t) ■W8- D IDTOfflimil) YHK XWEk i.1 M8TUUL i HIUDEGRKÖ. F II No. 28. Woensdagss April 1803. 58e Jaargang. I Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Binnenlandsch Nieuws. t FEUILLETON. k Plaatselijk Nieuws. Toen zij in het begin van November 16) IX. 1 I I»it blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. Op de lijn Stavoren-Leeuwarden heeft het verkeer heden Dinsdag nog geregeld plaatsvoor zoover be en 1.20 uur; 4.33 uur. Winschoten: Avondtrein uit Holland kwam aan met 1 uur vertraging. Winterswijk: Enkel een beetje vertraging. Zeeland en Maastricht: Dienst geregeld. Zondagvoormiddag werd in Amicitia alhier eene openbare vergadering gehouden, waar als spreker optrad de ontslagen conducteur Lentz, van Apeldoorn, met het onderwerp .Grieven van den spoorwegarbeider”. Aan het slot der vergadering, die niet druk was be zocht, werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: »De vergadering, gehoord de onthulling van den toe stand der spoorwegarbeiders, protesteert ten sterkste tegen dergelijke misstanden en spoort alle arbeiders aan, hun toestand door krachtige actie te verbeteren en desnoods, ter bereiking daarvan, gebruik te maken van het laatste en meest aldoende middel: de werk staking.* Aan de markt werden hier heden aangevoerd plus minus 3000 Kievitseieren, prijs 18 tot 20 ct. De gevolgen van de staking doen zich reeds ge voelen: heden morgen moest een bakker al staken we gens gebrek aan gist. En vrij zeker zullen morgen ver scheidene wel moeten volgen. Voor half elf kwam ’n trein uit richting-Gouda met Weinig passagiers en onder militair geleide. Voornamelijk staken de machinisten, wisselwachters en emplacementbeambten De stakingsvereeniging noemt in ’n manifest de staking opgedrongen door de regeering en waarschuwt ’t publiek voor reizen in treinen met onbekend per soneel. Volgens telegrammen was gisteren reeds de sta king begonnen te Groningen (200 man), Meppel (18 m.), Zwolle (36 machinisten), Deventer, Arnhem, Utrecht, Haarlem. Te Haarlem staakten gisteren aan de centrale werk plaatsen der H. IJ. Sp. Mij 900 van de 1300 man. Mede geven deze telegrammen aan, dat de dienst van die plaatsen min of meer geregeld doorgaat. De Spoorwegstaking. Naar gisteren bekend werd, is de spoorwegstaking geproclameerd voor Amsterdam, Rotterdam, den Haag, Haarlem, Hilversum, Almelo, Zwolle, Apeldoorn, Arnhem, Leeuwarden, Groningen, Utrecht, Rozendaal, Winterswijk, Meppel, Hoorn, Enkhuizen, Alkmaar, Den Helder, Gouda, Delft, Nij megen, Zutphen, Deventer, Vlissingen, Middelburg, Amersfoort, Boxtel, Roermond en Maastricht. Amsterdam, 6 April. Al de stations zijn, zoover mogelijk, bezet door troepen met geladen geweer. Binnen 24 uur moet ’t spoorpersoneel op post zijn, of ’t is ontslagen. Den Haag, 6 April. Ministerraad vergaderde van morgen 11 uur. Men verwacht krachtig ingrijpen van de regeering. Koningin zal, als staatszaken dit eischen, dadelijk van’t Loo weer naar Den Haag gaan. In regeeringskringen acht men de uitgebroken staking niet ernstig. Hedenmiddag bespreking tusschen Voor zitters der Kamers en Dr. Kuyper. Alle soc.-dem. Kamerleden zijn in Den Haag. (Van Kol is op reis naar de West.) Amsterdam, 6 April. Vervoer te land en te water gestaakt, ’n Deel van’t personeel is trouw gebleven; daardoor aan Holl. en Staatsspoor nog beperkte dienst. Zooveel mogelijk wordt voor ’t internationaal verkeer gezorgd. Stad is rustig. Op één man, die aan ’t werk wilde gaan, maar geen acht gaf op ’t hem toe geroepen »halt«, is door ’n sergeant geschoten. Man in de dij getroffen. Rotterdam. Staking spoor- en havendienst gepro clameerd. Stations door mariniers bewaakt; soldaten worden verwacht. Alleen aan de vaste (boot) lijnen wordt gewerkt. Den Haag, 6 April. Vertrek van den Isten trein kon niet gebeuren. Soldaten en politie bezetten toegangen tot stations, loodsen, enz. Den Haag, 6 April, Jialf tien ’s morgens. Niemand mag op de perrons. Wachtkamers vol menschen, die hopen te kunnen vertrekken. Eerste trein uit Rot terdam kwam met een half uur vertraging, trein uit hoek van Holland ook, doch zonder rijtuigen uit Hoek. Staatsspoor heeft te zorgen voor den internationalen treinenloop. Beperkte dienst is op de Holl. spoorlijnen ingesteld met in dienst gebleven personeel. Stoom tram Scheveningen ook beperkte dienst. Den Haag, 6 April, 12 u. 10 min. Kwaadwilligen hebben waterreservoirs voor machines van ’t Staats spoor onbruikbaar gemaakt, ’t water laten wegloopen en roosters uit machines gehaald. Half elf ging ’n trein naar Utrecht (militair geleide; ingenieur op de machine.) SNEEK. 't Manifest van ’t Comité van Verweer, de algemeene staking in transport te water en te land, werd hier gisteren, als in alle plaatsen van ons land verspreid. De post moet reeds lang op alles voorbereid zijn, ter voorziening in den dienst. Uit Den Haag meldde men, dat de posttreinen daar, als ’t kan, onder militair geleide zullen vertrekken. ’t Hoofdbestuur der post had na Januari een uitge breide organisatie tot stand gebracht, waarbij dit be stuur zich van automobielen en rijtuigen door het geheele land verzekerd heeft. Te Heerenveen werd gisteren geen vee, vleesch, enz. ter verzending aangenomen. Telegrammen, gistermorgen tusschen 10 en 11 uur uit Deventer en Amsterdam verzonden, werden eerst ’s middags half 4 te Leeuwarden bezorgd. Wel een bewijs van drukke seindienst. Vooral tusschen de Regeering en de garnizoensplaatsen wordt druk ge seind. Zondag was na 5 uur ’s middags in de Leeuwarder kazerne telkens .één compagnie soldaten geconsigneerd. Militairen met klein verlof kregen gisteren bevel tot terugkeeren. Ook in Friesland worden stations en lijnen bewaakt. Station en watergebouw te Leeuwar den werden gisteren reeds door soldaten bewaakt. Gis termiddag half 4 gingen stroomatrassen naar ’t station aldaar en werd de 3e kl. wachtkamer voor 80 soldaten ingericht. Van Leeuwarden vertrokken gisteren alle treinen geregeld en uit Groningen kwamen gisteren tot 4 uur alle treinen aan, de eerste met 43 min., een latere met 20 min. vertraging. Treinen GroningenLeeuwarden werden geleid door ’n chef v. d. buitendienst en een remmer. Gisteren ontvingen we de ochtendbladen uit Hol land op tijd, doch de avondbladen van gisteren kwa men niet. Wel ontvingen we heden morgen een brief, die gisteren avond tegen 7 uur te Amsterdam was af gestempeld. Volgens de Leeuw. Crt. zal men de veerbooten recht streeks van Stavoren naar Amsterdam laten varen. De dienst op de lijnen der N. T. M. en N. Fr. Locaal- spoor vond gisteren geen vertraging. gunstigd geworden; men had ook storm gehad en soms jke hitte. Eduard zoo noemen wij immers Karei Brinken had zich weinig of niet met zjjn ’ie ge- laarbjj had hij zorgvuldig vermeden over zjjn verleden en zjjne plannen voor de toekomst te spreken. Men wist niet eens, dat hij uit Hamburg afkomstig was, en evenmin, met welk doel hij naar Madras ging en of hij daar lang zou vertoeven. Hij was zoo terughoudend, bijna men- schenschuw, dat men hem algemeen als een zonderling beschouwde en hem uit den weg ging; nu, dit was hem juist naar den zin. Alleen één passagier was er, waarin Eduard Römer belang stelde; dat was een beeld schoon meisje in diepen rouw. Ook zij hield zich van het overige gezelschap tamelyk afgezonderd. Als zij op het dek zat, schijnbaar verdiept in hare lectuur, had hij meermalen opgemerkt hoe onder de lange wimpers haar donkere oogen treurig over de zee staarden, hoe zij soms een diepen zucht loosde en stoetsgewijze hare tranen afwischte. Welk verdriet kon het zijn, dat dit jonge meisje zoo zwaar drukte, en haar zoo alleen jonge vrouw een kwaadaardigen hoest. Mevrouw moet dezen winter niet in ons ruw kli maat blijven. U moest eenige maanden te Meran gaan doorbrengen, raadde de dokter haar aan. Graaf Orlowsky was zeer ingenomen met deze afwis seling in het eentonige landleven en Hildegard ging gaarne op het voorstel in. Voor haar was er alles aan gelegen, dat zij haar echtgenoot verre hield van de ver derfelijke vrienden, met wie hij te Mislowice noodwen dig moest omgaan. Of haar hoesten genezen zou worden woog bij haar niet zoo zwaar als dit. In het midden van October aanvaardde het jonge paar de reis. Verandering van lucht en opwekkende reis indrukken oefenden een gunstigen invloed op Hilde gards toestand, en de graaf schepte er een bijzonder genoegen in, zijne vrouw te wijzen op al het schoone ge durende deze reis, welke hij reeds vroeger had gemaakt. Hij kon zeer beminnelijk en onderhoudend zijn, als hij wilde. Geen wonder, dat Hildegard wederom geheel on der de bekoring van zijn persoonlijkheid geraakte. Zij vertoefden eenige dagen te München, namen vele schoone herinneringen aan die plaats mede, en reisden van daar over Innsbrück en Bozen naar het bekoorljjk gelegen Meran. Omgeven door bergen van rood porfier, te midden van schoone wijngaarden, kastanje- en vijgeboomen, en be sproeid door de bruisende wateren der Etsch, leverde het den reizigers een verrassend, aanlokkelijk gezicht op. Ook de schilderachtige kleederdrachten der Tirolers zet ten aan het geheel een bijzondere bekoorlijkheid bij. Een fraaie woning was spoedig gevonden en daar richt ten graaf Paul en zijne vrouw zich in vooreen maan denlang verblijf. De lucht, die zoo licht en geurig was, lokte telkens weder uit tot beweging in de vrije na tuur, en Hildegards hoesten verdween na korten tijd. een uitstapje naar het romantische Passeyerdal maakten en daar in een eenvoudige herberg vertoefden om wat uit te rusten, hadden zij een schoon uitzicht op de Alpen en luister den te gelijker tijd naar het gitaarspel van een jonge ling, dat werd begeleid door het gezang van twee aller liefste Tiroolsche meisjes. In die herberg hadden zij ook onverwacht een zeer aangename ontmoeting. Niet ver van de tafel, waaraan graaf Paul met zjjne vrouw had plaats genomen, zat een ander jong echtpaar. De heer fluisterde zijn vrouw iets toe; deze keerde zich om en zoodra zij Hildegard zag, snelde zij verheugd op haar toe en de beide dames om helsden elkaar hartelijk als oude schoolvriendinnen. Marie von Reinsberg was met haar echtgenoot op de huwelijksreis. De heeren werden aan elkaar voorge steld en men bleef verscheiden dagen te Meran bij el kaar. De vriendinnen hadden elkaar veel te vertellen; in het bijzonder vroeg Hildegard herhaalde malen, hoe het met oude vrienden en bekenden* te Hamburg ging en hoe mevrouw Brinken den zwaren slag droeg, die haar getroffen had. Ook over Eduard kon de jonge mevrouw Von Reins berg iets mededeelen. Hij had kort geleden uit Madras aan zijn gevolmachtigde te Hamburg geschreven, dat hij in de eerste maanden zeker niet zou terugkeeren; mis schien bleef hjj wel voor altijd in het warme Oosten, waar zijne gezondheid aanmerkelijk verbeterd was. Op zijn last was de villa, welke mevrouw Brinken be woonde, aangekocht en aanhaar ten geschenke gegeven; daarbij had de jonge heer Romer een zeer vriendenlij ken brief gevoegd. Dit alles verhaalde de jonge mevrouw aan Hildegard, die met gespannen aandacht luisterde. Gravin Orlowsky nam zich voor, nogmaals aan haar broeder te schrijven.Zij konnietverdragen.dat zij zoo Voor het eindexamen aan de hoogere burger scholen in de provincie Friesland, waarvan het monde ling gedeelte te Leeuwarden zal worden gehouden, heb ben zich aangegeven 24 candidaten, waarvan 20 manne lijke en 3 vrouwelijke van de Rijks hoogere burger school te Leeuwarden en 1 mannelijke van de gemeen telijke hoogere burgerschool alhier. HOOFDSTUK VIII. Vervolg. Diep ontroerd schreef Hildegard onmiddelljjk een brief vol deelneming aan hare tante en een anderen aan haar broeder; zijn gemachtigde moest voor de toezen ding aan het juiste adres zorg dragen. Op dezen laat- sten brief ontving zij nooit eenig antwoord. Zoo verliepen er dagen, weken en maanden. Hilde gard, nog altijd zwak, had Mislowice niet verlaten. De meeste dames in de nabuurschap waren gedurende den zomer naar de baden of op reis geweest en voor de enkele dames die thuis gebleven waren, gevoelde de jonge gravin weinig genegenheid. Dat de graaf, als hij een rjjtoer deed, soms bij dezen of genen ouden beken de een bezoek bracht, kon Hildegard niet verhinderen; maar in den laatsten tjjd was het meermalen voorge komen, dat hij eerst laat weer thuis kwam en dan was zijn blik den volgenden morgen niet open en eerlijk, dus juist zooals in den vroegeren boozen tijd. Hildegards gemoedsrust werd wederom sterk be dreigd. Zij vermoedde, dat het met haar Paul verkeerd ging, maar zij sloot de oogen; zjj wilde het naderende onheil niet zien, uit vrees, dat zij het niet zou kunnen dragen. Dit slingeren tusschen hoop en vrees, dat voort durend beven voor haar geluk, maakten haar erg zenuw achtig, en toen in den herfst de ruwe winden de boomen van hunne bladeren beroofden, vertoonde zich bij de geheel van hem gescheiden was; zij hield zich over tuigd, dat hij haar zou antwoorden, zoodra haar brief hem in handen zou komen. Doch wjj verlaten nu graaf Orlowsky en zijne vrouw, om naar den ongelukkigen Eduard Römer terug te keeren. Nog ’t volgende over de staking-. Regeering en spoor- directies blijken goed voorbereid te zijn geweest. Er is kans, dat steeds meer personeel den arbeid hervat. Gisteren te Amsterdam op Damrak veel last van straatslenteraars. HavenwerkersMarseille zullen al le Hollandsche schepen boycotten. Pantserschip Hol land ging gisteren naar Rotterdam. Alles ging gis teren te Amsterdam volgens rooster; er reed zelfs een trein meer. Bij de Holl. Sp. Mij te Amsterdam en Rotterdam zijn voldoende machinisten in dienst geble ven. Denkelijk zullen ook stokers tot machinisten be vorderd worden. Gisterenavond vertrokken voor en na 9 uur nog stampvolle treinen uit Amsterdam. De laatste trein uit Parijs kwam slechts 2 uur te laat te Am sterdam. Nader meldt men, dat vele stakers zich weer aanmelden, o. a. ’t machine-personeel op 5 na. Omstreeks 10 uur gisterenavond joeg het paardevolk nog samenscholingen op Damrak en bij Centraalsta tion uit elkaar; gisterenmiddag werd in enkele stra ten gechargeerd; een man werd een zijner handen bjjna totaal door een sabelslag afgehouwen. In de Centrale werkplaatsen te Haarlem bleven 540 man doorwerken. Eenige personen zijn te Haarlem aan ’t station ontslagen. Uit Utrecht: De internationale treinen loopen regel matig. Zelfs de goederentreinen (op 3 na) reden. Cen- traalspoor was geheel in orde. Na 6 uur geen treinen (om de mannen rust te geven.) Tilburg: 19 machinisten hebben ’t werk weer hervat. Groningen: Avondsneltrein naar Holland gisteren op gewone tijd vertrokken. Enschede: Veel treinvertraging. Leeuwarden: Tot 10 u. gisterenavond geen staking, alleen vertraging en geen aansluiting met Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Zwolle: Er zijn 80 stakers; gisteren om 2 uur reeds 10 geschorst. kend heeft aan deze lijn nog niemand gestaakt. Het personeel der tram heeft hedenmorgen gestaakt. Een beperkte dienst wordt volgehouden van hier naar Heerenveen en naar Bolsward en Harlingen. Deze trammen worden gereden door den hoofdma chinist en enkele nachtstokers, die niet staakten. Ook kon hedenmorgen nog een veetram naar Har lingen vertrekken. Naar ons werd medegedeeld had het verkeer Har lingenLeeuwardenGroningen heden nog geregeld plaats, daar in een gisterenavond te Leeuwarden ge houden vergadering is besloten, eerst een afwachten de houding aan te nemen. Aan het postkantoor alhier worden alleen voor en kele plaatsen paketten aangenomen. Eene beperkte dienstregeling der treinen is vastge steld o. a. zullen vertrekken Van Amsterdam naar EnkhuizenNo. 155 te 7.57 uurNo. 777 te 2.31 uur No. 781 te 4.23 uur. Van Enkhuizen naar Amsterdam No. 760 te 8.19 uurNo. 766 te 10.42 uurNo. 780 te 2.50 uur. Bootdiensten EnkhuizenStavoren vertrek 9.13 uur StavorenEnkhuizen vertrek 9,16 en ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. De mailboot «Wellington* naderde de kust van Coro mandel en dus ook het doel van hare reis, de havenstad Madras. De lange zeereis was niet altijd door weer en wind be- ondragelijke hitte. Eduard zoo noemen wij immers U reisgezelschap bemoeid en slechts ^oppervlakkig, sprekken met de overige passagiers gevoerd. D; zijne T I h 4 SNEE OURANT. I i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1