Binnenlandsch Nieuws. vd Plaatselijk Nieuws. I 1 1 hie Zo: dei eer bei hui bel me vei bri ale me on: aft de: no lai in gel pn en va: bei ve: Vo on: da dei sol ste ma i va: Fri col der 1 ter 14 W< ter Vo Sm Z. vei Sm kin alh dat wo dei hie in aa: de wij sie nis wo VOi eei cië gei ziji tal kai dei ge< het me hei 1 kei boi we wa Kr De G. te Jan vai len Ve Ve Fr: 4 Een oud gediende. De 84-jarige trouwe, oude veer man op ’t Rijksveer te Loevestein, de welbekende G. v. d. Heuvel, heeft uit die betrekking ontslag aange vraagd. Drama. Op dezelfde plaats, waar voor eenige maan- Scharnesteeg alhier. Eene boete van f 6,subs. 3 dagen hechtenis. 25. P. C., 33 jaar, koopman te Sneek, op de Ge dempte Pol alhier. Eene boete van f 2,subs. 2 da gen hechtenis. A. K„ 18 jaar, dienstbode te Sneek, op het Bol- Eene boete van f 1,50 subs. 2 dagen 26. werk alhier. hechtenis. P. B., 27 jaar, te Sneek, in de Stationsstiaat Eene boete van f 2,subs. 2 dagen hechtenis. P. W., 26 jaar, te Sneek, op de Oude Koemarkt Eene boete van f 2,subs. 2 dagen hechtenis. L. v. d. V., 36 jaar, veehouder te Dedgum, op Eene boete van Veefokkerij. De groote nationale veetentoonstelling, die nu bepaald is op den 28 en 29 Juli a. s. en op de terreinen der Tentoonstelling van Nijverheid en Kunst- industrie te Groningen zal gehouden worden, blijkt zeer belangrijk te worden. Niet alleen dat het getal inschrij vingen een belangrijken omvang heeft gekregen, doch het aantal der prijzen is eveneens in de laatste dagen bijzonder toegenomen. Alleen is door den zeer gewaardeerden steun van het«Fonds van den Landbouw» alsnog aan prijzen toe gezegd een bedrag van f 340, hetwelk verdeeld zal wor den over verschillende rubrieken, doch bovendien zijn er nog van verschillende vereenigingen en particulieren prijzen ingekomen, die aan de vroeger bepaalde prijzen zullen worden toegevoegd. Ook in de rubrieken «varkens» zijn de prijzen belang rijk verhoogd. De varkensfokkerij moet dan ook zoo veel mogelijk gesteund worden, want de ervaring in ons land in de laatste jaren heeft geleerd, dat er rekening moet worden gehouden met den exporthandel, en deze verlangt dieren met weinig spek en veel vleesch. De eerste kruisingsprodukten nu, welke ontstaan door Yorkshire beeren en het inlandsche varken, schijnen het beste aan dit doel te beantwoorden. Wel meent men opgemerkt te hebben, dat het fok ken van deze kruisingsproducten geen gunstige resul taten heeft gegeven, daar de dieren, hieruit ontstaan, of te klein of te weinig vruchtbaar zijn. Op de dezer dagen te Hannover gehouden tentoonstelling kon men echter zien, dat het streven is uit deze kruisingspro ducten juist een constant slag te krijgen. Daar de ex porthandel ook voor ons land van groote beteekenis is, vragen de rubrieken «varkens» aller aandacht. Santos Dumont wil den 19en dezer, tijdens de groote wapenschouwing ter eeredes Koningsvan Italië, met zijn groote ballon van 30 M. »no- 7boven Long- champs manoeuvreeren, en neerdalen en weer opstijgen. Men zegt dat nog twee andere ballons, één van de heeren Labaudy, hetzelfde zullen doen. De heer W. Scholten wonende aan den Koningin neweg, te Amsterdam heeft Zaterdagmiddag een onge- teekenden brief ontvangen, waarin hem werd medege deeld, dat hij Zondagavond vóór zonsondergang een be drag van tien gulden moest deponeeren nabij het krui- ershuisje in het Vondelpark aldaar en zoo hij dit niet deed, hij de gevolgen maar moest afwachten. De zaak is in handen der politie gesteld. begon verward te raken. »Nu het vee is verloot en Mi chel heeft den hoogsten prijs, een vet varken van drie honderd pond. Kijk, hier staat het te lezen! En nu wil den wij het heimelijk halen om je daarmee te verras sen!» «Drie honderd pond!« herhaalde zij en haar gezicht klaarde op. «En is dat waar, Michel! Zoo’n varken in onze stal! wat een geluk! ging zij in verrukking voort, dat is wat anders! dan heb ik niet te kijven. Maar Mi chel, ik kan niet begrijpen dat je zoo onvoorzichtig bent om voor zoo’n last den schimmel te nemen. Daar moet de bruine aan, die is flink en sterk. Ja Michel, Frits! dat is wat anders! maak dadelijk voort ofneen! ik bedenk me daar jelui mannen bent bij zoo iets altijd liederlijk dronken ik zal zelf het varken gaan halen!» «Maar Karlien!» riep haar man, die gruwde van de gansche leugenkraam en tegelijk verwonderd was over den loop, dien de zaken genomen hadden. «Och zwijg maai!* riep zij, «dat bevalt je niet hé? ’t Was minder om de aangename verrassing dan om het vroo- lijke gezelschap te doen. Maar daar komt niets van! Jij blijft thuis en ik zal ons gewonnen varken halen.» «Buurvrouw! je hebt gelijk,* viel Frits in; «ik kan het niet kwalijk nemen. Je neemt den knecht mee en’t is in «het Duitsche huis« te Tarant, buurvrouw! en op no. 77 is de prijs gevallen! Wat een geluk!» Frits wuifde met zijn Zondagsche muts tot vreugde betoon. Buurvrouw verdween en Michel veegde de zweetdroppels van zijn voorhoofd en klaagde: «Groote God, Frits, wat ben jij een leugenvader! Maar da delijk klaar met een antwoord, dat is waar, ja. Zonder jou .had ik me er niet uit gered.* «Hahaha, hihihi!« lachte Frits luid, «Michel, hahaha! Zij krijgt nog maar een zachte straf voor haar booze tong. Eenmaal zal zij haar meester in je vinden en wat meer eerbied voor je krijgen.* «Ja zekerMaar gaan wij er nog op los P« «Natuurlijk*, lachte Frits, «het wordt nu een dui- loog Frits onverschrokken, zoodat de boerin toch wat velshuishouden, maar wij, Michel, wij zullen pret ma denwagentje Denk je, dat ik niet begrijp dat je voor pleizier uit wilt gaan, hé?« «Maar Karlientje!* sprak Michel zacht, terwijl hij naar de deur keek om hulp te vragen aan Frits, die daar net uitgedoscht verscheen. In een oogwenk doorzag hij hoe de zaken stonden en dadelijk was hij gereed om Michel uit den brand te helpen. «Zoo Michel ben je gereed?» vroeg hij vroolijk, «ha, buurvrouw! is het verjaardagsdiné— Nu dat viel ook niet in goede aarde. Frits was voor zijn buurvrouw altijd een doorn in het oog geweest, om dat zij steeds vreesde dat de vroolijke leefwijs van Frits ook Michel zou aantrekken. «Kijk mijn brave buurman eens Netjes gekleed je wil zeker mijn man weer verlokken gelukkig dat ik juist van pas thuis kom. Maak dat je weg komt, uitgaander! Zoek maar een ander, liederlijke kerel. Mijn man blijft thuis, dat beveel ik.« «Hahaha!» lachte Frits vergenoegd, «hahaha! Nu, alle vrouwen zijn toch precies hetzelfde. Weet je wel buur vrouw, wat ons plan was?« «Dat wil ik niet weten!» schreeuwde zij boos, «ik zeg dat Michel thuis blijft. Ik heb niet noodig uw fraaie plannen te kennen!* «Nu, buurvrouw, als je het toch niet anders wil we moeten het toch maar zeggen! Ik begrijp niet Mi chel* zei hij knipoogende tot zijn vriend als je vrouw niet anders wil, waarom het er dan maar niet ui (ge flapt!* «Hier» riep Frits nu en hij hield den brief dadelijk de boerin voor (hij wist toch dat zij geen schrijfletters kon lezen). «Nauwelijks tien minuten is de brief hier! Maar laat ik je dat eerst goed vertellen! Buurvrouw weet zeker nog wel, dat ik een poosje geleden in de krant las van een tentoonstelling van vee?« «Och wat!« zeide zij, «ik heb niks gehoord en het kan me niet schelen.* «Het kan je wel schelen, maar je bent het vergeten!» onderweg moest ergens gestald worden. Toen men zich weer buiten kon wagen, ging het op de door weekte wegen heel langzaam, waardoor men de eerste huizen van Tarant bemerkte toen de avondschemering reeds inviel. Des te helderder keek de boerin toen zij «het Duitsche huis* in den avondnevel in de verte on derscheidde. Haar hart klopte van vreugde, toen zij hoorde hoe een man zijn vriend toeriep »Wie het krijgt, dat prachtstuk, die is goed af!« Meer kon zij niet verstaan, maar het was voor haar genoeg om haar hoofd nog trotscher omhoog te houden. Wat zouden die lui opgekeken hebben, als zij geweten hadden dat zij de eigenares van dat «prachtstuk» was. Toen de wagen voor «het Duitsche huis« stilhield, sprak zij tot den knecht«Ga naar binnen en zeg dat de vrouw van boer Michel uit Niedorf er is, die de hoofd prijs no. 77 heeft gewonnen. Ik blijf hier in den wagen.» Met looden schoenen klom de knecht van het vóór bankje en verdween in huis, terwijl zijne meesteres met kloppend hart wachtte. Zij dacht aan niets dan aan het feestinhalen door de loterij-commissie en hoe de lieden aan alle ramen zouden gaan staan om haar te zien en hoe zij in de zaal met hoera’s zou begroet worden. Daar kwam leven en gedruischDat zullen ze zijn I Och hé, ’t waren drie beschonken boeren, die babbelend en waggelend naar huis gingen en niet eens naar haar wagen keken. Eindelijk kwam-de knecht terug. »Wel, vrouw bazinnezei hij heel leuk, «hier weet geen mensch van een prijs uit de loterijde kastelein heeft een zeugvarken met drie jongen in den stal. Als je de biggen koopen wil Hij vraagt drie daalders voor het stuk.« Het is onmogelijk den toestand te beschrijven van de boerin, die zóó uit den droom werd geholpen. Nu werd zij doodsbleek, dan weer vuurrood. Dol van woede trok zij aan de teugels alsof de bruine voor ’t wagentje het helpen kon. «Stap opIk zie dat wij verkeerd zijn, maar Woede verstikte haar stem. Slot volgt. den de dochter van den ploegbaas V., te Vogelenzang, door den trein overreden werd, is eergisterenavond laat het geheel verminkte lijk gevonden van den jon gen man, met wien bovengenoemd meisje sedert lan gen tijd verkeering had gehad. Hij had eergisteren den geheelen dag in eene nog al opgewonden stemming bij V. doorgebracht, die hem naar de stoomtram te Bennebroek bracht om hem vandaar naar Haarlem te laten vertrekken. Het schijnt, dat hij weer van de tram afgesprongen is, of heelemaal niet meegegaan is, want toen de arbeider, die ’s avonds de spoorbaan langs loopt voor de contröle, zijne ge- .wone route deed, vond hij het lijk van den jongen man op bedoelde plaats. Carnegie gehuldigd. In de Maandagmiddag te ’s-Gra- venhage gehouden buitengewone Algemeene Vergade ring van den Nederlandschen Bond «Vrede door Recht” is op voorstel van de afdeeling Leeuwarden met algemeene stemmen besloten, Andrew Carnegie, wegens zijne vorstelijke gift voor een paleis en bibli otheek van het Hof van Arbitrage te ’s-Gravenhage, te benoemen tot eerelid van genoemden Bond. De vermiste knaap. De 16-jarige Wietse Smit, die in alle stilte de ouderlijke woning te Meppel verlaten had, is weder terecht. De politie te Zwolle heeft hem ’s nachts slapende aan den weg gevonden. Hij is naar zijn ouders teruggebracht. Bij den proeftocht met de reddingsboot nabij de Koog, op Texel, is deze in de landzee omgeslagen, met het ongelukkig gevolg, dat de roeier Klaas Tuinder verdronk. Nog twee andere roeiers liggen niet geheel bniton gevaar. Vrije Socialisten. De nationale meeting der Vrije Socialisten te Oranjewoud zal 26 Juli gehouden wor den. Een Fransche luchtballon. Te Wildervank is Vrijdag een gebarsten luchtballon gevonden, die Donderdag avond 8 uur te Havre is opgelaten. De moord in de Dubbele Buurt te Amsterdam. Men herinnert zich, dat de hoofdverdachte in de zaak van den moord op de wed. Dijkxhoorn, P. A. Muiselaar, gedurende hel geheele geding zijne onschuld bleef volhouden, ook bij de behandeling van de zaak in hoo- ger beroep voor het Gerechtshof. Thans, nadat het Hof zich met het veroordeelend vonnis van de Recht bank vereenigd bad, heeft Muiselaar, in de strafgevan genis te Groningen, een bekentenis afgelegd. SNEEK. Geslaagd te ’s Gravenhagé voor het Telegraaf radicaal onze vroegere stadge noot, de heer J. Feikema. Tot onderwijzer aan de Chr. school al hier is benoemd de heer S. Swart te Wirdura. In de civiele zitting van de Rechtbank te Leeuwarden, gistëren gehouden, werd be- ëedigd als makelaar in stoom-, zeil- en rivier vaartuigen, de heer P. Schenkius alhier. Bij Kon. besluit van 1 Juli j.l., is een staatscommissie benoemd voor een onderzoek naar den financieelen toestand der gemeenten en ter voorbereiding van wettelijke maatrege len, waardoor die toestand op duurzame grond slagen kan worden bevestigd. Tot lid dezer commissie is o. a. benoemd de heer H. Pollema, lid van Ged. Staten, alhier. Door de Rechtbank te Leeuwarden wer den gisteren o. m. veroordeeld De 62-jarige Anne W., die op 3 Juni alhier bedelende werd aangetroffen, tot 2 X 12 da gen hechtenis; Mei, op den openbaren weg onder Rauwerd. Eisch eene boete van f 3,subs. 2 dagen hechtenis. 29. S. H., 36 jaar, veedrijver te Sneek, op 19 Mei, in de Parkstraat alhier. Eisch eene boete vaji f 3, subs. 2 dagen hechtenis. Uitspraak der vonnissen over 14 dagen, den 15 Juli a. s. In deze zitting werden nog de volgende vonnissen gewezen: 1. W. v. d. L., 40 jaar, te Sneek, wegens overtre ding der Leerplichtwet. Eene boete van f 3,subs. 1 dag hechtenis. 2. M. D., 44 jaar, te Sneek, wegens eene zelfde overtreding alsvoren. Eene boete van f 1,subs. 1 dag hechtenis. 3. W. O., 49 jaar, te Sneek, eveneens wegens eene zelfde overtreding. Eene boete van f 1,subs. 1 dag hechtenis. 4. P. D., 38 jaar, caféhouder te Sneek, wegens het houden van eene danspartij, zonder vergunning van den Burgemeester. Eene boete van f 5,subs. 2 da gen hechtenis. 5. L. F., 31 jaar, stoombootkapitein te Wommels, wegens het tegelijk sleepen van 4 schepen met zijn stoomboot in de Ee onder Woudsend. Eene boete van f 5,— subs. 2 dagen hecht. 6. K. R. K., 45 jaar, stoombootkapitein te Akkrum wegens het met zijn stoomboot sleepen van twee pramen, welke met de stevens onmiddellijk tegen elkaar aan waren, in elk geval niet op de voorge schreven afstand. Eene boete van f 10,subs. 3 dagen hechtenis. 7. W. B., 36 jaar, melkrijder te Blauwhuis, wegens het ih de gemeente Wymbritseradeel op een grintweg rijden met een melkwagen, waarvan de wielbanden in verhouding tot de zwaarte der vracht te smal waren, althans niet de vereischte breedte hadden van 15 cM. Eene boete van f 10, sub. 4 dagen hecht. 8. P. W., 51 jaar, werkman te Sneek, wegens het vervoeren van kalveren op noodeloos pijnlijke en kwel lende wijze. Eene boete van f5.subs. 2 dagen hech tenis. 9. G. S. W., 48 jaar, koopman te Woudsend, we gens het als geleider van een door honden getrokken kar, bij het rijden door de bebouwde kom vanhetdorp Woudsend, op dat voertuig plaats nemen. Eene boete van f 1,subs. 1 dag hechtenis. 10. L. W., 19 jaar, bij het veehoudersbedrijf te Gauw, wegens het met een paard en wagen sneller dan in matigen draf rijden door de kom van het dorp Sijbranda- buren. Eene boete van f 4,subs. 2 dagen hechtenis. 11. W. IJ. B., 46 jaar, koemelker te Idzega, we gens het met een paard en wagen harder dan stap voets rijden door de kom van het dorp Oudega (W). Eene boete van f 2,subs. 1 dag hechtenis. 12. H. P., 55 jaar, rijswerker te Gaastmeer, wegens het zoeken naar eieren van kievitten op een land, zonder vergunning van den eigenaar of rechthebbende. Eene boete van f3.subs. 2 dagen hechtenis. 13. S. B., 23 jaar, arbeider te Nijhuizum, idem als voren. Eene boete van f 3,subs. 2 dagen hechtenis. 14. S. K., 26 jaar, kuipersknecht te Greonterp, idem alsvoren. Eene boete van f 3,subs. 2 dagen hechtenis. 15. P. H. 25 jaar, van boerenbedrijf te Gaastmeer, idem alsvoren. Eene boete van f3,subs. 2 dagen hechtenis. 16. G. Z., 30 jaar, zonder beroep te Heeg, idem alsvoren. Eene boete van f 3,subs. 2 dagen hechtenis. 17. A. de B., 14 jaar, boerenknecht te Nijhuizum, idem alsvoren. Eene boete van f2,— subs. 1 dag hechtenis. 18. J. de J., 23 jaar en W. 8. Y., 17 jaar, beiden boerenknecht, resp. te IJlst en Jutrijp, wegens het zoeken naar eieren van kievitten in verboden tijd. Ieder eene boete van f 5,— subs. 3 dagen hechtenis. 19. F. K. B., 13 jaar, boerenknecht te Heeg, idem alsvoren. Eene boete van f 3,subs. 1 dag hechtenis. 20. T. H., 27 jaar, boerenknecht te Workum, idem alsvoren. Eene boete van f5,subs. 3 dagen hechtenis. 21. B. J. K., 17 jaar, boerenknecht te Langweer, idem alsvoren. Eene boete van f 5,subs. 3 dagen hechtenis. De volgende beklaagden zijn allen wegens openbare dronkenschap veroordeeld 22. H. V., 54 jaar, te Uitwellingerga, op de Ge dempte Pol alhier. Eene boete van f 2,subs. 2 dagen hechtenis. 23. J. J., 35 jaar, kermisreiziger te Sneek, op de Veemarkt alhier. Eene boete van f 6,— subs. 3 da gen hechtenis. 24. Th. de H„ 57 jaar, koopman te Sneek, in de 27. alhier. 28. alhier. 29. den openbaren weg te ÏJsbrechtum. f 1,50 subs. 2 dagen hechtenis. 30. W. S., 25 jaar, melkknecht ged. in de gemeen te Rau^erderhem, op den openbaren weg te Irnsum. Eene boete van f 1,50 subs. 2 dagen hechtenis. 31. D. O., 38 jaar, kermisreiziger te Sneek, in den nacht van 30 op 31 Mei op Leeuwenburg alhier, bij 7e herhaling gepleegd, eene hechtenis van 21 dagen en opzending naar een Rijkswerkinriehting voor den tijd van 8 maanden. dier inrichting, in strijd met de politie-verordening der gemeente Wymbritseradeel. Eisch eene boete van f 10,subs. 5 dagen hech tenis. 10. M. C., 17 jaar, R. de B., 23 jr., E. van N., 25 jaar, S. C., 24 jaar, W. C., 22 jaar, W. C., 18 jaar en J. C., 19 jaar, allen te Heeg, zijn allen geverbaliseerd om dat zij zich op 10 Mei na bezetten tijd in vorengenoemd bierhuis hebben opgehouden. Eisch tegen ieder eene boete van f 3,subs. 2 dagen hechtenis. 11. de J„ 45 jaar, arbeider te Sneek, heeft op 12 Mei op de Oude Koemarkt in een kar, lang 170 en breed 73 cM., 7 kalveren vervoerd, zoodat het vervoer op noodeloos pijnlijke en kwellende wijze moest plaats hebben. Eisch eene boete van f 5,subs. 3 dagen hechtenis. 12. K. v. d. K., 35 jr. veehouder te Indijk, is bekeurd omdat hij op 2 Mei aldaar, zonder dat hij hiertoe ge rechtigd was, met paard en wagen heeft gereden over een perceel weiland, toebehoorende aan Fedde de Wolff, althans aan een ander dan hem, beklaagde, ter wijl de toegang tot dat land op eene voor hem blijkba re wijze, door een hek met ketting door een slot af gesloten, door den rechthebbende was verboden. Deze zaak werd ter verdere behandeling tot de vol gende zitting uitgesteld. 13. J. P., 55 jaar, caféhouder te Sneek, heeft op 21 Mei, zonder daartoe gerechtigd te zijn, geloopen op de trambaan SneekJoure, terwijl de toegang tot die baan op eene voor hem blijkbare wijze door de Directie der Ned. Tramw. Mij. is verboden door een bord, waarop staat dat de toegang tot dien weg is verboden. Eisch eene boete van f 3,subs. 2 dagen hechtenis. 14. S. J. O., 15 jaar, boerenknecht te IJlst, is ge verbaliseerd wegens het zoeken naar eieren van kievit ten op land onder Jutrijp op 21 Mei, zonder vergunning van den eigenaar of rechthebbende. Eisch eene boete van f 8,subs. 2 dagen hechtenis. 15. J. P. B., 38 jaar, schipper te Leeuwarden, is wegens eene zelfde overtreding alsvoren bekeurd op 21 Mei op land onder Jutrijp. Eisch eene boete van f 10,subs. 4 dagen hechtenis. 16. J. V., 48 jaar en H. V., 53 jaar, beiden visschers te Woudsend zijn wegens eenzelfde overtreding alsvo ren bekeurd en tevens wegens het vervoeren van eieren van een kokmeeuw op 23 Mei, op land onder Woudsend. Eisch tegen ieder 2 boeten van f 8,ieder, subs. 4 dagen hechtenis voor elke boete. 17. H. A., 39 jaar, voerman te Woudsend, heeft op 1 Juni in de kom van het dorp Woudsend, een paard en wagen los en onbeheerd laten staan, terwijl volgens de politieverordening alsdan voorzorgsmaatregelen moeten 'worden genomen tegen het aanrichten van schade. Eisch eene boete van f 8,subs. 4 dagen hechtenis. De volgende beklaagden zijn allen wegens openbare dronkenschap bekeurd: 18. L. L., 47 jaar, timmerman te B'auwhuis, op 10 Mei op den openbaren weg te Oudega. Eisch bij le herhaling gepleegd eene hechtenis van 3 dagen. 19. B. van der V., 55 jaar, koemelker te Tirns, op 5 Mei op de Marktstraat alhier. Eisch eene boete van f 3,subs. 2 dagen hechtenis. 20. B. M., 22 jaar, polderwerker te Oosthem. op 3 Mei op den Oosterdijk alhier. Eisch eene boete van f3.subs. 2 dagen hechtenis. 21. C. S., 43 jaar, arbeider te Sneek, op 13 Mei op ’t Hoogend alhier. Eisch eene boete van f 15,subs. 3 dagen hechtenis. 22. S. T., 25 jaar, veehouder te Wijtgaard, in den nacht van 11 op 12 Mei op de Gedempte Pol alhier. Eisch eene boete van f 3.subs. 2 dagen hechtenis. 23. P. G., 34 jaar, koopman te Sneek, op 12 Mei in de Peperstraat alhier. Eisch eene boete van f 15,subs. 3 dagen hechtenis. 24. M. O-, 41 jaar, koopman te Sneek, op 13 Mei op de Schaapmarkt alhier. Eisch eene boete van f 3,subs. 2 dagen hechtenis. 25. W. P., 21 jaar, knecht aan eene boterfabriek te Sneek, in den nacht van 16 op 17 Mei, op de gedempte Pol alhier. Eisch eene boete van f 3,subs. 2 dagen hechtenis. 26. J. van der W., 23 jaar, pakhuisknecht te Sneek, in den nacht van 16 op 17 Mei op de Gedempte Pol alhier. Eisch eene boete van f 3,subs. 2 dagen hechtenis. 27. J. K., 47 jaar, landbouwer te Oppenhuizen, op 19 Mei, op het Singel alhier. Eisch eene boete van f 15,subs. 3 dagen hechtenis. 28. T. S., 42 jaar, koopman te Siezerburen, op 27 ken en vroolijk zijn.« «Vroolijkherhaalde Michel hijgende. «Die paar glazen die wij er vandaag opzetten, hé om ons den schrik uit het lijf te jagen, héen hij wreef zich langs de maag of hij de jenever al proefde, «hè, kos telijk 1” Terwijl Michel, op aanraden van Frits, zijn jas en vest uittrok en zijn mooie blauwe das afdeed, om ge heel het voorkomen te hebben van iemand die thuis blijft en rustig weer zijn pijp aanstak, liep zijn vrouw in het dorp van huis tot huis, van den smid naar den brouwer, van den molenaar naar den tapper, alleen om overal haar geluk uit te bazuinen. Michel’s vrouw was in het dorp gehaat om hare booze tong en haar kijfzieken aard, leder wist dat ze gierig was en een bedelaar aan haar deur nooit iets kreeg, hoewel zij de rijkste boerin van het dorp was. Zij had er vermaak in het leed en ongeluk van anderen te hooren, waarbij zij nooit naliet te zeggen «hij heeft het er naar gemaakt” of «wat de mensch ver dient, dat krijgt hij*. Was er een gelukkig, dan heet te het«Och, de duivel zorgt voor de zijnen Nu bazuinde zij haar geluk uit, dat wist een ieder, met geen ander doel dan de menschen te verbitteren; maar zooals men haar nu benijdde, zoo zou men haar den boozen streek gegund hebben, die daar gespeeld werd, als men de listige leugens van Frits had geweten. Werkelijk reed zij een half uur later weg met het mandenwagentje, waarin versch stroo voor het vette varken lag. Het heele dorp liep uit om haar te zien. Het ging in hetdorpheel langzaam om ieder gelegenheid te geven‘de fraaie kleeding der boerin te zien. Een gun stig windje woei de roode zijden linten van hare kap op en de welkome zonnestralen vertoonden den glan zenden bruin met zijn best tuig en roode rozetten in een gunstig licht. Eerst toen men buiten het gezicht der dorpelingen kwam, durfde de knecht het paard aanzetten en zoo ging het op Tarant af, dat in drie uren moest bereikt worden. Maar het duurde even langer Er brak onverwachts een onweer los en

Sneeker Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 2