MUM- EJ AIIVERTENTIEBLAi» HILDEGARD. IWIl SM B 018TWEÏ. Woensdag 13 Mei 1903. 68e Jaargang. No.; 38. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Tabak, Suiker, Drank. FEUILLETON. - - 26) Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. - wel ervaren in! Zingt ge of bespeelt ge een instru ment? Ik zing een beetje en speel juist genoeg om mijn gezang te kunnen begeleiden. Dan krijgen we straks ook wat van u te hooren, niet waar? Daarbij keek Rena hem zoo vriendelijk aan, dat hij in verwarring geraakte en slechts kon antwoorden meteen zwpgend hoofdknikje. Zeer lief droeg Rena nu twee liederen van Schumann voor: «Der Nussbaum» en «Allnachtlich im Traume.» Manfred was in een vensternis gaan zitten en ge noot dubbel bij het zien en het hooren van zijn nicht. Eerst toen zij ophield, schrikte hij op uit zijn droome- rijen; hij stamelde een woord van dank, on nam ver volgens op verzoek zelf plaats aan het instru ment. Zijn vingers gleden eerst een paar maal over de toetsen en toen zette hij met klankvolle stem het Molenaarslied van Schubert in. Hij wist gevoel te leg gen; zoowel in zang als in begeleiding; toen het lied eindigde met de woorden: »Sag’ Bachlein, liebt Sie mich?« oogstte hij dan ook stormachtigen bijval. En zoo komen wij nu pas te weten, dat onze Manfred een echte kunstenaar is! riep gravin Órlowsky. Het is een genot je te hooren zingen! Waar heb je zulk een goede muzikale opleiding genoten? Ik had te Madras een uitstekenden onderwijzer, en bovendien had mijn goede moeder veel liefde voor muziek. Een zacht rood kleurde Rena’s wangen en haar oogen glinsterden, terwijl zij zeide: Nu zullen wij u zeker nog menigmaal verzoeken om een lied voor ons te zingen. Voortaan zal ik maar zwijgen mijn kinderlijk gezang kan toch uw oor deel niet doorstaan. O Rena, zeg dat'niet! Ge weet niet met hoeveel genoegen ik naar uw zang heb geluisterd. Als tante het goed vindt, moesten wij dikwijls samen muziek maken, ja, we moesten eenige duetten instudeeren. Sedert dien avond werden de bezoeken van den jongen Römer nog menigvuldiger. Rena begroette hem altijd met vreugde, als hij kwam om met haar muziek te maken en als zij daarmee bezig waren, was zij altijd vol ijver en belangstelling. Gold die belang stelling alleen de muziek, of gold ze gedeeltelijk ook Manfred Soms hoopte hij dit, op andere tijden vreesde hij het tegendeel; het lag niet in Rena’s aard hare gevoelens te toonen, zoodoende bleef hij voort durend in het onzekere. Zoo werd de arme Manfred in dien tijd aanhoudend geslingerd tusschen hoop en vrees. De brieven, die hij in die dagen aan zijn vader zond, handelden bijna over niets anders dan Rena Or- lowsky. Het was een geluk, dat hoofd en hart van mr. Beatcher niet bezig gehouden werden door verliefde droomerijen en dat hij de belangen van het «huis Römer» als zijn eigene behartigde. Somwijlen vermaande hij echter Manfred op vaderlijken toon met de woorden Jonge vriend, zoo kan het niet blijven gaan, op die manier raken wij geheel uit den goeden koers Manfred kleurde dan en zei met een zucht Gave God, dat wij al behouden in de haven waren. Zoo geslingerd tusschen hoop en vrees verliep voor hem de winter. Deze was bijna ten einde; de wind, die op zekeren dag waaide, was zoel en Manfred moest zich geweld aandoen om in het kantoor over de dikke boeken gebogen te blijven zitten, terwijl hij bij die droge cijfers telkens aan bruine lokken en schitterende lieve oogen moest denken. Daar werd hem een brief gebracht. Elke onderbreking ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. den toestand, dat de Brusselsche Conventie eerst na langdurige beraadslagingen een wei nig orde in den chaos wist'te brengen. Re- geeringen bv. geven belangrijke premiën, en, daardoor gesteund, worden in enkele landen massa’s suiker door de suikerkartels (trust van fabrikanten) goedkooper naar ’t buitenland ge ëxporteerd dan de suiker hun aan produceeren kost. Zeer vele Kamerleden waren tegen accijns verlaging, terwijl ook velen voor een flinke verlaging waren, daarbij wijzende op ’t belang der uitbreiding van de comsumptie van een zoo gezond voedings- en genotmiddel als de suiker. Die uitbreiding is een der voordeelen, welke uit de afschaffing der suikerpremiën kun nen voortvloeien en een van de bedoelingen der Brusselsche Conventieen het meerder gebruik kon 't verlies voor de schatkist com- penseeren. Gewezen werd, door voorstanders van groote accijnsverlaging, op ’t gevaar van smokkelarij aan de Duitsche en Belgische gren zen, indien de accijns cp f 27 bepaald blijft of op f 24 wordt gesteld, nu de accijns in Duitsch- land tot 14 mark t 8.40) is teruggebracht en in België op 15 francs nog geen f7.50) staat bepaald te worden. Er waren leden, die vermindering tot f 20, ja, tot f 18 voorstonden. De leden, die de verlaging afkeurden, meen den dat ons land niet voor overstrooming met vreemde suiker behoefde te vreezen, daar on ze suikerfabrikanten de beetwortels goedkoo per kunnen betrekken dan de buitenlanders, omdat onze landbouwprodukten, wegens het niet-heffen van graanrechten, goedkooper zijn. We zullen zien, wat van dit ontwerp terecht komt. Doch wat ook gebeure, we hopen wel dat suiker meer dan thans een volksvoedsel worde. Wat de tabaksbelasting betreft, deze is nog niet ingediend bij de Tweede Kamer, doch krachtig wordt er door de sigaren- en tabaks fabrikanten tegen geijverd. O. a. hebben alle Eindhovensche fabrikanten een request opgezon den aan de Kamers, waarin tegen de bedoelde verhooging ook de volgende argumenten wor-, den aangevoerd: »Dat de tabakshandel en tabaksindustrie zoo ingeweven zijn in de welvaart van het gehee- le Nederlandsche volk, dat zonder die welvaart door jarenlange inspanning van handelaars, fabrikanten en werklieden verkregen, te knak ken, de toepassing van belasting onmogelijk HOOFDSTUK XII. Vervolg. Als hij dan de villa naderde, ging hij wel aarzelend voort, vreezende dat Rena niet thuis zou zijn, beden kende ook hoe hij het zou aanleggen om een antwoord te krijgen op de vraag: Bemint zij mij ook? Of ben ik voor haar niets anders dan een neef. Helaas, tot heden had hij nog geen enkel bewijs van haar genegenheid. Manfred was niet verwaand, niet ijdel; met dames had hij nog weinig omgegaan, en zoo legde hij menigmaal iets in zijn nadeel uit, wat een ander misschien ten zijnen gunste zou uitgelegd heb ben. Ook nu weer stapte hij tegen den avond in diep ge peins verzonken naar de villa, die voor hem zooveel aantrekkelijks verborg. Hij schelde aan en nu werd de deur geopend door dezelfde kamenier, die op dien onvergetelijken avond hare meesteres van den trein had gehaald. Hij behoefde niet te vragen, of de familie thuis was, want uit den salon der gravin klonk een heerlijke so- praanstem, die juist de laatste woorden zong van Schubert’s lied: »Der Eichenwald brauset, die Wolken ziehen.« Is er bezoek? vroeg hij aan het meisje, dat zijn overjas aannam. Neen, mijnheer, ga gerust binnen, de dames zijn alleen. Met deze woorden opende zij de kamerdeur en Man fred trad binnen. Neem me niet kwalijk, tante, dat ik hier weer voor u sta, en nog wel onaangediend, zeide hij eenigszins beschroomd, terwijl hij de dames op de rij af de hand reikte. Je weet, dat we voor jou altijd thuis zijn, zeide tante Hildegard, hem met een handgebaar uitnoodigen- de om plaats te nemen. Wij hebben juist nog over je gesproken, voegde tante Brinken er bij. Rena vroeg, of wij geloofden, dat je van muziek houdt. En hoe denkt ge daar zelf over, nicht Rena? Ge looft ge dat ik van muziek houd? vroeg Manfred. Rena kleurde licht bij haar antwoord. Ik geloof het wel, al kan ik geen reden opgeven waarom ik die meening heb opgevat. Dan zal ik u maar zeggen, dat uw vermoeden juist is. Ik heb goede muziek lief als iets, dat niet van deze aarde is, als een geschenk Gods, dat ons boven alle aardsche dingen kan verheffen. Wat hebt ge dat mooi gezegd! riep Rena ver heugd. Ook ik ben van dat gevoelen. Het zou me on gelooflijk zwaar vallen de muziek te missen. Dan zijt ge stellig boos, omdat ik uw gezang heb onderbroken! Zoudt ge het niet willen hervatten? Ik zou u zoo gaarne hooren! Dat klonk als een dringend verzoek en hij stond op om de piano weer te openen. Zonder zich te laten bidden, nam zij aan het instru - ment plaats, doch voor dat zij begon, keek zij haar neef aan en zeide: Wie zooveel van muziek houdt, is er zeker ook is. Door vrijheid van handel en fabrikaat heb ben de Nederlandsche tabakshandel en -indus trie zich weten op te werken, tot het hooge standpunt dat zij thans innemen, en dat hen maakt, tot één der bloeiendste takken v<#i nij verheid, die aan duizenden en duizenden brood verschaft, en algemeene welvaart verspreidt, van de groote steden in ons vaderland, waar de omzetten in dit artikel millioenen beloopen, tot op de kleinste plaatsen,, waar het den werkman ruim loon verschaft, want er zijn weinig of geen plaatsen in Nedefland, waar niet, hetzij in het groot of in het klein, siga renfabrieken of tabakskerverijen bestaan.” Als bewijs h»e de tabaksindustrie zich in ons land heeft uitgebreid, worden in het request de vergelijkende cijfers aangehaald van de pro ductie onzer koloniën: In 1885 bedroeg de totale oogst 234,711 pakken, in 1901 was leze 551,897 pakken. Door adressanten wordt er op gewezen, dat het aantal personen, die in de tabaksnijver heid werkzaam zijn, 23,564 bedraagt, waarvan bij de heffing van cijns op tabak de helft der betrokkenen de kans beloopen werkeloos te worden. Ten slotte worden als redenen, om niet op de verhooging van belasting in te gaan, aan gehaald de woorden uit den aanhef der alge meene beschouwingen: »Het doel der herziening van het tarief van invoerrechten is, gelijk bij de troonrede van 1901 werd aangekondigd, in de eerste plaats versterking van ’s Rijks inkomsten. Bij die her ziening zal tevens worden gestreefd naar be vordering van den nationalen arbeid.” We zullen atwachten, wat er van deze belas ting komt, doch er zal een heele verandering in onzen rookijver komen en vooral de sigaren zullen minder gebruikt worden, daar ’t pijpje in elk geval veel goedkooper is. En juist ’t min der sigarenverbruik is een groote schadepost voor de fabrikanten. Is toch bij tabak slechts een klein deel van den prijs op rekening van ’t arbeidsloon te stellen, bij sigaren is ’t loon van veel grooter invloed op den prijs. immers geen dames, die rooken het invoer recht op tabak, dat thans een onbeduidend centje bedraagt, vrij aanzienlijk maken. Begrijp eens aan, wij, Nederlanders, zullen dus ook, evenals de Duitscher en de Brit, dure tabak moeten rooken. Wij, Nederlanders, de harts tochtelijkste rookers van de gansche aarde, die vijf- a tienmaal meer tabak per hoofd- gebrui ken dan vele andere volkeren, die meer dan ’t dubbele gebruiken der Belgen en Duitschers, na ons de grootste rook-amateurs. De Neder lander, die op sommige vreemdelingen den in druk maakt, alsof hij met een pijp aan gebo ren werd, zal zich moeten matigen in ’t roo ken We zullen in ’t kort nagaan, wat men tegen de nieuwe wetten heeft. Vooreerst ’t gedistilleerd: Er is geen ver sterking der middelen noodig, zeiden vele Tweede Kamerleden; de dienst 1902 gat 16 ton als batig saldo en men mag nu nog meer dan een millioen overschot verwachten voor eventueele andere kredieten dan die voor uit voering van de Beroepswet, de Hinderwetten en ’t Technisch onderwijs. Velen noemden deze accijns een belasting op de zonde en im moreel handelt de Staat, die uit zonde geld slaat. Dan werd tegen ’t voorstel aangevoerd lo. ’t Rijk wordt nog meer afhankelijk van den drank2o. de verhooging komt hoofdzakelijk ten laste van de mingegoeden; 3o. er zal aan de I)uitsche grenzen meer gesmokkeld wor den 4o. er zal veel drank vervalscht worden ten nadeele der volksgezondheid 5o. men meet op andere wijze geld zien te krijgen. (Aange raden werd bv.: herziening van de Vermogens belasting door ’t minimum van f 13.000 op f 10.000 te brengen; of ’n tabaksbelasting; of beter toezicht bij aangifte van successie-belas- ting; of verhooging van deze belasting; of men wilde de verlaging van den suikeraccijns met de verhooging van den drankaccijns tege lijk laten vervallendus overvloed van raad Een en ander vond tegenspraak. Sommige leden wezen nog op ’t veelvuldig gebruik van brandspiritus als drank. Nog waren er ook, die den bieraccijns wilden verhoogen, zoodat er naar alcoholgehalte evenveel voor betaald werd als bij gedistilleerd. De reden voor de vermindering van f 3 per 100 KG. accijns op suiker is in korte woorden moeilijk uit te leggen. De beetwortelsuiker- industrie verkeert in Europa in zoo’n vreem- De Nederlandsche staats-huishouding is in de laatste jaren duurder, veel duurder gewor den. Er zijn wetten veranderd, nieuwe wet ten gemaakt, die den minister van financiën noodzaken, voor een veel gevulder schatkist te zorgen. Nu is ook voor ’t inkomen van gelden ge zorgd, want ook de belastingwetten werden belangrijk gewijzigd en de Vermogens- en de Bedrijfsbelastingen ingevoerd. Doch de regee- ring acht zich financieel nog niet sterk genoeg en wenscht toevloeiing uit ruimer bron van enkele belastingen. Nu is dit altijd een lastige kwestie. Is geld uitdeelen reeds een moeilijke zaak en maakt men daarbij behalve blijde, ook ontevreden hartengeld eischen is nog moei- lijker, want dan maakt men in ’t geheel geen blijde harten. Bovendien is de Nederlander, die zich gaarne bij ’t oude houdt, vooral op ’t punt van belastingen, en dan vooral als er van nieuwe en grootere lasten sprake is, erg con servatief. Waar moeten nu nieuwe gelden gevonden worden? Want de rijksregeering, die midde len moet hebben voor de Beroepswet, de Hin derwetten, ’t Technisch onderwijs en wat er nog meer zal komen, mag wel zorgen, zelf een ruime beurs er op na te houden; dan is er ook mogelijkheid, de klagende gemeenten op het stuk van geldmiddelen op een gezonder stand punt te plaatsen. Doch welke richting zal men uit? Zware invoerrechten? Wel heeft minister Pierson deze rechten iets krasser gemaakt, doch de meeste Nederlanders zijn tegen hooge invoerrechten, zijn geen protectionisten. Minister Harte wil thans vooreerst, in ver band met 't geen op de suikerconterentie te Brussel besloten is, den suikeraccijns met f 3 per 100 k. g. verlagen, om daardoor tegemoet te komen aan de klachten der suikerfabrikanten, die landbouw- en transportbelangen in hun re quest ter dege laten gelden. Daartegenover wil deze financier den accijns op gedistilleerd, die reeds zeer hoog is, van f 63 op f 70 per HL. brengen en zoodoende nog meer de rijksinkomsten doen steunen op de jeneverflesch. Verder wil zijne excellentie, tot schrik van alle Nederlanders van ’t mannelijk geslacht boven de ruim zes jaren, in ons land zijn U RA NT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1