I Binnenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Kantongerecht te Sneek. Zitting van Woensdag 20 Mei 1903. Kort nieuws uit het buitenland. Oranje' in i me nie ma dal In< gei dé; me he m< ar bar hm dn JO 19. voren, nis. 20. ve w< zei Pi: Na gr' ge’ mj ste en ge’ las Chamberlain zei op een vraag, dat hij zelfs over een half jaar nog niet zou kunnen zeggen, hoeveel schadevergoedingen er in Transvaal en den Vrijstaat gevraagd worden. Balfour en Chamberlain sturen voort in de richting van een speciaal tolverbond tusschen Engeland en zijn Koloniën met een laag tarief onderling en hooge rechten voor andere landen. V( SC kt g< gi bi Wi g< 01 ha sb gc Vi zo de he dc va vii De dader werd door de politie, naar het bureau in de Ferdinand Bolstraat overgebracht. Onder leiding van den commissaris van politie, den heer van der Wielen, werden de kogels alle opgespoord. De oorzaak van de daad wordt toegeschreven aan het feit, dat vader en zoon, die samen in zaken zijn, niet met elkaar overweg konden. Men zou zelfs meerma len hebben opgemerkt, dat de vader den zoon harde verwijten deed omtrent het financieel beheer van de zaken. Het geval verwekte nog heelwat opschudding in de buurt. De 23-jarige Taeke K„ nachtstoker bij de Nederl. Tramwegmaatschappij te Bolsward, die terecht stond voor «het door schuld doen ontstaan van gevaar voor het verkeer door stoom vermogens en tegen wien daarvoor 1 maand hechtenis werd gevraagd, is Woensdag jl. door de Rechtbank te Leeuwarden veroor deeld tot 1 maand gevangenisstraf en ontzet ting van het recht tot uitoefening der betrek king van machinist voor den tijd van 5 jaar. Thans is bekend geworden, dat in ’t district Van, (Aziatisch Turkije, ten Z. van Russisch Kaukasië,) een stad van plm. 2000 inwoners, waaronder 700 Armeni ërs en ’t garnizoen, door een aardbeving is vernietigd. Alle menschen kwamea om. In den omtrek vielen meer dan 400 huizen in puin. Het bouwen van de stichting «Wilhel- minaoord« te Sint Nicolaasga, waarop laagste inschrijvers waren de heeren N. P. Molenaar en J. van der Veen Jr. alhier, voor f 55.690, is niet aan genoemde aannemers gegund, aan- gezien deze inschrijving boven de raming was. Het werk zal nu in eigen beheer worden uit gevoerd. Voor Danie Theron, den beroemden verkenner en treinvernieler uit den Boerenkrijg, wil men te Johan nesburg een standbeeld oprichten. (Dit zal wel niet naar den zin van Engeland zijn!) Drama te, Rotterdam. Op de Nassauhaven O. Z. no. 20, eerste verdieping, woont de koopman en makelaar in schepen J. H. Reymer, die door de rechtbank ver oordeeld was tot betaling van f 200 proceskosten, aan do be'aling waarvan hij niet had voldaan. Dientenge volge was zijn boedel aangeslagen en zou gisteren de executoriale verkooping plaats hebben door den deur waarder J. van Noort. Zoover is het intusschen niet ge komen, want eergisteravond werd het geld betaald door een paar kennissen, medelijden hebbende met zijne vrouw en zeven kinderen. Ambtshalve begaf daarom de deurwaarder zich gister morgen naar de woning van Reymer om dezen aan te zeggen, dat de verkooping niet zou doorgaan, daar de schuld voor hem door anderen al was betaald. En op schriftehjke volmacht was bovendien gisteravond reeds de over den boe lel aangestelde bewaarder vertrokken, zoodat er eigenlijk voor Reymer geen reden was over de komst van den deurwaarder gistermorgen opgewon den te zijn. Maar bij den ongelukkige hadden zich in den laat- sten tijd sporen vertoond van gekrenkte geestvermo gens en vannacht openbaarden zich de gevolgen. Terwijl het geheele huis in diepen rust verkeerde voorzag Reymer zich van het noodige gereedschap en spijkerde hij de straatdeur dicht e, e tals zijn voor kamer, tengevolge waarvan de bewoners der 2e verdie ping, evenmin als zijn eigen vrouw en kinderen het huis konden verlaten. Eerst nadat de beletselen van de straatdeur waren verwijderd, gelukte dit den bo venbewoners, en R’s huisgenooten, zijn vrouw en kin deren, slaagden er gisterenmorgen om 10 uur in ’thuis te ontvluchten over het dak, daarin door de buren ge holpen. Tot zoover had R. zich tot lijdelijk verzet be paald, maar actief zou hij beginnen op te treden, toen de deurwaarder van Noort even later zich aan de wo ning kwam vervoegen, om zich van den hem opgedra gen last te kwijten. Heel onheusch werd hij daar ont vangen, want R. dreigde met een kogel zoo hij zijn woning durfde naderen. Deurwaarder van Noort veHiet het huis en bleef op straat in de nabijhei 1, na eerst de politie gewaarschuwd te hebben. Want R. vertoonde zich nu weldra voor het opgeschoven raam, waarvoor hij een aantal beeldjes had opgesteld en zoo meer, en toen in eens zich voorover buigende uit het raam uitschreeuwende: «In naam van de rechtbank te Feijenoord zal ik mijn conclusie stellen,” schoot hij een met 6 patronen geladen revolver in het wilde op de straat af. Briefjes, met allerlei onzin volgeschreven, werden door hem vervolgens op straat gegooid en een ieder, die durfde naderen, werd met schieten bedreigd. Telkenmale als zijn revolver leeg was, werd het wapen opnieuw geladen en weer afge schoten. De koperslager M. de K., wonende Nassauhaven, die in dien tijd daar toevallig aan kwam loopen, kreeg een schot in zijn linkervoet en werd per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. Om halfdrie kwam schriftelijk bevel, dat R. uit zijn woning moest worden verwijderd. Den Inspecteur J. H. van Ingen, bijgestaan door een bewaarder en gevolgd door een paar politieagenten, gelukte het de kamer van R. binnen te dringen van de zijde der alcoof. Daartoe waren eerst een paneel en de spijkers uit de deur verwijderd. Met een mes in de eene hand en een bijl in de andere, stond R. midden in zijn kamer, doch voor dat hij met deze wapens iets kon uitrichten, was hij reeds door den heer van Ingen en den bewaarder gegrepen. Een poging om nog fluks een op tafel liggende geladen revolver te grijpen, mis lukte hem. Eenmaal in handen der politie, ging hij kalm mee naar het politiebureau aan de Nassaukade, waar hij nu voorloopig onder toezicht is. De waanzinnige is ter observatie naar het Zieken huis overgebracht. Klaas v. <1. M., vroeger tramchef te Veenwouden, door de Rechtbank te Leeuwar den voor verduistering veroordeeld tot 9 mnd. gevangenisstraf, van welk vonnis voor ’t Hof aldaar bevestiging werd geëischt, is Donder dag tot de in eerste instantie opgelegde straf verooadecld. Zooals bekend is, komt de tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht bij de uitvoering van het vonnis in mindering. Het Hof overwoog, dat de bewering van den verdediger, dat beklaagde zichzelf zou hebben bestolen, als hij het feit had gepleegd, niet opgaat, daar toch uit de verklaring van den heer Hamelink is gebleken, dat het niet vaststaat dat de verduisterde f 40 door bekl. had moeten worden vergoed. Rampen. Op de Schelde, ongeveer op de grens van Nederland en België, zijn twee stoombooten met el kaar in aanvaring geweest. De Engelsche «Hudders field*, van Antwerpen naar Grimsby werd in den grond geboord door de Noorsche »üto«, van Rotterdam naar Antwerpen. De bemanning en een deel der pas sagiers van de Engelsche boot redden zich op de «Uto», doch 26 passagiers, die in ’t voorste deel der «Hud dersfield» sliepen, zijn gedood, waarschijnlijk verplet terd door de ingedrukte ijzeren platen van den voor steven. Al de passagiers waren arme Gallicische landverhuizers, die zich te Liverpool naar Amerika zonden inschepen. De overgebleven reizigers missen bijna allen een of meer bloedverwanten en ook hun schamel bezit. Ook is Woensdag op de Warthe, een zijrivier van den Oder (Oost-Duitschland) een boot met 45 kinderen gekanteld. Elf kinderen en de veerman verdronken. Op het verzoek van het Bestuur der Groning- sche Tentoonstelling van Nijverheid en Kunstindustrie aan het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie, om op de terreinen der Tentoonstelling een hulp-post- en telegraafkantoor te willen inrichten, is gunstig beschikt. Een gebouwtje wordt voor dezen dienst ingericht. H. M., 18 jaar, smidsknecht te Sneek, idem alsvoren, eene boete van f 1,50 subs. 2 dagen hechte nis. 21. Turkije moet in Macedonië reeds ruim 3000 verdach te Bulgaren hebben gevangen genomen, terwijl de her vormingen zijn uitgesteld. Ook in Albanië talrijke ar restaties. Dit beteekent dus een zee van lijden van duizenden menschen. Uit Brussel meldt een telegram, dat van die gevan genen velen «verdwijnen.* Zoo b.v. op 15 en 16 Mei 168 christenen. (Als dit zoo is en ’t bericht waar is, dat alle christenen boven de 14 jaar in de gevangenis sen verdwenen, dan wordt er wat geleden en ge moord!) BOLSWARD. Tentoonstelling. Bij den Burgemeester alhier, Voorzitter der Afd. «Bols ward» van de Friesche Maatschappij voor Landbouw en Veeteelt, is ontvangen een prach tige groote Zilveren Medaille, geschonken door H. M. de Koningin-Moeder, voor de in Aug. hier te houden tentoonstelling. Op het uitgestrekte terrein van de groote Gro- ningsche tentoonstelling van Nijverheid en Kunstindu strie zal behalve lokaliteiten voor brandweer, douane en voor de pers ook een gebouwtje ingericht worden voor een pulitie-post onder een inspecteur van politie. Om eenheid en regelmaat te krijgen in het werk van de verschillende jury’s van de Groninger Tentoon stelling van Nijverheid en Kunstindustrie zal er be noemd worden een algemeenen voorzitter en een alge- meenen rapporteur der jury’s, die de werkzaamheden der verschillende jury’s zullen leiden en samenvatten. Onder de plechtigheden, waarmee de opening Bij de heden gehouden zitting van het Kantonge recht, gepresideerd door den Kantonrechter, den heer Mr. K Klein, werden de volgende vonnissen gewezen: 1. A. W., 61 jaar, arbeider te Heeg, wegens het verkoopen van sterken drank in het klein, zonder vergunning, en tevens wijl hij sterken drank heeft toe gediend aan personen beneden 16-jarigen leeftijd in een tent op de IJsbaan van de Wegsloot, onder Heeg, op 21 Januari 11-, eene boete van f 5,subs. 1 dag hech tenis en 2 boeten elk van f 10,— subs. 3 dagen hechte nis voor iedere boete. 2. H. S., 39 jaar, vrouw van J. V., koopvrouw te Sneek, wegens overtreding der Leerplichtwet, werd ontslagen van rechtsvervolging. 3. Th. Z., 52 jaar, arbeider te Wolsrim, idem alsvo ren. eene boete van f 0,50 subs. 1 dag hechtenis. 4. C. G., 23 jaar, kapitein van het motorschip «Stad Sneek* te Sneek, wegens het op noodeloos pijn lijke en kwellende wijze vervoeren van kalveren, eene boete van f 8,subs. 3 dagen hechtenis. 5. H. E, 22 jaar, boerenknecht te Sneek, idem als voren, eene boete van f 5,— subs. 2 dagen hechtenis. 6. P. W., 51 jaar, te Sneek, idem alsvoren, eene boete van f 5,subs. 2 dagen hechtenis. 7. G. K., 21 jaar, kermisreiziger te Sneek, idem alsvoren, eene boete van f 5,— subs. 2 dagen hech tenis. 8. C. S., L9 jaar, gezagvoerder op de motorboot «Lo- dewijk* te Bolsward, wegens het. niet zorgdragen dat aan weerszijden van den steven dier boot, de namen van de boot en den gezagvoerder, in letters ter grootte van 7 cM. voorkwam, eene boete van f 5,— subs. 2 dagen hechtenis. 9. J. R., 41 jaar, melkrijder te Hommerts, wegens het rijden met een te zware vracht, in verhouding tot de breedte der wielbanden, eene boete van 7,— subs. 3 dagen hechtenis. 10. G. H., 41 jaar, melkrijder te IJsbrechtum, idem alsvoren, eene boete van f 7,subs. 3 dagen hechte nis. 11. O. v. d. W.. 64 jaar, arbeider te Greonterp, wegens het loopen langs de spoorbaan der H. IJ. S. M., eene boete van f 5.subs. 2 dagen hechtenis. 12. J. H. de J., 19 jaar, koopman te Oudega (H. O. N.), wegens het rijden met een door honden ge trokken kar door de bebouwde kom van hot dorp Woudsend, op welke kar bekl. als geleider, strijd met de verordening, had plaats genomen, eene boete van f 1subs. 1 dag hechtenis. 13. Sj. P., 47 jaar, veehouder te Oosterend, we gens het harder dan stapvoets rijden door de kom van het dorp Scharnegoutum, eene boete van f 2,subs, 1 dag hechtenis. 14. W. E., 22 jaar, werkman en P. C., 16 jaar, sla ger, beiden te Gaastmeer, wegens het zoeken naar eie ren van kievitten zonder vergunning van den eigenaar of rechthebbende, ieder eene boete van f 3,— subs. 2 dagen hechtenis. 15. J. S., 50 jaar, sjouwerman te Sneek, wegens openbare dronkenschap, bij le herhaling 4 maal ge pleegd, 4 hechtenisstraffen van 3 dagen elk. 16. B.v. IJ., 23jiar, polderwerker te Witmarsum, idem alsvoren, bij 2e herhaling gepleegd, eene hechte nis van 5 dagen 17. N. P., 26 jaar, pakjesdrager te Sneek, idem als voren, bij 7e herhaling geploegd, eene hechtenis van 3 weken en opzending naar eene Rijkswerkinrichting voorden tijd van 3 maanden. 18. A. G. de L„ 25 jr., schippersknecht te Balk, idem alsvoren, tevens wegens het opgeven van een valschen naam, voor sub 1“ eene boete van f 1,50 subs. 2 dagen hechtenis en voor sub 2" eene boete van f 15,subs. 10 dagen [hechtenis. A. Z 19 jaar, straatmaker te Sneek, idem als- eene boete van f 1,50 subs. 2 dagen hechte- Lord Milner gaat dezen zomer naar Europa. Mis schien voor goed In de Fransc.he Kamer verdedigden de ministers Combes en Pelletan zich tegen beschuldigingen in een paar bladen, als zouden zij zich door omkooperij verrijkt hebben. ’t Op «affaires* beluste Parijsche publiek krijgt waar lijk te veel in eens te «genieten*. SNEEK. Aan de Woensdag jl. alhier ge houden paardenmarkt waren aangevoerd 80 tuigpaarden, 140 werk- en slachtpaarden, 8 veulenstotaal 228 stuks. Prijs: le soort f 300 tot f 500; 2e soort f 80 tot f 200 3e soort f 40 tot f 70. De handel was traag. De heer F. Hoogland, onderwijzer aan school no. 3 alhier, staat no. 1 op de voor dracht voor onderwijzer aan een school met uitgebreid leerplan te Zutfen. der Groote Tentoonstelling te Groningen 15 Juni a. s. gepaard zal gaan, neemt een voorname plaats in een groote fakkeloptocht van Groninger corporaties, die ’s avonds door de straten der stad zal trekken en ver volgens op het tentoonstellingsterrein voor de autori teiten zal defileeren, waar de welbekende liedertafel Gruno een tweetal nummers zal ten beste geven. Vanaf Maandag j. 1. is de nachtdienst Lemmer Amsterdam en de dagdienst Amsterdam—Lemmer der Neder 1. Tramweg Maatschappij en Holland-Friesland- Lijn met de salonbooten Heerenveen en Bolsward al leen op werkdagen weder ingelegd. Een moord. De justitie van ’s Hertogenbosch is Woensdag naar Well, gemeente Bergen in Limburg, vertrokken, ten einde een onderzoek in te stellen naar een aldaar Dinsdagavond gepleegden moord op J. Schreurs, jagermeester van het kasteel te Well, waar van de dader, naar men verneemt, onbekend is. De dubbele moord te Berkel. De instructie tegen Uyttenboogaart, verdacht met betrekking tot den dub belen moord te Berkel, is gesloten. De verdachte is thans naar de openbare terechtzitting verwezen. Te Heerenveen is eene vergadering gehouden van vischhandelaren uit de provinc ën Friesland en Overijsel, waarin besloten werd gezamenlijk aan te dringen op een nieuwe wet op de visscherij, vooral ter bescherming van de kleine visch. Men wilde, ter bevordering van de visehtijkheid der wateren, onderling overeenkomen om geen visch, behalve baars, aan te koopen beneden een te bepalen gewicht, doch men kwam niet tot een besluit, wijl men niet genoeg het oordeel van de vis- schers dienaangaande kende. Door Ged. Staten van Friesland is bepaald, dat de verkiezing van twee leden der Prov. Staten in het kiesdistrict Dokkum in de plaats van den heer P. G. Oberman, die ontslag genomen heeft, en wijlen den heer L .1. Visser zal geschieden op Donderdag 11, de stemming zoo noodig op Dinsdag 23 Juni en de her stemming zoo noodig op Zaterdag 4 Juli a. s. De anti-rev. kiesvereeniging «Nederland en Oranje* te Dokkum heeft als voorloopige candidaten gesteld de heeren mr. J. J. Croles en D. Lautenbach te Leeu warden, S. Sijtsma te Aalzum en Runia te Berlikum, Te Zaandam zijn 30000 KG. hooi, toebehooren- de aan den heer J. de Boer aldaar, in vlammen opge gaan. Oorzaak was dat een drietal vijfjarige knaapjes een brandend stuk papier tegen den voorraad lieten waaien; gelukkig was alles verzekerd. Gevaarlijke heeren. J. F. K., verdacht van diefstal met braak, en F. H., vei dacht van het vervaardigen en uitgeven van valsche rijksdaalders, zijn ontsnapt uit het Huis van Bewaring te Arnhem. Zij zijn tot nu toe niet opgespoord. Een hert gevangen. De landbouwer H. Havekotte, onder Diemen, had gisterochtend een buitenkansje. Achter zijn woning komende bemerkte hij dat een jong hert met een groot deel van zijn lichaam in de mestvaalt beklemd zat. Hoe het daar is gekomen, voor wie of wat vluchtende, het den noodlottigen sprong op de mestvaalt had gedaan, kon het niet vertellen. Boer Havekotte bevrijdde het dier uit zijn netelige positie en zette het op stal. In het vermoeden, dat het dier ontvlucht is uit het hertenpark op het Loo, is een telegram aan H. M. de Koningin gezonden. Zaak Hugenholtz. Gistermorgen wees de Haarlem- sche rechtbank vonnis in de zaak van het Kamerlid F. W. N. Hugenholtz, beklaagd van opruiing, en ver oordeelde hem tot gevangenisstraf voor den tijd van één maand. De eisch was een jaar. Treurig. Het lOjarige dochtertje van M. Schraal op Urk, dat bij hare grootmoeder te be l lag, is vrij plot seling gestorven. Het kind was schijnbaar gezond gaan liggen, had den vorigen dag kleine bezigheden verricht, druk gespeeld en was daarna ontkleed en op bloote voeten naar grootmoeder gegaan. In den vroegen mor genstond zeide zij dat ze ging sterven, en dat ze haar zusters, die met Pinksteren op Urk zouden komen, niet zou zien. Heden morgen moest de oudste zoon van Schraal vertrekken om ingeljjfd te worden bij de Nat. Militie en nam onder diepe droefheid afscheid van zijn doode zusje en overige huisgenooten. Tusschen vader en zoon. De handelaar in oud papier, H. L., loste gisteravond, te ongeveer half elf, zonder dat iemand hem hiervan kon terughouden, een vijftal schoten van straat af door een vensterruit van de bel étage van het perceel no. 75,2de Jan Steenstraat te Am sterdam, waar zijn zoon woont. De gordijnen in de ka mer waren neergelaten, rtiaar toch schijnt L. niet geheel zonder doel te hebben geschoten, althans in de scha duw van iemand, die zich op het gordijn afteekende, moet hij die van zijn zoon hebben herkend, zoodat hij zou uitgeroepen hebben: «Daar zit hij!* Er bestond evenwel niet veel kans voor treffen, daar de revolver geheel schuin naar boven gericht moest worden, zoodat zelfs een der kogels in het plafond te land kwam. Op het knallen der schoten snelde de buurman, de schoenmaker B. Grashoff, qogenblikkelijk naar buiten. Hij raapte dadelijk het wa^n op, dat intusschen op den grond was geworpen, en greep denman beet. Op hetzelfde oogenbllk kwam ook de zoon naar buiten, welke ook door Grashoff werd gegrepen, om te ver hinderen, dat deze zijn vader zou te lijf gaas. R. P., 44 jaar, arbeider te Grouw, idem alsvo ren. eene boete van f 1,50 subs 2 dagen hechtenis. 22. D. L.28 jaar, schippersknecht te Uitwellinger- ga, idem alsvoren. eene boete van f 1,50 subs. 2 da gen hechtenis. 23. Th. de H., 57 jaar, koopman te Sneek, idem alsvoren, eene boete van f 6,subs. 3 dagen hech tenis. 24. Fr. T„ 34 jaar, suikerwerker te Sneek, idem alsvoren, eene boete van f 3,— subs. 2 dagen hechte nis.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 2