Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Reclames. De kracht eener vrouw. Burgerlijke Stand. Grunstra a. a k t( Tot hoofd der Christel, school te Mun- nekezijl (Kollumerland) is benoemd de heer H. Nienhuis alhier. Benoemd tot direct, der stoomzuivelfabriek te Woltersum (Gr.) de heer G. W. Cnossen te Hommerts. h a o b e a beroepsvisschers «Friesch Vis- om de d obb«rvisscherij vroeger KUNST. Naar aanleiding der in dit blad voorkomende aan kondiging eener Soirée-Musicale, op Dinsdag 12 Mei alhier, wenschen we het volgende onder de attentie van het Sneeker kunstminnend publiek te brengen. Zooals in die advertentie vermeld is, wordt genoem de Soireé gegeven geheel ten bate der musicale studie van mej. Johanna de Vries, onze mede-stadgenoote; tevens, en ook met dit doel is de soireé gearrangeerd, om deze jonge dame gelegenheid te geven zich voor het Sneeker publiek te doen hooren. Volgens deskundigen bezit mej.de Vries alle gege vens om bij degelijke leiding tot eene goede zange res te worden gevormd; o. a. getuigde de heer Arnold Spoel van haar: Mej. Joh. de Vries uit Sneek is in het bezit eener zéér mooie sympathieke sopraanstem, met vrij goeden omvang; zij is een ontwikkeld meisje, is musicaal, zingt alreeds vrij warm. Kortom, de stemmiddelen zijn zóó goed en zij heeft zooveel aanleg, dat er zeker wel iets goeds van haar verwacht kan worden als zangeres. Gaarne wil ik adviseeren dat zij hare opleiding gratis kan bekomen onder mijne leiding aan het Conservatorium te ’s-Gra- venhage. Waar zulk een voorstel werd gedaan, hebben van haar kant belangstellende Leeuwarder dames zich be last met de taak, om te trachten mej. de Vries inde gelegenheid te stellen, het vriendelijk aanbod van den heer Spoel te kunnen accepteeren. Voor een goed deel zijn ze reeds geslaagd in haar pogingen en wenden ze zich thans tot de stadgenoo- ten van genoemde jonge dame, niet twijfelende of ze zullen ook hier zooveel belangstelling ondervinden, dat haar lofwaardig streven met gunstigen uitslag zal worden bekroond. We verwachten dus dat alle kunstvrienden en zij, die gaarne een goed werk helpen verrichten, Dinsdag- In de maanden MeiSeptember van dit jaar zal o. m. ook op de schietbaan alhier gelegenheid bestaan zich onder leiding van een officier van het leger geheel kosteloos te oefenen in het schijfschieten met het geweer, tot ver- hooging van ’s lands weerkracht, waaraan alle mannelijke ingezetenen van 16 24 jaar uit deze gemeente en alle omliggende plaatsen kunnen deelnemen. Die oefeningen zullen alhier worden gehouden des Woensdags van 12 tot 7 uur, te begin nen met 13 Mei. Nadere bijzonderheden worden vermeld in eene in dit blad geplaatste publicatie. Het Provinciaal Kerkbestuur van Fries land heeft tot lid der Synode der Ned. Herv. Kerk benoemd Ds. E. B. Gunning, pred. te Oosthem c. a. en tot diens secundus Ds. H. A. Leenmans, pred. te Harlingen en tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toe gelaten de hh. H. de Jonge, cand. te Gronin gen, J. Speekman, cand. te Eer.rum (Gron.) H. J. Toxopeus cand. te Groningen en B. Osin- ga, cand. te Berlicum (Friesland.) De heer Toxo peus stelt zich nog niet beroepbaar. Van de Woensdag voor de Rechtbank te Leeuwarden behandelde zaken ontleenen we de volgende aan de L. Crt: Als Jacobus S., een 50-jarige sjouwerman te Sneek, te veel drank «in heeft» wil hij nog meer hebben. En als de kastelein hem dan niet wil bedienen., wordt Jacobus kwaad en slaat glazen in. Dit heeft hij althans in den middag van 24 Maart vertoond bij K. Wierstra, waar hij met zijn vuist een ruit ter waarde van f 1.50 verbrijzelde. Als Jacobus, die niet verscheen, verneemt, dat tegen hem 14 dagen gevange nisstraf voor dit stuk werd gevraagd, zal hij misschien tot het besef komen, dat hij op dien dag ook «zijn eigen glazen heeft ingeslagen.» Gedeputeerde Staten van Friesland heb ben gunstig beschikt op het verzoek der Ver- eeniging van schersbelang», open te stellen. Men zie verder de daarop betrekking heb bende publicatie in dit blad. Het Koninklijk bezoek aan de hoofdstad. Het Hbld. kan thans mededeelen, dat de tijd voor het koninklijk bezoek aan Amsterdam is vastgesteld. Het Koninklijk echtpaar komt Vrijdag 22 Mei te Amsterdam aan en vertrekt Donderdag 28 Mei. Zal dus de Koningin in persoon de Nieuwe Beurs openen, gelijk gehoopt en verwacht wordt, dat zal de opening tusschen deze dagen vallen. Verkiezingen. Dinsdag is te Veghel bij eenvoudige candidaatstelling tot lid van de Tweede Kamer geko zen de heer B. R. F. van Vlijmen, die ten gevolge van zijne bevordering tot generaal-majoor moest aftre den. Bij de verkiezing voor de Provinciale Staten te Ede werden uitgebracht 3565 geldige stemmen. Mr. D. L. Leccius de Ridder (lib.) verkreeg 884 stemmen; M. San ders (a. r.) 1712; E. W. baron van Wassenaer (vrij- a. r.) 969 stemmen. Dus moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren Sanders en van Wassenaer. Kinderlijkjes. Te Breda zijn Maandag op verschil lende plaatsen twee kinderlijkjes gevonden. Het eerste werd ’s morgens ontdekt door vrouw M., die in den Terheydenschen Hoek eene woning betrok, welke de vorige week door R. verlaten was. Zij vond het lijkje, blijkbaar pas kort geleden geboren, in een privaatton. De maréchaussée, hiervan in kennis gesteld,- zijn een onderzoek begonnen. Het tweede lijkje werd gevonden bij ’t ledigen van de faecaliëntonnen op de mestvaalt, ’t Was dat van een n:et-voldragen kind. Bij de politie is hiervan aangifte gedaan. Geborgen. Het gezin, dat onder Oostwold op straat gezet werd, is nog al spoedig geholpen. Om het kwijt te geraken, zoodat een andere gemeente het zou moe ten voorthelpen, was reeds een bepaalde som geboden, IJLST. Van 1 tot 8 Mei. Geboren: Ubele, zv. Rijkel ten Kate en Nanke Langhout. OverledenTrijntje Groensma 87 jaar, echtg. van Bote Jongsma Janneke Bokma 86 jaar. WONSERADEEL. Van 29 April tot en met 5 Mei 1903. GeborenJohannes, zv. Lammert Hilarides en Iwi- na Kremer te Zurich Jelte, zv. Jelte Mensonides en Baukje Vellinga te Burgwerd Taekje, dv. Bar men Kamstra en Johanna Kramer te Makkum. GehuwdBauke Hellingwerf 24 jaar en Dieuwke Haringa 28 jaar te Makkum Fedde Andringa 33 jaar en Akke de Groot 29 jaar te Arum. OverledenLijsbeth Hofstra 3 weken te Arum Johantje Jorritsma 57 jaar, echtgen. van Pieter van de Witte te Pingjum Hieke Schotsman 86 jr., wed. van Cornelis Althuizen te Makkum. Wordt mededeeling gedaan van de ingekomen antwoorden van handelaren en industriëelen op de gedane vragen voor het Verslag, alsmede van de nog niet ingekomen lijsten. Besloten wordt moeite te doen deze alsnog te verkrijgen, om na ontvangst eene bijzondere vergadering te beleggen voor de opneming en behandeling. b. Behandeling van het Ministeriëel-invoerreeht- ontwerp en van de daarover ingekomen bovengenoemde stukken. Na de artikels van het ontwerp en van de memorie van toelichting, welke in het bijzonder de aan dacht hebben getrokken, te hebben besproken en de bij de regeering in te dienen opmerkingen en bezwaren te hebben geformuleerd, wordt besloten een en ander vóór 25 dezer aan den Min. van Fin. in ^e zenden. c. Worden mededeelingen gedaan door de Commissie voor spoor-, tram- en postwezen, welke Commisie zoo spoedig mogelijk rapport zal uitbrengen. Wordt aan de Commissie voor kaden, wallen enz. op gedragen ter onderzoek en rapport, klachten over den slechten toestand van sommige wallen in deze ge meente, zeer ten ongerieve en tot nadeel van handel en scheepvaart. Niets meer te behandelen zjjnde, sluit de voorzitter de vergadering. Iemand heeft gezegd: «de kracht eener vrouw, bevindt zich in hare zwakte.* Alle vrouwen zijn zwak. Zij heb ben evenwel een zeer smartvolle roeping. Zij geven het leven en den meesten tijd ten koste van hunne eige ne krachten. En vooral eene ziekte waaraan zoovele vrouwen te lijden hebben, is zeker wel de maagziekte en wanneer de maag slecht werkt, spreekt het van zelf dat de spijsvertering ongeregeld is en het lichaam niet de gewenschte kracht uit het voedsel bekomt. Vele ge neesmiddelen worden in die gevallen aangeraden en weinige geven baat. Het thans zoo beroemde en alge meen bekende geneesmiddel tot versterking der zenu wen en van het lichaamsgestel in 't algemeen, zal on zen lezers zeker wel, niet onbekend zijn. De treffendste gevallen komen iederen dag in de dagbladen voor en onder de vele attesten die wij dagelijks ontvangen, ver melden wij het volgende. SNEEK. De werkman J. Gr., die de vorige week met een gedeelte van het perso neel der firma Louwmans Co. naar Apel doorn vertrok, is aldaar Dinsdag plotseling aan bloedvergiftiging overleden. Een klein zweertje aan de lip moet de oorzaak zijn. De overledene laat eene weduwe met drie nog zeer jeugdige kinderen achter. Tot onderwijzer aan de Chr. school te Ambt Vollenhove is benoemd de heer Joh. Hiemstra van Nijland. van bewaring overgebracht. Van Leeuwarden naar Ameland en Schiermonnikoog. Bij de nieuwe dienstregeling van den Noord-Frieschen Locaalspoorweg is een nieuwe trein ingelegd van Met- slawier en Holwerd naar Leeuwarden, waardoor de ge legenheid wordt opengesteld om, bij gunstig getij, op één dag van Leeuwarden een bezoek te brengen aan een der badplaatsen Ameland of Schiermonnikoog. De overvaart naar Ameland geschiedt per motorboot van Holwerd, en naar Schiermonnikoog met een zelfde vaartuig van Oostmahorn. Toch besteld. Te Kroonpolder (Gron.) is een brief uit Scheldon (Iowa, Noord-Amerika) bezorgd met het vol gende gebrekkige adres: «Aan den heer.te Kroonbol- der en af te geven aan den dienstmijtbrovincie Uderopa Groegen». (Provincie Europa, Groningen!) Een ongelukkige. De onderofficier M. van het 4e bataljon 2e comp. 2e regiment infanterie, te ’s-Hertogen- bosch in garnizoen, aan wien, wegens zijn ongepaste houdig tegen een officier, acht dagen arrest was opge legd, heeft zich gisterenmiddag een kogel door ’t hoofd gejaagd. Zijn lijk is in het gasthuis opgenomen. Naar men zegt, zou hij, voor tot zijn wanhopige daad te zijn overgegaan, brieven hebben verzonden o. a. aan de Koningin en den minister van Oorlog. M. stond bekend als flink onderofficier en goed kameraad. Moordaanslag. Omstreeks 11 uur, gisterenavond, is er in het Grand-Theatre der heeren van Lier te Am sterdam een moordaanslag gepleegd. Onder het vierde bedrijf van «Het berucht Proces» werd het publiek opgeschrikt door het knallen van twee schoten. Een heer op het balcon had geschoten op een voor hem gezeten vrouw. Men liet terstond het doek vallen, en het publiek stormde onder het geroep «moord» naar buiten. In een oogwenk was de schouwburg leeg. De getroffene bleek te zijn Josephine Anje lier, wonende op de Weteringschans no. 48. Zij werd aanstonds in de koffiekamer gedragen, waar de geneesheeren dr. Muller, dr. Schaap en dr. Heyermans een eerste verband aanlegden. De eerste kogel, een schampschot, had slechts een brandwond aan de wang veroorzaakt; de tweede kogel bleek onder het rechter oor te zijn ingedrongen. De geneesheeren verklaarden het schot echter voor niet-levensgevaarlijk. De heer Louis Bouwmeester (het Lyrisch Tooneel gaf gister avond onder zijne leiding een buitengewone voorstel ling in den schouwburg-Van Lier) gaf zich alle moeite om de bloedende vrouw gerust te stellen, wat hem vrij wel gelukte. De dader, zekere Van Ingen, tabakshandelaar, wo nende Marnixstraat no. 184, riep, nadat hij de schoten uit een revolver had gelost«zij heeft ’t aan mij ver diend Hij werd door de naast hem ziftenden op den grond geworpen, door anderen uit de loge gesleurd (on der dezen was ook de zoon van den heer Bouwmees ter, militair), en was slechts met moeite te beschermen tegen de woede van het publiek. Door vijf man, politie en burgers, werd hij overgebracht naar het politie- posthuis op den hoek van Halvemaansteeg en Regu - liersbreestraat. Zoo spoedig mogelijk werd de getroffen vrouw per brancard naar het gasthuis vervoerd. Zij had het bewustzijn behouden, maar steunde van pijn. Het geval werd natuurlijkerwijs op straat voor den schouwburg door het publiek, dat in de onsteltenis van het oogenblik naar den uitgang was gesneld, druk besproken. Het kwam ons voor dat door hen, die zich met het geval hadden te bemoeien, snel en beraden werd gehandeld, en opmerkelijk was het leegstroomen van den schouwburg in een minimum van tjjd, ofschoon de moordaanslag inderdaad zekere paniek veroorzaakte. Men riep niet alleen «moord», maar waarschijnlijk onder den indruk van de vuurstraal in het donker van de zaal, ook «brand!» N. R. Grt. 1 Juffr. C. WELTEN, volgens portret. Het doet mij een genoegen, zoo schrijft ons de Heer Welten te Wagenberg, U mede te deelen dat mijne vrouw aan het gebruik Uwer Pink Pillen haar herstel te danken heeft. Sedert langen tijd was zij lijdende aan vreeselijke maagziekte, alle acht a tien dagen had zij hoofdpijn en was niet in staat iets uit te richten. Als zij een trap moest beklimmen was zij buiten adem, duizelig en akelige droomen benamen haar de nacht rust. Als toen besloot ik haar toch ook eens de Pink Pillen te doen nemen en ik kan U thans naar volle waar heid getuigen dat zij thans na het gebruik van vijf doozen geheel en al hersteld is; zij wekt de verbazing op van al diegenen die haar vroeger anders gekend hebben. De Pink Pillen bewijzen aan alle vrouwen, op wel ken leeftijd ook, de grootste diensten. Bij de jonge meis jes bevoi deren zij de vorming en geven hun de noodige krachten om aan alle ongevallen weerstand te bieden. De Pink Pillen zijn voor de vrouwen onmisbaar. Zij versterken hen en regelen de werkingen. Kortom op den kritieken leeftijd zal de vrouw, die de Pink Pillen neemt, dit voor haar zoo gevaarlijk oogenblik van het leven, zonder moeite doorkomen. Prijs f 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen. Verkrijg baar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepöt- hiuder voor Nederland en Apotheken. Franco toezen ding tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Sneek en Omstreken bij JOH. W. MEIJER. VERGADERING van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Sneek op 5 Mei 1903. Aanwezig de h.h. P. Reinouts van Haga, Voorzitter, A. L. Hansma, A. Dekker, W. Nieveen, E. Priester en J. van Loon, secretaris. Afwezig met kennisgeving de heer J. Smit Ez. 1. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige gelezen en onveranderd vastgesteld. 2. Wordt gelezen eene missive aan den Min. van Binnen). Zaken, houdende op- en aanmerkingen betreffende het voor-ontwerparbeidswet. Medegedeeld wordt, welke inlichtingen aan de Kamer te Heerenveen zijn ge vraagd, en dat er nog geen antwoord is ontvangen. Worden gelezen de ingekomen stukken: a. eene mededeeling van de Kamer te Almelo en idem van het Ministerie van W.H. en N., betreffende toegezonden adres, alsmede berichten van «Schutte- vair», van «het Nationaal Bureau van Vrouwenarbeid». Alles voor notif. aangenomen. b. een adres van de Ned. Vereen, van Handelaren in Buitenlandsch Meel, en een verslag dier Vereen, over het jaar 1902. Zal bij de punten onder 4 be handeld worden. c. een adres van de Kamer te 's-Gravenhage aan H. M. de Koningin, waarin wordt aangedrongen op naas ting en exploitatie van Staatswege van de spoorwegen in Nederland. d. Eene missive van de Ned. Kamer te Londen, met verzoek om steun van een adres door haar gericht aan de Regeering van Nederland, waarin wordt gepro testeerd tegen de eenzijdige wijze, waarop internationa le regelingen voor telegrafie door de verschillende Staten worden vastgesteld, terwijl niet gelet wordt op de eischen en behoeften van den handel. e. Mededeelingen van de Vereeniging tot bevorde ring van den Ned. export. De stukken sub o, den e zullen voor nadere behan deling circuleeren bij de leden. f. Een adres van 98 bewoners van de Wijde Noor- derhorne, Noordersingel, Tranendal, Parkbuurt enz., waarin de noodzakelijkheid wordt aangetoond van het plaatsen vaneen brievenbus bij de voormaligeNoor- derpoort en de medewerking der Kamer tot het ver krijgen daarvan wordt ingeroepen. Dit punt is meermalen ter sprake geweest. De Kamer is van de zelfde meening als adressanten en met algemeene stemmen wordt besloten het verzoek bj de bevoegde autoriteit over te brengen en het te ondersteunen. g. Elene missive van den Dir. van het Bureau voor den Industrieelen eigendom, waarbij het verslag over 1902. Zal rondgaan ter lezing. h. Een adres van de Vereeniging van Sigaren- en Tabaksfabrikanten te Eindhoven en Omstreken, gericht aan de 2e Kamer der Staten-Generaal, opkomende te gen het voornemen van den Min. van Financiën om een ontwerp in te dienen, waarbij de tabak met een in voerrecht zal worden bezwaard. i. Een «Open brief» van Theod. C. Deuz, Makelaar in Tabak te Amsterdam, gericht aan den Min. van Fi nanciën en van gelijke strekking als het vorige sub h. De stukken h en i te behandelen met b, bij de punten onder no. 4. i maar dit gelukte niet. De tien menschen zijn nu ge- huisvest in eene woning, waar nog twee andere gezin nen onder hetzelfde dak huizen. Ze hebben alleen een eng vertrek te hunner beschikking. Z. K. H. de Prins heeft, behalve de kortelings gedane belangrijke aankoopen van grond onder Wies- sel, nabij het Koninklijk Domein het Loo, thans we der eene aanzienlijke hoeveelheid grond gekocht te üddel (gemeente Apeldoorn). Maandag nl. is het geheele Meerveldsche bosch met weiden, groot 300 bunders, gelegen aan het schoone Uddelermeer,in persoonlijk eigendom van den Prins der Nederlanden overgegaan. De gronden behoorden in eigendom aan een aantal bewoners dezer buurtschap. Door den aankoop dezer gronden en hetgeen de Prins hier reeds bezit, is Z. K. H. thans een der grootste landeigenaren in den omtrek van het Loo geworden. Twaal-uren arbeidsdag. Terwijl in de laatste jaren ook in Nederland een algemeene beweging ond r de arbeiders was ontstaan tot het verkrijgen van een werkdag van ten hoogste acht uren, werd door den aannemer van het te stichten nieuwe post- en telegraaf kantoor te Leeuwarden, op aandrang van zijn werk volk, aan den Minister van Waterstaat vergunning ge vraagd om, met afwijking van 485 der Algemeene Voorwaarden, den arbeidsdag op 12 in plaats van 11 uur te bepalen. Daar anders geen geschikt werkvolk te krijgen was, heeft de Minister, de zaak als een buitengewoon geval beschouwende, termen gevonden de afwijking toe te staan. De spaarbank en de staking. Blijkens mededeeling in de Staatscourant is door de Rijkspostspaarbank in de maand Maart van dit jaar f 4,098,529,106 terugbetaald. Verleden jaar was dit bedrag f 3,507,406,26. Hiervan werd in 1902 f 17,270,586 terugbetaald wegens aankoop van inschrijvingen in een grootboek, obligatiën of cer tificaten van inschrijving en dit jaar f 26,085,366. Om andere redenen werd in 1902 dus f 3,490,135,675 van de spaarbank gehaald en in 1903 f 4,072,443,84, zoodat in de stakingsmaand f 582,308,16‘ meer is uit betaald dan in Maart 1902. Ongetwijfeld vindt dit voor een groot deel zijn oor zaak in de staking. Vele spaarzame luidjes hebben zich genoodzaakt gezien van het in vele jaren bespaar de geld een gedeelte van de spaarbank af te nemen. De moord te Berkel. Tegen een persoon, üytten- bogaardt genaamd, die reeds herhaaldelijk door de jus titie werd gehoord als verdacht van den moord eenige jaren geleden op een bejaarden man en diens huishoud ster te Berkel gepleegd, is thans te dezer zake een be vel tot gevangenneming verleend. De verdachte zou gisteren uit de strafgevangenis te Scheveningen zijn ontslagen, waar hij uit anderen hoofde een straf van vier jaar gevangenis onderging. Hij is nu naar het huis zv. Hendrik avond aanwezig zullen zijn; afgescheiden van het goede doel, zullen ze zich zeker hun bezoek niet beklagen, daar de namen der uitvoerenden en de samenstelling van het programma veel kunstgenot beloven. Ten slotte een woord van oprechte hulde aan de dames, als ook aan den heer Oosterhoff, die gaarne hunne talenten in dienst stelden der hulpvaardigheid; dat hun moeite in ruime mate moge beloond worden, wenschen we hun van harte toe. WYMBRITSERADEEL Van den 1 tot en met 7 Mei 1903. GeborenGrietje, dv. Jouke Huitema en Minke Gnossen te Hommerts Bauke, zv. Siebren Tijmstra en Durkjg van der Laan te Nijland Martina, dv. Fop- pe Klijnstra en Afke Vos te Jutrijp Evert, zv. Corne lis Pruiksma en Foekje Couperus te Woudsend Ger- ben Wiebe, zv. Ate Atsma en Johanna Zjjlstra Frans, zv. Harmen Schraa en Hendrikje Roeda, beiden te Uitwellingerga Akke, dv. Reinder Siemensma en Jente de Heij te Westhem Jan, en Utje Twijnstra te Scharnegoutum Annigje, dv. Gerben van der Meer en Grietje Kramer te Heeg Wopke, zv. Tjeerd Abma en Akke Nawijn te Gauw Een zoon buiten echt. Gehuwd Hans van der Meer van Warga met Alida van der Weij van Woudsend Bauke de Jong van Heeg met Catharina Maria Melein van Hommerts Sijbren Breenwsma van Oosthem met Jeltje Wouda van IJ 1st Meije Flapper van Heeg en Grietje van der Werf te Idzega. OverledenSikke Goinga 33 jr., wedn. van Pietje Rekker te IJsbrechtum (overl. te Sneek) Twee leven loos aangegeven kinderen Hiltje Schaafsma 60 jr., echtg. van Anne Stellingwerf te Hommerts (overl. te Sneek). r t i g I f I 4. 3.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 2