I Binnenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Kort uteuws uit het buitenland. I 1 »Ge zijt een f f B S: C A di n: d. fi n e di 1c di ai di g< 3 d o Marokko. Naar men weet werd onlangs de gouver neur Jonnart en zijn eskorte danig lastig gevallen door verraderlijke Marokkanen. Dit eischte voldoening. Gisteren van half zes tot half negen werd de oase van Figuig, waar 15000 menschen wonen, gebombardeerd. De Franschen waren sterk 3500 man en 4 batterijen. Op 1200 Meter afstand wierp men met melinietbom- men. Den vijand werd gelegenheid gegeven, voor de Ramp. Een vreeselijke botsing heeft plaats gehad tusschen twee stoombooten nabij Marseille, ’t Eene schip, de Libau, zonk in diep water, terwijl ’t met alle geweld stoomde o.n nog de kust te bereiken. De ma chines sprongen zeer waarschijnlijk onder water. Er waren 200 (of 240) passagiers aan boord, waarvan wel de helft omgekomen zijn. Transvaal. Tegen 20 Juni heeft Louis Botha de burgers van oud-Transvaal te Heidelberg samenge roepen. Daar wil hij over gewichtige zaken spreken. Reizigers eerste klas. De Koning van Italië komt 16 Juli (18 Juli is de Fransche nationale feestdag, de Bastille-dag) te Parijs en in November, denkelijk 15 November, te Londen. President Loubet zal 25 September naar Rome gaan en geen bezoek aan ’t Vaticaan brengen, zegt een Italiaansch blad. Ook de Czaar van Rusland komt te Romedoch de datum is nog niet bepaald. Pretoria, 8 Juni. Tengevolge van den niet-officieelen tegenstand tegen het verleenen van gemeentelijk kies recht aan de gekleurde bevolking, zal de regeering een wijziging aanbrengen in het ontwerp der gemeen telijke ordonnantie, waarbij het kiesrecht beperkt wordt tot «blanke Britsche onderdanen”, waardoor dus behalve de kleurlingen alle vreemdelingen mede uitgesloten worden van het kiesrecht. In eene gisterenavond gehouden ver' gadering van de Afdeelingder Volksbond «Ver- eeniging tegen Drankmisbruik*;, werden de Con- cept-Statuten en ’t Huishoudelijk Reglement na artikelsgewijze behandeling vastgesteld. Een bestuur werd nog niet gekozen; de hee ren, die zich voorloopig met de verschillende bestuursfunctiën belastten, werden genegen be vonden aan te blijven, totdat bedoelde Statuten door ’t Hoofdbestuur in orde zijn bevonden. Tot afgevaardigde naar de 30e Algemeene Vergadering, die dit jaar wordt gehouden te Baarn op Vrijdag 10 Juli, werd gekozen de heer W. Deinum. Rusland. Terwijl Rusland de Finnen en Polen on derdrukt, handelt ’t toch in beide gewesten ongelijk. Werd in Finland tot nu toe in ’t Zweedsch op de scholen onderwezen, thans moet dat ophouden. Te beginnen met 1904 wordt er op de Finsche scholen in de eerste drie jaren in het Finsch onderwezen, daar na in ’t Russisch. In Polen moest sedert 1880 ’t Russisch gebruikt wor den bij ’t godsdienstonderwijs der R. K. Polen. Thans is weer ’t Poolsch toegestaan. SNEEK. Op de voordracht voor een leer- aar in de geschiedenis aan het gymnasium te Groningen komt o. a. voor de heer A. J. v. d. Meulen, leeraar aan de H. B. School alhier. Ook komt de heer v. d. Meulen nog als no. 1 voor op de aanbeveling ter benoeming K S v a «Ik wil u niet van uw kind beroven! Neen, ik wil haar gelukkig maken. Dat zal mij gemakkelijk vallen, want zij bemint mij!* «Gij liegt*, bulderde thans de oude man. indringer, een gemeene Hij kon niet verder spreken. Zijn dochter opende de deur en legde haar hand op zijn mond. Beleedig hem niet, papa. Hij is een dief, maar hij is toch niet slecht. Wees nu goed, beste papa, en zeg ja en amen op onze verbintenis.* Zij trok den schilder met de hand naderbij, opdat hij haar verzoek zou ondersteunen. Ditmaal liep het af zonder Chineesche vloeken. Toch was dit het zeldzaamste avontuur, dat de zeeman ooit ergens ter wereld beleefd had. Als in een droom gaf hij zijn toestemming, zoodat de jongelieden in tegenwoor digheid van den rechter verloofd werden. De oude huis braak had op de loer gestaan, om de twee indringers desnoods te helpen verdwijnen, maar nu ging hij ver genoegd heen en zei «Ziezoo! nu komt er leven in de brouwerij.* De man had waarheid gesproken. De volgende dagen kwamen verscheidene ingezetenen der stad naar de villa, om het verloofde paar geluk te wenschen. Zij ver trokken allen met geruststelling, dat de jonge schilder geen zwendelaar of bedrieger was, zooals men vermoed de, maar een braaf mensch en de levensredder in eigen persoon van zijn toekomstige schoonpapa. De oude zee rob was eerst wel wat jaloersch op den schilder, die nu in ’t hart zijner dochter eene eerste plaats innam, maar ter vergoeding daarvoor bevestigden de jonkman en de rechter alle verhalen, die de kapitein in «De vliegende Hollander* als zijn eigen lotgevallen had ten beste ge geven. Een jaar later werd de kapitein verblijd door de ge boorte van een kleinkind, dat tot zijn groote vreugde diepe blauwe oogen had en hem daardoor levendig aan zijn vrouw herinnerde. hij den bedrieger ontmaskerde en zich zelven als leu genaar bekend maakte. Neen, duizendmaal neen! zoo’n triomf wilde hij het overige leugenaarsgezelschap niet gunnen, al moest het zijn leven kosten. Liever wilde hij den schilder met een som gelds van de baan schui - ven of hem in zee verdrinken om hem voor immer te doen zwijgen, dan kon hij zich later wel een kogel door den kop jagen. De knecht, die den geheelen morgen al het hoofd ge schud had, omdat de kapitein tegen zijn gewoonte zoo dikwijls bruischpoeder innam, kwam tegen elf uur met verstoord gelaat twee heeren aandienen, die vol strekt. wilden binnengelaten worden. «Zijn er twee?* «Ja, mijnheer; de een is de rechter uit de stad en de ander zegt dat ik den redder moest aandienen*. «Laat de heeren binnenkomen*, beval de kapitein en mompelde binnensmonds: «goed dat de rechter mee komt! Hij vermoedt zeker schelmerij; hij zal den schoft willen gevangen nemen. Ja, die rechter is een brave kerel!* Hoe groot was echter zijn verbazing, toen de heeren zoo eensgezind bleken te zijn en de rechter hem aan zijn belofte herinnerde, om zich dankbaar te toonen jegens den redder van zijn leven. Die redder was ook geen onpleizierig persoon, als hij maar niet zoo’n ver- trouwelijken toon had aangeslagen en maar niet tot in de kleinste bijzonderheden over zijn reddingswerk had gesproken. En hoe onbeschroomd verklaarde hij, nu bereid te zjjn om het loon aan te nemen voor zijne edele daad. «Goede mijnheer, laten wij het kort maken! Wat eischt gij?* «De hand uwer dochter*, klonk het bedaarde ant woord. De kapitein kromp ineen, alsof hij door den donder was getroffen. «Genade!* smeekte hij; «neem alles wat ik bezit, maar laat mij mijn kind behouden, mijn eenig kind!* Van geachte zijde werd ons het volgende ter plaatsing toegezonden. E. JELSMA Den 8en Juni was het 25 jaar geleden dat de heer E. Jelsma tot directeur bij het ambachtsonderwijs werd benoemd. Dat die dag niet onopgemerkt zou voorbijgaan sprak wel van zelf voor ieder, die weet wat de vakopleiding aan den jubilaris te danken heeft en wat hij nog steeds daarvoor doet. Den len April 1851 te Heeg in Friesland, als zoon vaneen koopvaardijkapitein, geboren, genoot hij zijne opvoeding bij zijn oom te Woudsend, die, als eigenaar van verscheidene boerderijen, hem voor den landbouw wilde bestemmen. De jeugdige Jelsma gevoelde hier voor echter geene roeping en toonde reeds vroeg groote voorliefde voor het bouwvak. Hij besloot het timme ren te gaan leeren en bracht het daarin spoedig tot eene aardige hoogte. Op verscheidene plaatsen was hij werkzaam o. a. ook in de nabijheid van de hoofd stad. De rustelooze werker wilde echter verderop al zijnen vrijen tijd besteedde hij aan de studie der wiskunde, het bouwkundig teekenen, kortom aan alles, wat een aanstaand bouwkundige behoeft. Vakscholen bestonden er toen zoo goed als niet, zoodat alles door zelfstudie moest verkregen worden. Geen uur ging dan ook verloren aan ontspanning of gezellig verkeer dacht hij bijna niet, wel wetende dat, om te komen waar hij wezen wilde, geene op offering hem te groot moest zjjn. Na eenigen tijd kwam hij onder leiding van den heer F. Berghuis Lzn. destijds opzichter van den provincialen waterstaat in Friesland en legde hij zich, behalve op de burger lijke, ook op de waterbouwkunde toe. Zoodoende werd hij opzichter bij den bouw der sluis te Stavoren. Ook was hij nog werkzaam te Uitgeest en kwam hij in kennis met den gemeente-architect van Beverwijk, waardoor hij een werkzaam aandeel had in het opma ken der plannen en den bouw van het badhotel te Wijk aan Zee. Al meer en meer bleek de practische blik en de vrucht van de ernstige studie van den jeugdigen bouwkundige. Hij legde o. a. met succes het examen af van opzichter voor den Rijks Waterstaat. Het sprak dus wel van zelf dat, toen in 1875 de heer Berghuis, die in Februari 1874 tot directeur der nieuw opgerichte ambachtsschool te Arnhem was be noemd, naar leerkrachten uitzag, in de eerste plaats diens oog viel op zjjn vroegeren leerling. Door zijn ernst, zijn juist inzicht en groot en ijver had de nieuwe leeraar in het vakteekenen groot overwicht op de leer lingen wat niet weinig zegt, vooral wanneer men be denkt, dat een getal van 40 per klasse regel was. Het ambachtsonderwijs verkeerde toen in de kinder jaren de juiste richting en methode moesten nog worden gezocht. Geen wonder dus, dat de leeraar Jelsma, die inmiddels «eerst-aanwezend” geworden was (een onder-directeur was er toen nog niet) geen oogenblik van zijn vrijen tijd ongebruikt liet om te studeeren, verbeteringen te bedenken en dikwijls in vereeniging met zjjne collega’s in het belang van het vakonderwijs werkzaam te zijn. Voor het bekende werk over burgerlijke en water bouwkunde van den heer Berghuis vervaardigde hij vele teekeningen en de medewerking aan eene prijs vraag had zijne bekroning tengevolge. In het voorjaar van 1878 noodigde het bestuur van de ambachtsschool te Utrecht hem uit, als directeur op te treden. Dezo betrekking was niet gemakkelijk. De benoemde had nl. het vakteekenen aan alle timmer- klassen voor zijne rekening en aan de school, die eerst kort te voren was opgericht, moest nog heel wat georganiseerd worden. Ook hier wist hij door zijn juisten kijk op de dingen met de toen nog hoogst beperkte geldmiddelen te woekeren en waar het vorig jaar de bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan der school gehouden tentoonstelling getuigde van de uit en sluitingstijd der stekende inrichting, daar moest worden geconstateerd, dat de grondslagen daarvan door den heer Jelsma zijn gelegd. In dien tijd verwierf hij de akte M1 (rechtlijnig teekenen en perspectief) en wijdde hij zich verder in zijn vrijen tijd (een avondteekenschool was en is nog niet aan do A. B. S. te Utrecht verbonden) aan de voortdurende verbetering van allerlei toestanden, het ambachtsonderricht betreffende. In 1890, toen het bestuur der ambachtsscholen in de hoofdstad uitzag naar iemand met krachtig orga- niseerend talent viel de keuze op Jelsma. Gemakkelijk was zijne taak alweder allesbehalve. Door verschillende oorzaken ondervonden de scholen niet meer de sympathie van vroeger en, is het niet gemakkelijk bij het publiek vertrouwen te wekken, oneindig moeielijker is het een verloren vertrouwen te herwinnen. Welke arbeid door Jelsma is verricht, hoe geduren de langen tijd tot laat in den nacht werd gekerkt om het beoogde doel te bereiken, weten alleen zij, die van nabij met de toestanden bekend zijn. Was er bij zijne komst aan de school plaats voor leerlingen te over, nu moeten voortdurend velen we gens plaatsgebrek worden afgewezen; Bij de laatstge houden inschrijving kon zelfs geen enkele, voor het eerst ingeschreven leerling voor het timmeren worden geplaatstzoovele wachtenden waren er nog van den vorigen keer. Het aantal leerlingen van de school aan de Wete ringschans (nu ruim 200) was in 1890 even over de 80. De avondteekenschool, in 1890 ongeveer 120 leerlin gen tellende, werd geheel door hem tot een echte vakschool gereorganiseerd. Om een denkbeeld te geven) hoezeer die school nu gezocht is, diene alweder enkel de mededeeling van een paar cijfersden laatsten cursus werden 557 leerlingen geplaatst en moesten niet minder dan 603 wegens plaatsgebrek worden afge wezen. Hoe goed dag-en avondschool bekend staan bewijzen verder de vele bezoeken, ook door buitenlanders voortdurend gebracht. Het bekende, allesbehalve geflatteerde rapport, naar aanleiding van de tentoonstelling in 1901 te’s Hage, stelde de dagschool «aan de spits” der scholen in ons land. Bij het oprichten van nieuwe scholen strekken die van Jelsma dikwijls tot voorbeeld en van velen is hij de vraagbaak. Toen dan ook in den bond van directeuren de keuze van een voorzitter aan de orde kwam, was er geen oogenblik twijfelhij was daarvoor als aangewezen. Ook was bij meermalen, o. a. het vorig jaar, lid van de examencommissie voor de akte M’. Getrouw echter aan zijn stelregeldat de directeur behoort te zijn geheel voor zijne inrichting, gebruikt hij nog het grootste gedeelte van zijn vrijen tijd voor de scholen. Met jeugdige frischheid tracht Jelsma nog steeds naar verbetering en meerdere afronding en wanneer straks de 3e ambachtsschool met avondteekenschool tot stand komt (tot stichting is door den gemeenteraad besloten, mits het rijk een even groote subsidie als de gemeente toestaat) dan komt de eer daarvan toe aan den jubilaris, die ook in de hoofdstad vertrouwen en sympathie wist te wekken voor het ambachtsonder wijs, kerngezond en practisch als hij dat opvat. Begrijpelijk dan ook, dat hij op den dag van zijn feest talrijke blijken van hoogachting en waardeering ontving. Wij voegen onzen wensch bij de vele hem gebracht, nl. dat het hem gegeven moge zijn, het vakonderwijs steeds meer in bloei te zien toenemen en nog tal van jaren die krachtige en degelijke bevorderaar ervan te blijven, die hij steeds getoond heeft te zijn. Alweer het mes. Te Exloo heeft men eene dienst maagd van de wed. S. de kleeren tot op het lichaam doorgesneden. En dat niet alleen, maar, toen het meis je ’s anderdaags ’s morgens ontwaakte en bij haar «kleer- kist* kwam, kwam ze tot de ontdekking, dat haar gansche garderobe daarin met een mes erg gehavend was. Algemeen is men daar verontwaardigd over deze daad, die niet vreemd moet zijn aan minnenijd. Jeugdige avonturiersters. Een zestal Zaandamsche ouders hebben Zaterdagavond in grooten angst verkeerd, doordat drie hunner 6 a 7-jarige dochtertjes, die te half twee de ouderlijke woning hadden verlaten, niet naar huis terug kwamen. Eerst over negenen kwa men zij thuis en toen bleek dat zij een uitstapje naar Amsterdam hadden gemaakt. Zij hadden den weg heen en terug te voet afgelegd een afstand voor een vol wassene van 2 maal 2 uren. Uit vele woningen te Langezwaag (Fr.) wapperde gisteren de driekleur ter eere van het echtpaar W. Luxwolda en J. v. Dordt, dat hun 74-jarig huwelijks feest vierde. De man is 97, de vrouw 91 jaar oud. Bei den zijn nog goed kras; de jubilaris rookte zijn pijpje lekkeren nam deel aan de gesprekken, die zijn familie leden, voor deze gelegenheid overgekomen, voerden. En het oude vrouwtje was niet minder opgewekt. Doode visch. De beroepsvisschers in Friesland kla gen over veel doode visch, terwijl de visch, die gevan gen wordt, gauw sterft. Ook de aal, die alleen levend naar Engeland kan verzonden worden. Men schrijft een en ander toe aan het van de hooilanden afstroomende water, dat tengevolge van vergaan gras de ziektekiem zou medebrengen. Geweken. De beide pokken! ijders te Dokkum zijn hersteld en hunne woningen ontsmet. Men heeft nu hoop, dat deze ziekte, waarvan het eerste geval aldaar vóór ruim zeven weken geconstateerd werd, geweken is. Een gift. H. M. de Koningin heeft eene gift vaii f 40 doen toekomen aan den arbeider Maat te Noord - wolde (Fr.), die door brand have en goed verloor. Capré heeft voor 1 tot 10 Juni afkoeling van de temperatuur voorspeld. Van 10 tot 25 Juni zullen we, volgens hem, mooi weer hebben en van 25 tot 30 Juni regen, storm en onweder. Lichting 1902. Naar wij vernemen, zal het grootste gedeelte van de lichting 1902 Woensdag of Donderdag met groot verlof huiswaarts worden gezonden. Het overige gedeelte zou dan spoedig volgen. Een sportman. Eene nieuwe fiets, ter waarde van f 140, gereed om afgeleverd te worden, stond voor de woning van een rijwielhandelaar te Sassenheim. De stoomtram uit Leiden komt aan, een heer springt er uit, neemt de fiets en verdwijnt er moe in de richting van Leiden, zonder eenig spoor achter te laten. Doodslag. Gistermiddag, omstreeks vijf uren, ge raakten twee zeelieden in de Marcelisstraat te Sche- veningen, in twist. Een hunner ontving van zijn tegen stander een slag op het hoofd met een ijzeren schop, waardoor de man met gesploten schedel nederstortte. Hij stief kort daarna en laat een vrouw met acht kinde ren na. De dader is door de politie in arrest genomen De slakmgsbadl. Uit Smilde bericht men aan de «Asser Ct.*: De stakingsbacil is zelfs ook tot onze raadsleden door gedrongen. Nadat het voorstel van burg, en weth., om ingevolge den wenk van Gei. Staten het maximum van den Hoofdelijken Omslag met f 2000 te verhoogen, met 2 tegen 8 stemmen was verworpen, hebben gemelde 8 heeren gemeend de agenda niet verder te moeten be handelen, doch en bloc de vergadering te verlaten. De beide wethouders blijven evenwel werkzaam. Aanranding. Zaterdagavond omstreeks half twaalf werd de inspecteur van politie, de heer J. Venhuizen, te Arnhem, door een zevental personen in de Roden burgstraat aldaar aangerand. Zij wilden hem vast grijpen, waarop de inspecteur een hunner een slag met zijn stok toebracht, welke daarbij brak. Met het gevallen eind werd daarop den inspecteur een slag op het hoofd gegeven. Deze trok zijn revolver en loste eenige schoten. Een van de vagebonden werd in den hals geraakt. Ten slotte echter werd de heer Venhuizen genood zaakt voor de overmacht te wijken en in een slagers winkel te retireeren. De woestelingen verbrijzelden daar het glaswerk. Eenige der aanranders zijn be kend. Bij betalingen van door de Rijksverzekerings- bank toegekende schadeloosstellingen, tijdelijke en de finitieve uitkeeringen is voor bedragen boven 10 gulden geen plakzegel meer verschuldigd, evenmin van de door de postkantoren uit te reiken kwijtingen voor door werkgevers betaalde premie u. Beroepen te Jutrijp-Hommerts (Ger. Kerk) ds. Groeneveld te Winsum (Gr.) Morgen (Woensdag) wordt in de Buiten- societeit alhier de 12e algemeene vergadering gehouden der Vereeniging ter bevordering van de zoetwatervisscherij in Friesland, waar o. m. de volgende werkzaamheden verricht zullen worden: Verkiezing van bestuursleden. Voorstel der afdeeling Sneek: Pogingen aan te wenden om de verpachting der domeinwa teren te doen ophouden en daarvoor in de plaats te stellen het afgeven van visscherij-vergun- ningen. Voorstellen van het hoofdbestuur: a. Mededeelingen van de werkzaamheden der permanente commissie, benoemd om toe te zien op vischcultuur. b. Bespreking opening visscherij in deze provincie; c. het hoofdbestuur te machtigen om, zoo noodig, water te pachten, waarin de uit te zetten Gallicische karpers kunnen worden ge houden, totdat zij geschikt zijn om in de open bare wateren te worden losgelaten. BOI.SWARD. De Tentoonstelling. De ver scheidene medailles, welke de Commissie van verschillende corporation en particulieren mocht ontvangen of haar nog zijn toegezegd, werden in de laatste vergadering over de verschillende rubrieken der tentoonstelling verdeeld. Na ge houden overleg is tevens besloten nog als nieu we rubrieken aan te brengen a. vet veeb. oudere stieren en c. vette varkens. van een leeraar in geschiedenis en aardrijks kunde, aan de te Hilversum te vestigen H. B. School. Tot onderwijzer met acte Fransch aan een openbare school te Zutfen is benoemd de heer F. Hoogland, onderwijzer aan school no. 3 alhier.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 2