VOOR SNEER EN OMSTREKEN. r. HILDEGARD. NIEUWS- i AIIVERTEJTIEBLAll Woensdag 2© April 1903. 58e Jaargang. No. 34b. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Uit de Raadszaal. FEUILLETON. Lt .n m 8. 1. 22) 1 54, 32, 2. 3. 4. mane- een el n n d n Hij trad een winkel binnen, kocht een revolver, stak het wapen bij zich, en stapte toen voor het uiterlijk heel kalm naar de plaats, waar hij volgens afspraak zijne vrienden zou ontmoeten. Ge komt zeer laat, waarde graaf, riep de heer Von Potschoreck hem tegemoet, en graaf Bradsky voegde er bjj: Laat ons spoedig opbreken; het rijtuig, dat ons naar Monte Carlo zal brengen, wacht reeds. Graaf Orlowsky dronk haastig een glas sherry en reed daarop met zijne vrienden weg. 65, 198, r e f m T. I., 1, k i- e ij Benoeming van school te Oudega. Uit de 11 sollicitanten is door B. en Win overleg met den arrondissements-schoolopziener de volgende voordracht opgemaakt: Mej. J. Staikenl Hij ging niet rechtstreeks naar het «Café du Com merce*, waar zijne vrienden hem wachtten. Hij wilde eerst een poosje alleen zijn, voordat hij den noodlot- tigen stap deed. In den afgeloopen nacht had hij bijna niet geslapen; zijne geldzorgen, waarvan hij wist, dat ze aan zijne lichtzinnigheid te wijten waren, hadden hem voor oogen gestaan, alsof ze vragen wilden: Wat zal er nu van worden? Wat moet er nu worden van je onschuldige vrouw, die niets weet van het dreigend gevaar? En daarop wist hij geen antwoord te geven, hoe hij zich de hersens ook inspande. Van het groote kapitaal, dat Hildegard vijf jaar geleden van haar vader erfde, was nog slechts een zeer klein gedeelte over gebleven; zijn landgoed bracht hem niets op; hij en zijn vrouw hadden niet geleerd te sparen. Als hij aan de toekomst dacht, gaapte die hem aan als een afgrond van ellende en vertwijfeling. Het koude zweet kwam hem op het voorhoofd. Het is de laatste kans, het moet gebeuren, mom pelde hij. Nog eens voor het laatst zal ik mijn geluk beproeven; loopt het mis, dan zij God mij ge nadig. gesprek op zoo aangename wijze levendig, dat graaf Bradsky hem op den schouder klopte en zei: Ge zijt nog altijd dezelfde vrooljjke klant, Orlows ky. Het schijnt wel, of de jaren voorbijgaan zonder dat ge ouder wordt. Te Monte Carlo aangekomen kreeg de koetsier be- blikken. Keer terug, ach, keer terug! riep een stem in zijn binnenste, en tegelijkertijd sprak een andere stem: Te laat! Ge kunt niet meer terug. Nu moet ge er op of er onder, alles winnen of alles verliezen! Daar trad graaf Bradsky op hem toe en zeide: Ge verliest hier uw kostelijken tijd, kom, ga mee En alle drie gingen naar het speellokaal. Graaf Paul was de laatste; aarzelend zette hij den voet over den drempel. Smartelijk aangedaan wenden wij ons af om niet te zien, hoe een man, rijk begaafd naar lichaam en ziel, zich in het verderf stort, hoe de goede engel zijne zijde ontvlucht en hoe de hartstocht van het spel hem overmeestert om hem in het ongeluk te kunnen storten. De uren verloopen. Het heerlijke landschap licht in diepen vrede, de maan is opgekomen en stort haar ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 2‘/? cent. Groote letters naar plaatsruimte. van den toestand VE RGADERING van den Gemeenteraad van Wymbritseradeel, op Zaterdag, den 25 April 1903, des voorm. te 10*/2 uur. Tegenwoordig zijn eerst 9, later 12 ledenafwezig met kennisgeving, wegens drukke bezigheden, de heer A. H. Tromp, zonder kennisgeving de heeren Okma en Oppedijk. Voorzitter de heer M. H. Tromp, Burgemeester. Secretaris de heer J. Poppinga. Punten van behandeling: 1. Notulen van de vergadering dd. 14 Maart 1903. Na lezing door den Secretaris van ovengenoemde notulen, worden deze onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. De Secretaris doet mededeeling van a. Schrijven van den heer J. Martens te Lemmer, dat hij, onder dankbetuiging voor het in hem gesteld vertrouwen, zijne benoeming tot hoofd der o. 1. school te Oudega aanneemt en met 1 Mei a.s. in functie hoopt te treden b. Alsvoren van den heer B. Meindersma te Gaast- meer, dat hij zijne benoeming tot boekhouder bij de algemeene Armvoogdij aldaar, aanneemt c. Alsvoren van den heer C. Faas te Bodegraven, dat hij onder dankbetuiging zijne benoeming to* hoofd der o. 1. school te Gaastmeer aanneemt d. Missive van Burg, en Weth. van Bodegraven, dat, hoe gaarne men het gemeentebestuur van Wym- britseradeel ook ter wille wil zijn, door hun college niet anders kan worden voorgesteld dan het eervol ontslag van den onderwijzer Faas met 1 Juni te doen ingaan, tevens ook met het oog op de salarisregeling e. Resolutie van Ged. Staten, houdende goedkeu ring van de kohieren van schoolgeld voor het herha- lings-onderwjjs over de 2 laatste maanden van 1902 en de 2 eerste maanden van dit jaar f. Alsvoren, waarbij wordt goedgekeurd het primi tief kohier van hondenbelasting, dienst 1903 g. Alsvoren, goedkeurende de verordening, bepa lende het getal scholen en hunne bestemming h. Alsvoren, houdende goedkeuring van het raads besluit tot onderhandsche verkoop van een gedeelte bermsloot te Oppenhuizen aan F. de Boer aldaar i. Alsvoren, goedkeurende de onderhandsche ver koop van een gedeelte bermsloot onder Heeg, aan de coöperatieve bouwvereeniging «Eigen haard is goud waard» aldaar; Alsvoren, waarbij wordt goedgekeurd het raads besluit van 27 December 1902, tot aankoop van een perceel grond te Oudega van J. de Jong aldaar, voor een in te richten mestverzamelplaats k. Alsvoren, mededeelende, dat eene beslissing is genomen inzake de ingediende reclame tegen zijn aan slag in den H. O. van K. Galama, veehouder te Schar- conform het voorstol van B. en W. besloten. 12. Adres van ingezetenen van Folsgare tot invoe ring van het tonnenstelsel aldaar. Adressanten deelen mode, dut, sedert do waarde der asoh zoo is afgenomen, do schippers deze niet meer gratis willen meenemen, waardoor do aschbolt aldaar steeds meer dan boordevol is, zoodat dit groot ongerief in het dorp veroorzaakt on bij harde wind doasch zelfs over het geheele dorp wordt uitgestrooid- Het staat dus te vroezen dat de vuilnis in do nauwe on ondiepe opvaart geworpen zal worden. De privaten welke dikwijls naast stalton staan, komen eveneens in die opvaart uit, zoodat vooral bij zomer dag die vaart nadeelig voor de gezondheid zal zijn. Adressanten verzoeken daarom ook te Folsgare het tonnenstelsel in te voeren, terwijl misschien van uit een nabijzijnd doip de bediening geschikt kan plaats hebben. Volgens het rapport van don gemeente-opziohter is er wel gelegenheid om de asoh in een vergaderbak te brengen, doch do gelegenheid ontbreekt die bak van tijd tot tijd te ledigen; deze toestand mag niet besten digd worden. Do asch on vuilnis zou naar Nijland vervoerd kunnen worden, terwijl geadviseerd wordt ook aan het verdere verzoek, om hot tonnenstelsel in te voeren, te voldoen en wol op een wijze ais het meest practisch en goedkoopst zal blijken te zijn. B. en W. stellen voor conform hot rappoit van den gemeente-opzichter te besluiten. Zonder discussie on Imofdolijkn stemming wordt al dus besloten. 13. Adres van intrezotonen van Gaastmeer tot aan leg van een steenen voetpad aldaar. Adressanten wijzen er op dat van de leerlingen op do beide scholen aldaar er ruim 30 uit do kleine Gaastmeer komen; menig verzuim is aan <len slechten weg te wijten; ook hebben kerkgangers en catechi santen veel last van dien slechten weg, waarom wordt verzocht oen steenen voetpad van gemeentewege aan te loggen. Volgens hot rapport van den gemeente-opzichter is bedoelde weg bijna niet te passeoren en zou veel ver betering aangebracht worden door een voetpad aan te leggen van een halvo meter breed, waarvan de kosten worden geraamd op f800. B. en W. stellen, conform hot advies van den ge- meente-opzichter, voor, aan liet verzoek van adressan ten te voldoen, door een steenen voetpad van 1/, M. breed aan to leggen vanaf don wog Iléog-Gaastmeer door do kleine Gaastmeer naar laatstgenoemd dorp, on der voorwaardo dat die weg gratis door eigenaren wordt afgestaan ter breedte van 0.75 meter en is aan die voorwaardo voldaan, hot werk in 1904 uit te voeren. De heer Wesselins hoeft tegen het laatste gedeelte van het voorstel bezwaar’t is dringend noodzakelijk verbetering aan te brengen waarom moeten belang hebbenden nu ook in den a s. winter weer door de modder waden’t spreekwoord »wie spoedig holpt, helpt dubbel* geldt ook hier. Spr. stelt voor ’t werk nog in dozen zomer uit te voeren. De Voorzitter is er ook niet tegen om het voetpad dadelijk aan te leggen, doch men vergeet dat er geen gelden voor zijn uitgetrokkon. De heor \Vessolius gelooft, dat, wanneer men van de billijkheid van zijn voorstel overtuigd is, er ook wel HOOFDSTUK X. Vervolg. Maar denk aan mij, Paul, en dat ik op je zit te wachten tot je thuis komt. Och, blijf maar niet op, Hildegard. En houd mij niet langer op; het is tijd, dat ik heenga. Zij had beide armen om zijn hals geslagen en liet haar hoofd tegen zijne borst rusten. Vlug maakte hij zich los uit hare omhelzing, drukte nog een kus op haar voorhoofd, hoorde haar nog zeggen: «Vaarwel, Paul, en denk aan mij!» en weg was hij. Als vastgenageld bleef Hildegard eenige oogenblik- ken op de plaats staan, waar hij haar had verlaten; wezenloos staarde zij voor zich. Doch opeens klonk het weer in haar binnenste: «Laat hem niet heengaan!» Zij snelde naar het venster om hem terug te roepen, doch hij was reeds te ver weg. In de verte zag zij, hoe de avondwind met zijne donkere lokken speelde, en toen verdween hij uit het gezicht bij den hoek eener straat. O Paul, je bent voor mij verloren! Ik was te zwak om je bij mij te houden! klonk het aanhoudend in haar binnenste. Zij scheen wel in een staat van verdooving te ver- keeren; het eene uur verliep na het andere en zij be merkte niet eens, dat zij eindelijk in ’t duister zat. negoutum, en dat het belastbaar inkomen met f 300 is verminderd; l. Alsvoren, berichtende de ontvangst van het raads besluit om art. 53 der politieverordening te royeeren m. Rekenmg en verantwoording van het gehouden beheer van het onderhoud van den Mac-Adamweg Sneek—Bolsward, waaruit blijkt, dat deze rekening sluit meteen batig saldo van f 2285.07‘/2 n. Verslag van den gezondheidstoestand van den veestapel in deze gemeente, ingezonden door den heer W. van Staa, districtsveearts te Sneek; o. Proces verbaal van de opneming der boeken en kas bij den gemeente-ontvanger, waarbij alles in de beste orde weid bevonden. Op voorstel van den Voorzitter worden alle boven genoemde ingekomen stukken voor kennisgeving aan genomen. 3. Aanbieding van het verslag der gemeente over 1902. Ter voldoening aan art. 182 der Gemeentewet bie den Burg, en Weth. bovengenoemd verslag den Raad aan en stellen voor het op de Secretarie ter inzage te leggen en tegen betaling der kosten algemeen verkrijg baar te stellen. Zonder discussie en hoofdeljjke stemming wordt eon- form besloten. 4. Rapport der commissie over de aanvragen tot af- en overschrijvingen van- en op posten der arm- voogdij-begrootingen, dienst 1902. Uit de verschillende ingezonden aanvragen om af- en overschrijving blijkt, dat de te laag geraamde posten voldoende gedekt kunnen worden uit den post voor onvoorziene uitgaven, waarom wordt voorgesteld de gevraagde af- en overschrijvingen te verleenen. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 5. Voorstel tot het doen van af- en overschrijving van posten der gemeentebegrooting, dienst 1902. Nu alle pretentiën ten laste der gemeente zijn in gekomen, blijkt het, dat enkele posten te laag zijn geraamd, gezamenlijk tot een bedrag van f 986,39ö. Uit den post voor onvoorziene uitgaven is f 870 be schikbaar, waarom B. en W. goedkeuring vragen tot af- en overschrijving van dit bedrag. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt aldus besloten. 6. Voorstel tot betaling van enkele pretentiën uit het fonds voor onvoorziene uitgaven der begrooting, dienst 1903. Het betreft de betaling van een drietal posten, die hare beschrijving op de begrooting niet vinden, als kosten begrafenis van een gevonden kinderlijkje onder Loënga f 5.25, teruggaaf van reis- en verblijfkosten aan den onderwijzer E. Hazelhoff te IJsbrechtum, die van 17 Maart de school te Oudega heeft waargenomen f 8,70 en bijdrage in de kosten vpor het onderzoek door de vereeniging voor gemeentebelangen, tot instelling van rijkswege van een pensioenfonds voor gemeente ambtenaren f 10,te zamen f 23,95. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 7. Uitloting van de aandeelen der door de gemeente aangegane geldleening. De Voorzitter deelt mede, dat thans weder 6 aandee len a f 1000 uitgeloot moeten worden, welke op 1 Oc- Daar stapt een bleek man naar buiten hot torras op; zijn haar is verward, zijn gelaat ontsteld. Hij bemerkt niets van don schoonen zilveren schijn; met wankelende schreden gaat hij naar boschje kreupelhout. Een oogenblik later vei breekt een revolverschot de nachtelijke stilte. Slapende vo gels worden met schrik wakker en ontvluchten de plek, waar een afgrijselijko daad is volbracht. Er komt levendigheid op het torras. Monschen loepen haastig her- en derwaarts en na eenig zoeken is de ongelukkige gevonden. Alweer een slachtofferDat is reeds het tweede in dit jaar! zegt iemand onder de aanwezigen. Het lijk wordt opgenomen en weggebracht. En daarna heerscht wederom diepe stilte op het torras van Monto Carlo. tober a. s. betaalbaar zijn. Achtereenvolgens worden uitgeloot de nos.: 194, ten name v. d. hr. Julius Oppenheim te Groningen. A. Oppenheim te ’s-Hage. «de hrn. ten Cate Fennema Alma te Sneek. den hr. A. Oppenheim te ’s-Hage. «de hrn. Brunings ten Cate te Sneek. Schortinghuis Sticker te Winschoten. een onderwijzeres aan de o. 1. Na vele uren van pijnlijk wachten staat Hildegard van hare legerstede op de dag begint reeds aan te breken. Zij heeft zich dien nacht niet ontkleed, maar in spanning op haar bed gelegen zonder te slapen, voorbereid op het ongeluk dat zij voelt naderen. Nu wordt zij echter door angst en ongerustheid zoo overmeesterd, dat ze het niet langer kan uithouden. Zij moet spreken met een menschelijk wezen, de stilte in hare vertrekken drukt loodzwaar op haar; zij wil naar beneden gaan, bij madame Pelletier. Vooraf echter gaat zij aan het venster, zet dit wijd open en luistert, ziet scherp rond, om eenig spoor van haar echtgenoot te ontdekken. i De hemel wordt in het oosten lichtrood, de koele i morgenlucht doet haar arm hoofd goed, en zoo leunt Starkenburg, tijdelijk hoofd der school te Gaastmeer. M. Stüvel te Sneek. A. Olij A.J. Wouda» Benoemd wordt met 9 stemmen mej. J. Starkenburg, terwijl op mej. Wouda 3 stemmen waren uitgebracht. 9. Benoeming van een lid in de commissie tot we ring van schoolverzuim, tengevolge het bedanken van den heer P. de Roos te Heeg. De door Burg, en Weth. opgemaakte aanbeveling be staat uit de heeren P. Ages en J. Visser Azn., beiden te Heeg. Uit de gehouden stemming blijkt dat de heer Ages is benoemd met 8 stemmen, terwijl op den heer Visser 4 stemmen waren uitgebracht. De heer Ages wenscht deze benoeming eenige dagen op beraad te houden. 10. Aanvrage om eervol ontslag van mej. G. IJnte- ma uit hare betrekking van onderwijzeres in de nut tige handwerken aan de o. 1. school te Oudega. Wegens het toenemen van het aantal leerlingen aan de o. 1. school te Oudega en het voornemen om eene onderwijzeres met acte nuttige handwerken te benoe men, verzoekt mej. IJntema eervol ontslag uit hare betrekking als onderwijzeres in de nuttige handwer ken. Burg, en Weth. stellen voor het gevraagd ontslag eervol te verleenen. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt het ontslag eervol verleend. 11. Adres van B. Hiemstra te Heeg, om een perceel grasgewas in pacht te mogen behouden. Adressant verzoekt, even als vorige jaren, het gras gewas van den weg van Ozingahuizen naar Heeg, we derom onderhands te mogen pachten van 12 Mei 1903 tot 12 Mei 1904 voor f 25,daar hij de berin van den weg steeds in netten staat houdt en hij op deze wijze op zijn 73-jarigen leeftijd nog steeds in eigen onderhoud kan voorzien, twijfelt hij niet, of het verzoek zal worden toegestaan. Daar B. en W. over den toestand, waarin de bermen van dien weg steeds verkeeren, hoogst voldaan zijn; bij publieke verpachting niet meer zal kunnen worden bedongen en adressant daardoor in eigen levensonder houd voorziet, stelt het Dagel. Bestuur vcor het verzoek weder toe te staan, doch thans tot wederopzeggings. De heeren Ages en Wesselius verklaren ook dat de weg er steeds netjes uitziet. Hierna wordt zonder discussie en hoofdelijke stemming vel om uit te spannen en op de heeren te wachten. Slechts een korte poos schonken de heeren hunne aandacht aan het prachtige vergezicht, dat men op het terras kan genieten. Alleen graaf Paul stond in ge dachten verzonken; zijn blik rustte op de blauwe gol ven der zee en verder op de Alpen. Met moeite on derdrukte hij een zucht; hij dacht aan Hildegard, en nog nooit in zijn leven had hij de schoonheid van Gods schepping zoo recht gevoeld als in deze oogen- I*it blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. 3 XI. 1 i i i i N. 21, ir is, in !- e t s i- !T

Sneeker Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1