammoniak-super alle goede eigenschappen van de Peru-Guano. Ten derde met zwavelzure ammoniak. Deze mest stof bevat slechts stikstof en wel alleen in den amtno- niakvorm. Menig boer meent, dat zij Peru-Guano kan vervangen. Dit is in geen geval waar. De Peru-Guano is een volledige meststof, de zwavelzure ammoniak niet. De Peiu-Guano verbetert den grond en werkt na, de zwavelzure ammoniak niet. De Peru-Guano bevat nooit schadelijke en vergiftige stoffen, de zwa velzure ammoniak zeer vaak. Ten vierde met het superphosphaat. Deze mest stof, die 14 pCt. phosphorzuur bevat, levert, zoo- als bekend is, het phosphorzuur tegen billijken prjjs. Men bedenke, dat zij slechts phosphorzuur bevat. Zjj kan dus de Peru-Guano niet vervangen. Omgekeerd is het duidelijk, dat de Peru-Guano het superphosphaat geheel of gedeeltelijk overbodig maakt. Wat wil dus de Peru-Guano P Zij wil gebruikt wor den naast het chilisalpeter. Zij wil ammoniak-super- phosphaat geheel vervangen. Zij wil zwavelzure am moniak geheel vervangen. Zij wil het gebruik van een gedeelte van het superphosphaat overbodig maken. Er werd den Nederlanders door de Pers- en Reclame-Commissie der dezen zomer te Groningen te houden groote tentoonstelling gevraagd om een idee voor reclame of clou tegen betaling. Niet om dat idee uit te voeren. Doch om door die ideeën-concur rentie zelf reclame te maken. Deze speculatie in Nederlandsche fantasie is mis lukt, omdat de aanvoer van fantasie onvoldoende Was. Slechts 214 menschen bleken in de meening te zijn, dat zjj een idee hadden en dat konden verzilveren. En hoe vele van die 214 hebben zich nog bedrogen! Hoe weinigen hebben iets nieuws gevonden! De Eiffeltoren spookt nog steeds den ide^nmakers door het hoofd. Een wil een reuzen-spjjker maken, een tweede wil het verplichte restaurant boven een schoorsteen zetten, een derde (de aardigste) wil, vrij naar Jules Verne en naar het Alpenlandschap op de Dusseldorfsche tentoonstelling, een reis naar de maan maken, waar we natuurlijk weer het befaamde «kapel letje* zouden vinden. Twee kennissen van Groningen komen met Reuzen-Groninger koeken, op hun kant gezet, terwijl een zelfs de zoo befaamde Molleboon tot Eiffeltoren wil promoveeren. Velen der menschen zwak kennend maken re clame in verlotingen, waarbij de zooveelste bezoeker, de vinder van een zoo gemerkten gulden, ei, kinder- ballontje, een lot krijgt. Een komt er met Treubsche corsetten. een ander met- een tramboot, met reuzen-bijenkorven, enz. enz. Een knorrig man vindt reclame bombast, een ander wil een reclame-tempel oprichten. Deze gebruikt de wol ken, gene rivierschepen als reclameborden. Enkelen willen geregeld kinderballons oplaten (met een wed strijd), anderen willen menschen uitsturen om in de café’s de bezoekers te gaan aanspreken of een halve stad op te bellen met de vraag «Gaat U van de zomer ook naar de Groninger tentoonstelling?” Dé Aprilgrap wordt voor de reclame geütiliseerd en de kip, wier eieren zouden worden gestempeld. De meest uiteenloopende menschen wil men als reclame laten komen en men wil nog weer fonteinen verlich ten, lichtpaleizen oprichten, ansichtkaarten uitgeven, automobielen en fietsers laten rondrijden enz. enz. Doch een werkelijk origineel en eenvoudig uit te voeren plan zoekt men te vergeefs. Gelukkig, dat de tentoonstelling niet heeft willen en kunnen wachten op den uitslag van deze prijsvraag, die geen hoog idee geeft van de fantasie onzer land- genooten. Ook in de Prysvraag voor iedereen, uitgeschreven door de Pers- en Reclamecom missie van de in dezen zomer te Groningen te houden groote tentoonstelling van Industrie en Kunstnijverheid, is thans uitspraak gedaan. De opgave was, naar men zich herinnert, in een tien tal regels een nieuwen goedkoop reclamemiddel(zoo wel directe reclame als een zgn. clou) aan te geven. Prjjzen waren: f 50, f25 en twee a f 10. 214 ant- gen, ontkleed en met behulp van juffrouw Janutsch door de kamenier zorgvuldig te bed gelegd. Het lijk van den senator bracht men naar de kamer waar hjj gelogeerd had, terwijl de jonge graaf een renbode naar de naburige stad zond om een geneesheer te halen. Zoo verliepen er een paar bange uren. Hildegard lag met open oogen en hoogroode wangen; zij scheen hevige koorts te hebben en dronk begeerig van een verkoelenden drank, die men haar aan de lip pen bracht. Zij sprak geen enkel woord, herhaalde malen schokte haar lichaam hevig. Toen de geneesheer, een lang deftig man met grijs haar, aan haar bed trad, meende zij haar vader te zien. O, wat heb ik akelig gedroomd! riep zij, terwijl zij met de hand de oogen bedekte. Ik droomde, dat u dood was, papa, en ik was ook dood, en toch kon ik nog denken en alles voelen! Ach, heb medelijden; be graaf papa en mjj niet; wij zijn nog niet werkelijk ge storven! Zij drukte het hoofd in de kussens en rilde. De geneesheer verordende ijs-kompressen op het hoofd; men moest daarmee dag en nacht voortgaan, tot dat hij terugkwam. En nu begon er een moeilijke tijd voor graaf Orlovs ky. Hij bracht uren door aan het ziekbed van zijn vrouw, voortdurend gekweld coor zorgen en gewetenswroeging. Ondanks zijn lichtzinnigheid was hij toch vatbaar voor betere gevoelens; hij beminde Hildegard op zijn manier; toen hij zag, hoe zij gepijnigd werd door angstwek kende voorstellingen en onrustig lag te woelen, toen hij hoorde, hoe zij verwarde taal sprak, werd hjj bevangen door de vrees, dat de dood hem zou berooven van zjjn ge liefde vrouw. De liefde, die zij hem had getoond, het geduld dat zjj met hem Had gehad, zag hij nu helder woorden zijn ingekomen. Geen van alle acht de (door en uit bedoelde commissie aangewezen) jury van dien aard, dat zij voor een bekroning kon in aanmerking komen. Niemand wordt dus bekroond. De jury heeft echter besloten het aan prijzen be schikbare geld toch te verdeelen onder 8 inzenders, wier antwoorden het minst onvoldoende waren. Het zijn: M. te Roermond (voor zijn eerste idee), K. te Amsterdam, S. te Apeldoorn, mej. S. te Amsterdam, B. te Driebergen (voor eerste idee), L. te Zwolle, R. te Arnhem en S. te Slikkerveer. Aan het verslag van commissarissen der Frie- sch-Groningsche Hypotheekbank over 1902 uitgebracht in de Zaterdag te Groningen gehouden algeraeene ver gadering van aandeelhouders, is het volgende ont leend. Verliezen werden weder niet geleden, noch eenig onderpand genaast of ingekocht, zoodat de Bank bij geen onroerend goed andersdan als hypolheekhoudster is betrokken. Het aantal aandeelhouders is 199, heb bende samen 1500 aandeelen, waarop 20 pet. gestort. De statuaire- en de extra-reserve bedroegen op 31 Dec. 1902 te zamen f 159,447. Gesloten werden 172 hypothecaire leeningen tot een gezamenlijk bedrag van f 3,583,200; afgelost werd voor f 2,055,011. Het totaal der hypotheken nam dus toe met f 1,528,189 en was op 31 Dec. gestegen tot f 13,627,693. Pandbrieven waren op dien datum in circulatie voor f 13,408,800, tegen f 11,900,600 een jaar te voren; de circulatie nam dus toe met f 1,508,200. De netto-winst bedraagt f 86,299. Commissarissen stellen voor, f 17,500 extra te reserveeren, een divi dend van 12 pet. uit te keeren, en f 285 op de nieuwe rekening over te brengen. De vergadering heeft hare goedkeuring gehecht aan het jaarverslag met de balans en winst- en verliesre kening, zoodat het dividend is vastgesteld op 12 pet. Als commissarissen zijn herkozen de heeren P. J. Vos, te Groningen, jhr. mr. W. C. G. van Eysinga, te Leeuwarden, en mr. J. A. Tellegen, te Groningen. Door zijn parapluie gered. Dezer dagen raakte in de haven van Algiers een scheepsdokter bjj hevigen wind en regen te water en daai hij niet zwemmen kon zou hij stellig veidronken zijn, had zijn uitgespannen parapluie hem niet boven water gehouden. Het duurde een half uur eer men zijn geschreeuw hoorde en hem nog even bijtijds te hulp kwam. Kwijtschelding van straf. H. M. de Koningin heeft aan Van E. te Rotterdam, kwijtschelding verleend van het nog onvervuld gedeelte der gevangenisstraf van twee jaar, waartoe hij in Mei van het vorige jaar door de rechtbank te Rotterdam wegens mishaudeling met doode- lijken afloop op zijn vader gepleegd, werd veroordeeld. Goud in Overysel. Men schrijft aan de «X. R. Ct«: De proefnemingen naargoud in den grond bij den Hel- lendoornschen en Naesselerberg zijn gestaakt, daar zij ten slotte geen gunstig resultaat hebben opgeleverd. Mogen er ook sporen van goud zijn gevonden, gebleken is, dat het in onvoldoende hoeveelheid aanwezig was om een exploitatie loonend te kunnen maken. Het consortium, dat zich deze ontginning ten doel heeft gesteld, heeft er f 12,000 in laten zitten. Bij een twist. Zondagmiddag heeft te Arnhem bij een twist in de Coehoornkazerne een milicien een kof fiekan naar het hoofd van den milicien E. geworpen. Deze werd zoo ernstig verwond dat hij gisteravond in ’t hospitaal overleden is. Tel. Zeldzaam. Den 9en Juni a.s. hopen Wisse Luxwolde, oud 97 en Jeltje van Dordt, 91 jaar, te Langezwaag, hun 73 jarig huwelijksfeest te vieren. Van W. L. zijn nog drie zusters in leven, die 88, 86 en 84 jaar oud zijn. Door den poelier J. de Jong te Leeuwarden werd Vrijdag een kievitsei aan den Commissaris der Koningin aangeboden. Het was gevonden door Sjjbe Heemstra te Winsam. Het uitbreiden der kazerneering te Leeuwarden noo- dig geworden door de weldra te wachten garnizoens- vermeerdering, zal 2 April worden aanbesteed. De raming is f 38,000. L. C. Een schrijven van generaal Botha. Uit een brief van generaal Botha, hier te lande ontvangen, blijkt, dat de generaal nog altijd plan heeft, einde Mei naar Europa te vertrekken, om vrouw en kinderen te halen. In dien brief schrijft generaal Botha ook: «Ik ben zoo dankbaar uit Nederland te vernemen, dat er voor ons zooveel vee verzameld wordt. Wat zullen die prachtige beesten toch een hulp zijn!* Kaatsen. Op verzoek van het comité der toonstel ling te Groningen heeft het bestuur van den Neder- landschen Kaatsbond zich bereid verklaard de leiding van een grooten kaatswedstrijd aldaar op zich te nemen. De beste kaatsers zullen tot dezen wedstrijd worden uitgenoodigd. Jack the Ripper ontdekt. De Londensche politie ge looft dat de moordenaar Klosoweki, die dezer dagen Zitting van Woensdag 18 Maart 1903. Bjj de heden gehouden zitting van het Kantonge recht, gepresideerd door den Kantonrechter, den heer Mr. K. Klein, werden de volgende vonnissen gewezen 1. B. R., 41 jaar, te IJlst, wegens het als hoofd en bestuurder zijner stoomkuiperij niet zorgdragen dat de riemschijven der machine, welke minder dan 1.80 Meter van den vloer der werkplaats zijn verwijderd, waren beschut, noch achter een cirkelzaag een zgn. spouwwig had daargesteld, twee boeten van f 10. ieder, subs. 3 dagen hechtenis voor elke boete. 2. M. B., 37 jaar, arbeider te Sneek, wegens over treding der Leerplichtwet, eene boete van f 0.50 subs. 1 dag hechtenis. 3. J. B., 49 jaar, brugwachter te Sneek, idem als voren, eene boete van f 0.50 subs. 1 dag hechtenis. 4. Wed. T. K., 46 jaar, te Sneek, idem alsvoren, werd ontslagen van rechtsvervolging. 5. T. L., 46 jaar, te Sneek, idem alsvoren, eene boete van f0.50 subs. 1 dag hechtenis. 6. H. 8., 35 jaar, arbeider te Sneek, idem alsvo ren, eene boete van f 0.50, subs. 1 dag hechtenis. 7. D. de B., 40 jaar, koffiehuishouder te Oppen huizen, wegens het op 10 Jan. zonder de vereischte vergunning verkoopen van sterken drank in het klein, werd vrijgesproken van het hem ten laste gelegde. 8. A. W., 61 jaar, te Heeg, is geverbaliseerd we gens het zonder vergunning verkoopen van sterken drank in het klein, en tevens omdat hij sterken drank heeft toegediend aan personen beneden 16-jarigen leef tijd, op 21 Januari in een tent op de ijsbaan van de Weg sloot onder Heeg. In deze zaak zal een nader onderzoek plaats heb ben in de zitting van Woensdag 6 Mei a.s. 9. F. A., 27 jaar, koopman te Leeuwarden, wegens het op den openbaren weg te Sneek staan met een ta fel, waarop verschillende goederen ten verkoop werden aangeboden, zonder vergunning van de politie of den marktmeester, eene boete van f 2.subs. 2 dagen hechtenis. Nauwelijks had Hildegard dit gehoord, of zij verza melde al haar krachten, stond op en knielde met den graaf het volgende oogenblik bij haar vader neder. De oude heer gaf geen teeken van leven meer, een donkerroode vlek aan den linkerslaap wekte het ver moeden, dat hij met het hoofd tegen den stam van den boom was geslingerd en daar roerloos was blijven liggen. Och, papa, goede, lieve papa, kijk me eens aan, kom tot u zelvenjammerde de arme Hildegard in doodsangst. Zij trachtten eenige droppels wjjn in zijn mond te krijgen, wreven zijn voorhoofd met eau de cologne alles was vruchteloos; geen spier bewoog zich, van de ademhaling was niets te bespeuren, de gelaatstrekken werden voortdurend stijver, evenals bet geheele lichaam. Mijn Hemel, mijn Hemel, hij is dood Met dien smartkreet zonk de dochter ineen naast het lijk van haar vader. Aan de vereende krachten van graaf Orlowsky en van den koetsier mocht het eindelijk gelukken het rij tuig overeind te krijgen; wonder genoeg, was het nog bruikbaar. Het lijk van den senator werd er in gelegd; op de achterbank nam graaf Paul plaats en liet zijne vrouw in zjjn arm rusten; terwijl de kaetsier op den bok ging en de teugels nam. Langzaam als bij een begrafenis reed men nu terug, eiBundelijk eindelijk hield het rijtuig stil voor «het pileis* te Mislowice. Onder het rjjdeu had Hildegard reeds een paar kee ren de oogen opgeslagen en gekermd van pijn. Of haar bewustzijn was teruggekeerd, wist Paul niet, en hij paste wel op, dat bij het droevig voorval niet in haar geheugen terugriep. Zoo werd de gravin voorzichtig naar boven gedra- A#l

Sneeker Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 2