mms- ej iitmTmimii) IWIl WH H «ST11M. De Waaier. Woensdag 24 Juni 1903. 58e Jaargang. Wo. 50. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Uit de Raadszaal. FEUILLETON. L 4 I'it blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. NOVELLE. Bewerkt door AM O. pi conform besloten. 5. Vaststelling van het programma voor de H. B. School, cursus 1903/1904. Op voorstel van den Voorzitter wordt evengenoemd programma, zooals het door den Directeur en de leer aren dier school in overleg met de Commissie van Toezicht is vastgesteld, onveranderd goedgekeurd en zal in druk verschijnen. 6. Vaststelling van het programma voor het Gymna sium, cursus 1903/1904. Het ontwerp van dit programma, zooals het door den Rector in overleg met heeren Curatoren is opgemaakt, wordt eveneens onveranderd goedgekeurd en zal mede in.druk verschijnen. 7. Adres van den heer A. J. van der Meulen, ontslag verzoekende als leeraar aan de Hoogere Burgerschool. Burg, en Weth. stellen voor, adressant op zijn ver zoek eervol ontslag te verleenen als leeraar in aard rijkskunde en geschiedenis aan de H. B. School alhier, met ingang van 1 September a. s. wegens zijne benoe ming tot leeraar aan de Rijks H. B. School te Utrecht. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten en worden Burg, en Weth. tevens gemachtigd maatregelen te nemen om een opvolger op te roepen. 8. Adres van den heer F. Hoogland, om eervol ont slag als onderwijzer. Wegens zijne benoeming tot onderwijzer te Zutphen, verzoekt adressant eervol ontslag als onderwijzer aan school no. 3, tegen 1 Sept a. s. Burg, en Weth. stellen voor het gevraagde ontslag tegen genoemden datum eervol te verleenen. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt con form besloten. ’t Dagel. Bestuur wordt tevens gemachtigd eene op roeping voor deze vacature te doen. 9. Benoeming eener onderwijzeres aan school no. 1. Op de in overleg met den arrondissements-schoolop- ziener opgemaakte voordracht zijn geplaatst de dames E. Stüvel te Steggerda, A. Bloemhof te Sneek en H. van der Weij te Stavoren. Bij de eerste vrije stemming verkregen de dames Stüvel 6, van der Weij 6 en Bloemhof 2 stemmen. Bij de tweede vrije stemming werd mej. E. Stüvel benoemd met 8 stemmen, terwijl op mej. van der Weij 5 en op mej. Bloemhof 1 stem werd uitgebracht. 10. Adres van den heer P. Schenkius om te worden benoemd als makelaar in schepen. Adressant verzoekt hem eene aanstelling als make laar in stoom-, zeil- en pleiziervaartuigen en verde re transportmiddelen te water te willen verleenen. Hierbij zijn tevens een paar aanbevelingen overgelegd. Met het oog op de belangrijke scheepvaart in deze gemeente, waardoor de tusschenkomst van een beëedigd makelaar dikwijls wel gewenscht is, stellen B. en W. voor, aan het verzoek van adressant te voldoen. Conform wordt besloten. 11. Adres van den heer Dr. Z. Th. Diehl te Alk maar, inzake plaats gehad hebbende uitbetaling zijner jaarwedde als Directeur en Leeraar aan de Burger avondschool alhier. B. en W. stellen voor, op het verzoek van adressant om hem alsnog het restant zijner jaarwedde, en wel van 1 April1 September 1903, als directeur en leeraar aan de Burgeravondschool, uit te betalen, afwijzend Achteloos dwaalde de jonkman nog langen tijd in zoet gepeins door de straten, voor hij zijne wonig op zocht en ter ruste ging. Den volgenden morgen was Felix Haardt in zoo’n ge drukte stemming als niemand zou vermoed hebben hij zelf allerminst. Hij zat in een pover gemeubileerd kamertje, dat eigen lijk een aanhangsel van zijn werkplaats daarnaast was. Hij was bezig iets te doen, maar hield daarmee op en liet droevig het hoofd hangen En waarmede was hij bezig? Met het inpakken van verschillende voorwerpen van waarde die hij ineen reistasch deed, welke geopend voor hem op de tafel stond. Meermalen hield hij even op, om in de kamer heen en weer te loopen en half luid tot zichzelf te spreken. Dit laatste was een gewoonte, die het gevolg was van zijn eenzaam leven, dat hij geheel aan de kunst wijdde. «O, mijne ouders behooren niet tot diegenen, die een kunstenaar onder de nuttelooze menschen rekenen,* heeft zij gezegd. Dat klonk bemoedigend. En hoe lief zei ze dat! Maar zou ze hetzelfde wel zeggen als ze mij bezig zag met hetgeen ik nu doe? En dan haar ouders, haar vader, die rijke consul Hansen! «Ja, mijnheer Hansen!* zou ik moeten zeggen, als hij nu kwam binnenstappen «de jonge beeldhouwer Fe lix Haardt is juist bezig zijn kostbaarste voorwerpen in te pakken om ze naar de lommerd te brengen. De nog onberoemde en uwer familie onwaardige beitelaar wilu heden een beleefdheidsvisitie brengen, om naar den welstand uwer dochter te informeeren. Daartoe ont breken hem echter eenige noodzakelijke dingen, om zijn uiterlijk een behoorlijk aanzien te geven. Zoudt ge het u kunnen voorstellen, mijnheer Hansen? Dat jougmensch is tot over de ooren verliefd op uwe dochter en zou haar liefst dadelijk naar het huwelijksaltaar geleiden.* Bij deze woorden onderbrak Felix zijn alleenspraak met een bitteren lach en zette zijn wandeling in de ka mer met zenuwachtige haast voort. Daar viel zijn oog op den waaier, die haar toebe hoorde. Hij nam hem op, wikkelde met zorg het papieren omhulsel er af en drukte het voorwerp aan zijn lippen. De herinneringen, die nu bij hem leven dig werden, vaagden weldra alle verbittering van zoo even bij hem weg. «Hoe mooi is hij,” zeide hij, terwijl hij den waaier streelde. «Zoo mooi, als alleen voor haar past. En hij zal wel veel geld kosten ook.* In gedachte verdiept, slaakte hij een zucht, wik kelde toen den waaier weer zorgzaam in het papieren omhulsel en legde hem voor zich neer. Doch de gevoelens, bij hem opgewekt door den waaier, deden hun invloed gelden. Hij werd weer vroolijk en sprong op met de woorden »En wat beteekent het ook Ik ben geen millio- nair, ik zal het waarschijnlijk nooit worden ook, maar dat weet Margaretha, zij moet dat weten Maar toch heb ik het trots alles zoover gebracht, dat ik durf zeggenik heb een toekomstEn een vrij goed in komen heb ik nu reeds. Dat ik op het oogenblik geen geld heb, is zuiver toeval. Dat zou niet zoo zijn, als ik die buste betaald had gekregen, zooals ik hoopte, en als ik mama niet juist zoo’n duren pelsmantel had gezonden, ’t Is waar, dat deed ik half uit ijdelheid, om de kleinsteedsche lui te ergeren want die den ken ook dat een kunstenaar nooit anders dan gelapte laarzen kan dragen. Wat zal mama trotsch zijn als ze haar vriendinnen kan vertellen «Dat is een ge schenk van mijn zoon, den beeldhouwer 1 En dat doet 1). «Wilt u werkelijk reeds naar huis? Blijft u geen enkel dansje meer?* «Neen, heusch niet! Mama wil naar huis; het is al zoo laat!* De jonkman keek vluchtig op de pendule. «Drie uur reeds! Wat gaat de tijd toch snel voort, als men zich gelukkig gevoelt!* De jonge dame antwoordde daar niet op, maar bleef toch staan, alsof zij nog iets verwachtte. «Mejuffrouw,* begon de jonge beeldhouwer plotse ling met gedempte stem en met zekeren haast, alsof hij vreesde, dat een volgend oogenblik de goede gelegen heid tot spreken voorbij zou zijn, «mejuffrouw, juffrouw Margaretha, het is heden de derde maal, dat ik het ge luk heb u in gezelschap te ontmoeten. Nu gaat u heen en ik blijf achter met de vraag: «Zal ik zoo gelukkig zijn u ook een vierde maal te ontmoeten? De tijd der wintergezelschappen loopt ten einde «Mijne ouders ontvangen hunne vrienden in elk jaar getijde*, antwoordde het meisje zacht, zonder de oogen naar hem op te slaan. «De gelukkigen, die tot hanne vrienden behooren!* «O, mijne ouders behooren niet tot degenen, die een ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 2l/3 cent. Groote letters naar plaatsruimte. te beschikken op grond dat aan adressant op zijn ver zoek eervol ontslag werd verleend met ingang van 1 April j.l., en de jaarwedde volgens de verordening al leen tot dien datum en niet gedurende het geheele jaar wordt genoten. De heer ten Gate kan niet meegaan met het voorstel van B. en W. Adressant verzoekt het tekort genotene zijner jaarwedde uit te betalen en dit vindt Spr. alles zins billijk, daar adressant gedurende den geheelen cursus, welke loopt vanaf den 2en Maandag in Sep tember tot 1 April, les heeft gegeven en toezicht heeft gehouden. Waar adressant bovendien de voorberei dende maatregelen t.ot inrichting dezer cursus nam, stelt Spr. voor het salaris van f 300.— geheel uit te betalen. De heer Huges is ’t geheel met den vorigen spreker eens, de heer Diehl heeft alle werkzaamheden verricht, welke aan den cursus zijn verbonden en dus z. i. ook ten volle aanspraak op het geheele salaris. De heer dr. Bouma is het geheel eens met B. en W. dat volgens de verordening de geheele jaarwedde niet uitbetaald kan wordenwaar adressant echter alle werkzaamheden, aan den cursus verbonden, heeft verricht, altijd met nauwgezetheid heeft gewerkt, en veel heeft gedaan om bedoelde inrichting tot stand te brengen, acht Spr. ’t alleszins billijk dat de ge heele jaarwedde wordt uitgekeerd door eene gratifi catie, gelijk aan het restant der jaarwedde, nl. f 130.84, aan adressant te verleenen. De Voorzitter zegt, dat de verordening, nog van zoo recenten datum, in Augustus werd vastgesteld destijds heeft Spr. bedoeld art. 5 uitvoerig toegelicht om voor ’t vervolg alle misverstand te voorkomen, daar reeds eerder enkele, .uitbetalingen van jaarwed den tot moeielijkheden aanleiding hadden gegeven 't geen Spr. door enkele voorbeelden aantoont. Adressant is volgens die verordening benoemd, dus kunnen B. en W. niet anders voorstellen. Een geheel ander geval is ’t echter, uit appreciatie en waardeering voor den heer Diehl, wiens organi satietalent Spr. ook ten zeerste roemt, een gratificatie te verleenendoch men mag ook niet vergeten dat alle ambtenaren in dezen voor de gemeente gelijk zijn. De heer Fennema zegt, dat adressant geen gratifi catie vraagt, doch alleen uitbetaling van het tekort genotene. De heer Kiezebrink acht de verordening in dezen onbillijk en wijziging wel gewenscht. De heer Beekhuis ondersteunt het voorstel van den heer dr. BoumaSpr. heeft destijds, bij de vaststel ling der verordening, iets dergelijks niet voorzien. Na nog eenige discussie,' waaraan deelnemen de heeren Bouma, Fennema, Beekhuis, Huges en de Voor zitter, wordt bet voorstel van den heer dr. Bouma, om het verzoek van adressant te wijzen van de hand, doch uit erkenning voor de bewezen diensten hem bij wijze van gratificatie het te kort genotene zijner jaarwedde te verleenen, in stemming gebracht en aangenomen met 11 tegen 3 stemmen, die van de heeren Dokkum, Wielenga en Fennema. De gratificatie zal worden betaald uit het fonds voor onvoorziene uitgaven, waarop de goedkeuring van h.h. Ged. Staten zal worden aangevraagd. 12. Adres van ds. J. Bakker te Wons, om restitutie van schoolgeld. kunstenaar onder de nuttelooze menschen rekenen.* «Werkelijk, juffrouw Margaretha?* vroeg de jonge beeldhouwer verheugd en daarbij drukte hij de hand der jonge dame zoo levendig, dat eene Engelsche gou vernante in haar verontwaardiging, zeker een appel flauwte had gekregen. »U kunt niet gelooven hoe ge lukkig ik mij gevoel door deze verzekering!* Als eenig antwoord op deze woorden meende de jonge kunstenaar een zacht drukje van haar hand te bemerken; tegen alle regelen der wellevendheid had hij nog altijd haar hand in de zijne. »U zult er dus niet boos om zijn, Margaretha, als ik, een onberoemd beoefenaar der kunst, het waag uwe ouders Zij schudde bijna onmerkbaar het hoofd. «Ik kom, ik kom,« riep zij daarbij eene dame toe, die in de verte naderde. Met een knikje tot afscheid keerde zij zich toen af van den jonkman, die in zijn verbijstering vergat een kus op haar hand te drukken en haar als in een droom nastaarde. Nauwelijks had de jonge dame echter een paar schreden gedaan of zij keerde zich om en riep: «Och, mijnheer Haardt, mijn waaier ligt daar nog op een stoel.* Meer woorden waren nietnoodig om den jongen kun stenaar inden grootsten ijver naar het bedoelde voor werp te doen heensnellen. Hij kende dien waaier zeer goed en drukte hem met teederheid aan zijn lippen. Bij zjjn terugkeer was de jonge dame reeds verdwenen. Te vergeefs wachtte hij nu.geruimen tijd aan de deur der kleedkamer, of zij uit die deur weer te voorschijn zou ko men. Toen hij eindelijk de hoop moest opgeven haar nog eens te zien en met een vriendelijken glimlach beloond te worden, verliet hij de balzaal, die hem nu ledig scheen, en ging de straat op. VERGADERING van den Gemeente raad van SNEEK, op Donderdag, den 18 Juni 1903, ’s namiddags te 61/, ure. Tegenwoordig zijn 14 leden, afwezig met kennisge ving, wegens uitstedigheid, de heer H. F. Pijttersen. Voorzitter de heer Mr. D. Alma, Burgemeester. Secretaris de heer Jac. van der Laan. Punten van behandeling: 1. Resumtie der notulen. De notulen der op den 28 April j.l. gehouden ver gadering worden, na lezing door den Secretaris, on veranderd vastgesteld. De heer Huges vraagt verlof, na behandeling van het laatste punt der agenda, iets te mogen zeggen omtrent het bezorgen der aanslag-biljetten voor den H. O. De Voorzitter hoopt den heer Huges, met toestem ming der vergadering, daartoe alsdan in de gelegen heid te stellen. 2. Mededeeling van ingekomen stukken enz. De Secretaris doet mededeeling van de volgende in gekomen stukken: a. Resolutie van Ged. Staten, houdende goedkeu ring van het raadsbesluit tot beschikbaarstelling van een strookje water enz., aan de heeren R. Jongbloed en I. J. de Jong; b. Alsvoren, houdende goedkeuring van het raadsbe sluit tot afstand van een stukje grond in bruikleen aan den heer A. L. Hansma; c. Alsvoren, houdende goedkeuring van het raads besluit, waarbij vergunning is verleend aan den heer F. Blok alhier, tot het plaatsen van twee stalten; d. Alsvoren, houdende goedkeuring van het primi tief Kohier van hoofdelijken omslag, dienst 1903; e. Alsvoren, houdende toezending van het Ko- ninkl. Besluit van 5 Mei 1903, no. 89, waarbij aan deze gemeente vrijstelling wordt verleend van de verplich ting tot het oprichten van een burgerdagschool, tot 1 September 1906; f. Eene raming van ontvangsten en uitgaven van de Gezondheidscommissie voor de vereeniging van gemeenten, met den zetel Sneek, voor het jaar 1904. Na de visie zijn nog ingekomen: g. Schrijven van de commissie voor de gemeente lijke muziek- en zangschool, houdende eene aanbeve ling voor de benoeming van een lid dier commissie; Deze aanbeveling bestaat uit de heeren S. Jaarsma en A. P. P. Bloemen. h. Adres van de R. C. Bouwvakvereeniging en 2 andere Vakvereenigingen alhier, verzoekende verhoo- ging van het minimumloon in de bestekken der door de gemeente aanbesteed wordende werken; i. Alsvoren van den heer C. Fraij, stationschef te Warmond, verzoekende teruggave van betaald school geld voor school no. 1; Alsvoren van mej. C. Prins, eervol ontslag als onderwijzeres aan school no. 3 verzoekende tegen 1 Sept. a. s.; k. Alsvoren van verschillende ambachtslieden, aan fabrieken alhier werkzaam, verzoekende de draaibrug over de Stadsgracht bij de Waterpoort op werkdagen gesloten te houden ’s voorm. van 8—8‘/4 en ’snam. van 12—12 7t uur. De Voorzitter stelt voor: de ingekomen stukken sub a, b, c, d en e voor kennisgeving aan te nemen; op de raming van ontvangsten en uitgaven der Gezondheids commissie te letten bij de opmaking der begrooting voor 1904, en aan de stukken tot en met k, die na de visie zijn ingekomen, nader de aandacht te schenken en dan in behandeling te nemen. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. De heer Veen heeft onder de stukken niet opgemerkt een voarstel betreffende het verzoek van de coöpera tieve Telefoonvereeniging, om de uitvoering der aan de gemeente verleende concessie tot aanleg en exploi tatie van een telefoonnet in deze gemeente, aan haar over te dragen. In een vorige vergadering werd bedoeld adres al voorgelezen. Op een eerder verzoek werd beskten de concessie aan genoemde Vereeniging over te dragen, doch later is gebleken dat de gemeente al leen de uitvoering der concessie mag overdragen, zoodat het dus feitelijk enkel een wijziging in den vorm van antwoord betrof. De Voorzitter antwoordt, dat deze zaak nog steeds in onderzoek is; met den heer Ingenieur der Rijkste- lefoon is het Dag. Bestuur nog in onderhandeling en reeds tweemaal ontving men over deze zaak eene mis sive van den heer Raasveld. In eene in Juli of Augustus te houden conferentie met genoemde heeren, hoopt ’t Dagel. Bestuur deze kwestie te overleggen en daarna een voorstel te doen. 3. Aanbieding eener concept-algemeene politie verordening. De Voorzitter zegt dat bovengenoemd concept is ontworpen door de Commissie voor strafverordeningen, bestaande uit de heeren Beekhuis, ten Gate, Paehlig en de Voorzitter, terwijl ook de Commissaris van Politie de verschillende vergaderingen heeft bijgewoond. Aan de leden van den Raad alsmede aan den Voorzitter der Gezondheidscommissie is een exemplaar van het con cept in druk toegezonden, zoodat men de verordening op zijn gemak kan bestudeeren. Eventueele aanvul lingen, uitlatingen of wijzigingen wacht spr. gaarne vóór 15 Juli a. s. schriftelijk in. Spr. licht nog toe dat in dit concept geen bepalingen betreffende de stoomtram zijn opgenomen, daar men ’t wenschelijk achtte hiervoor eene afzonderlijke ver ordening te maken, verband houdende met bepalingen dienaangaande van Rijk en Provincie. Ook aan den districts- en gemeente-veearts zal een ex. van het concept worden ter hand gesteld, om, indien deze nog practische wenken wenschen te ge ven, daarvan nota kan worden genomen. Spr. stelt voor het concept alsdan later te behandelen. Conform wordt besloten. 4. Goedkeuring der rekening van de algemeene armvoogdij, dienst 1962. De Commissie voor het nazien van rekeningen en begroetingen brengt, bij monde van den heer R. S. H. Visser, over bovengenoemde rekening rapport uit en stelt voor deze goed te keuren in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 16524,026, met een subsidie uit de gemeentekas van f 14,702,19‘. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt ÜRAHT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1